AGENDA. BUITENLAND. UIT RUSLAND. TELEGRAMMEN. Vrlfdag. Rapenburg 131: Bazaar Leldsche Kweek- en Bewaarschool. Van 2-5 en 7-11 u. nam. Alphena. d Rijn (terrein Rijnstroom) Bazaar der Martha-slichting. Van 2'/i5 en 710 uur nam. Zaterdag. Nutsgebouw: Feestavond J. V. 0. afd. Lei den. 8 uur nam. Zomerzorg:. Uitvoering L. S. E. „Euterpe", 8 uur. Zondag. LUnion: Tooneelver. „D, V, V." „De va dervloek". 8 uur. Dagelljkf. „Caaino-bioacoop". Hoogewoerd: Voor- (lellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 1 uur kinder- en tamilie-maünée. „City-theater" Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 'a Woensdags en 'a Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Den Haag (Scala): Bouwmeesters revue „Nou nog mooier!" 8 uur. Den Haag (Dierentuin): Voorjaars- feesl: Nam. te halfviji en halfell. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 9 Mei tot en met Zondag 15 Mei a.s. waargenomen door de apotheken van de h h. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 406. Ter gelegenheid van zijn 45-jarig jubileum is aan L. Zonderop, molenaar op den water- en windmolen van den Bosch- en Gasthuispolder de bronzen eere-medaille der Oranje-Nassau Orde toegekend. Naar wij venemen zal het eindpunt van de H. T. M. lijn LeidenDen Haag ver legd worden van den Dierentuin naar het Plein Het ligt in de bedoeling dit werk om streeks begin 1928 uit te voeren. Door het bestuur van de zwemvcreenl- glng „Poelmeer", te Oegslgeest, is in de vacanle betrekking van zwemmeester be noemd de heer J. Leget, alhier. In de internationale prijsvraag voor Economie 1926 van de Universiteit te Chi cago heeft onze oud-stadgenoot dr. W. L. Valk, leeraar aan de bijz. H. B. S. te Voor schoten een eervolle vermelding en een prijs van 250 dollars verkregen. Hel 6e regiment veldartillerie van hier zal van 15 lot en met 25 Juni de legerplaats bij Oldebroek betrekken tot het houden van schietoefeningen en daartoe reeds 8 Juni op marsch gaan en in verschillende plaatsen nachtkwartier houden. Zaterdagavond a s. zal de Jeugdbond voor Onthouding alhier haar driejarig be slaan feestelijk herdenken in de groole zaal van het Nutsgebouw aan het Steenschuur. De avond wordt opgeluisterd met liedjes bij de luit, muziek en declamatie, terwijl wat verteld zal worden van het bondsleven. Hedenavond viert de afdeeling Leiden van de Nederlandsche Handelsreizigersver- eenigring haar 25-jarig bestaan met een intiemen feestavond in café-restaurant „Zo merzorg". Omstreeks twee uur gistermiddag is op de Breestraat een luxe auto bestuurd door C. J. d. B.. uil Den Haag, In botsing geweest met de door N. D. uit Stompwijk bestuurde vrachtauto. De vrachtauto werd ernstig beschadigd. Het ongeval was te wijlen aan d. B.'s schuld, d. B. verklaarde zich bereid de schade te vergoeden. De Floris Verster-tentoonstelling zal Zondag 15 Mei van 3—5 uur en Maandag 16 Mei van 10—4 uur tegen verminderd tarief, f 0 25. opengesteld worden. Maandag 4 nur onherroepelijk sluiting der tentoonstelling. Het aantal werkzoekenden ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs bedroeg op 2 Mei in totaal 656 tegen 446 op 12 Mei 1926. DE ALGEMEENE TOESTAND. Besprekingen over de Inler- nationa'e indastrieele kartels De Russische gedelegeer den te Genève recepieeren Een voorstel van dr. Lovink De kwestie der ontrniming In de industrieele commissie van de eco nomische wereldconferentie te Genève zgn de discussies geopend over de internationale industrieele kartels. De Oostenrgksche gedelegeerde, mevr. Freundlich, verklaarde, dat het oefenen van toezicht op de industrieele kartels in geenen deele zoo moeilijk en bezwaarlijk is, als men zich gemeenlijk voorstelt. Controle