No. 20603 ZATERDAG 14 MEI Anno 1927 EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENT1ÊN i 30 Ct». per regel. BIJ regelabonnement belangrijk lageren prlj». Kleine AdvertentiCn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi] een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Lelden per 3 maanden ƒ2.35, per week Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 0.18 Dit nummer bestaai uit VIJF Bladen benevens de Kinder Courant. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kenni9 van belanghebbenden dal aan de Openbare Bewaarscholen in het Elisabethshof. aan de van der Werf straal en in de Groenesteeg vanaf Maandag 16 Mei a s tot en met den 30en Juni d a.v gelegen heid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen en wel des voormiddags van kwart vóór 9 tot half tien en uitgezonderd Zaterdag des namiddags van kwart vóór 2 tot kwart over 2 uur. 2685 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, I Burgemeester. VAN STRTJEN, Secretaris. Lelden. 14 Mei 1927. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis: lo. dat van Maandag 16 Mei e.k, tot en net 30 Jnni d.a.v. gelegenheid tot inschrij ving van nieuwe leerlingen bestaat, gedu rende een half uur voor den aanvang van eiken schooltijd, aan: a. de Jongensschool tooi n.l.o. aan de Pieterskerkstraat; b. de Meisjesschool voor ilI.o. aan de Breestraat; o. de opleidingsschool voor Gymnasium en H. B. S. aan de Aalmarkt; d. de opleidingsscholen voor u.Lo. aan: de Langebrug, de Heerenstraat, den Maresingel de Oude Vest, de Boommarkt; e. de overige o.l. scholen aan: de Duivenbodestraat, de Haverstraat, de Paul Krugerstraat, den Zuidsingel, de Medusaslraat. de Vrouwenkerksteeg, het Schuttersveld; f. de Centrale school voor het 7e leerjaar aan de Oude Vest. ingang Caeciliastraat. 2o. dat bij de inschrijving een geboorte bewijs moet worden vertoond; 3o. dat de kinderen met uitzondering van die waarvoor toelating tot de u.l.o. scholen of tot de Centrale school wordt ge vraagd op 1 September a.s. den leeftijd van 5 1/2 jaar moeten bereikt hebben. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRTJEN, Secretaris. Leiden, 14 Mei 1927. VERKIEZING. De Burgemeester der gemeente Leiden; Vestigt de aandacht van de ingezetenen op den inhoud van de artt. 55 en 56 der Kieswet, luidende als volgt: Art. 55. Personen, bij wie en bestuurders van bij zondere ondernemingen en instellingen, waarbij personen die den leeftijd van vijf- en-twintig jaren hebben bereikt, in dienst betrekking zijn, zijn. voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstel ling is verleend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tol de keuze mede te werken, gedurende,, ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags daartoe gelegenheid vinde. Art. 56. Personen en bestuurders, in het voorgaan de artikel bedoeld, zijn, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in bet grootste of wel in meer dan één arbeids lokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de uren, in het voorgaand artikel bedoeld, ver meldende, voor elk afzonderlijk of groepsge wijze of voor alle gezamenlijk. Het Kon besluit van 24 Mei 1901 (Staats blad no. 109) tot aanwijzing der vrijstellin gen bedoeld in art. 55 der Kieswet luidt als volgt: Art. 1. „Vrijstelling wordt verleend aan de ..in art. 65 der Kieswet bedoelde personen en ..bestuurders van bijzondere instellingen en ..ondernemingen ten aanzien van bij hen in •.dienstbetrekking zijnde personen, welke uit •.hoofde van die dienstbetrekking op den dag »>der stemming tusschen de in vermeld arti kel genoemde tijdstippen niet gedurende "twee achtereenvolgende uren vertoeven in •»de gemeente op welker kiezerslijst zij voor tkomen". Art 2. „Vrijstelling als omschreven in het •.voorgaand artikel wordt voorts verleend ».aan geneeskundigen en apothekers ten aan dien van bij hen in dienstbetrekking zijnde •.Personen, alsmede aan personen en be stuurders van bijzondere instellingen en •.ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers." A. VAN DE SANDE RAKMHYZEN. Burgemeester. ^iden, 14 Mei 1927. 2683 DENKT AAN DE KLOKKEN! Wij herinneren er onze lezers aan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag de Zomertijd ingaat, zoodat het aanbeveling verdient hedenavond voor het naar bed gaan de wijzers van de klokken een uur vooruit te zetten, dus bijv. van 11 op 12 uur, enz. VOORDRACHT VAN PROF. DR. IR. F. A. VENING MEINESZ OVER DE RESULTATEN VAN ZLJN REIS MET DE „K XIII". Voor een zeer talrijk gehoor, waaronder verscheidene hoogleeraren. heeft gisteravond in het Universiteitsgebouw aan het Rapen burg, prof. dr. ir, F. A. Vening Meinesz uit Utrecht gesproken over de resultaten van zijn tocht met de „K XIII". De waarnemingsmethode. Spr. behandelde ter inleiding de gevolgde waarnemingsmethode, waarvoor gebezigd werd een toestel, bestaande uil drie slingers in één vlak slingerende en in twee paren gecombineerd, welke installatie met goed gevolg de storende werking van de bewegin gen van hel schip elimineerde. Ter nauw keurige bepaling van den gang van den tijd meter waren draadlooze preciesie tijdsei nen noodig, die door het station Malabar met medewerking van den Indischen topo- grafischen dienst zijn verstrekt. Zonder deze gewichtige medewerking zou een groot ge deelte van de waarnemingen in den Stillen Oceaan onmogelijk zijn geweest. De Marine heeft gezorgd voor geregelde loodingen met een echoloodingstoestel vol gens het nieuwe Engelsche systeem, dat bo ven water varende niet volkomen heeft vol daan, maar onder water steeds goede loodin gen gaf, zoodat heel wat nieuwe cijfers voor de Oceaan diepten aan de beslaande kaarten kunnen worden toegevoegd. De beteekenis dei waarnemingen. Spr. behandelt vervolgens de beleckems van nauwkeurige zwaartekrachtwaarnemin gen, waarover prof. De Sitter reeds in zijn inleidende colleges heeft gesproken. Wij ver melden uil de voordracht van prof. Vening Meinesz nog dit: Bij de reis van de .,K. Xni" fing het be paaldelijk om de vraag of de aarde een om wentelingslichaam is, d. w. z. of de door snede loodrecht op de aardas cirkelvor mig is. Is dit zoo dan moet de zwaartekracht, af gezien van eventueele hierna te besprekrn locale afwijkingen, langs den aequator of een of andere parallel gaande, constant zijn. Zou de vorm echler elliptisch zijn, d. w. z. dat de aarde niet alleen een afplat ting aan de polen, maar ook een aan den aequator zou vertoonen, dan moet de zwaar tekracht met de geografische lengte veran derlijk zijn: zij moet op twee tegenover elkaar gelegen punten maximaal zijn pn daar midden tusschen in twee minima ver toonen. Nu schijnen de zwaartekrachtswaarne mingen. die in de laatste veertig jaren op de vastelanden verricht zijn, inderdaad iels der gelijks te geven. Bij igdere nieuwe bereke ning, welke dan weder groote aantallen nieuw waargenomen waarden in rekening kon brengen, werd steeds weder ongeveer eenzelfde lengteterm in de zwaartekracht gevonden- de lange as van den aequator zou volgens deze resultaten ongeveer op dpn meridiaan van Greenwich liggen en het lengteverschil der assen zou eenige honder den meters bedragen Ook langs geheel an deren weg was een dergelijk resultaat ge vonden, n.l. met behulp der graadmetingen, en dit was natuurlijk een reden te meer om er realiteit aan toe te kennen. Het merkwaardige en belangrijke van dit resultaat is, dat hel