Stel prijs op Uw ge- zondheid en rook een hetere sigaret CHIEF WHIPde sigaret met de garantie voor verheid! Tennisschoenen f 0.79 L.VAN ESCH Wzn. AGENDA. Haarlemmerstraat 210. Doorzitten PUROL LEIDSCHE SCHOUWBURG. MUZIEK. BUITENLAND. RECLAME.6355 Zaterdag. Stadstaal: Dansavond ten bate van de vrouwen-zwemsport. Wijkgeboirw Langesfcraat «7—69: Ten toonstelling van werk leerlingen cursus handenarbeid. Van 3 tot 4 uur nam. Zondag. Wijkgebouw Langestraat 6769Ten toonstelling van werk leerlingen cuneua handenarbeid. Van 3 tot 4 uur nam. R ij s w ij k (Wielerbaan): Uurwedstrijd achter motoren. 2 uur. Ned. Leger des Heils (Beestenmarkt 84) Samenkomsten te 10 uur, halfvier en 8 uur. Stadsevangelisatie (Morschweg 69): Sa menkomst te 8 uur. Vrije Evang. Gem. (Middelstegracht 8): Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur namiddag. Jeruêl (Groenesteeg 16): Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfzeven nam. Maandag. Katwijk a. Zee (Gemeentezaal)8pr. de heer Beekman uit Veenendaal. Half acht namiddag. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apoheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Mei a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, K.-Rapen- burg 12, telefoon 594. De geneeskundige Zondagsdienst te L e i- d e n wordt van Zaterdagavond 8 uur, tot Maandagmorgen, 8 uur, waargenomen door de doctoren: De Graaff, Janssens, Seret, Weebers en Kors. Te Oegstgeest zal deze dienst worden waargenomen door dr. Timmer mans, tel. 890. RECLAME. Oegstgeestsche Apotheek P. H.C Vltetsta Brands, Apotheker. De KempeDaerstraat 4. Telefoon 274. Nacht en Zondag» dienst. 7083 In het „L u x o r-t h e a t e r" gaat al» hoofdnummer „De onbereikbare Duivels berg", een film geheel in den trant van „De Heilig© Berg", welke hier eenige maanden geleden avond aan avond een 'stampvolle zaal heeft getrokken. Ook in dit filmwerk vormen de fraai© natuurop namen de hoofdschotel en zij verdien «ai ruimschoots de aandacht, al is er naar onzen smaak in dit verhaal, een tekort aan aotie. Het betreft de geschiedenis van een bergbeklimmer dio zich tot levensdoel heeft gesteld den top van den ongenaak- baren Guglia del Diavolo te bereiken, doch bij zijn pogingen een doodelijken val doet. Vel© jart?n later blijkt zijn zoon al een even verwoed klimmer t© rijn, als vroeger d© vader, maar hij heeft z'n moe der belooft nimmer de Guglia t© zull©n be stijgen en houdt zich daaraan ondanks den heftigen aandrang zijner verloofde, die tenslotte in baar verontwaardiging zelf een poging gaat doe. Doch een onweer breekt los..., het meisje verkeert in doods gevaar... en in den donkeren nacht trekt de jongeling daartoe aangezet door z'n moeder, er op uit om de koppige jonge dame te redden, hetgeen na vele bange uren eindelijk gelukt. De hoofdrollen wor den door HaDnes Schneider en Luis Fren- ker uitstekend gespeeld. Voor de pauze gaat een drama in 7 act en: „De wedloop met den dood", terwijl den toeschouwers tevens een enkel kijkje wordt geboden van den voetbalwedstrijd NederfandBelgië. HET HOUTBEDRIJF. De minister van Arbeid, H. en N. heeft, beschikkende op een verzoek van den Ne- derl. Houtbond te Amsterdam, dat in de ondernemingen (houthandel, houtzagerijen en -schaverijen) te Amsterdam, Leiden en Hengelo van de tot het collectief contract voor het houtbedrijf toegetreden werkge vers arbeid mag worden verricht, in afwij king van het bepaalde bij art. 24 der Ar beidswet 1919, vergund dat van 13 Juni tot en met 24 Sept. door de arbeiders, werk zaam in die ondernemingen op de eerste vijf werkdagen der week ten hoogste negen uren per dag en op Zaterdag ten hoogste vijf en een half uur arbeid wordt verricht met dien verstande, dat door jeugdige per sonen beneden 16 jaar niet langer dan 48 uren per week arbeid mag worden ver richt Aan deze beschikking zijn voorts eenige voorwaarden verbonden. THE INTERNATIONAL STUDENT SERVICE Door het collegium van het L. S. C. en het bestuur van de V. V. S. L. is een actie op touw gezet, welke beoogt steun te ver- leenen aan The International Student Ser vice, welke zich momenteel bezighoudt met hulp te verleenen aan steunbehoevende Fransche studenten te Parijs. De leiding van deze steun verleening be rust bij vasle vertegenwoordigers van The International Student Service en een Fran sche commissie, waarin verschillend# hoog leeraren van de Sorbonne zitting hebben. Het Leidsch Studenten Tooneel heeft zich bereid verklaard ten bate van deze actie op Woensdag 18 Mei a.s., des avonds te half- negen, in den Kon. Schouwburg in Den RECLAME. 