De Chevrolet Karavaan fler^nA. DE VRIJHEIDSBOND WIL: GEEN AMBTELIJKE RECH1&PRAAK UIT GESTE LO i J. STALLING! Hoogew.56 Tel 361 MUZIEK. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. Woensdag. Graanbenrs: Openbare vergadering Anti- Rev Kiesvereen. „Nederland en Oranje". Sprekers: dr. Van Es en de heeren Goslinga en Grotenhnis. 8 uur. Meidoornstraat 19 en bestuurshuis „Ons- Belang" Molenstraat: Zitling van het Ad viesbureau voor tuinbouwaangelegenhedcn Van 89 uur nam. Nufszaal- Openb. verg. afd. Leiden Vrij heidsbond. Sprekers de heeren Reimeringer, ir. Bosman, mr. Romijn en Moolenburgh. 8uur nam. Nat Reddingsleger (Groenesteeg 6): Sa menkomst. Spreker: majoor Pistorsen. 8 u. nam. Prediker: Chr. Hist. Jongerengroep. 8 uur. Rapenburg 181: Bazaar Leidsche Rweek- en Bewaarschool. Van 2-6 en 7-11 u. nam. Vrije Evang. Gem. (Middelstegracht 3): Samenkomst te 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 69)Radio dienst te 8 uur. A 1 p h e n a. d. R ij n (terrein Rijnstroom): Bazaar Martha stichting; geopend van 21/»5 en 710 uur nam. Donderdag. Rapenburg 131: Bazaar Leidsche Kweek en Bewaarschool. Van 2-5 en 7-11 u. nam. „Zomerzorg": Opvoering revue „Film", t b. v. Handelsreizigersver. „Hermes" 8 uur. Alphen a d Rijn (terrein Rijnstroom): Bazaar der Martha-slichling. Van 2'/j5 en 710 uur nam. Vrijdag. Rapenburg 131: Bazaar Leidsche Kweek en Bewaarschool. Van 2-5 en 7-11 u. nam. Alphen a. d. Rijn Oerrein Rijnstroom) Bazaar der Martha-slichling. Van 2 en 710 uur nam. De avond-, nacht- on Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 9 Mei tot en met Zondag 16 Mei a s. waargenomen door de apotheken van de h.h. G. H. Blanken. Hoogewoerd 171, telefoon 502 en D. J. van Driesum, Mare 76. telefoon -106. RECLAME. 2440 wij te mogen volstaan met belangstellenden to verwijzen naar hel desbetreffend artikel in ons Blad van Zaterdag 6 November, waar de !ezor(es) alle mogelijke bijzondor heden gelieve aan te treffen. Ten slotte deed spr. nog eenige mededce- lingen met belrekking lot de vervaardiging van cliché's ten behoeve van den illustratie- druk. waarbij men lijncliché's en autoty pieën onderscheidt, om na de pauze nog het een en ander te laten zien op hel gebied van getuekende reclame. De zeer bevaltelijke voordracht werd ver- duidelijkl door een aantal lichlprojeclies door middel van de Janus-Epidiascoop, een toestel, dat door een samenstel van spiegels de beelden van de ingestoken reproducti-s onmiddellijk op het witte doek projecteert, waardoor dus de zgn. „lantaarnplaatjes" overbodig zijn. De voorzi'ler dankte aan hel einde van den avond den heer De Bink voor zijn inte- ressanle lezing en den heer Van dor Zanden voor de bediening van hel loeslel, waarna men nog eenigen lijd gezellig bijeen bleef. WIJZIGINGEN IN DEN TREINENLOOP. Met de Zomerdienstregeling, welke Zondag 15 Mei aanvangt, zullen de volgende be langrijke wijzigingen in den treinenloop op bet baanvak Rotterdam—Amsterdam plaats hebben De eerste trein van hier naar Rotterdam is 14 minnten vervroegd en gaat nu 6.U1 (vroeger 6.15). Trein 1015 (vertrek 7.39) vervalt met den zomerdienst en zal, wegens de slappe bezetting, niet meer loopen. Trein 851 Is 5 minuten vervroegd en gaat nu 0.65 Dan zien we een belanrijke expresstrein 187 naar Heerlen—Maastricht hier stoppen om 12.25. Trein 31 (vertrek 7.30) gaat door naar Nijmegen zonder overstappen, evenals trein 1109 (vertrek 6.46), die doorgaat naar Eindhoven. Op de Ijjn Leiden—Woerden—Utrecht is geen verandering, alleen is het nu eigen aardig den laatsten trein ora 0.04 te zien binnenkomen. VERPLEGEND PERSONEEL „ENDEGEEST". Gisteravond