y is dc> Ufofl/.wc/ Een speelbal der fortuin No. 20576 LEIOSCH DAGBLAD, Maandag 11 April Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. dal jfel' m öilljb OQi? fiv-SMA r^kcr awpk MIJNHARDT'S Hoofdpijn- tabletten GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei 1927 benoemd tot burgemeester der gemeente Roermond J. A. H. Steinweg, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeenten Stad- en Ambt-Delden zijn benoemd tot rechter in de arrondifi- eements-reohtbank te Rotterdam: mr. Dirkzwager, advocaat-procureur te Schie dam, tevens kantonrechter-plaatsvervange* aldaar, en mr. F. G. Schalkwijk, oud-af-' deelingschef ter provinciale griffie van N.- Holland, oud-rechterlijk ambtenaar in W.- Indië. NIEUWE GEZANT TE BERLIJN. Bij Kon. bes-l. is mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, buitengewoon gezant eu gevolmachtigd minister in dispondbiliteit, hersteld in werkelijken dienst en benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd minis ter te Berlijn. DE OPBOUW VAN DRENTE. De oprichting van een electrische centrale. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer doen toekomen een exem plaar van het rapport, uitgebracht door de commissie van onderzoek inzake de moge lijkheid van oprichting van een electrische centrale in de Drentsche venen. Aangezien deze kwestie meermalen in de Tweede Kamer ter sprake is gebracht, ver zoekt de minister den voorzitter het rap port ter kennisneming voor de leden der Kamer der Griffie te willen doen deponee- yen. De minister voegt er nog aan, dat hij zich met de conclusies der commissie, neerge legd in het rapport, heeft vereenigd. VRAGEN OVER CHINA. Door deni heer Albarda zijn aan den Mi nister van Buiten landsche Zaken de vol gende schriftelijke vragen gesteld: I. Is de Minister bereid, mede te deelen, wat er waar is van de berichten, volgens RECLAME. 952 welke de Nederlandsche gezant te Peking aan Chineesche militairen en gewapende politie vergunning zou hebben verleend om het legatiekwartier te betreden en daar een onderzoek in te stellen, van welke gelegenheid de Chineesche gewapende macht gebruik zou hebben gemaakt voor handelingen, die de grenzen der vergun ning te buiten gaan 1 IL Heeft de gezant daarbij gehandeld overeenkomstig zijn bevoegdheden en in overleg mot het diplomatieke korps, en heeft hij ook, alvorens te handelen, ae Nederlandsche Regeering in kennis gesteld met de moeilijkheden, waarvoor hij zich geplaatst zag III. Welke maatregelen heeft de Regee- ring genomen, ten einde zooveel mogelijk te voorkomen, dat ten gevolge van de ge beurtenissen te Peking Nederland in ver wikkelingen zou worden betrokken DE CLASSIFICATIE BIJ DE SPOORWEGEN. Door den heer Oud zijn den Minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gericht: ls het den Minister bekend, dat het spoor wegpersoneel ernstig 19 teleurgesteld door het uitblijven van de verbeteringen in de de klassenindeeling zijner standplaatsen, terwijl die verbeteringen voor het Rijksper soneel reeds met ingang van 1 Januari 1925 zijn ingevoerd? Adht de Minister het niet wenschelijk, dat ten aanzien van de klassenindeeling der standplaatsen voor spoorweg- en Rijksper soneel eenvormigheid wordt betracht, zulks in overeenstemming met de gedragslijn, die tot de laatste herziening der klassenindee ling voor het Rijkspersoneel steeds is ge volgd? Indien laatstgemelde vraag bevestigend wordt beantwoord, is de Minister dan be reid, zijn medewerking te verleenen tot een spoedige opheffing van de bestaande ver schillen in de klassenindeeling voor spoor weg- en Rijkspersoneel? PROV. STATENVERKIEZINGEN IN ZUID-HOLLAND. Verschil van meening. Naar wij vernemen, bestaat er verschil omtrent den uitslag van de verkiezing voor de Prov. Staten van Zuid-Holland en zou niet de heer Schilthuis doch de heer Kort land gekozen zijn. Afgewacht dient te worden de officieele uitslag van het Centraal Stembureau op morgen. Hetzelfde is het geval met de verkiezing van den heer Nolet (R.