Kruschen PAPIEREN ROZEN Geluk voor allen! No. 20599 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 10 Mei Tweede Blad Anno 1927 Gemeenteraad van Leiden. FEUILLETON. RECLAME. 2867 (Vervolg van gistermiddag.) Bij heropening vraagt de heer WILBRINK nogmaals naar zijn vragen. Waarom werd de interpellatie-Knuttel wel genoemd, niet zijn aanvrage? De VOORZITTER zegt, dat bij de rond vraag den heer Wilbrink gelegenheid wordt gegeven. De heer W. heeft de vragen gericht tot den voorzitter, de heer Knuttel tot den raad; dat is het verschil. Hierop wordt tot stemming overgegaan Benoemd wordt tot rector de heer dr. D. E. Bosselaar te Gouda met 17 stemmen tegen 13 op den heer dr. M. Engers te Zwolle, 1 op dr. v. Thiel, 1 op dr. Zwanenburg. 2o. Benoeming van een leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de Hooge- re Burgerschool met 5 jarigen cursus. (83) Benoemd wordt drs. H. Zwanenburg, te Ter Apel met 30 stemmen, tegen 1 op dr. G. G. Ellenbroek, te Enschede en 1 blanco. 3o. Rekening, dienst 1928, van den Ar menraad. (89) Goedgekeurd. •4o. Rekening, dienst 1926, van de Plaat- gelijke Schoolcommissie. (89) Goedgekeurd. 5o. Begrooting, dienst 1927, van de Plaat- gelijke Schoolcommissie. (89) Vastgesteld. 6o. Voorstel tot verhooging van verschil- lendeposten der begrooting, dienst 192G, waarvan de raming te laag is gebleken en tot toevoeging van eenige nieuwe posten aan die begrooting. (84) Conform besloten. 7o. Prae-advies op het verzoek van het bestuur van het genootschap „Mathesis Scientarum Genitrix", om het kosteloos ge bruik van eenige localiteiten van de Stads- Gehoorzaal, voor het houden van de alge meens vergadering en van de tentoonstel ling van door de leerlingen vervaardigde werkstukken en van de ingekomen antwoor den op de uitgeschreven Jubileum-prijs- yraag op electrotechnisch gebied. (90) Conform besloten. 8o. Voorstel tot verhuring van de naast het perceel Haarlemmerstraat No. 165 a ge legen bergplaats, aan L. en W. Kanbier. firma L. Kabier. (91) Conform besloten. fio. Voorstel tot wijziging van de met het Rijk, krachtens Raadsbesluit van 13 Maart 1919, gesloten huurovereenkomst betreffen de het voormalige Pesthuis c.a. (85) Conform besloten. lOo. Voorstel tot verpachting van het recht tot heffing van den weg- en watertol tegenover den Rijnsburgschen Vliet bij het Leidsche Hek c. a., aan P. Ciggaar. (80) De heer v. ECK heeft op zich zelf geen ernstig bezwaar. De pachtsom lijkt hem niet hoog. Maar de verhooging met 50 pet., goed gekeurd bij Kon. Besluit, heeft niet zijn sympathie, daar hij meent, dat tolheffen fei telijk iets is uit de oudheid. Gezien de onder houdskosten is geheele opheffing echter nog moeilijk denkbaar. Twee bezwaren heeft hij tegen deze ver hooging: lo. B. en W. geven toe, dat het zal voeren tot vermindering van verkeer, het geen beteekent verkeerbelemmering en dat in deze tijden2o. hoe hooger de tolgelden, des te moeilijker om deze ooit a fte schaffen, waartoe het toch eens zal moeten komen. Hij vraagt: hebben B. en W .dat Kon. Be sluit uitgelokt? De raad is er z. i. nooit mee in kennis gesteld. Wethouder SPLINTER, hoewel in 't al gemeen het standpunt inzake tollen met den heer v. Eek deelend, begrijpt het bezwaar tegen deze tariefverhooging niet Het tarief is altijd zeer laag geweest. Andere tijden andere tarieven, moet ook hier gelden. Plm. f 10.000 is noodig, voor de Haarlemmervaart. B. en