No. 20581 DINSDAG 19 APRIL Anno 1927 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws I van héden. 4 Ernstige Trambotsing bij Veur. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regeL Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine A.dvertentiën. uitsluitend tyij vooruitbetaling Woensdag9 en Zaterdag» 60 Cts. bij eo maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Ct3. porto te betalen. Bewijsnummer fj Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per S maanden 'S 2.35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2 35 portokosten. I 0.18, w 0.18, J Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DE VERJAARDAG VAN PRINS HENDRIK. Ter gelegenheid van 's Prinsen een-en- vijftigsten verjaardag waaien vandaag van alle openbare gebouwen de vlaggen. Ook tal van particulieren hebben den vlag uitge stoken óm dit heugelijke feit te herdenken en aan de beugels van de tramwagens der H.T.M. wapperen de bekende kleine rood- wit-blauwe vaantjes. Ook heden vertoeven nog vele militairen van land- en zeemacht, wier Paaschverlof wegén9 den verjaardag van den Prins eerst -morgen eindigt, in de stad. VEERTIGJARIGE AMBTSBEDIENING VAN Ds. C. HARTWIGSEN. De jubilaris geridderd. Zondagavond hield ds. G. Hartwigsen ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubi leum in de Pieterskerk een gedachtenis rede. Het groote kerkgebouw was geheel bezet. Onder de aanwezigen urerden ook opgemerkt: de oud-burgemeester jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, prof. dr. D. Plooy en mr. dr. J. Schokking, als vertegenwoordi gers van de Gemeenlecommissie, alle Leid- sche collega's van- den jubilaris, de bijna volledige kerkeraad; ouderlingen en. diake- cnn, de leden van het kiescollege, een en kele oud-vriend uit de eerste gemeente, thans te Schoonhoven woonachtig en vele leden van de Leidsche gemeente en belang stellenden van omliggende plaatsen. Nadat de predikant den kansel had be slegen, zong de gemeente Psalm 138 1 en'2 waarop, na het votum, door ,den voorganger de „Twaalf artikelen des Geloofs" werden voorgelezen en daarrïa uit de Handelingen der Apostelen hoofdstuk 26 de verzen 19 tot en met 39. Hierna gaf spr. een korte inleiding tot zijn eigenlijke rede, waarna werd gezongen Psalm 81 3 en 5. Als tekst werd vervolgens opgegeven: Handelingen der Apostelen, hoofdstuk 26: 22—23 en waaruit bepaaldelijk deze woor den- Dan. hulp van God verkregen heb bende. .sp», op dezen dag". Na dit in verband met de her denking vahet ambtsjubileum te hebben behandeld en te hebben getuigd dat hij, naar zijn beste vermogen heeft gepredikt „hetgeen Mozes en de profeten hebben ge sproken. n.I. dat Christus lijden moest en dat hij de eerste uit de opstanding der doo- den zijnde een licht zou verkondigen dezen volke en den heidenen", zette hij d'e belee- kenis van het lijden van Christus naar de Schriften meer uitvoerig uiteen. Als tusschenzang zong vervolgens de -ge meente Psalm 72 11. terwijl na de zegen bede de prediker zich. na de catechisanten en oud-ratechisanten voor de belangstel ling hem dezer dagen betoond mede door het hem aangeboden geschenk (schemer lamp) te hebben bedankt, allereerst richtte tot den oud-burgemeester, jhr. De Gijselaar, wiens tegenwoordigheid te dezer plaatse hij zeer op prijs stelde en wien hij dankte voor hetgeen deze ook in zijn ambt als burge meester in het belang der Leidsclie kerke lijke gemeente en voor de Vaderlandsche kerk deed, hem kracht toebiddende om nog langen tijd werkzaam te kunnen zijn in het belang van het land en van de gemeente Leiden Daarop dankte hij de gemeente- commissie voor de aangename samenwer king tussrhen hun collegé en het ministerie van predikanten en voor de wijze, waarop de commissie de belangen der Ned. Ilerv. gemeente behartigt. Hij hoopt eveneens, dat de oud-collega Schokking als Kamerlid de belangen van land en volk nog vele jaren zal mogen behartigen, zooals