£b\mte Voor het Drentsche Veenkind. RADIO-PROGRAMMA. VRAGENRUBRIEK. Zaterdag zal te Leiden worden gecollecteerd voor het Drentsche Veen- kind, voor welk goed doel H. K. H. Prinses Juliana haar naam wel heeft willen leenen. Er is zoo dikwijls een beroep gedaan op de weldadigheid voor kinderen uit den vreemde, moge het beroep voor de bleekneusjes daar uit Drente, dus uit eigen land, niet minder worden verhoord. Hieronder laten wij nog tot U spreken volgende bede in versvorm, getoonzet door W. W. J. Brons, alhier, vervaardigd door J. L. C. Hee- mann, gezongen in de revue „Wat hindert dat" door „Nut en Vermaak' eenige malen met groot succes opgevoerd. Hóórden van JStS Jfeemann duxce/: van WJ.Bron& r - U moet hel zien om te begrijpen, Wat voor armoe daar geleden wordt. Al wordt er dikwijs veel gegeven, Men komt nog duizenden te kort. Ze hebben bijna niet te eten, Hun kleeding is een lompenpak. Hun woning is een schamel schuurtje, Een krotje met een lekkend dak. Hollanders, men noemt u milddadig, Toon nu eens, dat ge 't werk'lijk zijt, Geef ons, allen, wat of ge kunt missen, Al is 't nog zoo'n kleinigheid. Steun die stakkers daar ginds in Drente, Help hen, dat vraag ik U beleefd, Dankbaar zal het volk u zegenen, Voor datgene, wat gij hen geeft. Het lied zal in den handel worden gebracht. 75 pCt. van de opbrengst zal aan het comité, dat zich hier ter stede heeft gevormd, worden afge dragen. HET MONUMENT TE ALVERNA. Prins Hendrik zal tegenwoordig zjjn hij de plechtige onthulling van het monument, dat te Alverna, bij Wychen, wordt opgericht ter herinnering aan het bezoek van de Koningin aan de overstroomde gebieden tij dens den watersnood in 1926. De granieten zuil zal het volgende als opschrift hebben: Watersnood 1926. Quae prior in honore. Et prima in amore. In liefde ging voorop Die vooraan stond in eere. (N.R.Ct.) DE WINKELSLUITINGSWET EN HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS. Een commissie van praeadvisems. Naar de „Volkskr." verneemt zijn be noemd in de commissie, welke den Hoogen Raad van Arbeid zal praeadviseeren over de voorontwerpen van een winkelsluitingswet en een werktijdenbesluit voor winkels, de heeren Zaalberg, lid en voorzitter, prof. Aengenent, L. Attema, van den Christ. Mid denstandsbond, J. C. Blankert, van den Nederl. Middenstandsbond, B. de Boer, van het Alg. Ned. Vakverbond, F. Claes, van de R.K. Werkgeversvereniging, mr. A. Engels, A. van Hamersveld, van het Werklieden verbond, mr. J. van Hellenberg Hubar, van den R.K. Middenstandsbond, mr. .T. H. de Mol van Otterloo, J. Nauta, van het Christ. Nationaal Vakverbond, mej. A. Polak, Th. van Gravensteijn, van het Verbond van Nederl. Werkgevers, H. Schutjes, van het N. V. V., en J. J. A. Smit Jr., van het N. V. V. WETTELIJKE MAATREGELEN TOT BESCHERMING VAN DE NATUUR. Voorstellen van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. De Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland heeft aan het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een nota ingediend, waarin zij heeft uiteengezet, welke wettelijke maat regelen haars inziens genomen dienen te worden tot bescherming van de natuur. De Vereeniging wenscht: le. herziening van het belastingstelsel ten opzichte van bosschen en landgoederen; 2e. invoering van een Natuurbescher mingswet, krachtens welke door de overheid de bevoegdheid zal worden geschapen om: a. bepaalde