m 9 9 ra 9 No. 20585 LEiDSCH DAGBLAD, Zaterdag 23 April Tweede Blad Anno 1927 Het in cultuur brengen van Duingronden tusschen de gemeenten Katwijk en Noordwijk. BINNENLAND. VOOR DE HUISKAMER. ra f (H# ra ra £3 Foto W. Bleuté, Lelden. Een overzicht van reeds in cultuur gebrachten grond. De afgraving der duinen. Onze fotograaf kiekte den zandtrein, welke voor het vervoer wordt gebezigd. Büoor de aannemersfirma J. van den Els- feut Gzn.. te Scheveningen. werd in 1910 tn den Staat der Nederlanden de concessie -kreeen tot het afzanden van een gedeelte 'ngrond, gelegen tusschen de gemeenten ilwijk en Noordwijk en wel voornamelijk n dat gedeelte, hetwelk ligt ten Noord- isten van een lijn van 600 Meter, ge- ten uit de lijn der strandpalen. Reeds vroeger werd door de firma C. de ifuiter, te Leiden, dit plan geopperd, doch jam niet tot uitvoering. Nadat de firma v. d. Elshout een los- of Srt-steiger had gemaakt aan het Uitwate- gskanaal van Rijnlahd, werd in 1911 t de afgraving der duinen begonnen. *n plan tot afzanding, verkaveling, al tering en wegenaanleg werd voordat de cessie was verleend door den domein- ~aner te Katwijk gemaakt. De vrij gekomen grond werd publiek ver- ht en de opbrengst was voor den Staat itterend. Tadat de concessie in verschillende han- was overgegaan, is zij thans in handen van de N.V. Nijmeegsch Bagger- en Aan nemersbedrijf. die, door aankoop van mo derne materialen en machineriën en door toepassing van een geheel nieuw werk- systeem, deze af zanderij productief heeft gemaakt, wat bij vorige concessionarissen niet gelukte. De ontgonnen grond wordt nu in hoofd zaak voor de bloembollenteelt benut, waar voor hij zich dan ook in bijzondere mate leent. Een groot stuk ontgonnen grond ten Noord-Oosten van de afwateringssloot werd op langen termijn gepacht door de N. V. Vcreenigde Bloembollenculturen v.h. S. A. van Konijnenburg Co. en Gebrs. De Graaff gevestigd te Noordwijk. Reeds ruim 40 H A. werd in cultuur gebracht, wat. gerekend de hooge pachtwaarde, voor den Staat een zeer waardevol bezit is. De Staat heeft een dozijn betonnen bak ken laten maken, inhoudsmaat ca. 5X5*2 Meter, welke speciaal gebruikt worden voor het isoleeren van ondeugdelijken grond en zieke bloembollen. Nauwelijks eenige tientallen meters over de brug van Rijnlandsch Stoomgemaal vindt men ten Noorden daarvan en links van den weg naar Noordwijk een kweektuin van jonge dennen en loofhout, aangelegd om enkele gedeelten in de overblijvende duinen daarmede te beplanten. Staat een deel van het jonge goed al flink in de rij, een ander deel is nog bezig in de aarde tot leven en wasdom te komen. Bedriegen de voorteeke- ntn niet, dan zal deze proeftuin er toe bij dragen. dat de bebossching van Katwijk's Noordduin een tijdperk tegemoet gaat. waar door het natuurschoon der duinen tot groo- ter ontwikkeling komt. Het is evenwel te bejammeren, dat de afzanding het einde zoo nabij is. daar nog maar een betrekkelijk klein gedeelte van de duinstrook kan worden afgezand. In de eerste plaats is dit jammer voor een groot deel der arbeiders van de concessio narissen en in veel grooter mate nog voor hen, die in de bloembollencultuur hun be staan vinden, welk kwantum nog enorm veel hooger is, want een teeltterrein van bijna 500.000 vierk. Meter, wat winter en en zomer arbeidskrachten vereischt, is toch zeker wel een bron van welvaart voor de nijvere arbeiders-bevolking te noemen. Wanneer wij in dit verband doordenken, dan komt