No. 20602 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 13 Mel Derde Blad Anno 1927 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. Wie O dol gebruikt, verzorgt zijn tanden het best25»» VISSCHER1J-BERICHTEN. INGEZONDEN. RADIONIEUWS. ALPHEN. De Martha-stichting. Onder presidium van oud-minister dr. J. Th. de Visser is Woensdag op Rijnstroom de 44ste jaarvergadering van de Martha- Stichting gehouden. Op 1 Mei j.l. telde de stichting 422 kin deren. onder wie 232 jongens en 190 meis jes; 30 jongens hebben de stichting ver laten, 1 overleed en 1 moest wegens her haald slecht gedrag naar De Kruisberg overgebracht worden ;5 meisjes verlieten de stichting, 10 jongens deden belijdenis des geloofs en 11 meisjes. Aan de stichting zijn 328 voogdijkinderen toevertrouwd. De stichting heeft nu elf afdeelingen. Een twaalfde is zeer noodzakelijk. Er is een tekort, maar de uitgaven zijn verminderd met 10 pCt. per kind en per dag. De kosten waren per kind en per dag f 1.33. De uit gaven beliepen rond twee torn Ds. J. L. de Heer, van Rotterdam, sprak een slotrede. Na een gemeenschappelijke koffietafel In het Centraal gebouw, opende dr. de Vis ser ora 2 uur den bazar in de Kerkzaal, die uitgaat van de Rijnstroomkrans. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Jannetje, D. v. Pb. Verwey en 'A. Kwinkelenberg. Arent, Z. v. A. Hout man en M. S. Magielse. Teunia Corne lia, Z. v. S. Kersbergen en F. van Dam. Antje Cornelia Gretha, D. v. W. van Hemsbergen en Th. M. de Vlieg. In den loop dezer week hebben zich in onze gemeente de volgende personen gevestigd: D. Kraay, timmerman, van Was senaar.^— S. W. van Hees, arbeider, van Vianen. J. de Goover en gezin, veehou der, van Wilnis. W. Kalisvaart, ronder beroep, van Zoetermeer. Inmiddels vertrokkenA. de Bruin, vee houder, naar Wilnis. J. de Goey en ge zin, arbeider, naar Woubrugge. A, P. de Goey, arbeider, naar Zwammerdam. D. Kilsdonk, dienstbode, naar Leiden. C. de Bruyn, zonder beroep, naar Woer den. H. van Vliet, dienstbode, naar Woerden. C. J. Speelman, veehouder, naar Raalte. A. Groenedijk, zonder be roep, naar Zijpe. N. v. d. Berg, landar beider, naar Zegveld C. v. d. Boom, bakkersknecht, naar Alphen a. d, Rijn. J. M. Sprayt-, dienstbode, naar Amster dam. Er komt nu ineens schot achter de plannen tot stichting van een beursge bouw. In den loop van dit jaar zal volgens de koopbepaling van den grond het ge bouw moeten verrijzen en het begint vrij wel zeker te worden dat dat inderdaad ge schieden zal. Een plan voor den bouw is ontworpen door den heer C. de Groot Jzn. architect B. N. A. 10 Hilversum, welk plan reeds door de aandeelhouders is goedge keurd. Aan het eind dezer maand zal reeds de aanbesteding van den bouw plaats hebben. In Buitenkerk werd gistermiddag een meisje door een handwagen overreden. Het kind werd vrij ernstig* gekneusd en moest onder doktert>behandeling worden gesteld. B. en W, onzer gemeente hebben aanbesteed den bouw van een exportslach terij met aanhoorigheden op het slacht huisterrein aan den Oud-Bodegravenschcn *eg. Laagste inschrijver werden de bee- ren Joh. de Jong en N. Hoogendoorn, te Bodegraven, voor f 21945. Ingeschreven werd voorts door: J. Bierhorst, te Bode graven voor f 22142; A. van Dam, te Al phen a. d. Rijn f 26339 H. Mullukhuyse en H. Hoogendoorn te Nieuwerbrag f 22075; A. J. J. van Engelen te,Alphen f 23940; C. de Bruin te