Quick Qu&ker No. 20576 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 11 April Derde Blad Anno 1927 Verslag der Plaatselijke Schoolcommissie te Leiden over 1926 SPORT. Mutaties in de samenstelling De werkzaamheden De toe stand ran het onderwijs Aan gebrachte en gewenschte verbe teringen Statistieken. Aan het verslag over den toestand van het lager onderwijs in de gemeente Leiden over 1926, uitgebracht door de Plaatselijke Schoolcommissie aan den Gemeenteraad, wordt het volgende ontleend: Na vermelding der samenstelling op 31 December 1926, vervolgt het verslag: Bij vergelijking van deze samenstelling met die per ultimo 1925 blijkt, dat verschil lende mutaties hebben plaats gevonden. Het overlijden van den heer J. C. Boerlee werd, hoewel het eerst plaats vond in 1926, reeds vermeld in het jaarverslag 1925. Zijn plaat9 werd ingenomen door den heer J. L. C. Timmerman. In de vacature van mr. E. A. Cosman, die niet meer herkiesbaar was om reden geen zijner kinderen meer de lagere school be zocht, werd benoemd mr. H. Iwema, die zich inmiddels, wegens vertrek uit Leiden, weder genoodzaakt zag als lid te bedanken. Dr. J. Roos deed in zijn plaats intreden in de Commissie. De heer J. L. van Heteren, per 31 Decem- ber 1925 aan de beurt van aftreding, stelde zich niet meer beschikbaar. Hij werd opge- volgd door den heer J. van Berkel, die op i zijn beurt, wegens benoeming als hoofd aan l een bijzondere Lagere School te 's-Graven- I hage, als lid bedankte en werd opgevolgd I door mej. H. J. Doove, zoodat de Commissie I in haar huidige samenstelling drie vrouwe- I lijke leden telt. De heer W. Vros hield op lid der Com- I missie te zijn, doordat hij het onderwijs met I pensioen verliet. Zijn plaats werd aangevuld door den heer S. Gaasterland. Ten slotte verloor de Commissie, wegens overplaatsing naar elders, haar ijvervollen secretaris, den heer A. J. Oostdam. Zonder in het minst te kort te doen aan de vele verdiensten, die de eerder ge-noemde afge treden leden zich ongetwijfeld door hun lid maatschap van de Commissie hebben ver gaard, mag de heer A. J. Oostdam hier wel afzonderlijk herdacht worden om den ijver en nauwgezetheid, waarmede hij zijn taak niet alleen als lid, doch ook als secretaris van de Commissie onverzwakt en bij voort during uitoefende. Bij raadsbesluit werd in zijn vacature als lid benoemd mr. H. F. A. Donders, die tevens door de Commissie tot haar secretaris werd gekozen. De werkzaamheden aan het secretariaat verbonden, werden tijdens de vacature- i Oostdam uitgeoefend door den plv.-secreta- ris prof. dr. N. J. Krom, die later als zoo- f danig bedankend, werd opgevolgd door den heer D. C. Schuit. In aansluiting met deze personalia, zij hier vermeld, dat de leden A. Couvée P.Jzn., S. Gaasterland en D. C. Schuit zijn be noemd als tijdelijke leden der Subcommissie voor de beroepskeuze. Voor de beteekenis van deze benoeming meenen wij naar het vorige jaarverslag te mogen verwijzen; over de resultaten van hun optreden is het ons wellicht gegeven in het volgend jaarver slag iets mede te deelen. De werkzaamheden van de Commissie, die telkenmale, voorbereid door een be stuursvergadering, in totaal 7 maal bijeen kwam, kunnen niet bijster uitgebreid ge noemd worden. Hieruit af te leiden, dat op stuk van het Lager onderwijs in onze ge meente weinig zaken de bijzondere aan dacht vroegen, is wel voor de hand liggend, doch slechts gedeeltelijk juist. Immers, wel weid vanwege het College van B. en W. slechts in de nader te noemen gevallen het advies van de Commissie ge vraagd, doch daarmede mag niet uitgemaakt worden, dat dit dan ook alles is wat in 1926 op het terrein van het lager onderwijs in Leiden was te beleven. Niet in iedere zaak toch schrijft de ver ordening aan B. en W. het hooren der Com missie gebiedend voor