het ons voor. dat deze zanderij met de daarop volgende in-cultuur-brenging der vrij gekomen gronden veel grooter ge maakt kan worden, door bijv. nog een duin strook van 100 M. breedte af te zanden. Hierdoor zou eerstens nog langen tijd werk verschaft worden aan de grondwer kers. de zandlransporleurs en schippers, en niet te vergeten, zou er nog een 40 H.A. best bollenland geschapen worden, dat im mer aan massa' nijveren een behoorlijk be staan zou opleveren. Werkloosheidsbestrij ding dus op groote schaal. Voor den Staat beteekent dit een ver- koopswaarde van 3.5 4 ton gouds, die daardoor in de staatskas zou vloeien, wat zeker ook een zaak is, die men ernstig ter harte heeft te nemen. Komt men echter met het bezwaar aan dragen. dat deze duinen moeten dienen tot zeewering, dan durven wij gerust zeggen: alvorens de overblijvende strook van pl.m. 400 M. door de zee verzwolgen is. kan men er vast op rekenen, dat Leiden. Woerden, Utrecht enz. reeds lang door de woedends elementen verzwolgen zijn. Op verschillen-* de plaatsen langs de kust toch is de duin strook veeLsmaller dan deze overblijvende bijna een halve K.M. breede duinstrook. Dit alles te zamen genomen, lijkt l et ons zeer ernstig in overweging te nemen om tot meerdere afzanding over te gaan. Opdat men zich eenigermate een kleine voorstel ling zal kunnen maken van de hoe-grootheid van het bedrijfsleven in de onmiddellijke nabijheid van Katwijk aan Zee, geven we hierbij eenige foto's, die wel waard zijn eens rustig bekeken te worden. De bloembollen bloeien in de onmiddel lijke omgeving van Katwijk aan Zee en vlak bij Rijnlandsch Stoomgemaal en slui zen, hetgeen de'foto's duidelijk aangeven. H8H Jhr. Mr. E. P. M. J. MICHIELS VAN VERDUYNEN. irolcer van jhr. mr. Beelaerts van Blokland [Thans is bij Kon. Besluit jhr. mr. E F. 11 J. Michiels van Verduynen, buitenge woon gezant en gevolmachtigd Minister ter Beschikking, weder in werkelijken dienst ge- I eld en werkzaam gesteld aan het Depart ment van Buitenlandsche Zaken. Gelijk reeds eenige dagen geleden is bo- cht, is jhr. mr. Michiels van Verduynen jdelijk belast met de leiding van de afdee- flg Diplomatieke Zaken van het Departe ment, aan het hoofd van welke gewichtige fdeeling jhr. mr. F. Beelaerts van Blok- and, vóór diens benoeming tot Minister van uitenlandsche Zaken stond. 1 Jhr. mr. Michiels van Verduynen is Ne* lerlandsch gezant te Praag geweest, als hoe danig hij in Februari 1920 benoemd werd. zijn terugroeping op verzoek werd hij 13 September 1923, met behoud van zijn png van gezant, ter beschikking gesteld. Vóór zijn benoeming tot gezant te Praag [as de heer Michiels van Verduynen werk- iam als 9ous-chef der Directie van Econo- ische Zaken van het Departement van uitenlandsche Zaken. Hij is een der zoons van den secretaris- leneraal van het Permanente Hof van Arbi- fra?e mr. L. P. M. H. baron Michiels van jïferduynen. de koning van siam naar indië. De koning van Siam heeft, naar wij ver- fcemen, zegt de ,,Tel het voornemen pezoek te brengen aan Ned.