op de industrieele kartels is beslist noodzakelijk. Vervolgens werd door spr. een voorstel gedaan, tot instelling van diverse commis sies, welke dan belast moeten worden met de taak de gegevens te verzamelen voor het door spr. beoogde doel, de instelling van een internationaal controle-orgaan. De Finsche gedelegeerde, Slavonius, be streed vervolgens de kartels. Spr. was van meening, dat de kartels zich bewogen in do richting van het monopolie, dat zij gevaarlijk waren voor de gemeenschap en spr deelde geheel bet standpunt van prof. Cassel, volgens wien de industrieele kartels niet streven naar een prijsverlaging, doch veeleer naar een prijsstijging, hetgeen dan bereikt moet worden door een inkrimping van de productie. De Poolsche gedelegeerde 6prak zich vervolgens uit voor een internationale wet geving op dit gebied, welke gebaseerd moet zgn op een moreele en wetenschappelijke controle. De Nederlandsche gedelegeerde, de heer Zimmerman, sprak zich uit tegen een con trole op de industrieele kartels. Spr. was van meening, dat de openbare meening als controle-orgaan van verder strekkenden in vloed zou zijn. Vervolgens wees spr. op de wenschelijkheid van de ontwikkeling van het internationale kartelwezen. De Russische delegatie te Genève heeft gisteren de vertegenwoordigers van de in ternationale pers ontvangen om de vragen te beantwoorden, die deze zouden stellen. Na elkaar voerden het woord Ossinski, Sokolnikof en prof. Varga. Ossinski gaf als zijn persoonlijke meening te kennen, dat Rusland deelnemen zal aan de a.s. ontwapeningsconferentie. &ij drong aan op de wenschelijkheid om diplomatieke betrekkingen aan te knoopen met die lauden, met welke economische betrekkingen mo gelijk zijn, met Zwitserland en de Ver. Staten. Sokolnikof legde een uitvoerige verklaring at over de wenschelijkheid van kapitaal beleggingen in Rusland voor zoover oeze bijdragen tot een verhooging der proijictie- mogelijkheden. Wenschelyk zijn concessies oji langen termijn, daar Rusland, dat reeds zelf beeJ wat kapitaal verzameld heeft, geen belaDg meer heeft bij contracten met korten teiraijn. Het eigen kapitaal, dat in Rusland belegd is, bedraagt reeds 15 milliard gouden roebels. Als antwoord op een vraag betreffende de sociale positie der arbeiders, betoogde Sokolnikof, dat de Russische arbeiders for meel het recht hebben om te staken. Wat de Fransch-Russische onderhandelin gen over de schulden aangaat, verklaarde Sokolnikaf, dat do besprekingen zich, in strijd met andere berichten, gunstig ont wikkelen, ofschoon zij uit den aard der zaak wat lang van duur zijn. In de Landbouw-comraissie der economi sche conferentie heeft de heer dr. Lovink een ontwerp-resolutie ingediend, waarin hg de meening uitspreekt, dat de middelen van verweer tegen de verspreiding van planten en dierenziekten gebaseerd moeten zgn op het resultaat van internationaal wetenschap pelijk overleg en waarin hg de conferentie vraagt den Volkenbond te verzoeken het internationaal landbouw-instituut te Rome tot bestudeering dezer kwestie aan te sporen. Wolff-Bureau meldt, dat de Fransche mi nister van buitenlandsche zaken den Duit- schen vertegenwoordiger te Pargs heeft beloofd hem voor het einde van de week een antwoord te zullen geven in zake de kwestie der ontruiming. BELGIE. De kwestie der amnestie. Het Vlaamsch-nationale Kamerlid voor Antwerpen, Herman Vos, diende in de Kamer een motie in, waarbij voorgesteld werd, de twee amnestievoorstellen van de Viaamsch nationalisten en van Van Cauwelaert en consorten, zoowel in de centrale afdeeling als in de Kamer zelf, gezamenlijk in be handeling te nemen en te bespreken. Deze motie werd echter verworpen. De meeste