hield de vakgroep verplegend personeel georganiseerd in den Centr. Ned. Ambtenaarsbond, in ..Hotel Centraal", te Oegslgeesl een propaganda vergadering, waar als spreker optrad hel hoofdbesluurs- lid van genoemden bond, dp heer N Vijl- brief. van den Haag Nadat de voorzitter mei een kort woord den spreker had inge leid zetle de heer Vijlhrief in groote trek ken uiteen de heleekenis van arbeidsenn- ventie zooals die |p Washington geregeld is DesnielIneenslaande is de positie voor h-t verplegend personeel nog verre van roos kleurig Ip noemen Veel mankeert er nog aan zegt spr. Nopmen wij slechts den ar beidstijd de salarieering ep de rechlspnsi'ie Spr toonl aan dal alleen n-g,sii*«|jp in staal is om hierin vrheleriHg voor hel per soneel te verkrijgen. Het verplegend perso neel voelt zich niet zoo ambtenaar. Toch beslaat er een gemeenschap van belangen met het overige ambtenarencorps De ar beidsvoorwaarden enz worden door dezelf de Overheid geregeld en vastgesteld Voor verbetering van de posilie van het verpl. personeel, zal dus ook door dit per soneel zelf dienen te worden gestreden bin nen hel raam der organisatie Deze dient daarom sterk gemaakt te worden, om vol doende kracht te kunnen ontwikkelen Daar bij zal het personeel zich offers hebben te getroosten De organisatie versterkt het krachtsbewustzijn der leden en voedt hen op lot strijders voor hun eigen zaak. In dit verband wijst spr. op hel verplegend per soneel van de provinciale gestichten Noord- Holland, waar een sterke organisatie veel voor hei personeel in den loop der jaren heell gedaan en bereikl. Ten opzichte van den 8-urigen arbeidsdag dient gestreden te worden totdat deze vor het geheele perso neel is doorgevoerd. Thans wordt nog ge tracht met argumenten als beroepsliefde ez. den arbeidstijd van verplegend perso neel op te voeren. Spr gaat hierop uitvoerig in en toont aan dat verkorting van den ar beidstijd noodzakelijk is en de grondslag vormt, voor de ontwikkeling van het per soneel zelf. De verpleging van geestenkranken kan niet opgedragen worden aan menschen die geestesvermocid zijn zegt spr. In dit ver band wijst spr ook op de voornemens van de Regeering ten opzichte van de Arbeids wet en zet uiteen dat in het ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur, van Min. Slotemaker de Bruine, voor verkorting van den arbeidsdag van het verplegend per soneel niel veel wordt gevoeld. Ook de vooropleiding van het personeel wordt door den C.N.A.B. de noodige aan dacht besteed. De eischen moeten opgevoerd worden. Het mag niet voorkomen dat personeel on voorbereid voor de zware taak van verplecg- s'.er(er) wordt gesteld De organisatie vraagt van de Overheid kostelooze vooropleiding, een vastere positie en een behoorlijke pro- motie-regeling. opdat de gestichten niet ge bruikt worden als doorgangshuizen. Spr. behandelt hierna uitvoerig de rechts positie waaruit blijkt dat ook hierin nog veel te verbeteren valt. Noord-Holland, dat de mocratisch bosiuurd wordt vormt met een scheidsgerecht voor het verpl personeel van de Krankz. Gestichten een gunstige uitzon dering. Voor het personeel van Endegeest ligt steeds een onlw-rp rechtspositie te wachten op behandeling door den Raad Spri wekt de aanwezigen op. de organisatie sterk te ma ken, om zoodoende de positie van het per soneel op een honger plan te brengen. Na deze met aandacht gevolgde rede, werd door den Voorzitter gelegenheid gege ven om met den spreker van gedachten te wisselen waarvan door enkelen gebruik ge maakt werd Enkele nieuwe leden traden toe. Met een opwekkend woord kon de voorzitter .deze goed geslaagde propaganda- vergadering