-Indië. Aan' Pankelijk was het de bedoeling dit jaar Mndië te bezoeken, doch in verband met Pmstamdigheden is dit voornemen voorloo- T»g uitgesteld em kan men het bezoek thans let volgend jaar tegemoet zien. porting van te weinig betaalde belasting. Men zendt ons het volgende communiqué: I Nog steeds schijnen er personen te zijn, Ple> nadat zij in vroegere jaren vermogens- |f inkomstenbelasting hebben ontdoken, plijven voortgaan met jaar in jaar uit on juiste aangiften in te leveren, hoewel zij gaarne hun verhouding tot den fiscus zou- Jen willen zuiveren De vrees voor strafver volging of wel de onzekerheid nopens de te Tietalen ontdoken belasting, weerhoudt hen hun belastingzaken in het reine te brengen en voor het vervolg juiste aangiften te doen. Naar wij van bevoegde zijde hebben ver- fomen, wordt echter in gevallen waarin de belastingschuldige geheel uit eigen bewe ging den inspecteur met de ontduikingen in #enni9 stelt, volstaan mef vordering van de ■P weinig betaalde belasting over de jaren r^V0°r *Prm'™ van navordering nog NI e is verstreken, dus over ten hoogste drie ■T* zon^er eenige verhooging. Strafvorde ring zal tegen zulk een belastingschuldige niet worden ingesteld. Bovendien kan aan hem. die de te weinig bctaa'de belasting niet dadelijk en intens kan voldoen, gelegenheid worden gegeven het viTH huldigde op eerig.-2ins langen ter- njün asn te zuiveren. DE MAIL VLUCHT MARSEILLE—ROTTERDAM. Het vliegtuig H N D A K, dat de post der „Slamat" uit Marseille haalde, landde om 1 uur 5 op de Waalhaven. Op het traject DyonRotterdam was het weer minder gunstig geweest. De passagiers waren echter opgetogen over hun snellen en geriefelijken overtocht. Gedurende den geheelen tocht slond het vliegtuig in radioverbinding met de grond stations en van 1 uur 's morgens af reeds met het radiostation Waalhaven. Het postkantoor van Rotterdam had een eigen postauto naar de Waalhaven gezon den, zoodat de post zich reeds om 1 uur 50 op het hoofdpostkantoor te Rotterdam be vond en het voor Den Haag bestemde ge deelte reed9 met den trein van 2 uur naar de residentie ging, waar de post dan ook in de derde bestelling kon worden uitge dragen. Het toestel is na een oponthoud van slechts 10 minuten op de Waalhaven door gevlogen naar Amsterdam, waar het om 1 uur 42 landde. Ook daar hadden de poste rijen bijzondere maatregelen genomen, zoo dat de Indische mail reeds om 2 uur 15 zich op het hoofdpostkantoor bevond. Hoewel dus door de late aankomst van de „Slamat" gistermiddag te Marseille het niet meer mogelijk was het vliegtuig denzelfden dag naar Nederland te laten vertrekken, daar anders bijna de geheel, route in duisternis had moeten worden gevlogen, is toch nog een belangrijke tijdwinst in de bestelling van de Indische post in Nederland verkregen. BUITENLANDSCH VET. Op VTagen van het Tweede Kamerlid Weitkamp: 1. Is het den minister bekend, dat m ons land groote hoeveelheden bevroren buiten- landsch vet worden ingevoerd, hetwelk dan onder den naam inlandsch vet in den han del wordt gebracht, zoodat de concurrentie ran dit builenlandsch product mede een der oorzaken is, dat de kleine boeren der zand gronden weinig meer dan de helft verdienen van datgene, wat de stedelijke arbeiders die naar Drenthe worden gezonden zullen ont vangen? 2. Zoo ja, is dan de minister bereid, opdat de concurrentie voor de betrokken inland- sche vleeschproducenten eenigszins minder moordend worde, te bevorderen, dat het in de eerste vraag bedoelde buitenlandsche vet. evenals hef buitenlandsche vleesch, ver kocht moet worden met het opschrift „Bui- tenlandsch vet"? heeft de minister van arbeid, handel en nijverheid geantwoord: Vraag 1. Het is ondergeteekende bekend, dat in ons land groote hoeveelheden builen landsch vel worden ingevoerd. Dat dit vet in den handel wordt gebracht onder den naam inlandsch vet, is echter den onderge teekende niet bekend. Alle