AGENDA. A. TH. CAHEN BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Donderdag. 1 „De Lakenhal": Lezing ran dr. Van Gelder; nam. 8 uur. Groot Auditorium: Lezing van prof. dr. Karl Barlh. Leidsche Volkshuis: Lezing van den heer J. Kriest Jzn. over het verzorgen van kamerplanten; nam. kwart over acht NuUgebouw: 211e vergadering van Bouwkunst; nam. 8 uur. Sladszaal (foyer): Ducanola-avond, 8uur Sladszaal (kleine zaal): Dietsche Kunst avond; nam. 8 uur. Voorscholen (hotel Deurloo)Film voorstelling; nam. 8 uur. Vrijdag. Kantoor mr Averbeck. Alg. vergadering aandeelhouders Heineken's Bierhandel te Leiden. 11 uur. Sladszaal: Populaire Kunstavond van het Amslerdamsch Instrumentaal Solislen- Quartet; nam. 8 uur. Warmond (hotel „De Stad Rome") Debatavond; nam. 8 uur. Wljkgebouw Langestraat: Openbare les en tentoonstelling van het door de leerlin gen gemaakte werk; nam. 810 uur. De avond-, nacht- en Zondagdiensl der spotheken wordt van Maandag 28 Maart a..s tot en met Zondag 3 April waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 523. RECLAME. Kleedermak «rij NIEUWE RIJD 32 Telefoon 68. Ontvangen de nleuwete Stoffen voor het aan staande seizoen. Stalen worden op aanvrage gaarne toegezonden 151 Mooten f591; 8. H. v. d. Ouweelen f 617.50; i. N. Verhoef f 658.80; 5. D. Kuiper f 699; 6. G. M. Blocmendaal f 929. Alleen laatst genoemde komt uit Rijnsburg, de eerste vijf uit Leiden. In verband met de reorganisatie van het rijksmuseum te Amsterdam is een aanlal beelden en beeldengroepen naar antieken uit dit museum naar hel Rijksmuseum van Oudheden te Leiden overgebracht, om daar blijvend te worden opgesteld, o.a. de Lao- koöngroep, de z.g. Gladiator van Borghese en Pallas van Velletri. De directie van het Leidsch Museum hoopt met de opstelling dezer heelden en beeldengroepen in Juli gereed le komen, waarna zij voor het publiek (er bezichtiging zullen worden gesleld. Gisteravond hielden de Leidsche Gro ningers een meer intiemen avond in „Zomer- zorg". Hoewel de opkomst der leden heel wat beter had kunnen zijn, was de stemming uitnemend en men heeft zich wel vermaakt Vooral ook door do muziek van ,,'t Groene Zoodje". Morgenvoormiddag gaal de eerste span! naar boven voor de overkapping van het Trianon-lheater aan de BreestraaL Natuur lijk komt de vlag in topt Zondagavond worden de concerten in het Leidsche Volkshuis besloten met het tra- ditioneelc „Faaschconcert". Als medewer kenden kunnen we vermelden de bekende allzangeres Berla Aten, de knappe violiste Eti Donath en als pianiste zullen we het voorrecht hebben te hooren AnnekSlhc Retlstab uit Berlijn. Een waardig besluit dus van de uitne- menda muziekavonden, die deze winter wer den gegeven. Voor nadere bijzonderheden zie de advertentie. Vermeldden wij gisteren dat het man nenkoor „Kunst en Vriendschap, (dirigent de hoer J. A. van Opijnen), Maandag a.s. een concert zal geven, wij hebben ver zuimd daarbij te vermelden, dal het duli- fcelmannenkwartet „Inter Nos", (dirigent de heer D. van Wouw), aan dit concert mede werking zal verleenen. Onder meer zuilen die zangnummers worden uitgevoerd waar mede „Inter Nos" onlangs de hoogste on derscheidingen behaalde. Op den 31s(en Maarl 1927 zijn er 720 werkloozen ingeschreven bij den Gem. Diensl voor Sociale Zaken, iegen op 1 April 1926 590 en op 2 April 1925 697. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapeningsconferentie Het Franech-Duitich han delsverdrag. De voorbereidendo ontwapeningsconferen tie heeft in de middagzitting van gisteren do eerste lezing beëindigd van het hoofdstuk beperking der effectieven aan actieve troe pen. Mei kleine wijzigingen worden aan genomen de in het Fransche ontwerp ver ratte omschrijvingen der begrippen militair georganiseerde formaties, mobiliseering, ge- nu'ddeld dag effectief, actieve en andere troepeneffectieven. Do belangrijke vraag der geoefende re serves werd opengelaten. Het woord werd gevoerd door Boncour, Cecil, Marinis, Rutgers en Bernstorff. t Het schijnt, dat de Fransche en Duitsche delegaties in beginsel tot overeenstemming gekomen zijn over het