W. dachten, dat iets meer te halen in de gemeentekas, daarom alle aanbeveling verdient. Bij vermindering van het verkeer daalt het jaarlijksch onderhoud. De C. v. F. heeft gewezen op de wensche- lijkheid van de verhooging en B. en W. heb ben daaraan voldaan nu de Kroon mee wilde gaan. De heer v. ECK zegt, dat de raad dus niet is gekend. Al is dat formeel misschien juist, hij kan dat toch niet goedkeuren. De verkeersbelemmering keurt hij af. Geld maakt niet alles goed. Kunnen B. en W. geen steekproeven nemen over de opbrengst? Men tast nu zoozeer in het duister over wat met billijkheid is te vragen. De VOORZITTER wijst er den heer v. Eek op, dat niet de raad het tarief vaststelt, doch de Kroon. Hij meent juist, dat de tollen, eerder zul len verdwijnen, bij zeer hoog opvoeren der tarieven dan omgekeerd. Het voorstel wordt daarop h. si aange nomen. llo. Voorstel tot kostelooze overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van het strookje grond aan den Zijlsingel, Sectie K. nis. 609. 610. 611 en 999, alle ged. (87) Conform besloten. 12o. Voorstel om aan de Zwemvereeni- ging „de Zijl" een bijdrage van f 100 te ver- leenen in de kosten van een door haar te houden zwemfeest (92) Conform besloten. 13o. Vaststelling van een aanvullende overeenkomst, betreffende de levering van electriciteit in de gemeente Koudekerk door de Stedelijke Electriciteitsfabriek te Lei den. (88) Goedgekeurd. 14o. Voorstel tot aankoop van een stukje grond, gelegen achter de Emmalaan en den Terweeweg, kad. bekend gemeente Oegst- geest, Sectie C. No. 2237, ged. ten behoeve van de Electriciteitsfabriek. (93) Conform besloten. 15o Prae-advies op het verzoek van de Leidsche Duinwater-Maatschappij om toe stemming tot het aanvragen van de ver- eischte Koninklijke bewilliging voor eene verlenging van hare statuten met 25 jaren. (94) Conform besloten. 16o. Voorstel tot onderhandsche opdracht van de levering en het monteeren van den bovenbouw van een installatie voor een be weegbare afsluiting van de Slaaghsloot met een ijzeren valschut ten behoeve van de centrale rioleering, aan de Alkmaarsche IJzer- en Metaalgieterij te Alkmaar. (82) Conform besloten. 17o. Voorstel inzake het verleenen van machtiging tot het aangaan, respect, be krachtigen van overeenkomsten ter uit voering van raadsbesluiten betreffende bur gerrechtelijke handelingen van den Ge meenteraad. (79) Conform besloten. 18o. aHerstemming over het amende ment Eerdmans c. s., op art. II der verorde ning, houdende wijziging van de verorde ning van 31 Januari 1901 (Gemeenteblad No. 3), betreffende de samenstelling en den werkkring der Commissie van Financiën; b. Voortzetting van de behandeling dier ver ordening. (67) De heer HUURMAN stelt voor herope ning der discussies. Aldus wordt besloten. De heer HUURMAN is tot de conclusie gekomen, dat door het amendement de ver ordening in karakter geheel verandert; zulks in strijd met de inzichten der com missie zelf. De heer EERDMANS vindt het vreemd, dat voor de opmerking van den heer Huur man het debat wordt heropend. Vorige maal is de zaak toch volledig besproken. Nieuwe gezichtspunten zijn er niet en in herhalin gen wil hij liever niet vervallen. De VOORZITTER zegt, dat heropenen van debat of niet heropenen een kwestie is van den raad zelf. Deze besloot er toch toe. De heer WILBRINK meent bij nader on derzoek dat het amendement E. aanleiding tot moeilijkheden aanleiding