GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. AGFWHA. Dimdag. Harmonie (bovenzaal): Ver. t. d. Han- dcldr. en Industr. Middenstand. Voordracht van den heer de Bink over het drukkers- bedrijf. 8 uur. Jeruël (Grocnesteeg 16): Samenkomst te 8 uur. Rapenburg 131: Bazaar Leidsche Kweek en Bewaarschool. Van 2-5 en 7-11 u. nam.^ Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa-' menkomsl te 8 uur. Stadszaal (groote zaal): Oratorium „Fran- ciscus". 8 uur. Woensdag. Graan beurs: Openbare vergadering Anti pa ev Kiesvereen. „Nederland en Oranje". Sprekers: dr. Van Es en de heeren Goslinga en Grotenhuis. 8 uur. Meidoornstraat 19 en bestuurshuis „Ons- Belang" Molenstraat: Zitting van het Ad viesbureau voor tuinbouwaangelegenheden. Van 89 uur nam. Nulszaal: Openb. verg. afd. Leiden Vrij heidsbond. Sprekers de heeren Reimeringer, ir. Bosman, mr. Romijn en Moolenburgh. 8'/» uur nam Nat. Reddingsieger (Groenesteeg 6): Sa menkomst. Spreker: majoor Pietersen. 8 u. nam. Prediker: Chr. Hist. Jongerengroep. 8 uur. Rapenburg 131: Bazaar Leidsche Kweek en Bewaarschool. Van 2-5 en 7-11 u. nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Radio dienst te 8 uur. A 1 p h e n a. d. R ij n (terrein Rijnstroom): ■f-lsle jaarvergadering der Martha-stichting te 11 uur voorm.; opening bazaar door dr. De Visser te 2 uur nam.; geopend van 2'/>5 en 710 uur nam. Den Haag: (Z. H. Koffiehuis, Groen markt): Alg. verg. van aandeelhouders On derlinge Levensverzekering-mij. ,,'s-Gra- venhage". 2 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 9 Mei tot en met Zondag 15 Mei a.s. waargenomen door de apotheken van de h.h. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, teleioon 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 406. luim, voor een groot deel bovendien eigen werk. Hij wist het gehoor geheel te doen meeleven door zijn vlotte voordracht. Bij zonder was dat het geval bij ,,'n Bouidag op Grouwdiek", van prof. de Blecourt, waarom gewoon gebruld is van de lach. 't Was een mooie avond, die natuurlijk besloten is mei een dansje. Het seizoen loopt al weer len einde. Nog een looneelvoorstelling einde dezer maand. Ten Raadhuize werd hedenmorgen openbaar aanbesteed het uitvoeren van grond-, riolecrings-, bestratings- en andere werken op het Kaasmarktterrein aan den Middelweg met omgeving. Er waren acht inschrijvlngsbiljetlen inge leverd en wel van W. Oudshoorn en Zn. f 12297; L. Niemeier, Hallum. (0650; fa. Marcelus en Heemskerk f 0.990; H Bax en 11. Stoenklst, Haarlem, f 0 446; R. Massaar f 9 400; J. Warnaar f 8 888; A J. de Laler en P. H. Meyers (7.800; S. Staal (6 980. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden Naar wij vernemen zal hel circus Amar, dal het vorige jaar met groot succes hier Ier stede een reeks voorstellingen gaf, binnenkort opnieuw een bezoek aan onze slad brengen. De wandplaat, die de directie van de firma Tieleman Dros is aangeboden, is gegoten door de Leidsche firma Pro- waseck en Stöxen. Gisteren werd de naam door ons foutief vermeld. De politie hoeft in perceel Hooge-Rijn- dijk 112, waar zij woonde, dood aangetrof fen mejuffrouw wed. De G., die daar sinds gcruimen tijd een eenzamen en zonderlin gen levensavond steel. De thans overledene, die in 1856 was geboren, leefde geheel af gezonderd en wilde familie noch vreemden ontvangen. Meermalen kwam hel reeds voor. dat haar buren haar in eenige dagen niet hadden gezien, en dan werd reeds eer der de polilie gewaarschuwd Deze vond haar dan echter steeds in haar eenzaam heid. teruggetrokken achter de gordijntjes van haar woning. De polilie heeft gelrarht haar nog in een inrichting of verpleging te doen opnemen, maar