voorloopige handels- accoord. Er moeten nog enkele onderge schikte punten opgelost worden, die door de Duitsche delegaties opgeworpen zgn. De onderhandelingen zullen heden ijverig wor den voortgezet, daar het de laatste dag is. DUITSCHLAND. De oorlogsbegrooting De wet tot bescherming der republiek Uit de industrie- wereld. De talioore amendementen door dt so ciaal-democraten en communisten op de begrooting van oorlog voorgesteld, werden allo verworpen tegen de stemmen der voorstellers. De motie van wantrouwen van de so ciaal-democraten en communisten werd met groote meerderheid verworpen, daar ook de democraten tegen stemden. De stem ming over het voorstel der democraten om de begrooting der rijksweer met 10 pCt. te verminderen, ia uitgesteld tot de derde lezing. Gessier verklaarde nog, dat soldatenbeu- len thans onder de officieren niet geduld worden. Het aantal zelfmoorden is ver minderd. Hij heeft gedaan wat mogelijk was om de betrekkingen tusschen de rijks- weer en de geheime militaire organisatie op te heffen. Officieren mogen zich niet richten tot eererechtbanken en dergelijke, doch uitsluitend tot de gewone rechtban ken. Naar in parlementaire kringen verluidt, heeft het rijkskabinet besloten de op 21 Juli afloopende wet tot bescherming der republiek te verlengen, waardoor dus een terugkeer van den vroege ren keizer voor lopig onmogelijk wordt. Hat staat nog niet vast met hoeveel jaren die wet zal worden verlengd. De rijksregeering zal nog vóór het zomerrecè-s een desbetreffend wetsontwerp bij den Rijksdag indoenen. Naar verluidt zouden de Duitsch-Na- tionale ministers zied. ook bij dit besluit, van het kabinet, hebben aangestoten, of schoon de Duitsch-Nationale partij, toen zij nog in de oppositie was, bij herhaling een opheffing van de wet tot bescherming der republiek heeft geëischfc. Uit Bochem wordt gemeld, dat de mijn* werkersorganisaties in het Ruhrgebied de loonregeling voor den Rijnsch-Westfaal- echen steenkolenmijnbouw met 30 April hebben opgezegd Het is nog wiet bekend hoeveel loonsverhooging de mijnwericers zullen eischen.. De rijk^bond van Duitsche sigarenfabri kanten heeft de arbitrale uitspraak ver worpen en met algemeene stemmen beslo ten op 2 April as alle arbeiders in de higarenindustrie met ingang van 16 April uit te stoiten. Doof dezen maatregel zul len ongeveer 130.000 arbeiders op straat komen. ENGELAND. Chamberlain over China. In hot Lagerhuis heeft gir Austen Cham, beriain, in antwoord op een vraag, mee gedeeld dat de onderhandelingen met do Jvantorweezcn over den statUB van Sjanghai nog niet zijn begonnen, omdat de regec- ring het juiste oogenblik nog niet gekomen achtte. Of zij ook door bemiddeling van O'Malley gevoerd zouden worden kon de minister evenmin met zekerheid zeggen maar wel, dat de politiek van do Engelsche rogeering van non-interventie in den bur geroorlog en passieve verdediging van En gelsche belangen onveranderd zou blijven-. Op een nadere vraag, hoe het stond met de concessie te Tientsin, antwoordde »ir Austen, dat in deze concessie een inter nationale troepenmacht van Japanners, Franschen, Amerikanen, Italianen en En ge lschen is bijeengebracht, die te zamen 4740 officieren en man schappeu bedraagt. Speciale afweermaatregclen zijn er ook daar reeds getroffen, voor geval er onlus ten zouden uitbreken zooals teHan kou, maar tot nu toe is het te Tientsin cn in het geheele Noorden nog rustig. Ten Plotte zeide de minister, dat uit na dere berichten uit Nanking tot zijn gno«r- ten spijt was gebleken, dat de plundenn gen aldaar een veel grooteren omvang hadden gehad, dan aanvankelijk was ge meld. Zelfs op dit oogenblik is de schade nog niet bij benadering te schatten. De plundering fce Nanking, zco deelde «1e minister verder mede, is geschied dioor soldaten in uniform, wat de Engelsche oonsul-generaal, de Amerikaanscho consul en verscheidene respectabele Engelsche etn Amerikaansche inwoners onder eedc bevestigd hebben. De plunderaars werkten in kleine groepen, die door fluitstooten gecommandeerd werden, en toen het schie ten van de oorlogsschepen begon, wcTdcn