bezwaarlijk in overeen stemming te brengen is met de beslaande opvattingen omtrent den opbouw der aarde. Wanneer het waar is, wat langs verschillen de andere wegen gevonden is, dat de aarde op een betrekkelijk dunne korst van een honderdtal kilomeiers na, de eigenschappen van een. wel is waar uiterst taaie, vloei stof vertoont, terwijl alleen de schors uit vol komen star materiaal zou bestaan, dan mo-^ de aardp den evenwichtsvorm van een wen telenden vloeistofbol aannemen, welke afge plat aan de polen, doch dwars op de draaiingsas cirkelvormig is. Immers de schors is te zwak om, als keurslijf optreden de, een van het evenwicht afwijkenden vorm te kunnen handhaven. Deze quaestie maakt, dat het belang om zekerheid Ie verkrijgen belreffende d.en vorm van den aequator, verre uitgaat boven die van de vormquaestie zelve Nu is deze zeker heid uit continentale waarnemingen, wegens de daarvoor zeer ongunstige verdeeling van land en water, nauwelijks verkrijgbaar M*t de waarnemingen tijdens de reis van K XTITwelke, gecombineerd mei de reis van de K III. de aarde geheel omspant, was echter een definitieve beslissing te verwach ten. Dit is het eerste hoofddoel der reis, van wetenschappelijk oogpunt uil bekeken. Om dit doel zoo goed mogelijk te bereiken, was het wenscheiijk om de route zóó te kie zen. dat de breedte niet al te veel varieerde zoodat eventueele onzekerheid omlrenl de veranderlijkheid der zwaartekracht met de breedte geen rol ging spelen. Inderdaad heeft dan ook het grootste ge deelte van de route gelegen tusschen den lOden en den 25sten parallel Noorderbreedte. Slechts bij den aanvang en het einde der reis en voor en na het om andere redenen wenschélijke bezoek aan San Francisco lig gen kleine gedeelten buiten deze strook. Het tweede doel der reis houdt verband mei de studie van de aardkorst en de daarin optredende krachten Men vindt nl. duor middel van de nauwkeurige zwaarte krachtswaarnemingen gegevens omtrent de verdeeling der massa's in hel bovenste hon derdtal kilometers der aardkorst. Dit wordt duidelijk als men bedenkt, dat de aantrek king der aarde de resultante is van de aan trekkingen. uitgeoefend door al haar samen stellende massa's Zouden de massa's ge heel homogeen verdeeld zij dan zou, al9 men afziet van de reeds aangestipte afwij kingen van den bolvorm, deze resultante overal op het aardoppervlak dezelfde waarde hebben Heeft men echter plaatselijk een ge deelte, waar zich extra massa's in de aard korst bevinden, dan hebben deze massa's in de nabijheid een extra aantrekkingskracht tengevolge, d. w z. dat men boven deze massa's op het aardoppervlak een positieve zwaartekrachlsanomalie zal constaleeren. Omgekeerd kan men dus uit de zwaarle- krachtsanomaliën conclusies trekken betref fende de massa-afwijkingen in de aardkorst. De groote vraag, waar de tocht van de K XIII antwoord op geven, wa9 nu: Is dit isostalisch evenwicht ook op de oceanen aanwezig Er zijn twee redenen aan te ge ven, waarom verwacht mocht worden, dat deze wel daar nog nauwkeuriger op zou gaan. dan op de vastelanden. Ten eerste heeft men er geen erosie en slechts weinig sedimentatie, beide oorzaken, welke op de continenlen de massa's, geolo gisch gesproken, zoo snel verplaatsen, dat het de vraag is. of, bij de groote taaiheid der onderlagen, het isotatisch evenwichts herstel daarmede gelijken tred kan houden. Ten tweede heeft men er eenige kilomehers zeewater onder zich. zoodat de locale massa- onregelmatigbeidjes aan de oppervlakle der aardkorst verder van den waarnemer ver wijderd zijn. dan zulks op de vastelanden het geval ifc. waardoor hun invloed op de zwaartekrachtsrësultfHen veel geringer is en doze dits minder locale