of wordt dit hooren dcor de wet verondersteld en het is denk baar, zelfs begrijpelijk en voor de hand lig gend, dat in tal van zaken het College de meening van de Commissie niet van noode heeft. Iels anders is of het in het belang van het onderwijs niet wenschelijk genoemd mag worden het contact tusschen beide Colleges in de toekomst wat veelvuldiger le doen zijn dan in het afgeloopen verslag jaar het geval is geweest en dan ook in die gevallen, waar het hooren der Commissie niet door de wet wordt ondersteld of door de verordening geboden. De aard en het karakter van de Commissie, gebaseerd op haar veelzijdige samenstelling, zal toch in vele gevallen, zoo niet steeds, een waar borg zijn voor de oorspronkelijkheid, alge meenheid en weloverwogendheid van haar oordeel. Van willekeur is natuurlijk geen sprake geweest, doch zou juist daarom in den vervolge de uitwisseling van gedachten liet onwillekeurig wat intensiver kunnen worden? Wel verre van een verwijt betreft bet van deze zijde een innige wensch. die wij niet achterwege wilden laten. De toestand van het Lager Onderwijs in de gemeente Leiden uitsluitend af te meten naar de werkzaamheden van Onze Commis sie zoude dus ongetwijfeld onjuist zijn. Over al hetgeen op stuk van het Lager Onderwijs in 1926 heeft plaats gevonden en waarom trent het oordeel van de Commissie niet is ingeroepen mag hier dan ook geen oordeel worden geveld. Slechts zij hier gewezen op eenige desiderata die met meerdere of min dere hardnekkigheid telkenjare om vervul ling vragen en die, hetzij door middel ier jaarverslagen van de hoofden der scholen, hetzij uit de antwoorden op de vragenlijst onzer Commissie (welke door alle school hoofden wederom welwillend werden beant woord), hetzij door de rapporten van de le den der Commissie belast met schoolbezoek, telkens weer onder de aandacht der Com missie gebracht worden. Vooraf dient opge merkt dat de algemeene toestand wat het onderwijs zelf betreft zeker niet ongunstig genoemd mag worden. In verreweg de meeste gevallen heeft het onderwijs steeds zonder stoornis voortgang gehad. In gelukkig niet veel gevallen had men te kampen met de onvermijdelijke personeelveranderingen, ziekte van personeel of leerlingen en in de maanden November en December vooral met de griepepidemie. Bepaalde stoornis werd slechts aan drie scholen geconsta teerd, waarvan in twee gevallen wegens ziekte van het personeel en in één geval wegens ziekte van de leerlingen. Wat wijders de organisatie van het onder wijs betreft wijst hel hoofd van de openbare jongensschool voor U. L. O. aan de Pieters- kerkstraat er op dat op 1 Juli het aantal ze vende klassen aan deze school dat 5 bedroeg is teruggebracht op 4 terwijl een onderwijzer op wachtgeld werd gesteld. Het hoofd van de Leerschool, Oude Vest 35. blijft het gewenscht voorkomen (zie ook diens verslag over 1925) dat de leeftijd van toelating der leerlingen van de scholen voor G. L. O. bepaald wordt op 6 jaar. Het hoofd der Chr. School voor U. L. O. Noordeinde 40, wijst op de moeilijkheid in een 3-jarigen cursus voor het Mulodiploma (vooral B) op te leiden, nu de leerlingen met zooveel minder kennis van het Fransch van de lagere school komen en nu de klassen, door de getallen van de wet, zooveel grooter zijn dan vroeger. Door belangrijke stijging van het aantal leerlingen is aan de school Lusthoflaan no. 2 schoolruimte te kort. Zoodoende is reeds een kamer als leslokaal in gebruik genomen. De bouw van een nieuwe school in de buurt wordt dringend noodzakelijk geoordeeld. Het hoofd van de R.K. Jongensschool aan het Rapenburg 48 betreurt het dat bij een langdurige ziekte van leden van het perso neel geen kracht voor rekening der Ge meente kan worden aangesteld wanneer het aantal onderwijzers volgens den Gemeente lijken basis is