Wittg Ster No. 20602 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 13 Mei Vierde Blad Anno 1927 SPORT. Pruimtabak VARIA. ZWEMMEN. JAARVERGADERING LEIDSCHE ZWEMCLUB. Een felbewogen vergadering. Mededeelingen omtrent te j honden wedstrijden Een motie van orde De dames capitnleeren. In een der bovenzalen van café „In den Vergulden Turk" hield de Leidsche Zwem- club gisteravond haar jaarvergadering, welke beter was bezocht dan in jaren het geval is geweest. De voorzitter, de heer J. W. IJdo heette in z'n openingswoord de talrijke aanwezigen, waaronder vele dames, welkom, en sprak zijn voldoening uit over deze groote opkomst. Spr. gal hierna het woord aan den secretaris, den heer B. Plan- jer, tot het lezen der notulen, die onveran derd werden goedgekeurd. Vervolgens werd het jaarverslag uitge bracht, waaruit wij aanstippen dat het af- geloopen jaar zeer belangrijk is geweest: een jaar van krachtige propaganda, maar ook een jaar van moeilijkheden, die ten deele nog overwonnen moeten worden. liet ledental daalde van 284 tot 269. Ver der telt de vereeniging 3 donateurs en 5 eereleden, terwijl het aantal adspiranten steeg van 23 lot 35. In den breede werd in hel verslag de feestelijke herdenking besproken van het -10-jarig bestaan, die op grootsche wijze heeft plaats gehad en ongetwijfeld ook van propagandistischen invloed is geweest. De deelname der L. Z. C.-leden aan wed strijden van andere vereenigingen was bij zonder groot, terwijl bevredigende resul taten werden bereikt, in verband waarmede het'besluur pogingen heeft aangewend een trainer te krijgen om de prestaties nog meer op te voeren, hetgeen tol dusver echter nog niet is gelukt. Voor het waterpolo-spel was veel interesse. Men kwam zelfs met 4 zeventallen uit; voor het 5de was geen tegenpartij te vinden. De resultaten waren vrij goed. Gememoreerd werd verder de toer naar België, alsmede het werk van het dames-polo-zevental, dat nog niet sterk ge noeg was om in de competitie uit te komen. Met vreugde maakt het verslag daarnevens melding van het feit dat de vereeniging thans weer een internationaal in de gelede ren heeft, .nl. J. Buys, waarmede hij dezen zwemmer en de L. Z. C. geluk wenschte. In samenwerking met „De Zijl" is een po ging aangewend om te komen tot de op richting van een overdekte zweminrichting. De plannen zijn reeds in Maart 1926 bij B. en W. ingediend. Precies een jaar later moest een nieuw, meer uitvoerbaar plan worden ingezonden, vóór 1 April, hetgeen is geschied. In het afgeloopen jaar kwam daarnevens de oprichting eener dames-afdeeling tot stand, waarvan de heer Ch. van Spall be schermheer was. Deze heeft daarvoor ech ter weer bedankt, in verband met een ern stig geschil met de presidente dier afdeeling Ook tusschen laatstgenoemde en het L.Z.C.; bestuur bestonden er onaangenaamheden, waarover het bestuur echter het zwijgen zal doen nu genoemde presidente een brief beeft gezonden beoogende de geschillen uit den weg te mimen. Wat de Reddingsbrigade betreft, kan ver meld worden dat het materiaal belangrijk is uitgebreid (reddingshaken 54, reddings- lijnen 27). Helaas heeft het materiaal zeer veel te lijden van de vernielzucht der jeugd. Eenige cursussen werden gehouden in red- dingszwemmen en opwekken van levens geesten, vooral de laatste met veel succes. Nadat het lijvige jaarverslag was goed gekeurd en de voorzitter den heer Planjer hartelijk dank had gebracht voor het zeer vele dat hij voor de L. Z. C. heeft gedaan en nog steeds doet, volgde het verslag van den penningmeester, den heer W. van De venter, dat de