Hijgt gij ABDIJSIROOP LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 6 Mei Tweede Blad Anno 1927 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. OVERZICHT KAASMARKTEN. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. bij het trappenklimmeö I No. 20596 SPOORWEG GOUDA—BOSKOOP— alphen aan den run. Bei onderzoek naai de noodzakelijkheid van den aanleg. Door den heer Lovink zijn aan den Mi- uister van Waterstaat de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Is het juist,, dat de werken betreffende den aanleg van den spoorweg GoudaBos koopAlphen aan den Rijn vertraging on dervinden, ten gevolge van het voornemen I van de Regeering om nader te overwegen of de totstandkoming van dezen spoorweg wel noodzakelijk is te achten? 1 2. Is Uw Excellentie, met name met het bog op de groote belangen bij de totstandko ming van dezen nieuwen verkeersweg be- I trokken, bereid mede te deelen tot welk re- I sultaat het sub I veronderstelde onderzoek I leidde of wel hoever dat onderzoek gevor- I derd is en binnen welk tijdsbestek de af- I werking van den betrokken spcorweg even- jtueel mag worden verwacht? BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Nelly, d. van P. Verbeek en T. san Vreedendaal. Ondertrouwd: J. C. Pauelse 39 j. en E. v. |d. Werff 30 j Getrouwd: W. C. Pijnacker 29 j, en J. H. Ie Lange 20 j. J. Kruyt 34 j. en D. H. van (.Wijngaarden 35 j. G. J. Fluri 29 j. en J. Jf. Griffioen 26 j. C. Vennik 48 j. en W. J. C. Gerpot 49 j. Gevestigd: B. Bezuyen, zonder beroep I van Den Haag. E. G. van Leeuwen, zon- der beroep van Ter Aar. Wed. G. J. W. Braun, zonder beroep van Voorschoten. van Galen en echtgenoote, landarbeider van Alphen a. d. Rijn. I. van Leeuwen. zonder beroep van Ter Aar. L. Neyen- I tuis, sergeant Infanterie van Zwammerdam. J. Sligter en gezin, zonder beroep van Alphen a. d. Rijn. G. M. Blonk, zonder beroep van Voorburg. L. F. Groep en ge- zin, zonder beroep van Zwammerdam. Vertrokken: F. van Wensveen, tuinder I near Reeuwijk. A. J. Verkley en gezin, I hoofd eener school naar Nieuwerkerk a d. I IJssel. A. Amersfoort, onderwijzer naar Ermelo. J. J. Knoop, kapper naar Utrecht. C. Zaal en gezin, architect naar Zeist. I J. C. van der Graaf, veehouder naar Haar lemmermeer. J. v. d. Kooy, landarbeider I naar Maasland. G. van Donk, veehouder naar den Ham. H. Sprong en gezin, land- I arbeider naar Alphen a d. Rijn. A. E. I Aberson, winkeljuffrouw naar Leiden. IG. G. Pijnacker en gezin, landarbeider naar Alphen a. d. Rijn. Tot volontair ter secretarie alhier is be- Itwmd de heer R. Samsom te Alphen a. d. |jijn. De gehouden Juliana-collecte voor het iDrenlsche Veenkind heeft in onze gemeente opgebracht f230.33 1/2. In hotel van Haaften werd door den I architect H. Slinger te Woerden aanbesteed I het bouwen van een landhuis met garage I voor rekening van den heer A. Costerus te Idezer plaatse. De uitslag was als volgt: Van der Neut en Snaterse. Bodegraven If 14.750; Katwijk en Overes id. 1 14.680; Fa. JWed. van der Leek, Reeuwijk f 13.300, J. I Bierhorst. Bodegraven f 13.075; M. van Vliet lid. f12.960; A. Ooms, id. 12.687; P. v. d. I Heiden, Nieuwerbrug f 12.400, A. v. d. jOudenrijn, Bodegraven f 12.387; Fa. A. J. jKanneworf, Woerden f 12.372; J. de Bruin, Bodegraven f 11.697; L. Zijderveld, id. I f 11.430. KOUDEKERK. Loop der bevolking. Gevestigd: T. N. van Klaveren, van Al- Iphen, J. B. van