PAPIEREN ROZEN No. 20603 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 14 Mel Vierde Blad Anno 1927 i Buitenl. Weekoverzicht MIJJNHARDT'S tabletten laLjiliÉÉS verstopping PARIJSCHE BRIEVEN. Mijn Indrukken uit Amerika. Daar gaatje schoone .pahje, schavuit!^, FEUILLETON. T« Genève alles OTerhoop Engeland en Rusland Geen nieuwe nota aan China Stresemann'» positie onder graven. De oconomiaohe conferentie te Genève haalt vrijwel alle economische problemen lucceaeievelijk overhoop. Alle kwesties worden uitvoerig onder de oogen gezien. Maar van eenig resultaat verneemt men weinig. Zal men ook wel niet vernemen, daar immers de gedelegeerden niets kun nen beslissen, in hoogste instantie maar wenschen kunnen uiten. En 't ia zelfs de vraag, of voor wenachen wel voldoende homogeniteit zal zijn te vinden. De Russen hebben rich ingeburgerd. Hun toezicht is heel wat beperkt en zij bewegen rich ts Genève even los als alle anderen. Natuurlijk vertefJen zij veel moois over de economische toestanden in sovjet^Ru»- land. 't Is alleen voor hen maar jammer, dat zoo weinigen hen zullen gelooven. Ee<n vreemde verrassing voor de Russen zal ongetwijfeld zijn, dat de Engelsche minister van binnenL zaken bevel heeft gegeven voor een inval in de Alrussische coöperatieve vereenigingen, kortweg Arcos genaamd, te Londen. De Russische han delsdelegatie, die haar bureaux heeft in hetzelfdè gebouw, is onaangeroerd gela ten, daar op haar immers van toepassing is het recht van diplomatieke onschend baarheid. Men begrijpt, dat de Engelsche minister zich niet op zwak ijs zal hebben bewogen, toen hij zijn toestemming gaf en dat er dus wel zeer ernstige redenen moe ten zijn geweeet om tot dezen opzien bar ren den stap over te gaan. Over de ^be weegredenen etc. ia echter nog te weinig bekend, om er nu reeds conclusie© op te durven bouwen. Wel heet het dat belang rijke gestolen Engelsohe documenten, reeds zijn teruggevonden. Veilig mag men aannemen, dat door deze gebeurtenis de Ejgelsch-Ruseische be trekkingen, <Jie tooh reeds zeer bedenke lijk waren afgekoeld, tot bet nulpunt zul len zijn gedaald, zoodat zelfs een afbre ken der handelsbetrekkingen niet tot de onmogelijkheden gaat behooren. Ook al zullen de sovjets wei trachten op bekende wijze alle verantwoordelijkheid van zich af te schuiven. Na Peking Londen. Wie volgt! Toch eenmaal door het noemen van Pe king veiblijvendo in het verre Oosten, willen we wijzen op een ernstige neder laag der Engelsche diplomatie. De Ver- eenigde Staten hebben definitief gewei gerd, al was het antwoord van Tsjen, uit Hankau, dan ook geheel onvoldoende, meer© te werken aan een nieuwe nota inzake •chadeveTgoeding etc. voor het gebeuren te Nanking. Daarop volgde Japan. Voort* Frankrijk. Wat bleef Engeland toen alleen nog over! Het durfde zich op z'n eentje niet in het Chineesche wespennest bege ven en zoo is afgezien van een nieuwe nota. Hetgeen ongetwijfeld voor het aan zien der vreemdelingen in China een nieuw echec mag heeten De Chinees m doorsnee moet de onmacht gaan gevoelen van de diverse mogendheden, maritiem machts vertoon ten spijt. Met de regeering te Hankau schijnt het inderdaad hard bergafwaarts te gaan. Maar en dat ie juist bet funeste de terugkeer van orde en rust in het. Chinee sche rijk zal daardoor slechts heel wei nig worden gebaat. Noch Tsjang-tso-lm,- noch Tsjang-kai-sjek of een dor andere „grooten" zullen o.i. in China kunnen brengen de noodige eenheid. Wie dat dan wel zou kunnen doen Eenheid is altijd een lastig