socialisten, ook de Waalsche en de Vlaam- sche nationalisten stemden voor. De katho lieken en de liberalen stemden tegen. Enkele socialisten onthielden zich. Wegens afwe zigheid van verscheidene leden moest de byeenkomst van de centrale afdeeling tot Woensdag der volgende week worden ver daagd. De minister van Justitie Hijinan3 zal alsdan ook in deze afdeeling namens de regeering een verklaring afleggen. DUITSCHLAND. Een scherpe rede van Brann. Id den Piuisischen Lancklag heeft de minister-president Biaun bij het debat over de begrooting een rede uitgesproken, die in groote trekken een aanklacht was tegen de Rijkspolitiek tegenover Pruisen. Hij verwijlde daarbij bij de bezwaren, die het Rijk heeft gemaakt tegen de benoe ming van een Pruisischen vertegenwoordi ger in den raad van beheer der rijksspoor- wegen en die eerst door het staatsgerechi-s hof uit den weg geruimd moest worden hij wees verder op de financieele regeling en haar, in de bepalingen betreffende de bierbelasting aan den dag getreden antt- Pruisisehe strekking Pruisen wacht ook nog steeds van de zijde van het Rijk op de dringend noodzakelijke hulpmaatrege len voor het Oostelijk grensgebied, n.l. voor Oost-Pruisen, hetgeen deze gewesten aan de grootste gevaren blootstelt. De Duitsch-nationaal Schlange ging over tot een scherpen aanval tegen Braun, die een opgewonden debat in het Huis uit lokte. Ten slotte slaagde de Centrum-afge vaardigde dr. Hess er echter in door een warm beroep op den zakelijkeD ziD der vergadering de golven der opwinding tot bedaren te brengen. ENGELAND. De vakvereenigingswel Politie-inval in de Rus sische gebouwen te Londen Vergadering der mijn werkers Mac Donald hersteld. Het Lagerhuis heeft gisteravond het debat over het wetsonlwerp op de vakverenigin gen hervat, meer speciaal wal betreft het amendement van het conservatieve Lager huislid kapitein O Connor, waarin gezegd wordt dat de bewoordingen van het eerste artikel vrijwel alle slakingen onmogelijk maken. O'Connor kwam legen deze bewoordingen in verzet en werd door een aantal van zijn partijgenoolen gesteund. Sir Robert Home toonde sympathie met het amendement, dat een nieuwe lezing wil geven. Een discussie ontspon zich over de bedoe ling van de regeering met de woorden „alge meens staking". Sir Douglas Hogg legde vast dat in het ontwerp met algemeene slaking niet bedoeld was een „universeele staking", maar dat er die uitleg aan gegeven moest worden, die Lord Oxford in het Hoogerhuis en Sir John Simon eraan hadden gegeven. Sir Henry Slesser gaf er onder applaus van de arbeiderspartij zijn voldoening over te kennen dat' thans voor de eerste maal de regeering precies had uitgelegd wat ze be doelde. Hij vertrouwde de regeering niet voordat hij de regeeringsaraendementen had gezien. De arbeiderspartij wa9 niet in het huis, zeide hij openlijk, om het ontwerp te bestrijden, maar om obstructie te voeren. Sir John Simon zeide, dat het noodig was in duidelijke woorden te zeggen wat onder een staking of uitsluiting, die tegen den staat gericht was, moest worden verslaan. Te Londen heeft de politie gisteren een uitgebreide huiszoeking ondernomen, vol gens instructies van de minister van bin- nenlandsche zaken, in de lokalen der Pan- Russische coöperaties. De bureaux der Rus sische handelsdelegatie, die aanspraak maakt op diplomatieke onschendbaarheid, werden ongemoeid gelalen. Er is niemand gearresteerd. Een sterk politiecordon be waakte de deuren en weigerde aan iedereen den toegang gedurende de huiszoeking, die een volkomen verrassing was, daar het Rus sische gezantschap er niets van afwist, dat er een inval op til was. Een buitengewone vergadering van den mijnwerkersbond