LAND- EN TUINBOUW. VOOR DE HUISVROUW. KUNST EN LETTEREN. CORRESPONDENTIE. 28 September19 October 1926, waarbij on gegrond is verklaard zijn beroep tegen het besluit van den Raad dezer gemeente van 21 Juli 1926 lot afwijzende beschikking op zijn verzoek om tegemoetkoming uit de ge meentekas ingevolge art. 13, le lid, der L.O. wet, in de kosten, verbonden aan het doen bezoeken door zijne kinderen van de open bare school aan de Zijl laan. Nadat het besluit is voorgelezen, zegt de voorzitter, dat B. en W. zoozeer overtuigd waren van het goed recht der gemeente, dat zij het niet noodig hebben geoordeeld noch schriftelijk noch mondeling de gemeente voor den Raad van State te verdedigen. Het is gebleken, dat B. en W. niet hebben mis gezien. De voorzitter zegt vervolgens, dat van het gemeente-bestuur yan den Haag een brief i9 ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat het op het verzoek van het gemeentebestuur van Wassenaar om overleg inzake een nieu we schoolgeldregeling over enkele weken hoopt terug te komen, aangezien eerst dan door Den Haag zijn houding kan zijn be paald in verband met de hangende voorstei len tot herziening der schoolgeldregeling. Besloten wordt medewerking le verleennn tot inrichting van de- 3e klasse der R.K. school voor U. L. O. en tot uitbreiding van de 2e klasse dier school in verband met de toename van het aantal leerlingen. Vervolgens doet de voorzitter voorlezing van een adres van de Afd. Wassenaar der S. D. A. P., waarin wordt gevraagd het mo gelijk, te maken dat in deze gemeente wordt opgericht een openbare leeszaal en biblio theek. Op voorstel van den voorzitter wordt dit adres in handen gesteld van B. en W. om advies. Besloten wordt aan C. Voormolen te Den Haag te restitueeren een bedrag van 43, wegens betaalde leges bij een bouw- aanvrage, omdat van den bouw is afge zien. Aaji E. L. Luitsz te De Bilt wordt mntheffraig van schoolgeld toegestaan tot een bedrag van f 14 73. Aan M. Goulooze 'en H. Ligtvoet wondt ontheffing verleend t van het verbod tot bouwen aaD een nie*- bouwstraat. Vastgesteld wordt het suppletoir kohier van de hondenbelasting voor 1926 op een bedrag van f 316.50. Tot bestuurslid van de Wassenaarsehe Bouwvereeniging wordt benoemd do heer mr. P. B. H. Groin Soo- ters in de vacature van mr. J. J. A. Gilis een ©n herbenoemd de heer A. L. Rou/j- akkers. Bij acclamatie worden benoemd tot leden van het hoofdstembureau voor de verkiezing van leden van den Gemcen- J. teraad de heeren J .Mansvelt. A. L. Rooij lakkers, J. M. Drop en A. Versteeg en tot plaatsvervangende ledeD de heeren J. Eg- gink, H. Brouwer en G. J. Schut. Hierna brengt de voorzitter ter tafel een brief van Dijkgraaf en Hoogheemra den van Delfland, waarin wordt te ken nen gegeven, dat dit College in de vast- 9stelling door den Raad van bepalingen, .waarbij bet afgraven van duinen wordt verboden, ziet een beperking van de taak, hem bij de wet opgelegd, en waarin zij verzoeken deze bepalingen zoodanig te wij zigen, dat de duinen behoore-nd© tot de- zeewering en bij hen iD onderhoud, wor den uitgeschakeld. Besloten wordt in dien geest de noodige wijziging aan te brengen, aangezien het nimmer in de bedoeling heeft I gelegen bet- waterschap in de uitoefening van zijn bedrijf te bemoeilijken. Ter tafel komt daarop een voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot het aanbrengen van kleane veranderingen in het uitbreidingsplan, welke noodig moch ten worden in verband met bebouwing in bepaalde straten. De jongste wgzjgjng van art. 11 van het woningbesluit heeft hiertoe den weg ge opend. De heer Drop is van oordeel, dat de bevoegdheid, welke hier aan B. W. Wordt gegeven, wel wat ver gaat. Hij meent, dat het doen vervallen van straten