No. 20597 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 Mel Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. VOOR DE HUISKAMER. Photo van de schilderij door den beken den schilder Hartz nit Heemstede geschil derd aan prof. H. IJ. Groenewegen, hoog leeraar in de theologische faculteit te Am sterdam, die deze hoogleeraar hedenmiddag door vrienden en vereerders werd aangebo den ter gelegenheid van zijn 25-jarig profes soraat. Prof. Groenewegen was tot 1917 hoog leeraar, aangesteld vanwege het seminarium der Remonstrantsche Broederschap, aan de Universiteit te Leiden en is sedert de laatste tien jaar gewoon hoogleeraar te Amsterdam. OFFICIEELS BERICHTEN. B!j Kon. Besluit is benoemd aan de Uni versiteit te Groningen, in de faculteit der geneeskunde voor onderwijs in de huid- en geslachtsziekten tot gewoon hoogleeraar dr. J. W. d. Valk, thans buitengewoon hoog leeraar. DE ONBEWAAKTE OVERWEG BIJ KETHEL. Op de vragen van den heer Krgger be treffende het ingestelde onderzoek inzake lie afsluiting van overwegen en herstel van de overwegafsluiting nabij Kethel* Leeft Minister Van der Vegte medegedeeld, dat het onderzoek naar den toestand van den onbewaakten overweg bij Akkrum heeft ge leid tot zijn beslissing, dat ter verbetering ▼an het uitzicht op den spoorweg de wach- terswoning nabij dien overweg zal worden afgebroken. In het op den overweg bjj Kethel op 19 April plaats gehad hebbend ongeval, dat jeheel te wijten is geweest aan oaoplettend- ïeid van het slachtoffer, dat, doof zijnde, telfs niet op de waarschuwingen van het lubliek acht heeft geslagen, kan geen aan leiding worden gevonden tot het weder in stellen van de bewaking over te gaan. Intusschen is deze overweg in verband net de toeneming van het verkeer aldaar pog in observatie. HET ZILVEREN JUBILEUM DER STAATSMIJNEN. Prins Hendrik was Donderdag in ver band met hei Staatsmijn-jubileum naar Limburg gekomen, had, na den trein te Etoennond verlaten te hebben, enkele uren doorgebracht op het kasteel van graaf Met- ernioh bij Swalmen, was daarna de gaai *an graaf de Marchant et d'Ansembourg, op wiens kasteel te Amstenrade hij ook overnachtte, en arriveerde gisteren om 7 Q- 20 per auto te Heerlen Bij den ingang fan het restaurant Limburgia werd de Prins verwelkomd door den minister van Waterstaat en den heer Frowein. Te halfacht begon de maaltijd ter her- lenking van het 25-jarig bestaan van het Staats mijnbedrijf. Met de drie directeuren van dit bedrijf, tor. dr. Frowein, ir. Bunge en prof. F. fan IteTson, zaten aan Prins Hendrik met ijn adjudant de luitenant-ter-zee le klasse fermijteletn, de minister van Waterstaat nr. H. v. d. Vegte, de ministers Waszink, Umbooy en prof. Slotemaker de Bruine, minister van Staat en voorzitter van don mijnraad mgr. dr. Nolens, de leden fan den mijnraad dr. Lely, dir. Waller, V Ruys de Beerenbrouck, prof. Molen- paaff, Philips e>n ir. de Kat, het lid der Algemeene Rekenkamer jbr. Alting van Geusau, de commissaris der Koningin in Limburg mr, baron van Hövell tot Wester se*, het lid der Eerste Kamer mr. Jana- •fn, het lid der Tweede Kamer de heer Q. M. Hermans, de leden van Gedepu- *tfrde Staten in Limburg, enz. enz. Aan dein maaltijd werd het woord ge oord door den Prins, mr. Frowein en mr ®|ster Van der Vegte, door mgr. Nolens, bor den commissaris der Koningin, door heer Alting van Geusau namens üe "gemeens Rekenkamer, door den burge meester van Heerlen, door mr. Haek