der Neut, van Alphen, O. Iphen, J. B. van der Neut, van Alphen, C. IS. M. Hoogendoorn, van Alphen. Vertrokken: J. P. van der Ploeg, naar IZoelerwoude. II. Okkens, naar Hoogeveen, E. van der Ham, naar Voorburg, G. M. Rey- jaeveld, naar Kamerik, G. Duiker, naar Ka- I Herik, A. Hoogeboom. naar Kamerik. C. J. I Koot, naar Vlaardingen Ambacht. Burgerlijke Stand. Geboren- Nicolaas Adriaan, z. van 1. M. |van der Velden en W. J. Kuiper. Het „tehuis voor ouden van dagen" |?al van electr. licht worden voorzien, het- IWelk een flinke verbetering zal blijken. I Dat zulk een inrichting wel in een be- lloefle voorziet blijkt steeds hieruit dat alle |plaatsen zijn bezet en reeds aanvragen tot plaatsing moeten worden afgewezen. RECLAME. OPFOK PLUMVCCVOCDCBVABKICn Vraagt Uwen Winkelier. 2161 ROELOFARENDSVEEN. Inbraak. Terwijl de heer H. H. alhier zich met zijn geheele gezin op de bruiloft van zijn zoon bevond hebben ongenoode gasten zich door openschuiving van een raam in zijn wo ning toegang verschaft. Uit een door hen opengebroken kast is een spaarpot van een der kinderen, inhoudende ongeveer f 7 ge stolen, terwijl uit een costuum van den heer H. diens portefeuille met een inhoud van 400 A 500 gulden is genomen. De porte feuille werd achtergelaten. De heer H. had de portefeuille den geheelen dag bij zich gedragen, doch des avonds toen hij zich verkleed had, heeft hij haar thuisgelaten. De politie stelde onmiddellijk na de ont dekking een uitgebreid onderzoek in. Met behulp van een politiehond werd het spoor, dat de dieven achtergelaten hadden enkele honderden meters gevolgd. Blijkbaar heeft men zich verder per rijwiel verwijderd. Een nauwkeurig onderzoek wordt nog ingesteld. WADDINXVEEN. Mej. de B. in het Noordeinde alhier, had gistermiddag het ongeluk van de trap te vallen toen zij aan de schoonmaak was. Zij bezeerde zich ernstig, zoodat genees kundige hulp geroepen werd. WOUBRUGGE. Loop der bevolking. Sedert 1 April hebben de volgende per sonen zich alhier gevestigd: J. v. d. End, van Kruiningen. P. Zijderveld en gezin, van Boskoop. J. Molenaar en gezin, van Alphen a. d. Rrjn. J. J. Anker en gezin, van Alphen a. d. Rjjn. C. v. d. End, van Kruiningen. P. J. Oljjerhoek, van Alkemade. J. H. Evers, van P.gnsater- woude. A. den Ouden, van Vlaardinger- Ambacht. P. de Wit, van Warmond. A. M. H. C. de Mol, uit Woerden. C. Rodenburg, van Rijnsaterwoude. A. Roos, van Alphen a. d. Rijn. J. v. d. Lee, van Alphen a. d. Rjjn. Vertrokken zijn: Mr. J. A. Risseeuw, naar Alphen a. d. Rijn. J. v. Garkum, naar Hazerswoude. J. C. van Tejjlingen, J. Koster, J. van Zoomeren en gezin, en J. Monlagne, allen naar Alphen a. d. Rgn. J. v. Wieringen, naar Alkemade. S. J. v. d. Zalm, naar Rgswgk. W. J. Ket, naar Mijdrecht. P. v. 't Riet, naar Lands meer. Th. W. v. Stejjn, naar Wassenaar. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna, d. v. Willem Graaf land en van Jannetje Knopper. Adrianus z. v. Aart Verkaik en Maria Ariaantje Hoogerbrngge. Gehuwd: Gerrit van Donk, jm., 25 j., te Bodegraven en Magteltje Regneveld, jd., 27 j., alhier. Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit van den Raad dezer gemeente, tot aankoop van het landhuis Buitendorp, alhier, met daarbg behoorende boerderij, weiland, enz. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. Aan de gemeente-vroed- vronw te Nienw-Vennep onge vraagd eervol ontslag verleend Voorzitter de burgemeester; tegenwoor dig alle leden. Een adres van verschillende arbeiders organisaties te Nieuw-Vennep inzake steun- uitkeering bij werkloosheid werd gesteld in handen van B. en W. om advies. Gelezen werd een schrijven van Ged. Staten, houdende verzoek om een wijziging aan te brengen in de vastgestelde verorde ning op de hondenbelasting. Besloten werd daaraan tegemoet te komen. Hierna kwam in behandeling het adres van mej. T. Wismusgeb. Beusekom e.a. (175 vrouwen) uit Nieuw-Vennep en om geving omtrent het benoemen van een an dere gemeentevroedvrouw aldaar. De heer Ouwerkerk stelde voor aan mej. A. KroesHörchner met ingang van 27 Augustus a.s. eervol yitslag te verleenen, omdat zij volgens het prae-advies van B. en W. het vertrouwen van een groot deel der burgerij uit Nieuw-Vennep en omge ving heeft verloren. Naar aanleiding hiervan ging men in besloten zitling over. Na heropening der vergadering deelde de voorzitter mede dat ingevolge artikel 34 van de armenwet een besluit tot het ver leenen van ontslag aan een gemeente- vroedvrouw aan de goedkeuring van Ged. Staten moet worden onderworpen, bij een met redenen omkleed besluit. De heer Ouwerkerk dankte den voorzit ter voor deze opmerking en stelde voor de bespreking van deze aangelegenheid tot de volgende vergadering aan te houden, ten einde in de gelegenheid te zijn zijn voor stel breeder te kunnen formuleeren. Het voorstel om de behandeling van deze zaak uit te stellen werd verworpen met 11 tegen 8 stemmen. Na breedvoerige discussie werd het be sluit tot het geven van ongevraagd eervol ontslag goedgekeurd met 10 tegen 9 st. Daarna stelde de heer Scheffer voor aan B. en W. te verzoeken in de eerstvolgende vergadering een voorstel ter tafel te bren gen tot wijziging van de salarieenng van de vroedvrouw te Nieuw-Vennep, in v^r" band met den grooten teruggang van be handelde patiënten, welk voorstel werd aangenomen. Uitgesteld werd de behandeling van Pet prae-advies inzake het instituut der as sistenten. Vastgesteld werd de driejaarlijksche ai rekering voor de besturen van bijzondere lagere scholen. Aangenomen werd een voorstel om aan het bestuur van het Witte Kruis een terrein te verkoopen geschikt voor den bouw van een wijkgebouw ten feefeesys y*ö verpleging op den hoek van de Previnaire- weg en de Venneperstraat, groot 6-40 M2. tegen een prijs van f 1100. De verdere punten van de agenda werden aangehouden tot de volgende vergadering. Bnrgerlijke Stand. Geboren- Comelis, Z. van II. de Ruiter en J. van Tol. Anna Agatha Theresia. D. en levenl. zoon, tweeling van S. van der Pluijm en H. de Wit. Arie Matthijs, Z. v. A Buijs en L. Demper. Antonius Phi- lippus Jacobus, Z. v. A. P. van den Heuvel en J. de Rooij. Sander, Z. v. G. Lodder en G. Silvis. Cornelia Margaretha Anna, D. v ,J. van Loon en H. W. Kramer. Jan, Z. v. B. de Waal en A. van der Steeg. Ondertrouwd: M. J. Brouwer 33 j. en M. van Braak 34 j. K. Verbaas wedr. 38 j. en J. van der Heijden 29 j. H. Groenen- berg 27 j. en M. Verkuijl 21 j. H. van den Heuvel 29 j. en I. Boogaard 24 j. J. Bensink 29 j. en C. den Rooijen 26 j. H. Hordijk 32 j. en M. H. Bogaard 32 j. Gehuwd: G. G. Voortman 35 j. en I. J. A. van Brero 30 j. J. de Vries wedr. 55 j. en M. A. van Dongen wede. 54 j. C. P. Biemond 23 j. en L. van der Spek 24 j. J. C. Uitendaal 23 j. en A#. Clemens 23 j. Overleden: Geerhard van Hulzen 88 