volgende cijfers gaf: Inkomsten: vrijw. bijdragen feestviering f702.75; contributies f759; donaties 193; bijdrage Olympisch Comité f 28.10, wed strijden f 350.027»; verkoop programma's f5.60; polo-afdeeling f 145.30; diplomas f12.25. Totaal f2123,747». Uitgaven- wedstrijden f 1188.36; secreta riaat f34.35; kleine onkosten f191.50; re kening dienst 125; rekeningen die nog te betalen waren, f 452.177»; polo-afdeeling f240 40; vermakelijkheidsbelasting f88 77; Ned. Zwembond f57 82. Ned. Olymp. Co mité f 3010. Totaal f2283.477». De kas sluit dus met een tekort van f 159.73 (ver leden jaar f 184.997»). Aangezien er nog f500 is te betalen, is er dus een feitelijk tekort van f 659.73. Namens de kascoinmissie wordt medege deeld dat boeken en bescheiden in goede orde zijn bevonden, waarna de voorzitter den heer Van Deventer, die hel volgend jaar zijn zilveren jubileum zal vieren, van harte bedankt voor al zijn werk ten bate der L. Z. C. Nadat melding is gemaakt van een schrif telijk voorstel van den heer Zonderop tot vorming van een reisfonds voor de win ter oefeningen, dat onderzocht zal worden, is aan de orde de bestuursverkiezing Aftre dend, doch herkiesbaar, zijn de hecren W. van Deventer en J. W. IJdo Ez. Door het bestuur worden nu twee dubbeltallen ge noemd. zijnde de heeren W. van Deventer. •W. c. de la Court Jr., J. W. IJdo Ezn. en C. Eeltjes, terwijl de presidente der dames- afdeeling daaraan wenscht toe te voegen de heeren: J. de Vries en J. A. W. Aalbers- berg. welke laatste een goed financier is en *el spoedig in het tekort zal weten te doorzien Uitgebracht worden op de heeren: W. v. Deventer 53 J W IJdo Ez. 45. J. de Vries 33 en J A W Aalbersberg 33 stemmen. De aftredende heeren zijn dus herkozen en ^nvaarden onder daverend applaus hun herbenoeming. Tot leden der kascommissie worden bij acclamatie benoemd mevr. Van Rooyen en de heer Van Driessum. «en als plaatsver- Va&Zers mevr. Bosman en de heer Goekoop. Het bestuur komt dan met het voorstel dat alle dames-leden der L. Z. C. automa tisch lid zijn der damesafdeeling, hetgeen wordt goedgekeurd. Daarmede wordt voor komen dat men twee groepen van dames- lederi krijgt, n.l. die der L. Z. C. en die der damesafdeeling. In het Huishoudelijk Re glement worden eenige onbeteekenende wijzigingen aangebracht. Goedgekeurd wordt dat de L. Z. C. zich aansluit bij den Haagschen Zwembond om ook de lagere zeventallen gelegenheid te geven aan een competitie deel te nemen. De voorzitter deelt vervolgens mede. dat de nationale wedstrijden zeer waarschijnlijk op Zondag 10 Juli zullen worden gehouden. Zij zullen ditmaal staan in het teeken der Reddingsbrigade, wier bas trouwens beter voorzien is dan die der L. Z. C. De hoofd nummers zullen dan ook zijn een reddings demonstratie en een nummer reddings- zwemmen. Een definitief programma is nog niet opgemaakt, doch bereids zijn de L.Z-C. 2 kampioenschappen toegewezen, n.l. 150 Meter gekleed zwemmen, waarvan 25 Me ter met drenkeling. Het andere is nog niet bekend Overwogen is ook eenige nummers voor politie- en havenpersoneel in te las- schen. doch aangezien „De Zijl", die jubi leert, reeds een dergelijk plan had vastge steld, is hiervan voor dit jaar afgezien. De school- en onderlinge wedstrijden zijp nog niet bepaald, maar vinden vermoedelijk in de 2e helft van Juni plaats. Als nieuw nummer zal een wedstrijd hindernisbaan voor ploegen worden ingevoegd. Bovendien wordt een speciale wedstrijd voor adspi ranten overwogen. De voorzitter deelt vervolgens mede. dat de heer Heystraten zich* bereid heeft ver klaard zijn