sluiten. WONINGEOUWVEREENIGING „ONS BELANG". Vrijdagavond a.s. des avonds te acht uur znl bovenstaande organisatie haar jaarlijk- sche algumeene ledenvergadering houden in de groote zaal van „l'Union" aan de Sleenstraat. Op deze vergadering zal o.m. moeien worden beslist over de aanneming van een groot aantal personen, die zich voor het lidmaatschap der vereeniging heb ben opgegeven. Verder zal de secretaris de heer P. J. Pont het jaarverslag uitbrengen. Aan dit welverzorgd verslag, dat ons ter inzage werd gegeven, onlleenen wij. dat werd gesticht hel sinds ettelijke jaren ver beide „Eigen Gebouw". Lang voorbereid, door omstandigheden vertraagd, is het toch eindelijk tot stand gekomen. Het vormde een onderdeel van den in de a.s. vergadering te bespreken 4den bouw (72 woningen), aan den Maresingel. Het Vereenigingshuis is met eigen middelen ge bouwd en wordt ook afzonderlijk beheerd. Hel bevat vier lokaliteiten: vergaderlokaal voor bestuur of commissies, kantoor of spreekkamer, portaals als wachtkamer in gericht en bergruimte. Voor kleinere leden vergaderingen kunnen de deuren lusschen kantoor on vergaderlokaal opgerold worden. Voorts is er een stukje grond met overdekt gede»lte. Het ernaast en gedeeltelijk er onder liggend pand is verhuurd als werk plaats. Een feil van onaangenamen aard was de door den administrateur en de gemeente gedane mededeeling, dal de administratie van den naar Haarlem metterwoon vertrok ken penningmeester, den heer G J. van Donk, niot klopte met de kas. Heel veel conferenties met administrateur en ge meente-advocaat zijn hierover gehouden. Ten slotte kwam de zaak voor de Haagsche rechtbank, waar genoemde penningmeester werd vriieesproken. Als een bewijs van den gezonden finan- cieelen toestand der vereeniging mag zaker wel genoemd worden, niet enkel, dat alle panden steeds bewoond zijn, en bijna elk blok een saldo heeft, maar ook. dat ondanks het groot aantal in exploitatie zijnde wo ningen en nog weinig gunstigen economi- schen toestand, de huurschuld een zeer ge ring bedrag inhield, wal voor een deel Ie danken is aan de gunstige werking van het ziekenfonds Slechts een enkele bewoner was één ol twee weken huur achter. Onin bare posten kwamen niet voor. De mutatie in de woningen was zeer ge ring In 't geheel kwamen 11 woningen va cant. waaronder 4 door vertrek uit de stad en 1 door overlijden. Hi I Ziekenfonds heeft met '26 een zwaar iaar achter den rug. Het bedrag aan zie kengeld heeft een hoogte bereikt, zooals nog niet is voorgekomen Er is dsn ook over dit hoek'aar een tekort van f56 16 door de ge kweekte reserve echter voldoende gedekt De ontvangsten aan contributie bedroe gen 15852 aan rente (122" aan regle menten f150 te zamen f522 22. De uitkeerine aan zieken bedroeg f 435 10 ho' .on f131178 diversen f 12 50 Te za men f 678.38. Hot aantal dagen, waarover ziekengeld werd uitgekeerd is niet minder dan 1359. Het kapitaal bedraagt 1400.25. Aantal leden: 267. Er traden 9 leden toe, 2 bedankten. Hel geheel overziende komt de secretaris tot de conclude, dat wat de werkzaam heden van het bestuur en de gevoerde cor respondentie aanbelangt, dit jaar een re cord-jaar mag genoemd worden. Voor een zeer groot deel vindt dit z'n oorzaak in het faillissement van de aannemers v. Tilburg Halm-, de cessie-misère daaruit voort vloeiend; de vertraagde afwerking van de 54 woningen (onderhoudstermijn); de nieuw-bouw aan den Maresingel; de ver schillende „zaken" een record, dat zich ook weerspiegelt in het groot aantal be- stuurs- en ledenvergaderingen. Het aantal ingekomen stukken heeft dit jaar een om vang aangenomen, als nog niet