kan geven. Hij zal nu maar met B. en W. meegaan. Men kan toch eerst eens een jaar probee- ren. De heer SIJTSMA: nu val je me niet mee. De heer Wilbrink: je kunt niet altijd mee vallen. De heer EERDMANS ziet zich nu wel ge noodzaakt wat uitvoeriger op de zaak terug te komen. Zooals 't nu is. is geen voldoende overzicht mogelijk over de gemeentefinan- ciën. Herhaaldelijk hebben overschrijdingen van beteekenis plaats. Zoo vroeg men hem pas nog. of het nieuwe politiebureau f 6-4000 meer zou kosten, wat hij niet weet. Over de wijze, waarop het bedrag der burgerij wordt besteed moet zoo zuiver mo gelijk en volledig kunnen worden geoor deeld. Wethouder SANDERS zegt, dat de heer Huurman zeer terecht heeft gewezen op een groot bezwaar legen het amendement. Spr. ziet niet in. hoe een Commissie van finan ciën. zelfs ingesteld als de heer Eerdmans wil, overschrijdingen van ramingen kan voorkomen. Het geen B. en W. thans voor stellen, is z. i. volkomen voldoende en de raad moet royaal de proef waarmee nemen. De heer WILBRINK meent dat tegen over schrijding alleen zou helpen een keer af stemmen. (Gelach en geroep: Geef het voor beeld maar eensl) Daarin zal een commissie van financiën nooit kunnen voorzien, daar technisch zoo'n commissie wel niet zal zijn ontwikkeld in vele gevallen, alleen maar financiëel. Wat het politiebureau betreft die frissche kwestie zal de heer Eerdmans nog wel mee maken in den raad! De heer v. TOL zal thans met B. en W. meegaan. (Geroep: goed bewerkt!) Bij stemming wordt het amendement Eerdmans nu verworpen met 1615 stem men. Voor de S.D.A.P. en de heeren Eerdmans, v. Hamel. Knuttel, Sytsma, Ebbink en beide damesleden. De heer EERDMANS: dank u wel meneer Reimeringer. De verordening wordt daarop z. h. st. goedgekeurd. 19o. Prae-advies op het verzoek van de Leidsche Katoen-Maatschappij voorheen de Heijder en Co., om vergunning tot het maken van een luchtbrug van hare fabriek aan de Heerengracht naar die in de Looiersstraat (95) De heer SCHALT .ER verdedigt zijn afvoe ringsmotie. Z.i. is de zaak niet zoo door de C. v. F., B. en W. en de directeur van Ge meentewerken afgedaan met de zorg, die de aanvrage verdiende. Het voor en tegen is z.i. niet voldoende afgemeten. Alleen reke ning is gehouden met de belangen van aan vraagster. niet met die der bewoners, die nog gegriefd zijn bovendien in een passage van het advies van B. en W., gelijk hij voorleest. Zoo'n zinsnede had de Chr. arbeider, die gekozen is in de C. v .F. nooit mogen dul den. (Geroep, wat een onzin enz.) De heer HUURMAN over 14 dagen is 't verkiezing. De SCHüLLER 't zelfde zou dan gelden voor de interpellatie Wilbrink! Hij blijft er bij dal het verzoek te haastig is afgehandeld. Een betere oplossing is z.i. wel mogelijk, n.l. door het leggen van een vaste brug over de Oranjegracht waarover rails gelegd mogen worden voor transport. Een andere oplossing is nog de brug te leggen over alle huizen tieen maar dat acht hij niet zoo verkieslijk. De bewoners worden door een brug be roofd van licht en lucht en de huizen dalen zeker in waarde. De heer HEEMSKERK voelt niets voor het voorstel van B. en W. Hij zou echter de industrie zooveel mogelijk ter wille wil len zijn en daarom ondersteunt hij de af- voermotie-Schüller opdat de zaak nog eens nader onder de oogen kan worden gezien. Met de toelichting van den heer Schüller kan spr. echter niet meegaan. Een trappen der arbeiders