de (hans overledene betoonde zich steeds wars van al die plan nen Toen gisteren de politie, andermaal door de buren gewaarschuwd, naar het lol van de oude juffrouw ging informeeren, vond men haar dood te bed. Waarschijnlijk was zij reeds eenige dagen |e voren over leden. In den nachl van Zondag op Maandag is door een stadgenool een oud heerenrijwiel ir, bewaring genomen, dat geruimen tijd onbeheerd aan den openharen weg had ge staan. Inlichtingen verschaft de polilie. Op dep Hooge-Rijndijk ontspoorde gis termiddag om vier uur tien minuten een wagen van de stadstram. Daar de ontspo ring juisi aan het eindpunt van de slads- lijn gebeurde, ondervond hel tramverkeer geen vertraging. Hel duurde eenigen lijd eer men den wagen weer in het spoor had Mejuffrouw v. N., uit Lisse. had gister avond haar auto inplaals van ter zijde, juist op de tramrails nnheheerd achter ge laten. tengevolge waarvan hei tramverkeer ongeveer een kwartier vertraging onder vond. De polilie heeft aangehouden den koopman zonder vasle woonplaats 1. de W„ die gesignaleerd stond In hel Alg. Politie blad wegens een tegoed van twee dagen hechtenis. De bestuurder F. v. d. V. kon gisteren het paard van den door hem bestuurden wagen van Van Gend Loos niet houden Hei dier liep legen een ruil van een perceel aan de Kalvermarkt en liep eenige bloeden de wondjes op. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Aan het postkantoor Leiden en zijne wijkkantoren werd. in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd t 74.585 71 en terugbetaald f108 125.41; derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f33.539.70. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankhoekjes bedroeg 95 Door tusschenkomsl dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschre ven nominaal (1550 en algeschreven 1300; derhalve meer in- dan afgeschreven 1250. TWEE KINDEREN OVERREDEN. In de Ant. Heinsiusstraat te Den Haag zijn gisternamiddag, omstreeks halfzes, twee meisjes, de zusjes Brouwers, wonende in die straat, door een auto overreden, met bet droevig gevolg, dat de jongste, een kind van ruim vier jaar, vrijwel op slag werd gedood. Het andere meisje, dat ongeveer 12 jaar oud is, werd vrij ernstig, hoewel mei levensgevaarlijk, aan het hoofd gewon-i Omtrent de vermoedelijke oorzaak kan worden medegedeeld, dat de beide kinderen de straat wilden oversteken, toen de auto, bestuura door la C-, achter een auaere auto, die de garage zou inrijden, langs reed. De ohauffeur van eerstgenoemde auto zeide, toen een aanrijding niet meer was te vermijden. De politie heeft tegen la C. proces-ver baat opgemaakt terzake dood door schuld. Het lijkje is, evenals de iv»oG| in beslag genomen. EEN AUTO GESTOLEN. Zondagavond half zeven werd bij de poli tie te Den Haag aangifte gedaan van dief stal van een ford-auto, toebehoorende aan den heer J. van B., wonende aan de Spreeu- wenlaan aldaar. Genoemde heer had in den loop van den middag zijn auto op het parkeerterrein aan den boulevard geplaatst. Toen de heer v. B. in den namiddag zijn auto wilde halen, was deze verdwenen. Door de politie werd een onderzoek inge steld, maar zonder resultaat Het signale ment van de auto, welke nog zoo goed als nieuw was, werd door Hilversum per radio- telefoon uitgezonden. 