-K.). Niet hij, doen de heer v. d. Weyden zou gezozen zijn. LEGERORDERS. In een dezer dagen te verwachten leger order is opgenomen een ministerieele be schikking volgens welke in 1927 aan het onderzoek, bedoeld in art. 41 derde lid der Dienstplichtwet worden onderworpen de tot de landmacht behoorende grootver lofgangers der lichtingen 1915 en 1918. Aan het onderzoek nemen ook deel de diensfe- plichtigan van deze lichtingen, die een vrijwillige verbintenis hebben aangegaan als verzorger bij den Rijkspostduiven- dienst, als hoefsmid bij de infanterie or als smid-bankwerker bij de voormalige oefe- ning^houwitser?comp. en die in verband met erkende gewetensbezwaren een vrijwillige verbintenis hebben aangegaan. Verlofgangers, die voor een der lichtin gen 1915 of 1918 zijn ingelijfd, maar ten gevolge van uitstel of om een andere reden tegelijk met eeo- latere lichting de eerste oefening hebben volbracht, moeten zich aan het onderzoek onderwerpen, voor zoo ver zij niet böhooren tot hen, die daarvan zijn vrijgesteld. Aan het onderzoek nemen niet deel zij, die hun eerste oefening nog niet hebben volbracht; in 1927 vóór de«n voor het on derzoek bepaalden dag in werkelijken dienst zijn geweest uit anderen hoofden dan bij wijze van straf; bestemd zijn om in 1927 voor herhalingsoefeningen in wer kelijken dienst te komefnelders wonen dan in Nederland; zich buitenslands bevinden ter uitoefeng van de zeevaart (hieronder niet begrepen de zeevisscherij)de bin nenvaart uitoefenen op andere landed en zich deswege in een dier landen ophouden; ingevolge de geldende bepalingen geheel zijn vrijgesteld van opkomst in werkelij ken dienst in geval van oorlog, oorlogs gevaar of andere buitengewone omstan digheden; als vrijwilliger behooren tot eea der landstormverbanden of een der land stormkorpsen Motordienst, vaartuigen- dienst of spoorwegdienst; na hun ontslag als reserve-officier in de hoedanigheid van gewoon dienstplichtige tot het leger zijn blijven behooren." Blijkens een ministerieele beschikking in een dezer dagen te verwachten legerorder mag de dienst als bijkok in den vervolge niet meer worden verricht door burger werklieden; voor dien dienst moeten dienstplichtigen worden bestemd, die wor den opgeleid tot kok voor het gemobili seerde leger. GEORGANISEERD OVERLEG ZEEMACHT. De Commissie voor Georganiseerd Over leg Zeemacht kwam Vrijdag bijeen ter be spreking van een concept der uitvoerings maatregelen voor de wachtgeldregeling voor het militaire personeel der Zeemacht, waar omtrent de minister van Marine met spoed de meening der commissie wenschte te ont vangen. Alvorens hiertoe over te gaan deed de voorzitter eenige mededeelingen omtrent wijzigingen die door den minister nog in de dezer dagen te verschijnen wachtgeldrege ling ten gunste van het personeel waren aangebracht, welke wijzigingen door de ver tegenwoordigers der personeelsorganisaties zeer op prijs werden gesteld. Omtrent het hier bedoelde concept werden enkele opmerkingen gemaakt en wenschen met de regeeringsgedelegeerden besproken, welke onder 's ministers .aandacht zullen worden gebracht. Een voorstel van den Bond van korpo raals om de bevordering tot sergeant-machi nist te bespoedigen in verband met een be staand overcompleet van korporaals werd door den R. G. bestreden die er o. a. op wees dat door een onjuiste redactie van een aan het personeel bekend gemaakte ministe rieele beschikking ten onrechte gewezen werd op een bestaand overcompleet, waar van niet thans doch eerst in 1930 sprake zal kunnen zijn; ook bestreed de R.G. nog an dere argumenten van den voorsteller, die zich bij het hier aangevoerde wenschte neer te leggen. Een voorstel van de bonden van M. 0. 