maar niet aan B. en W. moet worden overgelaten. De Voorzitter zegt-, dat het niet vaak zal voorkomen. De meeste wegen, welke gemaakt worden, zijn in /het belang van de gTordcigifcrafren, en dezen zullen wel riet spoedig afvoering verzoeken. De heer Prins zegt, dat hem niet duidelijk I Is, welke bevoegdheid aan B. en W. wordt I gegeven. Hij heeft gehoord, dat dit college de bouwwijze kan doen veranderen, voor- I tuinen kan laten vervallen, enz. Ook hij is van oordeel, dat dit te ver gaat. Bij de vast stelling van het uitbreidingsplan is inder- r tijd aangetoond, dat alles tot in onderdeelen moet worden geregeld. Zelfs het mêest af gelegen stuk grond in een polder moest in bet plan worden betrokken. Het is hem daarom onbegrijpelijk, dat men nu met dit voorstel komt. Tegen een nuttige of doel matige omlegging van. een weg heeft hij geen bezwaar. Ook de heer Versteeg deelt de aange voerde bezwaren. De voorzitter stelt dan voor de vergade ring te schorsen, omdat hij moet bijwonen een bezwarenzitling ingevolge de Hinderwet. In dien tusschentijd wisselen de heeren 0,ntrent het aan de orde zijnde punt van gedachten. Na heropening der vergadering stelt de beer Drop een eenvoudige redactiewijziging voor, waardoor aan het bezwaar van dep Raad wordt tegemoetgekomen. Deze wijzi ging houdt in. dat B. en W. worden ge machtigd straten van ondergeschikt belang te verplaatsen of te doen vervallen, terwijl de machtiging tot hul invoegen van nieuwe straten wordt ingetrokken. Aldus geamendeerd wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aan genomen. Thans komt ter tafel een voorstel tot het geven van hamen aan eenige nieuwe wegen en tot verandering van benaming van en kele bestaande straten Deze straten zijn gelegen in. het plan Centrum en nabij den Molen. De nieuwe straten worden genoemd Jonkerlaan, het Burchtplein, Hoflaan, Burchtlaan. Verdoopt wordt Prinsenstraat in Frinsenweg. Molenlaan in Windlustweg. en Heerenwe" Korte Molenlaan in Korenlaan, Graveslraal wordt Burchtplein. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde een schrijven van de Terrein-maatschappij „Wassenaar", waarbij aan de gemeente om met worden aangeboden verschillende ber men langs wegen, ter gezamenlijke opper vlakte van 3.12.72 H.A., onder voorwaarde, dat de Maatschappij wordt ontheven van de verplichting tot het betalen van grondrente. De voorzitter zegt, dat het van belang is, dat dergelijke strooken grond gemeente eigendom worden, omdat verschillende stukken thans voor allerlei doeleinden wor den gebruikt en het moeilijk is daartegen met succes op te treden. Bovendien is de Maatschappij bereid gevonden de kosten van overdracht zelve te dragen. Met algemeene stemmen wordt besloten de aangeboden grondstrooken te aanvaarden Vervolgens worden B. en W. gemachtigd tot het onderhands aanbesteden van het leggen van waterleidingbuizen ten behoeve van de drinkwaterleiding. De voorzitter zegt, dat een opgave is in gekomen van een zevental firma's, waarvan die van de firma VisserSmit te Papen- drecht met f 151.567. het laagst is. De heer Versteeg vraagt of in het con tract de voorwaarde is opgenomen, dat zoo veel mogelijk Wassenaarsche ingezetenen moeten worden tewerkgesteld. Den Voor zitter is dit niet bekend, maar hij zegt toe, over de opname van een dergelijke bepa ling in het bestek te zullen onderhandelen met de „Mabe". De heer Ruys vraagt waarom deze werk zaamheden niet publiek worden aanbesteed De Voorzitter zegt dat dit meerdere kos ten medebrengt. De heer Prins voelt ook meer voor open bare aanbesteding, temeer, daar het vaak voorkomt, dat de inschrijvers het met el kander eens zijn en een schepje op de aan bestedingen leggen. Hij zal er echter niet verder op aandringen, omdat aan