No. 20586 MAANDAG 25 APRIL Anno 1927 IFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIENÏ 80 CU. per regeL Bij regelabonneraent belaDgrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 CU. bij en maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecbt Voor eventueele opzending van brieven 10 CU. porto te betalen Bewijsnummer 5 CU. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week20.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0,18, Franco per post f 2 35 portokosten. I Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het Cfntraal-Stem- Jureau voor de verkiezing van de leden van 3en Gemeenteraad maakt bekend, dat op konderdag 28 April a.s., des namiddags te 13 1 'i uur, in een der vertrekken van het Raadhuis, zal plaals hebben de nummering tde op 12 April j.l. ingeleverde geldige didatenlijsten in de volgorde door het let aan te wijzen. De Voorzitter voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Leiden, 25 April 1927. 1750 NA ZEVEN-EN-DERTIG JAAR TROUWEN DIENST. De heer G. N. van der Voorden. I In het bureau van den gemachtigde Ier derlandsche Spoorwegen aan het Staal s- loorstation Witte Poort heeft Zaterdag- lond een eenvoudige maar hartelijke plech- kheid plaats gehad, ter gelegenheid van Jet afscheid van den heer C. N. van der ■oorden, beter bekend als Koos. de besiel- &r van de douaneloods aan de Witte Poort. Koos heeft Zaterdag den dienst der N. S. Wegens bereiken van den 65-jarigen leeftijd feet pensioen verlaten, na gedurende zeven- éiderlig jaren de spoorwegpet met eere te Hebben gedragen. Hij was een bekende 4oeh, en dat zegt meer, een zeer geziene Spoorbeambte. Gezien en bemind zoowel bij het publiek waarmede hij altijd zco ge moedelijk omging, als bij zijn meerderen, die ons nog dezer dagen de verzekering gaven dat zij Koos straks wel zouden missen. Hij waS zoo zeide ons een van zijn chefs ijverig en bescheiden, voorbeeldig betrouw baar en correct. Koos wist letterlijk met iedereen om te gaan en met iedereen vrien den te blijven. Want ook met de Rijks ambtenaren in de douaneloods was hij de beste maatjes, en dat ook zij Van der Voor- den's verdiensten en zijn sympathieke figuur noode zullen missen bleek uit de aan wezigheid van deze heeren bij het afscheid Zaterdagmiddag. Dat men Koos aan de Witte Poort „mocht" bleek trouwens reeds in 1915 toen hij zijn vijfentwintigjarig jubileum bij de Spoorwe gen „vierde". Een jubileum „vieren" en een afscheid gepaard met een plechtigheid ge beurt niet alle dagen bij de Spoorwegen. Dat men hem wel gevierd heeft indertijd en dat men ook zijn heengaan niet onopgemerkt liet voorbijgaan moge voor Koos het bewijs zijn dat er velen zijn die hem een warm hart toedragen en die hem ook in zijn ver dere leven, waar hij met den hem aangebo den wandelstok hoopt door te kuieren niets dan goeds wenschen. Ook de leden van de loterijclubs, en ook de medeleden van den Centralen Bond van Spoor- en Tramweg personeel in wiens dienst hij zich lange jaren belangloos heeft gesteld. TENTOONSTELLING VAN KOPTISCHE KUNST. Ter gelegenheid van het de vorige week alhier gehouden congres van het Oosterscii Genootschap in Nederland is in het Rijks museum van Oudheden een tentoonstelling van Koptische kunst georganiseerd, d. i. van die kunst, die in Egypte gebloeid heeft in de eerste eeuwen onzer jaartelling. Deze tentoonstelling beslaat in de eerste plaals uit een dertigtal Koptische weefsels, die door een kunsthandel in Amsterdam tijdelijk voor dit doel in bruikleen zijn afge staan. Deze weefsels zijn fragmenten van iijkwaden, voorzien van rijk gekleurde mo tieven en voorstellingen, waaruit blijkt dat men zich de gestorvenen dacht in een para dijstoestand, omgeven door planten, bloe men, vruchten en dieren, en in gezelschap van engelen, heiligen enz. Aan deze collectie weefsels zijn nog toe gevoegd de Koptische weefsels uit het mu- seumbezit zelve, en