hij oud-col lega. prof. Plooy zegen op zijn werk aan de Amsterdamsehe Universiteit toewenschte Het deed hem bijzonder goed dat alle collega's tijd hebben kunnen vinden om bij deze plechtighéid .tegenwoordig te zijn. Ook bij verschil in opvatting heerscht in het ministerie van predikanten steeds een uit nemende geest, dat wel hieruit blijkt, dat spr. als leider der vergaderingen nimmer den voorzittershamer behoeft te gebruiken. Ook dankte hij de collega's voor hunne welwillendheid om tijdens zijn langdurige ziekte zijn predikbeurten waar te nemen. Ook hel Kiescollege bracht hij dank voor de wijze waarop het zich van zijn zeer ver antwoordelijke en niet altijd gemakkelijke taak bij uitbrengen van het beroep van een predikant kwijt, terwijl hij eindelijk zich richtte lol al de kerkelijke ambtenaren en beambten die immers ook hun krachten geven aan de kerk, waarna hij tenslotte zich wendde tot de gemeente, welke hij dankte voor de hartelijke toegenegenheid steeds van haar ondervonden, ook en vooral in zijn langdurige ziekte en voor de belangstelling voor zijne prediking. Waar de verhouding tusschen de ge- nieenlt en hem van zoo innigen aard is. denkt hij er niet aan spoedig heen te gaan. doch hoopt de gemeente te dienen zoolang God hem daartoe de kracht schenkt. De gemeente zong na afloop van den dienst haar leeraar geheel spontaan na van de zitplaatsen te ^ijn opgerezen toe Psalm 13-t: 3. Na den dienst vertoefden de predikant, diens echtgenoote. het ministerie van pre dikanten. jhr De Gijselaar en de heeren Schokking en Plooy benevens de leden van den kerkeraad en van het kiescollege nog eenigen tijd in de consistoriekamer, om den jubilaris de hand te drukken. Ds. Punselie. na ds. H de oudste predi kant in dienstjaren, vertolkte in een vrien delijke toespraak de hartelijke gevoelens die allen voor ds. Hartwigsen koesteren, waarmede cle bijeenkomst die van zes uur tot bijna halfnegen duurde, eindigde. De aanbieding van het huldeblijk. Tweeden Paaschdag klokke twaalf kwam het huldigingscomité door ons Zaterdag ge noemd, het echtpaar ds. Hartwigsen te zijnen huize aan de Hooigracht begroeten. In de groote achterkamer ouderwets-deftig gemeubileerd maakten de dominee en me vrouw hunne opwachting. Na een korte be groeting trad de voorzitter van het comité de heer J. Schippers sinds meer dan 15 jaar ouderling der gemeente naar voren. Veel moet er in de laatste dagen bij u zijn omgegaan, denkende aan zoovele vaiv uwe Academische vrienden die met u te Utrecht hun opleiding ontvingen en voor of na dien lijd den kansel beklommen en reeds zijn heengegaan, terwijl God de Heere u heeft gespaard, moed, kracht, lust en opge wektheid heeft geschonken om te mogen ge tuigen van een arm zondaar en een rijken Christus aldus spr. die daarop voortging! Op 23-jarigen leeftijd diendet gij het ste deke Nieuwpoorl, om dit na 2 jaren te ver wisselen met hel grootere Oud-Beijerland. daar bleek al spoedig met welk een gaven gij waart toegerust. Met veel zegen hebt gij daar gearbeid en waart geliefd onder het jonge, maar ook onder het oude volk Het slaat mij als Oud- Beijerlander nog levendig voor den geest, hoe gij daar als jong prediker van nauwe lijks 25 jaar die groote gemeente van twee predikanten met uw krachten en gaven ^leen zes jaar hebt gediend. In 1895 werd er door deze gemeente een beroep op u uit gebracht en gij meendet daarvoor niet te mogen bedanken, en nu hebt gij ruim 31 jaren met liefde en volle toewijding deze gemeente gediend en het is zoo terecht waar. wat in de circulaire, welke wij ver zonden vermeld staat, dat. als wij beden ken hoevele malen gij het Woord en de Sacramenten hebt bediend, hoe^le jongeren van u als groot catecheet onderwijs ontvin.. gen in de Schriften, die wij? kunnen maken tot zaligheid, hoevele huwelijken door u kerkelijk zijn bevestigd, hoevele zieken door u zijn bezocht, hoevele stervenden gij hebt mogen