B. en W. nu eenmaal de uitvoering van een en ander is overgelaten. Met algem. stemmen wordt daarop beslo ten een gedeelte van den Groot-Haesebroek- schenweg als bouwstraat aan te wijzen ei. in eigendom over te n^men van jhr. H. Loudon 'n strook grond, noodig voor verbree ding van dien weg. Hierna stelt de Voorzitter aan de orde het voorstel van B. en W. tot uitbreiding van de rijwielbewaarplaats bij de open* bare school voor U. L. O. Tengevolge van de toename van hel aantal leerlingen is deze bewaarplaats te klein geworden. De kosten worden geraamd op f 1700 De heer Provo Kluit geeft in overweging een bewaarplaats te maken van gegalvani seerd Ijzer. De Voorzitter vindt dit alles behalve mooi. Het ontworpen plan past aan bij den bouw van de school. Besloten wordt tot het doen uitvoeren van het plan. Aan de orde is vervolgens het voorstel van B. en W. om de straatverlichting met 65 lichtpunten uit te breiden. De Voorzitter zegt, dat indertijd niet overgegaan werd tot verlichting van ver schillende wegen, omdat men eerst eens wilde afwachten" den uitslag van het grond renteproces. Thans is dit ten gunste van de gemeente uitgevochten en nu is het noodig, waar de aanliggende eigenaren in de ver- lichtingskosten bijdragen moeten, ook ver lichting aan te brengen. Het gedeelte van den Schouwweg tusschen Koekoekslaan en Nachtegaallaan willen B. en W. tegelijkertijd verlichten, omdat dit weggedeelte de schakel vormt tusschen twee verlichte gedeelten. De heer Gussekloo is verwonderd, dat de verlichting in de Wassenaerstraat niet in het voorstel is opgenomen. De voorzitter zegt, dat het overleg, hieromtrent met de bcuwgrondmaatsehappij gevoerd, nog niet is geëindigd. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarop het voorstel aanvaard. Verlicht zul len dus worden den Oud-Wass.weg, de Ko- ngnelaan, de Koekkoekslaan, Lijsterlaan. liet gedeelte Schouwweg, de Jagerslaan, de Haze- laan en de Hertelaan. Goedgekeurd worden eenige voorgestelde wijzigingen in de begrootingen voor de dienstjaren 1926 en 1927. Asn B. en W. wordt een crediet toegestaan van f600 voor verbetering der plantsoentjes rondom de transformatorhuisjes aan den Langen Kerkdam en de Molenlaan. De heer Ruys brengt daarop ter tafel het voorloopig plan voor den bouw van 100 arbeiderswoningen door de Wass. Bouwver. Het blijkt ,dat het bestuur rekening gehouden heeft met het door den heer J. C. Vogels voorgestaan denkbeeld, om de mogelijkheid te openen, dat de bewoners te eeniger tijd eigenares kunnen worden. B|j de rondvraag vestigt de heer Provo Kluit er de aandacht op, dat een paar stem- bureaux bij de laatste verkiezing onverwarmd waren. De voorzitter zegt toe, bij een vol gende gelegenheid een verwarmd lokaal te zullen vragen. De heer C. C. v. d. Korft zou gaarne zien, dat de afvoer van het hemelwater in het Tuinpad door het aan brengen van een goot werd geregeld. De voorzitter zegt verbetering toe. Hierna wordt de vergadering gesloten. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. Elzenga en F. Kriege. Geboren: Aloysius Ludewinus Joannes Antonius, z. van P. L. Huibers en A. M. J. Pilzenaar Jacobus Petrus Maria, d. van D A. van Veen en Th Zonneveld George z. van H. Adkins en J. H. Letsch Cornelia Wilhelmina, d. van G. Noordover en W. van Niel Maria Dina, d van A. van 't Slot en D. M. Groenendijk Pieter Cornelis. z van II J. Parlevliet en C. J. C. Alkemade Cor nelis. z. van J. A. van der Ham en H Bouwhuizen. Overleden- Adrianus Cornelius Maria Ge- rardus Beijersbergen. 2 jaar Helena Maria Kouwenhoven, 24 jaar Pieter van Veen. 68 jaar. m. v. C. de Graaf. Bij de arbeidsbemiddeling staan inge schreven- 9 grondwerkers. 3 losse werklie den. .4 timmerlieden. 2 opperlieden. 