een aantal andere voortbrengselen van deze kunst, als Menas- kruikjes, vaasjes, een Koptische stéle, en eindelijk plankjes, scherven, papyri en per kamenten, voorzien van Koptische teksten, alle sinds lang deel uitmakend van de Egyp tische Afdeeling van genoemd museum. Deze tentoonstelling, die de gelegenheid biedt öm de Koptische kunst en haar eigen aardige kenmerken eenigszins te leeren ken nen, blijft nog gedurende eenige weken voor hel publiek te bezichtigen. HET DIAMANTEN BRUIDSPAAR DEN HERTOG—SIRAG. TTTQ'W."7-IW2-WTTI'«'UV F In het eenvoudige huisje aan de Prinsen- ■raat 32. achterin de Tweede Poort, werd ^tisleren in allen eenvoud een zeldzaam f'-t gevierd. K Het echtpaar Den Hertog Hendrik den Hertog en Hendrikajiirag herdachten den jrdug. waarop voor zestig jaren hun huwelijk d voltrokken Wij zijn dezer dagen even bij het diaman ten bruidspaar aangeloopen en hebben een Jgaatje met de beide krasse oudjes gemaakt. ^oe ziin ze nog. deze vierenlachtig- ïarigen wien het gegeven werd zestig jaren roet en voor elkander te mogen leven, ge spaard voor ziekle of ernstig leed. Met welk trots verteld" do bruidegom ons dat hij Au al zestig jaar verkouden was en welk Foto Do Grceuw. een levenslust sprak er uit zijn woorden, toen hij onder het vriendelijk bevestigend knikken van zijn levensgezellin er lachend de hoop aan toevoegde, dat zijn verkoudheid nog lang moge duren Wij hopen met de krasse oudjes, dat zij nog lang in goede gezondheid samen door het leven mogen gaan. dat Hendrik den Her- to? nr>2 vpp| ptPizipr van riin eroententuin- tje moge beleven, nu hij sinds den oorlog het waschbleoken er aan gegeven heeft, en dat moeder de vrouw haar echtgenoot nog op menig warm kopje koffie moge onthalen. Fn dat hun kinderen zich mogen beijveren om den avond van hun leven zoo licht mo gelijk te maken. WEDSTRIJDEN LEID SC HE BURGERWACHT. Door de Leidsche Burgerwacht worden schietwedstrijden gehouden om het kam pioenschap. De eerste avond heeft tot resultaat ge had dat aanstaanden Donderdag onder staande leden kampen zullen om den kam- pioensprijs Buks 1926-1927: Afd A: C. P. Kok, v. Staveren Jr., de Gunst, O. F. Kooreman en W. F. Kooreman, v. d. Velden, v. Bergen Henegouwen, v. Staveren Sr., Sommers en Gadri. Afd. B: W. de Lange, Zwets, Ilageman, Broekhuizen en Devilee. Morgen schieten nog, (om voor een <ler bovengenoemde afd. A. en B. in aanmer king te komen) de heeren Ph. v. d. Drift en v. Baal. GRAFISCHE TENTOONSTELLING. In een der bovenzalen van het gebouw van den R.-K. Volksbond werd Zaterdag middag en Zaterdagavond een expositie go- houden van de reizende tentoonstelling van het Vakkundig Bureau, afdeeling van don K.-K. Grafischen Bond. De studieclub van den R.-K. Grafischen Bond, afd. Leiden, had haar medewerking voor deze tentoonstelling verleend en aan haar was het te danken, dat do expositie van binnen- en buiteniandsch drukwerk, be nevens verschillende producten van de Am- sterdamsche Grafische Schooi en e.gen werk van de leden der studieclub, ook door in zendingen van drukkers binnen de stad, een zeer aantrekkelijk karakter en grooie typo grafische waarde had verkregen. De opening der tentoonstelling geschiedde op eenvoudige wijze door den heer A. Swane, voorzitter van den R.-K. Typografenbond, afd. Leiden. Namens het afdeeiingjbestuur en h6t bestuur van de Studieclub heette hy de aanwezigen welkom. Het deed spreker genoegen, dat de leden der club tegenwoor dig waren, doch gaarne had hij nog meer lcuen van den Typ. bond aanwezig gezien. Spr. dankte voorts den heer A. W. Frentzen voor het beschikbaar steilen van de stempelbanden, den heer P. v. d. Linden voor de lichtdruk-reproducties, en de directie der Leidsche Courant voor de producten uit de stype-inrichting. Er op wijzend, dat de techniek in de grafische vakken steeds verder en verder gaat, eindigde spr. met de opwekking tot do typograien, om zich steeds meer te ont wikkelen. 