No. 20585 ZATERDAG 23 APRIL Anno 1927 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: j; 80 Cta. per regeL Bij regelabonnement belangrijk lageren prijt. Kleine Advertentiên uitsluitend bi) vooruit betaling Woensdags en Eat^rdags 50 Cts. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven |0 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cte. Bureau Noordelndspletn Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèquo- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2 36 per week7013, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weekM 0.18, Franco per post 2 35 portokosten. [Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Borgemeester en \yethoudors van Leiden irengen ter openbare kennis, dat I. Salomons, e Leiden, een verzoek heeft ingediend ter lekoming van vergunning voor den verkoop ran sterken drank in het klein, alleen aan ogeergasten in perceel Nieuwe Beesten- na rkt No. 34. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN,, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, den 23en April 1927. OPHAALDIENST VOOR DE BELASTINGEN. Aan de aangeslotenen bij den Ophaal dienst, die deswege een kennisgeving heb- ten ontvangen, zullen in de volgende week Ie kwitanties worden gepresenteerd. Het bphalen van gelden bestemd voor belas tingen zal plaats hebben op alle werkdagen pet uitzondering van den Zaterdag. In terband daarmede is de gemeente verdeeld i 5 wijken en nu is voor elke wijk bepaald bp welken dag de bode daarin werkzaam pal zijn. Het bestuur heeft tot bode benoemd de teer C. J. Nijhuis. Het aantal aangeslotenen bij den dienst Iraagt thans 420. St. JORISDAG. Heden vieren de Nederlandsche Padvin- ers, en niet alleen zij, want de herdenking internationaal, hun St. Jorisdag. Wel mag [iet een gelukkige gedachte heeten, den «be strijder van den draak" aan jonge mensch^n kn voorbeeld te stellen. St. Joris toch is de bersonificalie van jeugdigen moed, offer vaardigheid en ridderlijkheid, eigenschap en, die de padvinderij zoo in het bijzonder bedoelt aan te kweeken. En, zijn er niet voor alle menschen dra ken, zoowel in hel maatschappelijk leven bis in eigen innerlijk bestaan, die met moed jen volharding bestreden moeten worden? J Hoe juist is dus de door de hoofdleiding per vereeniging voor 23 April gegeven 1>,Boodschap voor Broeders Padvinders": LDe herdenking van den algemeenen pad- Vvindersfeestdag is een opwekking tot het „blijmoedig aanvaarden van een opgelegden I,plicht, tot het zich aangorden om te d i e- Lnen. Dit besef, dat ten allen tijde de „kracht gaf om te doen, en met opgewekt heid te doen, wat noodig was, moeten we „ons zelf probeeren eigen te maken. Het zal „ons later onverwachte kracht en geluk „geven1" De Leidsche afdeeling der N. P. V. heeft dan ook niet nagelaten het volgende, voor heden algemeen voorgeschreven, programma naar letter en gee9t uit te voeren: lo. Op Zaterdag 23 April leest iedere Pad vinder de9 morgens voor zichzelf langzaam en met aandacht de padvinderswet over; 2o. Hij draagt den geheelen dag uniform; 3o. Hij draagt dien dag op den linkerborst een tulp; 4o. Vóór des n.m. 6 uur doet iedere Pad vinder een bijzonder goede daad, welke hem werkelijk inspanning of zelfoverwinning en moeite moet kosten; hij is dien dag bijzonder ridderlijk en be hulpzaam; 5o. Des n.m. 7.30 precies komt troep of afdeeling te zamen, zooals dit tevoren is ge regeld. Aan punt 4 van dit programma zijn enkele gezamenlijk te verrichten goede daden toe gevoegd, waaronder o.m. de volgende: Eén patrouille heeft een wandeling ge maakt mei honden uit het asyl; een tweede patrouille heeft bloemen ge haald uit Lisse en deze uitgedeeld in een der ziekenhuizen; terwijl een derde en vierde patrouille rori „Leidsche Bleekneusjes" naar de duinen zouden gaan om