2296 Haag een tweede opvoering te geven van het oorspronkelijk Nederlandsch tooneelstuk „Gideon en de Waarheid" van A. H. van der Feen (F. de Sinclair!!, waarvan de première kort geleden in den Schouwburg plaats had. In het comité van aanbeveling hebben ritting genomen: mr. A. N. Patijn, burge meester van 's-Gravenhage, jhr. mr. E. C. U. van Doorn, prof, jhr mr. dr. W. J. M. van Eysinga, jhr. mr. Rh. Feith, mr. A. H. Kamerlingh .Onnes, mr. J. Limburg, prof. mr. E. M. Meijers, mr. Aug. Philips, mr. J. Ai. van Rhede van der Kloot, jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, jhr. mr. G. C. W. van Tets, prof. dr. N. van Wijk, terwijl het co mité van uitvoering bestaat uit: het colle gium van het Leidsch Studenten Corps, het bestuur van de Vereeniging voor Vrouwe lijke Studenten te Leiden, 'mej, N. Duys, secretaresse van de Vereeniging Nederland- Frankrijk alhier, mr. A. J. Fokker te Lei den, J. van Zoelen, secretaris der Alliance francaise. Den Haag. JEUGDIGE WREEDAARDS. De politie heeft gisteren twee jonge Jon gens verbaliseerd omdat rij er geen been in lagen een levend jong eendje op een stroo- vuurtje dat zij op een bus hadden aange legd te verbranden. Het geval gebeurde op den Zoeterwoudsche Singel. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid mej. G. Plantenga (Den Haag) en de heeren J. Schoonenberg ©ot terdam) en J. Cleyndert (Den Haag) en voor het voorbereidend kerkelijk examen de heer H. Bax (Hilversum). Heden is het juist 25 Jaar geleden dat onze stadgenoot dr. J. C. Schalkwijk, direc teur der Hoogere Burgerschool met vijf jarigen cursus alhier promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde. Dr. Schalkwijk ontving tal van blijken van belangstelling, Vijftig jaar verbonden te zijn aan één zaak is wel vermelding waard, te meer nog als zoo'n zeldzaamheid wordt beleefd door een in stillen eenvoudigen werklust voort gaande arbeidskracht. Dit zeldzame teit nu, zal worden herdacht door den heer Jacobus de Leen alhier, die den léden Mei 1877 als leerling-timmerman in dienst trad bij den timmerman-aannemer, nu wijlen de heer J. van den Ameele aan den Morschweg. Na dien is dit bedrijf overgegaan in han den van den heer J. v. d. Voet die sedert korten tijd zich uit dezen zaak terugtrok en overdroeg aan den heer W. van Dijk, bij wien de heer de Leen nog steeds met on wankelbare trouw werkzaam is. Geslaagd zijn voor het examen apo thekers-assistent de dames H. G. van Wiers- sen, geb. te Amsterdam en C. van Reyn, geb. te Rotterdam. Afgewezen werden twee candidaten. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bepaald: lo. dat de eindexamens der onderstaande gymnasia zullen worden afgenomen op de daarachter genoemde data; 2o. de navolgende gecommiteerden aan te wijzen onder wier toezicht die examens zullen worden afgenomen: bij de eindexa mens van het R.K. gymnasium te Katwijk aan den Rijn (le houden op 2-1, 25, 27, 28 en 29 Juni) dr. C. J. Vinkesteyn, inspecteur der gymnasia te 's-Gravenhage, dr. F. J. L. KrSmer, oud-hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, directeur van het Kon. Huisarchief le 's-Gravenhage, en dr. J. de Vries, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, aan wie op 27. 28 en 29 Juni wordt toegevoegd dr .H. T. Nierstrasz, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; van hel gymnasium te Leiden (te houden op 24, 25, 27, 28 en 29 Juni dr. H. Bolke- slein, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, dr. G. Brom. hoogleeraar aan de R. K. universiteit te Nijmegen, en dr. J. A. Barrau. hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit te Groningen, aan wie op 27, 28 en 29 Juni wordt loegevoegd dr. Th. Strengers, lec tor aan de Rijksuniversileit te Utrecht. Tot gecommileerden elders zijn benoemd prof. dr. J. C Klujwer, prof. dr. F. Muller, prof. dr. F. A. H. Schreinemakers, prof. dr. W. van der Woude en dr. J. Droste, respec tievelijk boogleeraren en lector aan de uni- versiteit alhier. Met ingang van 1 Mei j.l. is bevorderd tol reserve-adjudant onderofficier admini strateur bij het 17de regiment infanterie de reserve sergeant majoor administrateur N. Polane alhier. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal hier ter stede hel H. Vormsel toedienen op 19 Mei a.s. De eersie-luitenant W. van Hinte, op non-activiteit te Leiden, wordt 16 dezer in actieven dienst hersteld en ingedeeld bij het le regiment infanterie te Assen. Geslaagd fijn voor het diploma cou peuse van de modevakschool Labor alhier de dames C. M. Wilbrink, Warmond en L. Blok te Katwijk-aan-Zee. Door een aantal bewoners van de Oos- terkerkslraat en omgeving is aan Burge meester en Wethouders verzocht het voor stel om aan de Leidsche Katoenmaatschappij v.h. De Heyder en Co. vergunning le ver leenen tot het maken van een 80 Meter lange luchtbrug ter verbinding van hare Katoendrukkerij aan de Heerengracht met hare stoomweverij aan de Looierstraat van de agenda at le voeren en nader overleg te plegen met genoemde Maatschappij voor een minder hinderlijke verbinding. Mochlen B en W. daartoe niet genegen zijn dan verzoeken zij den Raad het voorstel van de hand le wijzen. In hel adres wordt aangetoond dat de be woners door deze brug ernstig worden gedu peerd en dat de pander in de Oosterkerk straat daardoor aanzienlijk in waarde zullen verminderen. Gisteravond zijn weer vier „wereld reizigers" in onze stad aangekomen. De vier Duitschers, die de reis om de wereld te voet maken, waren blijkens hun papie ren omstreeks 20 April uit Leipzig ver trokken. In Doorn hebben zij vergeefs geprobeerd, den ex-keizer te bezoeken. Van daag wandelden de heeren verder naar Scheveningen. Op de Oude Varkenmarkt zijn giste ren twee vrachtauto's met elkander in lich te botsing geweest. Een der auto's werd licht beschadigd, De politie heeft van S. v. E. die op het Rapenburg reed een fiets in beslag genomen omdat het rijwiel niet was voorzien van een belaslingplaatje. H. H. heeft aangifte gedaan van de ontvreemding van zijn rijwiel dal hij onbe heerd op de Haarlemmerstraat had laten staan. N. v. D. uit Zoeterwoude deed aangifte van de vermissing van een wit mager var ken dat hij gisteren op de veemarkt had meegebracht. Wie heeft een losloopend var ken ontmoet? Tijdens het spelen is gisteren op de Driitstraat een jongetje J. J. onder een auto gekomen. Hij bekwam een lichte hoofd wonde. Een politie-agent nam het kind op en wilde hem per fiets nasr het Academisch Ziekenhuis brengen. DaaT de knaap onder weg echter over pijn in den rug begon te klagen onderbrak de agent zijn rit en bracht het knaapje in een huis binnen. Daar acht te dr. S. van den E.H.D. het in verband met een geconstateerde schaafwonde noodig het i jongetje per brancard naar het Ac. Zieken huis in observatie te zenden. De directeur van het genootschap M. S. G. deelt ons mede, dat ons bericht inzake, den diefstal in de school Pieterskerkgracht onjuist is geweest. Wij zijn de dupe gewor-j den van een wel zéér flauwe aardigheid van een stadgenoot, die zich niet ontzag zijn „bericht" te onderteekenen met den naam van den directeur voornoemd. Op 12 April 1927 werd in liet postkan toor alhier door een onbekende dame een bankbiljet van f 60 verloren. Enkele dagen daarna werd een zelfde bedrag door een on bekenden jongen aan het kantoor terugge bracht, met de mededeeling dat hij namens zijn moeder kwam. De commissaris van politie verzoekt in lichtingen en bericht, hoe bedoelde dame en de jongen genaamd zijn. RECLAME. bij Wieirijden en een door de Zon verbrande Ifuid, Schrijnen en Smet ten, verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct 2278 MOSKAUER KUNSTLERTHEATER. De Gebroeders Karamazow naar DostojewskL Ook bij hun tweede bezoek aan Leiden hebben do Russen hot niet getToffen. De schouwburg was maar heel matigjes bezet. Gegeven werd ditmaal „De gebroeders