ding. Dat merkt Stresemann, de Duitsche minister van buitenl. zaken, tegenwoordig ook. Hij is het mee geweest, die de Duitsch-natio nalen in de regeering heeft gebracht en uit dankbaarheid ondermijnen zij nu meer en meer zijn positie, gelijk van diverse zijdein was voorspeld. Een voorspelling, die niet al te moeilijk viel. Heeft de Duitsch- nationale minister Hergt zelfs niet in een rede openlijk en bloot gezegd, dat Duitsch- land nooit er aan dacht voor 't Oosten een Locarno af te sluiten Bevreemden zal het niet, dat do Poolsche regeering daarover te Berlijn reeda interpelleerde. En in Frankrijk dat immer» in Polen een trouw vazal riet, heeft deze opmerking natuurlijk veel ergernis gewekt. Strese mann mag na nog zoo mooi praten, geheel en al het verwekte effect teniet doen, kan hij niet. Talrijker en talrijker worden bo vendien de demonstraties detr rechtschen. Denk b.v. aan den grooten en growtschen Stahlhelm-dag te Berlijn. A3 zulk© dingen ondergraven Stresemajin's politiek en het feit dat do besprekingen met Frankrijk over vermindering deir bezetting van Rijn land niet erg vlotten, is zoodoende licht te verklaren. Streeemacn's poetie is wiet meer een©, dJ© Parijs volledig durft té vertrouwen. De kwesties van eeneordaat onderwijs bemoeilijken daarnevens in Duitschland den binnenlandscben toestand. Geen won der daarom, dat de eerst© crisisgeruchten reeds de ronde doem, al rijn zij ook zeer voorbarig. Zoo'n vaart zal het direct nog wel niet loop en. In Engeland blijft de vakvereeniginga- wet den binnen 1 andschen vrede vertroe belen. Wanneer daar te lande niet de ge- wooDte bestond, een vast aantal dagen uit te trekken voor debat, waarbinnen de af handeling gereed moet zijn is men niet klaar, dan zijn aDe niet-behandelde amen dementen etc. van de baandan zou mem over een jaar nog niet gereed rijn, gelet op bet feit, dat meer dan 400 amen dementen zijn ingediend etc. De wet zal er wel komen, zij het niet geheel en al ongewijzigd. Ongetwijfeld zullen de sta kingsbepalingen nog wel ©enigszins wor den verzacht, opdat aan de wettigheid van een zuiver indiistrieele staking niet te tornen valle. Bevrediging der oppositie i» echter daarbij niet denkbaar. Labour za! in déze wet blijven zien een verkon- tin g der rechten der vakvereenigingen. RECLAME. --.TV ninratTnar tegen Doos 6Oct.Ety Apbth.en Drogisten.i 2635 (Van onzen Parijsehen correspondent.) (Nadruk verboden.) HET KOUSEN-P AR ASUS. Parijs, 25 April. Troyes is een van die stadjes, welke de Gothische kunst versierd beeft met de meeste «tutbogen, torentjes en kantwerken, van steen. In onze dagen is er de grijze hemel van Champagne doorboord door meer schoorsteenen dan kerkspitsen. Het vredige water der kanalen weerspiegelt tus- schen de eeuwenoude huizen vele nieuwe monumenten; enorme fabrieken zijn ver rezen tot zelfs in de oude stad. De meest majestueuse prijkt in den fau bourg de Sainte-Savine. De ingang afgeslo ten door een ijzeren hek. dat een zwaar ge galonneerde portier slechts opent nadat ge u behoorlijk hebt gelegitimeerd. Toch wor den in deze fabriek geen kanonnen of gra naten vervaardigd. Deze fabriek levert al leen maar millioenen paren kousen af. Toen de bewaker zich terdege overtuigd had, dat ik geen spion was in dienst van buitenlandsche concurrenten, stemde hij er in toe het hek Ie ontsluiten en mocht ik de vestibule betreden. Binnenplaatsen, tuinen, gebouwen liggen er als een dorp geschaard rond een reus- achtigen wil gepieisterden toren, dien tien mannen niet zouden