0., korporaals en M. M. P. om het in dienst tre den gehuwd personeel ook te doen deelen in de gunst van gezinsbezoek voor rijksreke ning en hiervoor de beslaande voorschrif ten in algemeenen zin te herzien, werd door den regeeringsgedelegeerde op verschillende gronden bestredenoverwogen zal worden om, aangezien het dienstbelang spoedigen toeloop van machinisten uit de burger- maa!schappij gewenschl doet zijn, waartoe inwilliging van het verdoek zou kunnen leiden, een beschikking in' den geest van het verzoek te nemen speciaal voor de in dienst zijnde en komende onderofficieren-machi nist; tot verder gaande concessies mag dit echter niet leiden. Bij ministerieele beschikking werd be paald dat de leerlingen eener opleiding tot korporaal zullen worden bevorderd, binnen één jaar na het verlaten dier opleiding, ter wijl dit tot dusverre geschiedde bij het ver laten der opleiding; een verzoek van ds bonden van korporaals en van M. M. P. be doelde die bepaling eerst toepasselijk te ver klaren op het personeel, dat na de bekend- stelling van de hooger bedoelde beschik king in opleiding kwam. De R. G. deelde mede, dat de minister bereid is dit verzoek in te willigen. ROODE KRUIS-POSTZEGELS. Staatsblad n. 62 bevat het Kon. Besluit van den 25slen Maart 1927, tot uitgifte van Roode-Kruis-poslzegels. Hierbij is het vol gende bepaald: Artikel 1. Ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan van de vereeniging ..Het Ne derlandsche Roode Kruis" worden van Rijkswege Roode-Kruis-postzegels uitgege ven. Artikel 2. De Roode-Kruis-po9tzegels zijn gedurende een door Onzen Minister van Waterstaat te bepalen tijd verkrijgbaar, nevens de gewone postzegels, in de waarden 2, 3, 5, 10 en 15 cent. De zegels van 10 cent dragen Onze beel tenis. die van 2 cent de beeltenis van wijlen Z. M. Willem III, Koning der Nederlanden, die van 3 cent de beeltenis van H. M. de Koningin-Moeder en die van 5 cent de beel tenis van Z K. II. den Prins der Nederlan den. De zegels van 15 cent vertoonen een decoratief ontwerp, gewijd aan Het doel der vereeniging, in artikel 1 genoemd. Artikel 3. De Roode Kruis-postzegels wor den verkocht met een toeslag boven de fran- keerwaarde van 2 cent voor de zegels van 2 en 3 cent. van 3 cent voor de zegels van 5 en 10 cent en van 5 cent voor het zegel van 15 cent. De opbrengst dezer zegels wordt, na aftrek van de frankeerwaarde, de kosten van aanmaak, administratiekosten en andere onkosten uit de uitgifte voortvloeiende, ter beschikking gesteld van de vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis". Artikel 4. Op de Roode Kruis-postzegels zijn de bepalingen van toepassing, behou dens dat de geldigheidsduur voor het ge bruik eindigt met den 31sten December 1927. De Roode-Kruisposlzegels. welke na dat de termijn van verkrijgbaarstelling 13 verstreken, nog niet zijn verkocht, zulleu worden vernietigd. DE VRIJHEIDSBOND. Mr. D. Fock is Zaterdagmiddag ten huize van den secretaris, mr. G. A. Boon, geïnstal leerd als voorzitter van den Vrijheidsbond. Mr. P. Rink heeft daarbij een korte rede ge houden. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. In de Zaterdag te Nijmegen voortgezet te algemeene vergadering van de Nederl. vereenigimg van huisvrouwen zijn verseml- lende voorstellen van de afdeelingesn be handeld. Daarna .werd besloten, de afdracht voor 1928 vast te stellen op f 1 per lid, evenals het vorige jaar. De volgende algemeene vergadering zal te Leeuwurden worden gehouden. VOORONTWERP-ZIEKTEWET. Omtrent het door den Hoogen Raad van Arbeid aan den minister van Arbeid uit te brengen advies over het voorontwerp-Ziekte wet vernemen wij nog nader, zegt de „Tel dat in overweging wordt gegeven het maxi mum-aantal arbeiders dat bij een kas kan zijn aangesloten (in het voorontwerp op 200 bepaald") aanzienlijk te verhoogen, voorts het in hel leven roepen van een meer stel selmatige controle op de bijzondere ziekto- geld-uitkeerende instellingen. Verder wordt do wensehelijkheid betoogd in de ziektever zekering ook op te nemen de losse arbei ders, terwijl er eveneens aandrang wordt uitgeoefend iot het toekennen van meer medezeggenschap aan de verzekerde arbei ders. DE