No. 20575 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 9 April Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. te* Als Uw Ml kinderen MêbPUROL EERSTE KAMER. VOOR DE HUISKAMER. OFFICIEELE BERICHTEN. Bjj Kon. besluit is benoemd tot lid van de Rijkscommissie voor de Keuring van Trekpaarden: B. C. Puylaerts, te Sas van Gent, is aan W. J. F. Juten op verzoek met 1 Mei eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Wouw. EMIGRATIE VAN LANDARBEIDERS GEZINNEN EN LANDARBEIDERS NAAR FRANKRIJK. Op verzoek van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid waren gisteren in zijn departement samengekomen de heeren mr. A. G. A. ridder van Rappard, lid van de Tweede Kamer, Anth. Folmer, directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, ir. Th. J. Mansholt, inspecteur van den Landbouw, hoofd van den Buitenlandschen Landbouwvoorl.chtiogs- dienst, K. Dilling te Rotterdam en mr. H. van Haastert, rechtskundig adviseur van den R.-K. Boeren- en Tuindersbond, welke heeren den Minister van Binneniandsche Zaken en Landbouw van voorlichting dienen voor de vestigingsmogelijkheid in Frankrijk van Nederl. boerenzoons en landbouwers. Mede waren op uitnoodiging van den Minister aanwezig de heeren B. N. Loer akker, 2de voorzitter van den Ned. R.-K. Bond van bloemisten-, tuin-, veen- en land arbeiders „St. Deus Dedit", J. Hilgenga, seer, van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuin- en Zuivelbedrijf, R. Siemons, voorzitter van den Chr. Land- arbeidersbond en Th. van Lier, referendaris bjj den Rijksdienst der Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft de aanwezigen uitgenoodigd om hem van voorlichting te dienen omtrent de plaatsing van Nederl. landarbeiders-ge zinnen en landarbeiders in Frankrijk, in samenwerking met den Nederl. correspondent voor de Arbeidsbemiddeling te Parijs, en in een korte toespraak een uiteenzetting van 'deze taak gegeven. De heer Van Rappard heeft, na de uiteen zetting van den minister, o.m. geantwoord, dat bij het tijdstip der instelling van de commissie juist gekozen achtte met het oog op de onderzoekingen, welke gaande zijn ten aanzien van de plaatsing van Nederl. landarbeidersgezinnen en landarbeiders in Frankrijk. Op verzoek van den minister zal de heer Van Rappard als voorzitter de besprekingen leiden, terwijl de heer Van Lier als secre taris zal optreden. NAAR DE BLOEMENVELDEN. De bloemenvelden zijn thans prachtig, 'de narcissetn staan volop in bloei terwijl de vroege hyacinthen hun tallooze bloera- kelkjes in schitterende kleinen ontloken hebben. De beste raadgeving is om ra'et meer dan noodzakelijk is, op den grooten verkeersweg te blijven. De meeste kans om vele velden te zien, bieden de rijwe gen. Onder Hillegom verdien en vooral Pastorielaan, Loosterwegren, Wilhelmina- laan, V eenenburgerlaan en Hyaciinthenlaan aanbeveling. Men rijde b.v. bij de Postbrug de Zand vloot af over Voorhout, rechtsaf den bitu- menweg, de Voortlaan af naar den straat weg. De TeylingerlaaD is afgesloten. Ook van Noord wijk langs defl hitumen- weg naar Lisse verdient de aandacht. Als het weer Zondag goed is, zal het bezoek zeer groot zijn. GOEDKOOPE TREINEN NAAR DE BLOEMBOLLENSTREEK. In het begin van 1926 wendde V. V. V. te Haarlem zich tot de directie van de Ne- derlandsche Spoorwegen met het verzoek om goedkoope treinen naar de bloembollen streken te doen loopen. De directie ging op dil denkbeeld in en op Zondag na Paschen kwamen uit verschillende deelen van het land de goedkoope treinen met bollenveld- bezoekers aan. Aangemoedigd door dit suc ces herhaalde V. V. V. zijn verzoek ook dit jaar en de directie voldeed er weder aan. Op Zondag 24 April zullen 3 goedkoope treinen naar