troosten, kortom hoeveel gezegenden arbeid in die ruim 31 jaar door u in deze gemeente is verricht, dan kan het wel niet anders 'of de gemeente moest uiting geven aan df» gevoelens van dankbaarheid jegens u. En daarom heeft deze commissie zich ge vormd om u op dezen dag een huldeblijk, vergezeld gaande van een album met de namen der deelnemers aan te bieden, be staande uit twee crapauds. keurig uitge voerd. evenals de beide tafels van wortel- notenhout. mede een kunstwerk en ook vervaardigd bij de firma Pander alhier. Moge dit geschenk u en uw echtgenoot tot grooi gerief zijn. Hieraan deden wij verge zellen een album, vervaardigd bij de firma Mulder Wanneer gij dit zult doorbladeren zullen uw gedachten onwillekeurig geves tigd worden niet alleen op het geschenk, maar ook op de trouw en de liefde van de gemeente, die het u aanbood. En nu. geliefde leeraar aldus besloot spr. is onze hartewenseh. dat de Heere God u tot in lengte van dagen sparen mag voor uw echtgenoote en voor onze ge meente. Hij schenke u de liefelijke ervaring van Zijn rijke goedertierenheid, opdat het u wel moge gaan naar lichaam en ziel In aansluiting met den vorigen spreker voerde daarop het woord een ander lid van het Comité, de heer J J. van Biemen. die mede met groote waardeering van den persoon en den arbeid van ds. II getuigde er. hem hel pracht-album aanbood. Ook de crapauds en de tafels stonden in de kamer en dwongen de algemeene bewon dering der aanwezigen af De jubilaris dankte in zeer hartelijke be woordingen. Zooals hij Zondagavond reeds eeide, heeft de belangstelling in dit jubileum zijn verwachting verrp overtroffen en hem beschaamd gemaakt. Hij geloofde dat men zijn prediking zeer heeft overschat. Overigens kwamen dp geschenkel wel vin pas. De oude tafels hadden het juist 40 jaar gedaan. Hij. evenals zijn vrouw, stelde dit geschenk dan ook zeer op prijs. Verder herinnerde hij nog aan de hem te beurt gevallen eer. dat hef H. M. de Ko ningin behaagde hem te verheffen in de orde van Oranje-Nassau. Dit zal een nieuwe verbinding vooi hem zijn met het Vorstenhuis, al heeft iiij zijn gans.che leven lipfde^ gekoesterd voor >ns Oranjehuis. Zijn loopbaan overziende vond hij nog ge legenheid God te danken voor de kracht hem geschonken om tot o; dezen dag toe zijn werk met lust te doen en sprak hij den wensch uit dat het hem mocht gegeven zijn nog meerdere jaren het predikambt in deze gemeente te kunnen vervullen, waarvoor al leen God de eere zal toekomen. Hierna sprak dr. Schokking nog een vrij uitvoerig en tevens zeer gedegen woord, eerst als lid der gemeentecommissie, wat hem gelegenheid gaf de verhouding te schet sen van de verschillende lichamen in de Kerk, die echter ten slotte allen hetzelfde be oogen n.I de uitbreiding van het Koninkrijk Gods op aarde, om daarom een persoonlijk woord tot den jubilaris te richten, die, bij velen zijner collega's vergeleken, in een ge lukkige positie verkeert. De vragen die in onzen tijd vooral de geesten beroeren, en ook menig predikant vervullen, merkt ook ds. H. wel op, maar hij gaat ze voorbij, om dat zijn overtuiging zoo rotsvast staat, dat zij niet meer te roeren is. Hij weet den weg voor hem afgebakend en volgt dien als vol geling van Christus, zooals zijn leer door hem wordt beleden en gepredikt. Nadat de jubilaris nog met een enkel woord had geantwoord en o.m. zijn dank had betuigd voor den mooien bloemenmand, door de gemeente-commissie hem geschon ken. sprak de heer G. J. Visser namens de Diaconie nog een woord van warme hulde. De groote sympathie dip de gemeente voor dezen leeraar koestert, waardoor het kerk bezoek zoo talrijk is, komt ten slotte ook weder de Diaconie en daardoor de gansche gemeente in stoffelijken zin ten goede. Onder het gebruik van eenige verver- schingen bleven de leden van het huldi gingscomité nog korten tijd bijeen, waarna de gelegenheid voor de gemeente werd ge opend den jubilaris en zijn