's Avonds omstreeks 11 uur werd te Zand poort iemand aangehouden, die met een auto zonder licht reed. Tegen den man werd proces-verbaal opge maakt en toen men het nummer van de auto opnam, werd juist een radio-gram opgeno men, waarin de aanhouding van de auto met dit nummer werd verzocht. De man werd aan een 6cherp verhoor on derworpen. maar was niet tot een bekente- •s Ip krijgen. Het nummer en het vérdere signalement van de auto klopten volkomen met de beschrijving, welke de eigenaar gaf. De aangehoudene, I. v. d. V. uit Amster dam, die door de politie voor verschillende diefstallen gezocht wordt, is op transport naar Don Haag gestold. EEN SCHIETPARTIJ. Gisternacht ontdekte een surveilleerende agent van politie op den Bergweg, hoek Noordsingel, te Rotterdam, dat de deur van de daar staande kiosk open stond. Toen hij dichterbij kwam, zag hg een man uit de kiosk komen. Zoodra deze den agent bemerkte, haalde hg een revolver te voor schijn en loste twee schoten. De kogels troffen evenwel geen doel, waarna hg een groot breekijzer naar den agent wierp. Deze worp miste evenwel ook. De agent had in middels zgn revolver getrokken, en hg loste vervolgens vier schoten op den dief, die het hazenpad koos en wist te ootkomen. Het breekgzer en een ring met sleutels, twee patronen en een huls, welke bij de kiosk zijn gevonden, zgn in beslag genomen. De buitendeur van de kiosk bleek te zijn geforceerd. Er wordt niets vermist. Men vermoedt, dat een andere man op den uit kijk heeft gestaan en den dief heeft ge waarschuwd, toen de agent naderde. RECHERCHEUR OP EIGEN HOUTJE. Dezer dagen werd door den koopman S. O. V., wonende Visschersdijk te Rotter dam, bij de politie aangifte gedaan, dat hij uit zijn jau. die hij in zijn kamer had gehangen, een bedrag van f 300 vermiste. Hij vermoedde, dat zijn buurman hier meer van zou weten en o'aar deze Daar Amsterdam was vertrokken, besloot de koopman ook daar heen te gaan. Inder daad kwam de benadeelde Zaterdagmor gen don bewusten persoon op het Rem- brandtplein tegen Hij waarschuwde een politie-agent, die deD man arresteerde en overbracht naar hot politiebureau Singel. Een bedrag van f 120 werd oog in zijn bezit gevonden De arrestant is eenige uren later op transport gestold naar Rotterdam. VERDRONKEN. In uo gTacht bij de begraafplaats aan den Dubbeldamschenweg te Dordrecht is de 77-jarige A. G., dooi4 onbekende oor zaak te water geraakt en verdronken. Een 14-jarige zoon van deD landbouwer J. Snoeij te Rockanje. die zich Zondagmid dag met het zwemmen te ver in zee waag de, werd door den sterken stroom meege voerd en is verdronken, zijn lijk is nog niet gevonden Het 4-jarig zoontje van N. Schutter te Warfsterroolen. is verdronken. In het HomaD kanaal nabij Beilen is de 17-jarige dienstbode E Loman verdron ken. Het lijk is opgehaald. LIJK HERKEND. Het lijk dat Zaterdag door de Schiedam- sche politie uil de Schie werd opgehaald, is gebleken te zijn van den 26-jarigen J. J. K., gewoond hebbende te Vlissingen en die sinds ongeveer 14 dagen uit de ouderlijke woning werd vermist. GROOTE VERDUISTERING. De politie heeft een 40-jarig boekhouder, werkzaam aan het filiaal te Amsterdam van een Duitsche drukinktfabriek, gear resteerd, onder verdenking van verduiste ring van gelden. De boekhouder had reeds goruimen tijd wissels, welke hij had doen innen, of zelf had geïnd, niet in de boeken verantwoord. De debiteuren bleven te boek staan voor de bedragen, welke zij heetten schuldig te zijn, doch welke zij reeds lang hadden betaald. Formeel waren dus de boeken in orde. Tenslotte zijn de frauduleuze handelingen toch aan het licht gekomen en de boek houder is gearresteerd. Nog een paar wis sels, welke hij van plan was te innen, wer den in zijn bezit gevonden. De man be kende de verduisteringen. Het geld heeft hij grootendeels aan eigen genoegen uitge geven. Hoe groot het bedrag is, zal uit het nader onderzoek door accountants moeten blijken. Het overschrijdt echter vermoede lijk een eind de halve ton, De boekhouder Is ter beschikking van de justitie gesteld. BRANDEN. Gistermorgen