j., gehuwd met H. J. Kemper. Maria Theo dora 20 m., D. van Ph. Philipse en W. van der Hulst. Arie Matthijs 2 d., Z. van A. Buijs en L. Demper. Levenloos geboren: kind van het man nelijk geslacht van T. Albers en D. Uithol. KATWIJK-AAN-ZEE. De Kustvisscherij. Voor zoover ons bekend bestonden er tot heden drie wijzen waarop men de kustvis scherij uitoefende. Ten eerste het schelpen- visschen; ten tweede, het met kleine schuitjes (booten) visschenten derde, het te paard op garnalen visschen. Het eerste, als zijnde dit geen bedrijf waarmede visch gevangen wordt, kunnen we in de lijn van ons betoog direct loslaten. Over het tweede en derde evenwel nog een enkel woord. Om met het laatste te beginnen. Seder jaar en dag dan, waren vele schel- penvisschers ook garnalenvisschers. Dit bedrijf was meerendeels loonend als de kustvisschers die we weder voor het gemak „booten" zullen noemen, want zoo worden ze in den volksmond genoemd als de booten dan, wegens windstilte, niet konden visschen. En nu zijn we ineens aangeland waar we wezen wilden, want de booten van den te- genwoordigen tijd, hebben met windstilte niets meer te maken. De techniek is zoo ver gevorderd dat zelfs de kleinste booten motorische kracht bezitten om niet alleen tegen wind en stroom in te varen, maar ook nog het viseh- net met behoorlijke snelheid voort te slee pen. Vroeger moest men b.v. eerst eenige kilo meters langs de kust laveeren, om dan, na het net uitgeworpen te hebben, vóór den wind terug te keeren en hier de gevangen platvisch of garnalen te markten. Wanneer er echter weinig wind of totale windstilte heerschfe was het voor de booten onmogelijk om ook maar een cent te ver dienen. Dan echter ging de „Korder" gamalen- visscher te paard te. water, die circa 100150 meter uit den wal, gedurende een half of een heel uur in zee bleef, om dan het net naar den wal te brengen en de vangst te markten. Verdiende men dan dikwijls nog een dag geld, thans is dit bedrijf ook zoo wat be ëindigd. De booten, die zeer weinig diepgang heb ben. komen nu, met hun motorische kracht, zoo dicht „onder den wal", dat ze alle ter rein, waar voorheen de korder met z'n „Saajn" vischle, bestrijken. Met het warme weer der laatste dagen waren er op de kust buitengewoon veel gar nalen en toen we gisteren een kijkje op ons strand namen, was het, als beleefden wij den tijd van 25 jaar terug, toen Katwijk zijn schilderachtige bomschuitenvloot nog had. Een groot aantal booten lag voor anker en anderen waren visschende een tafe reeltje voor een kunstschilder om van te watertanden. Maar om nu nog even op de practische zijde van de booten terug te komen: Eerstens zijn daar een groot aantal vis- schers die al visschende een stuk brood zij het dan niet al te dik verdienen. Dan volgen de kleinhandelaren die met de gekookte en vaak gepelde garnalen of ook andere visch stad en land afreizen om hun waren te verkoopen en ook daarmede op eerlijke wijze in de behoeften van het gezin voorzien. Zoo zien w« dat bij dit eenvoudige kleine bedrijf, nog vele nijveren gebaat zijn, tot zelfs de nettenmaker toe. Wat een gezellig gehoor is het als men aan het strand vertoefende, het tukke-tukke- tukke-tuk van de in zee zijnde booten hoort en wat een drukte en beweging geeft het als de vangst wordt „afgeslagen". Bij hoopen verdringt men zich dan om ook een deel machtig te woTden en soms gaat het er zoo scherp naar