besloot een gedelegeerden- conferentie bijeen te roepen le Londen op 2 Juni om het verslag in ontvangst te nemen van de mijnwerkersinternationale over de positie van Hodges en om hel wets ontwerp op de vakvereenigingen en den toestand in de mijnen te bespreken. Ramsay Macdonald is hersteld Hij heeft het ziekenhuis le Philadelphia verlaten en is op weg naar Nieuw-YorL OOSTENRITK. Uitbreiding der regeeringscoalilie. Do besprekingen tusschen de Christelijk sociale partij, de Groot-Duitschers en den Landbond, hebben geleid tot het resultaat dat de Landbond tot de tegenwoordige regeeringsmeerderheid toetreedt. TSJECHO-SLOWAKIJE. Een verklaring van Benesj over de Kleine Entente. In een artikel in het „Journal de Genève" over de Kleine Entente noemt de T.-S. mi nister van buitenlandsche zaken Benesj dezen statenbond een duurzame organisatie welke ook zal blijven bestaan, wanneer het gevaar voor de restauratie der Habsburgers in Hongarije uit' den weg zal zijn geruimd. De pogingen van Hoiigarije om'door zijn toenadering tot Italië en zijn toenaderings pogingen tot Zuid-Slavië van de actieve tot de passieve politiek over te gaan verande ren niets aan de noodzakelijkheid voor Hon garije om met het oog op de geografische ligging en do economische betrekkingen vroeger of later met de centra.al-Europee- sche landen een gemeenschappelijke poli tiek te gaan voeren. ITALTE. Na de aanslagen op Mussolini De commissie van instructie der buiten gewone rechtbank, te Rome, tot bescherming van den staat, besloot do Engelsche Miss Violet Gibson, die een aanslag op Mussolini pleegde, van rechtsvervolging te ontstaan wegens krankzinnigheid. Miss Gibson is na^ar Engeland vertrokken. (Nadruk verboden). DE RUSSISCH-ZWITSERSCHE OVEREENKOMST. De Sovjet-bladen triomfeeren naar aan leiding van hel sluiten van het accoord met Zwitserland; zij stellen de overeenkomst als een groote overwinning van de Sovjet-regee ring voor. Dit is volkomen begrijpelijk, want na de vele nederlagen, die do Sovjet-diplo- malie den laatsten tijd geleden heeft, moet de bolsjewistische pers een succesje, of wat zij als een succes aan de lezers kan voor stellen. ophemelen. Het vreemde is echter, dat ook do buitenlandsche pers althans vele West-Europeesche bladen, deze overeen komst als een groot succes van de Sovjet- regeering beschouwen. Dit na is onjuist. De Sovjet-regeering heeft niet alleen in het ge heel geen succes te boeken gehad, maar moest zelfs voorwaarden accepteeren, die zij een jaar geleden als onaannemelijk van de hand had gewezen. De internationale po sitie van de Sovjet-reegering is nu dus zoo zwak geworden, dat zij nu voorwaarden ac cepteert, die zij een jaar geleden niet wilde aannemen. De Sovjet-regeering was. zooal9 bekend, ten zeerste verbolgen over den moord op Worowsky in Zwitserland en het vonnis van de Zwitsersche rechtbank, die den moorde naar heeft vrijgesproken. De Sovjet-regee ring heeft toen elk contact met Zwitserland verbroken, alle Zwitsersche staatsburgers uit de Unie gezet, de familieleden van Con- radi. die niets met den moord uitslaande hadden, naar Siberië verbannen (dat is een gewoonte van de Sovjet-regeering; zij straft niet alleen haar politieke tegenstanders maar ook al hun familieleden) en deed in het al gemeen alles om de breuk tusschen Rus land en Zwitserland nog grooter te maken. Zwitserland hield op voor de bolsjewiki te bestaan; het werd een leege plek op de kaart van West-Europa. De hooghartige afwijzende houding van de Sovjet-regeering tegenover Zwitserland ging zoover, dat zij weigerde verleden jaar deel te nemen aan de ontwapeningsconfe rentie, indien die conferentie op Zwitsersch grondgebied zou plaats