echtgenoote ge luk te wenschen, waarvan een zeer druk gebruik, werd gemaakt. RECEPTIE N.V. SCHEEPSWERF v.h. GEBRS. BOOT. Op de Zaterdagmiddag in Maison Bruyns op het Rapenburg gehouden receptie is de directie van de jubileerende scheepswerf wél gehuldigd Uit alle kringen waren ver tegenwoordigers gekomen om de heeren Boot geluk te \venschen met het gedenk waardige feit van het 50-jarig bestaan van hun onderneming. Het is schier ondoenlijk allen te noemen die ter receptie zijn gekomen. Wij merkten op. in de eerste plaats de heeren Aug. L. Reimeringer, waarn. burgemeester, die we gens verhindering van den burgemeester met zijn collega's de wethouders J. F. X. Sanders en J. Splinter Gzn., het Ge meentebestuur vertegenwoordigde. Verder zagen wij jhr. dr. N. C. de Gijse laar en den Voorzitter van den Raad van Arbeid de heer T. S. Goslinga, de heer N. C. F. van Ginkel, voorz. van het dep. Lei den der Mij. voor Nijverheid en lid van het hoofdbestuur van die Mij., de heeren D. ten Cate Brouwer, G. J. M. J. Molkenboer en mr. P G. Knibbe van de K. v. K. voor Rijnland alhier, de heeren A. W. Frentzen en Trap man van de Leidsche Ver. van lndustrieelen R. de Wilde. B. de Koning en A. M. Touw, bestuursleden van de 3 Octobervereeniging en verder vele vertegenwoordigers uit den handel en uit het bedrijfsleven uit Leiden en van elders. Verschillende bezoekers hebben ook nog het woord gevoerd. De heer N. C. F. van Ginkel bood namens de Mij. van Nijverheid den heer P. Boot Sr de gouden onderschei dingsmedaille aan. Met enkele welgekozen woorden heeft de heer van Ginkel de ver diensten van den heer Boot als grootwerk gever in het licht gesteld. Er waren vele telegrammen, o.a. van de Ver. van Scheepsbouwers in Nederland en van de Chr. en R.K. Metaalbewerkersbon den. Een schat van bloemen gaf de receptie zalen een feestelijken aanblik. Na afloop van de receptie heeft de direc tie met familieleden in strikt intiemen kring in Maison Bruyns gedineerd. HET A.S. OOSTERSCH CONGRES. Het Bestuur van het Oostersch Genoot schap in Nederland heeft voor het vijfde Nederlandsche orientalistencongres, dat van 20 tot 22 April te Leiden wordt gehou den, evenals vorige malen, een orientalist van internationale vermaardheid uitgenoo- digd om ter gelegenheid van dit congres'n algemeene lezing te houden. Ditmaal zal de spreker zijn prof. Louis Massignon uit Parijs, die vooral bekend is om zijn geniale studiën op het gebied der Mohammedaan- sche mystiek, en die bevendien het Westen en het Oosten der Mohammedaan9che we reld uit eigen aanschouwing zeer goed kent. Prof. Massignon zal spreken over „L'orga- nisation du travail et les corporations en Islam". Deze lezing, die op Donderdag 21 April des avonds om( 8 uur zal aanvangen iri het Groot-Auditorium der Leidsche Uni versiteit, behandelt een onderwerp van al gemeen belang, dat ook voor niet-orientalis- ten belangwekkend i9. De toegang tot deze voordracht is daarom vrij voor alle belang stellenden. Eveneens voor belangstellenden toegan kelijk zullen zijn de voordrachten, die op Woensdag 20 April des namiddags om 2 uur gehouden zullen worden voor het con gres. n.I. de voordracht van Dr. Belpaire uit Brussel over den Chineeschen dichter Li Tai Po die van Luitenant-Kolonel van Erp over Bouwkunst op «Balj en die van Dr. Miedcma uit Amersfoort over e^n Collectie Koptische weefsels. Op initiatief en d^or bemiddeling van den Boekhandel Burgersdijk en Niermans al hier zal in het gebouw Gravensteyn alhier gedurende het Oostersch Congres op 20, 21 22 April a s een belangrijke tentoonstel ling worden gehouden op h^t gebied van Oude en Nieuwe Kun9t: boeken, platen, schilderijen en voorwerpen enz. waaronder werk uit China, Engelsch-, en Nederlandsch Indië. De tentoonstelling zal voor de Con gresbezoekers kosteloos toegankelijk zijn, terwijl de localiteit waarin de tentoonstel ling wordt gehouden in verbinding staat met het Instituut Kern dat mede in Graven steyn is gevestigd. EEN ZILVEREN JUBILEUM. Zooals wij' reeds onlangs' meldden her denkt heden onze stadgenoot P. T. Mizée den dag, waarop hij voor vijfentwintig jaar als steenhouwer in dienst trad bij de Ge meen tecommissie van het Ned.