Mo. 20595 DONDERDAG 5 MEI Anno 1927 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD prijs der &dvertent1en: 80 Ct». per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentièn uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en [sterdagt 60 Cts. bij en maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 0 Cis porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqus- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 prijs dezer courant: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 2.35 portokosten. ao.i& „0.18, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. vergadering van den gemeenteraad van leiden op MAANDAG. 9 Mei 1927, des namiddags te twee uur. De vergadering zal. zoo noodig, des vonds worden voortgezet. ^y^i.iiüii Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een Rector van het lymnasium. (73) eo. Benoeming van een 1 eeraar in de fcansche taal en letterkunde aan de Hooge- p Burgerschool met 5 jarigen cursus. (83) 3o. Rekening, dienst 1926, van den Ar- oenraad. 4o. Rekening, dienst 1926, van de Plaat selijke Schoolcommissie. (89) 5o. Begrooting, dienst 1927, van de Plaat selijke Schoolcommissie. (89) 6o. Voorstel tot verhooging van verse hi 1- endeposten der begrooting, dienst 1926, raarvan de raming te laag is gebleken en ot toevoeging van eenige nieuwe posten aan ie begrooting. (84) 7o. Prae-advies op het verzoek van het >estuur van het genootschap „Mathesis jcientarum Genitrix", om het kosteloos ge- >ruik van eenige localiteiten van de Stads- ïehoorzaal, voor het houden van de alge- meene vergadering en van de tentoonstel- iag van door de leerlingen vervaardigde werkstukken en van de ingekomen antwoor den op de uitgeschreven Jubileum-prijs- rraag op electrotechnisöh gebied. (90) 8o. Voorstel tot verhuring van de naast iet perceel Haarlemmerstraat No. 165 a ge- egen bergplaats, aan L. en W. Kanbier. Brraa L. Kabier. (91) 9o. Voorstel tot wijziging van de met het tijk, krachtens Raadsbesluit van 13 Maart 919. gesloten huurovereenkomst betreffen- le het voormalige Pesthuis c.a. (85) lOo. Voorstel tot verpachting van het echt tot heffing van den weg- en watertol egenover den Rijnsburgschen Vliet bij het -eidsche Hek c. a., aan P. Ciggaar. (86) llo. Voorstel tot kostelooze overneming in iigendom en onderhoud bij de gemeente van iet strookje grond aan den Zijlsingel. Sectie nis. 609, 610, 611 en 999, alle ged. (87) 12o. Voorstel om aan de Zwemvereeni- ing „de Zijl" een bijdrage van f 100 te ver eenen in de kosten van een door haar te louden zwemfeest. (92) 13o. Vaststelling van een aanvullende overeenkomst, betreffende de levering van dectricitoit in de gemeente Koudekerk door Ie Stedelijke Electriciteitsfabriek te Lei- fen. (88) 14o. Voorstel tot aankoop van een stukje rond, gelegen achter de Emmalaan en den Terweeweg, kad. bekend gemeente Oegst- geest, Sectie C. No. 2237, ged. ten behoeve van de Electriciteitsfabriek. (93) 15o. Prae-advies op het verzoek van de Leidsche Duinwater-Maatschappij om toe stemming tot het aanvragen van de ver- eischte Koninklijke bewilliging voor eene verlenging van hare statuten met 25 jaren. (94) 16o. Voorstel tot onderhandsche opdracht van de levering en het monteeren van den bovenbouw van een installatie voor een be weegbare afsluiting van de Slaaghsloot met een ijzeren valschut ten behoeve van de centrale rioleering, aan de Alkmaarsche IJzer- en Metaalgieterij te Alkmaar. (82) 17o. Voorstel inzake het verleen en van machtiging tot het aangaan, respect, be krachtigen van overeenkomsten ter uit voering van raadsbesluiten betreffende bur gerrechtelijke handelingen van den Ge meenteraad. (79) 18o. a. Herstemming over het amende ment Eerdmans c. s., op art. II der verorde ning, houdende wijziging van de verorde ning van 31 Januari 1901 (Gemeenteblad No. 3), betreffende de samenstelling en den werkkring der Commissie van Financiën; b. Voortzetting van de behandeling dier ver ordening. (67) 19o. Prae-advies op het verzoek van de Leidsche Katoen-Maatschappij voorheen de Heijder en Co., om vergunning tot het maken van een luchtbrug van hare fabriek aan de Heerengracht naar die in. de Looiersstraat (95) 20o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van den 22en Januari 1923 (Gemeenteblad No. 4) regelende de heffing van belastingen voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis te Leiden (80 en 81) 21o. Vaststelling van het vermenigvuldi- ginjrscijfer, bedoeld in de verordening op de 'heffing eener plaatselijke belasting naar het inkomen te Leiden, voor het belastingjaar Mei 1927—Mei 1928. (96 en 97) STEMMING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat op Dins dag 24 Mei 1927, van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad. Herinnerd wordt aan de verplichting, op gelegd bij artikel 72, tweede lid, der Kies wet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaal den tijd Ier uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij den rechter van een geldige reden van verhindering blijkt, ge straft met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtre ding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert een vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onher roepelijk is geworden, wordt een geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Straf recht, luidende: Hij, die opzettelijk rich voor een ander uitgevende aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 Mei 1927, 2131 HET GOUDEN JUBILEUM VAN DE FIRMA TIELEMAN EN DROS. Het jaar 1877 heeft voor onze stad in economischen zin wèl groote beteekenis. Immers in dat jaar werden de grondslagen gelegd voor een tweetal ondernemmgen, die in den loop der jaren uitgroeiden tot groote, machtige lichamen, waarop wij nu vijftig jaar later rechtmatig trotsch zyn. Over het jubileum van die eerste onder neming, de Scheepswerf „De Hoop", hebben wy kort geleden het een en ander gemeld en thans is de beurt aan die andere echt Leidsche firma, de Conservenfabrieken van Tieleman Dros. In de volgende regels geven wy een kort geschiedkundig overzicht van de omwikkeling der firma T. D., sinds de oprichting in 1877, van de burgerlijke maatschappij, waar van de heeren D. C. Dros, C. Dros en A. Tieleman deel uitmaakten. In 1877 werd begonnen met het inrichten van een kleine z.g. inleggery, in een oud pakhuis van de bevriende firma Dros Tieleman, de zeepfabrikanten. De oprichters meenden, dat er in Indië een groot afzet gebied lag voor goede conserven en zij legden zich daarom in de eerste plaats toe op den export naar Nederland aan gene zijde van den Equator. Uit den aard van de zaak waren de firmanten maar weinig bekend met de productie van „verduurzaamde levens middelen", die zij rich, blijkens de uit 1877 dateerende oprichtingsacte, voorstelden te gaan vervaardigen. "^Vandaar, dat terstond een bekwaam vakman aan de zaak verbonden werd, van wien de firmanten toen nog iets leeren konden. Zoo begon men in het nede rige pakhuisje, dat op den hoek van de Middelstegracht en de Vleerensteeg stond, de eerste blikjes soep en pickles te ^too rnen". En met succes, want de producten vielen in Indië reeds dadelijk zeer in den smaak, zoodat reeds spoedig tot uitbreiding van de zaak kon worden besloten. En fei telijk is er $tu na vijftig jaren nog voort durend van uitbreiding van de zaken sprake. Directie. De directie, zooals die gevormd werd bij de oprichting, onderging reeds betrekkelijk spoedig eenige wijziging, toen in 1874 de heer A. Tieleman uittrad om door den heer H. W. Tieleman nu wijlen den heer C. C. Foto W. Bleu zié. Lelden. De directie van de jubileerende firma Tieleman en Dros, gefotografeerd in haar privé-kanloor. V. 1. n. r. de heeren A H. Dros Jr., procuratiehouder, A. H. Dros, H. H. Tieleman en II. W. Tieleman, directeuren. Op den achtergrond Prijkt legen den wand de pendule, die het geschenk van het personeel was bij het 25-j. jubileum van de vennootschap. Tieleman te worden opgevolgd. En vyf jaar later ging ook de tweede oprichter, de heer D. C. Dros heen en werd door den heer A. H. Dros, die thans dus oudste firmant Is, opgevolgd. In Maart 1913 overleed de laatste op richter, de heer C. Dros, in wiens plaats werd benoemd de heer H. W. Tieleman Jr„ terwyl gelijktijdig aan den heer A. H. Dros Jr. procuratie werd verleend. In 1919 ver liet de