de bollenstreek loopen uit Eindhoven, Arnhem-Nijmegen en Twente- Zwolle. VERGADERING van het HOOFDBESTUUR VAN „BLOEMBOLLENCULTUUR". Toch een beursentrée? Te Haarlem vergaderde het hoofdbestuur van „Bloembollencultuur". Het officieel or gaan meldt hieromtrent het volgende: De voorzitter wenscht namens de verga dering den heer Kramer geluk met zijn voorspoedig herstel. De heeren Jan de Graaff en S. Schoneveld zijn wegens verblijf in het buitenland verhinderd de vergadering bij te wonen. Als afdeeling der vereeniging wordt op grond van Art. 11 en 12 der Statuten erkend de onlangs opgerichte afdeeling Wervers- hoof. Wanneer de voorgestelde finantieele re geling met den Bond van Bloembollenhan delaren en het Hollandsch Bloembol) m- kweekers Genootschap tot stand komt, zal het mogelijk zijn om te voldoen aan het ver zoek van het bestuur van den Nederl Tuin bouw Raad. om verhooging der jaarlijksche contributie van de Groep Bloembollenteelt van dien Raad, als hoedanig onze vereeni ging optreedt. Goedgekeurd wordt, dat naar aanleiding van een verzoek om adhaesie aan een adres aan de Ned Spoorwegen van het gemeente bestuur van Voorhout om uitbreiding van den locaaldienst HaarlemLeidenDen Haag, aan den vertegenwoordiger van den Ned Tuinbouw Raad in den Spoorwegraad is verzocht, de inwilliging van de in dit adres gedane vprzoeken zooveel mogelijk te willen bevorderen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan den Tuinbouw Raad verzocht zijn oordeel te willen uitsprken over de door den R.-K. en den Chr. Land- arbeidersbond gedane voorstellen betreffende de regeling van den arbeidsduur van vol wassen mannen, in te voegen in het door den Hoogen Raad van Arbeid indertijd ge maakte voor-ontwerp voor een Landbouw- Arbeidswet. Deze regeling, die uitgaat van de gedachte dat de arbeidsduur van deze arbeiders wettelijk en goed omschreven moet worden, zou hierop neerkomen, dat bedoeld voor-ontwerp door de Regeering zou worden ingediend, met daarin voor de volwassen ar beiders de bepaling van een maximum aan tal uren. dat per jaar mag worden gewerkt. Dit maximum vast te leggen in de Coll. con tracten en waar deze niet bestaan, te be palen door gewestelijke landbouw-commis- sies, bestaande uit vertegenwoordigers van arbeiders- en werkgeversorganisaties. Den afgevaardigden onzer vereeniging in het bestuur van den N. T. R. zal worden ver zocht te kennen te geven, dat in het bloem- bollenbedrijf aan een wettelijke regeling van den arbeidsduur, gezien de practijk, geen behoefte wordt gevoeld en dat de totstand koming van een dusdanige wet niet in net belang van het bedrijf is ie achten. In 1922 heeft het Hoofdbestuur dit onderwerp reeds onderzocht en zal verwezen worden naar het destijds over het voor-ontwerp dienaangaande opgestelde rapport. In verband met het feil, dat de collectie Dahlia-nieuwigheden dit seizoen niet meer in den Proeftuin aan de Raadhuisstraat te Heemstede kan worden opgeplant, moest tijdelijk een ander terrein voor deze collec tie worden gevonden .De heer Carlée te Heemstede is bereid gevonden op bepaalde voorwaarden de collectie op een daarvoor ook door de Ned. Dahliavereeniging ge schikt geacht gedeelte van zijn kweekerij aan den Heerenweg. tegenover de v.m. bui tenplaats ..Bosch en Hoven" op te planten, terwijl een Commissie is benoemd, die op de opplanting en verzorging toezicht zal uit oefenen. De regeling van de verhuring van de ka mertjes op de Beurs wordt vastgesteld. In antwoord op de bij de Rondvraag der jongste algemeene vergadering gestelde vra gen werd aan den vertegenwoordiger der vereeniging in de Commissie van Toezicht op het Darwincontract verzocht de wen- schen ten aanzien van de publicatie der re