[Fa. P. DË WILDE NIEUWE LINGERIES j Nieuwe Pyama's Huishoudjassen i j Witte Dokfersjassen j AGENDA. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. Burgerlijke Stand v. Leiden. TELEGRAMMEN. Maandag. Prediker (Janvossensteeg)Openb. verg. Scboenmakersver. „Nieuw Leven". Spr. de heer Donker over: „De noodzakelijkheid van vakonderwijs". 8 uur. Prediker (Janvossensteeg)Chr. Democr. Unie Sprekers de heeren Ververs en Stado Jans Verveld. 8 uur. Stadszaal (groote zaal): Opvoering Nut en Vermaak-revue„Wat hindert dat V' 8 uur. Dinsdag. Gebouw R.-K. Volksbond (Sleenschuur 15) Tentoonstelling van werkstukken Brood- en Bankelbakkers „St. Hubrecht". 710 uur. Stadsevangelisatie (Morschweg 59)Sa menkomst te 8 uur. Stadszaal (foyer): Lezing van den heer A. M. de Jong over „Merijnlje Gijzen's jeugd". 8 uur. Stadszaal (kleine zaal)Kookdemon- Btratie. 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Ned. Reisver. afd Leiden. Filmavond over de Noorsche fjorden. Kwart over acht. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 25 April tot en met Zondag 1 Mei a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313; G. F. Reyst, Steenstraat 35, telefoon 136. bijzonder gezellig en vlot verloop had, droeg evenwel nog een extra-feestelijk karakter, doordat de heer Wielinga dezen dag het feit herdenkt, dat hij zich voor 127' jaar hier ter slede als dansleeraar vestigde, ge durende welken tijd de heer W. zich er op beroemen mag aan talrijk velen de begin selen van Terpsichore's kunst te hebben bijgebracht. Begonnen met een groepje jon gelui van nog geen honderd personen, zag de heer W. het aantal leerlingen, dat zijn dansacademie aan den Nieuwe-Rijn be zocht, gedurig toenemen en in den thans beëindigden cursus was dit aantal reeds tot ruim vierhonderd gestegen. Geacht als de heer W. bij zijn leerlingen is, lag het voor de hand, dat dezen den dag van zijn 127»-jarig jubileum niet onopge merkt wilden laten voorbijgaan en zoo vormde zich uit hun midden en de oud leerlingen een huldigingscomité, waarin tevens nog een verlegenwoordiger der ouders zitting had, welk comité zich be lastte met de inzameling van gelden voor een huldelijk, overeenkomstig het verlangen van den jubilaris bestaande in een radio- .toestel. I Nadat in het begin van den avond de heer W. de aanwezigen met een enkel woord had verwelkomd en de groote zaal zich hoe langer hoe meer begon te vullen, zorgde het strijkje onder leiding van den heer Kloos er voor, dat de rechte stemming er alras inzat en deze is gebleven totdat het ochtendgloren de nachtelijke duisternis ge heel en al had verdrongen en het zonnetje de late of liever vroege feestgangers be scheen. Het bal zou zichzelf niet geweest zijn, wanneer er niet wederom een drietal bal letten zou zijn opgevoerd; alle op bestaande muziek gearrangeerd en ingestudeerd onder leiding van den heer W., terwijl zijn echt- genoote op de van haar bekende smaak volle wijze de kleurige en keurige costumes ontwierp en vervaardigde. Vooral de ..Idvlle passionelle", waarin de wisselwerking van zon en maan op artistieke wijze werd ge symboliseerd, oogstte veel en welverdiend applaus, terwijl mevr. Wielinga al haar moeite en tijd beloond zag door een twee tal fraaie bloemstukken. Uit erkentelijkheid voor de zich getrooste opofferingen bood de heer W. aan alle medewerkende meisjes een souvenir aan. Kort na middernacht werd de gezelligheid verplaatst naar den Foyer, waar