heer H. W. Tieleman Sr. de in middels in een commanditaire vennootschap op aandeelen omgezette zaak, waarvan hij commissaris werd en waarin zijn zoon, de heer H. H. Tieleman, de functie van directeur aanvaardde. Zoo bestaat de directie thans uit de heeren A. H. Dros, H. W. Tieleman Jr. en H. H. Tieleman, met den heer A H. Dros Jr. als procuratiehouder. Het bedrijf. Het bedryf, dat begonnen werd met twee mannen en een paar vrouwen, heeft zich in den loop der jaren enorm uitgebreid en bijna iedere uitbreiding eischte meer werk krachten, meer drijfkracht voor de machines en meer ruimte voor de fabricatie, embal lage en expeditie. Vandaar, dat men steeds nieuwe gebouwen by de fabriek trok, van daar, dat men het, om de ontwikkel!.# van het bedrijf ai©t te belemmeren, noodig oor deelde de gebouwen van de zeepfabriek vao Dros Tieleman, die werd verplaatst, te koopen, evenals de Vleeresteeg, die omstreeks 1900 van de gemeente werd gekocht en thans dwars door de fabrieken van T. D. loopt. Ook de stoomvoorziening behoefde in den loop der jaren telkens uitureiding. Men kon al spoedig niet meer volstaan met den door de zeepfabriek via een speciale buis ge leverde stoom. Er werden eigen ketels ge bouwd, twee met een V.O. van 100 M2. en thans bouwt men er een van 250 M2. V.O. De firma richtte ook een eigen elec- trische centrale in en liet overloopbruggen bouwen om de verschillende deelen van de tegenwoordige kapitale gebouwen onderling te verbinden. En 't hanjevol arbeiders steeg tot een vast personeel van 4 500 mannen en vrouven, jongens en meisjes. Een personeel, dat in den zomer, in de campagne, echter verdub beld wordt. Omstreeks het begin van de twintigste eeuw is de firma Tieleman Dros zien ook gaan toeleggen op de fabricatie van ver schillende artikelen voor gebruik in eigen land. Men liet de molen te Katwijk, een teekening van den heer A. H. Dros, die een even enthousiast schilder als groot industrieel is, dienen als ontwerp voor het etiket „Merk Molen", dat wettig gedepo neerd werd, en bracht de busjes groenten en vruchten, ter vervanging van de gezouten groenten, aan de markt. En ook de con fituren en vieeschconserven werden met succes in het vaderland geïntroduceerd. Zoo steeg de omzet en breidden de af- deelingen zich in den loop der jaren ge stadig uit. Een voorbeeld van die uitbreiding is wel de afdeeling vieeschconserven, die honderden varkens en runderen per week aan do slachtplaats slachten laat, die over groote moderne koelcellen en vrieskamers beschikt en waar zelfs in eigen bedryf jjs voor ver vaardigd werd. En ook de koekbakkery, die uitsluitend voor export werkt, werd een aanzienlijk onderdeel van het bedrijf. De groote omzetten in het binnenland maakten de vestiging van een eigen filiaal in Rotterdam noodig en de firma vestigde zich dan ook in 1912 in de Maasstad, waar een pakhuis aan de Wynhaven Z.Z. wero betrokken. In dat zelfde jaar 1912 werd intusschen ook te Beyerwyk een eigen filiaal gevestigd en sindsdien worden daar de voor raden groenten en vruchten ontvangen, die later aan de Middelstegracht, op het thans byna 2 H.A. groote terrein worden verwerkt tot de producten, die den roem van deze oude Leidsche firma op voortreffelijke wijze handhaven. CHR. HIST. UNIE. Op de laatst gehouden vergadering der Chr. Hist. Unie afd. Leiden, werd het vol gende besluit met algemeene stemmen aan genomen. De Ghristelijk-Historische Unie, afd. Lei den, kennis genomen hebbende van de ver leende toestemming, tot het houden van een optocht met muziek op Zondag 1 Mei 1927. door den burgemeester dezer gemeente; overwegende, dat naar haar overtuiging de overheid geroepen is. om te waken voor het heilig houden van den dag des Heeren betreurt, dat toestemming is verleend om den Zondag te gebruiken voor het houden van openhaar feestvertoon, waardoor een aanzienlijke groep der bevolking in haar godsdienstige gevoelens is gekwetst; en besluit bovenstaande te publiceeren. HULDIGING LEGER DES HEILS. Zondag 8 Mei zal het 10 jaar zijn geleden, dat het Leger des Heils zijn arbeid in Ne derland aanving. Een nationaal Comité is gevormd om het le huldigen. Evenals in andere plaatsen hebben ook hier ter slede enkele personen zich bereid i verklaard de collecte voor dit doel aan te j bevelen. In de eerste plaats onze burgemees- ter, mr. A. van de Sande Bakhuyzen; ver- j der de dames mevr. SchokkingMeteier- BINNENLAND. B. en W. van Leiden stellen voor den vermenigvuldigingsfactor voor de plaatse lijke directe belasting op 0.9 te handhaven. (Gemeentezaken 2e blad). Opmerkingen over den draadloozen om roep. (Binnenl. 