ONDERHANDELINGEN IN HET METAALBEDRIJF. Tegenvoorstellen van de werkgevers. In een Vrijdag gehouden conferentie tus schen het dagelijksch bestuur van den Me- taalbond en het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond zijn opnieuw be sprekingen gevoerd, ditmaal over de tegen voorstellen der werkgevers Deze voorstellen wijken, volgens „het Volk", op meerdere punten zeer belangrijk af van die. welke door den Algemeenen Nederlandschen Me taalbewerkersbond zijn ingediend. Het te genvoorstel houdt in een minimum loon voor eiken leeftijd van 17 tot 30 jaar en be- teekent practisch een belangrijk lager ni veau dan door de werknemers is voor gesteld. De bondsraad, -die te Amsterdam verga derde, heeft de werkgeversvoorstellen on aannemelijk verklaard. VEREENIGING BODDAERT-TEHUIZEN. De vereeniging Boddaert-tehuizen heeft in haar 3e tehuis in de Jan Steenstraat te Amsterdam haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden onder leiding van jonkvr. E. Boddaert. De secretaris, de heer W. F. Pahud de Mortanges, vermeldt in zijn jaarverslag, dat voor het reeds geruimen tijd gesloten le te-s huis eenige ruime giften zijn ingekomen, maar hij herinnert eraan dat de exploitatie van één tehuis f 8000 kost Ook dit jaar kwam de vereeniging niet in aanmerking voor een aandeel in het algemeen Rijkssub-i sidie voor reclasseerings-instellingen, ter-< wijl de gemeente Amsterdam haar subsidie van f 7800 voor het loopende jaar met 10 pet. verminderd heeft. Aan het verslag van den penningmeester ontleenen wij. dat in tegenstelling met het vorige jaar. 1926 sluit met een batig saldo, en wel van f 5409. Hiermede is het voort bestaan der Bnddaerthuizen weder voor cenigen tijd verzekerd. Dat gunstig resultaat is alleen verkregen door toevallige baten (giften f5860. legaten f2500). Het bedrag der contributies liep weder met bijna f 100 terug. Het totaal bedrag der inkomsten was f21658. dat der uitgaven f 16 249. De drie volgens rooster aftredende be-< stuursleden zijn herkozen. De gewone audiëntie van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, zal up Donderdag 14 April niet plaats hebben. RECLAME. In buisjes 6O en3Oct Kiespijntabletten Eveneens in buisjes van 60 en 30 cent BIJ APOTH.EM OROCISTENMBHM 940 DE DRUKTE IN DE BLOEMBOLLEN STREEK. De bloemenliefhebbers hebben gisteren, den eersten bollenzondag dankbaar geprofi teerd van het mooie weer. Den geheelen dag is het op de hoofdwegen een drukte geweest van belang; vooral het aantal auto's was enorm, terwijl tram en autobus goede zaken maakten. Honderden fietsers de rijwielen met gele narcissen versierd krist-krasten tusschen de eveneens bloem-getooide auto's, wandelaars zag men niet dan met een groote ruiker narcissen in de hand. Onze correspondent te Oegstgeest heeft de moeite genomen om gedurende een kwartier op een der hoofdwegen in deze gemeente het aantal passeerende vervoermiddelen te tel len. Van de rijwielen, wandelaars, trams en autobussen raakte hij den tel kwijt, doch het aantal auto's bedroeg in dit korte tijdsbestek 65 en het aantal motorrijwielen 23. De bloemen .staan er algemeen prachtig voor en zullen in de komende week zeker mooier en talrijker worden, zoodat de ver wachting gerechtvaardigd is, dat het Zondag a.s. nog drukker zal zijn. ERNSTIGE ONGEVALLEN. Zaterdag is een stelling, welke was op getrokken vóór pand 288 aan den Heem raadsingel te Rotterdam, ingestort. De 34- jarige metselaar E. A. W., uit de Gerrit Jan Mulderstraat, die op de stelling stond, viel van 4^2 M. hoogte op straat. Met zware inwendige kneuzingen en een verwonding aan de linkerhand is hjj in het ziekehuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen; zijn toestand is ernstig. De 39-jarige J. D. Th. is Zaterdag in de. Fahrenheitstraat in Den Haag door een motorfiets aangereden. De man kreeg een schedelfractuur en werd in vrij ernstigen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. VAN f1000 BEROOFD? Zaterdagavond