het een drukte van belang was en waar de huldi ging plaats vond. Namens het comité voerde de lieer F. Proot het woord, die in een har telijk gestemd toespraakje den heer Wie linga dank bracht voor het goede dans- onderricht en hem de voor den aankoop van het bovengenoemde cadeau bestemde geldsom onder couvert aanbood. Mevr. Wielinga deelde terecht in de hulde haar echtgenoot gebracht en kreeg een prach tige bloemenmand, terwijl de pianist, de beer Kloos, als „der Dritte im Bunde" een meerschuimen tabakspijp in étui in ont vangst had te nemen. Met een driewerf „hoera voor Wielinga" was de plechtigheid afgeloopen cn werd het feest in de meest genoeglijke stemming voortgezet. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift getiteld: „Het drogen van eiuithoudende vloeistoffen en fermenten", de beer J. H. Akkerman, geboren te Rijssen. Geslaagd is voor het diploma zwem onderwijzer, afgenomen door den Ned. Zwembond, de heer E. Kooreraan alhier. Zaterdagmiddag heeft de Raad van Beheer der Haagsche Tramwegmaatschappij per extra-tram een bezoek gebracht aan onze stad. waarbij in het bijzonder de om geving van de Zijlpoort en de Havenbrug werden bezichtigd- Bij informatie bleek ons, dat dit bezoek geenszins verband houdt, zooals men wel licht zou vermoeden, met een evenlueele doortrekking van de tramlijn, daar de plan nen daarvoor momenteel nog niet bestaan, doch dat hpt bezoek uitsluitend diende om de leden van den Rand van Beheer in de gelegenheid te stellen persoonlijk kennis te maken met het bedrijf naar Leiden en de bezittingen aldaar van het Gemeentebe drijf in oogenschouw te nemen. Morgcnavoud organiseert de ifdeeling Leiden van de Ned.Reisvereeniging in de grootf Stadszaal een filmainn'', vaar be halve een film in 5 acten ecu serie licht beelden over de generale vereenigingsreis naar de West-Noorsche fjorden zal worden vertoond, waarbij een der leden van de commissie van voorbereiding voor deze reis een toelichtend woord zal spreken. Gezien het succes, dat deze fiim eldere, o.a. in Den Haag, geniet, raden wjj onzen lezers aan gebruik te maken van de ge legenheid tot plaatsbespreking, waaromtrent men in een advertentie in dit Blad nadere bijzonderheden gelieve aan te treffen. Hedenmorgen is nabij de B!auwpoort3- brug een Ford-auto in botsing gekomen met een vrachtauto, tengevolge waarvan deze licht beschadigd werd. Gistermiddag omstreeks 5 uur is "op de Breestraat de 72-jarigo voetganger W. v. d. H., terwijl h\j de straat wilde over steken, aangereden door een personenauto, bestuurd door den heer Z., alhier, waardoor de wandelaar eenige onbeduidende verwon dingen bekwam. Ongewenschte bezoekers hebben zich toegang verschaft tot de kantoorlokaliteiten van de firma K. aan de Heerengracht. Ver moedelijk zjjn de inbrekers door een raam op een binnenplaats aan de achterzijde naar kinnen geklommen en z\jn toen, daar zij niets van hun gading vonden, onverrichter- zako afgedropen. De politie stelt een onderzoek in. Zaterdagmiddag omstreeks halfdriö is op de Botermarkt een groentenwagen, be stuurd door G. K., bij het keeren aangereden door een bestelauto van de firma Zurloh. Van den wagen werd het lemoet ontwricht, terwijl de bak gedeeltelijk vernield werd. Toen de 83-jarige weduwe Z., wo nende in het Sions-hofje, Zaterdagmiddag in haar woning van een fluitketel de stop wilde afnemen, spoot het kokende water haar met een straal in het gelaat, waardoor zij met-ernstige brandwonden in het aan gezicht en den hals bekwam. De Eerste Hulpdienst liet de behandeling aan den huis arts over. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in do «afgeloopen week opgenomen 192 volwas senen en 5 kinderen, in totaal 197 personen. RECLAME. VOOR DAMES EN KINDEREN J LEVERING OP MAAT EN NAAR MODEL. BREESTRAAT 93 - TELEF. 1031 1741 VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 25 April 1927. 36 Tarbot per K.G. f 1.831.40, 12 Griet per kist van 50 K G. f 5120, 5211 Tongen per K.G. 12.20f 1.20, 2 Grooie Schol per kist van 50 K.G. 57—f 50, 7 Middelschol per kist van 60 K.G. f 58I 46, 18 Zelschol per kist van 50 K.G. f 63133, 780 Kleine Schol per kist van 50 K.G. f 31f 3, 34 Schar per kist van 50 K.G. f 8f 2.50, 6 Tongschar per kist van 50 K.G. f 42, 13 Roggen por 20 stuks f22f 11, 62 Vleelen p. stuk f 2.77f 1.60, 65 Pieterman en Poon tjes per kist van 50 K.G. f 121 3.60, 10 Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f 48 f 27, 37 Midel Schelv. per kist van 50 K.G. f28—f 17, 161 Klemmiddel Schelvisch per kist van 50 KG. f20fit, 340 Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f 16fó, 88 Kabeljauw per kis! van 125 K.G. f34 122, 2G0 Gullen per kist van 50 K.G. f9 50 f4. 369 Lengen per stuk f 1.60f 0.60. 168 Heilbot per K.G. f 1 70f 1 10. 7337 IVijting per kist van 50 K.G f -4.10—f 2 30. 7333 Koolvisch per stuk f 1.10fO.18, 84 Makreel per kist van 50 K.G. f 17f1150. Binnengekomen 21 stoomtrawlers en de loggers KW 74 mei f 300, KW 38 met f 207, KW 138 met f332. KW 36 met f316. KW 143 met [318, KW 45 met f321, KW 129 met f 124, KW 173 met f 283. KW 39 met f 159. DE ALGEMEENE TOESTAND. De voorbereidende ontwape ningsconferentie. In /erband met den vonge dagen ge bleken onwil van vele delegaties tot het doen van concessies scheen een discussie over het groote vraagstuk van de controle gansch onvruahtbaar en koos voorzitter Loudon zeker de wijste partij door maar voor te stellen, in tegenstelling tot het voor Paschen genomen besluit, dit pro bleem toch niet meer te bespreken, daar de standpunten bekend zijn en overeen stemming toch onbereikbaar schijnt. De Brouckère trachtte nog even, het optimis me over mogelijk nuttige ophelderingen levend te houden, doch het blijkbare ver langen van de meeste delegaties om nu maar naar huis te gaan, deed ook De Brouckère tenslotte zwichten. Daar lord Cecil nog steeds ongesteld is, ontbrak de drijvende kracht tot volhardende voortzet ting der taak, om&anks alle teleurstellin gen. Onder de gegeven omstandigheden moeten ook de optimisten erkennen, dat verdere discussies over de Controlekwesties onvruchtbaar zouden zijn geweest, gelet op de algemeene stemming, die na de Paaseh vacantde nog slechter is geworden. Een spoedig slot van de zitting 6taat thans te wachten en is inderdaad het eenag moge lijke geworden. Het internationale vredesbureau t-e Ge neve heeft aan de commi'ss/ie van voorbe reiding voor de ontwapeningsconferentie een oproep, door den voorzitter van het bureau, den Belgischen, senator Lafon- taine, onderteekend, toegestuurd, waarin verklaard wordt, dat zich nog nooit een diepere teleurstelling van de wereld heeft meester gemaakt dan thaos bij de bespre kingen van de commissie van voorberei ding. BELGIE. Oproerpoging in den Kongo. Volgens berichten uit Katanga, te Brus sel in officieele kringen ontvangen, heeft een inboorling, komende uit Noord-Rhode- sië, getracht in