na- lene de particuliere mijnen, door dr. °elB, door dr. Groothoff namens het bè- ^bt en personeel, ern door den heer Mom- namens het wertliedenpersoneel. Nolens zeide o.a. dat aJ mochten *°k van zekere zijde mdllioenen papiertjes Ter Limburg worden uitgestrooid, de Lim bers, die thans Nederlanders zijn, Lim en Nederlanders zullen blijven, kuid© toejuichingen). CLASSIFICATIE VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. [V ^twoord op de vragen van het I Kamerlid, dén heer Oud, betrel- 'Snd - e spoedig aanbrengen van verbe en in klasse-indeeling der, stand- m-en V00T ^et spoorwegpersoneel, deelt bij ,lmster van Waterstaat o.a. mede, dat j 6 goedkeuring van het thans geldende i Reglement Dienst voorwaarden voor het spoorwegpersoneel, waarin de klasse-indee ling is vastgelegd, door de regeering het vertrouwen was uitgesproken, dat de di- I reotie der Ned. Spoorwegen bereid zou i zijn, een mogelijke wijziging van die klasse. I indeeling in verband mefj; de juist te vorej» i tot stand gekomen wijziging in de klasse- indeeling voor het Rijkspersoneel met den Personeelraad te behandelen. Die behan deling heeft niet tot overeenstemming ge leid. De minister meent te moeten afwach ten, of dat ovenjeg tot een oplossing zal leiden. VRIJWILLIGE OUDERDOMSVERZEKERING. ,In het antwoord van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid ten ver volge op de beantwoording van vragen van den hoer Duys betreffende door agenten van de vrijwillige ouderdomsverzekering bij het winnen van verzekeringen in uit zicht gestelde restitutie der betaalde pre- miën bij vóór-overlijden en betreffende invoering van restitutietarieven, wordt o.a. het volgende gezegd. De Verzekeringsraad heeft het onder zoek beëindigd, dat in het bijzonder heeft geloopen nopens de grief, dat door de beide in Friesland werkzaam zijnde in specteurs en door agenten aan de Raden van Arbeid in genoemde provincie ver bonden, in strijd met de waarheid aan personen, die tot het sluiten eener vrijwil lige ouderdomsverzekering werden opge wekt, zou zijn voorgespiegeld, dat bq vóór-overlijden van de verzekerden de be taalde premiën, op een jaarpremie na, aan de nagelaten bét-rekkingen zouden worden terugbetaald. Het zeer omstandig onderzoek, dat de Verzekeringsraad heeft ingesteld, heeft niet de gegrondheid van de geuite griet kunnen aantoonen. De Verzekeringsraad is op grond vain dit onderzoek tot de over tuiging gekomen welke overtuiging de minister tot de zijne maakt dat de grief omtrent opzettelijk onjuiste voor spiegeling bij de klagers, wier goede trouw volkomen vaststaat, is gewekt door een betreurenswaardig misverstand, veroor- door ook weder te goeder trouw door de betrokken inspecteurs en agenten gedane uitlatingen nopens de waarschijnlijkheid van een spoedig te verwachten, invoering van restitutie-tarieven. Uit door de betrokken inspecteurs tm agenten van bevoegde zijde ontvangen me- dedeelingen was dezen bekend geworden, dat invoering van zoodanige restitutie-ta- rieve nwerd overwogen. Hierin werd door inspecteur» en agenten aanleiding gevon den, bij het bezoeken van ad spirant-verze kerden op de mogelijkheid van de spoe dige totstandkoming van deze tarieven te wijzen. Deze mededeelingen, welke al licht niet steeds in zoo duidelijke bewoor dingen zijn gedaan, dat de bedoeling daar van door de betrokken adspimnt-verzeker- den, die uiteraard niet allen voldoende be ken waren met de wijze, waarop