1 chauf feur. NOG EENS: DE TULPENBEPLANTING IN DE ENGELSCHE PARKEN. Het Weekbl. v. BI. cultuur schrgft: In het nummer van 6 April van de Hort. Advertiser komen weder verschillende ar tikelen voor over de tulpenbeplanting als onpersoonlijke reclame in de „Royal Parks'' te Londen. De algemeen secretaris van de Hort Trades Association geeft een uitvoerige uit zetting van het standpunt, dat z. i. de Engeische handel moest innemen tegenover hei Ministerie van Openbare Werken, dat het geschenk accepteerde. Deze uiteenzetting is te beschouwen als de inleiding op de bespreking van dit punt tijdens de „National Bulb Conference", die a.s. Woensdag te Londen zal worden gehouden. Het punt is, zooals men weet, toegevoegd aan de agenda van deze vergadering, die hoofdzakelijk is beiegd voor overweging van de wensehe- lijkheid om bloembollen uit te zonderen van de bepalingen der „Merkenwet". De heer Ducann (Secr. H. T. A.) heeft niet zoozeer bezwaar er tegen, dat Holland reclame maakt voor de tulpen in Engeland, maar meer tegen het gratis-aanvaarden van de beplanting door de autoriteiten van de bollen, die immers gekocht hadden kunnen worden, o.m. bij de Engeische dealers (han delaren). Dit schept immers een precedent, elke kweeker kan nu de parken opeischen ai? terrein voor reclame. De Engeische regeering bevordert door deze daad de En- gelschen handel niet. Zgn tweede bezwaar is, dat de beplanting aanleiding zal zijn voor Hollandsche firma's die niet behooren tot de bekende leden van den Holl. handel, en welker handel zoo wel deze als de Engeische wederverkoopers gaarne zouden zien stopgezet om reclame voor zichzelf te maken. Spr. vreest voor catalogi met onware beweringen omtrent de herkomst der collectie, praktijKen, waartegen zoowel de Hollandsche als de Engeische regeering machteloos staat. (Voor de uit voerige beschrijving van dit gevaar zie men het Engeische vakblad, dat daarover rake opmerkingen plaatst). De secr. van de id. T. A. is dan ook zeer ingenomen met de door de Regeering gedane toezegging, dat in voorkomende ge vallen, het Dep. van Openbare Werken de de Engeische tuinbouworganisaties eerst om advies zal vragen en hij eindigt met de verklaring, dat het niet de bedoeling van hat geuite protest is en zal zijn om dergelijke beplantingen to doen ophouden, maar om ze te wijzigen in betaalde beplantingen van bolien, die gekocht worden van de Engeische kweekers en (of) handelaren. De Bond van Bloembollenhandeleren heeft in hetzelfde nummer een kort stukje doen opnemen, waarin wordt gezegd, dat nimmer verwacht was, dat deze beplanting, toen in den afgeioopen zomer bestoten werd dit aanbod te doen, do verontwaardiging "ah enkele Engeische vrienden zou gaande ma ken. Nu is door de artikelen in de pers aan het feit meer bekendheid gegeven dan verwacht -werd. Hot eenige jnotiei van het geschenk was om de schoonheid van deze tulpen te demonstreeren en het publiek te toonen hoeveel waarde deze hebben voor tuinversiering, zonder dat de herkomst van het geschenk vermeld werd. Ongeveer ge lijke collecties zijn de laatste jaren in Bronx Larks te New-York geplant geweest en de Amerikaansche handelaren zijn met de resul taten er van zeer ingenomen. Wfl hopen, dat onze bedoeling met succes bekroond zal worden en dat de Engeische bolienhandelaren veel bestel.ingen van deze tulper» zullen ontvangen. Wij kunnen het veilig aan hen afzonderlijk overlaten of zij deze bollen van Engeische of Hollandsche kweekers zullen koopen, daar alle variëteiten, die in Engeland gekweekt worden, in de collectie in het park vertegenwoordigd zijn. Tot zoover de Bond. Een ander schrijver, de heer George Watson, is van meening, dat de prijzen van de tuipen de laatste jaren zoo hoog .;|jn geworden, omdat de