No. 20587 DINSDAG 26 APRIL Anno 1927 El B BERICHT. Papieren Rozen" OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. j Toen om ruim kwart over achten de eer- te spreker, de heer Ververs het woord nam, /aren nauwelijks tien toehoorders ter ver- adering. Erg veel belangstelling was er dus log niet. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH - DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: &280 Cts. per regeL Bij regelabonnement belangrijk JagereD prijs BRleine AdverteDtiën uitsluitend bit vooruitbetaling Woensdags eD Zafcrdags 50 Cts. bij n maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven lOICts. porto te bptalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DELER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35 per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2 35 -f portokosten. Ï018. .0.18. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. (Heden maken wij een aanvang met een nieuw boeiend feuilleton, getiteld van RYBY M. AYRES. DE DIRECTIE. UITBREIDINGSPLAN DER GEMEENTE. ie Burgemeester, Hoofd van hei Gemeenle- istuur van Leiden Gelet op artikel 31 der Woningwet, Brengt ter algerneene kennis, dat het door feu Gemeenteraad, in zijne vergadering van fl Februari 1927 vastgestelde plan lol her telling van het uitbreidingsplan der ge- neente, betreHende het gedeelte gelegen lus- (hen de Heerenstiaal en de Schelpenkade b betreffende den verbindingsweg bewesten je Roombuigerbrag van den Hoogen Rijn- Bjk naar hel Utrechtsche Jaagpad, door de Tedeputeerde Stalen dezer provincie is edgekeurd bij hun besluit van 20 April 27. G. S 64-1, en dat het bedoelde plan let de daarbij behoorende kaarten, grond- ekeningen, enz. op de Secretarie der ge- eenle voor een ieder ter inzage ligt. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAK DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden. 26 April 1927. 1802 CHRISTELIJK DEMOCRATISCHE UNIE. Feitelijk was de tegen gisteravond in het bouw Prediker aangekondigde vergadering ;Cen vergadering van de Christelijk Demo- ralische Unie. Om de eenvoudige reden dat r nog geen sprake is van een - afdeoling "iden van de Unie. die in een bijeenkomst Utrecht op 11 December van het vorig ar werd opgericht. De verg. van gisteren door een aanlai adgenoolen die instemmen mei het pro- ramma van de C. D. U. belegd, had ten Lj0el de Leidenaren vertrouwd le maken mei it programma, waardoor men mogelijk tot ie oprichting van een plaatselijke a.fdeeling ou kunnen geraken. De heer Ververs heeft in den breede uit eengezet wat de motieven zijn die leiden het verlangen een Christelijk Democra tische Unie te stichten. Hij zeide o m. en "d was het zwaartepunt van betoog dat le C. D. U. streeft naar een samenleving, Jaarin de gerechtigheid voortvloeiende uit et bestaan van het Koninkrijk Gods beter iot uiting komt, dan in de tegenwoordige maatschappij het geval is, en bij dé huidige olitieke constellatie mogelijk is gebleken. De tweede spreker, de heer Stado J. Ver- feld behandelde het onderwerp „Wal wil de D. U." Hij zeide dat men -wil komen tot de op- 'chting van één eenheidsfront van alle hrislen-democraten Spr. achl dit Doodig. -Oodzakelijk en een plicht Vooral omdat de coalitiepartijen zich aldus spr. meer n meer doen kennen als conservatieve par ijen, die lustig meevaren achter hel ka pitalistisch Linieschip. Hij wees er met op, at men in de oprichting van de Christelijk emocralische Unie vooral niet mag zien p oprichting van een nieuwe partij onv )at het in de bedoeling ligt in de eerste :laa(s de leden der beslaande (of juist ont bonden! kleine partijen als de Christelijke