wijziging in de tarieven tot stand komt, zijn blijk baar door vele adspirant-verzekerden in dien zin opgevat, dat het restitutie-tarief reeds in werking was. VLIEGTOCHT NEDERLAND—INDIfi. Pogingen tot bekorting dei lnchtionte. De laatst verschenen Mededeelingen over het Luohitvaartverkeer in en naar Indië, uitgegeven door de vereeniging Co mité Vliegtocht NederlandIndië stellen nog eens vast wat de eerstvolgende po gingen zullen zijn om den afstand tusschen Nederland en Indië langs de luchfcroute bekorten ,,In de eerste plaat» heeft het Comité Vliegtocht het plan dezen zomer, waar schijnlijk in Juli, een mailvlucht te orga- niseeren naar Suez en terug, in aanslui ting op de mailbooten en in samenwerking met vliegtuigen in Indië. De plannen hier voor zijn thans in studie, maar de kans op doorgaan kan heel groot genoemd wor den. Indien hiervoor de nieuwe tweemoto- rige Fokker F VIII bestemd wordt, zal er ook voor passagiers gelegenheid zijn deze hoogst interessante reis mede te maken. „De tweede aanval op het record zal worden ondernomen door luitenant Koppen die in October zal trachten met een drie- motorige Fokker binnen een maand heen en terug naar Batavia te vliegen. Luitenant Koppen heeft van verschillende zijden fi- nancieelen steun gevonden voor zijn plan nen; vliegtuig, motoren en benzine zijn hem reeds ter beschikking gesteld, het legerbestuur heeft hem verlof voor den tocht toegestaan. De heer Koppen onder vindt bij zijn plannen de krachtige mede werking van het Comité, dat hem bij de voorbereiding met raad en daad terzijde staat." DE SUMATRA VERLAAT SJANGHAL Aan Hr. Ms. Sumatra, thans te Sjanghai, ia telegrafisch order gegeven de reis naar Indië via Nagasaki voort te zetten. ONZE DIALECTEN. Hot hoofdbestuur van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond heeft een Commissie ingesteld, die tot taak zal hebben na te gaan of er maatregelen te treffen zijn, die het mogelijk maken te voorkomen, dat de streektalen (dialecten) in het Nederlandsch taalgebied geleidelik verdwenen. Deze Commissie is aldus samengesteld: P. J. de Kanter, 's-Gravenhage, voorzitter; dr. E. Blacquart, Meerebeke, dr. H. J. E. Endepols, Maastricht; dr. L. Grootaers, Leuven; dr. G. G. Kloeke, Hamburg; dr. J. B. Schepers, HaarlemIsaac Stijns, Brussel. ALGEMEEN NEDERL. VAKVERBOND. Onder voorzitterschap van den heer De Boer is te Utrecht een algemeene besturen- vergadering gehouden van het Algemeen Ne Foto W. Blenvé, L«Ma». Zooals wij gisteren nog konden mededeelen, is gistermiddag nabij de Morschpoortbrug een heistelling inge stort, waarbij de zware balken en het 600 K.G. wegende heiblok over de leuning op het brugdek terecht kwamen. Onze fotograaf maakte bovenstaande opname, die een goed beeld geeft van de aangerichte ver woesting. Gelijk gemeld zijn bij het ongeval geen gewonden te betreuren, hetgeen waarlijk een won der mag heeten. derland9ch Vakverbond- In deze vergadering is besproken de wensehelijkheid gebleken reorganisatie van het Comité van neutraal overheidspersoneel (het G. N. O. P.), welke centrale bij het A. N. V. is aangesloten. Deze reorganisatie is, naar de voorzitter meedeel de, noodig in verband met het besluit van den Centralen bond van post- en telegraaf personeel, om zich aan te sluiten bij het C. N. O. P. Daarom behoort een zoodanige re organisatie van het G. N. O. P. tot stand te komen, dat ook organisaties, die zich niet bij het A. N. V. wenschen aan