aangegeven. Het hoofd van de school voor buitenge woon L. O. vestigt er de aandacht op dat tot schade der betrokken leerlingen nog steeds niet voorzien is in de dringende behoefte aan herhalingsonderwijs en eenvoudig am- bachtsonderwijs voor zwakzinnigen. Anders dan in vele andere steden wordt hier in Lei den voor deze zoogenaamde nazorg, mis schien het voornaamste deel der eigenlijke zwakzinnigenzorg, nog niets gedaan. Wij brengen deze opmerkingen, geput uit de ingezonden vragenlijsten der Commissie, naar voren niet om hieraan breedvoerige be schouwingen te wijden zulks valt buiten het kader van dit verslag maar eenvou dig om aan te toonen, dat er, ondanks al hetgeen reeds weid bereikt en tot stand ge bracht, ondanks de bezonken toestand waar in het Lager Onderwijs in onze gemeente verkeert, nog voldoende aanknoopingspun- ten beslaan voor gezamenlijk overleg, wen- schen en verlangens zeker de moeite van een nadere beschouwing en dieper onder zoek waard. Het tegendeel zou trouwens in een gemeente met ongeveer en zestigtal scholen voor lager onderwijs zeker vreemd en onbegrijpelijk genoemd moge worden. Is derhalve de belangstelling voor vraag stukken rakende de inwendige organisatie van het onderwijs geenszins uitgedoofd ook de materieele kant, noodwendig vereischle voor een werkelijke bloei van het onder lijs het „mens sana in corpore sano'* heeft hier overdrachtelijk toegepast ook zijn volle gelding blijkt een voorwerp van aanhoudende zorg le zijn voor personeel en besturen. Zoo blijkt aan de opleidingsschool voor U. L. O. aan de Langebrug B. in de gym nastiekzaal een beton vloer te zijn aange bracht terwijl voor het hoofd der school een spreekkamer werd gebouwd. Aan de school Zuidsingel 8 onderging de inrichting voor centrale verwarming gedeel telijke verandering. De O. L. S. aan de Vrouwenkerkstecg werd geheel verbouwd en het oude gebouw in een onherkenbaar nieuw kleed gestoken. Bij de opening op 25 Augustus was de Com missie tegenwoordig. In de Chr. School v. U. L. O. Noordeinde 40 werd de teekenzaal veranderd tot natuur- kundelokaal. Het vroegere natuurkunde- lokaal werd veranderd tot een gewoon klasselokaal, waardoor een klasselokaal aan de school voor G. L. O. kon worden afge- De R.K. Jongensschool, Haarlemmer straat 240. werd verrijkt met een speel plaats, hetgeen als een groote verbetering wordt gevoeld. Aan de R.K. Meisjesschool aan de van der Werfstraat 98—100 werden twee klasse lokalen en een gymnastieklokaal gebouwd. De R.K. Meisjesschool aan de Oude Vest 193193 werd geheel verbouwd zoodat deze thans volkomen aan de gestelde eischen vol- j d t' De verbouwing en splitsing van de ti.lv. Meisjesscholen behoorende. bij het Gesticht de Voorzienigheid" behoort als officieel in gegaan op 1 Jan. 1927 tot het domein van van het volgend jaarverslag. Talrijker evenwel dan al deze tol stand «ebrachte verbeteringen zijn de naar voren geschoven wenschen tot wijziging in d- inrichting van de verschillende sehoolge bouwen. Dat zoodanige verlangens steed> zullen blijven bestaan is in onze onvol maakte wereld begrijpelijk en natuurlijk Echter treft het wel dat het meerendeel van deze wenschen niet nieuw is. doch dat zij bij herhaling reeds in het verleden zijn ge uit. Het is der Commissie uit den aard dei zaak niet gegeven te beoordeelen of vertui- ling van deze verlangens lot het rijk der mogelijkheden behoort. De drang en nood zakelijkheid van bezuiniging ook in onze gemeente zal in deze wel groot gewicht in de schaal leggen. Naar de Commissie uit eigen wetenschap bekend is behoeven echter lang niet alle gewenschte wijzigingen gepaard te gaan met het brencen van groote financieele offers. Waarbij niet uit het oog verloren mag worden dal het onderwijs van oudsher een der kostelijkste bezittingen van ons volk geweest is, den