de Kongoleesche grens streek bij Sakania troebelen te verwek ken. Door de Rhodesiaansche autoriteiten gewaarschuwd, heeft de Belgische gouver neur tijdig de noodige maatregelen kun nen treffen, welke tot de arrestatie van 12 negers hebben geleid. De oproeretoken- do inboorling, die profeet beweert te zijn en Jeremias Gondwe heet, is e<r echter in geslaagd, te ontkomen en naar Rhodesië gevlucht, waar hij verder zal worden op gespoord. ONDERTROUWD: W. M. Lagerberg jm. 25 j. en S. de Haas jd. 23 j. C. Bogerd jm. 27 j. en M. Kok- kedee jd. 25. .1. W. A. M. Puynslee jm. 27 j. en M. P. F. Huurman jd. 24 j. M. G Pielanen jm. 26 j. en M. M. Kooien jd. 23 j. H. J. Teeuwen jm. 25 j. en T. J. Erades jd. 24 j. J. A. M. Wisse jm. 26 j. en W. Th. v Niekerk jd. 24 j/— F. Seriier jm. 22 j. en C. Mazurel jd. 20 j. S. Fuchs jm. 27 j. en P. v. d Linden jd. 25 j. B. Heet- velt jm. en .1. M. Verhoog jd. J Zwart jm. 22 j. en J. v d. Klis jd. 21 j. J. Raar jm 31 j. en J Koomen jd. 22 j. L. L. Cavé im 75 j. en C. II. de Vos jd. 21 j. J. Sherds jm. en E. S. L. Colin jd. 41 j. ITALIË. Het charter van den arbeid. Het Ilaliaansche „Charter van den Ar beid", dat Vrijdag is afgekondigd, bevat onder meer de volgende opmerkelijke bepa lingen omtrent de organisatie van den „corporatieven staat". Art. 1. De Italiaansche natie is een orga nisme, welks doeleinden en middelen die van de individuen welke het vormen, in kracht overtreffen. Zij is een geestelijke, politieke en economische eenheid, welke haar historische verwezenlijking vindt in den fascistischen staat. Art. 2. Arbeid in al zijn vormen, tech nische, hoofd- en handenarbeid, is een maatschappelijke plicht. In dezen zin, en alleen in dezen zin, staat hij onder staats- voogdij. Het geheel der productie is één en kele eenheid, van nationaal standpunt be zien; haar doel is: het welzijn der produ centen en de ontwikkeling van de volks kracht. Art. 3 De beroeps- of vakorganisatie is vrij. Maar slechts de bij de wet erkende en door den staat gecontroleerde vakbond is gerechtigd, de gcheele categorie van werk gevers of werknemers, waarvoor hij is ge vormd, te vertegenwoordigen; zijn belangen tegenover den staat en andere vakorgani saties te behartigen; collectieve arbeids contracten te sluiten, die bindend zijn voor alle personen dié tot de categorie behooren; contributie van hen te heffen. Art. 6 erkent gilden, wier doel het is ju ridische gelijkheid van werkgevers en werknemers te bevorderen en de tucht in productie en arbeid te handhaven. Deze corporaties vertegenwoordigen de belangen der productieve krachten in haar geheel. In verband hiermee worden zij erkend als staats-organen. Art. 7. De corporatieve staat beschouwt het particulier initiatief op het gebied der productie als de doeltreffendste en nuttig ste werkmethode in het belang der natie. In verband hiermee is de leider van een bedrijf tegenover den staat aansprakelijk wat de productie betreft. Art. 8 Verbonden van werkgevers zijn verplicht, de toeneming der productie en de verlaging der kosten op alle manieren te bevorderen. Art. 9 Staatsinterventie in de productie geschiedt slechts als het particulier initia tief in gebreke blijft of onvoldoende is, of als de politieke belangen van den Staat er bij betrokken zijn. Art. 11 bepaalt, dat de gilden verplicht zijn, door collectieve contracten de betrek kingen te regelen lusschen de groepen werkgevers en werknemers, die zij verte