No. 20584 VRIJDAG 22 APRIL Anno 1927 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën. uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij en maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porio te betalen. Bewijsnummer 5 CU. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqus- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 7 2.35. per week 1.0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week„0.18, Franco per post 2 35 portokosten. Dit flummsr bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat bij dat bureau zijn ingekomen de met inachtneming van de artt. 43, 44 en 47 der Kieswet vastgestelde geldige lijsten van candidaten in de drie kieskringen der ge meente en dat, binnen vier dagen nk deze bekendmaking, de gemachtigden der onder teekenaars van die lijsten deze tot een groep kunnen verbinden door een daartoe strekkende gemeenschappelijke verklaring schriftelijk bij het Centraal Stembureau in te leveren. De Voorzitter voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Leiden, 22 April 1927. 1619 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat wed. Th. P. Mol—Belt, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlol voor den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan slerken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in perceel Mare 72. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 22 April 1927. 1618 DE HEER K. BRANTS JUBILEERT. Op Maandag 2 Mei zal onze vroegere stadgenoot, de heer K. Brants, thans hoofd inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Haarlem, den dag herdenken, waar op hij vódr 40 jaar ztfn onderwijsloopbaan begon. Be aanstaande jubilaris, die 12 Augustus -86S te Oldebroek geboren Is, ontving zjjn opleiding op den „Klokkenberg" te Njjme- I gen. Hij was achtereenvolgens werkzaam te Haarlem, Rotterdam, Goes en Leiden. Hier was hij inspecteur van het Lager Onderwijs. In November 1924 werd hij benoemd in z'n tegenwoordige functie te Haarlem. PROF.MASIGNON VAN HET OOSTERSCH CONGRES OVERGEKOMEN. In het Groot-Auditorium der Leidsche Hoogeschool sprak gisterenavond prof. Louis Massignon te Parijs over: „L'orgariisation du travail et les corporations en Islam". De vergelijkende beschavingsgeschiede nis leert aldus ving spreker aan dat den cultuur zich slechts kan handhaven op grond van permanente groepen van ge schoolden, d.w.z. van handwerklieden en hunne corporaties. De civilisatie van den Islam kent deze organisatie in belangrijke mate; hoewel Goldziher en Snouck Hurgronje er de aan dacht op gevestigd hebben, is een nadere bestudeering van het verschijnsel nauwe lijks begonnen. Spreker heeft in 1925 de re sultaten gepubliceerd van een officieele en quête naar de Moslimsche organisaties in. Marokko, met een eerste proeve eener biblio- graphie der geschiedenis van den handen arbeid in den Islam, welke 141 nummers omvat. Wat is het speciaal Mohammedaansche gezichtspunt ten aanzien van de organisatie van den arbeid? Niet de uitrusting, die niet specifiek Mo9limsch is; maar wel naar de ideale en de wettelijke zijde. Reeds ten tijde van het ontstaan van den Islam waren er in de woestijn van Arabië sociale verschil len en klassennaijver. In de steden kooplie- den, die door lijfeigenen hun landerijen lie ten bebouwen; in de woestijn nomaden met hun kudden die zij door lijfeigenen lieten weiden. Wanneer de oude industrieel? cen tra in het Oosten door den Islam veroverd worden, ontstaat sinds de 9e eeuw merk baar een sociale opschuiving ten gunste van den arbeid. Als symptomen daarvan rijn te noemen; de opstand der Zindj (land- buowende lijfeigenen aan den Beneden- Eufraat), en de Karmatenbeweging welker beteekenis de Goeje voor het eerst in het licht gesteld heeft. Georganiseerd door een geheim legitimis- usc.h genootschap, liep zij uit op de stich