Hollandsche kweekers zooveel bollen voor gratis-beplantingen heb ben beschikbaar gesteld! HANDWERKEN UND KEIN ENDE! messenlegger in zoo'n gebreid kleed bleef haken! Dat geeft breken en morsen en een massa tijdverlies! Een andere lezeres vraagt of mijn oude dame, die zulke probate huismiddeltjes kent misschien ook raad weet tegen zomersproeten. Ik heb haar opgezocht eu natuurlijk wist zij raad. Zij noemde eerst een voorbehoed middel: loop zoo weinig mogelijk in óe zon, moet u in de zon werken, zorg dan voor een goed breedgerande hoed. Het is vooral niet goed om met een nat ge zicht in de zon te loopen; dat be vordert sproeten. Een middeltje om ze weg te kr|jgen is: 10 gram borax op te lossen in 150 gram rozenwater en hiermee de sproeten inwrijven; een ander inwrgvertje is een alcoholische salicvloplossing, of 10 gram borax, 5 gram koolzure kali en 5 gram rozenwater, vermengd met 25 gram eau de cologne, waarbij nog 5 gram ge prepareerde talk wordt gevoegd. Met di\ mengsel wr|jft u 's avonds bij het naar bed gaan de sproeten in en wascht net 's morgens weer af. Veel dames berinden zich het beste bij een behandeling met citroensap, waarna mei er een mengsel van gelgke deelen eiwit cn rozenwater op wrijft. Er zijn legio middeltjes tegen: vermeng 1 oju citroensap, 1 drachme boraxpoeier en 11/2 drachme poeiersuiker, en laat ze een paar dagen in een glazen fleschje staan; daarna kunt u er nu en dan de sproeten mee bestrijken, waardoor ze verdwijnen. Pro beer ze nu maar eens; wanneer het eerie niet helpt, lukt het andere misschien beter. In alle geval: geluk er mee! Voorts wil die dame het patroon voor eer. kindermanteltje hebben; zjj geeft den leef tijd op, doch helaas zóó onduidelijk, dat ik niet weet of het voor een 4-, 7- of 9-jarige is besterad! Hier heeft u een breipatroon voor een jasje voor kinders van 3 4 jaar in turk- schen steek. Deze maakt u door om te slaan, één steek afhalen, één steek breien en den afgehaalden steek over den gebreiden heen te halen. Men begint iedere toer met afhalen. Om te voorkomen, dat het patroon bij het meerderen of minderen verspringt, moeten er steeds twee steken tegelijk ge meerderd of geminderd worden. U heeft voor dit werk 4 knotten wol noodig. Zet eerst 40 steken op voor het linker voorpand brei dan de eersten toeréén steek afhalen, één steek breien. Bij den tweeden toer begint het patroon van den turkschen steek; als ik in dit artikel van één patroon spreek, dan is dat: omslaan, één steek afhalen, één steek breien en den afgehaalden steek over den gebreiden heen halen. Dat vormt samen één patroon. B|j den tweeden toer begint u dus met het patroon. Kijk goed uit, dat het niet verspringt, maar recht onder elkander komt Met den elfden toer moet u beginnen met het vermeerderen voor de halsopening, waar door in rijf patronen het aantal steken op vijftig worden gebracht. Brei nu acht pa tronen, kant er tien voor de armsgaten ai, brei op de overblijvende dertig steken viéi patronen voor het gedeelte onder het arms gat en zet weer twintig steken op voor het annsgat aan de rugzijde. De eerste toer op deze twintig steken wordt weer gebreid als de eerste toer na het opzetsel. Vervolgens moet u voor het schoudertje acht patronen breien, daarna drie patronen, waarin voor de halsopening zes steken wor den geminderd en tot het midden van den nog vier patronen van 44 steken. De andere helft van het buisje wordt nu in omgekeerde volgorde gebreid. De mouwen worden bovenaan op een op- zetsel van d'èrtig steken begonnen; de eerste toer breit u als de eerste toer van het jakje. In de nu volgende tien patronen wordt nu eens aan den eenen, dan aan den anderen kant van het werk één steek gemeerderd, zoodat de grootste wijdte v|jf-en-twintig pa