belangrijke natuurterreinen („landschappen") te classeeren als „Natuur monumenten" en om het beschikkingsrecht van de eigenaars dier Natuurmonumenten te beperken. (Het begrip „landschap" is daarbij te ne men in den ruimsten zin des woords en het moet derhalve kunnen omvatten elk deel van den vaderlandschen bodem, hetzij land of water, hetzij begroeid of kaal en van iedere uilgeslrekheid). b. speciale maatregelen te treffen ter af doende bescherming van de in ons land voor komende wilde planten en in het wild leven de diersoorten, welke deze bijzondere be scherming behoeven. Wat de sub 1 genoemde herziening van het belastingstelsel betreft volslaal de nota met le verwijzen naar de bekende desbetref fende nota's van den Boschraad en van A. N. W. B. en de Vereen, tot Behoud van Natuurmonumenten. Wat de sub 2 genoemde Natuurbescher mingswet aangaat en de daarin voorgestelde mogelijkheid tot classificatie van particuliere eigendommen als natuurmonument, wijst de nota er op dat, terwijl bij de bovenbedoelde herziening van het belastingstelsel wordt uitgegaan van het denkbeeld van een vrijr willige overeenkomst tusschen den Staat en den particulieren eigenaar, en hierbij dus den eigenaar de vrijheid wordt gelaten al dan niet tot het sluiten van een zoodanige overeenkomst over te gaan, daartegenover de Natuurbeschermingswet aan den Staat de bevoegdheid zal moeten verleenen om desnoods ook zonder toestemming van den eigenaar tot classificatie van het particuliere bezit over te gaan, waardoor het beschik kingsrecht van den eigenaar zal kunnen worden beperkt. NEDERLANDSCHE CENTRALE BOND VAN CHR. ARBEIDERS(STERS) IN DE BEDRIJVEN VAN VOEDINGS- EN GENOTMIDDELEN. Gisteravond is in de Poort van Kleef te Rotterdam de zevende algemeene bondsver gadering begonnen van den Nederland- schen centralen bond van Christelijke ar- beiders(sters) in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen. De vergadering werd bijgewoond door den heer R. Kruithof, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond. De voorzitter, de heer A. Hanemaayer hield de openingsrede. Aanwezig waren 39 afdeelingen. Het zevende verslag van de werkzaam heden van den bond in 1926, van den se cretaris, den heer J. Z. Kannegieter, zegt o.m., dat zoowel de positie van den bond in het bedrijfsleven, als de stand van de organisatie niet het minst wat de finan ciën betreft alleszins reden tot voldoe ning geeft. In het afgeloopen jaar kon krach tig worden voortgewerkt. Het aantal leden op 31 Dec. '26 was 1525. Het overzicht van de bondskas over het boekjaar 1926 vermeldt aan ontvangsten f46.835.94, waarvan f41.243.31 aan contri buties. De uitgaven bedroegen f 34.704.74, zoodat het bondsvermogen vermeerderde met f 12.131 20. Dit was op 31 Dec. 1926 groot fill 036.20. De werkloozenkas keerde over 1926 uit f 13.147 22 Het vermogen dezer kas op 31 Dec. 1926 was f24.590.51. De jaarverslagen en het bondsbeleid wer den goedgekeurd. De redactie van De .Bazuin werd goed gekeurd. Toegezegd werd uitbreiding van de 'vaktechnische rubriek en de opneming j van artikelen, die geschikt zijn voor de huisgenooten der leden. Het hoofdbestuur werd in zijn geheel herkozen. De redacteur van De Bazuin (de voorzit ter), werd bij acclamatie herkozen. De commissie voor arbitrage ingevolge artikel 10 der statuten, werd samengesteld uit leden van de afdeelingen bakkers Den Haag en Rotterdam en