olkspartij. de Chr Democratische Bond. de .hr. Democratische Partij en de Chr Sociale 'olkspartij in de Unie te vereenigen, terwijl en ook gaarne zou zien dat de democrati ze elementen uit de Anti-Revolutionaire arlij en de Chr Historische partij zich on er den vaan van de C D U. zouden joharen Door eenige aanwezigen werd nog met o sprekers in debat getreden. Vooral over jet punt ontwapening dat op het programma (an dp C D U voorkomt en waarvan de eide sprekers, die lid zijn van de Ned Ver Jot bestrijding van den oorlog, zich groofe oorstanders beloonden. Eerst om kwart jOor twaalf ging de vergadering uileen Tot de oprichting van een afdeeling Lei- jen der C. D U.' is men intusschen nog niet gekomen. 1 IS VAKONDERWIJS VOOR SCHOENMAKERS NOODIG ïn hel gebouw ..Prediker". Janvossen- alhier, sprak gisteravond voor de oenmakers Palroonsver. vüpuw Leven" eer P. Donker, uit Rotterdam, lid van hel Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Schoenm. Patr.- en Winkeliersverenigin gen, met het onderwerp „Is vakonderwijs noodig?" De vergadering, welke door slechte weers- omslandigheden slechts matig bezocht was, werd door den voorzitter, den heer v d. Staay met een kort woord geopend. Hij wees op de geringe deelname voor de oplei ding diploma A (schoenherstelleri en hoopte dat de rede van den heer Donker er toe zou leiden, dat velen zich zullen opgeven. De heer Donker wees allereerst op het vrijwel nog algemeen ontbroken van goede vakkennis en op hel droeve feit, dat vele buitenstaanders zich verbeelden, dat zij ook wel schoenen kunnen repareeren. Het schoenmakersvak is geen vak. wordt maar al te vaak beweert en na het afschaffen der gilden is de terugslag gekomen. Spreker wees op de vele misstanden en vermeldde als bijzonderheid, dat te Rotterdam 22 teerzaken en 84 kramen op de markt ver- koopen de slechtstp slukkenleer aan z g, eigenbouwers. Het publiek krijgt een verkeerden indruk als zij dit ziel. Het gebrek aan vakkennis is een groote fout en de slechte schoenmaker bederft alles. Vakkennis is over en over noodig teneinde het geheel op epn heter peil te brengen. Het deelnemen aan cursussen is daarom een eisch dos tijds. Er moet meer geleerd worden, eendrachtig samengewerkt worden om hétere toestanden en prima werk te verkrijgen. Hel euvel zit speciaal in het lage peil-van de vakkennis. Nu zijn het geen tijden om te praten zooals zes jaar geleden over prijzen Men staat nu voor het feit. dat de waarde van den schoenmaker wordt vastgesteld door zijn vakkennis. Velen zijn nog tegen goede vakopleiding, bekrompen ideeën spelen daarbij parten. Door bijzon dere omstandigheden kreeg de Bond de medewerking van een specialen leeraar. die heden ten dage vakcursussen leidt, welke met animo gevolgd worden.. Het instellen van examens onder Rijksloezicht, waaraan zware eischen zijn gesteld, ging een waar., borg geven voor vakkundige schoenmakers. Doch allereerst is liefde voor het vak noo dig en het is een verblijdend teeken. dat velen door dp cursussen meer willen leeren en zich verheteren. Spr. drukte den aanwezigen op het hart, dat zij er in hun kringen propaganda voo* moeten maken, dal het deelnemen aan de cursussen noodzakelijk is. Na afloop vap de animeerende rede ge tuigde een der aanwezigen, die reeds diverse cursussen bezocht had. van zijn ervaring en het succes dat hij hiermede nu practisch opdeed Ei ontspon zich verder een aangenaam debat over eenige vakdetails, waarbij ver schillende inzichten naar voren kwamen De voorzitter dankte den heer Donker hartelijk voor zijn uitvoerige rede en riep hem een hartelijk „tot weerziens toe". ZWEEDSCHE