grilligheden zullen vertoonen. Voor welke problemen heeft nu het al of niet aanwezig zijn van isoslatisch evenwicht beteekenis? Om on deze vraag antwoota te geven, moge een emkel woord ingelascht worden oveT geotectonische theorieën, d. w.z. theorieën betrekking hebbende op het ontstaan en veranderen der bijzondere vormingen aan het aardoppervlak zooals oceanen en vastelanden, gebergten, vulka nen e<n diepzeetroggen enz. Van de vele bestaande theorieën zullen slechts twee vermeld worden, n I de contractietheorie en de theorie van Wegener en deze kun nen dan nog slechts zeeT oppervlakkig behandeld worden. Toch moge het vol doende zijn om eer indruk te geven in welke richting tenslotte de gevolgtrekkin gen gaa.n, die men waarschijnlijk uit de zwaartekrachts waarnemingen zal kunnen halen. Het zwaartekrachtsveld op de Oceanen, dat men in verband met de beide theorieën mag verwachten, vertoont dus kenmerken de verschillen en dit is eveneens voor an dere theorieën het geval. Van veel betee kenis is voor olie ook het zwaartekracht-s- verloop aan den sterile® rand der continen tenimmers grenzen daar continenten en diepzee aan elkaar, zoodat hier de gege vens het duidelijkste spreken betreffende de over beide vormingen dooT de verschil lende theorieën gehuldigde opvattingen Uit dit allee moge voldoende blijken hoe men van het rwaartekrarhton der zoek op de Oceanen nieuwe inzichten mag ver wachten, die. al geven zij niet voor e^ke kwestie een beslissing toch het aantal mo gelijke opvattingen belangrijk begTenzen. De gedane waarnemingen. De reisroute van de K. XIII werd zoo gekozen, dat ©en zoo groot mogelijk renao- ment was te verwachten. Na een reis van 20 dagen, waarvan 114 vaardagen, kwaio zij te Soerabaja aan Er werden te zamen 111 waarnemingen in zee verricht, en daar naast nog 15 waarnemingen in de verschil lende havens, welke in het bovenstaande Dog niet vermeld zijn. Tenslotte is nog door den commandant derr Zeemacht toegestaan om in Februari een nieuw onderzoek met de K. XIII id te stellen en wel een grondige opneming van de zuidelijke van Java gelegen Java- trog. Er werd daar een groot aantal waar nemingen verricht in vier profielen lood recht op de diepteliinen. tezamen 26, wat weder een zeer intensieve duikerii met zich mede bracht. In combinatie met de door de loodingen der Marine verkregen diep- tekaart, welke door verdere loodingen dit maal nog naar bet westen vóór straat Soendn kon worden uitgebreid, is dus nu voor dit, voor onzen archipel zoo uiternt belangrijk gebied een compleet overzicht van zwaartekracht en zeediepte verkre gen. De resultaten van de reis. Spr. behandelde ten slotte de weten schappelijke resultaten van de reis Uit den aard der zaak, merkte hij daarbij op, moet elke beoordeeling zeer voorloopig zijn. Er ia nog slechts een deel der waarne mingen, ml. die tu&scheE Helder en xio- noloeloe, benevens nog enkele verder ge legene berekend e® ook deze resultaten kunnen bij de definitieve berekening nog wel wijziging ondergaan Bovendien zijn nog verschillende ingewikkelde reductie berekeningen noodig, o.a met betrekking tot de aantrekking, uitgeoefend door de verheffingen en inzinkingen van het aard oppervlak boven of bec*eden zeeniveau, welke langdurige en ingewikkelde bereke ningen voor de resultaten van deze reis kosteloos in Amerika worden verricht door een bureau van den Coast and Gcodetie Survey. Met de reserve, dat derhalve de beoor- deeliDg nog uiterst voorloopig moet zijd, vermeldde spr de volgende resultaten Ten eerste schijnt er geen spoor te con- stateeren van een lengteterm in de zwaar tekracht, d.w.z. de aequator schijDt wel degelijk cirkelvormig te zijn, zooals do theorie vergt. Dit belangrijke resultaat zal dus, als het bevestigd wordt door het nader onderzoek, aan de onzekerheid, weïke in den aanvang vermeld is, defini tief ee® einde maken. Een veelbelovend punt van onderzoek in verband hiermede zaJ dan zijn, om uit te maken of er een reëele physische oor zaak is aan te wijzen, waarom het zwaar- tekrachtsonderzoek op de vastelanden een lengteterm heeft gegeven. Daar deze zoo hardnekkig in elk nieuw materiaal wee.