de afdeeling drank- bereiders Rotterdam. Een voorstel om zich niet aan te sluiten bij het fonds tot uitkeering bij staking en uitsluiting, gevormd door het Christelijk Nationaal Vakverbond werd aangenomen met 74 tegen 5 stemmen. Hierna werd de vergadering geschorst. DE DRAADLOOZE OMROEP. De Ondernemersraad voor Nederlandsch- Indië, het Verbond van Nederlandsche Werkgevers en de Vereeniging „Centraal Overleg in Arbeidszaken voor Werkgevers- bonden" hebben zich tot den Minister van Waterstaat gewend, waarin zij de aandacht van den Minister vragen voor de navolgen de opmerkingen met betrekking tot de kwestie der regeling van den draadloozen omroep hier te lande. De inhoud van het Rapport der door Uwer Excellentie's ambtsvoorganger ingestelde „Commissie voor den Nationalen Draadloo zen Omroep", heeft bij adressanten en, naar hun bekend is, in breede kringen daar buiten ernstige ongerustheid gewekt ten aanzien van de wijze, waarop deze hoogst belangrijke materie staat te worden behan deld. indien het daarin gegeven advies mocht worden gevolgd. Adressanten mogen volstaan met hieronder puntsgewijs in het kort aan te stippen de cansequenties, die, naar hun meening, uit dit systeem voort vloeien. 1. Uit nationaal oogpunt beschouwd, lei den de voorstellen der Regeerings-commis- sie tot een omroep, waarbij de propaganda voor bepaalde richtingen op geestelijk, po litiek en sociaal gebied op den voorgrond zal treden, hetgeen de behartiging van de cultureele (intelleclueele en artistieke), zoo wel als van de algemeen maatschappelijke belangen van het geheele Nederlandsche volk noodzakelijkerwijs in het gedrang moet brengen. Adressanten zijn zich er namelijk sterk van bewust, dat de groote beleekenis, welke de radio voor de volksvoorlichting en -ont wikkeling heeft en in de toekomst nog in toenemende mate zal krijgen. slech(9 dan ten volle tot haar recht zal kunnen komen, indien het omroepingsinstituut zoodanig zal zijn geregeld, dat het< tengevolge van bijzondere (technische en internationale) omstandigheden, altijd beperkte aantal zenduren ten volle zal kunnen worden aan gewend voor uitzendingen van algemeene Strekking en waarvoor bij de luisteraars, welke levensrichting zij ook mogen ztjn toegedaan, belangstelling mag worden verwacht. Wanneer echter de omtroep in den geest van bovenbedoeld Rapport in hoofdzaak zou worden gebruikt voor het verspreiden van meeningen op staatkundig gebied, zal het gevolg daao-van onvermijdelijk zijn, dat de extremistische groepen steeds het gereedelijkst gehoor zullen vinden en daardoor van dezen staat van zaken u;l propagandistisch, oogpunt het meeste pro fijt zullen trekken. 2. Uit internationaal oogpunt beschouwt, zal men in het stelsel der Commissie even zeer op ernstige bezwaren stuiten. Dit is ook ongetwijfeld een van de overwegingen geweest, waarm in verreweg de meeste landen van Europa in de concessievoor waarden der instellingen,. die den draad loozen omroep beoefenen, wordt gestipu leerd, dat haar programma's alle onder werpen van politieken aard strikt moeten vermijden. Want in het hierboven sub 1 aangeduide schuilt niet slechts voor de inwendige verhoudingen een gevaar: ook internationaal kunnen daaruit ongewensch- te verwikkelingen voortvloeien. Adressanten mogen volstaan met als voorbeeld daarvan aan te halen het feit, dat tijdens de mijnwerkersstaking in En geland op een avond van de V.A.R.A (Vereeniging van Arbeiders Radio-Ama teurs) de heer A. B Kleerekopcr den sta kers in de Engelsehe taal heeft toegespro ken en hun de groeten en de sympathie betuigingen van de Nederlandsche arbei ders heeft overgebracht Deze inmenging van Nederlandsche zijde in een Engelsch conflict heeft in dat land begrijpelijker wijs sterke ontstemming gewekt en tot openlijke protesten aanleiding gegeven. 