-Herv. Kerk genootschap. Hedenmorgen was den jubilaris in de consistoriekamer der Hooglandsche Kerk een eenvoudige, doch hartelijke huldiging bereid, waarbij behalve de leden uit de Gemeenlecommissie de heeren W. Fontein en J. P. Mulder en de opzichter, de heer Wind, ook de overige collega's tegenwoor dig waren. De heer Fontein, sprekende namens de Gemeentecommissie, hield een korte, sym pathieke toespraak, waarin hij de verdien sten van den jubilaris schetste en bood hem vervolgens een fraaie theekast aan. Op verzoek van de werklieden voerde hierna nog de lieer Wind het woord, die zijn gelukwenschen vergezeld liet gaan van een fauteuil, terwijl ten huize van den ju bilaris inmiddels een bloemstuk bezorgd was. De eenvoudige plechtigheid werd met een korte dankbetuiging en een stevigen hand druk besloten. Het spreekt vanzelf, dat Mizée den verderen dag gezellig in den huiselijken kring mocht doorbrengen. EEN AUTO IN EEN SINGELSLOOT GEREDEN. Zaterdagnamiddag, even zes uur, kwam een bestelauto van de firma B. alhier, met groote vaart van af de Utrechtsche brug den Zoeterw. Singel afrijden. De chauffeur, een jongmensch van nog geen 18 jaar, pas in het bezit van een diploma als chauffeur-leer ling, scheen óf niet voor zijn taak berekend, te zijn, óf geen verantwoordelijkheidsbesef te hebben, hij reed althans met groote snel heid aa*i den linkerkant van den weg en kwam na een bocht te zijn gepasseerd ter hoogte van de perceelen 53 en 54 eerst met de auto tegen een boom en vervolgens tegen een ijzeren brugleuning die daardoor af brak, terwijl daarna de auto, nog een boom rakende, met den bestuurder er bij in de Singelsloot reed. Gelukkig waren er geen menschen op den Singel, die te voet of per voertuig van den tegenovergestelden kwa men. Zij waren allicht het slachtoffer van den woeslen rijder geworden. De jongeman bekwam zelf geen letsel; alleen en paar natte beenen. De goederen waren nat geworden doch veel was er niet meer in den wagen. De meeste bestellingen waren al gedaan. Met behulp van een kraanwagen heeft men de verongelukte vrachtauto weer op het droge gehaald. De wagen bleek slechts weinig beschadigd. De heer Th. J. van der Heijden alhier, slaagde Zaterdag j.l. te 's Gravenhage voor het door de Federatie voor Stenografie „Groote" afgenomen examen als stenograaf (130 lettergrepen). Onze oud-stadgenoote mej. B. W. Se- gaar, is benoemd als onderwijzeres aan de Openbare Meisjesschool voor U. L. O., Atjeh- straat, Den Haag. De mandolineclub „Krebustlipo" al hier, directeur de heer L. C. Veerman, be haalde op het nationaal mandolineconcours gehouden op 2den Paaschdag in den Die rentuin te 's-Gravenhage den eersten prijs in de afd. „Uitmuntendheid". De Vereen, voor Maatschappelijk Werk voor de leden der Woningbouwvereniging „De Eendracht" heeft thans besloten over te gaan tot het verstrekken van radio- muziek aan de leden. De firma Ter Meer en Kroonberg, Lage Rijndijk, zal deze leveren. Op Eersten Paaschdagmorgen hield de Leidsche A. J. G. een wandeltocht naar de duinen te Katwijk. Bij hun aankomst merk ten ze ver in het duin een kleine rookzuil, die na een kwartier tijds tot een groote rook- massa aangroeide. De A. J. C. waarschuwde daarop het personeel van de waterleiding- werken en trok met schoppen gewapend naar de brandplaats, die zich inmiddels uit gebreid had tot een oppervlak van 2 H A. Met vereende krachten was men het vuur na een uur meester en werd het mooie den nenbosch, dat aan de brandende plaats grenst, gespaard. Door het Rev.