Karamazow", getrokken uit de beroemde ro man van Dostojewski, dat hier in ons land reeds ten tooneele is gebracht als een 5-be- drijjvig tooneelstuk door het Nederlandsch en door Verkade. De Russen gaven geen geheel, slechts de illustratie van de karak teristiekste scène uit den roman, zooals het programma het zeer juist aangaf. Waar echter de voorlezer, die het publiek op de hoogte moet brengen van plaats en handeling en de tafereelen 3an elkaar moest binden, ontbrak, worden de toeschouwers voor een zeer groote moeilijkheid geplaatst, die vooral in bet begin niet geheel is te overwinnen. Waar nog bijkomt, dat er, speciaal weer in den aanvang, een teveel is aan geredeneer een te weinig aan actie, vooral wanneer men niet in staat is de taal, die wordt gesproken, te volgen. Zelfs het brillante spel van deze ras-artisten was ns niet bij machte om geheel en al de toe schouwers mee te sleepen en de aandacht als gevangen te houden, gelijk dat bet geval was bij „Armoede is geen schande". Het gegeven waa te fragmentarisch en te onsamenhangend, de actie menigwerf niet groot genoeg. Qua opvoering bereikte in totaal derhalve de tweede maal van optreden der Russen niet de hoogte, die de eerste maal zoo overweldigend werd verkregen. Doch wanneer men dit terzijde stelt, welk een phenomenaal spel weten deze Russen te ontplooien! In één woord: schitterend Alle Karamazow's werden getypeerd ten voe ten uit in de vele scènes, die de gansche familie ten slotte ten ondergang doemen. Op den inhoud zullen svij niet verder ingaan, we mogen deze als bekend veronderstellen. De vader, de zoons Dimitri, Iwan en Aliocha, en de knecht Smerdiakon, feitelijk ook Karama zow, zij leefden in volle menschelijkheid en bun tragiek kwam gaaf over het voetlicht. Naast hen verdient direct genoemd Grouchenka, door de leidster kostelijk vertolkt. De bij figuren sloten zich prachtig aan, zoodat een zeldzaam sluitend geheel werd ver kregen. Gespeeld werd in een zeer primitief decor, dat na en dan ietwat hinderlijk aandeed. Denk bijv. aan de rechtsscène. Dat was toch niet noodig geweest. Zooals gezegd, de belangstelling was ge ring, doch de aanwezigen hebben warm ge- appiaudiseerd. Was de voorstelling van gisteravond ook niet het besluit van het seizoen 1 RECLAME. RIE BATENBURG. Met het doel bij haar toehoorders liefde op ie wekken voor de muziek in het alge meen en voor haren lievelingscomponist Cho pin in het bijzonder, heeft mej. Batenburg een voordracht gehouden, waarin ze een overzicht gaf van den levensloop van den groolen Pool en diens beteekenis vaststelde als mensch en als kunstenaar en die ze be sloot met een korle bespreking van eenige stukken van den meester, tie ze aanstonds zou voordragen. De bezoekers, wier aantal niet overmatig groot was, hebben met aan dacht de spreekster gevolgd en gaven, door hartelijk applaus blijk van waardeering voor de vlotte en met smaak uitgesproken voor dracht. Aan hare muzikale en pianistische kwa liteiten hebben we eenige weken geleden enkele beschouwingen gewijd, waaraan we, naar aanleiding van de na haar lezing ge speelde stukken, weinig hebben toe te voe gen. Het trof ons ook nu weer, dat ze haar programmanummers met ernst had gestu deerd. Wat tot een alleszins lofwaardig re sultaat heeft geleid. Niet alles gelukte even goed en niet alles is technisch voldoende beheerscht (de prelude in G bijv. vertoont een te kort in dit opzicht). In de voordracht der berceuse misten we de noodige rust, waardoor ook het tempo te vlug werd geno men. In het algemeen liggen haar de forschere stukken beter dan de leedere. Zoo is de polonaise in As, hoewel de technische clou van het programma, den waren Chopin- geest het meest nabij gekomen. Al vereischt deze toch altijd nog meer zwier en élan, dan mej. B. vooralsnog kan geven. Ook in de veeleischende ballade in g heett ons de pianiste over het algemeen goed voldaan. De leere nummertjes (enkele préludes, noc turne, mazurka) vragen voor alles eenvoud, rust en poëtische concentratie: ook dit be trachtte ze in nog verhoogde male. Ja, wie zich Chopin een weTeid van muziek ten doel stelt, waagt zich zooal niet aan het