ting van een Falimidisch tegen-Khalifaat in Egypte Hier konden zich dan ook gedurende twee eeuwen de corporaties organiseeren onder de gunstigste administratieve en letterlijke voorrechten. toen de orthodoxe regeering opnieuw aan het bewind kwam. slaagde zij er ook et strenge maatregelen niet in de verkre gen rechten geheel te vernietigen. Van de -e eeuw tot op den tegenwoordigen tijd zijn ami gebleven gilden met inwijdings- en 8ipiile u*tPj' somrijds aan rel' ïiact It roe<^erscbappen doen denken, en erker aan de Westersche vrijmetse laarsorganisaties. In dit verband mag de bijzondere plaats der Joodsche en Christe lijke werklieden in Mohammedaansche lan den opgemerkt worden, die weliswaar nau welijks geduld, dqch wettelijk als de be oefenaars van geldhandel, juweliershand- werk en geneeskunde worden beschouwd. In alle Mohammedaansche landen, waar het kanoniek recht volle geldigheid heeft, wordt de wettelijke positie der handwerk lieden bepaald door twee algemeene begin selen D dat van de goederen in de doode hand (Wakf). Daar bij voorbeeld het water een gave Gods is. is al wat daarmede in verband staat een goed in de doode hand (kanalen ten bate van molens, badhuizen, tuinen, enz. 2) dat van het toezicht op dek markt, omvattende de controle van maten, gewichten, levensmiddelen; het consultee ren van de vertegenwoordigers der speciale corporaties, verkeerspolitie en toezicht op de scholen. Uniformiteit van wetgeving en techniek hebben een type van reglementeering in het leven geroepen ten opzichte van de verdee ling der gilden, dal men in de groote 9leden van Fes tot Dehli en van Caïro tot Kazan terugvindt. Deze traditioneele organisatie vindt men in alle Mohammedaansche lan- len, van overheerschend Arabische, Iraan- sche en Turksche nationaliteit. Tengevolge van Europeeschen invloed zijn de volgende storingen in deze organisatie in getreden: hel Wakf-beheer heeft plaats ge maakt voor staatsbeheer, staatsmonopolie, regie, concessies dikwijls toegestaan aan Jo den en Christenen; daarnaast staatslenin gen, indirecte belastingen, en patenten, ge deeltelijk strijdig met het Mohammedaansch recht. In de tweede plaats is te noemen het ver dwijnen van het bovengenoemde marklloe- zicht (Hisba), van talrijke organisaties, te gronde gegaan door import van goederen. Andere organisaties zijn geëmancipeerd of geëuropeaniseerd. Tengevolge daarvan heeft zich een prole tariaat van ongeschoolden gevormd. Spreker gaf verschillende voorbeelden van het door hem geschetste verloop in ver schillende Mohammedaansche landen; onder andere wees hij op Jen invloed der honderd duizend Noord-Afrikaansche werk lieden, die naar Frankrijk gekomen zijn en vandaar nieuwe, in den regel communisti sche ideeën medegenomen hebben. In Europa heeft men ten aanzien van het Mohammedaansche handwerk voornamelijk twee theoriën naar voren gebracht: de Marxistische en de rassentheorie. De eerst genoemde eischt de ontruiming door Euro peanen van koloniën met een Mohamme daansche bevolking. De andere plaatst de Moslims onder de inferieure rassen. Zonder dat spreker zich voorstelt, een middenweg tusschen deze twee uitersten aan te geven, kon spr. het niet nalaten tot slot van zijne beschouwing te herinneren aan de schoone woorden door prof. Snouck Hurgronje vijf jaar geleden van dezelfde plaats gesproken over de gelijkheid der rassen in den Islam. Hedenmiddag klokke twaalf uur had de sluitingsvergadering in het Groot-Auditorium plaats. Na afloop daarvan vertrokken met den trein van 1.47 de congresleden naar Am sterdam voor een bezoek aan het Koloniaal Instituut en aan het Volkenkundig Museum van het Koloniaal Intsiluul. Na een gemeenschappelijken maaltijd in het American Hotel zal de dag worden be sloten met een filmverlooning in het Ko loniaal Museum. DE OOGSTFILM. Een interessante avond. Korten