om circa 6V& uur ia ue wo ning en do aohuur van den heor G, Mulder, bewoond door den heer R. Groot- hedde, staande aan den Deventerweg io Apeldoorn, door tot heden onbekende oor zaak geheel afgebrand. Twee varkens kwa. men in de vlammen om. Te Haarlem is de sigarenwinkel van den heer v. G aan de Kleine Houtstraat, uit gebrand. Om circa halfnegen brandde een schuur tje, toebehooreüde aan den heer Dekker, geheel af. De viouw van den eigenaar had in het sehmirtje, staande aan den Hattem- schen weg, een fornuispot aangemaakt en zich daarna verwgderd Toen zij na eeni ge oogenbhkken terugkeerde, stond het gebouwtje in lichte laaie. Aan blusschen viel niet meer te denken. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. Gistermorgen zijn in de omgeving van Hil versum drie heidebranden uitgebroken. Een brand bij de Witte Kruislaan liet zich eerst ernstig aanzien, wijl daar veel kreupelhout en jonge dennen zijn. Door het te hulp roe pen van wegwerkers i9 het de brandweer, die daarna met 24 man kon werken, gelukt den brand te beperken tot een oppervlakte van 700 M2. Lang9 de spoorbaan naar Utrecht ging 300 M2. heide verloren en langs de Amsterdam- sche spoorbaan 100 M2. De laatste beide branden zijn vermoedelijk door vuur uit een locomotief ontstaan; de eerste door het weg werpen van een sigaret of brandende lucifer. NOODLOTTIGE BALDADIGHEID. De 6-jarige Lena Millenaar te Leerdam kreeg ernstige brandwonden, doordal een kwajongen op straat haar een brandende sigaret in hot schorl had gegooid, tenge volge waarvan haar kleeren jn brand raak ten. Twee heeren hebben al hun best ge daan om het kind te helpen en hebben daar bij zolf ook brandwonden gekregen. Gisternacht is de kleine aan de gevolgen overleden. AUTOBUS DOOR TREIN AANGEREDEN. De laatste autobus, komende van Hen gelo, is Zaterdagavond omstreeks elf u.«r op de Hengelosche straat vlak bij het sta tion-Noord op den bewaakten overweg bg Enschedé, waarvan de boomen niet wa ren neergelaten dooi een rangeerenden trein aan de voorzijde aangereden De autobus, die eenige meters opzn werd ge drukt, werd ernstig beschadigd, doch kon op eigen kracht naar de garage rijden. De acht passagiers kwamen met den s^hr.k vrij. Een wielrijder, die het onheil zag aankomen, plaatste zich met opgeheven handen op den overweg, ten gevolge waar van de chauffeur dooi krachtig remmen grooter onheil wist te voorkomen. VERGIFTIGING TE VENLO? Op het einde der vorige week heeft zich te Venlo vermoedelijk een geval van op zettelijke vergiftiging voorgedaan. De 63- jarige H. W. is in het logement van U. plotseling overleden. De politie, van eeni ge nadere gegevens op de hoogte, vond het geval verdacht, Zij stelde de justitie to Roermond van bet gebeurde in kennis. Deze vond termen om het lijk in beslag te doen nemeD, en een sectie te laten verrichten door den deskundige dr. Hulst uit. Leiden, welk onderzoek nog gaande is. Do overledene zou eerst Kort celeden door erfenis in het bezit v?n een vrij aan zienlijke 6om gelds gekomen zijn, waarvan bij zijn dood nog slechte f 400 torug wed gevonden. L,1 DE MOORD TE STEYN. De verdachte van den gepleegden moord to §leyn blijft nog 'steeds ontkennen. De Justitie gaat nog een tweede spoor na. In het dorp Voerondaal Is n.I. een knecht, in dienst bij den melkboer L., sinds Zondag spoorloos verdwenen. De moord op de Ke- rens-heide werd eveneens Zondagavond ge- plopgd Alhoewel dit tijdstip en de verdwij ning van den knecht van L. geheel toeval lig kan zijn, zoekt toch de Justitie de ver blijfplaats van C. VAN EEN HEFTOREN GEVALLEN. Zaterdagavond heeft op de bij <je mergel groeve te SI Pieter in aanbouw zijnde ce mentfabriek een ongeluk