allerhoogste, dan toch aan het zeer hooge en in eik geval aan het zeer bijzondere. Wanl Chopin slaat geheel apart in de literatuur, hij heeft voorgangers noch navolgers. En nu wij tegenwoordig onze prachtige Chopin- speiers, in overgroot aantal zelfs, bezitten, en die we volop gelegenheid hebben ook te onze concertzaal te hooren, is het heusch geen gemakkelijke taak voor mej. B. ook met Chopin uit te komen. Maar van een anderen kant pleit het voor haar hooge opvatting van haar pianistenplicht, zich in Chopin te wil len inwerken. Het publiek heeft haar hu- telijk toegejuicht en noodzaakte haar tot een toegift. De mooie Ihach-vleugel kwam uit Ben ders magazijn. DE ALGEMEENE TOESTAND. De besprekingen ter economised conferentie 5 Sept. vergade ring van den Volkenbond. Over het verdere verloop der economische conferentie op gisteren nog het volgende Sir Norman Hill, president van de Board of Trade, pleitte voor de verlaging der trans- perttarieven. Dit zou ten eerste ten goeds komen aan den handel en aan de nijverheid. Noodig is het ook, dat de vrije concurrentis blpe werken in de koopvaardij. De inter nationale Kamer van Koophandel hecht het grootste gewicht aan dit punt Daarna kwam Henry M. Robinson, pr» sident van de First National Bank, Les Angeles en lid \<i de commissie-Dawes, aan het woord. De spreker wenschte des Volkenbond geluk met het initiatief tot bij eenroeping van deze conferentie. De voor spoed van Amerika is, volgens hem, het gevolg van verhoogde productie, dank zij de standaardiseering en nationaliseering. Wat den handel betreft, beval spreker zoo las mogeipe tarieven en handelsverdragen mei langen termijn aan. Robinson sprak zich beslist uit tegen de in Europa steeds talrper wordende kartels. Hij eindigde met een woord over de noodzakelpe internationale solariditeit op economisch gebied. Rydbeek, de directeur van de Scandinavi sche Credietmaatschappij Stockholm betoog de, dat de meestbegunstigingsclausule in de praktp vele ernstige gevaren met zich brengt, zoodat het gewensoht is juist over deze kwestie een internationele overeenkomst aan te gaan. De Braziliaanscb gedelegeerde Barham Marneiro zeide, dat Brazilië nog vel! Europeesche arbeidskrachten kan opnemen Arthur Fontaine schetste het program van hot intern, arbeidsbureau en drong aan op zoo groot mogeipe toeneming vau de pro ductie in het raam van een 48-urige werk week en kenschetste als hoofdfactor van den wereldvrede en den economischen vrede sociale rechtvaardigheid. Bjj den aanvang der middagzitting deelde de voorzitter het plotseling overlijden mee van den Bulgaarschen gedelegeerde Popof directeur van het Bulgaarsche statistisch! bureau. De aanwezigen stonden op om zijn nagedachtenis te eeren. Dr. Michelis, voorzitter van het Inter nationale Landbouwinstituut te Rome, zette het verband uiteen tusschen de verschillen de takken van den landbouw en de andere bedrijven en stond vooral stil bij de nood zakelpheid om den landbouw goedkoop aan kapitaal te helpen. Rygg, directeur der Bank van Noorwegen drukte namens de delegatie de hoop uit dat de conferentie zal komen tot een stelsel van internationale overeenkomsten, die een vrijere en verderziende handelspolitiek mo gelijk zullen maken. Rygg vroeg verder «f gelpmatiger behandeling der schepen van de verschillende naties. De bepaling v3n de ir.eeslbegunstigde natie moet zonder bepei kingen worden toegepast. Rygg kwam over het algemeen voor toepassing van het vrij handelsbeginsel op. Paraguay en Brazilië waarschuwden mei nadruk tegen het voornemen een tol-con ver.tie tusschen de Europeesche Staten I' sluiten, die tegen de andere continenten gericht zou zijn. Het zou de economische toe standen slechter maken en nieuwe oorlog' gevaren in het leven roepen. Tsjoe, de secretaris der Chineesche Vol kenbondsdelegatie wees op de onrechtvaar digheid der ongelpe verdragen, waaronder met name China gebukt gaat. Een dergelijk toestand is gevaarlp voor den wereldvrri'- China eischt het recht op even vrij otfr zijn economische politiek te mogen besotur ken als de andere naties. 2-1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2