GRANIETKEIEN LANGS DE TRAMRAILS IN DE STAD Het is opvallend hoe dikwijls tot nog toe de stralen waardoor de tram loopt moeten worden opgebroken. De zware tramwagen alsmede de vrachtauto's die ook liefst op het tramspoor rijden slijpen de keiën af en drin gen ze naar beneden, waardoor men een slechte straat krijgt, die bovendien gevaar lijk en onaangenaam is voor het verkeer. En hoewel de kosten voor deze verslraling, die door de gemeentelijke straattnakers wordt verricht door de betrokken Tramweg maatschappijen worden gedekt is dit her haalde verstraten een groote last. Vanwege het Bureau van Gemeentewerken zijn daarom reeds lang onderzoekingen gedaan er verbetering in te brengen. Een afdoende verbetering zou zijn. het leggen van een beton ondervloer. doch van de hooge kosten daaraan verbonden deinzen de Tramweg maatschappijen nog terug. Thans is de aandacht gevallen op de zware z.g. Zweedsche granietkeiën die door hun grooteren omvang niet zoo licht ver zakken en tengevolge van hun hardheid lang niet zoo erg aan slijtage onderhevig zijn als de tot dusverre gebruikte keiën. Geleidelijk worden nu deze keiën aange bracht. Over het aanvankelijk resultaat is men bijzonder tevreden. VOOR HET DRENTSCHE VEENKIND. Op uitnoodiging van de Propaganda-Com- missie voor het Drentsche Veenkind hebben zich in de meeste plaatsen van ons land co- mi lé's gevormd die op of omstreeks 30 April a.s. plaatselijke Collectes organiseeren ten behoeve van het zwakke Drentsche een kind Hare Kon. Hoogheid Prinses luliana heeft toestemming verleend haar naam aan die collecte te verhinden, vandaar dat ge- trachl wordt op den 30 en April de collecte le houden. Zoonis wij Vrijdag in ons blad hebben medegedeeld is ook in deze gemeente zoodanig comité opgericht waarvaD onze burgemeester het eerevoorzilterschop heelt aanvaard en dat overigens gevormd wordt door dames en heeren, geboren en getogen Drentenaren. Het eert hun dal 'zij hun gewestgenooten nog niel hebben vergeten en hunner willen gedenken in dagen van nood en daartoe ook hun stadgenooten toe op wekken. De nood I in de venen van Drente is groot en ook de kinderen lijden er zeer. Blijven deze onder voed dan wreekt zich dit op het opkomend geslacht in deze reeds misdeelde provincie. Daarom ook bevelen wij deze Collecte zeer aan. Ter voorkoming van vergissing deelen wij achter mede dat zij niet op Zaterdag 30 April zal worden gehouden, omdat vóór dien dag reeds vergunning tot een andere in zameling was verleend. De Collecte zal nu op Zaterdag 7 Mei gehouden worden. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld „Froeve eener introspectieve 'Plato-studio'' de heer H. M. J. Oldewelt, geboren te Groningen. Zondag. 1 Mei a.s. zal het 45 jaar ge leden zijn dat onze stadgenoot J. G. Filippo in dienst kwam bij de firma Koole Nicola en Co. Brood- en Beschuitfabriek „De Ver- eeniging" alhier. Wij twijfelen niet of velen zullen den krassen 70-jarigen man die nog legen een jongen man op werkt op dien dag blijken van hunne belangstelling schenken. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal worden gehouden op Maandag, 9 Mei. Naar wij vernemen zullen reeds met den a.s. Zomerdienst der Ned. Sporwegen de meeste breinen eleotrisch gaan loopen. In de voorloopige Zomerdienstregeling komen nog slechts enkele stoomtreinen voor. De electrische treinen zullen uit acht rijtuigen bestaan: door de inrichting der rijtuigen zullen de damescoupé's vervallen In sommige drukke treinen zullen, daar de bagageruimte in de electrische treinen te klein is. E-wagens geplaatst worden, „Nut en Vermaak" heeft gisteravond opnieuw blijk van haar