kening van dit contract en het aanstellen van een controleur te Heiloo, aan de Com missie over te brengen. Aan de afdeelingen zal in een circulaire worden medegedeeld, dat het aanbeveling verdient, wanneer n. av. bloembollendief stallen gratificaties aan ie politie worden uitgekeerd en meerdere afdeelingen daarbij betrokken zijn, dat er dan overleg tusschen deze afdeelingen plaats vindt. Aan den wensch om eenig toezicht uit te oefenen op de werkwijze van de vracht- diensten van bollen in de streek, zal zooveel mogelijk worden tegemoet gekomen en is een onderzoek gaande gemaakt. Tenslotte werd de door den afloop der 156e Algemeene Vergadering geschapen toe stand onder oogen gezien. Ingekomen varen van eenige daartoe uitgenoodigde architec ten de voorloopige schetsontwerpen voor de verandering van het gebouwencomplex aan de Leidsche Vaart. Na ernstige bestudeering der ontwerpen werd met algemeene stem men besloten met den architect A. T. Kraan te Oegstgeest in nader overleg Ie treden iver de uilwerkihg van zijn ontwerp en daarna dit ontwerp ter beoordeeling van wat voor de beursentrée zou kunnen worden verkre gen. tegelijk met den beschrijvingsbrief toe te zenden aan de afdeelingen, ter voorberei ding van de behandeling van een voorslel tot het heffen van een beursentrée gedu rende een beperkt aantal jaren, om de financiering van de uitvoering van dit ont werp mogelijk te maken. De datum voor deze Algemeene Vergadering, die uitslui tend voor dit punt wordt bijeengeroepen, werd bepaald op Maandag 9 Mei a.s. Nog werden verschillende aangelegenhe den van allerlei aard behandeld, waarna de vergadering werd gesloten. DE PROV. STATENVERKIEZINGEN. Wijziging der Kieswet gevraagd. Het Eerste Kamerlid de beer Steger, heeft tot den minister van Binnenlacd- eehe Zaken en Landbouw de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat, ten gevolge vaD de bepaling van het tijdstip der verkiezingen van de Provinciale Sta ten vóór 15 Mei, slechts degenen, die ge durende de laatste tweemaal twaalf maan den hun woonplaats binnen de provincie hadden, aan de stemming hebben kunnen deelnemen 1 2. Acht de minister dit niet in strijd met art 128 der Grondwet en art. 5 der Kieswet, volgens welke artikelen kiesge rechtigd zijn degenen, die gedurende de laatste twaalf maanden hun woonplaats binnen de provincie haden 3. Zoo ja, is dan de minister bereid, hetzij door wijziging van de Kie6wet, het zij door andore maatregelen, hertoaJing van hert gesignaleerde te voorkomen DE OUDERDOMSWET. Op de vragen van het lid der Tweede Ka mer den heer Bomans betreffende herstel van de voorwaarden, waarop aan de inge volge art. 10, juncto 18 der Ouderdomswet 1919 verzekerden bij K. B. van 17 April 1923 bepaalde bevoegdheden zijn toege kend, antwoordde de minister van Arbeid, H. en N.: De bevoegdheid, om na beëdiging der verzekering deze te herstellen, berust op art. 22 der Ouderdomswet 1919. Het is juist, dat door het wijzigingsbesluit van 16 Nov. 1926. de berekening der pre- miën voor de na 31 Dec. 1926 te wijzigen verzekeringen gedeeltelijk komt te berusten op andere grondslagen dan voor de premiën der oorspronkelijke verzekeringen waren vastgesteld Het is echter met hu'st, dat der halve daardoor een gedeelte der rechten, welke de verzekerden eenmaal verkregen hadden, hun van Rijkswege eenzijdig zou zijn ontnomen. De voorschriften in zake de voorwaarden, waaronder een gesloten ver zekering kan worden gewijzigd en een ge- eindigde verzekering kan worden hersteld, verbinden immers zoolang zij niet zijn ge wijzigd Zij geven, zoolang zij werken, den verzekerde de gelegenheid daarvan gebruik te maken, maar zij scheppen voor den ver zekerde geen onveranderlijk recht, om