vreemde lot voor beeld, ons zelf tot heil. Geenszins dan ge leid door de gedachte „frapper, frapper tou- jours" maar wel in de hoop dat in het vol gend jaarverslag geconstateerd kan worden dat althans een deel van deze desiderata naar het land der werkelijkheid is overge- huisd zij hier de aandacht gevraagd voorde navolgende opgaven. Electrische verlichting wordt wenschelijk geoordeeld aan de Meisjesschool voor U.L O. aan de Breestraat en aan de O.L. School, Zuidsingel; betere verlichting meer in het algemeen voor de Leerschool Oude Vest 35 (in de lokalen 3 en 4 dagverlichting), voor de O.L. School aan de Paul Krugerstraat A, voor de Centrale School voor het 7e leer jaar en voor de Bijzondere school aan de Middelslegracht 119 (klasse I). Aanbouw van een gymnastiekzaal wordt gevraagd door de hoofden van de opleidings school voor U.LO. aan de Heerenstraat en aan de Chr. opleidingsschool voor U.L.O. aan de Hooglandsche Kerkgracht 20 a; ver grooting van de bestaande ruimte door het hoofd van de O.L. School, Maresingel A. Het brengen van de speelplaats in bruik- baren staat is noodzakelijk aan de oplei dingsschool voor U.L.O. aan de Heeren straat, de school voor G. L. O. aan de Dui- venbodeslraat. en aan de school voor G. L. O. Zuidsingel. Uit hygiënisch oogpunt dienen de priva ten aan de Leerschool Oude Vest, aan de Centrale School voor het 7de leerjaar en nog enkele andere scholen door meer moderne inrichtingen te worden vervangen; het zelfde belang doet het hoofd van de open bare school B. Schuttersveld aanbrenging van eenige radiatoren in de gangen vragen, en het hoofd van school A. aan de Paul Krugerstraat tegelbekleeding aan den on derkant der gangmuren en markiezen voor twee voorlokalen. Het lokaal voor klasse I aan de school voor G. L. O. aan de Middelstegracht schijnt hy giënisch ook onvoldoende. De bouw van een spreekkamertje voor het hoofd van de opleidingsschool voor U. L. O. Maresingel B is om verschillende redenen zeer gewenscht. Aan de school voor G. L. O. Duivenbode- slraat B wil men meer bergruimte in de lo kalen; aan de school voor G. L. O. van de Eerste Leidsche Schoolvereeniging 'n goede rijwielbergplaats; aan de school voor bui tengewoon L. O. een lokaal voor projectie voorstellingen en een telephonische aan sluiting. Dat tenslotte aan verschillende scholen hinder ondervonden wordt van het drukke stadsverkeer is slechts het constateeren van een overigens bekend feit. Zijn, gelijk boven reeds werd opgemerkt, de werkzaamheden van de Commissie in 't afgeloopen verslagjaar niet zoo uitgebreid geweest, in eenige belangrijke zaken is haar advies door B. en W. gevraagd en ge geven. Naar aanleiding van het verzoek van het hoofd der openbare lagere school Duiven- bodestraat B om in zij^. klasse het Dalton- svsleem te mogen invoeren werd door B. en W. aan de Commissie verzocht niet alleen over dat verzoek advies uit te brengen maar tevens het vraag stuk der Daltoniseering v. liet onderwijs in zijn geheelen omvang te willen besludeeren. Ten einde aan dit ver zoek des te beter te kunnen voldoen werd do zaak voor het uitbrengen van een prae- advies verwezen naar een afzonderlijk daartoe ingestelde commissie bestaande uit de leden W. Koops Azn., Voorzitter, W. P. Melief, A. L. Boot. J. P. Mulder en D. C. Schuit leden, terwijl als secretaris fungeerde de secretaris der Schoolcommissie, A. J. Oostdam. later vervangen door den heer D. G. Schuit. Het prae-advies van deze sub-commis sie werd uitvoerig behandeld in de vergade ring van de Plaatselijke Schoolcommissia van 17 Juni 1926. Na ampele discussies werd e$n uitvoerig advies vastgesteld en aan B. en W. ingezonden. Met betrekking tot een der vraagpunten zij nog opgemerkt dat voor het nemen van een proef, niet algemeen doch indien er een geschikt persoon is bij