daar met hen te spelen. De Welpenhorde heeft zich opgemaakt om in een ziekenhuis liedjes te zingen. Ter voldoening van punt 6 worden heden avond de Padvinderstroepen en Welpen- horde om kampvuren vereenigd, waarbij de beteekenis van St. Jorisverhaal en Padvin ders (Welpen-)belofte tot diepere beleving zullen worden gebracht. Ten slotte zij nog gemeld, dat de carilbn- nist van den Stadhuistoren hedenmorgen zoo welwillend was, van halfelf tot elf uur een aantal padvindersliederen ten gehocre te brengen. LIEFDEGAVEN VOOR HONGARIJE. Men verzoekt ons mede te deelen, dat er gelegenheid bestaat om met den 30 April a.s. naar Hongarije vertrekkenden kindertrein pakketten met levensmiddelen, kleeren en andere zaken, uitgezonderd tabak, sigaren, sigaretten en alcoholhoudende dranken, te verzenden naar Budapest en omgeving. De verzenders moeten aan de geadresseerden melden, dat zij hun pakket te Budapest bij de Liga kunnen afhalen. be pakketten moeten bezorgd worden tot uiterlijk Donderdag 28 April bij den heer D. M van Nes, Vreewjjkstraat 8, te Leiden, waar tevens alle nadere inlichtingen te ver krijgen zjjn. De vrachtkosten móeten tegelijk met de bezorging voldaan worden. Men lette vooral op stevige verpakking, liefst in kistjes, en nauwkeurige adresseering. DE MARINE VERLAAT LEIDEN. De laatste inwoners van de Kweekschool voor Zeevaart, de zoogenaamde vaste bemanning van de Marine-Kustwacht, met in hun midden Overste Schulz en de officieren, gefotografeerd even voor het vertrek. DE FORD-FABRICAGE OP DE FILM. Door de N.V. „Het Motorhuis", aan den Stationsweg, vertegenwoordiger voor Leiden en Omstreken van de Ford Company, was gisteravond een uitnoodiging gericht tot een aantal ingezetenen en bewoners der om geving tot het bijwonen van een filmvertoo- ning in de kleine zaal van de Stadsgehoor zaal. Door de Ford Motor Company werden weder eenige nieuwe films gemaakt, be trekking hebbende op de fabricage harer producten, en Leiden, waar, dank zij de ac livileit van den directeur van het Motorhuis, den heer Boon. prachtig met de Fordwagens gewerkt wordt, was een der eerste plaatsen, waar deze films draaiden. De belangstelling was zeer bevredigend, zoodat de zaal zoogoed als geheel bezet was. Onder de aanwezigen waren ook enke'e dames. De aanwezigen werden met een enkel woord door den heer Boon verwel komd. De heer W J. van Dam, super-intendent van de Ford-Motor-Cy. te Rotterdam hield voor de vertooning een korte inleiding, waarin hij mededeelde, dat in de eerste plaats zou worden gedemonstreerd de fabri cage van den Fordmotor, waarbij hare goede kwaliteiten zouden uitkomen; dat vervol gens zou worden vertoond, een tocht met deze auto's over de Lincoln Highway in Ameriksrom na een korte pauze, de gewe:- dige ontwikkeling en tegelijk groote belee- kenis van de Fordson in de industrie in het licht te stellen, om tenslolte de tulpen- parade met 100 auto's in 1925 van Rotter dam naar de bloemhollenvelden gemaakt, waarbij natuurlijk ook Leiden niet werd ver geten, nog eens voor de Leidenaren te lateu voorbijgaan. In deze inleiding deed de spr. uitkomen dat de Fordauto van heden er weer geheel anders uitziet, dan die van 1923 toen hier ook een demonstralie werd gehouden ook wat de onderdeden betreft. Gaarne wilde spr. in de pauze en aan het einde belangstellenden nadere inlichtingen verstrekken. Hierna werden de films achtereenvolgens vertoond. Het eerste bescheiden fabriekje met, het eerste primitieve Fordje van 1903 ging met het portret van den energieken Henri Ford voo-op ïn daarop volgden steeds crescendo de uitbreidingen, totdat de reus achtige fabriekcomplexen van de jong- sten tijd op hel doek verschenen en de steeds idealer bewerking der onderdeelen aan het oog voorbijging. En toen volgde die film is van 1925 de