3. Uit, wat men zou kunnen noemen, koloniaal oogpunt beschouwd, zijn de con sequenties van hetgeen door de Commis sie wordt aanbevolen, zeker niet het minste aan bedenking onderhevig. En dit wel in tweeërlei opzicht. Ten eerste zal ook in Nederlandsch-In- dië in een niet zeer ver verwijderde toe komst de regeling van den draadloozen omroep ter hand genomen moeten worden waarbij de kans groot is, dat de Indische regeering zich daarbij zal baseeren op hetgeen in het Moederland ais juist is aanvaard. Doch zelfs voordat dit zal zijn geschied, levert de regeling volgens het Rapport van de Commissie-Ruys de Beerenbrouck, groot gevaar op voor het Nederlandsche gezag in Indië. Wanneer redevoeringen over Indië van sterk links staande sociaal democratische sprekers aldaar zullen kuD- nen worden gehoord, zullen deze de revo- lutionnaire elementen daar sterken id hun propaganda en een onrust kunnen ver wekken, die in de tegenwoordige omstan digheden de meest bedenkelijke gevolgen kunnen hebb°n. De in bovp. staande drie punten ontwik kelde bezwareh richten zich rechtstreeks tegen deD grondslag van het aan Uwe Excellentie uitgebrachte Rapport. Adres santen vindeD h erin aanleiding Uwe Ex cellentie beleefd te verzoeken aan eeD de legatie uit him besturen te willeD vergun nen een eD ander m een audiëntie nog nader mondeling toe te Iiahten. HET AGENTSCHAP DER INDISCHE REGEERING IN NEDERLAND Met ingang van 16 Mei a s. is bij Koni be sluit benoemd tot gecommitteerde voor Indi sche zaken bij hel departement van Kolo niën, de heer Th. van Voorthuysen, thans administrateur bij dat departement. Gelijk bekend, is deze functie ingesteld in afwachting van de definitieve instelling van het agentschap der Indische regeering in Nederland. DE K. L. M. Naar de Tel. verneemt, heeft de K. L. fcf. thans ver over de f300.000 aan particu lieren steun bijeen van de vijf ton, die krachtens de overeenkomst met het Rijk verschaft moet worden, teneinde van de re- geeringssubsidie verzekerd te kunnen zijn. Met nog gedane toezeggingen staat het thans zoo goed als vast. dat het vereischle half mililoen er zal komen. DE PROEFBORINGEN BIJ GROENLO. Uit Groenlo wordt aan het „Vad.", in tegenstelling met de pas gepubliceerde be richten, dat de boringen in den Achterhoek thans geslaakt zouden worden, gemeld, dat tusschen Groenlo en Lichtenvoorde in de buurtschap Lievelde, een kleine boortoren geplaatst is, die vermoedelijk binnenkort door een grooleren vervangen zal worden. ACADEMISCH GEVORMDE ACCOUNTANTS Opgericht is een Vereeniging van acade misch gevormde accountants. Hef voórloopig bestuur bestaat uit de heeren dr. G. J. L. Brackel, E. E. Harmseü, dr. J. Moser en dr. A. Smeenk. Het secre tariaat is gevestigd l}ij dr. J. Moser tc Rotterdam. Aan het hoofdadministratiegebouw der Ned. Spoorwegen te Utrecht is aanbesteed: Bestek No. 1350 HS: Het maken van grond-, spoor- en kunstwerken voor een nieuwe ver- bindingsbaan tusschen den spoorweg en de remise en voor het wijzigen van het empla cement bij de remise le Leidschendam— VoorburgR'dam f 133.000 Ingekomen 36 biljetten. Laagste inschrijver R. Dubbeld te Alkmaar, voor f 106.743. VOOR VRIJDAG 6 MEI. Hilversum, 1050 M. 12 uur: Politieber. 