speciale aandacht te besteden aan het schoonspringen der leden, terwijl de heeren Planjer en Buys hun medewer king zullen verlecnen in zake speciale oefenmiddagen voor de bevordering van het waterpolo onder de adspiranten. Deze zou den dan plaatsvinden in het heeren-bassin op Woensdagmiddagen. Wat de Reddingsbrigade betreft kan ge zegd worden dat deze steeds diligent is, doch helaas vele moeilijkheden ondervindt. Ook dit jaar zal weer een cursus worden gehouden onder leiding van den heer De Groot. Evenwel zullen de deelnemers thans in het bezit moeten zijn van een diploma. Van de vereeniging Z. I. A. N. is een aan vrage binnengekomen voor deelname aan een zwemdag op de Kaag op Zondag 19 Juni. Goedgevonden wordt daarover heden avond te confereeren met genoemde ver eeniging en de II. Z. P. C. (Haagï èn H. V. G. B (Haarlem). Tenslotte deelt de voorzitter mede dat een destijds ingestelde commissie aan het be stuur voorgesteld heeft dit seizoen klassi kaal onderwijs te geven, hetgeen door hot bestuur is aanvaard en waarmede de ver gadering haar instemming betuigt. Aan de orde is dan de rondvraag, die op stormachtige wijze is verloopen en waarin de heer Vink den woordenstroom in bewe ging brengt door te wijzen op de bestaande geschillen tusschen het bestuur der L.Z.C. en de damesafdeeling en de wcnschelijk- heid uit dat voorlaan dergelijke kwesties zullen worden voorkomeD. De voorzitter merkt op dat het gebeurde, na den brief van mevr. Van der Lijke, heeft afgedaan, doch onmiddellijk hierna komt genoemde dame met de mededeeling dat de dames nooit de medewerking gehad hebben, die zij verlangden, weshalve spr. met haar afdeeling nader zal overléggen of, naar aanleiding van deze vergadering de toestand kan worden bestendigd. De voorzitter vraagt dan feiten te noemen en hij wordt daarin luide door tal van leden ondersteund, doch mevr. Van der Lijke meent aan het vele malen herhaalde verzoek niet te kunnen voldoen omdat zij onvoorbereid is en eerst met haar bestuur moet beraadslagen Te midden van scherpe debatten springt dan plotseling de heer J. K. Post Uitterweer op en zegt: „M. de Voorzitter, is het thans nng geen tijd geworden de motie van orde opportuun te verklaren?" Algemeene verbazing. Dc vergadering weet van niets, doch er blijkt dat bij den secretaris een brief is ingediend, welke nog ongeopend was gebleven en waarin de heer Post Uitterweer een motie voorstelt, die ongeveer als volgt luidt: „De Algemeene Vergadering der L. Z. C.. enz.; vernomen hebbende de tweedracht tusschen het be stuur der Leidsche Zwemclub en de dames afdeeling. haar oorzaak vindende in de persoon van de presidente dezer afdeeling, gezien haar onheusehe optreden tegenover het bestuur en den onkiesehen inhoud harer brieven daaraan, wil als haar oordeel uit spreken dat genoemde presidente een ge vaar is voor de saamhoongheid in de L.Z.C., en verzoekt het bestuur alle maatregelen te nemen teneinde daaraan een einde te maken". Over deze motie blijkt de meening na tuurlijk zeer verdeeld te zijn. Een deel der leden wil haar in stemming brengen, an deren zijn tegen behandeling, daarbij op merkende dat mevr. v. d Lijke eerst gele genheid moet hebben met het dames- bestuur te confereeren. Hiertegen voert de voorzitter, die overigens de motie niet wenscht over te nemen omdat de zaak im mers was bijgelegd, aan, dat zulks onjuist is. Wie de toestanden'in de L. Z. C. kent, weet dat zij ongetwijfeld ter degc is voor bereid De groote opkomst in deze vergade ring als gevolg eener ver doorgevoerde actie staat er trouwens nauw mee in