plaats gehad. Een 6-tal arbeiders was bezig op een heitoren eenige werkzaamheden te verrichten. Op een gegeven oogenhlik stortten, door tot dus verre onopgehelderde oorzaak, twee hunner van circa 11 Meter hoogte omlaag en kwa men terecht op een stapel ijzeren balken. Het zijn T. A uit Maastricht en J. v H. uit Susteren, die beiden ernstige inwendige kneuzingen bekwamen. Zij werden por auto van den G. D. uit Heerlen naar Calvariën- berg overgebracht „Het werk van een vrouw is nooit af", zei ze al9 verontschuldiging, dat de maal tijd een half uur over tijd eerst kon be ginnen. „Dat kan ik proeven", antwoordde hij, terwijl hij de groentenschaal van zich af schoof. DE ALGEMEENE TOESTAND. De economische conferentie. De Nederlandsche gedelegeerde, oud- mi nistex-presi dent Coign ia op voordracht van deD voorzitter Theunis bij acclamatie tot voorzitter der handelscommissie geko zen, terwijl de Tsjech Hodac en de öer- viër Frangesch tot voorzitters der com- missies inzake nijverheid en landbouw wer den benoemd. Deze heeren zullen met den voorzitter ïheunas en den eersten vice- voorzitter, Loucheur, het bureau der con ferentie vormen, te zamen met elf andere, die bij acclamatie tot vice-voorz. werden gekozen, onder wie zich behalve gedele geerden van alle groote mogendheden, met inbegrip van Amerika en Rusland ook be vinden mevrouw Freundlich (Oostenrijk), Rio Branco (Brazilië), een Deen, een Pool en onze landgenoot, dd heer Oudegeest, die toch verkozen weTd, ondanks het aanvan kelijke verzet van de Italiaansche gedele geerden op grond van het antifascistisch optreden van den heer Oudegeest bij ver schillende gelegenheden. Daar de Italianen ten slotte hun verzet lieten varen, heeft Nederland dus twee gedelegeerden in het bureau. Eenige commissies hebben haar werk zaamheden aangevangen. In de eerste commissie, die inzake ham delsverdragen, deelde de voorzitter, oud- minister Colijn, mede, dat 't in de bedoe ling van deze commissie lag, de besprekin- gen tot Zaterdag voort te zetten. De commissie inzake ipdustrieele aan gelegenheden, onder voorzitterschap van den Zuid-Slavischen professor dr Hodac, heeft haar taak betreffende bet onderzoek naar kwesties van ratjonali&eering, valuta- moeilijkheden, valorisatie enz. oveneons aangevangen. Een nadere be6tudeering van al deze vraagstukken is aan een spe ciale sub-commissie toevertrouwd. Na een rede van den AmerikaanBchen vertegenwoordiger Robinson, stelde de Franschman Peyerimof een vergelijking in tuwchen het Amerikannsche en Euro- peesche bedrijfslevenhij lichtte de voor deden toe van de Amerikannsche markt en kwam op voor de nationale en interna tionale organisatie de verschillende industrie-takken, In de derde commissie, die betreffende den landbouw, verklaarde de voorzitter, prof. Frangesch van de universiteit te Zo- greb, o.a. dat er zonder een welvarenden landbouw geen oplossing van de economi sche moeilijkheden mogelijk zou zijn. Spre ker hoopte, dat de conferentie practische grondslagen zou vinden voor een betere organisatie van de landbouwproductie. In de zitting van de harvdelsconferentie heeft de Fransche afgevaardigde Sërrurs een ontwerp-besluit voorgesteld, waarbij de conferentie uitgenoodigd wordt een ver klaring ten gup6te van vrijhandel te pro- cJameoren, die op dit oogenbük de belang rijkste voorwaarde voor het behoud van den vrede en den welstand der volkeren vormt, Het Fransche ontwerp verlangt voorts dat de kwestie inzake opheffing van uit voerverboden en intrekking van uitvoer- beperkingen, onmiddellijk door een inter nationale conferentie behandeld zal wor den; ten slotte stelde Serruys opheffing van de controle op den uitvoer