vleesch, waaronder de wet ook vet begrijpt, dat uit het buitenland wordt inge voerd, en wordt goedgekeurd, moet worden voorzien van afzonderlijke stempelrrierken, die o.m. het woord „invoer" bevatten. Ver koop van dit vet als inlandsch vet is dus zonder meer niet mogelijk. Wel bestaat de mogelijkheid, dat misleiding van hel publifk hier of daar plaats vindt; het plaatselijk toe zicht moet daartegen dan optreden. Óf, en, zoo ja, in welken omvang misleiding voor komt, is den ondergeteekende niet bekend. Voor de beoordeeling, of de kleine boeren der zandgronden weinig meer dan de helft verdienen van datgene, wat de stedelijke ar beiders, die naar Drenthe worden gezonden, zullen ontvangen, en voor de beoordeeling, of een oorzakelijk verband bestaat tusschen de omstandigheid, dat die boeren weinig ver dienen, en het feit, dat bevroren buiten- landsch vet onder den naam inlandsch vet in den handel wordt gebracht, ontbreken de gegevens. Vraag 2. Ter beantwoording van de tweede vraag diene het volgende: De Vleeschkeuringswet verplicht niet tot het aanbrengen van het opschrift „buiten- landsch vleesch". Sommige gemeenten echter hebben een verordening vastgesteld, waarin bepaald i9, dat op winkels, waarin buitenlandsch vleesch verkocht wordt, een opschrift moet worden aangebracht, hetwelk dit feit ken baar maakt. Het Rijksgezag is daartoe niet bevoegd. Daar. zooals uil het voorgaande blijkt, de grondslag, waarop de gevraagde maatregelen zouden moeten rusten, ontbreekt en van de noodzakelijkheid van een zoodanige regeling ook overigens niet is gebleken, meent onder geteekende de tweede vraag ontkennend te moeten beantwoorden. de invasie van weensche kellners Door den heer Kuiper zijn aan den mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gericht: le. Is het den minister bekend, dat hon derden mannelijke en vrouwelijke hotel- en restaurant-geëmployeerden uit Weenen naar Nederland zijn vertrokkken, waar zij reeds betrekkingen gevonden hebben? 2e Kan de minister mededeelen, door wien en op welke wijze deze blijkbaar ge organiseerde verplaatsing van arbeids krachten heeft plaats gehad en in hoeverre de Rijksdienst der Arbeidsbemiddeling daarin betrokken of geraadpleegd is? 3e. Acht de minister het toelaatbaar, dat honderden buitenlandsche hotel- en restau rant-geëmployeerden in ons land worden te werk gesteld, terwijl volgens de opgaven van den Rijksdienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling op 26 Fe bruari 1.1. 1300 werk zoekende Nederland- sche hotel- enrestaurant-geëmployeerden bij de arbeidsbeurzen stonden ingeschre ven? Zoo ja, op welke gronden? Zoo neen, welke maatregelen zal de mi nister dan nemen, om onze Nederlandsche arbeiders tegen deze erf andere tewerkstel ling van overbodige buitenlandsche ar beidskrachten te beschermen? DE POLITIE TE BATAVIA EN DE ONLUSTEN. De heer Van Boetzelaer van Dubbeldam heeft aan den minister van Koloniën de volgende vragen gericht: 1. Is het juist, dat aan de Indische Regee ring gegevens ten dienste staan, waaruit zou blijken, dat de plaatselijke politie te Batavia in November 1926 in alle bijzon derheden op de hoogte was van den voor genomen aanval der communisten op de gevangenis te Glodok en het telefoonkantoor te Batavia, maar dat deze verzuimd heeft de bevoegde autoriteiten daarmede in ken nis te stellen? 2. Kan de minister mededeelen, in hoe verre dit bericht juist i9, en. zoo ja, in hoe verre hier aan een opzettelijk verzuim moet gedacht worden? 