troffen surveilleerende agenten een man op leeftijd in ernstig be schonken toestand op den Amsteldjjk te Amsterdam aan. Zij namen hem mede naar het bureau in de Pieter Aertszstraat, waar Naar het Engelsch van RAFAEL SABAT1NI. Geautonseerde vertaimg van A. T. 55) „Zij zou alles voor mij beteekenen," ant woordde hij haar. „Maar ik zou er nooit aan kunnen gelooven. Nooit. Ge verlangt er Daar, om te vergeven, zegt ge. O gezegende, heelende woorden 1 Maar waarom is het? Omdat ge mij dankbaar zijt voor het leven, dat ik hielp redden. DaaromHij brak af, liet den zin onvoltooid, en eindigde met een verwrongen glimlach en een wanhopig schouderophalen. Maar zij zag geen van beide. Zij had haar oogen weer afgewend, en keek recht voor zich uit in het zonlicht, naar de donkere gele huizen aan den over kant, die in haar oogen door tranen bevlekt waren. Zachtjes ging hij de deur uit en sloot die. Zij hoorde hem gaan, en liet hem dat doen, zonder verdere poging, om hem tegen te houden, omdat zij niet wist. wat te zeggen, om zijn wanhopige overtuiging te bestrijden. Met loome voeten, ging hij naar beneden en terug naar de kamer, waar hij zijn ver blijf had. En onder het gaan. werden zijn gedachten weer sterker bevestigd. Zij beiden hadden elkander eindelijk ontmoet om weer te scheiden. Hun wegen konden zich nooit vereenigen. Als een «schaduw over hun bei der leven zou altijd de afschuwelijke her innering liggen van die onherroepelijke Idaad, die hij bedreven had. Zelfs al wa9 hij niet de gebroken zwerver geweest, die hij was, zelfs al had hij de vrouw van zijn droomen iets aan te bieden gehad, zijn daad, toen hij de handlanger van Buckingham was, moest het onmogelijk maken, dat er tusschen hen eenige teederheid kon be staan, die oprecht en zuiver was. Hij was in een stemming, waaraan geen ontkomen was. Trots omgaf zijn ziel met muren van nederigheid en schaamte, en er was geen ontkomen aan, dan door de deur, die de pest kon openen. Maar zelfs de pest weigerde zijn vriend te zijn. HOOFDSTUK XXIV. Vlucht. De weken kropen voort, en Augustus na derde. Spoedig zou de tijd van quarantine nu geëindigd zijn, en het huis in Knight Ryder Street weer geopend worden, om zijn bewoners de vrijheid weer te geven. Maar de tijd bracht geen verandering in de stem ming van Holles. Hij trachtte niet eenmaal Nancy weer te naderen, en niet eenmaal vroeg zij hem weer, bij haar te komen. Hij vroeg geregeld hoe het haar ging. en hoorde met blijdschap, dat zij snel in krach ten toenam. Maar juffrouw Dallows, die hem dit dagelijksch bericht bracht, zorgde ook. hem tegelijkertijd te laten weten, dat de stemming van haar patiënte niet vooruit gaande was. Zij is zeer treurig en eenzaam, te arme, lieve dame. Het zou uw hart doen smelten, als u haar zag, mijnheer." „Zoo, zoo." zei Holles somber op dat dik wijls herhaald bericht. En daar bleef het bij. Het was drie dagen, voordat het huis weer geopend zou worden, toen eindelijk op een avond juffrouw Dallows bij hem kwam, bevend van ópwinding en een beetje buiten adem. „Mijnheer, juffrouw Sylvester vraagt me, u te zeggen, dat het haar genoegen zal doen, als ge boven bij haar wilt komen." De boodschap verschrikte hem. ,„Neen, neen," riep hij al9 iemand, die schrikt. Toen zich beheerschend, zocht bij zijn toevlucht tot uitstel, dat hem tijd zou laten, om te denken. „Zeg...zeg, dat al3 juffrouw Sylvester mij verontschuldigen wil.van avond niet. Ik ben vermoeid. De hitte zei hij vaag. De verpleegster hield haar hoofd op zijde, en haar heldere, kleine vogeloogjes keken hem onderzoekend aan. „Zoo niet van avond, wanneer dan? Morgen ochtend?" „Ja, ja," antwoordde hij vlug, alleen er aan denkend, de onmiddellijke bedreiging af te wenden. „In den morgen. Zeg haar, dat ik.dat ik dan bij haar zal komen." Juffrouw Dallows ging heen en liet h?m hevig geschrokken en bevreesd achter. Hij was bang voor zich zelf, en omdat hij zich zelf niet vertrouwen kon. om weer in haar