genwoordigen. Art. 12 zegt. dat de taak der corporatieve organen is, de loonen in overeenstemming te brengen met de normale levensbehoeften en de mogelijkheden der productie. De be paling van het loon wordt overgelaten aan overeenkomsten tusschen partijen in col lectieve contracten. Art. 13 De gevolgen van productie- en geldcrises moeten gelijkelijk worden omge slagen over alle productie-factoren. Art. 16. Na een j.iar ononderbroken dienst in een continu-bedrijf, heeft een employé recht op vacanlie met behoud van loon Art. 24 bepaalt, dat de werkgevers ver plicht zijn .arbeiders in dienst te nemen, die zijn ingeschreven bij de arbeidsbeurzen en daarbij voorkeur te geven aan leden der fascistische partij en der fascistische vak bonden, naar de volgorde van inschrijving. Art. 30 ten slotte noemt vakopleiding een van de voornaamste plichten der gilden. De Giornale d'Italia bericht, dat de grootmeester der vrijmetselarij, Domizio Torrigiani, aangehouden is en tot 5 jaar hechtenis veroordeeld i9. LITHAUEN. Minister-ontslag. Naar de „Rundschau" verneemt, hebben de minister van financiën en de minister van eeredienst, dit tot de christelijk-demo- cratieehe partij behooren alsmede de mi nister van verkeer, van de agrariërs-partij hun aftreden als leden van het kabinet aangekondigd. Zij zullen waarschijnlijk kunnen vervan gen worden, zoodat dit aftreden geen kar binetscrisis ten gevolge zal hebben. Het verluidt verder, dat de dhiïstelijk- democraten in de oppositie gaan. EGYPTE. Een regeering Sarwat-pasja. Onder zeker beding, heeft Sarwat-pasja, maar verluidt, zich bereid verklaard, een nieuwe regeering te vormen. MEXICO. Zes R.-K. bisschoppen nitgezet. Do voornaamste 6 Roomsche bisschoppen in Mexico zijn Donderdag naar de Ver- eemgde Staten gedeporteerd. Onder de ge deporteerden bevinden zich de aartsbisschop van Mexico en die van Michoacan. Het onderzoek naar de daders van den treinaanslag wordt druk voortgezet. De gouverneur van Jalisco, de provincie, waar de aanslag is gepleegd, werd door den provincialen raad afgezet. In de provincie Guanajuato hebben de federale troepen 13 rebellen gedood; zij namen den leider der bende, een Duitscher, gevangen; hij werd door den krijgsraad ter dood veroordeeld en gefusilleerd. In het geheele land wordt een scherpe censuur uitgeoefend. President Calles gaat voort met heftige aanklachten tegen zijn politieke tegenstanders te richten in ver band met den treinaanslag. Van katholieke zjjde wordt hiertegen scherp geprotesteerd. Over de reden tot uitzetting der R.-K. geestelijkheid heerscht natuurlijk verschil van meening.- De regeering zegt, dat het hoofd van het episcopaat, aartsbisschop Moro del Rio en de andere prelaten verzocht hebben het land te mogen verlaten, liever dan zich voor de rechtbank te verantwoorden over de ernstige beschuldigingen op grond van onweerlegbare bewijzen, tiie tegen hen wor den ingebracht. BÜ hun aankomst te Laredo in Texas echter, hebben de bisschoppen een verkla ring geteekend, waarin de uitlegging der regeering volkomen onwaar wordt genoemd. Z\j zijn nooit voor de keus gesteld zich aan een gerechtelijk onderzoek te onder werpen of het land te verlaten. Volgens hun door den Minister van Binnenlandsche Zaken te kennen gegeven, dat zij op bevel van president Calles het land moesten verlaten, omdat het episcopaat beschouwd werd als een aanstichter van een opstand. De prelaten gaven daarop den minister