omvamen met hun armen en die niet anders is dan de schoor steen van de ontzaglijke stookinrichting. De middenlaan is aan weerskanten ge decoreerd met eindelooss rij fietsen, aan één wiel opgehangen aan een staalkabel met glijdbare haken. Meer dan drie duizend arbeiders en arbeidsters komen eiken dag hier werken. Het is een stad van werk plaatsen. waar zijden kousen gemaakt wor den een stad die zelfs haar eigen spoor lijn heeft. Heete treinen voeren de zijde aan uit Lyon en die kunslzij, die een der nieuwe weelden is van hel vrouwelijk loilet. uit de weverijen in Noord-Frankrijk. In duizenden balen zijn ze opgestapeld onder een afdak waar enkele eiectrische lampen een zwak schijnsel werpen. „Dófense de fumer". („Vertinden te roo tten"). Een groot bord op de deur doet u denken aan den ontzettenden brand dien men zou kunnen ontsteken als slechts dén vonk deze bergen zijde en katoen aanraakte en deze hulzenhooge stapels cellulose, zoo gevaarlijk ais dynamiet. Duizenden houten klossen, rose, Wauw, paarsch, vullen een onafzienbare opper vlakte vol manden. Men zou zeggen: speel goed voor kinderen. Van het magazijn klimmen wij een trap op naar de winderij. Dit is het rijk der vrouwen. Er werken 1500 vrouwen in dp fabriek, en de meeslen van haar rijn wind- sters. Elke arbeidster, «taande voor haar wind- nachine, is aansprakelijk voor vijftien spoelen, die snel en zonder ophouden draaien Zij moet opletten, dal de draad bij hel opwinden geen enkele zijner gebreken behoudt. En voortdurend moet zij van de eene spoel naar de andere snellen om de draden die breken aan elkaar ie knoopen. Tk heb mooi kijken en ze (usschen mijn vingers nemen, de knoop welke de winster legt blijft even geheimzinnig voor me ais de toer van een goochelaar. Zij moet vlugge vingers hebben, en ra moet ook sterk van lichaam zijn. De wind ster heeft nooit den tijd om te gaan zitten. Zij werkt den ganschen dag, met de armen in de lucht. Zoo zal re weiken, tien, twintig jaar misschien. „Een goede windster is niet makkelijk te vervangen," zegt degeen, die mij rondleidt. „Daarom kunnen we haar niet zoo gauw ander werk geven." Er zijn in deze zaal, naasl de oudjes in zwarte werkblouse, vele jonge frissche snuifjes van meisjes uil Champagne. Als toekomstdroom hebben zij de hoop. een maal in plaats van 2 frs. 75. S francs of S frs. 60 per uur te verdienenen maaT steeds op de blauwe of rose spoelen de zijdraden te zien winden, gekomen va t den anderen kant der wereld. Na den oorlog heeft men de weverij ge stolen voor de vrouwen, die daar toch vij' jaren achtereen de plaals der mannen had den bezet. Dat komt omdat de weefstoel, die kousen maakt, met zijn vliegriemen, hefboomen en stalen kammen, een gevaar lijke machine is. Hij gelijkt weinig meer op hei bescheiden eelouw. dat de bewondering der wereld wekie toen in 17-15 de weeskinderen van Troyes begonnen kousen on een machine te weven. Elke sloel laat uit rijn slalen kaken twaalf, soms achffien kousen onisnapnen. De arbeid gebeurt in twee gedeelten. De eene helft der machine maken het been: de andere den voet En uit de samenwerking van twee machines verschijnt elk half uur een dozijn paar kousen. Gespleten in hel midden, plat als leeg gemaakte visschen, worden de kousen, ge reed om dirM-gennaid le worden, op kleine wagentjes opeengestapeld. „Une helle machine", mooie ma chine" heb ik, leek. bewonderend uitgeroe pen voor één van die slalen monsters De wr-ikman. die waakt over het ingewikkeld raderwerk, trolsch als een chauffeur, die