'i entoongesteld waren o.m. producten van de Amsterdamsche Vakschool en van die uit Stuttgart, zulks om het verschil tusscnen beide opleidingen te doen zien en de op vattingen van binnen- en buitenland tegen elkaar in het licht te stellen. Bijzonder typeerend m3g het wel genoemd worden, dat er, blykens deze expositie, o> hot oogenblik een streven waar te nemen valt, om meer eenheid te krijgen in de advertenties der dagbladen. Waar sommige adverteerders zich schenen in te spannen om zooveel mogelijk copie binnen een be paalde meestal te beperkte ruimte te dringen en deze dan nog te omgeven met een dikken, zwaren rand, daar bleek op deze tentoonstelling, dat zulk een advertentie veel minder indruk maakt dan een een voudige, sprekende, luchtig gestelde annonce. Wat een verrassenden aanblik een pagina van lichte advertenties, zonder dikke balken of vette strepen, heeft, werd ook op deze expositie gedemonstreerd, in het bijzonder het Amerikaansche drukwerk, wat geheel op de zetmachine was gefabriceerd en een algeheele omwenteling in het handzetters- vak zeker binnen afzienbaren tod zal te weegbrengen. Op een andere tafel vonden we de glas- reproductie, o.a. naar ontwerpen van dr. Berlage; verder den offsetdruk, die een concurrent belooft te worden van steen druk en diepdruk. O 1 het machinewerk ontbrak hier niet Verder maakten we nog kennis met de fra; kalenders, de vakbladen, die juweeltjes van typografische kunst bevatten; we zagen producten van lichtdruk, primolindruk, litho- graphie, linoleumdruk, het driekleuren-druk werk enz. Een en ander trok veel belangstelling en de leden der Grafische Studieclub waren steeds in de weer om de weetgierigen, die van een en ander meer wilden weten, te woord te staan. Zoo werd deze kortstondige tentoonstelling toch nog een groot succes, want velen hebben thans nader kennis gemaakt met het betere typografische vak. NUT EN VERMAAK REVUE „WAT HINDERT DAT?". In de tot in alle hoekje9 gevulde groote Sladszaal had gisteravond een tweede op voering plaats van de Nut en Vermaak- revue „Wat hindert dat?", welks première indertijd voor de Volksbijeenkomsten met zulk een groot succes ging. De auteur, de heer J. L. E Heemann heeft in den oorspronkelijken tekst nog eenige min of meer belangrijke wijzigingen aangebracht, waardoor het "eheel aan frischheid wederom heeft gewonnen. Het succes gisteravond was overweldi gend; het publiek, dat uitsluitend bestond uit leden, donateurs en inlroducées werd met moede de spelers en speelsters toe le juichen, maar het allerbeste kwam de bijval en de waardeering van de zijde van be stuur en publiek toch tot uiting in de spon tane. huldiging, weike na afloop der revue plaats vond. Nauwelijks was na de indrukwekkende slot-apotheose, waarin hulde gebracht wordt aan de oprichters der vereeniging, het doek gevallen en was een einde gekomen aan de langdurige toejuichingen of het 9cherm ging weer omhoog en de voorzitter der vereeni ging, de heer C. Versney, verscheen op het tooneel om in de eerste plaats den auteur, den heer Heemann te huldigen en hem onder geweldig applaus uit de zaal een prach'ige krans aan te bieden. De heer W. Brons, die gelijk bekend, de muziek voor de verschil lende melodieën componeerde, werd een lederen muzieklasch benevens een kislje sigaren aangeboden uil erkentelijkheid jegen9 de door hem verleende medewerking. Het L. S. E. „Sappho", dat het muzikale gedeelte verzorgde en de damesgymnastiek- vereeniging „Concordia", wier leden de diverse dansen uitvoerden, zagen hun banier verrijkt met een herinneringsmedaille. Daarna was het woord aan den heer Kampman, die sprak namens een uit de le den en donateurs gevormd comité, dat in het leven was geroepen om allen, die bij het tot stand komen en uitvoeren van deze revue hun medewerking hadden verleend, te huldigen. En toen ontketende de heer Kamp man een dergelijken stroom