Bodegraven f 224S6; M. h. v. d. Poll Zwammerdam f 22275; N. V. v/b. H. H. Nederhorst, Gouda f 24743; N. V. v/h. W. Bokhoven, Gouda f 26124M. van Vliet, Bodegraven f 21995: J. A. van Billen, Zegveld f23164; D Middelkoop, Vleuten f23164; J. C van Staveren, Woer den f23900; A. Voordouw, Zwammerdam f21950; J. Griffioen en 3. v. d. Radelkamp Woerden f 23089. Opmerking verdient het dat indertijd crediet aangevraagd van f 13000 voor uitbreiding van het slachthuis. Nu blijkt reqds f 22000 noodig te zullen zijn, behalve daa wat er nog zal bijkomen. Nu Zaterdag de Zomertijd weer zal worden ingevoerd, zullen Zondagmorgen in de verschillende kerken, om tegemoet t» komen aan de bezwaren van de boeren bevolking, de diensten een halfuur later aanvangen. KOUDEKERK. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia, d. van Hendrik Bale- ksn en Anna Geerlof. LEIDERDORP. Naar wg vernemen, fa aan onzen burgemeester, den heer G. van der Valk Bouman. in zgn hoedanigheid van voorzitter Burgerwacht alhier, en Baljuw der federatie Rijnland-Oost, verleend het Kruis vac Verdienste. Men hoopt de onderschei- °lnS oit te reiken den 19den dezer, des aronds ten 8 ure, ten Raadhuize. LEIMUIDEN. Burgerlijke Stand. ^Gatrouwd: F. Tijssen en J. W. C. van I bevonden voorwerpen Een porlemon- I inhoudende eenig geld en een rijwiel - I ^'^üngplaafje 1927. Inlichtingen zijn ter I ^refarie lc bekomen. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren Adnai»us. Z. v. Aart Verkaik en Maria Adnaantje Hoogerbrugge. OverledenCorneille Charles Spreij, jm. 24 j-, (overleden te Leiden). Johanna Catharina Blaauw, jd. 52 j. (overleden te Rosmalen). OndertrouwdRoelof ran der Poorte jm. 24 j., te Bodegraven en Wijntje Pietje Lekkerkerker, jd. 22 j. Adriaan Reinier Kroes jm. 26 j., te Woubrugge en Maria Molenaar, jd. 23 j. Peter Baas, jm. 28 j. te Jaarsveld en Cornelia Aart-se, jd. 20 j. Getrouwd: Cornells Quirinus Verleun jm. 37 j., te Zevenhoven en Anthonia Hen- drika Kiezer jd. 28 j Jan Bulk, jm. 24 j., te Alphen a. d. Rijn en Marijtje Hoo gendoorn jd. 23 j. Met het oog op het aanvangen van den zomertijd, zullen te beginnen met a.s. Zondag, de voormiddag-godsdienstoefenin gen in de Geref. en de Rem. (Geref.) Ge meente alhier, een half uur later aanvan gen, n.l. resp. te 10 uur en te halfelf. De morgendienst in de Ned -Herv. Kerk blijft op tien uur gehandhaafd. De avondgodsdienstoefeningen in de Herv. en de Geref. Kerk zullen eveneens een halfuur later en dus te zeven uur aan vangen. AALSMEER. Voor de afdeeling van .Volksonder wijs" sprak Woensdagavond *in hotel „De III Kolommen", de heer Thijssen, van Amsterdam, over het onderwerp: „Waar om is de openbare school boven de bijzon dere te verkiezen" 1 Spr. hield een uitste kend pleidooi voor het karakter, hetwelk de openb. school in zich heeft-: de neutra liteit, welke het kind leerend bijbrengt verdraagzaamheid jegens anderen, in te genstelling van het karakter der sectescho- len, welke verdeeldheid zaaien. De open bare school voedt de kinderen op tot brave plichtsgetrouwe staatsburgers. Een flink betoog, dat door een 50-tal opgeko- menen met aandacht werd beluisterd. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. Het voorstel van B. en W. om geen assistenten aan te stellen aangenomen. Voorzitter de burgemeester-, aanwezig alle leden. Mededeeling werd gedaan van een circu laire van het bestuur der federatie van ziekenhuis-vereenigingen te Leiden, met verzoek om adhaesie te betuigen met een door haar verzonden adres aan den Minis ter van Onderwijs om op te komen tegen de verhooging van verpleeggelden in 's rijks ziekenhuizen. Daartoe werd besloten. Hierna kwam aan de orde een nader voorstel betreffende de aanstelling van assistenten aan de scholen voor lager on derwijs in deze gemeente. In een uitvoerig praéadvies stelden B. en W. voor op grond van den minder gunsli- gen toestand der gemeente-financftn voors hands maar geheel aan de invoering van het instituut der assistenten af te zien. om dat in het gunstigste geval nog f 8500 uit de gemeentekas beschikbaar zal moelén worden gesteld, en in het ongunstigste ge val f 15 300. Na eenige discussie werd daar toe besloten. In den breede werd gediscusseerd over het voorstel van B. en W. om met het be stuur der Gereformeerde Kerk te Hoofddorp een ruiling aan te gaan teneinde het nieuwe door hem te stichten gebouw te doen ver rijzen op 't schoolplein van de oude open bare school op den hoek van den Hoofdweg en het Marktterrein. Tenslotte werd met 15 tegen -I stemmen besloten om tot ruiling over te gaan; echter staakten de stemmen over het bedrag dat door het kerkbestuur zal moeten worden bijbetaald. B. en W hadden voorgesteld f 3300. de heer Bras diende een amende ment in om dit te brengen op f5800. terwijl de heer Koning voorstelde f7800 Over het voorstel-Koning staakten de stemmen. Wegens het vergevorderde uur werd de verdere behandeling van de agenda aan gehouden. Ernstige aanrijding tnsschen twee auto's. Woensdagavond had op den Hoofdweg nabij den Bennebroekerweg in Haarlem mermeerben ernstige aanrijding plaats tus- schen twee luxe auto's. Het motorrijtuig, bestuurd door den beer H. J. Lunter. han delsreiziger te Bolswaard. die vermoedelijk niet ver genoeg uitweek en met een snel heid van ongeveer 60 K.M. passeerde, kwam met zooveel kracht in botsing met de auto. bestuurd door den beer M. Spaans, dat het over den kop sloeg en in den graskant terecht kwam. terwijl de voorwielen nage noeg geheel werden weggeslagen en de spaken eenige meters ver over den weg verspreid lagen. Met de aan de auto van den heer S. toe gebrachte schade liep 't nogal af. Het mag een wonder heeten. dat de heer Lunter er vrijwel ongedeerd afkwam. Hij geraakte bij het over den kop slaan van de auto tns schen de zich daarin bevindende koffers én pakken bekneld en daaraan is het vrij ze ker te danken, dat hij niet door de rnitêrt' is heengeschoten en niet in 't water is te recht gekomen. Dr heer S. kwam ook met den schrik vrij. Het groolendeels vernielde motorrijtuig werd met een kraanwagen weg gehaald. Burgerlijke Stand. Gèbo.en: Wilhelinina Apoloma, d. v. C. Clemens en W. J. Rodewgk. Marti Da Reiniera, d. v. W. H. Kool en M. A. v. d. Steenstraeten. Gerardus Wilhelmus, z. v L Bakker en M. H. Deen. Hendrikus Johannes, z. v. C. Langeveld eo C. A. Zoet. Catharina Mechelina, d. v. A. H. v. Walstgn en P. Hoefijzers. Trijntje, d. v. E. Reurekas en T. fongkind. Wil- helmina, d. v. E. J. Weststegn en J. Burg-, hout Wilhelmus Josephns Maria, d. v. C. Okkersen en C. H. Kerkhoff. Arie, z. v. A. Sneeuw en T. Teperkoorn. 