ligt toch niet in de bedoeling. Het zou ook geen arbeiders raken, maar kleine middenstanders. (Geroep: Je weet er vee} van, hoor!). Maar nogmaals, dat is toch niet de bedoeling. De heer WILBRINK bewóndert het voor stel van B. en W. ook niet, maar hij pro testeert tegen de uitlatingen van den heer Schüller die er op berekend zijn zooveel mogelijk te kwetsen. De industrie moet echter zooveel moge lijk worden bevorderd en het eerste idee Schüller lacht hem wel toe, als het moge lijk is en voldoende. Dit voorstel van B. en W. zou te veel licht en lucht wegnemen. De heer ELKERBOUT is evenmin bewon deraar van het voorstel van B. en W. Waarom de heer Schüller echter den heer Schoneveld zoo moet aanvallen? Weet hij Ze voelen zich volkomen gelukkig en terecht, want ze hebben ontdekt hoe men gelukkig kan zijn. Waaruit hun geheim bestaat? Eenvoudig uit een goede gezondheid. En waarin schuilt het geheim eener goede gezondheid? In Kruschen Zout en wel om de volgende redenen:' Indien ge U voortdurend gedeprimeerd en onprettig voelt, is de oorzaak hiervan hoogst waarschijnlijk te vinden in het niet behoorlijk functioneeren van Uw inwendige organen De inspanning die het moderne leven van U eischt, te weinig frissche lucht en lichaamsbeweging, haastig verorberde en misschien slecht gekozen maaltijden, alles draagt er toe bij om lever en nieren slecht te doen functioneeren. Het ge volg hiervan is dat allerlei onzuiverheden zich in Uw lichaam ophoopen, zich in Uw bloed soms, hoe die gestemd heeft in de C. v. F.? De heer SCHüLLER: dan had dat in het rapport moeten staan. De heer ELKERBOUT: en al is hij met B. en W. meegegaan, dan toch zeker niet met de bedoeling als de heer S. insinueert. Kan de brug niet hooger en open, gelijk bij de firma Clos Leembruggen? Dat zou al heel veel bezwaar ondervangen. Dit idee lijkt hem niet onmogelijk en nader zet hij dit technisch uiteen. Het zou wel wat meer kosten, doch dat mag geen bezwaar zijn. De VOORZITTER stelt nu voor eerst den wethouder aan het woord te laten, doch er wordt uit den raad bezwaar gemaakt. De heer DEUMER is door den heer Schüller niet overtuigd, die te veel raakt aan de belangen van de betrokken industrie die in algemeenheid moeten worden be vorderd. De heer SIJTSMA kan zich het voorstel van B. en W. niet begrijpen. Onaangenaam heeft hem ook getroffen bedoelde passage uit de stukken, al wil hij niet aannemen, dat de bedoeling was als de heer Schüller zeide. Waarom echter niet afgewacht het ant woord van den wethouder alvorens verder te praten? (Geroep: en je praat zelf ook tevoren meel) De heer KNUTTEL wil op twee dingen den nadruk leggen: in zoo'n buurt moet juist gelet worden op niet verslechteren van den toestand op hygiënisch gebied etc. en dan: deze industrie is niet van zooveel be teekenis om daarvoor groote offers te brengen, gezien de hongerloonen etc. Wij hoeven toch niet te betalen voor de stom miteit van vroegere leiders der firma. De heer HUURMAN protesteert ten sterk ste tegen deze laatste woorden betreffende stommiteit der leiders. Daarvan geeft eer der de opmerking bewijs. Alle industrie is in het klein begonnen in heel andere tijden. En deze industrie heeft Leiden groot ge maakt. Wethouder SPLINTER had gedacht di rect na den heer Schüller het woord te krij gen, doch nu dat niet zoo is gekomen, meent hij ook eenige opmerkingen te moeten maken. verspreiden en het geheele gestel verzwakken. Maar