was voor gekomen. Een woord van dank aan de autoriteiten voor de ondervonden medewerking al liepen, natuurlijkerwijs, de verschillende onderdeeltjes niet altijd even vlot van sla- pel mag niet achterwege blijven. Een hijzonder woord van dank nog aan den directeur van bouw- en woningtoezicht, den heer G F. E. Kiers. Moge wij ook verder op de medewerking van hem en andere autoriteiten in de naaste toekomst rekenen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde (letter K) de heer J. C. de Keuning (Den Haag), en veor het doc toraal examen rechtsge'eerdheid de heer J. M. R. Bude (Maastricht). Voor het voorloopig diploma als ma chinist aan boord van sioomvaartuigen in de binnenvaar! is geslaagd onze stadgenoot dc heer P. M. Houter. In den ouderdom van ruim 84 Jaar is hier ter stede overleden de heer P. de Graaf, gedurende meer dan een halve eeuw al bediende werkzaam bjj de firma S. C. van Doesburgh, aan de Breestraat, alhier. Ongeveer acht jaar geleden werd de thans ontslapene, die een goede bekende was van de Leidsche hoogleeraren, op de meest eer volle wjjze ontsiagen en in het genot van pensioen gesteld, bij welke gelegenheid hem tevens de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassan, werd verleend. Tot assistente aan de Openbare Lagere school te Noordwjjk-Binnen is benoemd mej. S. M. Korswagen, alhier. Als gecommitteerden bjj de eind examens der Kweekscholen zjjn in de derde hoofdinspectie aangewezen de heeren P. van Nes Czn., inspecteur van het L. O. in de inspectie Gorinchem, te Bodegraven (voor zitter) voor de Rijkskweekscholen te Mid delburg en Zierikzee; J. Baak Jzn., inspec teur van het lager ondervjs in de inspectie Leiden, te Leiden (voorzitter); mr. H. W. J. W. de Jong, lid van den gemeenteraad, te 's-Gravenhage; H. Cramer, predikant, te Zwammerdam; plaatsvervangende gecommit- tecioen. dr. S. F. W. van Hasselt, arts, te 's-Gravenhage; P, de Man, oud-onderdirec teur van onderwrjjs en eeredienst in Nederl.- Indië, te 's-Gravenhage; mej. M. Hugenholtz, te 's-Gravenhage; voor de gemeentelijke kweekschool te Leiden, de bijzondere kweek school te Leiden, Stille Rijn 23, en do Rijkskweekschool te Gorinchem: vierde hoofdinspectie de heer M. J. van Doorn Sr., oud-Indisch ambtenaar, te Oegslgeest, voor de Rijkskweekscholen te Alkmaar en Zaan dam. De beroemde Fransche natuurkundige prof. Becquerel, nit Parijs, is gisteren nlhier aangekomen tot het doen van kristal-optische onderzoekingen bij lage temperaturen, in het cryogeen laboratorium, in samenwerking met prof. De Haas. De onderzoekingen zullen ongeveer anderhalve maand durea In de gisteren gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Leidsche Duinwatermaatschappij i3 goed gekeurd het voorstel der directie om deze vennootschap met 25 jaar te verlengea Bj de door de Leidsche Burgerwacht gehouden schermwedstrijden waren prijs winnaars: I. Do Groot, gew. pnt. 8; 2. v. Thiel, gew. pnt. 6; 3. Bergman, gew. pnt 5. De Chevrolet-karavaan, die heden hier ter stede zon aankomen, wordt eerst mor gen verwacht. De politie heeft gearresteerd de 18- jarige W. I. P., die ontvlucht waa uit het gosticht Oud-Veidzioht, te Apeldoorn, en wiens opsporing en terugzending verzocht was door den officier van Justitie te Zutphen. Onze stadgenoot P. J. W. kwam gis teren tot de ontstellende ontdekking, dat zqn rijwiel, dat hij om vijf uur 's middags in de Klimmende Leeuwsteeg onbeheerd uad achtergelaten, toen hij om kwart voor acht er naar kwam kijken, ontvreemd wasl Op de Hoogewoerd had gisteren een aanrijding plaats tusscben een vrachtauto en een handwagen, tengevolge waarvan van het gebouw