van kapi taal voor, daar diczo controle een der zwaarste hindernissen voor den interna- tionalen handel vormt. De meeste sprekers kwamen op voor maatregelen, die de staten er toe moetou brengen om de douanetarieven te verlagen en te stabiliseer en en een terugkeer moe ten bewerkstelligen van het overdreven protectionisme Een bijzondere beteekenis werd ook toegekend aan de vraag van een uniforme benaming en de oplossing van de kwestie der toeslagen ad valorem. Do Zwitser Dubo'e evenals de Duitsche staats secretaris Trendelenburg, prof. Kassei uit Stockholm en de Fin Ramsay, kwamen op voor een 6nelle werkwijze. Verscheidene sprekers wilden -ekening gehouden zien met de adviezen der Internationale Kamer van Koophandel betreffende de verlaging der douanetarieven. In de handelscomnussie werd bet debut gesloten, nadat nog tal van redevoeringen gehouden waren, waarbij ook de kweshe van een ev. crediet aan Rusland door den Engelschen gedelegeerde Sir Balfour ter sprake werd gebracht De commissie sco»~« vast, dat deze kwestie in de eerste plaats een kwestie van vertrouwen is en dat ook de kwestie van het handelsmonopolie aan- loiding geeft t^* bedenkingen. Ossinski verdedigde het Russische mo nopolie voor den buitenlandscheD handel als consequentie /in het Russische poli tieke stelsel Rusland begroet het buiten- landsche kapitaal als bijdrage tot een snel lere vei^ctering der industrie, hetgeen weer kap bijdragen om de economische wereldcrisis op te lossen. FRANKRITK. Jeanne d'Arc-dag. De Fransche nationalistische organisaties hebben den Jeanne d'Arc-dag gevierd Te Parijs eD in tal van andere steden voor al te Orleans - hebben groftsehe demoD straties plaats gehad, welke meestal be halve een nationalistisch ook eeD katholle» karakter droegen. Te Parijs zelf defileer den de betoogers. waaronder vele loden der katholieke sport- en turnvereenigingen, alsmede een paar duizend studenten, voor don aai'Btbisschop. Op de place .ins Hpa- mides bij het monument ter herderliiQg van de helden, heeft er ook een officieels plechtigheid plaats gehad, waarbv oen re giment de militaire eer bewees en een paar ministers bloemen neerlegden. ENGELAND. Protesten tegen de vakven eenigingswet. Op het einde der week zgn in Engeland tusachen de drie- en vierduizend protest- vergaderingen gehouden tegen de voorga stelde wet op de vakvereenigingen. Er «ijn bovendien 440 moties die op verscheiden* dier bijeenkomsten aangenomen waren, ter kennis van Baldwin gebracht; in al deze moties wordt tegen de voortzetting der behandeling der wet geprotesteerd en 6trijd tot het uiterste aangekondigd. OOSTENRITK. Uitbreiding der coalitie. Naar in parlementaire kringen verluidt, werd in de jongste te LeobeD gehouden zitting van den Rijkslandbond besloten dat men bereid was tot de regeerings- meerderheid toe te treden, wanneer bonds- kanselier Seipel in staat ia waarborgen te geven voor het tot stand komen eener over eenkomst inzake de economi6ohe eiacben van den landbond. TSJECHO-SLOWAKIJE. Een fascistisch ticei, Dr. Boucek, Praagsch advocaat, aan wiens toedoen de fascistische chef van den gene- ralen staf Gajda voor een groot gedeelte zijn ontslag met daarop gevolgde degradatie ie danken heeft gehad en die ook later in hot proces wegens smaad, dat Gajda zijn be schuldigers aandeed, als verdediger van de beklaagden optrad, is het voorwerp gewor den van een fascistischs wraakoefening Dr. Boucek zou in een stadje bij Praa* 6preken over Democratie of Dictatuur, en wel voor de nationale arbeldspartij, dat is die groep, die zich van de nalionaal-demo- cralen heeft afgescheiden omdat deze te veel in fascistisch vaarwater geraakte, Reeds voor het