tijd geleden waren wjj reeds in de gelegenheid in bekhopten vorm een over zicht te geven van de folkloristische oogst- film, welke gisteravond de heer D. J. van der Ven, uit Oosterbeek, met muzikale mede werking van proL Julius Röntgen, op uit- noodiging van de afd. Leiden der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen vertoonde. Eerlijk gezegd, hadden wjj verwacht, dat de aankondiging van dit nalionaal-culluur- hiscoriscke filmwerk een gro.otere attractie voor het Leidsche publiek zou vormen dan gisteravond is gebleken het goval te zjjn. De groote Stadszaal toch vertoonde be denkelijk groote leege plekken, hetgeen in de eerste plaats te betreuren valt voor het actieve bestuur der Leidsche afdeeliug, dat verdiend had haar streven om deze film ook in Leiden vertoond te krrjgen met een grootere belangstelling bekroond te zien. Daarnevens mogen ook de afwezige leden bitter spijt gevoelen dezen avond niet te hebben bijgewoond, want zij hebben inder daad veel gemist, wat oor en oog had kunnen streelen. Bg ontstentenis wegens ongesteldheid van de presidente, mevr. SchotsNueboer, werd de bijeenkomst met een enkel woord door mevr. Bosman geopend, waarna de heer Van der Ven in een korte inleiding de beteekenis schetste, welke aan de ten platte- lande heerschende gebruiken en feestelijk heden gedurende den oogsttijd ten grondsiag liggen zonder nochtans al te zeer in bij zonderheden af te dalen. Het is een opmerkelijk verschijnsel, aldus sprdat het op het platteland de vrouwen zijn, die het meeste hechten aan de oude zeder. en gebruiken, welke zich, ondanks de hïVelliscerende werking van de moderne stadscultuur hebben weten te handhaven. Het oogsten is eigenlijk voor den doorsnee- plattelandsbewoner de hoofdhandeling van het geheel© jaar, waarop al zijn zwoegen en werken is gericht en het is dan uok logisch, dat het meerendeel der nog be staande tradities rechtstreeks of zijdelings verband houdt met het binnenhalen van den oogst. In verschillende streken van ons land bestaal het geloof in een geheimzinnig wezen, dat voor den oogst wegvlucht in de laatste te velde staande schoof en waar aan bijzondere eer bewezen wordt Een analoog verschijnsel zien wjj in Neder-Saksen, waar deze laatste schoof als een Wodans-offer den geheelen winter door op het veld blijft staan. Hier te lande demonstreert zich dit wezen, dat alom feestelijk wordt binnengehaald, in verschillenden vorm, n.l. in negatieve (Mei tak of -boom), animale (roggehaan, erwten beer, oogstwolf) 'en raenschelijke gestalte (het olie wief en de rogge-meue). Veelal gaat het binnenhalen van den oogst gepaard met gebruiken van heidenschen oorsprong zooals het brengen van pleng offers, gezang en andere. Het zou ons waarlijk te ver voeren hier een gedetailleerde beschrijving te geven van deze hoogst interessante film; daarvoor is de stof te uitgebreid en leent zich boven dien te weinig tot weergeving in een kort bestek als de plaatsruimte ons veroorlooft. De heer Van der Ven heeft de bezoekers in woord en beeld doen genieten van een schat van folklore, waarvan de meesten onder hen het bestaan niet zullen hebben vermoed en die bij velen hunner het verlangen zal hebben gewekt al deze eigenaardige ge bruiken eens persoonlijk bij te wonen. Prof. Julius Röntgen heeft daarbij tal van oude volksmelodieën op den vleugel ten. gehoore gebracht, wat niet weinig heeft bijgedragen om dezen avond te maken tot een van hoog kunstgenot, waaraan de aan wezigen met veel genoegen zullen terugden ken en die juist daardoor, ondanks de matige belangstelling, ook voor de organiseerende vereeniging een succes is geweest. Het publiek heeft met veel en hartelijk applaus zijn ingenomenheid met het ge- bodene te kennen gegeven. LEZING OVER In de kleine zaal heeft gisteravond de gelegenheid van de stelling van werken Verster, een