wijze van uilzonde ring, 11 leden voorstemden, 4 tegen en 1 blanco. Aldus werd eveneens aan B. en W. be richt. Inmiddels ontving de Commissie van het College mededeeling dat het aan het betrokken schoolhoofd heeft le kennen ge geven geen vrijheid le hebben kunnen vin den verlof te verleenen met de leerlingen van zijn school een Dalton klasse te vormen. Aangaande de inmiddels door den ge meenteraad toegestane bouw van een nieuwe openbare lagere school in de Kooi werd eensgelijks door B. en W. aan de Commissie om advies verzocht. Nadat vooraf praeadvies door het Bestuur was uitgebracht en nadat de commissie zich door den heer Nijssing omtrent het ontwor pen bouwplan technisch deskundig had la ten voorlichten, werd aan B. en W. bericht dat de Commissie tegen den voorgenomen bouw der bedoelde nieuwe lagere school geen bezwaar had. terwijl daaraan de vol gende opmerkingen werden vastgeknoopt: dat aan het college in overweging wordt gegeven om de nieuw te bouwen school te laten volgroeien en niet kunstmatig door opheffing van een andere school vol te ma ken. Daar dit geen punt -is, dat direct be hoeft te worden beslis', wacht de Commis sie nog gaarne het resultaat dezer overwe gingen te zijner tijd af; dat de Commissie het College verzoekt wel in overweging te willen nemen of door gaan met het stelsel der dubbele scholen ook in extensief bebouwde buitenwijken der stad wel aanbeveling verdient; dat de Commissie zich kan vereenigen met den bouw van een reservelokaal per school. Inmiddels schijnt de bouw van'deze school nog in slaat van voorbereiding te verkeeren; althans het is der Commissie niet bekend dat feitelijk met dezen bouw reeds een aanvang is genomen. Eindelijk kwam in een verzoek van B. en W. om advies over een voorstel van het hoofd der U. L. O. school voor meisjes aan de Breestraat tot wijziging van het leer programma dier school dat uit dit pro gramma zou worden geschrapt het onder wijs in de wiskunde en instede daarvan zou worden opgenomen het onderwijs in han delskennis. De Commissie adviseerde dat invoering van het vak handelskennis aan de betrokken school zeer zou worden toege juicht, dat echter de afvoer van het vak Wiskunde diep zou worden betreurd. Een van de voornaamste argumenten voor het behoud van het vak Wiskunde aan de des betreffende school was dat. zoude Wiskunde worden afgevoerd, te Leiden geen enkele openbare meisjes U. L. O. school meer be staat waar de wiskunde wordt gedoceerd. Later is bericht ingekomen dat aan de onderwerpelijke school met behoud van het vak wiskunde, het onderwijs in de han delskennis is ingevoerd. Over een voorstel van den heer A. J. Oostdam om B. en W. in overweging te geven een pont te leggen in den Rijn tus schen Haagweg en Morschweg ten behoeve van de schooljeugd aan den Haagweg staak ten tweemaal de stemmen, zoodat het voor stel geacht werd te zijn verworpen. Aan den bij het verslag gevoegden Staat behelzende statistische gegevens over het Lager Onderwijs, wordt ontleend, dat het aantal Openbare Scholen stationair bleef (n.l. 26), verdeeld als volgt: scholen voor U. L. O. 2; scholen voor G. L. O. 23; school voor buitengewoon L. O. 1. Het aantal leerlingen der openbare lagere scholen voor U. L. O. en G. L. O. vermin derde van 4995 op 1 Januari 1926 tot 4858 op 1 Januari 1927. Dat van de school voor buitengewoon L. O. varieerde slechts weinig n.l. 148 (1 Jan. '26) en 146 (1 Jan. 1927). Het aantal onderwijzers, builen de school hoofden, bedroeg van het U. L. O. en G. L. O. op 31 Dec. 1926 140. dat der school voor B. L. O. 8. Het aantal bijzondere scholen vermeer derde van 26 op 27 door splitsing eencr bijzondere school voor M. U. L. O. in 2 scholen n.l. één voor U. L. O. en één voor G. L. O. Het aantal leerlingen steeg van 5272 op 1 Jan. '26 lot 5418 op 1 Jan. '27. Het aantal onderwijzers builen de school hoofden bedroeg 144. De Openbare Scholen voor vervolgonder wijs werden op 1 Jan. '27 bezocht door 62 jongens en 112 meisjes, te zamen 174 tegen resp. 49. 