'Pieter Lambertus, z. v. C. v. Pgpen en A. Bies heuvel. Antje, d. t. A. v. Tol en G. J. do Vos. Cornelia Johanna Maria, <L v. G. G. Mesman en J. M. v. Duin. Evert Jan, a v. M. Boom en EI Speelman. Ondertrouwd: W. Huigen, 32 j. en J. v. d. Stelt, 24 j. P. Fïeman, 28 j. en C. v. Dragt, 21 j. W. Doogeweerd, 31 j. en J. Cioo, 40 j. Th. Tichelaar, 27 j. en E. M. v. d. Weele, 26 j. M. v. d. Beek, 24 j. en A. Alderden, 20 j. J. Verhulst, 28 j. en G. Verdoes, 21 j. L. v. Reeuwgk, 27 j. en G. EI A. v. d. Hor, 25 j. S. Verhoeven, 24 j. en P. H. Zandbergen, 23 j. K. Joren, 25 j. en G. v. Veen, 25 j. J. y. d. Linde, 23 j. en EL Kievit, 21 j. Gehuwd: A. M. Kauffman, 25 j. en P. Persoon, 28 j. P. van der Steeg, 24 j. en N. Quartel, 22 j. P. J. v. d. Meg, 25 j. en A. M. v. Roogen, 20 j. D. A. Middelkoop, 24 j. en Tl Eijk, 24 j. G. v. d. Flier, 24 j. en A. v. Maasdam, 24 j. J. IL Mastenbroek, 24 j. en A. v. Smeerdgk, 23 J. J. D. Corts, 27 j. en A. M. Roos, 21 j. Overleden: Johanna Adrians v. Oudenaren, 47 j., wed. v. A. Hegstek. Pieter, 10 mnd., z. v. A. Lanser en A. Grevestuk. Jannetje, 14 mnd., d. v. P. v. d. Kwast en T. Kietbrock. Lucas, 2 j., z. v. J. Visser en M. de Ron. Elisabeth Ver- zgde, 76 j., wed. v. C. Spaargaren. Jakob Hamstra, 84 j., wed. v. T. Westerhof. KATWIJK-A AN-KEE. De hoek Noordeinde—Tramstraat is immer een punt geweest, dat bg aankomst en vertrek der trams tot groote voorzich tigheid noopte. En hoewel er gelukkig geen ongelukken te betreuren zijn, is de toestand toch zoo, dat het niemand zou verwonderen wanneer ze plaats hadden. Reeds vroeger is door het gemeentebestuur aan de N.Z.H.T.M. het verzoek gericht om bg vertrek van het station vóór genoemden hoek even stil te blgven staan, wat de Maatschappg dan ook bevolen heeft. Doch daar het bedrijf sinds geëlec- trificeerd is en snelheid mede een factor is, waar degelijk mee gerekend wordt heeft de N.Z.H.T.M. het dan ook goed ge dacht om op den hoek Tramstraat—Koord einde een automatisch lichtsein aan te brengen, waardoor men opmerkzaam 'ge maakt wordt, indien er een electriscke tram in aantocht is. Als men na dat sein zooals vaak gebeurt maar niet te hoog van den beganen grond aanbrengt, want het publiek is meerendeels geneigd naar beneden als naar boven te zien. Het instrument kan op dien hoek ontegenzeglijk goede diensten bewgzen. Dat het maar spoedig kome! NOORDWIJKERHOUT. Dc Kassier der Coöperatieve Boeren leenbank de heer J. J. v. Noort, heeft het verslag der bank opgemaakt over 1926. Hieraan ontlcenen wo het volgende: In 1926 werd ingelegd f 385.993.97. In 1926 werd terugbetaald f 236.731.50. Saldo op 31 Dec. 1926 f386.382.16. In 1926 werden verleend aan nieuwe voorschotten f 59.925, terugbetaalde voor schotten in 1926 f74.585.89. Totaal uit staande voorschotten op 31 Dec. 1926 f 133 282 78. Op 31 Dcc. 1926 was de Boerenleenbank schuldig aan de Centrale Bank te Utrecht, f 26.282 62. Het saldo in loopende rekening, bedroeg op dien datura f 123.83181. Op 31 Deo. 1926 bedroeg het actief: f415 510.79, waarvan het saldo der voor schotten f 133 282.78. Saldo der gelden aan leden in loopende rekening f 150.135.75. Aandeelen van de Centrale Bank f 170. Meubilair f 150. Nog te vorderen rente en provisie van voorschotten en in loopende rekening f 1.415.99. kasgeld f 19.139.76. Op 31 Dec. 1926 bedroeg het passief f 415.510.79. Schuld aan rekeninghouders f 14.654.72. het saldo der spaargelden f386.382.16. Verschuldigd aan de Centrale Bank f 1475 ("kweekers crediel), reserve-fonds f 10 948.35. Winst over 1926 Cte voegen bij het re serve-fonds f 2 