te sluiten of voor welke deze aansluiting moeilijkheden in eigen kring zou veroorzaken, alleen tot het C. N. O. P. kunnen worden toegelaten. Uit een dergelijke verandering mag niet direct een versterking voor het A. N. V. wor den geconstateerd, doch zij is van groot» beteekenis voor het andere deel der neu trale vakbeweging, nl. het G. N. O. P. Uit de reorganisatie kan, zeide de voorzitter, inder daad versterking voortkomen. Nadat verschillende aanwezigen over deze zaak het woord hadden gevoerd, spTak de voorzitter het vertrouwen uit, dat op het ko mende congres van het A. N. V. de ver schillende stroomingen elkander zullen na deren en dat men zoo zal komen tot een krachtige neutrale vakbeweging. Vervolgens deed de secretaris, de heer Berghuys, eenige mededeelingen over de ver gadering van 23 April jl. van den werkloos- heidsraad. In die vergadering is een com missie benoemd, bestaande uit twee leden van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten, drie leden van elk der werkgevers organisaties en één der leiders van elk der vakcentralen. Deze commissie zal hebben te onderzoeken en te rapporteeren over een voorstel van de Vereeniging van Nederland sche Gemeenten, om te komen tot een doel matiger steun bij werkloosheid en over het vraagstuk der werkverruiming. Voor het A. N. V. is in deze commissie spreker zeer aangewezen. De commissie heeft reeds een vergadering gehouden. Spr. zette uiteen op welke wijze men volgens de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten tot een betere regeling van steun bij werkloosheid zou kunnen komen, waardoor de verschillende plaatselijke steunregelingen zouden kunnen worden opgeheven. De voorzitter spoorde de besturen aan, deze zaak grondig te doen bespreken, opdat op het komende congres van het A. N, V. een eensgezind besluit worde genomen. RADIOTOESTELLEN VOOR DE NEDERL LICHTSCHEPEN. Gemeld wordt: Men zal zich herinneren, dat het hoofdbe stuur van het Algemeen Nederlandsch Ver bond het initiatief nam tot het inzamelen van gelden om de vijf Nederlandsche licht schepen elk van een volledig radio-toesfel te voorzien. Het vond de Vereenigingen Het Nederlandsche Zeewezen en Onze Vloot be reid aan dat plan medewerking te verlee- nen. De oproep van het Nederlandsche volk vond weerklank en thans reeds is het ver- eischte bedrag bijeen. Onder de ingekomen zijn twee bedragen voor een volledig toestel, één van de Telegraaf en de courant Het Nieuws van den Dag en één van den Alge- meenen Nederl. Radio-Omroep Hilversum. Maar ook vele kleinere bedragen toonden hoe sympathiek het plan bij het publiek ont vangen is. De bemanningen der lichtschepen, de trouwe wachten onzer kusten, zullen dezen „dagelijkschen band met den vasten wal" ongetwijfeld ten zeerste waarde eren. OPLEIDING GEVANGENISPERSONEEL. 4 Mei kwamen de hoofdbesturen van den Alg. Ned. Christel. Ambtenaarsbond, den Algem. R.-K. Ambtenaarsbond, den Bond van Personeel bij de Gevangenissen, Rijks opvoedingsgestichten, Rijkswerkinrichtingen en Tuchtscholen en den Centr. Ned. Ambte naarsbond bijeen ter bespreking van de taak, welke het gevangenispersoneel zal krijgen in „het nieuwe strafstelsel". Besloten werd den voorzitter der Bijzon dere Commissie voor Georganiseerd Over leg, in zaken, rakende de ambtenaren van het Rijks-, Tucht-, Opvoedings-, Gevange nis- en Reclasseeringswezen te verzoeken, een vergadering dezer commissie te willen uitschrijven, ten einde te bespreken of en zoo ja, wat deze Commissie ten aanzien van de opleiding van het Gevangenispersoneel zou kunnen doen, in het bijzonder wat aan gaat de formuleering van eischen, welke in de naas'e toekomst aan dit personeel even tueel zullen worden gesteld. In de Woensdag in Den Haag ge houden vergadering van de afd. Zuid-Hol land der Ned. Middernachtzendingvereeniging is het jaarverslag uitgebracht, dat getuigt van groeienden arbeid in de provincie. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: dr. J. J. Woldendorp, Warmond, voorzitter; E. H. Volk, Rotterdam, Secretaris, E. C. Brasse, Den Haag, penningmeester; dr. K. Dijk, Den Haag; K. Molenaar, Delft, en J. F. Westerman, Rotterdam. UIT NED. OOST-INDIë. TER DOOD VEROORDEELD. THIMAHI, 6 Mei (Aneta). De Krijgsraad alhier veroordeelde den Menadoneeschen korporaal-schildwacht van het hospitaal te Weltevreden Sumampow, die in den nacht van 29 November 1926 om een vrouwen kwestie den sergeant-wachtcommandant Klay en den korporaal Sunneke doodschoot, vervolgens in de rivier sprong, ontvluchtte en later den gepensioneerden ambtenaar Leisen eveneens doodschoot, tot den dood straf met den kogel. In herinnering brengt het Haagsche Ane- ta-kantoor, dat deze amokmaker kort daar na een politie-auto met zes man tegenkwam waarvan hij den politie-opziener Dijkstra eveneens doodschoot De dader werd den 30sten November gearresteerd, nadat hij eerst een poging tot zelfmoord had gedaan. GEEN BURGERWACHT. BATAVIA 6 Mei. (Aneta). Het Comité voor de Burgerwacht legde zijn taak neer omdat het van den Gouverneur-Generaal moreelen nooh materieelen steun te ver wachten had. DE GESTRANDE TASMAN. BATAVIA, 6 Mei. (Aneta). De passa giers en de mail va® de „Tanman" gaan hedenmorgen over op de „Aki Maru" en daarmede naar Australië; de „Stagen" is thans in de nabijheid van de „Tasman", waarvan de positie onveranderd ia. EEN ARRESTATIE. BATAVIA, 6 Mei. (Aneta). Machmoed, een klerk bij het kantoor voor Reiswezen. die zijn huis beschikbaar stelde voor het houden van een communistische vergade ring, is gearresteerd. RECLAME. Bij verkoudheid, keelontsteking, zenuw pijnen, steken in de ledematen, doet men goed, met een half glas natuurlijk „Franz-Josef'-bitterwater voor dagelijksche darmlediging te zorgen. Volgens oordeel vellingen der Universiteitsklinieken munt het „Franz-Josef"-water door zekere werk zaamheid uit, en is daarbij aangenaam in het gebruik. 2243 TRAGISCH. Gisteravond waren eenige jongens in een tuin aan den Kleiweg onder de gemeente Hillegersberg, terwijl ze daar niets te ma ken hadden. Een buurman zag dit en riep de jongens daar de eigenaar van den tuin niet thuis was toe, dat ze weg moesten gaan. Toen dit naar zijn zin niet gauw genoeg gebeurde, werd hij boos, greep een grasschaar en slingerde die naar de knapen. De 10-jarige C. v. B., wonende aan den Kleiweg, werd door het puntige ding in de hartstreek getroffen en zoo ernstig verwond, dat hij in zeer zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis aan den Berg weg moest worden overgebracht. Men vreest voor zijn leven. De buurman, een zekere G., is in verzekerde bewaring ge steld. PAARD OP HOL. Te Delft sloeg het paard van den land bouwer P. Roodpnburg uit Berkel en Ro denrijs. dat men aan den Burgwal wilde in spannen op hol. VERWISSELEN VAN VLOEISTOFFEN. Hoe kan men den inhoud van 2 glazen, het eene met wijn en het andere met water gevuld, verwisselen zonder een