op elk willekeurig tijdstip zich daarop te be roepen. Ook het particuliere verzekerings bedrijf behoudt zich in den regel die voor waarden voor. totdat een eventueele wijzi ging tot stand komt en het neemt dan ook die voorwaarden gewoonlijk niet in de po lissen op. In hoeverre het publiek de bovenbedoelde voorwaarden als onaantastbare polisvoor waarden beschouwt, is den minister niet bekend Zulk een wijze van beschouwing zou echter niet op goede gronden berusten. Uit het bovenstaande volgt, dat er voor hem geen aanleiding bestaat om de verzekerden, wier verzekering vóór het in werking treden van het bovenbedoelde wijziginvshesluit Is gesloten, in de oude voorwaarden nopens wiiziging en herstel der verzekering te her stellen. ALGEMEENE BOND VAN FORENSEN. Te Amsterdam is kortgeleden door een tachtig personen, in verschillende gemeen ten vaD ons land gevestigd, opgericht de „Algemeene bond van Forensen", welke zich ten doe.1 stelt de behartiging van de belangen, in den meest uitgebreiden zin, die de leden als foremfcen raken. De bond tracht dit doel te bereiken door het houden van vergaderingenhet bestudieeren en doen bestudeeren van vraagstukken, die verband houden roet de belangen der forensen, en van do we gen om die vraagstukken op te lossen het doen houden van voordrachten en het uitgeven van geschriften, het voeien van besprekingen met aaitoriteiten en ande ren; het uitschrijven van prijsvragenhet verschaffen van inlichtingen en door alle andere wettige middelen, die bevorderlijk kunnen zijn aan het doel. ln het bijzonder zal de bond zijn aan dacht wijden aan het vraagstuk der foren- se nbel ast i rig, opdat door een krachtige, doelbewuste actie van gezamenlijke foren sen onder de auspiciën van een goed ge documenteerde en invloedrijke leiding een weg aangegeven wordt om uit de thans bestaande moeilijkheden en onbillijkheden te geraken. Het is de bedoeling om zoo spoedig mogelijk in de gemeenten, waar een eenigs zins uitgebreid aantal forensen gevestigd is, over te gaan tot oprichting van plaat selijke afdeelingen. In het hoofdbestuur van den bond heb ben zitting genomen de heeren mr. H. J. Bool, voorzitter, M. C. Koning, waarne mend voorzitter, mr. P B. H. van Groin Soeters, penningmeester, mr F. Hasselt, ir O C. A. vaa Lidtib de Jeude, L. C. v. d. Meulen J.H zn. en C. D van Vliet. Secretaris is de heer mr. H E. Scheffer, Kloveniersburgwal 70, Amsterdam. HORECAF. Fusie mei de Nederlandsche Hotelindustrie. Onfier voorzitterschap van den heer I. N. van Hanja uit Scheveningen heeft te Arnhem de jaarlijksche algemeene verga dering van den Nederl. Bond van werk gevers in de hotel-, restaurant,- café- en aanverwante bedrijven (Horecaf) plaats gehad. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur om 'n jaarlijkschen bondsdag in te stellen, die eenigszins het karakter van een congres zal dragen. De eers'e bondsdag zal in September te Groningen worden gehouden. Met algemeene stemmen werd besloten tot wijziging van de statuten en het regle ment, met het oog op de plannen tot fusie met de Vereeniging Nederlandsche Hotel- industrie. Door het vaststellen van deze wijziging zijn de fusie-plannen der twee groote hotelhoudersbonden in Nederland practisch verwezenlijkt. NEDERL. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. Te Nijmegen is gisterochtend de alge meene vergadering aangevangen van do Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen, welke vandaag voortduurt. De vergadering werd geopend met een korte rede van de voorzitster, mevr. M. J. BraunsSchagen. Een voorstel van de afdeeling Deventer, strekkende tot het aandringen door het hoofdbestuur bij de regeering op wijziging van de Radenwet, ten einde benoeming van huisvrouwen als leden-werkgeefster in Raden van Arbeid mogelijk te maken, werd niet-urgent verklaard. Op voorstel der a-fdeehng Zeist werd be sloten den naam Instituut tot Voorlich ting bij Huishoudelijken Arbe«d te vervan gen door Voorlichtingsdienst op Huishou delijk Gebied. Bij de verslagen van de commissies werd o.m. besproken het rapport van de com missie tot bestudeering van het dienst boden vraagstuk. De commissie bad de volgende conclusie voorgesteld 1. Het i$ gewenecht, dat het door de Vereeniging van Huisvrouwen gestichte in stituut tot Voorlichting bij huishoudelijken arbeid bij voortduring zijn aandacht rich- te op alles wat (door praktischen woning bouw, doelmatiger gereedschap, betere werkindeeling) de behoefte aan huishou delijke hulp doet afnemon. 2. Men drrage er bij de betrokken auto riteiten op aan, dat bevorderd worde a. Zooveel als het financieel mogelijk i9 gelegenheid te verBchaffeD het volks kind boven de 13 jaar onderwijs in huis houdkunde te doen ontvangen b. dat op de middelbare meisjesscholen huishoudonderwijs worde gegeven c. dat in de universiteitssteden avond cursussen in koken en-z. worden gegeven, opdat aan de vrouwelijke studenten gele genheid worde geboden zich hierin te be kwamen d. dat de opleiding voor wijkhui shoud- ster in goede banen worde geleid e. dat door hem die aangewezen zijn tot het geven van raad in zake beroeps keuze voor meisjes, de aandacht worde gevestigd op de huishoudelijke beroepen. Blijkens het jaarverslag van de secreta resse, mevr. OppeDheimerBelinfante, steeg het ledental in 1926 van 22.000 tot ruim 24.000, terwijl het aantal afdeelingen 62 bedraagt. Tot leden van he»t hoofdbestuur werden in de plaats van de periodiek aftredende leden mevr. Van GilseVan Geldermalsen, mevr. Van RielSmeenge en mevr. Ver- meulen—Olthuis, die niet herkiesbaar wa ren, gekozen mevr. Brinkman-Visser-Lok ker, mevr. DopVan Bommel van Vloten en mevr. Jacobs—Zoethout. Tot vertegen woordiger in het algemeen bestuur van den Nationalen Vrouwenraad werd in de plaats van mevr. Van RielSmeenge be noemd men. AukesTimmers. Zij werd tevens benoemd tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering van den Nat. Vrouwenraad. De pemringmeesteresse, mevr. D. R. E. OppenheimerBelinfante, bracht daarna verslag uit. De inkomst-en der vereeniging bedroegen f 47.207, de uitgaven f 34.592, zoodat het voordeelig saldo f 12.616 is. De inkomsten van het Jacobafonds bedroegen f 12.271, de uitgaven f 1457, zoodat het voordeelig saldo f 10.814 bedraagt. De begrooting voor 1927 werd in ont vangst cn uitgaaf vastgesteld op f37.750. Vervolgens werden een aantal voorstel ten van het hoofdbestuur aangenomen tot wijziging van het huishoudelijk reglement, o.a. betreffende de benoeming van eere loden en bemiddeling bij geschillen. NEDERLANDSCHE MEISJESGILDE. Jaarlijksche vergadering. Dezer dagen is in het Padvindstershuis te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering van het Ned Meisjesgilde ge houden onder presidium van dr. M. de Buy Weuniger— Hulsebos uit Rotterdam. Het ledental steeg tot 1550. Het finan cieel verslag sloot met een batig saldo van ruim f 140. Een zeer langdurig debat werd gehouden over het voorstel om de afdeelingeD per lid te laten bijdragen in de kosten van het gilde-orgaan ,,De Padvindster." Mevrouw Wynaendts FranckenDyse- rinck hield een lezing over het onderwerp Internationale betrekkingen in de Padvin derij, waarna alle aanwezigen zich aan een maaltijd vereenigden. Des avonds hield de Gildepresidente in het Padvind- etersJhuis een lezing ove»r padvinderij voor genoodigden. REIZIGERS IN STATIONSWACHTKAMERS Een controle. In den laatsten tijd wordeü bij de Ne- derlarvd-sche