de gelukkige Kruschen-families kennen deze zorgen niet. lederen morgen nemen zij in hun eersten kop thee of koffie een tikje Kruschen Zout, zooveel als op een cent gaat Deze kleine dosis dwingt lever en nieren om hun plicht naar behooren te verrichten, zuivert Uw gestel van alle onreinheden en stuwt zuiver, krachtig bloed naar alle deelen van Uw lichaam. Een heerlijk gevoel van welbehagen door stroomt Uw geheele wezen, verdrijft iedere depressie en vermoeidheid, zoodat ge het gevoel hebt, alsof ge herboren zijt Probeer het zelf, en ge znlt dan weten wat de gezonde „Kruschen-feeling* werkelijk be teekent. Koopt nog heaen een flesch. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Vraagt Uw huisarts I PRIJS i.6o PER FLACON. De heer Schüller wil steeds onaange naam zijn, toepassend een afmaak-9ysteem; zoo nu weer over B. en W. en de G. v. F., w. i. een chr. arbeider, zooals hij het uit drukte. Zelfs een beleedigng noemde hij het voorstel. Spr. moet dat afwijzen. Kwaadaardige uitleg noemt spr. den uit leg der passage uit de stukken door den heer S. Thans is economische ei9ch voor de des tijds van elkaar gebouwde fabrieken, deze te verbinden en het betreft hier een In dustrie van beteekenis voor Leiden. Wat doet men elders niet om industrie te krij gen? Hier moet men haar ook terwille zijn. De directie heeft er ook een groot bedrag voor over. Het adres van de bewoners geldt alleen voor zoover zij wonen in de Oosterkerksteeg, waar 9 woningen zijn. Alle andere liggen er te ver af om hinder te hebben van de brug. Hij handhaaft, dat het hier een stadsdeel betreft, waarbij niet zoo zorgvuldig op stads- schoon behoeft te worden gezien. De heer SCHüLLERJan Boezeroen woont er maar. De heer SPENDEL: Je weet niet eens, wio er woont. De WETHOUDER: daar heb je het weer; alsof daarmee is rekening gehouden in bet voorstel De meeste onderteekenaren van het adres zgn huurders. En nemen die het nu op voor de huiseigenaren, die anders heelemaal niet deugen? 't Is vreemd. Licht en lucht kan voldoende toestroomen, het is er 12 M. breed. Hoe dan in de vele smalle stegen? Na het adres heeft spr. toch nog eens met de firma gesproken en deze heeft nog nadere toezeggingen gedaan. De luchtbrug zal alleen van onderen gesloten zijn, overi gens open zjjn en een stoomleiding zal er ook langs komen, en bij verdere storing door transport zegt de firma ook nog verdere concessies toe, als het noodig bltjkt. Transport over straat heeft bezwaren; de firma heeft ook geheimen. Over de huizen heen gaat nietde huiseigenaren zulleu zeker zeggen: je blijft boven mijn dak vandaan. Spr. hoopt, dat de raad nu het voorstel wel zal willen aannemen. GEZONDHEID VOOR ÉÉN CENT PER DAG. FabriLmoteo E. Griffith» Hucxx» Lid., Manchester, Engeland. Inportw: ROWNTREE HANDELSMIJ, KEIZERSGRACHT 124, AMSTERDAM. De Roman van een Circnsmeisje. Uit het Engelsch van RYBY M. AYRES. Vertaaid door J. van der Sluys. (Nadruk verboden). 