2e blad). De moord te Noordwijkerhont voor het Haagsch Gerechtshof. (Rechtzaken, 3e bl.X, De schorsing van ds. Van Leeuwen opge« heven. (Kerk en School, 3e blad). Gemeenteraadsverkiezingen te Noordwijk, Noordwijkerhont en Lisse. (Omstreken, 3e blad). Jaarvergadering van de Kon. zeil-, roei en watersportvereniging „De Kaag". (Sport, 3e blad). Denemarken leidt in den lawntenniswed- strijd tegen Nederland met 20. (Sport, 3e blad). Overleden is te Amsterdam de hee* Charles Boissevain. BUITENLAND. De economische conferentie te Geneve, (Buitenl., le blad). Ontspanning in het ItaliaanschZuid- Slavisch conflict. (Buitenl., le blad). Voortzetting van het debat in het Engel- sche Lagerhuis over de VakvereenigingsweL (Buitenl., le blad). kamp en mej. A. Bosman, praeses VrouweT. Stud. Vereen., en de heeren A. L. Reime- ringer, wethouder, prof. dr. P. C. T. van der Hoeven, prof. dr. H. M. van Nes, dr. J. Schokking, lid der Tweede Kamer, jhr. C. J« A. de Ranitz, praeses van het Studenten-! corps en ds. Joh. Rauws. Het ligt in de bedoeling deze week ook hier ter stede circulaires en inteeken lijst en voor dit doel te verspreiden. Wij onderstel len, dat velen aan dien oproep om het Leger des Heils te huldigen om zijn belange- loozen arbeid gaarne zullen meedoen. VEREENIGING VOOR CHRISTELIJKE FRÖBELSCHOLEN TE LEIDEN. Aan den Raad der gemeente is volgend adres gezonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het Bestuur van de Vereeniging voor Christelijke Fröbelscholen te Leiden, goed gekeurd bij K. B. van 6 Maart 1923, no. 74; dat het Uwen Raad er beleefd aan her innert, dat op 10 November 1925 aan Uw College een adres werd gericht inzake een verbetering van de subsidievoorwaarden van het bijzonder bewaarschoolonderwijs en in zake een verbetering van de verordening, regelende de bezoldiging van het onderv/y- zend personeel der openbare bewaarscholen; dat op dit adres nog. niet een beslissing is genomen, hoewel de behoefte aan bewaar schoolonderwijs in onderscheiden deelen der gemeente zeer dringend mag worden ge noemd dat Burgemeester en Wethouders echter wèl, te weten op 28 October 1926 hebben vastgesteld een nieuwe verordening, hou dende vaststelling van de eischen, waaraan bijzondere bewaarscholen moeten voldoen om in aanmerking te komen voor de toekenning van een subsidie uit de gemeentekas; dat deze verordening verschillende arti kelen bevat, die het bouwen eener bewaar school geheel noodeloos duurder maken, doch ook verschillende bepalingen, die geheel gemotiveerd zijn. doch die eveneens en zon der eenigen twijfel de bouwkosten eener nieuwe school verhoogen dat de positie van de bestaande scholen door die verordening wel niet wordt aan getast, doch dat de mogelijkheid van uit breiding van het aantal of m. a. w. het bouwen van nieuwe scholen zeer is verzwaard zonder dat daar tegenover eenige tegemoet koming van gemeentewege kan gesteld wor den dat daardoor, ook al zou Uw vergadering inrraan op het adres onzer voreeniging \an 10 November 1925, de moeilijkheden voor het biiznnder bewaarschoolondenvijs om tot uitbreiding te komen, niet zouden zijn op geheven redenen, waarom door ons Bestuur aan Uwen Raad wordt verzocht om in de ver ordening van 10 Februari 1910 (Gem-:;ente- blad No. ,3) laatstelijk gewrizirrd bij de ver ordening van 11 Februari 1924 (Gemeente blad No. 7) op te nemen een hepaline. dat voor nieuw te bouwen bijzondere bewnr- scholen gedurende 24 jaren vanaf den dag der opening wordt verstrakt een bijzondere jaarlrksche bijdrage in de kosten van rente en aflossing, van 3.5 pet. van de stichtings- kosten da< TTw Raad daarbij in .aanmerking gelieve te nemen, dat ook bij aanvaarding

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1