Spoorwegen herhaaldelijk klachten ontvangen oveT het verblijf van reizigens, voorzien van plaatsbew ijzen derde klasse, in de le of 2e klasse wacht kamers, meldt de ,,N. R. Ct De directie heeft nu bepaald, dat zooveel mogelijk op ongeregelde tijden, controle in de wachtkamers moet worden gehouden, waar bij echter met tact moet worden opgetre den, zoodat het publiek b'nneD korten tijd tot de wetenscnap zaJ komen, dat bet gebruik moet maken van de wachtkamer van de klasse, op zijn plaatsbewijs ver meld. UIT NED. OOST-INDIë. OVERSCHOT BEGROOTING 1926. BATAVIA, 8 April. (Aneta). Volgens een nadere becijfering bedraagt het overschot op de begrooting-1926 voor den gewonen dienst f 88 millioen. De ontwerp-begrootimg-1928 is samenge steld, morgen wordt een voorbespreking gehouden tusschen den Gouverneur-Gene raal en den directeur van financiën. RECLAME. irTj zich hebben bezeerd gebruik dan dadelijk 879 (Vervolg van gisteren). STAATSBEGROOTING 1927. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Na de pauze zet de heer POLAK (S. D. A. P.) zijn rede voort. Hij wijst erop, dal de minister op de begrooting heeft gebracht een post van f 2000 voor de vereeniging „De Hollandsche Molen". Deze stap is toe te juichen, doch heeft weinig te beteeke- nen als daarnaast niet een wet komt. die de schoonheid beschermt. Die schoonheid is met schrikwekkende snelheid bezig verloren te gaan. Tenslotte dringt de heer Polak aan op verhooging van de subsidie voor het Am- sterdamsche conservatorium voor muzi'k. De minister stelt zijn bijdrage afhankelijk van hetgeen Amsterdam doet. In dit bijzon der geval moet de minister dit systeem echter niet toepassen De bouw van het con servatorium laat alles te wenschen over. Toch is het voor de muziekcultuur in ons land onontbeerlijk. De minister, dienl d»ze instelling dan ook uit de moeilijkheden te helpen. HET BEPALEN VAN IEMANDS LEEFTIJD. Wil men iemands leeftijd bepalen, dan laat men de betreffende persoon het rang nummer neerschrijven van z'n geboorte maand: dit met 2 vermenigvuldigenhier 5 bijtellen en daarop met 50 vermenigvul digen; bij dit product zjjn leeftijd voegen en tenslotte 365 aftrekken. Vraag welk getal er nu is overgebleven en voeg hierbij 115. De cijfers aan den rechterkant van dit totaal geven nu den te bepalen leeftijd en die aan den linker kan de maand van geboorte. Voorbeeld: Stel, iemand is in November geboren en 23 jaar oud, dan vinden wij: 2X 11 22; hierbij 5, maakt 27; 27x50 - 1350: hierbij 23 geeft 1373, en 1373 365 geelt 1008. Het resultaat is dus 1008. Hierbij 115 gevoegd, geeft 1123, zijnde 11 voor do geboortemaand en 23 voor den leeftijd. De heer SMEENGE (V. B.) meent, dat te veel bezuinigd is op het nijverheidsonder wijs. In het bijzonder betreurt hij het niet meer toekennen van subsidie aan de Ned. Ver. tot Veredeling van het Ambacht. In-, dien de subsidieverlening niet hersteld wordt, zal over eenigen tijd de vereeniging haar werk moeten staken. Voorts verklaart spr. zich tegen overneming van het pro vinciaal archief van Drenthe door het Rijk en wenscht. dat de minister in ieder geval dient te wachten, lot de wijziging van do Archiefwet aan de orde is. De heer SL1N GEN BERG (V. D.) wijst op de groote ontwikkeling van het middelbaar en het voorbereidend hooger onderwijs ge durende de laatste tien jaren. Het heeft zich' in een zestal richtingen ontwikkeld, die in de wet nog niet alle een plaats hebben ge kregen. Het wordt nu tijd, dat die wettelijke regeling er komt. De MINISTER VAN ONDERWIJS. K. EN W., de heer WASZINK, gelooft, dat het on juist is te veronderstellen als zou le minis ter gebracht hebben de verslechteringen op onderwijsgebied te vergoelijken. De heer Os- sendorp