van bloemstuk ken en -ruikers, dat wij er den tel bij zijn kwijtgeraakt; al maar bleef de stroom aan houden, totdat het geheele podium in één lieflijken bloementuin was herschapen, waartusschen de medewerkenden in de revue zich ternauwernood vermochten le bewegen. Behalve de hoofdpersonen, de dames Susan en de Jong en de heeren Arendse, Wijnbeek, Heemann en Brons had ook de spelleider, de heer J. I. B. van Seventer een bloemenmand in ontvangst te nemen even als de solo-danseres, mej. Sieval en de heer Nievaart, onder wiens leiding de ballètjes werden ingestudeerd. Ook „Sappho" deelde in de algemeene bloemenhulde, terwijl bo vendien nog aan alle medewerkende dames afzonderlijk een bouquet werd aangeboden. Nadat een fotograaf de kleurige groep op de gevoelige plaat had vereeuwigd en de zaal was ontruimd, werd onder leiding van den heer H. W. Nelck een aanvang gemaakt met het bal, dat, zooals bij „Nut en Ver maak" *te doen gebruikelijk, een uiterst geanimeerd verloop had. Hedenavond wordt een liefdadigheids voorstelling ten bate van het Drentsche veenkind gegeven, waarvoor nog een beperkt aantal toegangsbewijzen aan de zaal ver krijgbaar is. TIENDE UITVOERING VAN HET EERSTE LEIDSCHE KLUCHT- EN REVUEGEZELSCHAP. In de fraai aangekleede zaal van „L'Union" had Zaterdagavond de tiende uitvoering plaals van bovengenoemd gezel schap, welke bijeenkomst samenviel met het eerste lustrum van het gezelschap, dat 20 April 1922 werd opgericht. In verband piet dit feit had zich een huldigingscommissie gevormd, onder voorzitterschap van dan heer P. H. van Egmond. met het doel het bestuur en met hun het gezelschap blij ken van waardeering te doen toekomen. De bijeenkomst had daardoor een min of meer huishoudelijk karakter en werd slechts bijgewoond door leden, donateurs en dona trices met hunne huisgenooten en genoodig- den, waaronder besturen van zustervereni gingen. De zaal was niettemin geheel gevuld, Nadat de voorzitter der huldigingscom missie de bijeenkomst met een kort woord had geopend, richtte hij zich op het too neel, waar met het bestuur en een aan tal dames- en heeren waren vereenigd, tot het bestuur en bood den voorzitter, den heer H. van Egmond een gouden lauwer krans met takken aan, bestemd voor den banier en voor de bestuursleden ieder .en bronzen herinneringsmedaille; alleen het oudste bestuurslid N. Schellevis werd een zilveren medaille aangeboden.' Namens de tooneelvereen. „Kunst naar Gave" werd een zilveren lauwerkrans aan den banier gehecht; de gymnastiekvereen. „Exceisior" schonk ook een zilveren me daille en de gymnastiekvereen. „De Leid sche Boys" verrastte het bestuur met een bouquet. Bovendien hadden de vrouwen van het bestuur het Dag. Bestuur beslaande uit de heeren H. van Egmond, voorzitter; P. Ernst, secrt.. en G. Groendijk, penn.m. nog verrast met een prachtige bloemenmand en een gouden schip aan den banier. Een en ander ging gepaard met tal van toespraken die nog al veel tijd vorderden. Het orkest onder leiding van den beken den pianist, den heer W. der Kinderen bood eindelijk een door den leider gecomponeer- den lustrummarsch aan, die dadelijk .verd gespeeld en met luide blijken van instem ming werd ontvangen, waarna vanwege het gezelschap versnaperingen werden aangebo den bestaande in gebakjes en sigaren. Daarna kon eerst aangevangen worden met het hoofdnummer, de revue met zang en dans in negen tafereelen, vervaardigd door den heer Gor Noyen. een geboren en getogen Leidaraar thans in Den Haag, en getiteld: Kom je ook eens kijken? De voorzitter, de heer H. van Egmond, BINNENLAND. Een Belgische vliegmachine werpt pam« fletten neer in Maastricht. (Binnenl., 2e bl.), Diverse jaarvergaderingen. (Binnenl. 26 Blad). Treinongeval op Java. (Laatste Ber., le blad). BUITENLAND. Het Italiaansche charter van den arbeid (Buitenl. le Blad). Uitzetting van hooge R.