n een veerligpaards auto laat zien. anlwnnrdl „Cent-miarante-mille francs", Honderd- veerlig dniz.end francs! In do zaal snorren nn dit oogenhlik drie honderd van die dubbele weefstoelen. De arbeiders, dip hen hpdienen. verdie nen gemiddeld 5fl(l frs in dp veertien dagen. Tk heb de hcige-riide gezien, die thans het mepst in de mode is Tk heh ook solide gaTen-knusen gezien, sportkousen, zwart, wollen kousen, als onze grootmoeders droe gen. Fn ten slotte heeft men mij de fijns'e kousen ter wereld vertoond, want die wor den hier vervaardigd. De weefstoelen, die ze maken «taan in een apart paviljoen. Hun mechanisme is de licaat en moet met de meeste voorzichtig heid worden behandeld. Als een hunneT fijne naalden breekt, is er een halve dag noodig om een enkel been van een kous te maken. De zijde wikkelt zich af onder een glazen stolp; ze is onzichtbaar en even teer ais spinrag. Dan toont men mij. op een tafel, een paar kousen, dat daareven ter wereld kwam. Ik kende de fin", die in de groote magazijnen (e Parijs verkocht worden tegen hun gewicht aan bankpapier. Maar nooit had ik dit glanzend vlies gezien, dat weg waait onder uw ademtocht en dat men slechts bewonderen durft plat op uw hand, want de vingers zouden onmiddellijk cr door heen gaan. Welke kokette za! zonder wroeging dit gewichtlooze rag durven dragen en scheuren dat om het te vervaardigen z)6 duur kost, dat een gezin maandenlang zou kunnen leven van den prijs van een dozijn paar?Natuurlijk gaan deze laatste kou sen allemaal den kant van Amerika op. Maar er zijn nog hppl wat andere werk plaatsen in dege fabriek. Alvorens te wor den afgeleverd passeert elk paar niet min der dan 17 handen. Zij worden nagekeken door de „visiteuses", wier lichte handen en scherpe oogen de toulen zullen aanwijzen, welke de „racoutreuses" moeten herstellen. In weer egn andere zaal zitten de „remail- leuses" die, dag in dag uit. maas voor maas, de kanlen der hakken en der teenen aan- renweven op de naalden der machines, waar ze worden bijeengebracht. Genaaid en opnieuw geverifieerd, gaan de kousen naar een benzine-bad, waaruit ze glanzend en proppr te voorschijn komen. Dan ontvangen ze. op een houten vorm, de lijn van het been. Ze worden gestreken en van een etiket voorzien, en ik weet niet wat «1 nog meer. En dan ten slotte, komen ze terecht in een wijd magazijn, dat aan een volksbibliotheek doet denken, met zijn gangen en zalen omgeven, door kaslpn, waarin de platte doozen worden opgesta peld als hoeken. De bezoeker bewondert de vernuftige machines in deze verbijsterende fabriek. Maar den verleden tijd van hel handwerk blijft hij mooier vinden. LEO FAU3T. door Dr. NEIL. VAN AKEN. Mogelijkheden der Amerikaanaohe toekomst. Vèr-ziendheid Tan pionier en takenman. Land en Beursspeculatie. Snelle uit breiding der industrieën. New-York, 16 April. Er is niets, dal bij de beschouwing van elk gebeuren zoo overwegend op den voor grond treedt als de naar het schijnt speci fiek Amerikaansche karakteristieken: uit gestrektheid, omvang en overvloed. Bijna alles zou kunnen berekend worden in veel vouden. Het is ef wel zeer hoog, of zeer ver, of zeer uitgebreid. Wanneer men voor de eerste maal hiermede kennis maakt, is dit ook inderdaad duizelingwekkend en men moet noodgedwongen den mechani- schen geest bewonderen, die al deze ele menten zoo vernuftig gebruikt heeft om dit geheel tot zulk een welgeordende, goed ge regelde machine op te bouwen. Hiertoe is vooral noodig geweest de man met visie. De pionier, die een