verband. Spr. vraagt nogmaals de presidente der dames met aandrang om met feiten te ko men doch het antwoord blijft weigerend. De heer Vink wil over deze kwestie een speciale algemeene vergadering beleggen, doch hij ontvangt vrijwel geen steun. Ver volgens krijgt de heer Post Uitterweer het woord lot het toelichten van zijn motie, waarbij het met een reeks van feiten voor den dag komt eD het bestuur vraagt het dossier der brieven, welke met de dames- presidente zijn gewisseld, voor te lezen, op dat de aanwezigen op de hoogte worden gebracht en zich een beter oordeel kunnen vormen Hoewel de voorzitter zulk9 ontraadt geeft toch de vergadering daartoe de wensch te kennen, nadat ook de heer B. de Koning nog gewezen heeft op de noodzakelijkheid dat mevr v. d. Lijke haar beschuldigingen dient waar te maken. De heer Planjer leest dan tallooze brieven voor van het bestuur der L. Z. C. aan de dames en omgekeerd, waaruit blijkt dat de toestand in den loop der maanden steeds is verergerd, als gevolg van de zeer scherpe wijze waarop het bestuur der dames-afdee ling. meer speciaal haar presidente, be staande of vermeende grieven meende ken baar te moeten maken en niet het minst ook als gevolg van de daarin uitgebrachte felle critiek op den persoon van voorzitter en secretaris, van wie geenerlei medewer king voor de dames-afdeeling zou zijn te verwachten. Het dossier besluit evenwel met een schrijven van genoemde presidente waarin zij verklaart dat de manier, waarop verschillende grieven zijn geuit, fout is ge weest en zegt in te zien dat die brieven niet in het belang kunnen zijn van een goede ontwikkeling der L. Z. C. Met die verklaring aldus het slot is door den voorzitter genoegen genomen. Er bestond voor hem geen gelegenheid het geheele be stuur nog te raadplegen, alvorens zijn ant woord dienaangaande te verzenden. Mevr v d. Lijke. opnieuw gevraagd om eenige grieven te noemen, blijft weigeren, hoewel zij er op gewezen wordt dat men anders over een maand weer precies even ver is als thans. Men kan dan andermaal een onaangename briefwisseling beginnen! Dan komt van de andere zijde een griet en wel tegen de dames-presidente, wie er door den heer Spaargaren een heftig ver wijt van wordt gemaakt, dat zij den heer Aalbersberg bij de bestuursverkiezing heeft aanbevolen als een goed financier, die met het tekort wel raad zou weten, terwijl toch nog een oogenblik te voren door de kas commissie warme hulde is gebracht ahn den man, die gedurende 24 jaar op zoo uit stekende wijze de kas heeft beheerd. Meer dere leden, en ook de voorzitter sluiten zich hierbij aan, waarna de heer Aalbersberg mededeelt, ook zelf onaangenaam door die aanbeveling te zijn getroffen. (Geroep: Ilad dat eerder gedaan dan zou de uitslag der stemming heel anders zijn geweestl) De heer Vink wil dan bemiddelen en hij komt met een motie, waarin er bij het be stuur op wordt aangedrongen het volgend jaar een dames-candidate te stellen bij de bestuursverkiezing, doch hiertegen wordt direct aangevoerd dat de dames zelf geen candidate welen. Waarom anders komen zij met heeren-candidaten? Eindelijk komt mej. Van Noort vervol gens met eenige grieven tegen het bestuur voor den dag. zijnde meerendeels een cor rectie van onjuistheden, dezen avond te berde gebracht, waarop door de bestuurs leden uitvoerig wordt geantwoord. AN men nu zoo ongeveer het midder nachtelijk uur is genaderd verzoekt de heer Planjer aan het dames-bestuur een verkla ring af te leggen dat zij alle grieven thans als afgedaan beschouwt! Mevr. v. d. Lijke weigert! Onder luid ru- mier