derde glas te gebruiken? Tot groote ontsteltenis van de talrijke voorbijgangers draafde het dier voort, totdat het bij het café-restaurant van den heer Penning tegen een lantaarnpaal botste, welke finaal afbrak en in drie stukken viel. Het paard stortte neer. De veearts dr. de Ronde, wiens hulp werd ingeroepen, con stateerde dat het dier rag en nek had ge broken. Met behulp van den Technischen Dienst der politie werd het paard op een veewagen geladen en naar de Veekeuring vervoerd, waar het later werd afgemaakt. AUTO-ONGEVAL. De heer Mustert reed op het stations emplacement nabij het vrachtgoederen- bureau te Delft, toen hij eenige goederen had gelost, met zijn auto achteruit en be^ merkte daardoor niet dat drie goederenwa-i gens van een convooi in aantocht waren. De remmer op deze wagens probeerde nog door schreeuwen de aandacht van den heer M. te trekken doch te laat. De vrachtauto werd aangereden door de goederenwagens en zwaar beschadigd. De heer M. wist op bet laatste moment nog uit den auto te sprin gen en bekwam geen letsel. VERDRONKEN. Gistermiddag is het 11-jarig zoontje van den heer v. G. te Utrecht ter hoogte van het Geertekerkhof bij het spelen in den Cathrij- nensingel geraakt. De inspecteur J. P. Wey- burg, chef der verkeerspolitie, sprong ge kleed te water en bracht het jongetje op het droge. Met een zuurstofapparaat werd nog getracht de levensgeesten op te wekken doch dit mocht niet gelukken. BRANDEN. Hel woonhuis met de stallen en schuren van den landbouwer Laumen gelegen in het Broek te Susteren zijn een prooi der vlam men geworden. Een zestal varkens en een kalf kwamen in de vlammen om. Verzeke ring dekt de schade. Het woonhuis van den heer J. H. Ermsen aan de Spoordijkstraat te Hoensbroek is ifi gebrand. De oorzaak is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Gisterochtend is de groote smederij vani den heer Veldkamp te Eek en Wiel geheel afgebrand. Alles was verzekerd. De woning van den tuinbouwer K. Bier- haal der te Heerbugowaard is gisteren gé- heel in vlammen opgegaan. OPLICHTERIJ OP GROOTE SCHAAL 1 TE ARNHEM. Eenige weken geleden verioefde in Arn hem een Duitsch „heer", Erich W. R. K, genaamd, die te Wesermünde-Lehe, woont, Het paspoort, door de Arnhemsche politie gecontroleerd, was geheel regelmatig. Deze heer was bezig, onder de daar wo nende Duitschers en inwoners van Arnhem leden te winnen voor een Duitsche Vereeni-. ging het: Luckner Gemeinschaft De nieuw-aangenomen leden betaalden terstond de contributie, die onbepaald was gesteld, maar waarvan toch het minimum f 2.50 bedroeg. Hij besprak reeds, met eenige heeren, om te Arnhem te onderhandelen met een zaalverhuurder, om binnenkort in een zaal een propaganda-avond te organiseeren, waar hij het streven van het Luckner- Gemeinschaft nader zou uiteenzetten. Toen de Arnhemsche politi eenig vermoe den kreeg, dat de zaak niet in orde was, heeft ze zich in verbinding gesteld met be trokken Duitsche politieautoriteiten, die mededeelden, dat genoemd „Gemeinschaft" wel bestond, maar dat K. nooit de opdracht gekregen had in Arnhem of in Holland pro paganda voor deze vereeniging te voeren, noch om gelden er voor in te zamelen. In Noord-West-Duit9chland was hel K, geoorloofd geweest propaganda te voeren voor dit Gemeinschaft, dat zich ten doel stelt nieuwe handelsbetrekkingen aan te knoopen. K. gebruikte den naam van deze vereeni-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5