halve eeuw geleden de prairieên doorkruiste, heeft naar alle waarschijnlijkheid een vermoeden ge had van de groote. Amerikaansche toe komst. Het is de vèr-ziendheid van den ko lonist, gepaard met den onuitputtelijken rijkdom van het nieuwe continent, die de Staten vcreenigd, ontgonnen en verder op gebouwd hebben. Dat de welvaart van Amerika steeds in stijgende lijnen kan be schreven worden is in hooge mate te dan ken aan het visionaire inzicht van den ko lonialen Yankee. Niemand nu zal durven ontkennen, dat speculatie nauw samen RECLAME. J601 hangt met visie, daarmede als het ware zelfs identiek is. Wie niet waagt, niet wint, zeiden de ouden. En voorzeker is in Ame rika veel gewaagd, veel gespeculeerd op de toekomst, veel verloren en veel gewonnen. Het heeft harden arbeid vereischt, moed en durf. En dikwijls kwam het overeen met wat een eigenzinnige wijsgeer eens heeft durven noemen, „met lossen teugel langs den afgrond rijden". De kansen waren er Immer, doch werden niet steeds gezien en begrepen, niet altijd te rechter tijd gebruikt Het is bekend, dat vele Amerikaansche rijkaards arbeiderskin deren zijn, en nog altijd geldt de zegswijze, dat elke jonge, onbemiddelde Amerikaan een millionair in den dop is. Waardoor? Hard werken en slaven? Dat niet alleen. Vooral ook visie, speculatie-vermogen, een scherpzinnig uitzicht op de mogelijkheden der toekomst. Kan ik zeggen, dat dit den Amerikaan in merg en been zit? Dat zou waarschijnlijk tc veel gezegd zijn, maar het feit, dat hij radicaal en hardhandig durft afrekenen met oude en verouderde zakenmethoden, wijst er wel op, dat zijn vooruitgang nauw samenhangt met zijn vooruitstrevend, speculatief inzicht betref fende de toekomst. Behalve in den zin als waarin ik zoo even het speculatief inzicht van den Ame rikaan aangeduid heb, namelijk de ontgin ning en ontwikkeling van het Amerika, zooals wij het op den huidigen dag kennen, zijn er twee dingen waaraan de Amerikaan veel aandacht en belangstelling wijdt, hetzij hij zakenman of „bemiddeld" arbeider is. Dat zijn: de land- en de Beursspeculatie. Deze speculanten hebben New-York zien opbouwen. In de laatste 25 jaar hebben zij Chicago letterlijk hooren groeien. California is tot een geciviliseerd paradijs geworden vlak onder zijn oogen en kort geleden heeft men Florida van een moerassig schiereiland tot een Hof van Eden omgetooverd. Dat wil zeggen dat de speculant den grond om zich- heen op enorme wijze heeft zien toe nemen in waarde. En hij is daarom gemak kelijk te overtuigen, dat die mogelijkheden nog bestaan, dat geldbelegging in land de eenige weg is om snel rijk te worden. De bewijzen liggen immers voor bet grijpen. Dat kan voldoende geïllustreerd worden met tallooze voorbeelden. Waarom zou hij dus geen grond koopen? Het zal immers geweldig in waarde stijgen, naar gelang de ontginning vordertl Dat is evenwel niet altijd het geval. Grondverkoop wordt hier op groote schaal gedreven door een ontel baar aantal grondmakelaars en indivi,- dueele maatschappijen geholpen door een dure reclame-campagne, een netwerk van kantoren en legioenen handelsreizigers. Natuurlijk is de zaak niet altijd geheel zuiver op de graat en is het publiek meer malen gedupeerd géworden door zwendel op groote schaal. Dikwijls barstte de specu- latiehlaas. Verscheidene malen werd aan den landdobbelaar een stuk grond verkocht, dat ergens in den Oceaan ligt. doch het- Do Roman van een Circusmeisje. Uit het Engelsch van RYBY M. AYRES. Vertaald door J. van der Sluys. (Nadruk verboden). 