verklaart de heer Planjer vervólgens stemming over de motie-Post Uitterweer te wenschen indien de gevraagde verklaring niet wordt afgelegd. En wordt deze motie verworpen dan zal spr. heengaan als be stuurslid! De kogel moet nu door de kerk! Mej. Van Noort zegt dat het dame9-besluur hier niet volledig is en daaraan dus niet kan vol doen Wel zou zulks echter persoonlijk kun nen geschieden. De voorzitter constateert nog dat 4 van de 5 bestuursleden aanwezig zijn. dus ver de meerderheid. Hij volhardt dus bij den eisch van den secretaris! Even wordt het stil in de stampvolle zaal. Een crisis. Dan klinkt racht de stem van de dames presidente. Zij is bereid de verklaring af te leggen en beschouwt de bestaande grieven als afgedaan I Direct hierop trekt de heer Post Uitter weer z'n motie in; die van den heer Vink wordt aanvaard en na een kort slot woord van den heer IJdo gaat de vergade ring uiteen. VOETBAL. OLYMPISCH FLIT AL NEWCASTLE UNITED. Voor den a.s. Zondag in het stadion te Amsterdam te spelen wedstrijd Olympisch (Nederlandseh) elftalNewcastle United heeft Van Heel in verband met zijn nog niet volledig hersteld kwetsuur moeten bedan ken. Tn zijn plaats zal Van Nus (Voorwaarts) spelen. KORFBAL. SERIE-WEDSTRIJDEN „ULYSSES". De vereeniging Ulvsses te Haarlem houdt as. Zondag serie-wedstrijden.'waaraan o.m. door de Leidsche 2e klasser S. D. O. wordt deelgenomen. SERIE-WEDSTRIDEN G. K. V. De Gymnasiasten Korf bal-Vereeniging te den Haag heeft voor den komenden Zondag Serie-wedstrijden uitgeschreven, waaraan door niet minder dan 49 twaalftallen wordt deelgenomen. In de le afdeeling spelen II. K. V.; A. L. O. Fibernest; die Haghe; H B.S.; Vitesse (H.l. In de 2e afdeeling komt Fluks met haar 2e twaalftal uit. OOSTELIJKE le KLASSE A. Nummer laatst van Oost I A Mercedes te Vetp heeft aan het Bondsbestuur vrij stelling van degradatie-wedstrijden ver zocht. Hel B B heeft op dit verzoek gun stig beschikt, maar tevens bepaald dat Mercedes haar recht op een plaats in de la klasse Oost verloor. ATHLETIEK. DE DONAR-PLOEG. De Donar-ploeg, die a.s. Zaterdag deet zal nemen aan de estafette „Dwars door Den Haag" is als volgt samengesteld: 1100 M.: M. Hoaxnm500 M.: M. van Mens; 400 M.: W. Gravendaal600 M.: J. Gravendaal; 900 M.A. van Egmoöt; 1400 M.: G. Jager; 1600 XL: C. Nadort; 400 M.: H. Bonte; 400 M.: A. Buttler; 200 M.: J. Otto. LAWNTENNIS. NEDERLAND—AMERIKA. De Hollandsche ploeg met 41 geslagen. De eerste partij van den laats ten dag leek ook de laatste te zullen zijn, want aldoor regende het in den wedstrijd tus schen Timmer en Hunter en het scheen wel of de wedstrijdleiding deze partij wilde laten eindigen ten einde het publiek al thans wat te geven voor de hooge entree prijzen. Och het spel boeide weinig. Er waren heel aardige momenten, wanneer een van de spelers naar voren kwam cn er eeu duel ontstond tusschen volley en drive, doch over het geheel werd de strijd van de baseline gevoerd en niet met de noodige afwisselmg om te boeien. Tel kens in het begin van de set kwam Tim mer voor, dank zij den meerderen aanval die hij dan wist te ontwikkelen, telkens kwam Hunter dan meer op dreef en waag de hij zich meer aan hot net, waar zijn forehandvollcy dwars over het veld dan succes had. Xlet 6—4, 6—3, 63 won hij zoo goed als onbedreigd. Wellicht is de regen en het gladde veld de oorzaak ge weest van het middelmatige spelpeil van dezen wedstrijd. Hoe stak hierbij de tweede partij af Het was inmiddels droog geworden en daardoor was de baan, hoewel zacht, veel beter bespeelbaar, te meer daar nu oe zijbaan gebruikt