117 en 166 op 1 Jan. '26. De bijzondere scholen voor vervolgonder wijs werden op 1 Jan. '27 bezocht door 178 leerlingen tegen 167 op 1 Jan. '27. RECLAME. VLUGKOKEND HAVERMOUT voor Uw Baby. 928 VOETBAL. Uitslagen van gisteren. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Kamp. van Nederland; AjaxHeracles 22; FeyenoordN. A. C. 31. Afdeeling I, promotie 2e klasse: Haarlem D. E. C. 22. 2e klasse B: HerculesH. V. G. 31. Afdeeling II, 2e klasse B: R. F. G.Nep- tunus 31. Promotie 3c kl.ConcordiaGouda 32. 3e klasse A: U. V. S.L. F. G. 51. Afdeeling III, promotie 2e klasse: Hen geloRigtersbleek 46. Afdeeling IV, lste klasse: Roermond Noad 23. Promotie 2e klasse: LongaV. V. V. 31. Afdeeling V, promolie 2e klasse: H.S.C. W.V.V. 2—2. Om den N. V. B.-beker. 3e ronde; K. F. C—Z. F. C. 0—4; Z. A. C. West-Frisia 21; StormvogelsV. V. A. 53; H. B. SVoorwaarts 91; Velox R. C. H. 12; AlphenWillem II 25; Hermes D.V.S.—S. V. V. 2—2; D. F. C.— Wageningen 23; VitesseWatergraafs meer 9—2; R. O D. A.—Enschedé 2—3; EindhovenExcelsior 1—1; Wilhelmina— Velocilas 42; LeeuwardenAlcides 13. Vriendschappelijk. Leiden; A. S. C.—V. U. C. 6—7. Van Overal. Wat door niemand was verwacht schijnt zich thans langzamerhand te gaan voltrek ken: Ajax, de gevreesde rood-witle ploeg uit Amsterdam, het door de Amsterdamsche sport- en dagbladpers bewierookte team met z'n technisch onovertrefbaar spel Ajax, zeggen wij. maakt ernstige aanspraken op de laatste plaats in het toumooi om het kampioenschap van Nederland! Grooter ver rassing is nauwelijks denkbaar geweest, maar de feiten liggen er eenmaal en de Amsterdammers zullen geducht moeten op passen om aan genoemd gevaar te ontko men Hoe hebben zij gisteren niet moeten zwoegen om een nederlaag te voorkomen legen. Heracles. Inderdaad: tegen He racles! In den beginne, ja. toen vlotte hel best en de nerveuze Oostelijke spelers, vol ontzag al9 zij waren voor de faam van het roemruchte Ajax, liepen wanhopig over het veld zonder aan het korte spel der tegen partij afbreuk te kunnen doen De thuisclub zou winnen, met groote cijfers zei men langs de lijnen! Jawel, maar dan had Hera cles een minder goeden keeper moeten heb ben. Nu stond Hilbrink daar tusschen de palen en hij was beter dan ooit in vonn. Tevergeefs liepen de Amsterdammers storin! Eenmaal slechts lukte het den Oostelijken keeper te passeeren, maar al heel kort daarna was de stand cok al weer gelijk. En door dit succesje gesterkt ging Heracles haar spel nu geleidelijk meer ontplooien. Zij hield het open en handelde uiterst snel. waardoor de thuisclub steeds meer in het gedrang kwam. Een uitval bezorgde Ajax nog een doelpunt, maar spoedig na de her vatting maakte Van der Kolk weer gelijk en dat Ajax er daarna zonder verdere tegen doelpunten is afgekomen mag de Amster dammers stellig tot vreugde stemmen. Ook in Rotterdam werd een zware strijd gestreden. Feyenoord en N A. C. Vochten daar om de leiding van het toumooi en zij hebben het elkaar wel buitengewoon moei lijk gemaakt. N. A C. speelde een uitste kende partij en vooral haar verdediging was in prima conditie. Maar ook Feyenoord was dezen middag in vorm en gesteund door de krachtige middenlinie bestormden Pijl e.s. onophoudelijk het Zuidelijke doel. Al spoe dig na den aanvang gaf Koonings aan de Rotterdammers de leiding en juist in een periode van N. A. C.-overwicht zorgde de zelfde speler voor een herhaling, aldus den voorsprong op 20 brengende. Edoch: nog voor de rust scoorde Brosens tegen en in dc tweede helft heeft het er lang naar uit ge zien dat N. A. C. gelijk zou maken. Feyen oord hield echter stand en toen Barendrecht een derde doelpunt wist te fabriceeren was de match, practisch genomen, door dc Rot terdammers gewonnen. De stand is nu; gesp. gew. gel. verl. v.