lezing De heer Aug. L. spreker met enkele FLORIS VERSTER. van de Stadsgehoorzaal heer H. P. Bremmer ter hier gehouden tentoon- van den schilder Floris gehouden over dit werk. Reimeringer heeft den woorden ingeleid. Een kunstenaar als Floris Versier treft men nauwelijks eenmaal in de vijfhonderd jaar, heeft de spreker na de pauze gezegd, en ongetwijfeld bedoelde hij daarmede uiting te geven aan de bewondering die hij koes tert voor dezen grooten meester der beel dende kunst, de groote impressionist, de groote stilleven schilder die in een adem genoemd dient te wordpn met meesters als Breitner. Isaac Israels, De Zwart en^ Suze Robertson. De heer Bremmer heeft groote vercering voor het werk vail Versier cn hij kent het dan ook $oor en door. Hij heeft zich ver trouwd gemaakt met de gevoelens die den meester bezielden op de momenten waarop hij zijn werk schiep. Daartoe zal den om gang met Floris Versier en de uilwisseling van gedachten zeker veel hebben bijgedra gen, maar om een kunstenaar te doorgron den zooals de heer Bremmer, Versier kent is meer noodic dan kennis van den persoon en zijn innerlijke gevoelens. Daartoe moet men nagaan, wat er in den mensch wiens werk men liefheeft. van ziin prille jeugd af heeft gebroeid En dat juist kan van den heer Bremmer met betrekking lot Floris Verster worden gezegd. Daarom heeft hij zijn auditorium gisteravond welen te over tuigen toen hij wees op hel coquet conven tioneel elan, op de innerlijke bewogenheid waarvan zijn op zestienjarigen leeftijd ver- vaarigde ,,os voor den wagen" reeds ge tuigde. Daardoor is het den spreker gelukt ons de nuchtere factuur en de kleur, den toon te doen ontdekken in het doek met het logement ..De luis aan de ketting" dat Verster m 1883 schilderde. En wij hehh-n gezien hoe het ezeltje eveneens van '83. prachtig van licht en visie en met de schit terende transparence in de schaduw reeds veel sterker, veel rijper werk werd. De heer Bremmer heeft ons laten zien hoe Verster achtereenvolgens onder invloed kwam van Mauve (Vrouwtje in den moestuin) en van Breitner. Hij hpeft ons doen gevoelen hoe Vester's meesterschap. Schoppenhauer'a uitspraak betreffende het stilleven verwe zenlijkten hoe Versier begreep dat een stij gende waardeering viel waar te nemen tijdens zijn leven voor het stilleven en hoe dn requisieten die in de Lakenhal bijeen staan, een ontroerende getuigenis vormen van de weinige middelen die de meester noodig had voor zijn heerlijkp kunst. En ook wees de heer Bremmer op de ppriode in Verster's leven waarin hij ondpr Toorop's invloed stond omslroeks 1893. toen hij mei analvseerpnde overgave dpn tuin van Endogeest" pensppldp. Nog vpel mppr hppfl dp spreker gister avond van Versfpr verteld over zijn was- krijttppkeningen waarin hij beheerscht werk gaf, over de absolute concentratie die hij vereischt te leggen in ..het muurtje te OegstgeesL". dat straf geschilderd is en waarin kilheid is te zien en strengheid van lijn, maar vooral exquise wonderlijke groot heid. Het mocht de spreker wiens lezing met stille aandacht werd gevolgd gelukken, om in Verster te doen ontdekken of herkennen, de begenadigde kleuren en lijnenkunste- naar. die nimmer voor een markt heeft ge werkt, maar die met oprechtheid heeft ge zocht, dat wat het diepste is in de kunst te openbaren, waardoor hij een exceptio- neele figuur werd deze groote impressionist. DE NIEUWE WAGENS VAN DE N. Z. H. T. M. Op uilnoodiging van de directie der N. Z. H. T. M. hebben wij gisteren een proefrit naar Noordwijk-aan-Zee medege maakt met een nieuw type motorwagen, dat bestemd is om te worden in dienst gesteld op de stadslijn. De N. Z. H. T. M. heeft acht van deze motorwagens besteld bij Allan in Rotterdam. De wagens wijken zoowel wat de con structie van het onderstel en de aandrijving van de wielen als wat de inrichting van