werd, die nog niet be speeld was. Van begin tot eind heeft Diemer Kool Tilden een tegenstand geboden, die dezen noopte om zijn beste spel te geven. Hij heeft door zijn snelheid, welke hem bal len- deden halen welke Tilden zelfs onoe- reikbaar acht voor hem, de rallies gaande gehouden en dikwijls dan nog een opening geforceerd, die hem het punt gaf. Hij heeft durven aanvallen tegen het uitmuntende baseline spel van den Amerikaan en dik wijls heeft hij dien aanval zoo goed opge zet dat Tilden volkomen geslagen werd. Hij beeft meer dan een service game van Tilden gewonnen door de juiste methode van een goeden kap te geven op de kogels die van Tildon's racket kwamen. Hij heeft prachtig gespoeld en eervol verloren! Volgens veler oordeel is er geen wed strijd ooit in ons land zoo goed gespeeld, aldus de „Xlsbde." In de eerste set kan de Amerikaan aan vankelijk zijn spel niet goed te pakken krijgen. Hij mist veel slagen en al gauw is het 3—1 voor Kool, doch dan wordt deze door bet goede plaatsen van Tilden overwonnen en eveh later leidt de Ameri kaan met 54. Weer valt Kool aan en prachtig volleerend maakt hij, ook na een schot in den hoek, dat Tilden niet halen kan, 5—5. Op zijD service komt Tilden dan 30, 40, doch hij redt zich door een overwel digend scherp passeerschot uit den back handhoek en de volgende game heeft hij succes met gesneden slagen langs Kool'» backhand: 75. In de volgende set speelt Tilden aanvan kelijk wat zorgeloos. Hij veroorlooft wat te veel probeerende slagen en daartegen heeft Kool's immer doorgezette aanval succes. Hij komt weer in een prachtigen strijd, met magnifieke raillies wordt het dan 33, 4i (door een love game van Kool) en dan is Tilden zijn service zoo kwijt, dat hij na twee double faults een love game verliest! Kool slaat 54... De set 1 Hij komt 30.0 dan 30.30, vliegt naar voren, heeft een mooie stopvolley en als Tilden daarna lobt slaat hij den smash prachtig in den linkerhoek, met TildeD aan den anderen kant: 64. Een ovatie 1 In de derde set weer hetzelfde type strijd, met Tilden voornamelijk aohter in het veld. Nu komt de dropshot meer los, dien verraderlijken korten bal die Timmer zoozeer gefnuikt heeft. Kool mist er en kele, doch andere haalt hij en scoort er zelfs op. Bij 2—3 haalt Kool een love game, alweer op Tilden's service. Maar het is zijn laatste. Tilden gaat nu schitterend spelen. Hij heeft vanaf -de baseline een vastheid en een scherpte, die magnifiek zijn. Hij laat zien hoe men van daar uit niet monotoon en op safety hoeft te spe len. Hij heeft hoeken in zijn spel, die bui tengewoon zijn. Vier gamee maakt hij ach tereen 63. In de vierde set na de rust is hij opnieuw meester van het veld4u. Maar dan komt Kool nog een keer los. Hij valt aan volgens de centre theorie: naar het midden drives gevend, e*tn oploopend en Tilden vindt aanvankelijk de juiste ope ning niet. Het wordt 43, een hevige strijd om de volgende game 53 voor Tilden, dan... verliest, op dit belangrijke moment, Tilden zijn service, doch hieraan heeft de rechtspraak een-ige schuld, het was echter moeilijk om de snelle service te volgen Toch komt het einde snel en majestueus. Want in de laatste game, bij 65, heelt Tilden eenige services, die nimmer uit de herinnering zullen gaan. Vooral die laatste... onhoudbaar in den hoek. Over ons spel heeft Tilden zich gunstig uitgelaten. Diemer Kool vond hij zeer sterk, vooral zijn volleeren en zijD snel heid. Timmer heeft goeden stijl, mist ech ter variatie en moet veel meer aanvallend gaan spelen. SCHIETEN. LEIDSCHE SCHIETVEREENIGING „GENERAAL DE WEIT. De uitslag van den gehouden onderlingen schietwedstrijd op buks, 20 series van 5 schoten, totaal aantal punten 2000, waar voor 20 melailles beschikbaar varen ge steld is als volgt: 1. A. v. Vliet. 