de verzekering, dat het episcopaat zich daaraan nooit heelt schuldig gemaakt, doch er zich toe beperkt had te zeggen, dat de katholieken in hun recht staan, als z\j zich verdedigen tegen do tyrannie, die hen onderdrukken wil. CHINA. Interview met Tsjang-kai-sjek. Generaal Tsjang Kai-sjek, de opperbevel hebber van het nationalistische leger heeft in een onderhoud met den correspondent van de „Petit Parisien" verklaard, dat na de vorming der regeering van Nanking, te genover die van Hankau, de Kwomintang zich heeft losgemaakt van de Sovjets, wat hem recht geeft te hopen, dat het nationalis tische China nu kan vertrouwen op de hulp der mogendheden. De regeering van Nanking, die steunt op den wil de rechten van het Chineesche volk te doen gelden, zal naar de verwezenlij king van die rechten streven lang9 diplo- matieken weg. Wij zijn bereid, aldus Tsjang Kai-sjek, in den geest van gelijkwaardigheid en goed vertrouwen het betreurenswaardig incident te regelen, dat is voorafgegaan aan onze kom9t te Nanking. Het onderzoek, dat is ingesteld, toont aan, dat de moorden en plunderingen het werk zijn geweest van communisten. De schuldige individuen zullen worden gestraft en de slachtoffers of hun famili9 zullen behoorlijk schadeloos gesteld worden. „Wij vreezen onze vijanden te Hankau niet." Hun troepen zijn slecht betaald. Spoedig zullen zij in aantal afnemen. Wij zullen geen hulp van republikeinsche zijde weigeren, zelfs niet die van Tsjang Tso- lin, op voorwaarde, dat hij de nationalisti sche principes aanvaardt Geen enkele Rus sische officier, verklaarde Tsjang Kai-sjek verder, zal nog langer in het nationolisti- sche leger worden geduld Generaal Gallent, de bolsjewistische militaire adviseur, is op de vlucht en Borodin behoort tot de ver dachten, tot wier arrestatie wij bevel hebben gegeven. Te Peking schijnt men intusschen nog vrij sceptisch te staan tegenover de bedoelingen van Tsjang Kai-sjek. Volgens een bericht zouden daar berichten ontvangen zijn, dat Tsang nog steeds eenige Russische ad viseurs om zich heeft en dat hij alleen per soonlijke vijandschap tegen Borodin koes tert. Ook zouden te Nanking nog bezittingen van buitenlanders worden geplunderd en zoudeD de autoriteiten zich al zeer weinig aan de wenschen der vreemde mogendhe den storen. TAPAN. Massa-ontslag. Aan de „Corricye della Sera" wordt int Tokio gemeld, dat dezer dagen een haJf mil li oen Japanse! ie arbeiders ontslagen. zullen worden. De meesten hunner werkzaam in de scheepsbouw- en de e\. portöndustrieën. De troepentranspoite, naar China zijn voorioopig stopgezet, h Japansche bladen verschijnen sinds Vrij dag j.L nog slechts met twee pagina's. NIEUW-ZEELAND. Voor de vlootbouw \a Singapore. Onder de voorstellen op vlootgebied, door Coster, den premier, gedaan, is betaling van een millioen pond, in reeks van jaarlijksohe termijneD, aan Enge land, als bijdrage in de kosten van i vlootbasis te Singapore. BUITENLANDSCH GEMENGD. MIJNONTPLOFFING BIJ CRANSAC. Twee achtereenvolgende ontploffing^ hadden plaats in de mijn Champagne, bi] Gransac. Er zijn acht dooden e® twee ge- wonden. MUNITIEDEPOT IN DE LUCHT GEVLOGEN Een munitie-depot te Bailleul is ontploft Zeven personen werden ernstig gewond. BLOEDDAAD IN WAANZIN. Op het eiland Smoelen heeft een vrou waarschijnlijk in een aanval van verstaudi verbijstering, haar zoontje in bed gewurgd, daarna haar dochtertje naar het straci gesleept ca haar daar den