van de firma Herfst Heider een ruit brak. RECLAME. di© heden verwacht werd, is door het enorme succes n Den Haa tot m o r j| o n Donderdag* ochtend 9 nnr. 2470 FRANCISCUS-HERDENKING. De buitenkerkelijke viering van het ze vende eeuwfeest van den heiligen Francis- cus van Assisi, waarvoor zich onder voor zitterschap van deken Dessens te Leiden een uitgebreid comité heelt gevormd, is gisteravond in de Groote Sladszaal ingezet met een uitvoering van het oratorium „Franciscus" van Edgar Tinei, door het lot 200 personen versterkt koor der Oratorium- Vereeniging met medewerking van Mia Pel- tenburg (sopraan). Louis van Tulder (tenor) en Hans Thyssens (bariton), en van het Residentie-orkest. De leiding was in handen van den heer Aug. Smets te 's-Gravenhage. De belangstelling voor deze leestuitvoering was zeer groot: in de zaal bleef nagenoeg geen plaats onbezet. Tinei is in 1854 geboren te Sinay ln Oost-Vlaanderen, in het. land van Dufay, Okeghem, Obrecht, Josquin des Prés, Orlan- dus Lassus. In 1877 behaalde hij met de cantate „Klokke Roeland" den Belgischen prix de Rome, werd in 1882 benoemd tot directeur van het instituut voor kerkmuziek te Mechelen, in 1889 inspecteur der door den Staat gesubsidieerde muziekscholen, in 1896 conlrapuntleeraar aan het Brusseische conservatorium en in 1809 directeur dier instelling. In 1912 is hij overleden. Van zijn composities, in hoofdzaak op kerkelijk ge bied, is de belangrijkste het oratorium Franciscus, in 1888 beëindigd. Dit werk is ongemeen vloeiend geschreven; het is zeer rijk aan melodieën; het klinkt altijd, dank zij zijn voortreffelijke schrijfwijze; de mu zikale inhoud is zeer eenvoudig, muzikale problemen worden er niet in aangeroerd; het heeft verwantschap met Haydn en Mo zart, mot de 18e eeuwsche Italianen, hier en daar worden we aan de 19e eeuwsche Italiaansche opera herinnerd, een enkele maal kijkt ie père Gounod om een hoekje. Tinei verstond perfect de kunst om effect vol voor koor te schrijven, liefst voor groote ensembles: de hymne van de zon, afgewis seld door recitatief in II, en niet minder hel triomfantelijke slotkoor van III zijn treffende stalen van zijn meesterschap op dat gobied. Pakkende solo's zijn vooral de Ballade van de Armoede waardoor het teest in i abrupt wordt afgesneden (4 ta Berlioz: fete chez Capulet) en Franciscus' lied van de Liefde in II. Bovendien draagt het werk de duidelijke sporen van door een savant musicus te zijn gecomponeerd. Hoe veel goeds er alzoo van kan worden gezegd, een meesterwerk, dat den toehoorder van a tot z boeit, is Tinels Franciscus niet. Daarvoor mist het teveel spanning onder houdende afwisseling, mist het de noodige stijging en vertoont het ook de dëfaut de sa qualité: overmelodieusheid, die lichtelijk verslappend werkt op den toehoorder. Hierin ligt waarschijnlijk ook de reden dat het zich niet heeft gehandhaafd. Naar schatting is het 25 jaar geleden dat we hel ip Den Haag hoorden. Daarna is het blijven rusten totdat hel, nu in hét Franciscusjaar, wuer een kans heeft gekregen. Als gelegen heidsstuk. het kan niel ontkend worden, voldoel hel uitmuntend. Dat is gisteravond ook voldingend bewezen. De toehoorders hebben met blijkbare instemming naar de verklanking van het leven van den grooten heilige geluisterd. Voor de uitvoering niets dan lof: hel massale koor heeft weldadig schoonen klank ontwikkeld, het was zijn partij, die zoo hier en daar niel gemakkelijk is, goed meester er was bepaald ijverig aan de voorbereiding gewerkt en er was ook wel Schwung in de voordracht. Het triomfkoor klonk overweldigend. In de keus der solisten is hel comité zeer