—t. pnt. Feyenoord 3 2 1 5—1 5 N. A. C. 3 2—1 5—4 4 Ajax 4 112 58 3 Heracles 1 1 22 1 Velocitas 3 12 1—3 1 Voor de promolie deelden Haarlem en D. E. C. de punten (22). De Amsterdam mers begonnen zeer zwak en stonden bin nen vrij korten tijd met 2—0 achter. Nog voor de draaiing scoorde zij evenwel legen en in de tweede helft was het overwicht aan D. E. C.-zijde. Eenmaal werd het doel der roodbroeken nog doorboord, zoodat de groote winst op dezen dag is geweest voor de lachende derde, H. V. V., dat nu een uiterst gunstige positie inneemt. gesp. gew. gel. verl. v.—t. pnt. H. V. V. 2 2 30 4 Haarlem 3 111 6—6 3 D. E. C. 3 21 6—9 1 Alleen Haarlem heeft nog een kansje om H. V. V. in te halen, doch zij zal dan in ieder geval in dc Residentie moeten win nen, terwijl II. V. V. in Amsterdam moet verliezen van D. E. C.l En nu is bij voetbal alles mogelijk, maar waarschijnlijk lijkt het ons toch niet. In afdeeling II ging de wedstrijd Mer- wedeA. D. O. wegens terreinafkeuring niet door, zoodat A. D. O. nog altijd geen kampioen is. In verband met de interland wedstrijden tegen Tsjecho-Slowakije en Bel gië zal de eerstvolgende promotie- of degra datiewedstrijd in deze afdeeling dus niet voor Zondag, 8 Mei, kunnen plaatsvinden. In hel Oosten speelde Hengelo een slech ten wedstrijd tegen Rigtersbleek, dat er al evenmin veel van terecht bracht, maar toch met 64 won. Hengelo is inmiddels vrij wel zeker van degradatie. gesp. gew. gel. verl. v.—t. pnt. A.G.O.V.V. 2 2 7—2 4 Rigtersbleek 2 1 1 76 2 Hengelo 2 2 511 Het Zuiden opende de promotie-compe titie met een kamp tusschen Longa en V. V. V. De Tilburgers waren aanmerkelijk sterker en wonnen verdiend met 31. Tenslotte een gelijk spel in het Noorden tusschen H. S C. en W. V. V., waardoor de stand als volgt is geworden: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Alcides 1 1 4l 2 W. V. V. 1 1 2—2 1 II. S. C. 2 11 3—6 Voor de gewone N. V. B.-compelitie won U. V. S. tot algemeene verbazing van L.F C. met 51, waardoor zij in puntental gelijk is» gekomen met Hillinen en deze twee ploe gen dus een beslissingswedstrijd moeten spelen. A. S. C.—V. U. C. 6—7. Een matige wedstrijd en weinig pnbliek. De vriendschappelijke wedstrijden van A. S. G. zijn nimmer populair geweest, en zij zullen het wel niet worden ook zooL g er door de roodzwarten zoo laks wordt ge speeld als in deze ontmoeting legen het Haagsche V. U. C., en zoolang het niet noo- dig wordt geacht op den vastgestelden tijd, dus 2 uur, te beginnen. Er was ook gister middag maar weinig publiek, en de afwe zigen hebben niet zoo heel veel gemist. Wtl zijn er niet minder dan in totaal 13 doel punten gescoord doch dit aantal staat geenszins in verband met de groote kracht en productiviteit der respectievelijke aan- valslinies. Veeleer is het een gevolg van het feit dat er herhaaldelijk aan beide zijd=n hevig geknoeid werd en de meeste spelers nimmer ernstige pogingen deden om ge maakte fouten nog tijdig te herstellen. Wer kelijk mooie doelpunten zijn er slechts wei nig gemaakt. De meeste waren het resultaat van domme dingen der verdedigers cd kwa men daardoor op dikwijls zon zonderlinge en verrassende wijze tot stand dat niemand er erg in had en ook de spelers eenige oogenblikken noodig hadden om het ge beurde tot zich te laten doordringen. Zoo hebben wij Janssen een doelpunt zien ma ken terwijl schijnbaar niemand het wist en zelfs de roodzwarte voorhoede al weer ge reed stond den door den V. U. C.-keeper uit le trappen bal op te vangen. Pas toen deze het leer naar het midden wierp ont dekte men het „heuglijke" feit! Ongelwij-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9