autotocht door Amerika, met de 10-millioenste auto, gevolgd door vele andere auto's. De talrijke begroetingen door burge meesters en andere autoriteiten van dit groot wondere land trokken de bijzondere aandacht. Deze film is ook daarom zoo be langwekkend, omdat zij den aanschouwer ook een prachtig beeld geeft van het groote Amerika en zijn afwisselende natuur. De beelden waren zoo duidelijk en de voorstellingen van het vertoonde gaf zoo weinig aanleiding tot opmerkingen dat in de pauze niemand het woord vroeg. Na de pauze werd de beteekenis van de Fordson voor de industrie in beeld gebracht waarbij de heer Van Dam de gelegenheid aangreep te wijzen op de jongste vindingen der techniek zooals die op het doek werden vertoond ook in het Motorhuis te Leiden, dat als een echte Fordson is ingericht, worden toegepast. Herstellingen eischen er haast geen tijd meer. Tenslotte zagen we de tulpenparade nog eens voor onze oogen voorbijgaan, zooals deze in 1925 door Leiden trok. Het was inderdaad een mooie en voor motorrijders bovendien een leerzame avond. DE BIOSCOPEN. Het Luxor-theater brengt ditmaal in het voorprogramma behalve een dolkomische twee-acter „Het ijzeren veulentje" een aller aardigste reclame-teekenfilm van de ln- venta gasfornuisfabrieken en vervolgens als eer9te hoofdnummer „Het sein in den nacht", een bijzonder spannend verhaal, dat o.m. een zeegevecht tusschen een Fransch en een Engelsch oorlogsschip in beeld brengt en uitstekend spel van de hoofdpersonen te genieten geeft Als tweede hoofdfilm wordt een verfilming van Sem Benelli'9 dichtwerk „De Nar" gegeven, waarna de inhoud onge veer als volgt luidt: De beeldschoone, maar koudhartige jonkvrouw Violante wordt al jaren begeert door de bloem der Italiaansche ridderschap, doch voor geen hunner kan Violante wederliefde opvatten, daar zij geen man met kracht, doch een met geest en ver stand hebben wil. Op zekeren dag biedt zich bij graaf Giant, die de jonkvrouw vurig ^anbidt een nar aan, die in tegenstelling met zijn soortgenooten recht van lijf en le den is en zelfs een knap voorkomeD hep.ft. Deze neemt op zich voor zijn meester de liefde van Violante te winnen, maar het komt geheel anders uit, want Violante vindt in den nar, wat zij bij andere mannen tever geefs zocht en vat een groote liefde voor hem op. Hel slot is, dat de nar den graaf vermoordt en met Violante een nieuw leven tegemoet gaat. De verfilming mag in menig opzicht uil- stekend heeteri, het spel is van zeer goede kwaliteit, terwijl ook aan de regie de noo- dige aandacht is besteed. Het strijkje komt een woord van bijzon deren lof toe voor de keurige begeleiding met opera-muziek. In het Casino-theater vangt het pro gramma aan met het journal, waarin wij o.m. te zien krijgen, het bezoek van de Ko ningin en Prinses Juliana aan de Jaarbeurs te Utrecht en eenige interessante opnamen van de gehouden fancy-fair van den Vrou wenraad te Den Haag Daarna als bijfilm, maar zeer geestig „Hartelijkheid is maar alles", een verhaal van een Amerikaanschen matroos, die eenige dagen aan den vasten wal zijnde, een be zoek aan z'n tante brengt en de gekste din gen beleeft, gevolgd door „Dik en dun", de geschiedenis van een amateur bokser, dis coüte que coüte, een kampioenbokser wil verslaan en dit ten slotte, na door dik en dun te zijn gegaan, gedaan krijgt Een en ander natuurlijk met de kluchtig- 9te en meest sensationeele avonturen met een Fordauto, welke op het laatst nog slechts op drie volle banden rondtoert. In de pauze een verdienstelijke vioolso'o van Alexander Coret en daarna ,.De gemas kerde bruid", een verhaal uit het apachen- leven met in de hoofdrol de bekende film diva. Mac Murray. Deze film. die zich voor het meerendeel afspeell in de woning en in het cabaret Vibout, waar Gaby een