gemeenschapszin gegeven door getrouw aan haar devies, de netto-opbrengst van de derde opvoering barer revue „Wat hindert dat?" te bestem men voor de noodlijdende bevolking in de Drentsche venen. Jammer was het, dat de zaal niet geheel gevuld was. al mocht het bezoek alleszins bevredigend genoemd worden. Er is ook gisteravond weer gegierd van het lachen om al de kwinkslagen, die inzonderheid door het duo Job en Lewie de zaal inge- slingerd werden, maar ook waren er oogen- blikken, dat men een speld kon hooren val len, zooals bijv. tijdens het gevoelige liedje over de toestanden in Drente, waarvoor de heer Heemann den tekst schreef, terwijl de heer Brons er een teere melodie voor com poneerde. „Sappho" verzorgde ook nu weer op voor treffelijke wijze het muzikale gedeelte en heeft door haar kranig spel zeker het hare tot het welslagendezer revue bijgedragen. Het kapwerk werd zeer ten genoegen van het bestuur verzorgd door den heer Kou- wenherg. terwijl de costumes geleverd wer den door het costuumhuis „Erato". En hiermede behoort de Nut en Vermaak- revue „Wat hindert dat?" weet tot het ver leden; de heer Heemann heeft in alle op zichten eer van zijn geesteskind beleefd; moge dit voor hem een aansporing zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan; uit hetgeen wij in de afgeloopen dagen zoo hier en daar opvingen hebben wij kunnen con-- cludeeren, dat de# Nut-en-Vermaak-leden en met hen vele andere stadgenooten, van den heer Heemann niet anders hopen en verwachten! Naar wij uit goede bron vernemen, het geen later in dit blad zal worden bevestigd, zal de Leidsche Christelijke Oranjevereni ging den achttienden verjaardag van onze Prinses op feestelijke wijze vieren. Alle „Oranjeklanten" worden dien avond ver wacht in de groote Stadsgehoorzaal. 't Programma ziet er aantrekkelijk uit. 't Zangkoor van den heer Hovv zal Oud- Hollandsche liederen zingen. Reeds meer dere malen toonde de heer Hovy ons de schoonheid der Oud-Hollandsche kunst en ook dezen avond zal dit weer naar voren worden gebracht. De „Timdelerclub" komt dit jaar met iets geheel nieuws. Zij wil dien avond een stuk geschiedenis laten zien en heeft daar voor wel een zeer gelukkige greep gedaan: het begin van onzen tachtigjarigen worstel strijd tegen Spanje. Tenslotte zal de heer Plu met zijn strijkje deze feestviering opluisteren. Tengevolge van het heerschende nood weer liggen nu reeds gedurende eenige dagev aan gene zijde van het Kagermeer, onder Warmond, een motorschip en een vlet, beladen met bouwmaterialen en be stemd voor de N. V. Kalkfabrieken v. h. VaD Dijk Co., alhier, die gunstiger weers omstandigheden afwachten om de stad te bereiken. De schipner wenscht de verant woordelijkheid van het overvaren onder deze omstandigheden niet te aanvaarden. Tengevolge van het breken van een streng is gistermorgen omstreeks tien uur de melkhandelaar J. O. met rijn met paard bespannen wagen op de Neksluis tegen een huis op den Witten Singel gereden. Er ontstond eenige materieele schade aan het lemoen van den wagen en aan den gevel van het huis en er ging wat melk verloren. J. O. kwam met den schrik vrij. Door onbekende oorzaak werd een lantaarn, staande aan den Witte Singel vlak voor het Diaconessen huis, vrg ernstig be schadigd. Waarschijnlijk is de paal aan gereden. Van de dader geen spoor. De politie heeft in bewaring genomen een heerenrijwiel dat in de Lokhorststraat onbeheerd werd aangetroffen. Hel rijwiel was nog voorzien van een belastingplaatje! DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapeningsvoorbe- reiding Tirana het beletsel. Gisteren kwam de commissie tot voorbe