050.56. Het passief der Bank bedroeg op 31 Dec. 1926: 1415 510.79. Over 1926 bedroeg de rente van spaargelden 3 1/2 pCt., van deposito's en loopende rekening 3 1/2 pCt. De rente, die van voorschotten, zoowel van gewonen voorschotten, als van voorschotten in loopende rekening, moest worden betaald, bedroeg 41/2 pCt. Deze rentevoet gold het geheele 2e halfjaar. In dt eerste zes maarden waren alle cijfers 1/2 pCt. hooger. In liet afgeloopen jaar traden zes nieuwe leden tot de vereeniging toe. De vereeniging bestaat than9 uit 266 le den. Dp bank neemt jaarlijks snel in cro>i en bloei toe. OEGSTGEEST. Dezer dagen moest een knecht van den slager A. van M uit Leiden, een koe naar hel land brengen achter het Groene Kerkje". Gekomen ter hoogte van ..de Iloogc Boom" aan den Wijtenbachwe-g, schrok de koe van een passeerende auto en kwam in het bol lenland terecht van den heer G. Lubbe. Na circa drie kwartier hierin rondgehold te hebben, waarbij het aan toeschouwers niet ontbrak, is het dier gegrepen en naar het land gebracht In dien lijd echter is belangrijke schade toegebrac ht aan* de te veld slaande bollen, waarom de heer L. deze liet laxeerpil door een tweetal deskundigen, die de schade schatten op f 180. In overleg getreden zijnde met den slager van M. is geen overeenstem ming bereikt, waarna de heer L van dit ge val proces-verbaal liet opmaken, znnd.it nu de rechter zal moeten beslissen. Daartoe in staat gesteld door twee leden uit de Ned.-Herv. Gemeente alhier, is door den kerkeraad. in overleg met het kies college benoemd tot predikant-hulpprediker (behoudens goedkeuring van het Classicaal Bestuur) ds G. Henneman. Oosl-lnd. pre dikant met verlof. Het ligt in de bedoeling van ds. Henneman. dit ambt te aanvaarden in den voormiddagkerkdienst van 22 Mei. Thans woont ds. H. nog in Leideu. doch hij zal zich metterwoon in onze gemeente vestigen. VOORSCHOTEN. Kaasdag. Op één der laatstgehouden vergaderingen van de Holl. Mij. van Landbouw, ardeehng Voorscholen weid besloten in deze gemeente een Kaasdag te doen houden en dit plan nader uit te werken. Naar wij thans vernemen hebben oe plannen een goede uitwerking gehad en hebben uit de gemeenten Wassenaar. Slomp wijk en Voorschoten zich een 50-tal deelne mers een bijzondere datum, want de kaas op dien dag gemaakt is bestemd voor de:i kaasdag die 23 Augustus a.s zal worden ge houden. De keuring is bepaald op 22 Augus tus a.s Zoowel Goudsche als Leidsche kazen warden er gemaakt en gekeurd. Bij genoegzamo belangstelling zal gedu rende den Kaasdag nog een lezing worden gehouden. In 't bijzonder willen wij er nog aan her inneren dat de heer A. Anker den stoot gaf tot dezen kaasdag en zijne poging mag voorloopig goed geslaagd heeten. ZOETERWOUDE. Gisteravond omstreeks halfelf had al hier een vrij ernstige bolsjng plaats tnsschen een personenauto en de vrachtauto van den meubelfabriek Batenburg uit den Haag. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor doch de materiëele schade was voor beiden belangrijk. Ook een lantaarn der straatver lichting moest het weer ontgelden. PLUIMVEE. HET WERK VAN DE BROEDHEN, De tank van de kloek, hetzij ze een zware breedgebouwde Cochin of een kleine lichte knelhcD is, blijkt nu voor de eene helft volbracht. Het zwaarste is voor haAr geledeD, want haar werk is zwaar en af mattend. De anders zoo woelige, bedrij vige vogel beeft minstens drie weken lang, dat is meer dan vijfhonderd lange uren, met in 't geheel vijf uur korting voor het luchten, op haar eieren moeten zitten Ze heeft die telkens gerold en verplaatst, ze heeft er niet een gebroken, als wij tenminste onzerzijds alles goed hebben ge daan en dus ook sterk beschaalde eieren voor haar hebben uitgezocht. Zwaar met haar volle gewicht er op zitten, heeft zfe niet kunnen doen, ze heeft zich vrijwel op de hakken opgeheven moeten houden, uitrustend, verkwikkend slapen was haar niet mogelijk. De natuurlijke slaaphou ding met den kop in de rugveeren, de tee- Den gebogen, kon ze niet aannemen; de voetspieren waren werkzaam. Moet het ons dus verwonderen als we haar bij het luch ten stram en trekkebeenig zien loopen I Nu begrijpen wij ook het nut van het zandbad, dat ze zoo noodig heeft. Dat ont spant en verdrijft voor een deel do moe heid en stijfheid, op gelijke wijze als wij dit waarnemen bij een paard als dit in do wei zich rolt en na ingespannen werk. Maar de natuuT heeft het hecle lichaam in al zijn functies aangeryast aan die voor de kip z<fb afwijkende leefwijs. Soms komt bij broedsche hennen diarrhee of althans dunne ontlasting voor. Naar mijn meening is zulks meer een gevolg van de soms ge heel andere voeding die men de broedsche get'ft n.l de maïs. Wel moet uitsluitend graan doorgevoerd worden, maar precies hetzelfde mengsel dat zij gebruikte vóór het broeden. DaD blijven de uitwerpselen vast en gemakkelijk te verwijderen. De drank blijft als altijd enkel schoon water. De angstvallig onthouden groenvoedering tijdens het broedeD is nu voor haar ook weer voorbij als de kuikens een week oud zijn. Dan mag zij meesmuilen van het rag fijn geknipte jonge groen, slablaadjes, grastoppen en wat de tijd verder geeft, mits droog Hoewel bij de hier aangegeven behandeling dc ben flink rood zal blijven, pakken toch deze drie eerste weken haar organisme sterk aan, ze is dan ook in ge wicht afgenomen. Daarom laten we haar in de eerste dagen althans meesmuilen van het heerlijke kuikenvoer, dat zal toch de rekening niet maken en des te eerder gaat ze weer aan den leg. Eet zij flink en ziet men haar kalkdeelen gretig opnemen, dan is de voorspelling n»et al te gewaagd, dat zij weer zal leggen voordat de kuikens zes weken oud zijn. Wat zachtvoer met geweekt goed uitgeknepen brood of ge kookte rlist gemengd. brenet haar spoedig weer op krachten en dat mag ook door de kuikens verorberd worden. Bij dat alles mag de kloek evenmin als haar kuikens op een harden bodem zitten. Onmiddellijk op het zand. maar niet op een zielig dun laagje, doch op den vollen grond, mits door en door droog en geheel los, waarin de kloek dan haar lessen kan geven in het kroelen en rollen Deze nut tige bewegingen doen de kuikens direct na, hoewel ze dat toch zouden doen al hadden zo bet moederlijk voorbeeld niet. Beweging hebben ze even hard hroodnoo- dig als het beste voer! Verder moeten kloek en kuikens volko men veilig zijn tegen aanranding van hond of kat. zelfs houde men woelige kinderen uit hun omgeving In haar ijver om haar kuikeüs te verdedigen, zou de gevederde mama wel domme dingen kunnen uithalen, RECLAME. tot schade der jonge diertjes. De eerste dagen mag de ruimte voor kloek en kui kens niet te wijd, te groot zijn, doch goed afgesloten. Later bij het opgroeien ver meerdert men de oppervlakte van hun ter rein, dat onder alle omstandigheden over dekt, althans geheel droog moet zijn. IJMUIDEN, 13 Mei. VISCHPRIJZEN. 