apache-danseres, naar succes streeft en waarin een keurige apachen-dans wordt uitgevoerd is er weer een, die aller aandacht zal vragen en allen reeds een bezoek ruimschoots waard is. In het City-theater aan de Haarlemmer straat zien we bij het wereldnieuws o. m. interessante opnamen van hel vliegen om wereldrecords in de Vereenigde Staten vau Amerika. Een plaatje van Prin9 Nicolaas van Roemenië, als machinist op een groote Amerikaansche locomotief, zou kunnen die nen als inleiding tot de eerste hoofdfilm „Het onveilig signaal" een spannende spoor wegfilm waarin Doherty op meesterlijke staaltjes van zijn durf en kunnen liet ge nieten. Een film met een goede intrige, goed spel en vooral bewonderenswaardige regie. Een film waarbij men van begin tot einde de trein waarom het gaat volgt, waarin men met gespannen aandacht de aanslag pogingen van een stel gewetenlooze .roovers beziet, en waarbij men een verzuchting slaakt als de held van de film op het aller laatste moment het groote gevaar, de ont zettende ramp die hel noodlottige gevo g moet zijn van het werk van de roovers, weet te verijdelen. Een uitstekende filml Ook de tweede hoofdfilm, die na de pauze gedraaid wordt. „Mannen van Staal" boeit. Hij boeit niel alleen door het sterke spel van Milton Sills, doch is ook door het fijngevoe lige spel van Doris Kenyon overwaard ge zien te worden. Ook in deze film, waarvan het gegeven van dien aard is dat de aan dacht van den toeschouwer onafgebroken wordt gevergd, valt naast goed spel van de hoofdpersonen en van de bijspelers, goede regie en mooie natuuropnamen te bewonde ren. Alles bij elkaar mag gezegd worden dat de directie van het City-theater er in geslaagd is, een programma samen te stel len dat men met genoegen zien zal. DE TRAMBOTSING BIJ VEUR. Naar wij vernemen, heeft het onderzoek van het Rjjkstoezicht op de Spoorwegen naar d9 oorzaken van de ernstige trambotsing bij Veur op den 2en Paaschdag uitgemaakt, dat de bestuurder den in art. 61 der desbetref fende voorschriften vastgestelden afstand tusschen achter elkaar rijdende trams niet voldoende in acht heeft genomen. Hij heeft zich beroepen op den heerschenden mist, doen in ieder geval schijnt hij, volgens een uitlating van de directie, een te groote snelheid te hebben gehad. Tegen den be stuurder is proces-verbaal opgemaakt Deskundigen schatten de schade van het tramongeluk op minstens f50.000. Er zijn zes wagens zwaar beschadigd, terwijl voorts een groot aantal passagiers de kleeding- stukken en bagage ernstig geleden hebben. Er werd zelfs een kostbaar collier ver loren, dat echter later teruggevonden is. Al3 men bedenkt, dat er in de zes wagens te zamen zich 440 passagiers bevonden, waarvan velen schadevergoeding vragen, is het duidelijk, dat ook hiervoor een belang rijk bedrag uitgekeerd zal moeten worden. De conducteur B. heeft gisteren het Aca demisch Ziekenhuis hersteld verlaten en ook de heer F., uit Scheveningen, maakt het goed. Zijn echtgenoote zal evenwel, naar men vreest, vermoedelijk een oog moeten missen. Geslaagd is voor het te Den Haag gehóuden examen voor godsdienst-diploma B, 2de gedeelte, de heer J. W. v. d. Drift, alm er. Bij Kon. besluit is benoemd met in gang van 4 Mei tot majoor bij het 4de regiment infanterie de kapitein W. J. Harms; idem met ingang van 7 Mei bij dit regiment de kapitein M. F. J. Phaff; idem tot ka pitein bij hetzelfde regiment de luitenant A J. v. d. Blom. Met 1 Mei is tot kapitein bij het 6de regiment veldartillerie benoemd de eerste luitenant G. C. F. Haarman van dat korps. De reserve-eerste luitenants B. N. Zwart, jhr C. L. B. W. van Suchtelen van de Haare, A. H. Goldberg en H. W. Stehouwer tij het 4de regiment werden bevorderd tot reserve-kapitein. BINNENLAND. Vragen van Kamerleden (Binnl. 