gelukkig geweest. Mej. Peltenburg heeft haar kleine partij met mooie stem en met groote innigheid voorgedragen. Van Tulder was voortreffelijk ats Fran ciscus. Hij heeft als steeds zangkunst van den eersten graad te genieten gegeven. Zijn lied van de Liefde was zeer mooi en de sterfscène ontroerend door gevoelvolle uit beelding. De bariton Hans Thyssens uil Berlijn Is een zanger met klankvol slemgeluid, dat hij goed in zijn macht heeft. Zijn voor dracht is prettig eenvoudig en wordt door zuiver gevoel gedragen. Hij is een waardige partner gebleken van het evengenoemde tweetal beproefde zangkunstenaars. De acht dames, die zoo mooi de „Hemel stemmen" hebben gezongen hebben niet minder recht op waardeering. Dat wa9 keurig zuivere en smaakvolle zang. De dirigent, de heer Smets. heeft het ge heel vast en zeker geleid: heeft alles lot een schoon geheel weten te binden. Alle uitvoerenden werden luide toegejuicht Mej. Peltenburg kreeg bloemen, de directeur een krans. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 11 Mei 48 Tarbot per K.G. f 1.05—10.80 48 Griet per kist van 50 K.G. 156f25; 4579 Tongen per K.G. f 1.45-11.20; 1 Groote Schol f53; 2 Middelschot f38—f33; 16 Zetschol f41-f34; 894 Kleine Schol 116—13, 20 Bot 17.50—f 1.80; 53 Schar f6.60—f3; 9 Tongschar f28—f24, allee per kist van 60 K.G.6 Roggen per 20 stuks f24f 14.50, 191 Vleeten per stuk f 1.30— f 1.13. 68 Pieterman en Poontjes f9—14.10; 6 Groote Schelviscb f41—f35; 33 Middel Schelvisch f 19X13170 Kleinmiddel Schel viscb 111—17; 618 Kleine Schelvisch (8 —f2.60; alles per kist van 50 K.G.; 99 Kabeljauw per kist v3n 125 K.G. f25—112; 324 Gullen per kist van 50 K.G. f7—ft.60, 132 Lengen pet stuk f 1.50—f0.46; 104 Heilbot per K.G. 11,20—10.80; 230 Wjj- ting per kist van 50 K.G. f4.50—f2.40; 2166 Konlvisch per stuk f0.28-f0.07; 72 Makreel per kist v3n 50 K.G. f 14f9. Binnengekomen: 16 stoomtrawlers. DE ALGEMEENE TOESTAND. Da economische conferentie De drie-mogendheden- eorlerentie Dnitschland't betalingen. In de industrieels commissie der econo mische conlerentie te Genève werd het debat over de sociale voorwaarden der industrieels productie voortgezet, nadat de Russischs arbeidersleider Lepse 's ochtends den klas senstrijd verdedigd had. Jouhaux, als arbeidersvertegenwoordigor, betoogde, dat de arbeiders van de confe rentie een bevestiging verwachten van de arbeidsvoorwaarden, die door de wetgeving op de bescherming van den arbeid zijn ge schapen. Jouhaux verweet den Russischen vertegenwoordiger, dat Rusland zelf den 8-uurs-dag evenmin toepast. Jouhaux betoog de, dat een duurzame zege V3n de ideeën van den socialen vooruitgang slechte op dsn bodem der vrijheid en der ware sociale rechtvaardigheid mogelijk i3. Het debat werd besloten over de vraag der tegenwoordige moeilijkheden bjj de in dustrieels productie. De Engelsche arbeiders- vertegenwoordiger A. Pugh, voorzitter van den Engelschen Vakvereenigingsbond, ver klaarde, dat hij het principieel eens was met de door Jouhaux tegen de uiteenzettingen van den Russischen arbeidersvertegenwuor- diger Lepse, uitgebrachte kritiek, docb er aan toevoegen wilde, dat de Russische ver tegenwoordiger tal van denkbeelden opge worpen heeft, die ernstige overweging ver dienen. De secretaris-generaal van het facisüscho industrieels verbond wees er op, dat het moeilijk is de belangen der productielanden met die der consumptielanden in overeen stemming te brengen. Nadat in de lsndbouw-commisfde de Russische vertegenwoordiger Ossinski zich uitgesproken had tegen de agrarische pro- tectionische tarieven en aangekondigd had, dat Rusland binnenkort weer graan zal