- opnieuw te voorschijn trad, is er wel re den naar een systematische oorzaak te zoeken. Van de waarnemingen boven de diepzee- troggen zijn diegene, die boven de Porto Rico trog en boven de Nero trog vemcht zijn, voorloopig berekend Beide troggen vertoonen een groot tekort aan zwaarte kracht. Of het tekoit geheel aan de ont brekende massa's beantwoordt, en of er dus geen spoor zou zijn van compensee- rende zwaardere massa's in de aardkorst er onder, kan nog niet met zekerheid be oordeeld wordenechter maakt het er wel den indruk van. Dit resultaat zou in dat geval dus met Wegener's theorie stroo- ken. De waarnemingen aan de Westkust van het Amerikaansche continent geven een merkwaardig resultaatboven de diepzee is hier over de geheele lengte tusscbeo Panama en SaD Francisco een vrij groot zwaartekrachtsoverschot geconstateerd. Uf dit zich inderdaad >n het kader van YVege- ners theorie (d.i de theorie van de op de taaie vloeibare onderlaag sima als schollen drijvende continenten) alB stu wingseffect kan laten opvatten is nog ge heel onzeker. Om dit te beoordeclen moet o.a. de invloed der nabijliggerde kusten en bergreeksen eerst nauwkeurig in re kening gebracht worden. Op den Atlantisohen oceaan is over enorme uitgestrektheid een positieve zwaartekraehtsanomalie gevonden; deze strekt zich niet alleen over den Middel- atlantischen rug uit, doch ook ten oosten daarvan tot de Canarische eilanden toe. Dit resultaat ie ale een der allerbelang rijkste te beschouwen, daar hot aantoont hoe over zoo groote uitgestrektheid van 't aardoppervlak afwijkingen van bet isosta- fcistrach evenwicht kunnen optreden. Met een interpretatie hiervan moge nog ge wacht worden tot de resultaten definitief vast zijn koruon te staan en isos statisch ge reduceerd zijn. Ook in een groot gedeelte van den Stil len oceaan, van een punt niet ver van San Francisco ai tot ver bewesten Hooo- loeloe is een dergelijke zwaartekrachtsex- ces gevonden, doch hier zijn nog niet alle waarnemingen voorloopig berekend, zoo dat dit resultaat, waaraan overigens een zelfde groote beteekenis mag gehecht wor den, nog met meer reserve moet beschouwd worden. Uitdrukkelijk moet hier nog vermeld norden. dat alle anoirunliën berekend zijn met de bestaande formules voor de nor- manlwaarde van de zwaartekracht, welke uit de continentale waarnemingen zijn af geleid. Of de resultaten van de reis van de ,fK. XIII" aanleiding zullen zijn ora aan deze oormaalformule verandering aan te brengen moet nog geheel in het mid den gelaten worden. Van de overige waarnemingen is nog te weinig berekend om daarover reeds iets te kunnen mededeelen Resumeerende mag gezegd worden, dat de ee.rste indruk der resultaten guhstig is. Het heeft n.l. den schijn of het zwaar tekraeht8verlo«>p or de oceanen duideliike lijnen vertoont, die mrnder behept zijn met locale grilligheden dan op de vaste landen het geval is, hetgeen in overeen stemming is met de eerder uitgesproken verwachtingen Of zich hieraan ook duide lijke gevolgtrekkingen zullen laten vast- knoopen moet het nader onderzoek leeren. Aan het einde van zijn voordracht bracht prof. V. M. dank aan de Nederlandsche regeering voor de ir» biirondere mate on dervonden medewerking en aan de beman ning van de K XMI .die met kracht heefl medegewerkt om het onderzoek zoo vol ledig mogelijk te doen slagen. BINNENLAND. WIJ bieden heden twee plannen aan tol oplossing van het vraagstuk Inzake den spoorwegovergang aan den Rijnsbnrgerweg te Leiden (2e blad). Prol. Vening Meinesz over de resultaten van de zwaartekrachtsbepaliugen op zee. (Stadsn. Ie blad). Het Georganiseerd Overleg in ambtenaars zaken (Binnenl. 