tronen zal bedragen. Na v|jf patronen wordt éénmaal, daarna na tien patronen éénmaal en na nogmaals tien patronen nog éénmaal aan het begin en het einde van twee toeren twee steken gemin derd, waarna nog tien patronen op de over blijvende acht-en-dertig steken worden ge breid, afgekant en de mouw in het jasje genaaid. Om het geheel af te werken moet u het manteltje rondom met een toer stokjes ver sieren en daarom fieen een toer schulpjea van vijf stokjes. Dit randje komt onder langs den mantel, langs het boordje en de om geslagen manchetjes en vóór langs de sluiting. Zet er twee rijen parelmoeren knoo- pen langs, waarvan drie, door knoopsgaten het jasje sluiten, naai aan het boordje een smal lint en u heeft een allerliefst, lekker warm en toch luchtig manteltje; Een lezeres vraagt om het patroon van een gebreide buffetlooper. Daar heb ik nog nooit van gehoord, en, wat meer zegt: ik was in verscheidene handwerkwinkels en daar kon men mjj er ook niet aan helpen. Is er soms iemand, die dit leest en een patroon kent, dan zou ik het graag van haar ontvangen en beschrijf ik het in een van de volgende brieven. Ik moet nu eerst de volgende maal over de heerljjke schoon maak schrijven! Waarom wilt u eigenlijk den ganschen looper breien? Het is veel practischer om effen stof: wit linnen, ge kleurd laken of vilt te nemen en daar een kant om heen te zetten. Want een buffel is gebruiksmeubel en ik zou niet graag optellen, hoeveel keer het pootje var eea olie- en azijnstel, of een vork- of FOLKLORISTISCHE OOGSTFILM. Donderdag 21 April a.s. zal vanwege de afd. Leiden der Ned. Ver. v. Huisvrouwen de heer D. J. v. d. Ven uit Oosterbeek zijn bekende prachtige folkloristische Oogstfilm vertoonen „Neerlands Volkleven in den Oogsttijd, bestaande uit 6 afdeelingen en een naspel, zijnde: Oogst-ouverturede maen dee weurd ge- slage. lste afdeeling: Sunt Jaapikslijd in den Achterhoek en het Oogstkermis-feest te Hummelo. 2e afdeeling: Het Grönneger plezairdörsen van koolzaad in 't Zandt. 3e afdeeling: Het zevenjaarlijks draken- feest te Beesel aan de Maas. 4e afdeeling: De Zuid-Bevelandsche zaad fooi. 5e afdeeling: Het Limburgsche Oogstfeest van Martelgans. 6e afdeeling- Het Oostzaansche Louw- Louwtrekken en De Laag Keppelsche ker- misvierlij. 7e afdeeling De begrafenis van de Kep pelsche kermis en het NValcherensehe Oogst- meiplanten. Zooals uit dezen inhoud Wijkt wordt in deze film ccn overzicht gegeven van vele gebruiken, zeden en gewoonten, vermaken en feestelijkheden, die rechtstreeks of zijde lings in verband staan met het inhalen van den veldoogst, waardoor deze fihn ook voor de geschiedenis van onze landbouw van be- teekenis zal blijken te zijn. Om dit stand aardwerk tot stand te brengen heeft de heer v. d. Ven de medewerking gehad van vele hooggeplaatst personen rn lichamen in ons land, van landeigenaren op wier buitenplaat sen de feestelijkheden plaats vinden, van burgemeesters, van de directies van vele bibliotheken enz. Doch niet alleen moreelc, ook malerieele steun mocht de heer v. d. Ven ondervinden voor het in elkander zetten van deze folklo ristische film, want er zijn natuurlijk enorm hooge kosten aan zoo'n standaardwerk ver bonden. Een zeer groole attractie van deze film is ook het muzikale gedeelte, dat in handen is van Julius Röntgen, oud directeur van het Amslerdamsche conservatorium, dc compo nist van volksliederen bij uitnemendheid. Tal van oude volkswijzen, alle betrekking hebbende op de te vertonnen film, zijn door tien met jeugdige frischbeid opnieuw gecom poneerd Deze film bezit een nationaal cul tuur-historische waarde Wij verwijzen overigens naar een in "dit" blad voorkomende advertentie. HULDIGING CATHAFINA VAN RENNES. Zaterdagavond is te Utrecht