reiding der ontwapeningsconferentie weer bijeen. De vertegenwoordigers van België en de Kleine Entente dienden eèn voorstel in, volgens hetwelk de verdragsluitende partijen zich verbinden den gas- en bacte- riologisehen oorlog, evenals de fabricatie en den in- en uitvoer van producten voor dat doel te verbieden. De gedelegeerden van Duitschland, Chili en Argentinië slo ten zich bij het voorstel aan. De gedele geerde der Ver. Staten, maakte echter voor behoud. Voor de commissie overging tot de be spreking van den definitieven tekst van do ontwerp-convent-ie in eerste lezing, besloot zij dezen tekst ter informatie aan den Vol kenbondsraad toe te zenden. Up voorstel van Bernstorfl zal de commissie in het be geleidend schrijven aan den Volkenbonds raad den wensch te kennen geven, dat de documenten ook zullen worden medege deeld aan de regeeringen, die tot de a.s. ontwapeningsconferentie zullen uitgenoo digd worden. Daarmee werd Rusland be doeld. Sok el (Polen) hield daarop 'n rede, die culmineerde in den wensch dat de commissie de documenten zal voorzien van een inleiding, die de raoreelo balans ge maakt hebben der voorbereidende werk zaamheden. Zoo werd besloten. De commissie voor het uitwerken van een ontwerp conventie nopens de controle op de wapenfabricage heeft onder leiding van graaf Bernstorff (Duitschland) verga derd en geconstateerd dat over de door de V. Staten bepleite controle op de wapen fabricage van staatswege geen eenstemmig heid te bereiken was wegens den tegen stand van Italië. Gistermiddag heeft de commissie opnieuw vergaderd om zulks in een rapport aan den Volkenbondsraad mee te deelen. Zij beval in dat rapport tevens voortzetting van haar arbeid parallel met die van do ontwapeningscommissie aan. Lord Cecil zeide in een verklaring voor de pers te Genève, dat de commissie tot voorbereiding der ontwapeningsconferentie het voornaamste gedeelte heeft uitgevoerd van de taak, die zij zich bij het begin van de zitting gesteld heeft. Zij heeft een schema opgesteld voor de vermindering en de beperking der wapeningen. De defitieve cijfers der bewapeningen moeten nog wor den ingevuld en dat zal geen makkelijke taak zijn. Doch men heeft van het begin af ingezien, dat dit niet kan geschieden in deze zitting. Het schema is in zijn alge rneene omtrekken vastgesteld. Op eenige punten zijn reserves gemaakt, door ver schillende landen en voor andere punten zijn alternatieve oplossingen voorgesteld. Het resultaat van hard werken bewijst, dat ontwapening eeD volkomen uitvoer bare politiek is. Cecil durft wel zeer optimistisch zich te uiten bij zoo'n eclatante mislukking der conferentie. Wegens de blijkbare verscherping van het Italiaanseh-Zuid-Slavische conflict, heb ben de Fransohe en de Engelsche gezant te Belgrado zich in verbinding gesteld met deD nieuwen minister van buitenlandsche zaken Marinkowits van Zuid-Slavië Naar in politieke kringen verluidt, acht men directe onderhandelingen tusschen Rome en Belgrado onmogelijk, zoolang Italië blijft staan op het standpunt, dat er over het verdrag van Tirana niet gespro ken kan worden. DUITSCHLAND. Po8ttarievenverhooging. Schatzl, de rijksminister van posterijen, heeft in een onderhoud met een medewerker van het Acht Uhr Abendblatt verklaard, dat er in principe besloten is to! een algerneene verhooging van 50 pet. van de posltarieven. Die van telegraaf en telefoon zullen onver anderd blijven. De nieuwe tarieven zullen met 1 Juli worden ingevoerd. Deze verhooging is noodig. omdat de poste rijen anders de gesloten leeningen niet kun nen amortiseeren Van de verhoogde tarie ven worden jaarlijks nieuwe inkomsten vin 50 k 60 millioen mark verwacht. BINNENLAND. Huldiging van Mgr. Nolens Ier gelegenheid van zijn 40-jarig priesterjnbilenm (Binnenl. 