-K. geestelijken uit Mexico (Buitenl. le Blad). Interview met Tsjang-kai-sjek (Buitenl. ld Blad). gaf vooraf een korte omschrijving van de revue, die speciaal Leidsche toestanden demonstreert, en deelde mede, dat de benoo- di'gde décors zijn vervaardigd door het lid D. Blansjaar en de costuums door de mede-» werkende dames der vereeniging. Het be stuur hoopt dat de revue hier en elders nog wel eens zal worden opgevoerd en men be hoeft dan de costuums niet steed9 te nuren» Er werkten in de revue zestien hoofdper-i sonen mee, benevens ruim dertig figuranten. De revue, die, zooals we zeiden, in Leiden speelt, bestaat uit twaalf tafereelen nl.een middagje in het Van der Werffpark, met het keurig uitgevoerd standbeeld van Van der Werff op den achtergrond, een uitbeelding van een radiovoórstelling AmerikaHol land, de werkeloosheid, de vrouwelijke land macht, het modern huwelijk, de vrouwen de baas, de filmrepetitie de levende schilde rijen en een huldiging van het bestuur lot slot. De meeste tafereelen waren aardig ge vonden. en werden goed weergegeven. De regie was bij den heer P. H. van Eg mond in goede handen en de eigengemaakte costuums waren bijzonder goed. Er waren onder de spelers, die hun rol subliem ver tolkten. In het algemeen kan gezegd worden dat ieder medewerkertster) de hem of haar toegedachte rol behoorlijk steeds had gemaakt en dat een geheel werd geleverd dat gezien mocht worden. De talrijke aan wezigen toonden na elk tafereel hun in stemming en aan het slot werd het gezel schap eenige malen teruggeroepen. Er volgde daarop nog een opgewekt bal. TOONEELVEREENIGING „HET NIEUWE TOONEEL". Een volle zaal heeft Zaterdagavond de derde uitvoering bijgewoond van de nog jonge Tooneelvereeniging „Het Nieuwe Too-> neel". Zij die gekomen waren naar „Zomer-i zorg" zullen er geen spijt van hebben gehad. „Hel Nieuwe Tooneel" verstaat de kunst dergelijke uitvoeringen te regelen en het energieke bestuur weet goede programma's samen te stellen. Daarbij beschikt „Het Nieuwe Tooneel" over een aantal aardigs actrices en acteurs en verzekert men zich den steun van een uitstekend muziekgezel schap, het Jazzband-orkest „Augepast", dat met den heer A. Gerritsen aan de piano op voortreffelijke wijze de stemming er in weet te brengen en wat meer zegt, weet op ta voeren. De voorzitter, de heer A. G. Veldhuyzen, sprak een kort openingswoord, waarin hij den vertegen wooidigers van verschillende bevriende vereenigingen welkom heette. Even later stond de heer Veldhuyzen weer op de planken, doch nu met den heer J. van Rosse met wien hij een voordracht en een liedje „Vijf dagen naar Parijs" ten beste gaf. Stormachtig applaus volgde op deze voordrachten en het succes was verdiend. Het ging het duo best af en zij waren er wèl in geslaagd het publiek reeds bij het begin van den avond in de noodzakelijke vroolijke stemming te brengen. Ook het eerste stuk voor de pauze „üoovo Stoffel", een tooneelspel in twee bedrijven, werd door de aanwezigen zeer gewaar deerd en de heer N. G. Kok gaf dan ook werkelijk een keurigen „Doove Stoffel". Ook Frederik (de heer A. Distelveld!) en de hee ren Velthuyzen en Van Rosse hadden vela oogenblikken waarop zij treffend spel gaven. En bet spel van de dames s!c?g xl even zeer in. Ook de andere voordrachten en de klucht „Verhuisd" werden dankbaar aangehoord en d? kluchtscène, waarmede de uitvoering werd besloten ontlokte weer een daverend applaus Alles te zamen mag Het Nieuwe Tooneel" met voldoening terugzien op dezen welgeslaagden avond, waarvan ook het bal, dat volgde en dat tot laat in den nacht duurde, zeer geanimeerd was. SLOTBAL S. P. WIELINGA. Tol besluit van den danscursus 1926- 27 bood Zaterdagavond de bekende dansleeraar de heer S P. Wiel inga der traditie getrouw in de Stadsgehoorzaal aan zijn leerlingen, oud-leerlingen cn introduces een halavond aan. Deze avond, die als naar gewoonte een

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1