toe, dat de afslager eerst een waarschuwing moet laten hooren, alvorens verder af-te-slaan. -Er heerscht echter bij dit levendige en nuttige bedrijf een groot ongerief. Het ongerief, van het zoo dikwijls ver zanden van Rijnlandsch Uitwateringska naal, waardoor de booten niet immer kun nen uit- en invaren in de voor hen verder zoo gunstig gelegen „haven". We hebben hierover al meer geschreven, maar toch dient het herhaald hier moet verbetering in gebracht worden want het is een levensbelang voor vele nijveren. zoo wel hier ter plaatse, als elders. EEN so-JARIG HUWELIJKSFEEST TE SASSENHEIM. Hel echtpaar Abraham KeijzerOverslool alhier, viert heden zijn 50-jarig huwelijks feest. En de bruid, die 70 jaar, èn de bruide gom, die 74 jaar is, zijn beiden nog zeer kras. Hij kan met landwerkzaamheden noj steeds zijn kost verdienen. Het echtpaar heeft 12 kinderen, 55 klein« kinderen en 3 achterkleinkinderen. De aanvoeren en hoogste noleeringen waren aan onderstaande kaasmarkten: Wagens Goudsche Leidsche gestempelde ligte ligte zware (1) (2) (1) (2) (1) (2) (1) (2) '(IJ (2)' 2 Mei Oudewater 163 150 136 f34 f32 f44 f40 f41 f50 f— f— f— f— f 3 Mei Bodegraven 350 359 350 f41 f41 f52 f41 f52 f55 f— f— f— f— f 4 Mei Woerden 406 425 488 f 37 f 37 f 50 f f 40 f 53 f f f f f 5 Mei Gouda 289 313 297 f 36 f 37 f 48 f 40 f 41 f 55 f f f f f 5 Mei Alph. a. d. R. 39 50 60 f f f f37f38f52f f f f f 6 Mei Leiden93 144 f— f 38 f 52 i— f— f— f f f 37 f 45 (1) Zijn de opgaven der vorige berichtsweek. (2) Zijn de opgaven van 37 Mei 1927, Comité-Stormramp. In de vacature, ontstaan door het bedan ken van ds. J. Nauta als voorzitter, wegen3 zijn £434 Sexbierum. is door hgt Comité benoemd tot voorzitter de heer D. van Beelen Czn., lid van het Comité en sinds het vertrek van ds. N. waarnemend voorzitter. In de vacature, hierdoor ont staan, is als commissielid benoemd de heer D„ C. van Leeuwen. Beiden hebben deze benoemingen aangenomen. Het Comité is op heden samengesteld uit de heeren: D. van Beelen, voorzitter, Kerk steeg 26; D de Jong, secretaris, Tramstraat 19; E. de Jong, penningmeester, Meerburg- kade 68; J. van Duijn, A. Rovers, W. van der Plas, H. Parlevliet en D. G. v. Leeuwen. NOORDWIJK. Bloembollencultuur. Gisteravond hield de afd. Noordwijk der Algem. Vereen, van Bloembollencultuur in hotel Royal haar algemeene vergadering, waarvoor slechts matige belangstelling be stond. Het gezellige voorzaaltje was opge sierd met een fraaie collectie bloeiende planten, door de zorg van de Tenloonstel- lings-Commissie en den heer Overvelde. De Voorzitter, de heer G. J. G. v. Parijs opende de vergadering. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Eenige ingekomen stukken betreffende de Beursbelasting worden aan gehouden tot de behandeling van den be schrijvingsbrief der 157e Algem. Vergade ring, te houden op 9 Mei a.s. Deze beschrij vingsbrief heeft al9 voornaamste punt een voorstel van het II. B. in verband met de financiering van de bouwplannen. Voor het Eigen Gebouw der vereeniging, hetwelk hierop neerkomt dat door het heffen van een beursbelasting gedurende een vijftal jaren een groote verbetering in de bestaande bouwplannen zou kunnen worden aange bracht. waardoor de raming van f 100.000 met f 20.000 zou verhoogd moeten worden. Aan de hand der toelichting en de in de vergadering aanwezige teekeningen werd een duidelijk inzicht dezer plannen