2e blad). 50-jarig bestaan der Kon. Ned. Ver. van gepens. officieren van het Nederl. Leger (Binnenl. 2e blad). Vergadering van den Bond van Nederl. Predikanten (Kerk en School 3e blad). Te Noordwijk is overleden de heer C, J. L. van der Meer (Omstreken 3e blad). De Nederlandsche lawntennis-ploeg vooz den wedstrijd tegen Denemarken (Sport 2e blad). BUITENLAND. Rede van president Coolidge over de Amerik. bnitenl. politiek (Buitenl. le blad). De commissie inzake wapenfabricage ver klaart zich machteloos (Buitehl. le blad). Benesz tegen Italië en Polen (Buitenl. le blad). ENGELAND. Mc Donald's thnisreis. Men heeft in Londen bericht gekregen uit New York. dal Ramsay MacDonald hoopt instaat te zijn zich hedenavond naar Engeland in te schepen aan boord van de Berengaria. Zijn toesland is volstrekt met ernstig. Hij heeft keelpijn en een lichte tem- peratuurverhooging en heeft daarom een paar dagen rust genomen. OOSTENRITK. De uitslag der verkiezingen. De totale resullalen der verkiezingen zijn thans: eenheidslijst 79 (in 1923 82 christe- lijk-socialen en 10 Groot-Duilschers) sociaal democraten 67 (68). boerenbond 6 (5) en 13 zetels, waarover herstemmingen moeten plaats hebben. Hiervan zullen de sociaal democraten er vermoedelijk 3 verwerven, terwijl men verwacht, dat ook de boeren bond er nog eenige zal krijgen. Tegelijk met de verkiezingen voor den Nationalen Raad hadden de verkiezingen voor de Landdagen der volgende landen plaats: Neder-Oostenrijk, Stiermarken, Ka rin thië, Burgenland en de stad Weenen. Hieromtrent zijn nog de volgende resullalen gepubliceerd: Neder-Ooslerijk: eenheidslijst 38. soc.- democraten 21. boerenbond 1 zetel (tol dus ver christelijk-socialen 36, sociaal-democra ten 22. boerenbond 2). Karinlhië: christelijk-socialen 11. soc.- democraten 16. boerenbond 12. nalionaal- socialisten 1. Slowenen 2 zetels (tot dusver christelijk-socialen 9. sociaal-democraten 15 boerenbond 10. Groot Duitschers 5, natio naal-socialisten 1 en Slowenen 2). Burgenland- eenheidslijst 14, sociaal democraten 13. boerenbond 5 zetels. TSJECHO-SLOWAKITE. Benes tegen Italië en Polen. De minister van buitenlandsche zaken Benes heeft op een conferentie der natio naal-socialisten verklaard, dat Tsjecho- Slowakije er naar strpven moet den invloed van Italië in Midden Europa te beperken en de kleine entente vast bij den Balkan aan te sluiten om deze in de sfeer van Centraal Europa te betrekken. Verder moet gestreefd worden naar een samenwerking met Hongarije. Op Polen kan men zich niet verlaten. Polen is de Balkan van 't Noorden. Er dreigen daar conflicten in de Lithausche en in de Corridor-kwestie. Tsjecho-Slowakije moet er zich tegen ver- zeiten in de Poolsche politiek betrokken te worden. De erkenning de jure van sovjet-Rusland door Tsjecho-Slowakije zal eerst in den herfst plaats hebben. POLEN. Communisten-vervolging. Gisternacht deed de politieke politie een inval in het bureau der vereeniging van Joodsche handels- en kantoorbedienden, waar een communistische vergadering werd gehouden Zij arresteerde 18 personen, on der wie' zich volgpns de bladen 14 geëm ployeerden der Sovjefhandelsdelegatie ph der Sovjetlegatie zouden bevinden Met het oog op de a.s. Meiviering verwacht men nog meer arrestaties van communisten. VEREENTGDE STATEN. Rede van Coolidge. President Goolidge heeft gisteravond op het jaar,lij! >e diner der „United Press" een belangrijke rede over de buitenland-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1