het inwendige betreft, af van de tot nu toe gebruikelijke motorwagens. De nieuwe rijtuigen hebben een midden ingang met ruim middenbalcon, aan weers zijden hiervan 6 zitplaatsen met rieten zit tingen en rugleuningen en bovendien 16 veerende klapbankjes. In de wagens zijn geen schotten voor af scheiding van de verschillende comparti menten aangebracht, zoodat de bestuurder vanaf zijn plaats het heele rijtuig kan overzien. Het is ook mogelijk deze rijtuigen te gebruiken als éénmanswagen. Rechts van den wagenvoerder is n.l. een deur aan gebracht met automatisch op- en neerklap pende treden. De nieuwe wagens hebben geen trekbèl- len meer, maar uitsluitend electrische schellen en zij kunnen des winters elec- trisch worden verwarmd. Een groot aantal lampen maakt dat de wagens bij duister nis uitstekend kunnen worden verlicht. Teneinde het vrije uitzicht op den weg van den bestuurder niet te belemmeren is tus schen twee palen achler de bestuurders plaats een donker gordijn aangebracht, dat 's avonds kan worden neergelaten er alle licht van achteren buitensluit. De rijtuigen bezitten twee parallel ver plaatsbare drijfassen, met een radstand van 3.60 Meter. Zij zijn door middel van blad en spiraalveeren aan het onderstel van het rijtuig bevestigd en zijn du9 niet zooals hij de oude wagens, opgesloten in een raam of truck. De motoren zijn niet veerend, recht streeks aan hel ijzeren onderraam van de bak opgehangen en door een cardaninrich- ting met de drijfassen verbonden. Deze car- danaandrijving is vervaardigd door de So- ciété S.CE.M.I.A. te Parijs, die ook auto mobielen (met cardans Scemia). welke ook in ons land een gunstige reputatie genieten, bouwen. De remmen zijn eveneens geheel afwij kend van de normale. De remkracht bij de nieuwe wagens wordt uitgeoefend op een trommel, die direct bevestigd is aan de as van een conisch rondsel; het remmen ge schiedt door middel van om die trommel grijpende rerablokken. De wagens waarmede de N. Z. H. T. M. straks op de stadslijn alhier en ook op de lijn SchotenHeemstede te Haarlem proe ven gaat nemen, zijn reeds sinds langen tijd met groot succes bij de Parijsche tram in gebruik. Zij rijden wij hadden giste ren gelegenheid dit vast te stellen rustig en zonder dat men stooten gevoelt bij het passeeren b. v. van wissels. Het nieuwe remsysteem maakt snel en krachtig rem men mogelijk, en de inrichting is uiterst comfortabel, eenvoudig en smaakvol even als dat bij de nieuwe groote. z.g. Budapester wagens van de interlocale diensten h'et geval is. De rit naar Noordwijk waarbij wij gele genheid hadden verschillende nieuwe stuk- kendubbelspoor te zien. verliep vlot en ook de terugreis, waarbij wij een uurtje in Noordwijk-Binnen vertoefden om in het Hof van Holland thee te drinken, sterkte ons in de overtuiging, dat de N. Z. H. T. M. een gelukkige keuze heeft gedaan bij de aan schaffing van deze nieuwe wagens. In Noordwijk wandelde het gezelschap journalisten begeleid door de heeren ir. W. J. Modderman en Van der Vijver van het tramstation naar den Koepelweg. vanwaar een heerlijk panorama ..in geuren en kleu ren" vertelde van de bollenprachf, en langs de Prins Hendrik-straat bereikten wij we der den nieuwen tramwagen waarmede wij huiswaarts reden. 17e JAARLLJKSCHE UITVOERING EMTEGEËS In een mooi gevulden Schouwburg heeft gisteravond de Leidsche H B S -vereeniging Emtegeës haar 17e jaarlijksche uilvoering gegeven Een openingswoord werd gesproken door den voorzitter, den heer L. Hoogenstraten Een hijzonder woord van welkom richtte hij daarbij tot de commissie van toezicht die zoo bereidwillig allën steun had verleend tot de eereleden en de zusterverenigingen van hier en elders en tenslotte tot den heer H BINNENLAND. De behandeling der begrooting inx d« Eerste Kamer. (4e blad). Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de instelling van een departement vaa defensie. (3e blad). Een wetsontwerp tot wijziging der Zegel* wet en van de kanselarijrechten. (Binnenl* 3e blad). Afscheid van mr. Noyon als procureur* generaal bij den Hoogen Raad. (Binnenl., 3e blad). Bevordering van onderoiliciexen. (Laatste Ber., Ie blad). BUITENLAND. Nieuwe teleurstelling ter voorbereidende ontwapeningsconferentie. (Buitenl., Ie bl.), Sovjet-Rusland en de ontwapening. (Bul* tenh, le blad).. Tsjang-kai-sjek baas in Zuid-China. (Bui* tenlle blad). de Wilde, die de regie op zich genomen had der tooneelafdeeling en tot den heer Gijs* berti Hodenpijl, die een schermafdeeling na, korte oefening reeds tot optreden voerde Hij deed nog een beroep tot alle leden, zich op te geven voor tooneel en ook gymnastiek, welke laatste afdeeiing helaas kwijnt Voor het hoofdnummer ging, werd no8 een gevarieerd program afgewerkt, bestaan* de uit zang. muziek en schermen, nummers die alle veel succes oogstten Den heer Gijs* berti Hodenpijl werd een cadeau overhan* digd die daarvoor dank bracht. Hel hoofdnummer was de opvoering ran een Satyre in 3 bedrijven „Het badende meisje" van S. Neumann, een aardig en dikwerf zeer op de lachspieren werkend ge val van omhoog-klimmen van een edel drietal, een schilder, een minister en een gauwdief op den maat* schappelijken ladder door reclame, poliliek in den slechtsten zin des woords en boevenstreken, de groote domheid en gemis van talent ten spijt. De beroemde boef is nog de eenige. die zoowel verstand als talent bezit, als is het een verkeerd ta lent. In keurig getemperde kluchtspeeltrant ia deze leuke satyre over het voetlicht ge bracht. Het tempo had nog iels sneller ge* kund maar Emtegeës kan volledig tevreden zijn over de uitnemende vertolking, die dan ook zeer in den smaak is gevallen. De drie hoofdfiguren waren kostelijk -getypeerd, waarbij we nog zouden willen noemen de koekfabrikant. De overige pasten zich goed aan bij deze kern. Het boekwerk, den regisseur, den heer H. de Wilde aangeboden als huldiging was welverdiend. Alle dames-speelsters werden in de bloe metjes gezet, terwij! mej. J van der Noor- daa. die vertrekt naar Apeldoorn hoven- dien nog een aandenken ontving voor haar diensten de vereeniging bewezen. Niet onvermeld mogen we laten het dap pere strijkje der Would-be's dat zich nog had versterkt en rusteloos bijkans de pauzes vol speelde met pakkende melodieën. 't Was voor Emtegeës een prachtig ge slaagde avond1 UITVOERING VAN HET GEZELSCHAP AD NOSTRAM UTILITATUM (A.N.U.) Bovengenoemde vereeniging in 1912 op gericht en weldra tot grooten bloei gekomen, waarna een korte inzinking volgde, gaf gis teravond in „Zomerzorg" een uitvoering, die heeft bewezen, dat de vereeniging weer ge heel op peil is gekomen, niet alleen, maar zelfs weder nieuwe vorderingen heeft ge maakt. De opkomst, die bijzonder goed was, be wees reeds dat het publjek het gezelsrhap weet te waardeeren. De voorzitter, de heer Van den Ham, Dit Oegstgeesl. dankte in zijn openingsrede voor de groote belangstelling waarin voor het ge zelschap een prikkel ligt, om vooral zijn best te doen. Hij richtte zich tevens lot den directeur den heer W. J Smolders, aan wiens eminente leiding de vereeniging voor een groot deel. haar nieuwen opbloei heeft te danken, alsmede tot de leden, die zich Voor deze uitvoering ernstig hebben voorbe reid en over wiens prestaties de aanwezigen naar hij hoopte tevreden zullen zijn Het programma zag er keurig en welver zorgd uit, naar don inhoud zoowel als naar het uiterlijk Hel werd geopend met Mendelsohn's ..Kriegsmarch der Priester alis Athalia", dat a! dadelijk den goedpn indruk, die het gezelschap re/»ds eerder had gewekl. ver-» sterkte Het werd dan ook warm toegejuicht. De hierop gevolgde „Andante aus der syra*

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1