3e blad). Ontwerp-pensioenfonds ln de typografie (Binnenl. 3e blad). BUITENLAND. De politie-lnval ln de Arcosgebonwen te Londen. Geheime brandkasten gevonden. (Buitenl. 2e blad). Bespreking tusschen Stresemann en den Poolschen gezant te Berlijn (Buitenl. 2e bl.). Opheffing der exterritorialiteit ln Pendfl (Buitenl. 2e blad). Nieuwe doorbraak van Mississippidijken (Buitenl. 2e blad). GEOLOGISCHE EXCURSIE. Door de studenten in de geologie aan de Leidsche Universiteit, wordt ook dit jaar een kleine excursie gemaakt. De jongere jaars gaan onder leiding van prof Gerth. omstreeks begin Juni een be zoek brengen aan de Ruhrstreek en het Zevengebergte, terwijl de 'oudere jaars. met prof. Escher, in aansluiting aan huD kar- teeroefeningen, later in den zomer een ex cursie maken in Zwitserland, waarvan echter nog geen details vaststaan. De eerste excursie zal omstreeks een week duren. EINDEXAMENS H. B. S. MET 5-JARIGEN CURSUS. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft voor de eindexamens der hoogere burgerscholen te Leiden en omgeving de volgende data vastgesteld en de navolgende deskundigen (gecommitteer den) aangewezen, met wier medewerking deze examens zullen worden afgenomen: Bij de eindexamens der: Gem. H.B S. met 5-jarigcn cursus te Leiden, 23, 24, 25, 27, 28, 29, 30 Juni; Chr. H B.S te Alphen a. d. Rijn, 1. 2. 4. 5 Juli. Chr. H.B.S. te Leiden, 6, 7, 8, 9 en 11 Juli; Bijzondere H B S. te Voorschoten, 12 13, 14, 15 en 16 Juli. Deskundigen: mevr. dr. H. B. van Bilder- beek Van Meurs, te Dordrecht, dr. H. J. Taverne, te Oegstgeest, dr J. Waterink, te Amsterdam, dr. A J. de Sopper, te Lei den, J. Bitter, te Rotterdam. Bij de R -K. H B S. te Katwijk aan den Rijn. op 9. 11 en 12 Juli. Deskundigen: J F. Schmöle te Heemslede; dr. C. J. van der Horst te Amsterdam, R Schuiling te De venter. dr. E. E. J Messing te Rotterdam; P. Th N. Moesveld te Hilversum. Tol deskundigen elders werden benoemd de heeren J. de Josselin de Jong, dr. G J. Thierry, ir. W. Massink, dr. Heinsius, mr. J H. Kramers, dr. P A A. Bocser en dr C. de Boer, allen alhier en de heeren C Timmerman te Wassenaar. H. W. G. van Bleyswijk Ris te Voorschoten. ZEVENDE LEERJAAR. Voor de leerlingen der lagere school, die op 1 September a.s. het 6e leerjaar hebben doorloopen, bestaat gelegenheid tot het ont vangen van voortgezet onderwijs aan de Centrale school voor het 7e leerjaar (Oude Vest, ingang Caeciliastraat). Voordeden' Herhaling en uitbreiding van kennis (opleiding voor Ambachtsschool, „Mathesis", „Kennis is Macht", U. L. 0.- school en dergelijke). Handwerkonderwijs voor meisjes (knip pen, en naaien van eigen kleeren, 4 uren per week door vakleerares) Samenwerking met den Directeur van de Gem Arbeidsbeurs, waardoor reeds vele leerlingen een passende betrekking vonden (werkplaats, kantoor, enz). De Centrale school behoedt de kinderen, die nog niet aan het werk mogen, voor luieren en straatslijpen! DE BAZAAR VAN DE LEIDSCHE KWEEKSCHOOL. Het was gisteren nog een drukke avond op den bazaar der Kwnek^ohool voor Be waarschool houdero9sen In den vorm van een Amerikaansche verknoping en op an dere van den gewonen verkoop afwijkende wijzen, werden nog, meestal onder groote vroolijkheid, de resleerende artikelen ver-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1