vinden. Zooals de lezers zich wellicht kunnen herinneren, werd toen een poos zelfs gesproken over de verplaatsing vaj) de conferentie naar een ander land Dit zou echter een te groote politieke overwinning van de Sovjet-regee ring geweest zijn, een soort kniebuiging en daarom werd dat denkbeeld afgewezen. Om den Volkerenbond tegemoet te komen ver klaarde toen de Zwitsersche regeering. dat zij ten volle de veiligheid van de Sovjet-af gevaardigden waarborgde, zoolang zij op Zwitschersch grondgebied zullen toeven. De Sovjet-regeering wees dit aanbod van de hand; alleen een erkenning de jure van de Sovjet-regeering als de regeering van Rus land. zou Moskou als garantie kunnen aan vaarden. In West-Europa heerschte toen de over tuiging, dat de militaire macht van de Sov jet-Unie zeer groot was en dat een beper king van de bewapening van andere lan den onmogelijk is zoolang het Roode Leger bestaat in zijn tegenwoordigen vorm. De Sovjet-regeering deed toen al het mogelijke om de overdreven voorstellingen van het Westen over de militaire waarde van het Roode Leger te versterken en haar agenten in het buitenland publiceerden de meest dwaze en ongerijmde gegevens over de sterk te en de bewapening van het Roode Leger. Om de Sovjet-Unie. die als zulk een geduch te macht werd beschouwd, in de gelegen heid te stellen de conferentie bij te wonen, knoopte de Fransche regeering onderhande lingen met Zwitserland aan, in de hoop eeu modus vivendi te vinden. In het begin was de houding van beide parlijen als volgt; de Sovjet-regeering eischte, dat Zwitserland haar de jure zou erkennen, dat de Federale Raad van de republiek zou erkennen, dat hij debet is aan den moord op Worowsky en ten slotto dat Zwitserland een zeker bedrag aan de dochter van Worowsky zou belalen; Zwitserland echter was alleen bereid offi cieel te verklaren, da het den moord op Wo rowsky betreurde, maar wilde niet9 aan do dochter van den vermoorde betalen. Na langdurige onderhandelingen is het den Franschen toen gelukt een compromis te bereiken. De Federale Raad zou opnieuw zijn leedwezen uitspreken over den moord op Worowsky en zou zijn bereidwilligheid toonen, een compensatie aan de dochter van Worowsky toe te kennen, maar het bedrag van deze compensatie zou bepaald worden na diplomatieke onderhandelinen, waarbij tevens de vergoeding door de Sovjet-regee ring te betalen aan de Zwitsersche burgers, wier bezitlingen in beslag zijn genomen, zou vastgesteld worden. De Zwitsersche regeti ring was toen bereid deze formule te aan vaarden, maar de Sovjet-regeering wees het bemiddelingsvoorstel van de hand. Moskou stelde toen Zwitserland de volgende eischen: óf Zwitserland erkent de Sovjet-regeering de jure, óf de republiek verklaart op plechtige wijze, dat zij den moord op Worowsky ver oordeelt en bereid is aan de dochter van Worowsky een compensatie toe te kennen, waarbij deze compensatie onmiddellijk moest betaald worden, zonder te wachten op de .verdere regelingen tusschen beide landen. De Sovjetregeering verklaarde toen, dat dit haar laatste woord was. dat zij verder geen concessies zou doen. De onderhandelingen werden toen niet meer voortgezeL Zwitser land heeft dit ultimatum niet willen accep teeren en de zaak werd beschouwd als af gedaan. Nu is echter een overeenkomst gesloten op dezelfde voorwaarden, welke de Sovjet- regeering toen hooghartig van de hand had gewezen. Daarbij komt nog, dat het nu de Sovjet-regeering was, die een overeenkomst wenschle te bereiken, dat zij het initiatief had genomen. Van een diplomatieke over winning kan dus niet gesproken worden. Het i9 eerder een diplomatieke nederlaag. En alleen doordat in Rusland geen andere bladen dan