-Soc. Zangkoor- ..Mor genrood" werd j.l. Zaterdag een uitvoering gegeven teï gelegenheid van het 10-jarig be staan. die als welgeslaagd mag worden be schouwd. Reeds lang voor den aanvang prijkten op de bestuurstafels talrijke bloem stukken, aangeboden door de verschillend organisaties, aangesloten bij het PAS; een heel aardige attentie aan de jubilee- rende zangvereeniging. Toen dan ook de voorzi'ler der feestcommissie, de heer P. v. Egmond, den avond opende, dankte hij al- BINNENLAND. Het 40-jarig jubileum van da. C. Hart wigsen. (Stadsn., Ie blad). Ontzettende drukte tijdens de Paschen In de bollenstreek. (2e blad). Ernstige trambotsing tusschen Voorscho ten en Leidschendam. Vele gewonden en groote materieele schade. (Ie blad). Het Paaschcongres der S.D.A.P. (3e bl.). Vele ongelukken bij den rit Eindhoven—* Parijs. (Gem., 2e blad). Een interview met Jan van Kan Sr., to Noordwijk. (2e blad). BUITENLAND. Het 4 jaar ond ZwitserschRussisch con flict is bijgelegd. (Buiten., Ie blad). In Znid-Slavig is de regeeringscoalitie uit gebreid wegens het conflict met Italié, dat weer scherpere vormen aanneemt. (Buiten land, le blad). Verscherping van den strijd tegen de bolsjewisten in China. (Buitenl., le blad). lercerst de vertegenwoordigers dezer orga nisaties voor de gebrachte bloemenhulde, waarna hij overging het wel en wee te schetsen, waarmedp de zangvereeniging in deze tien jaa/ heeft te kampen gehad Dat wij nog»bestaan, danken wij aan onzen di recteur. den heer Joh v d Rrnek. wplke i deze tien jaren, uit liefde voor de arbei dersbeweging, geheel belangloos zijn krach ten gaf, aldus spr. Hii bood onder daverend applaus den directeur een groote lauwer krans aan. Nu v< 1 bronnen met dr afwerk ng van het programma: koorzang, declamatie van den heer W. van Cappellen. zang van mej. C Kolderman, dat zeer werd geapprecieerd. Tot slot volgde een dansje. De 77-jarige weduwe H D., die eenige weken geleden in een hofje aan de Hooi gracht te Leiden bewusteloos op haar bed werd gevonden, doordat zij het gaskraantje niet goed had dichtgedraaid, is Zaterdag in het St. Elisabethsgasthuis aan de gevolgen overleden. De politie alhier heeft aangehouden J. A. v. M. wonende te 's-Hertogenbosch, wiens aanhouding verzocht was wegens een veroordeeling door den Rechter te 's-Her togenbosch, tot 7 dagen hechtenis. Tegen den 31-jarige D. T. is Zaterdag avond proces verbaal opgemaakt omdat men hem verdenkt van ladeliohting ten nadeele van de caféhoudster wed. G. wonende aan den Lagen Rijndijk alhier. Tijdens de Paaschdagen zijn in de stad geen verkeersongevallen gerapporteerd. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 214 vol wassenen en 6 kinderen, in totaal 220 per- Vele personen gewond. De materieeel schade aanzienlijk. (Van onzen eigen verslaggever). Gisteravond te ruim tien uur heeft nabij de halte Sehakenbosch tusschen Voorscho ten en Lei dsc hen dam een ernstige botsing plaats gehad tusschei. twee tramtreinen van de N.Z H.T.M. Door het abnormaal drukke reizigersver- voer naar en van de bollenvelden had de directie van genoemde maatschappij een kwartierdienst tussohen Leiden en Den Haag georganiseerd, welke uitstekend func tionneerde. Don geheelen dag zaten de trams tjokvol en dit was ook het' geval met de tram, welke om 9.29 uit Leiden naar Den Haag vertrok. Doordat deze tram op alle tusschen Leiden en Sehaken bosch gelegen haltes moest stoppen tot het uitlaten van passagiers, was het mo gelijk, dat de tram, welke een kwartier later het station Leiden in de richting Den Haag verliet, haar voorgangster kon in halen. Door den zwaren mist heeft de bestuur der van de achterste trein het roode ach terlicht van de stilstaande tram waar schijnlijk niet gezien eT is daardoor in volle vaart op deze tagereden. Gewoonlijk wordt op dit traject met een snelheid van plm. 45 K M. gereden, zoo dat de schok zeer hevig was. Van de aangereden tram werd het ach- terbalcon van den achtersten wagen fi naal ingedrukt, terwijl alle banken in dit

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1