in een go- heel met een uitgelezen publiek g-vulden schouwburg Catharina van Rennes gehul digd ter gelegenheid van hri veertigjarig bestaan van de door haar gestichte zang school „Bel Canto" Deze eereavond, die o.a. door Trin9 Hcn- drig en Prinses Juliana werd bijgewoond -- minister Waszink was verhinderd heeft de jubilaresse ondubbelzinnig de overtui ging moeten schenken, hoezeer muzikaal Nederland haar èn als componiste én als muziekpaedagoge waardeert Het eerst sprak de jubilaresse toe de voorzitter van het eere-comité, de Utrecht- sche burgemeester mr. dr. J. P. Fockema Andreae. Namens den minister van Onderwijs R en W., deed spreker onder daverend applaus de mededeeling, dat de regeering mevr. Van Rennes heeft benoemd tot Ridder in de Ordo van Oranje-Nassau. Vervolgens sprak dr. Joh. Wagenaar als studiegenoot. Hierna sprak mr. F. A. van Lunteren als voorzitter van het Uitvoerend Comité, namens leerlingen en oud-leerlingen een woord van hulde en dank. Als geschenk werd beloofd een vleugel, waarvan een verkleinde reproductie werd overhandigd. Tevens werd mevr. Van Ren nes een enveloppe met inhoud aangeboden, vergezeld van een album met handteeke- ningen. Vervolgens werd een fraaie bloe menmand opgedragen en terwijl werd mede deeling gedaan van een gift door een familie uit Amsterdam in den vorm van een Beet hoven-stoel. Namens een in Indië gevormd comifé werd als voorloopige hulde eveneens een fraai bloemstuk opgedragen. Ten slotte werd de jubilaresse door een dameszangkoor onder leiding van dr. Joh. Wagenaar een heilbede toegezongen. Intu9?chen hield de bloemenstroom aan, zoodat het looncel in een bloemenhof was omgetooverd. Tot besluit zong het publiek Cath. van Rennes een ..Lang zal zij leven" toe. Toen de huldiging ten einde was. werd op het Vreeburg, waar duizenden in den laten avond waren saamgestroomd. een licbtstoet geformeerd, die de jubilaresse, gezeten in het haar door het U. S. C. aan geboden senaalsrijtuig. naar het Jaarbeurs- restaurant begeleidde, waar werd gesou peerd. EEN REMBRANDT TE DELFT ONTDEKT. Volgens de „Nieuwe Deutsche Crt." zou de kunstschilder Sühl bij het schoonmaken van een schilderij daarin een Rembrandt hebben ontdekt. Het stelt voor een rabbi, gezeten op een stoel en is eigendom van den heer J. II. A. Duynstee. Volgens dr Bredius zou de onderlcekening echter valsch zijn. WEEKBLADEN. „DE WERELDPOST" brengt o.m. verschil lende kiekjes uit de schilderachtige Zaan streek. de electrificalie van de lijn Rotter damAmsterdam, kijkjes van overal, het in aanbouw zijnde Troelstra-oord te Beek bergen, Sport van de week, enz. ..DE WERELDKRONIEK" heeft mooie foto's van de aardbeving in Japan, plaatjes van Mexico en van kerken en tempels in Spanje De aflevering bevat ook foto's van de hondenten toonstelling in de R. A I en voorts de gewone rubrieken. „HET LEVEN" brengt aclueele foto's 0 a. van het bezoek van Afrikaansche en Vlaam- sche Studenten aan onze universiteitssteden „DE ITAAGSCHE POST" schrijft o.m. over de Emigratie naar Zuid-Afrika. ovtj den Nieuwen Minister, over een rariteit in de hoenderwereld en bevat verder de ge wone wekelijksche brieven. Ton van Tast teekende Primo de Rivena. In „DE VRIJDAGAVOND" schrijft Ben. zion J. Hirsch over de Kabbala-Mystiek in haar historische ontwikkeling, van Adam tot Buber. Nahum Sokolow werd door J. Wolff geïnterviewd. NIEUWE UITGAVEN. Door de N.V. A. J. ten Hope's Handel maatschappij, afd. Veevoeder te Rotterdam is een vierbladige pluimvee-kalender uitge geven. Zoover de voorraad strekt worden deze kalenders op aanvrage gratis beschik baar gesteld. A.Z Uw stuk kwam voor plaatsing nief in aanmerking en kan worden terug gehaald. 3—2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 7