bolsjewistische bestaan, kan de Sovjet-Yegeering de feiten zoo verdraaien, kan zij het volk wijs maken, dat zij een groote overwinning heeft behaald. De houding van Zwitserland is volkomen begrijpelijk. Zwitserland wil voorkomen.dat de Volkenbond een of meer conferenties in het buitenland zou moeten houden, want het verblijf van den Volkenbond is voor de republiek zoowel politiek als economisch voordeelig. Wat heeft echter de Sovjetregee ring er toe gebracht, haar vroegere houding op te geven en nu op de verleden jaar afge wezen voorwaarden een overeenkomst te sluiten? De betrekkingen met Zwitserland zijn van geen belang voor Moskou en cre- dieten kan Zwitserland aan Rusland zeker niet aanbieden. Het is dus duidelijk, dat de overeenkomst werd gesloten om voor de Sovjet-regeering een brug te slaan naar den Volkenbond. Sommige West-Europeesche bladen denken dan ook. dat de Sovjet-re geering haar weigerende houding tegenover den Volkenbond zal opgeven. Er wordt zelfs gesproken van een spoedige toetreding van de Sovjet-Unie tot den Bond. Dit alles is volkomen uit de lucht gegrepen. Rykof heeft in zijn laatste redevoering op het congres der Sovjets over den Volkenbond gesproken op dezelfde wijze als vroeger: de Volkenbond blijft voor de Sovjetregeering een „werktuig van de imperialistische re geeringen" en heet tegen de Sovjet-Unie ge richt te zijn. De Sovjet-regeering voelt zich echter nu vee! zwakker dan een jaar gele den. Zij heeft intusschen veel geduchte klappen gekregen. De zet op de Chineesche revolutie is ook geslagen en dat was de cenige belangrijke troef in de handen van de bolsjewiki. Duitschland, dat verleden jaar nog buiten den Bond stond, 19 nu tot den Bond toegetreden en het gevaar voor de Sovjets is groot, dat Duitschland zich steeds meer en meer naar het Westen zou gaan oriënteeren. Dp Sovjet-regeering word! met een algeheele isolatie bedreigd Zij voelt, hoe langzamerhand om haar heen een lucht ledige ruimte ontstaat, hop zij steeds meer en meer ingesloten wordt. In de eerste tarpn van het bpstaan van de Sovjets werd zulk een insluiting niet gevreesd integendeel ze werd als logisch beschouwd, als de eenige mogelijke verhouding tusschen de commu nistische en de kapitalistische regeeringen. Toen geloofden de bolsjpwiki nog in de we reldrevolutie, die binnenkort zou uitbreken en de geheele wereld zou Sovjetiseeren. Dit geloof is verdwenen, de pathos van de eer ste revolutiejaren is er ook niet meer en daarom, drukt de eenzaamheid de isolatie nu zoo zwaar Daarom wil de Sovjet-regee ring nu zoo graag dpelnemen aan de con ferenties van den Volkenbond En om de andere partij te overtuigen van de wensche lijkheid der deelneming van de Sovjet9 aan de ontwapeningsconferentie, worden nu op nieuw geruchten verspreid over de geduchte bewapening van het Roode Leger En er zijn menschen, die het gelooven ook! Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. DE ECONOMISCHE WERELDCONFERENTIE. GENEVE. 13 Mei (Zw. F. A.) Nadat in de zitting van de industrieele commissie van gisteren door Lammers en andere vertegen woordigers der Duitsche groot-industrieelen vrij onomwonden verklaard wa9 dal zij niets van een controle van internationale kartels door organen van den Volkenbond willen weten, werd vanochtend een breed opgezette discussie over 't vormen van internationale kartels voortgezet. In een mededeeling wordt er door Theunis. den voorz. der Eco nomische conferentie op gewezen, dal de conferentie waarschijnlijk langer dan tot 21 Mei zal duren. In de volgende openbare zitting der Con ferentie moet een commissie tot coördinatie worden gekozen die de veelal uiteenloopen- de resoluties der drie commissies met el kander