tegenwoordigheid gekomen, het zwijgen te bewaren, dat de eer hem oplegde, stond hij nu martelingen uit bij de gedachte, dat hij haar morgen, goedschiks of kwaadschiks, moest zien, omdat het haar wensch was en zij sterk genoeg was. zelf hem op te komen zoeken, als hij bleef weigeren om te gaan. Hij zat en rookte en peinsde, en besloot, dat. het kostte wat het wilde, dat onderhouJ niet moest plaats hebben. Er was één ma nier om het te ontwijken, om voor goed een eind te maken aan de bedreiging er van. Die was, om dadelijk uit hel gesloten huis uit te breken, zonder den afloop van den wettelijken termijn af te wachten. Het was een wanhopige manier, en ze kon de ern stige gevolgen voor hem zelf hebben. Maar geen andere mogelijkheid bestond, en de gevolgen kwamen er ten slotte weinig op aan. De gedachte werd tot besluit, en toen hij het genomen had, kreeg zijn geest rust. Dit was inderdaad herstel en niet de moeite, die hij gedaan, en de gevaren, die hij geloo- pen had, om haar van de pest te redden. Later, als zij zijn daad kon overwegen, zou zij de ware beteekenis en bedoeling er van begrijpen, en dat begrip zou misschien ein delijk de verachting uitwisselen, die zij nog in haar ziel koesteren moest, hoe zeer zij die ook door menschlievendheid trachtte te be dekken Een gedachte maakte zich van hem mees ter, en groeide tot voornemen aan. Hij zocht naar pen, inkt en papier, trok een stoel naar de tafel en ging zitten, om gevolg te geven aan zijn ingeving. „Ge hebt gevraagd," schreef hij, zoo dade lijk met de deur in het huis vallend, „te hooren, langs welken weg ik afdaalde naar de schande, waarin ge mij gevonden hebt. En ik weigerde om te antwoorden, om dat ik niet in hoogere mate uw gezegend, zelfmisleidend medelijden wilde opwekken. Maar nu ik op het punt ben. uit uw leven te verdwijnen, nu er geen kans is, dat wij elkander ooit weer zullen ontmoeten, word ik er toe gebracht u alles te zeggen, opdat ik aldus de versterbende hoop mee mag nemen, dat ge later aan mij denken zult met een medelijden, dat vrij van afschuw is. Het verhaal van het ongeluk, dat mij ver volgd heeft, begint op eeD Meirporgen. veel jaren geleden, toen ik vol hoop en vuur. Charmouth binnen reed. als een jonge man van eenige beteekenis en met nog meer trots, wiens voeten stevig stonden op een eerlijken levensweg. Tk kwam, om u voor mij op te eischen, om het weinige, dat ik be reikt had en de zekere belofte van mijn groote daden, aan uw lieve voetjes te leg gen." Hij schreef verder tot in het wegstervend daglicht. Hij stak kaarsen aan, en schreef weer door met de vlugge vaardigheid van den man. die een zuivere geschiedenis te vertellen heeft, en met de welsprekendheid, die als van zelf uit een overvol hart voor komt. Eerst lang na middernacht, tegen de nadering van den dageraad, hield hij op, en was zijn taak voleindigd. Hij ging toen achter in zijn grooten stoel zitten en staarde peinzend recht voor zich uit. Zoo bleef hij een poosje zitten. Toen haalde hij uit een binnenzak van zijn wam buis een met kwastjes versierden gel^n handschoen, die lang pn smal, en gekreukt en gevlekt van ouderdom was. Hij keek er naar. zooals hij daar op zijn hand lag, en dacht aan dien dageraad vele jaren geleden, toen hij uit het raam van zijn dame op hem neergevallen was, en hij hem op zijn hr>®d gestoken had. om als gunstbewijs te dra gen. Hij zuchtte en pen traan viel op zijn hand van leed over dit afstand doen. Opeens ging hij weer recht op zitten, en de veeren pen weer opnemend, krabbelde hij snel onder aan het laatste der beschre ven bladen: „Hier is een handschoen, dien ge mij lang geleden geschonken hebt. Ik heb hem ge dragen in den strijd des levens, zooals een ridder het gunstbewijs van zijn dame draagt, ik was trots op uw gift en mijn on bevlekte eer. Jarenlang was het een amulet om die eer nog onbevlekt le handhaven tegen alle beproevingen en verleidingen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5