begin der vergadering wa ren uit Praag een 20-tal fascisten per auto gekomen, die zich bij de plaatselijke partlj- genooten aansloten Zoodra dr, Boucek begon te spreken ontstond er een oorver- doovend lawaai. Met stokken, boksijzers en messen gewapende fascisten besprongen de sprekerstribune, waarvan dr. Boucek werd weggesleurd. Zijn vrouw, die hem te hulp wilde komen, werd gewond en kreeg een zenuwtoeval. Dr. Boucek werd letterlijk van hel podium in de zaal geworpen en zwaar gewond. In het geweldige tumult dat hierop ontstond, liepen zes personen door do door de lucht vliegende stoelen min of meer ernstige kwetsuren op, De po litie nam 35 personen in hechtenis, waar onder twee redacteuren van de fascistische bladen. Bij de meeste arrestanten werden Wapens govonden Nog nooit heeft een fas cistisch exces deze vormen aangenomen. De nationaal-socialisten zullen over het ge- beurde een dringende interpellatie tot de regeering richten- Ret politiek landsbestuur stolt verder een onderzoek ln. CHINA. Geen nota der mogendheden meer Een P.ossische nota. De weigering van de Ver. Staten om mee te doen aan welke gemeenschappelijke ac tie ook dei mogendheden die belang hebben gehad bij de troebelen in Nanking en bel eischen van schadevergoeding, heeft een totale Inzinking teweeggebracht bij de overi ge vier mogendheden, die in het geheel niet meer spreken vsn dwang tegenover de macht, die vertegenwoordigd wordt door Eugene Tsjen. Deze wijziging wordt in wel ingelichte kringen opgevat ais een poginS om de toestemming te winnen van Was hington voor een vreedzame manier, om t« komen lot een regeling van de zeer delicate internationale conventies die op het spel staan. Japan was de tweede mogendheid die bet denkbeeld van dwangpolitiek liet varen e» toen volgde Frankrijk spoedig, Engeland en Italië- liever dan alleen het srpit afbijten, hebben thans ook er in toegestemd hun hou ding te hprzien. Chamberlain zette in het Engelsche La gerhuis uileen dat ten gevolge van da splitsing in de rangen van de Kuominlang, de regeering van Hankau volkomen alle macht verloren heelt. 6edert het onbevredi gende antwoord aan de mogpndheden. en dat. daar de communisten, die verantwoor delijk zijn voor de geweldplegingen te Nan king, streng beetraft zijn door de Chineesche nationalisten zelf, de Engelsche - regeering besloten heeft, ondanks do provocatie de Britsche concessie te Hankau niet opnieuw te bezetten en dat de toepassing van sanc ties op dit oogenblik voor de aanslagen te Nanking en wegens de niet-naleving va" het accoord van Hankau inopportuun z"u zijn, ofschoon volkomen gerechtvaardig- Chamberlain meent, dat gelijkaardige over wegingen de andere betrokken regeerinrea tot een zelfde conclusip gebrachl hebben. Onder deze omstandigheden steil dp regee ring voor geen nieuwe nota aan Sjen '8 richten. De Hritsche regeering zal stellig schade vergoeding eischen van de Chineeselu re- geering, die de verantwoordelijk op zic" neemt zoodra de burgeroorlog afgeloopea zal zijn. Naar verluidt, is de Sovjet-regeering than! bezig een derde nota op te stellen welk'' *'l zal richten aan de Chtnpesche regecnng van Peking; daarin dreigt de Sovjet-rege ring te zulten overgaan tot repressaille- maatregelen, indien de regpering van king zich niet in haar optreden wil matig'®' deze maatregelen zullen voorshands b-paa™ blijven tot de uitwijzing van Chineezen w' I d» Snvjpt linie Te Charbin had een Rus den zoon I Tsjang-tsn-lin een oorvijg toegediend I middeltijk w-rd de krijgsraad hije.-nger" i'f® I en werd de dader ter dood veroordeeld I vonnis werd zonder verwijl voltrokken 2-1 I

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2