schijnt van meening te zijn. dat die verslechteringen heel gemakkelijk ongedaan gemaakt kunnen worden. De eischen, die de heer Ossendorp stelde, vergen financieel van de schatkist heel veel. Zoo zal t°rug- keering tot het 36-stelsel 11 millioen kosten. Het zevende leerjaar zou 4 millioen kosten. Met eenige andere dooT den heer Ossendorp genoemde maatregelen, komt spr. op 23 millioen. Om financieele redenen is terug- keeren tot den ouden toestand onmogelijk. Er moet dus ook naar nieuwe wegen ge zocht worden. Op dit gebied zal de Staats commissie-van Wijnbergen goed werk kun nen doen. In het algemeen heeft het assistenten wezen niet de sympathie van den minis ter. Het is te vreezen, dat het assistenten-! stelsel verkeerd gaat werken. Door het in stituut tracht men voor een koopje te krij gen wat men eigenlijk duurder zou moeten betalen. Wanneer het assistenten-stelsel plotseling zou worden afgeschaft, zouden in de eerste plaats de bijzondere schoolbestu ren de dupe worden. Maar hoe het zij, de minister zal ernstig nagaan, of in de prac tijk het stelsel tot zulke misbruiken aanlei ding geeft dat vóór 1930 het stelsel moet worden afgeschaft. Wat de subsidie voor de kweekschool te Amsterdam aangaat, ziet de minister geen reden, in dit speciale geval een uitzondering op den algemeenen regel te maken. Bij de opleiding van onderwijzers kan de regee ring geen rekening houden met gemeente lijke kwesties. De landbouwhuishoudschool bij Dedems-« vaart verkeert inderdaad in slechte conditie. Doch reeds is de minister bezig met onder handelingen met Wageningen en Groningen om de school verplaatst te krijgen. Tevens zal dan de opleiding worden uitgebreid. Over de verstrekkende denkbeelden van den heer De Jong kan de minister zich nog niet uitlaten. Wel kan hij zeggen, dat die finan cieel niet veel kans van slagen hebben. Het ontwerp-monumentenwet, waarop sprekers ambtgenoot doelde heeft spr. groote bezwa ren, voornamelijk ten aanzien van het in grijpen in persoonlijke belangen. Wanneer het Rijk monumenten wil beschermen, moet het ook de particulieren volledig schadeloos stellen. Dat doet dit ontwerp niet. Vandaar, dat spr. het terugzond naar de Commissie voor de Monumentenzorg mei verzoek te on derzoeken of een andere wijze van monu mentenbescherming mogelijk is. Het ont« werp, dat thans bestaat, komt den minister te draconisch voor. De bescherming van den St. Pietersberg is in handen van het kabinet. Het is de bedoe ling den berg te beschermen voor zoover dit mogelijk is zonder de zich daar gevestigde industrie te schaden. Het Amsterdamsche conservatorium voor muziek is een particuliere instelling, dio 9000 gulden subsidie geniet van het Rijk. De 'gemeente wil het subsidie /erhoogen mits het Rijk dat ook doet. Dezen eisch kan spr. niet aanvaarden Laat het gemeente bestuur dien eisch vallen, dan zal hij mreri wegen of hij den Minister van Financiën zal voorstellen het subsidie te verhoogen. Het rapport van de eerste staatscommissie- Rutgers betreffende het middelbaar en bet voorbereidend hooger onderwijs is gereed en ter Landsdrukkerij. De minister zal dit rap port afwachten. Den heer Smeenge kan de minister mee- deelen. dat de opheffing van het archief van Drenthe, niet meer aan de orde is. Er is een oplossing gevonden, waarmee de minister van financiën zich heeft vereenigd. De begrooting wordt aangenomen z. h, stemming ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID. De heer DANZ (S. D. A P.) is teleurge steld door het optreden van den minister, die getoond heeft de nooden der arbeiders klasse le kennen, doch zich in zijn optreden een sympathie heeft verworven bij de werk-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5