2 Tarbot per K.G. f 1.20—f 1.05; 330 Tongen per K.G. f 1.7011.40; 2 Zetschol 130—133; 32 Kleine Schol 124-112; 1 Schar 19; 11 Pieterman en Poontjes 119— 14, alles per kist \»n 50 K.G. Binnengekomen zqn de loggers K1V 56 met 1755; KW 96 met 1648; en KW 45 met 1661 besomming. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE ACTIE TEGEN DE 1-MEI-BETOQGING OP ZONDAG. Geachte Redactie. Ook van christelijke zijde wordt erkend dat 1 Mei is de dag van al wat sociaal democratisch is. Inderdaad, 'op dieu dag draagt do sociaal-democratie haar ideaal uit, letterlijk en figuurlijk. Het verslag der 1-Mej-viering. (zie „L. D." van 2 Mei) maakt melding van een ordelijk verloop en men mag zich afvragen waarom zij die zich christelijk noemen, hieraan aanstoou nemen. Zij doen dit, blijkens do in Uw' blad van 7 Mej vermelde „interpellatie- Wilbrink" echter maar al tc zeer (is de vraag in deze interpellatie „waardoor de Zondagsrust werd verstoord", enz niet wat belachelijk in een stad waar het dm gc- heelen 2k>ndag davert van tramgeraas en van autogehuil 1) De nieuwe burgemeester, mr. v. d. Sande Balchuyzcn neemt, evenals zijn voor ganger, burgemeester De Gijselaar, blijk baar een ruimer standpunt in. Leiden kan daarvoor niet erkentelijk genoeg zijn. Ken man, die nair christelijk historische tradi tie de vrijheid, waar Nederlanders door alle eeuwen heen voor hebben gestreden en geleden, hooghoudt en elke partij haar rechten gunt. handelt naar een der eerste christelijke deugden, verdraagzaamheid. Het nieuwe hoofd onzer gemeente boude er zich van overtired, dat zijn beslissing de instemming heeft van zeer vele niet sociaal -democratische burgers Met dank voor de plaatsing teekent, A. RIEDEL. Leiden. 9 Mei 1927. Rembrandtstraat 17. DE RADIO WAARSCHUWDE. Een apotheker Id Birmingham had on langs bij vergissing aan een cliënt, waar van hem het adres niet bekend was, pillen afgeleverd met een dosis strychnine welke tienmaal te groot was. Het gebruik van deze piUcn zou onge twijfeld de dood tengevolge hebben. De apotheker wendde zicb terstond tot het omrocpstation en dc omroeper Jas de mede- deeling voor den microfoon af. De cliënt, welke zich onder de luisteraars bevond, hoorde do boodschap uit den luidspreker en dankte hieraan zijn leven MR. BALDWIN VOOR DEN MICROFOON. Dinsdag 24 Mei om D 20 n.m Empire Day. zaj Engeland's eerste minister Stan ley Baldwin, M. P. een causerie houden voor den microfoon van Londen en Da- vent ry, over: Empire Day. DE OMROEP IN ZWEDEN. De Zwecdscbe omroep is na Engeland en I>uit8chland de grootste van Kuropa. Behalve het straks te opener krachtcta- tion in Motala zijn er zes hoofdzenders en nog 20 kleine zenders in bedrijf. De hoofdzenders zijn door de Zweedse lie Rijks telegraaf gebouwd en aan een radio-om- roepmaatschappij in exploitatie gege\en,# genaamd de „Aktiebolaget Radiojanst" De zes hoofdzenders bevinden zicb m Stockholm (1.5 K W. 454.5 M Malmö (1 K W. 200.9 M Oöteborg (1 KW 410 7 M.B"den (1 KM. 1200 M.), Oestersuiv-i (1 K W. 720 M.), Sundsvall K \V. 545 6 M.) Al deze stations hebben een eigen stu dio, behalve Oestersund dat gewoonlijk bet programma van Stockholm uitzendt. De kleinere stations, die over het geheele land verspreid zijn, werken met een energie van

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9