12 352 uur: Lunchmuziek door het Trianon-Trio. 5.6.45: Concert door het H. D. O,-kwartet. Mevr. Kanne Blooker, zangeres. 6.457.45: Engelsehe lessen. 7.45: Politieber. 8 10: Les vanwege het Onderwijsfonds voor Binnenvaart. Hr. F J. v. Efferen, over: Ligplaats voor onderwijs van de schipperskinderen. 8.35: Concert door het H. D. O.-orkest, 0. 1. v. Nico Treep. Solisten: Mevr. Sophie Haase-Pienpman, sopraan. 10.30: Persber. Eugenia Weller- son, viool. A. d. vleugel Joh. Röntgen. Daventry, 1600 M. 10.20: Davenlrv- kwartet en solisten (contra alt, bariton, piano). 11.50: Orgelconcert. 12.20 I.20: Orkestconcert. 2.15: Voorlezing: An Inland voyage. 2.20: Lezing: How Eng lish laws are made. 2.50: Lezing: Let's go round the world. 3.05: Volks- en dans muziek 4.05: Vocaal concert (sopraan) 4.35: Kinderuurtje. 5.20: Orkestconcert. 5.50: Tijds., weerb., nieuws. 6.05: Or kestconcert. 620: Lezing: Seen on the screen. 6.35: Mac Dowell's pianomuziek. 6.45: Lezing: A hundred years of wor king-class progress. 7.05: Variëte (Uku- lele-liedjes a. d. piano, humorist, banjo en guitaar). 8 05: Speeches a. h. diner van de Royal Society of St. George. 8.50: Weerber., nieuws. 9.10: Variëte. Muziek en zang. 9.35: Muziek van E. Austin. E. Cranmer .bariton, W. Primrose, viool, A. Gauntlelt, cello, R. Walthew, piano en de componist. 10.20: Dansmuziek. 11.20— ,12 50: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 9.50— 10.20: Concert. 11.50—1.10: Orkestconcert. 4 054.55: Concert. Declamatie, zang, piano- en vioolmuziek. 7.509.30: Con cert. Orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 12.251 25: Solis tenconcert (viool, cello, piano). 4.20— 5 20: Kamermuziek. C. v Conta, sopraan, E Grape, piano. 7.509.50: Vroolijke avonJ. Oberschlesisch kwartet 92. tenoren, bas, ba riton. 10.0511.20: Dansmuziek. Königwusterhausen, 1250 M. en Berlijn, 484 en 466 M. 2.206.40: Lezingen en lessen. 6.50: Freischütz", opera in 3 ac- ten van Weber. Daarna concert. Orkest en E. Frederik zangeres. 11.50* Sluiten. Hamburg. 394.7 M. 1.252.05' Kamer muziek. 3.354.20: Goethe-balladen. 4.205.15: Dansmuziek. 5.206.10: Vroolijk concert. 6.45: „Die tole Stadl", opera in 3 acten. Daarna tot 11.10 dans muziek. Brussel. 509 M. 4.205 20: Dansmu ziek. 7.20: Werken van Beethoven. Drie koren. 7.50: Les. 8.05 Orgelmuziek. 8.30: Orkestconcert. 8.35- Gramofoon- muziek. 8.509.20: Vlaamsche lilera- ratuur. Hr. J. B., te L. Een boekje waarin het maken van onderdeelen beschreven wordt is er niet, dit loont trouwens de moeite niet bij de tegenwoordige lage prijzen en u kan het ook nooit zoo goed maken, ter wijl het nog duurder uitkomt Boekjes voor het samenstellen van radio toestellen uit gekochte onderdeelen zijn 'a de serie van het Radiotechn Persbureau. Deze zijn verkrijgbaar in den radiohandel en bevatten 1-, 3-, A en 5-lamps toestellen. Uitg. Radiotechn Persbureau, le Ringdijk straat 37 A'dam. Prijs 45 cent per stuk. Huismoeder te L. Geverfde meubels moet u niet met zeep schoonmaken Daar door gaat de glans verloren. Afwasscben, liefst met regenwater en anders hel watrf koken. Vervolgens met vaseline nawrijveflr 2-2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6