2e Blad?, Zilveren feest van het Genootschap voot Kinderherstellings- en Vacantiekolonies, (Binnenl. 2de Blad). De samenstelling van de Deenscbe plosg voor den lawntenniswedstrijd tegen Neder* land (Sport, 4de Blad) BUITENLAND. De voorbereidende ontwapeningsconfe rentie te Genève (Buitenl. 1ste Blad). Regeeringsverklaring van het oienwe Japansche kabinet (Buitenl. 1ste Blad). De strijd tusschen Hank au en Nanking in Zuid-China (Buitenl. 1ste Blad). Bij den secretaris van de Oranje- Vereenig mg alhier is ingekomen een dank betuiging van Z. K. H. Prins Hendrik voor de Ier gelegenheid van zijn verjaardag toe gezonden gelukwenschen. Op de laatste bestuursvergadering van de Oranje-Vereeniging is de heer 11. van Cittert alhier gekozen tot penningmeester, ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Eggink. Maandag 27 Juni a.a. hoopt de bij velen welbekende zuster Ferdinanda den daj* te herdenken, waarop z\j vijf-en-twiniig jaar geleden in haar orde werd geprofest om haar verder leven geheel aan de zieke en hulpbehoevende medemenschen toe te wijden. Gedurende deze kwarteeuw is zuster Fer dinanda 22 jaren in de Wijkverpleging werk zaam geweest, waarvan 17 jaren in het Wykgeüouw aan de Middelstegracht en daar na b(jna 6 jaren in het gebouw aan de Oostuwarsgracht, De velen, die tijdens deze jaren door haar werden behandeld en ver zorgd, zullen, getroffen door haar minzame en steeds bereidvaardige hulp, gaarne deze gelegenheid benutten, deze ijveraarster in het lenigen en verzachten der menscnelyke iichameiyke krankheden, op passende wijze te huldigen, waartoe zich onder voorzitterschap van deken P. L. Dessens een eere-comilé gevormd heeft, terwijl de heer L. C. Schrij vers als voorzitter van het uitvoerend comité fungeert. In het Academisch ziekenhuis is over leden de 18-jarige B., die dezer dagen in de school aan de Duiven bodestraat het ongeluk had van de ringen to vallen en zijn wervelkolom te breken. Gistermiddag heeft op de Breestraat een kleine aanrijding plaats gehad tusschen een tram van de N.Z.H.T.M. en een auto. De gevolgen, alleen wat materieele schade, waren niet ernstig. Bij den groentenhandelaar M. H., wo nende in de Janvossensteeg, vervoegde zich gisteren een man, die aan een meisje, dat hem hielp, vroeg om de stoel, die gemat muest worden. Terwijl het meisje zich uit den winkel verwijderde, om naar den stoel te iniormeeren, zag de bezoeker kans een briefje van 'tien gulden uit de toonbanklade te ontvreemden. In den voorgaanden nacht is inge broken in den pianohandel van den neer I Oor A. Mulder (fa. Van der Does), gevestigd aan de Breestraat 109, alhier. Do inbreker heeft zich door het indrukken van een ruit toegang verschaft tot hot kantoor en daar een bedrag van f 100 ontvreemd. Men zal zich herinneren, dat reeds eerder in dezen pianohandel werd ingebroken, waardoor het vej moeden niet ongegrond lijkt, dat bekende handen aan het werk zijn geweest De winkel i3 des nachts onbeheerd. Gisteren werd op het Kagermeer een jol, waarin de heer G. M. uit VooibUrg ge zeten was, overvaren. De heer G M zwom naar den wal en begaf zich naar Leiden, waar hij spoedig vernam dat een 8chiprer van de firma T. en D. zijn jol had opgepikt en op sleeptouw had genomen. Hedenmorgen, omstreeks kwart over tv aalf is de 65-jarige mej. E. K., wonende in de Emmastraat alhier, terwijl zij hpt Koordeinde wilde oversteken, aangereden door een personenauto, bestuurd door mr. M W. A. Na binnengedragen te zjjn iü uet sigarenmagazijn van de firma Jung en Blan- Pod, werd zjj ter plaatse door dr. Sim van de Eerste-Hulpdienst verbonden. Zij bleek een niet-ernstige verbloeding in den rechter-enkel en -voet bekomen te hebben en werd ter verdere behandeling naar liet Acaa Ziekenhuis overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1