hals afgesnette en vervolgens zichzelf met een mes gt- dood. Een man, die in de buurt aan 't werï was, hoorde het schreeuwen der kindem,: doch kon niet tijdig genoeg ter plaats zijn om hen te helpen. BRANDEN. Naar uit Moskou wordt ge-meld, brak t Werohne-Udinski tijdens een voorstelling in een voorioopig in een schuur onderge brachte bioscoop, brand uit. Onder he: publiek ontstond een rreeselijke paniek, waarbij twaalf personen doodgedrukt wer den. Volgens een bericht uit Naszodt (Zevei- burgen) zijn daar 150 huizen door m. brand verwoest. De schado wordt op 1 miJlioen lei geraamd. Een telegram uit Weenen maakt gew&; van een brand t-e Bistritz (Transsylvauiè). waarbij 170 huizen vernield zouden zijn t duizenden personen dakloos zouden rijt; worden. TWEE JOODSCHE KOOPLIEDEN VERMOORD. Naar uit Wilna wordt gemeld, zij d:em afgeloopen nacht twee Joodsche koop lieden, 23 en 20 jaflr oud, door een troep antisemieten overvallen, gekneveld, nai: het katholieke kerkhof gebracht en dttr vermoord. V1SSCHERSBOOT TEGEN EEN IJSBERG GELOOPEN. Men gelooft, dat 50 Japansche vissdwre verdronken zijn pa een botsing tusschei hun boot en een ijsberg bij de Zuidkust van Saghalin. ERNSTIGE FABRIEKSONTPLOPFING TE DETROIT. Uit New-York wordt gemeld: In het hoofdgebouw van de Eriggs Ma nufacturing Cy, die in hoofdzaak onder deelen van auto1® fabriceert, heeft m ontploffing plaats gehad op een oogenbbfc dat er ruim 1000 menschen in het gebouw j, waren. Doordien er in het gebouw groote voor raden verfstoffen en lak waren, die brand geraakten, wa® het reddingswerk zeer moeilijk. Men gelooft, dat er ongeveer 20 personen omgekomen zijn, terwijl er nog 50 verwon-1 dingen opliepen. DE OVERSTROOMINGEN IN HET MISSISSIPPI-GEBIED. De overstroomingen van de Mississippi nemen nog steeds grooteren omvang aan, zoodat thans, naar uit New Orleans wordt geseind, ook de stad New-Orleans wordt bedreigd. Dag en nacht werkt men aan de verster king van de dijken. Honderden peTsoucn zijn van de buitenwereld afgesneden en hebben hun toevlucht op de daken van huizon en in boomen moeten zoeken. Het gevaar, dat" zij zullen omkomen is zeer groot, daar het reddingswerk door het te kort aan booten, belemmerd wordt. Wel is een extra-trein met 18 motorboo ten uit St. Louie naar LittleToek, in Ar- kansas gezonden, waar, naar ge'meld wordt, honderden in gevaar verkeeren. Directe hulp is noodig om hen te redden. Met behulp van vliegtuigen zijn tiental len personen gered, die in toppen van boo men en op de daken waren gevlucht. Er wordt voortdurende met vliegtuigen gepatrouilleerd boven het overstroom*)® gebied. De toestand is het meest verontrustend in Arkansas, waar het water enkele dage*1 geleden, zooals gemeld, door de St. Jol*3 Bayoudam is gebroken. Er is voorts C® breuk ontstaan im den dam boven Greco- ville, waardoor het water nog enkele de-re steden heeft overstroomd. Geschal wordt, dat binnenkort 2000 vierkante mij len land offideT water zullen staan in het delta-gebied der Mississippi. MACDONALD ONGESTELD. PHILADELPHIA, 24 April (Reuter' I" leider der Engelsche oppositie Ramsav Donald is in het Jefferson hospitaal opj£ nomen wegens een zware kou welke M heeft gevat en die vooral de keel heeft gelast. Alle spreekbeurten zijn afgezff® Zijn toestand is echter niet ernstig en c" gelooft, dat hij binnen eenige dagen de if riehtiv weer zal kunnen verlaten. 3-1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2