17) Ik zal zien een paar betrouwbare in formaties te krijgen. Het heeft geen zin om de zaak nu publiek te maken. Ik ben blij, dat je het mij verteld hebt. Hij keek Rode- riek een beetje verlegen aan. Ik zou je graag nog iets willen vragen, jjet is een beetje delicaat.Dat meisje. Rosalieer was toch geen kwestie van kerkelijke genegenheid in dit huwelijk, ver ged ikzoowel van jou als van haar sant? Een pijnlijke blos kwam op Roderick's ge zicht. HetwijEerlijk gezegd, hebben ke het daar eigenlijk nooit over gehad; maar zij. Hij zweeg. Hij herinnerde zich plotseling, jjoe zij gisterenmorgen was het werkelijk Jas zoo korl geleden? haar 'gezichtje »ïnlaan naar Hem opgeheven had en hem rf st had. De oude Fergerson vroeg niets eer. begrijp het. knikte hij ernstig y1J *°n zich uitstekend in de situatie inden- D hij begreep hoe aantrekkelijk deze lijnPPe' arislocraHscHe jongen geweesf moest in voor het arme, eenzame circusmeisje. Toen Roderick weg was, bleef de oude advocaat bij het vuur zitten en bestudeerde nauwkeurig de trouwacte die Roderick bij hem achtergelaten had. „Rosalie Dean, niet te voren gehuwd, oud achttien jaar." Er was iets oneindig-pathetisch in deze simpele aanduiding, iets aandoenlijk-kinder- lijks in de gekrabbelde meisjesonderteeke- ning. De oude Fergerson zuchtte toen hij het stuk dichtvouwde en het opborg in zijn schrijfbureau, waarin reeds zooveel reliquien van monschelijk lijden rustten. Ik moet zien een paar inlichtingen te krijgen, herhaalde hij in zichzelf, terwijl bij naar den haard terugging en om versche koffie helde Absoluut betrouwbare in lichtingen. IX. Het aantal treinen dat dagelijks van Lon den naar Alperton liep was niet bijzonder groot en de aankomst van een trein uit de hoofdstad was zufk een gebeurtenis in het leven der dorpsbewoners dat het .een rei ziger die dat zou hebben gewenscht, niet gemakkelijk zou zijn gevallen onopgemerkt zijn entree in het dorp te maken. Zoo wa9 de halve bevolking van dit ver geten oord eenige dagen later getuige van de aankomst van den ouden mr. Fergerson, toen deze. na zijn eersteklas-kaartje te heb ben afgegeven aan een suffe, verdroogde be ambte. die afwisselend fungeerde al9 sta tionschef. portier, bureaulist en stalions- kTuier. de winderige straat overstak naar een keurig rijtuigje dat op hem wachtte. Dit voertuigje behoorde aan dr. Eustace Myers het heele dorp wist dat en dpze geneesheer zat in eigen persoon in het be haaglijke interieur van het rijtuig op zijn vriend te wachten. f&wC De beide mannen schudden elkaar de hand. VeeTtig jaar geleden waren zij als schooljongens door dik en dur. kameraden geweest. Slechts eenmaal in hun leven was hun vriendschap die sedert weer in volle glo rie hersteld was, ernstig bedreigd. Dat was toen zij beide verliefd werden op hetzelfde meisje. Dr. Myers was met haar getrouwd en de oude Fergerson, toen nog een jonge Fergerson had zich niet meer op de glibbe rige paden der liefde gewaagd en was vrij gezel gebleven. Laat de beste man winnen, had hij ge zegd toen zij hun beider geheim niet meer voor elkaar verborgen hadden kunnen hou den. Maar de beste man had inderdaad niet gewonnen ofschoon vermoedelijk geen van beiden dat had beseft. Want in het verre verleden had de medicijnmeester wilde haren bezeten; het hart dat hij zijn jonge vrouw aanbood was zacht uitgedrukt twee de keus geweest in tegenstelling met dat van Fergerson die geen slippertjes had gemaakt in de dooltuinen der min. Maar dat was allemaal jaren geleden en