in overeenstemming moet brengen. Daar al deze 3 Commissies alsook de sub commissies geheel afgescheiden van elkan der werken en deels tot conclusies geraken die met elkander in strijd zijn. is het nood zakelijk, dat de cördinatie-commissie als resultaat der conferentie uit de verschillend? resoluties één eenheidsstelling distilleert. KELLOGG NIET NAAR GENEVE. NEW-YORK, 13 Mei. (V D.) Gemeld wordt dat staatssecretaris Kellogg heeft medegedeeld, dat hij de Vereenigde Staten op de ontwapeningsconferentie der drie mogendheden te Genève niet zal vertegen woordigen. DE INVAL IN DE RUSSISCHE GEBOUWEN TE LONDEN. LONDEN, 13 Mei (Keuter). De juiste reden waarom de huiszoeking bij do Rus sische handelsdelegatie plaats had, welke een zoo groote sensatie wekte, is niet be kend gemaakt, docb men gelooft dat be langrijke resultaten zijn verkregen en men verwacht opzienbarende onthullingen. De politieke correspondent van de „Daiiy Mail" zegt dat de minister van binnen- landsche zaken de politie last gaf tot op treden, wijl h\* kennis had gekregen dat zekere Britsche staatsstukken, die niet uil het bezit der Britsche ambtenaren hadden mogen geraken, zich waarschijnlijk in ban den der Russen bevinden. Het blad voegt daaraan toe, dal toen de rechercheurs ie kere afdeeling binnentraden, zij daar do cumenten aantroffen die aan het branden waren, doch waarvan zij, naar men meent, belangrijke gedeelten konden redden. Nog verluidt, dat de pob'tie ook geweren en gummiknuppels vond, die in beslag werden genomen. LONDEN, 13 Mei. (Reuter). Uit gezag hebbende bron wordt vernomen, dat het Sovjet-gezantschap besloot onmiddellijk formeel bij het Bntsehe ministerie van buitenlandsche zaken te protesteeren tegen den inval der politie in de lokalen van de Russische handelsdelegatie. De Russische zaakgelastigde Rosenbolt-, gaat met dat doel vanmiddag naar minister Chamberlain. LONDEN. 13 Mei (Reuter). Tn antwoord op een vraaag in het Lagerhuis van den La- bourman Hammillon, verklaarde de minis ter van Binnenlandsrhe zaken Joynson Hicks dat hem Woensdagavond door het hoofd der politie mededeelingen werden daan op grond waarvan hij machtiging tol huiszoeking verleende. De inval begon gis termiddag en duurt nog voort. Verdere in lichtingen volgen eerst over een paar dagen DE TOESTAND TE HANKOW. LONDEN, 13 Mei. (V. D.). De correspon dent van de „Daily Mail'' te Hankow meldt, dat de positie van de Kanlonneesche regee ring wanhopig is, tengevolge van de aan vallen der Noordelijken, welke op drie pun ten plaats hebben. De hoofdmacht van hel Kanlonneesche leger, welke was geconcen treerd aan beide zijden van den spoorweg Peking—Hankow, wordt thans door de Noordelijke troepen in het nauw gebracht HET VERMISTE VLIEGTUIG GEZIEN? HALIFAX (Nieuw-Zeeland), 15 Mei (Reut-er). Twee visbihers bevestigeu dat zij Maandagmorgen vroeg een vliegas chine zouden gezien hebben, welke in Westelijke richting koers zette over ue Fundy baai. Een ander nog niet bevestigd I bericht meldt dat een andere visscher een I vliegmachine gezien hoeft boven de baai Same Marie Hp verklaart dat een Cana deesch vliegtuig Maandagmorgen niet m do omstreken gevlogen heeft. EEN KABINETSCRISIS IN GRIEKENLAND VOORKOMEN. ATHENE,'l3 Mei (Heuler). Men heeft een kabinetscrisis weten te voorkom*11» doordat de Republikeinen aan de Roy*'15 ten nieuwe com essies hebben gedaan ann' gaande de kwestie van het weder in dieD£ nemen van Royalistische officieren. PANIEK AAN DE BERLIJNSCHE BE0R& BERLIJN, 13 Mei. (V. D.) De efreele"- beurs te Berlijn opende heden in zeer stemming. Aanderlen Dresdner Rank den 17 punten lager, Harpener 18 P11", 2-»

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2