13) Zij vroeg het met een stroeve stem. Ro derick liet verontwaardigd haar hand los. Waar denk je aan? dat ik er spijt van heb, dat je mijn vrouw ben? Ik wist dat je het zou zeggenhet is zoo echt vrouwelijk. Ik zei je al, dat ik alles voor je doen zou. Dat het alleen wachten be teekent. Wachten totdat ik.opgevoed ben? Zij vroeg het op zoo'n bittere toon. Ze stond te rillen in haar dunne kleeren en keek treurig over het drassige land, naar de flikkerende lichten, de nieuwsgierige ^enigte voor de tent Zij stapte op zij, alsof z'j zijn tegenwoordigheid vergeten was. RosalieI Zijn stem klonk heesch. Iets in haar droeve figuur trof hem. Hij legde zijn han- den op haar schouders. Je bent boos op mij, Rosalie. Wees njet boos; het is in jouw belang zoo goed in het mijne. Ik zal in staat zijn je yeel mooie dingen te gevenjaponnen en luweelenen alles waar vrouwen van houden. Je zult heel gelukkig zijn. Het he rkent alleen een poosje wachteneen Weken misschien. Zij antwoordde niet; het leek wel, alsof zij flem aki verstaan had. Wat heb je gedaan met mijn.... trouwacte? zei ze opeens. Die is hier.in mijn zak. Hij wachtte in spanning of zij hem zou vragen om hem te zien. Hij keek langs haar heen naar de tent en de menigte en terwijl hij keek, zag hij de misvormde figuur zich afteekenen tegen het gele licht; Bunch kwam hun kant uit. Rosalie zag hem ook en zij maakte haar hand los uit die van Roric. Dat is Bunch, hij zoekt mij. Ik heb een extra beurt vanavond. Madame Renie is ziekMadame Renie was de schoonrijd- ster, die eiken avond binnenreed op den breeden rug van het roomkleurige paard. Wacht even. Roric greep haar hand toen zij weg wou gaan. Wil je terugkomen als je klaar bent? Ik zal hier wachten; toe, doe het als 't je blieft, Rosalie? Zij'keek hem ernstig aan, maar gaf geen antwoord op zijn vraag. Na een oogenblik zei ze langzaam: Ik vraag me af, waarom je eigenlijk met mij getrouwd bent? De eenvoudige vraag gaf Briton een schok. Hij week een stap achteruit; hij kon zoo gauw geen antwoord vinden. Zij scheen dat ook niet te verwachten; zij sloeg haar mantel dichter om haar kleine huiverende figuur. Het was niet.het was niet, omdat jeook maar iets om me gaf, zei ze. Zij zweeg even en dan vroeg ze op een droevigen toon: Is het wel? Roric vergat nooit deze simpele vraag. Hij haatte en verafschuwde zichzelf, omdat hij geen eerlijk antwoord kon geven. Hij had wel voor haar willen neerknielen en om ver giffenis vragen. Dit arme kleine circus- meisje, hoe ver stond zij boven hem. Maar hij hield niet van haar; dé&r lag het ver schil. Hij poogde zijn gevoelens van medelijden en zelfverwijt te onderdrukken, toen draaide zij zich om en liep weg in de duisternis. Hij keek haar slanke silhouet tegen het gele licht na, tot zij in de schaduwen ver dween, tot een donderend applaus in de tent haar binnenkomen aankondigde. Toen hij zich omkeerde om weg te gaan, zag hij een van de papieren rozen in de modder liggen; hij bukte zich en raapte haar op. Hij wist dat het een minuut of tien zou duren, vóór zij weer vrij was. Hij wenschte dat het tien maal zoo lang zou duren. Aan den eenen kant van het veld was de afrastering gebroken. Roric ging op het hek zitten en stak een sigaret op. Maar de siagret ging uit, terwijl hij lus teloos de vuil geworden papieren roos in zijn handen draaide, wachtend en denkend. Zijn gedachten waren niet bijster vroolijk. Hij was zich bewust, dat hij zich erbarme lijk gedragen had. Hij wist. dat hij het kleine meisje beleedigd had, terwijl haar eenige fout was haar vertrouwen en geloof in hem. Plotseling, zonder een controleerbare aan leiding, schoten hem de woorden binnen, die hij tot den ouden Fergerson gesproken had op den middag van het voorlezen van zijn vader's testament: Als ik trouw, dan hoop ik, dat ik mijn vrouw beter zal behan delen dan mijn vader het de zijne deed;.,, en het ernstige antwoord