oit- voeren als vóór den oorlog, kwam de Zwit- sersche vertegenwoordiger Poschet op voor de verbetering der sociale positie van de boeren en bescherming der nationale land bouwproductie tegen de concurrentie van landen met lager staande boerenbevolking. Ook hier werd het algemeen debat gesloten nadat de Fransche vertegenwoordiger Gau- ticr een motie had ingediend, waarin de denkbeelden, welke in den loop van de bespreking op den voorgrond zjjn getreden, samengevat werden. In verschillende subcommissies der han delscommissie zjjn vooratellen aangekondigd zooals dat van Serruys (Frankrijk), die terug keer wil tot het stelsel der meestbegunstigde natie met inachtnemiog der reciprociteit en dat van den Amerikaan Noman Davis, die het beginsel van gelijke behandeling ten grondslag wil leggen aan elke internationale overeenkomst. Naar thans verluidt, zal de drie-mogend- heden-conferentie inzake ontwapening ter zee 20 Juni te Genève worden geopend. Volgens het rapport van den agent-gene raal voor de herstel-betalingen, Parkei Gil bert, heeft Duitschland in het afgeluopen hersteljaar bijna 874.5 millioen mark no- taald. Hiervan ontving Frankrijk bijna 369 millioen en Engeland meer den 178 millioen. DUITSCHLAND. Moties van het centrum in Rijn land. Loebe weer in functie. Demonstratie uiteengejaagd. Hel congres der Rijntandsche Centrum partij heelt een motie aangenomen betref fende de buitenlandsche politiek, waarin het volgende verklaard wordt: „Na het in wer king treden der verdragen van Locarno en het toelreden van Duitschland tol den Vol kenbond, is een verdere bezetting van Duitsch gebied door vreemde troepen niet meer te rechtvaardigen De bevrijding, waar op Duitschland in juridischen en zedelijken zin aanspraak maken kan, mag onder geen omstandigheden gekocht worden in ruil voor concessies, die neerkomen op een verdere beperking der Duilsche souvereiniteit. Een duurzame controle, van welken aard ook, kan niet in aanmerking komen, vooral om dat Duitschland te Locarno en Genève door het aanvaarden der zwaarste ofiers de ge- wenschte waarborgen verschaft heeft." Een tweede motie van het congres, be treffende het Saargebied, verzet zich tegen de voorgestelde oprichting van een spoor- wegwacht, als zijnde deze een verkapte be zetting in strijd met den duidelijken tekst van het Verdrag van Versailles, dat geen militairen dienst voor het Saargebied kent Van de Duitsche vertegenwoordigers in den Volkenbond wordt de volkomen ontruiming binnen den kortst mogelijken termijn door alle buitenlandsche militairen, in overeen stemming met het bij verdrag gewaarborgde recht, verwacht Het congres ondersteunt bet gerechtvaardigde verlangen der Saarhevol- king naar een neutrale administratie in plaats van de Fransche meerderheid in de regeeringsenmmissie De motie besluit „De economische gevolgen van het Ver drag van Versailles zullen een ramp ver oorzaken. wanneer het Saarstatuul niet zoo spoedig mogelijk opgeheven word en het gebied weer bij Duitschland wordt ge voegd in economisch en politiek opzirhf" Een derde motie richt zich tegen de militaire maatregelen der bezettingsover heid die een slag zijn in hel gezichl dei vredespolitiek en groote schade berokkend hebben aan den veldarbeid in het voorjaar Loebe heelt onder algémeen applaus bet voorzitterschap van den Rijksdag weer aan vaard. De Berlijnsehe politie heeft getoond dal het ernsl was met de ontbinding van de nat.-soc. organisatie door een demonstrate daarvan uitepn te iagen. Niet minder dan 38 nationaal sneia'isim werden ingerekend Eenige hunner bleken 2-»

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2