1895 punten en cartonprijs, 93 cartons; 2. O. F. Koorenman 1878 pnt. en rozenprijs. 40 rozen 3. J. Bakker, 1863 pnt.. 4 J. v. Staveren 1857 pnt.; 5. D. de Gunst, 1849 pnt.; 6. C. P. Kok. 1848 pnt; 7. J. P. Koorenman; 8. H. v. Benten. 9. H. Kok. 10. J. de Lange: 11. D. D. de Gunst; 12. D. Del fos; 13. J. Haasnoot; 14. A. Delfos; 15. W. F. Koorenman; 16. J. v. Benten; 17. D. Bergman; 18. J. Verbiest; 19. K. Rijnbende; 20. II. van der Mark. OLYMPISCH NIEUWS. EERSTE STEENLEGGING STADION. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft zich bereid verklaard Donderdag 19 Mei a.a. des voormiddag® 10% uur den eerst-en steen te leggen voor het Olym pisch Stadion. BILJARTEN. VOORWEDSTRIJDEN KAMPIOENSCHAP L. B. B. De gisteren gespeelde partijen hadden het volgende resultaat: lste klasse. car. brt h.s. gein. B. Mastenbroek 200 43 26 4.65 Karstens 151 43 12 3.48 Karstens 200 46 20 4.84 B Mastenbroek 190 46 17 4r.i3 2de klasse. W. Massaar Th. Duivenvoorden Th. Duivenvoorden W Massaar car brt. h.s. 150 54 16 149 53 14 150 47 24 149 46 12 3de k 1 a 6 s e. A. J. Offenberg B. Schouten B. Schouten A J. Offenberg Kantebeen Bos Bos Kantebecn car. brt. h.s. 125 36 16 70 35 33 32 56 56 55 54 125 72 108 125 125 101 gem. 2.77 2-81 3.19 3.23 gem. 3.47 2. 3.78 2.25 1.92 223 2.27 1.92 SCHAKEN. TWEEDAAGSCHE WEDSTRIJD OP 14 EN 15 MEI. Voor dezen wedstrijd hebben zich be halve de 33 reeds door ons vermelde, nog de volgende spelers opgegeven: J. W. F. Meyer, te Schiedam, H. H. Kamstra en F. André, te 's-Gravenhage, L. H. Kijlstra te Voorburg en W. F. Snieder, Th. A. M. Cou- wenberg, W. de Bruin, D. de Jong, M. Bloem O G, v. Veen en P. M. J. Kemperman, allen te Leiden. In totaal zijn er thans 44 deel nemers. Deze zullen waarschijnlijk gerang schikt worden als volgt: Kampioensklasse 4 spelers. Hoofdklasse A, B en C elk 4, lo klasse 2 groepen van 4, lie klasse drie groepen van 4 en in 'de Ille klasse 2 groe pen van 4. De partijen, die na 4 uren spe- lens niet afgeloopen zijn, zullen door den arbiter, den heer J. W. te Kolsté van 's-Gra venhage beslist worden. RECLAME. ISRTREFT Al LH ANDERI .SMAAK - STEVIGHEID 1168 DE WERELDKOOPVAARDIJVLOOT. Aan een rapport ter voorbereiding van do economische conferentie, welke binnenkort te Genève plaats vindt, ontleenen wij de volgende cijfers over den scheepsbouw en de koopvaardijvloot der voornaamste landen. In 1913 hadden de volgende landen <1© grootste handelsvloten: Engeland 18 696 000 ton Amerika 5.429 000 ton Duitschland 5 082 000 ton Noorwegen 2 458.000 ton Frankrijk 2 201 000 ton Italië 1 522 000 ton Japan 1 500 000 ton Nederland1.310.000 ton In 1920 krijgt men een heel ander beeld: Engeland 18 331 000 ton Amerika 16 049 000 ton Frankrijk 3 245.000 ton Japan 2.966 000 ton Italië 2 242 000 ton Noorwegen 2 220 000 ton Nederland 1.793 000 ton Dan volgen Zweden, Spanje, Canada, Denemarken en eindelijk op de twaalfde plaats Duitschland met slechts 673 000 ton. In 1926 krijgt men echter weer een ge wijzigd beeld: Engeland 19 400.000 ton Amerika 14879000 ton Japan 3 968 000 Ion Frankrijk 3 (90 000 ton Italië 3 241 000 ton Duitschland 3 111 000 ton Noorwegen 2 812 000 ton Nederland .^v../.2 665.000 ton De totale wereldtonnenmaat voor de ver schillende jaren was: 1913 46 970 000 ton t920 57.314 000 ton 1926 64.784.000 Ion

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 13