van den ouden FergeTson Ik hoop, dat gij dat zult. Roderick! Als ik trouw. Hoe zelfgenoegzaam en opgeblazen klon ken hem deze woorden nu in de ooren na het onderhoud, dat hij juist gehad had met het meisje dat zijn wettige vrouw was. Ondragelijke schaamte kwam in hem op. Een impulsief gevoel van medelijden had hem bij hun eerste ontmoeting gedreven, om haar vriendschap te toonen en dat was oor zaak geweest, dat zij hem met oogen vol nederige dankbaarheid was gaan aanzien... dat zij hem ten slotte dienzelfden morgen had gekust, uit eigen vrijen wil, met haar geheele hunkerende ziel op haar lippen. Wat er ook gebeurt, ik zal altijd blij zijn dat je me getrouwd hebtwat er ook gebeurt Kon zij dat nog steeds zegge.nden ken? Zeker nietl Hij had haar den Ieelijken kant van haar afgod laten zien. Zij moest nu wel voor hem huiveren, hem haten. Roderick had het gevoel, alsof hij de laat ste tien dagen, jaren in ervaring ouder ge worden was, liet het laatste half uur de bit terste herinnering bij hem achter, toen hij daar in 3e duisternis dat ergerlijke voorstel aan zijn vrouw gedaan had. Hij liet zich van het hek zakken en slen terde naar het circus. Hij wachtte nu met ongeduldig verlangen op haar.... om ver giffenis te vragen, om zichzelf te vernede ren. Er zat een goede kern in Roderick Bn- ton. Men mocht er hem geen verwijt van maken, lat iets van de zwakheid en het weifelende van zijn arme kleine moeder zich in hem vermengd had met de wilskracht en de mannelijkheid van zijn vader's natuur. Hij baande zich een weg door de menigte nieuwsgierigen. Midden in een kleine groep mannen en vrouwen stond een man in slordige avond- kleeding luid en snoevend te praten. In het voorbijgaan keek Roderick toeval lig naar hem. Het was Sherny, de man, die Rosalie geslagen had. Hun oogen ontmoetten elkaar en Sherny. brak midden in een zin af, zijn gezicht ver trok tot een Ieelijken grijns, toen hij den hautainen blik van Briton opving. Roric liep kalm door; hij trok zich niets van Sherny en zijn woedend, gemeen ge zicht aan. Als Rosalie op dat moment bij hem geweest was, zou hij haar openlijk als zijn vrouw behandeld hebben. Er had een volkomen innerlijke omkeer in Roric plaats gehad. Hij was nu even ver langend om de waarheid omtrent zijn huwe lijk te vertellen aan den ouden Fergerson en de heele wereld als hij 'n kwartier geleden angstvallig getracht had het feit te verber gen. Het plotseling opgekomen zelfverwijt had alles in hem veranderd; de stem van zijn beter ik, had zich in hem eindelijk laten hooren en Roric was gereed om zijn vrouw in de armen te nemen en te trachten iels goeds te maken van den warboel, die door zijn eigen toedoen ontstaan wa9. Toe nhij de tent naderde, zag hij een wild dooreengeloop van menschen, hoorde hij een geroezemoes van zenuwachtige stem men een man gaf op heeschen toon aan wijzingen. Hij versnelde zijn pas; de ge dachte kwam bij hem op, dat misschien een van de hongerig uitziende leeuwen losge broken was. Hij voelde zich als gedreven naar Rosalie. Zij was zijn vtouw.... hij was haar natuurlijke beschermer. Hij baan de zich een weg door de opdringende menig te. waarbij zijn lichaamskracht hem goed te pas kwam Een van de bedienden in scha mele livrei klampte hem ademloos aan: Is u dokter, mijnheer? Er is een onge luk gebeurd Het gezicht van den man was bleek en verwrongen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5