3. Zoo deze tweede vraag in hoofdzaak bevestigend moet worden beantwoord, i9 de minister dan niet van oordeel, dat een zoodanig verzuim in alle geval strenge be straffing verdient? CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIE- KOLONIES. Herdenking van het 25-jarig bestaan. Gistermiddag is te Utrecht in de groote zaal van het Jaarbeursgebouw de feest- vergadering gehouden van het Centraal genootschap voor kinderhersfellings- en va- cantiekolonies ter herdenking van zijn 25-jarig bestaan. De vergadering was zeer druk bezocht. Prins Hendrik woonde haar bij. Onder de talrijke aanwezigen uit alle oorden des lands waren dr. s' Jacob, Commissaris der Koningin in Utrecht; dr. Fockema Andrea*, burgemeester, en de heeren van Schaik en de Waal Malefijt, wethouders van Utrecht, baron van Lijnden, voorzitter van het col lege van curatoren der Utrechtsche univer siteit; dr. Litaert Peerbolte, directeur-gene raal van de volksgezondheid, die tevens den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid vertegenwoordigde. De voorzitter van het Genootschap, dr. A Schuckink Kool te Utrecht, hield de ope ningsrede. waarin hij een overzicht gaf van de geschiedenis van het Genootschap en de personen herdacht, die aan het werk hun krachten en liefde gaven. Nadat een meisjeskoor, onder leiding van mej. H. Wegerif. eenige liederen had gezon gen. sprak de heer Th. M. Ketelaar, als oud ste bestuurslid in dienstjaren, de feest- redp uit. Hij deed in het bijzonder den verblijden den groei in alle opzichten uitkomen. In den loop der jareD heeft het Genoot echap aan 52.250 kinderen nieuwe gezond- DE SLIMME GRONDEIGENAAR. Het hui9 van een grondeigenaar is om ringd door 8 pereboomen. Buiten deze boomen staan 8 huisjes, welke aan pach ters verhuurd zijn; en hier buiten staan 10 appelboomen. De grondeigenaar wenscht deze appel, boomen voor zichzell te behouden en ieders pachter een pereboom te geven. Na eenig nadenken slaagde hi) er in één afrastering te maken, waardoor zijn eigen huis en de 10 appelboomen ingesloten werden, terwijl iedere pachthoeve een pereboom binnen zijn omheining kreeg. Hoe deed hij dit? heid gebracht. Er is alle reden tot feestvie ren, als men ook de reusachtige cijfers der verpleegdagen ziet, namelijk in totaal 1935 000 dagenI Hoe is dat alles mogelijk geweest? Door de groote offervaardigheid van het Nederlandsche volk. De heer Ketelaar overhandigde daarna aan het bestuur een feeslgave ten bedrage van f 12.000, van de leden, de afdeelingen en vele belangstellingen, met giflen van de Koningin, de Koningin-Moeder en den Prins. In een album waren de namen des schenkers vermeld. Dr. Lilaert Peerbolte bracht namens da regeering gelukwenschen aan het genoot schap over. Spr. deelde mede. dat het de Koningin behaagd had den heer A. C. Bos, admini strateur van het Genootschap, te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De Prins heeft daarop de vergadering ver laten. In de rustpooze wenschten velen den heer Bos met zijn onderscheiding geluk. Vervolgens spraken nog velen hun geluk wenschen uit en dankte de voorzitter hier voor. Daarna begaf men zich naar het stad huis. „schtjttevaer". In de gistermorgen te Delft onder lei ding van den heer L Hortensius oit Bo degraven voortgezette vergadering van de Srhippersvereeniging ..Sehiittevaer" kwaal allereerst in behandeling het volgende voor. stel ven het hoofdbestuur: „De Vereen».

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5