ver kregen. Aangaande deze kwestie was een circulaire ingekomen van de afd. Heem stede welke voorstelde dat als deze belasting mocht worden aangenomen men deze we der moest opheffen waneer de benoodigde f 20.000 bij elkander was, terwijl de afd. Hillegom voorstelde geen beursbelasting te heffen doch gedurende een bepaald aantal jaren de contributie met 25 pCt. te verhoo- gen, daar dit haar inziens billijker lijkt en het dan tevens niet zoo benepen gaat. De heer J. Braun kan zich zoo noodig met beide voorstellen vereenigen, doch waar schuwde nogmaals voor de steeds zwaar der wordenden invloed op het vak konden uitoefenen. Hoewel hij in deze contributie- verhooging billijker vond kwam het hem voor dat een beursbelasting wenschelijker was met dien verstande dat deze over een vooraf bepaalden tijd geheven zou worden. Na eenige besprekingen werd besloten dat de afd. zou stemmen vóór het voorstel van het Hoofdbestuur. Tot afgevaardigden tver- den gekozen de heeren J. Braun en P. Vink, als plaatsvervangers, J. Lindhout en Th. v. d. Weyden. Nadat nog eenige huishou delijke besprekingen waren gehouden sloot de Voorzitter onder dank deze bijeenkomst, waarna de verloting plaats had van aanwe zige planten. Gisteren herdacht de heer P. van den Berg den dag. waarop hij vóór 50 jaar in dienst trad bij de bloemist-firma De Groot en Zoon, aan den Pickée-weg te Noordwijk aan Zee. Van tallooze zijden ontving hij blij ken van belangstelling. Bovendien werd hem bij Kon. besluit toegekend de bron zen eere-medaille der Oranje-Nassau Orde. ZOETERWOUDE. Uit het Patronaat®gebouw aan de Schinkel alhier, ia weer een rijwiel ont vreemd, ditmaal ten nadeele van den vee houder De Jong. Bij den veldwachter aan den Rijndijk is door schipper Hoogervorst aangifte ge daan dat uit zijn vaartuig een wekker* klokje ia ontvreemd. De daders twee jon gens van hier, zijn aangehouden en heb ben bekend het feit te hebben gepleegd* PREDIKBEURTEN. -* TOOR ZONDAG 8 MEL BODEGRAVEN. i Ned.-Herrv. Kerk: Voorm. halftien, dé heer Müller, en nam. 6 uur, ds. Pott. Geref. Kerk: Voorm. halftien, en nam. 6 uur, ds. Dam. Geref. Gemeente: Voorm. halftien eö nam. 6 uur, preeklezen. KATWIJK AAN DEN RUN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm, halftien en nam. 6 uur, ds- Bollee. Geref. Kerk: Voorm. halftien, en nam* 6 uur, da. Meyering. KATWIJK-AAN-ZEE. Geref. KerkVoorm. 10 uur, ds. H. Land- wehr, em. pred. te Voorburg; nam. 3 uur, ds. Meyering, uit Katwijk #an den Rijn. Woensdagnam. half acht, ds. W. Seinen, uit Opperdoes. KOUDEKERK. Ned.-Herv, Kerk: Voorm. halftien, en nam. halfzeven, ds. Israël. Geref. Kerk: Voorm. halftien, e halfzeven, ds. Haspers. RECLAME. VOORSCHOTEN. In de Schoolstraat is de heer M. die daar per rijwiel passeerde, aangereden door een motorrijder. Hij kwam te vallen en be kwam eenige hoofdwonden. Dr. R. Birk- hoff en de wijkzuster der Prot. Wijkver-» gleging waren spoedig ter plaatse, doordat tt slijm op Uw borst vastzit waardoor Uw ademhaling bemoeilijkt wordt Doe, wat duizenden vóór U deden i zuiver Uw 'orst van de benauwende slijm met de onvolprezen die door zlfn slijmoplosseé- de en krachtige, werking Uw ademhaling zal ver beteren. Onvolprezen bij verouderde verkoudheid, kortademigheid, kinkhoest. Overal verkrljgb. In koker 1 fl.50, f2.75, FIJ8 Pt fltoate.fl.com ^jjg ypordeeHgc 8138

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5