de heide mannen keken elkaar aan met de oprechte vreugde van twee goede vrienden die elkaar weerzien, toen het rijtuigje het dorp doorreed. Hoe kom jij hier zoo verzeild? vroeg de dokter, opgewekt Ik heb gehoord dat je de vorige week op het builen van de Bri tons benl geweest toen de oude man stierf. Tusscheü haakjes is het waar, dal er een tweede testament h gevonden en dat zijn zoon toch alles erft? Tk hoorde hel hier ver tellen, maar je weet hoe er op 'n dorp ge kletst wordt. Het is volkomen waar. Roderick erft alles, Dal zal dan wel in oesters en cham pagne en aanverwante artikelen belegd wor den, nietwaar? Daar ben ik lang niet zeker van; in tegendeel. Er zit een uitstekende kern in Roderick. Hij is verwend, slecht opgevoed, maar ik heb toch wel vertrouwen in hem. Hij heeft teveel eigenschappen met zijn moeder gemeen, zei de dokter. Maar hij heeft ook veel van de geest kracht en de ijzeren wil van zijn vader, ant woordde Fergerson. Maar je zult zeker wel nieuwsgierig zijn wat ik hier kom doen. Ik heb 'n zaakje in een dorpje hier in de buurt, Bedmund. Je bent er natuurlijk be kend. Ik moet er vanmiddag juist naar toe. nogal een interessant geval. Je kunt met me meerijden als jé zin hebt, het is een mijl of zes hier vandaan. Dat valt me niet mee. Wat is het voor een soort dorp? Een nest, eigenlijk meer een gehucht. Een handjevol huizen en een kerk. Hoe een advocaat als jij daar aan een zaak komt, snap ik niet. Het is ook niet de moeite waard; ik moet alleen maar voor een cliënt een paar dingen zien gewaar te worden. Het rijtuig wa9 de keurige oprijlaan van het doktershuis ingereden. Myers opende het porfier en stapte uit. De doklerswoning was een aardig huis van mode baksteen met een groot overste kend dak en een gebeeldhouwde poort. Fer gerson volgde zijn vriend in huis Hij was er niet zoo heel vaak geweesf en had zelden meer de vrouw onfmoet die nooit had opge houden de hopMpersoon 'te zijn van de schaarsche droomerijen waartoe zijn drukke praktijk hem den tijd had gelaten. Eustace Myers riep zijn vrouw: Brendal Zij kwam langzaam de trap af, een slanke, nog jong-uitziende vrouw, veel jonger dan de beide mannen. Zij was een vriendelijke, aristocratische verschijning en kostbaar en smaakvol gekleed. Ze kleurde even toen ze Fergerson de hand reikte: na zooveel jaren was er toch nog een gevoelig plekje in ha^r hart voor hem gebleven. Onder de lunch praatte zij voortdurend; ze maakte een eigenaardig-onrustigen indruk. Er waren menschen die beweerden dat hun huwelijk niet gelukkig was maar volgens anderen was zij een van die vrouwen die onder de best-denkbare omstandigheden toch het vermogen niet bezitten om volkomen ge lukkig te zijn. De waarheid was dat het feit dat hun huwelijk kinderloos was gebleven, een groote sombere schaduw over haar levensgeluk wierp. Zij had een kindje gehad dat één moment de oogjes had geopend om ze daarna terstond weer voor eeuwig (e slui ten. Niemand wist dat ze na vele jaren nog kon zitlen schreien bij de kast met kleine kleerfjes die nooit gebruikt waren. Ze trachtte nu haar hongerig hart met andere dingen te vullen. Onze gast gaat vanmiddag met me mee naar Bedmund, vertelde de dokter Hij beweert dat hij een en ander geheim moet opgraven. Wat is het Teddy?.... een vermiste erfgenaam of een geheim huwelijk. De oude Fergerson lachte. Je roman tische fantasie 9peelt je parten: het i9 maar om een paar dóódsimpele informaties te doen. JWdrdl vervolgd^.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 13