zij door hoorngeschal teruggeroepen. De plundering begon 's ochtends om 8 uur en eindigde pas 's middags om half vijf, toen de beschieting deT oorlogssche pen begon. Uit de verschillende gegevens blijkt duidelijk, dat de plundering wel was voorbereid en geen toevallig gevolg was van het uit den band -springen der troepen. Buitemlandsche vrouwen, onder wie de echtgenoote van den Engelschen consul- geaeraal, werden aan den lijve onderzocht en op ruwe wijze vanhaar juweelen be roofd. Vele vrouwen werden de kleederen gewoon van hot lijf gescheurd. De buitenlanders werden niet lastig ge vallen door de Noordelijke troepen. De plundering van het Engelsche consu laat werd georganiseerd volgens een be paald plan. De nationalistische soldaten schoten op zettelijk op den consul der Ver. Staten, beslist wetend dat het de coneul was en met het voornemen om hem te dooden. Het Amerikaansche consulaat werd met opzet geplunderd. Er werd door de over heid geen enkele poging ondernomen Ou» de plunderingen en moorden op Amerika nen en andere buitenlanders stop te zet ten vóór de vloot door gordijnvuur hun aftocht delete De Amerikaansche consul is overtuigd, dat de aanslagen voorbereid waren en niet het werk kunnen zijn van enkele toevallig aan de tucht ontsnapte troepen-. Den 24en Maart hebben ongeveer 160 Zui delijke soldaten in uniform het Japansche consulaat A\ uur bezet gehouden. Zij be gonnen dadelijk te plunderen. Zij verras ten den consul, die ziek was in bed en echoten op hem, evenals op de ambtena ren, soldaten en burgers, die zich in het gebouw bevonden. De Japansche school, een hotel en twee particuliere ziekenhui zen werden eveneens geplunderd en daar op besrt-emd tot militair hoofdkwartier. Ten slotte werd het consulaat op last van het politiek bureau van het 6e leger ontzet. Den volgenden ochtend begaveD de consulaire ambtenaren zich aan bóord van de Japansche torpedobootjagerB. Op eeD vraag van overste Ken worthy welke stappen do regcerin-g nu dacht te nemen antwoordde de minister: „De stap pen, welke de Engelsche regeering en an dere regeeringen dienen te nemen, wier onderdanen op deze wijze bedreigd zijn en wier vlag op deze wijze beleedigd is, zijn in overweging." CHINA. Ei heerscht thans rust. De Engelsche, de Amerikaansche, de Fransche en de Japansche gezant confe- reeren dagelijks over de gebeurtenissen te Nanking en besloten een gemeenschappelijke verklaring te publiceeren over de houding hunner regeeringen. Tsjang Tso Lin heelt bezoeken gebracht aan verschillende legaties. Naar verluidt, besprak hg de kwestie der bescherming van de buitenlanders in Noord-China en polste de buitenlandsche vertegenwoordigers be treffende de mogelijkheid van buitenland- sehen steun tegen het bolsjewisme. Tsjang Kai Sjek, de aanvoerder der Zui delijken, heeft zgn chef van den staf en zijn secretaris ^an boord van het Japansche admiraalschip gezonden om zjjn leedwezen te betuigen over de gebeurtenissen te Nanking. In zijn antwoord gaf de vertegenwoordiger van den admiraal zijn verbazing te kennen over het gedrag der Kantonneescbe troepen en verklaarde, dat de Japansche marine voortaan strenge maatregelen zal treffen voor het geval, dat de Zuidelgke soldaten de wet zouden schenden of zonder redeQ op Japansche schepen zouden schieten. De evacuatie der havens aan de Jangtse is geëindigd. Ook in Hankou begint men daarmee, zg het nog op bescheiden schaal. Over 't geheel is het thans rustig. RUSLAND. Rede van Rykof. In een rede, uitgesproken op het congres van regeeringSraden te Moskou, verklaarde Rykof, dat, wanneer op een gebied van in ternationale politiek, de kanonnen aan het woord komen, er voldoende grond is om zich bezorgd te maken over het behoud van den vrede. In den tegenwoordigen door en door verbitterden internationalen toestand kan een dergelijke inmenging in de binnenland- sche aangelegenheden van Ohina een groo- ten oorlog in het leven roepen en een bron van verwikkelingen worden niet slechts op het Aziatische vasteland, doch in de ge heele wereld. Voor de Sovjet-Unie is het groote gevaar hierin gelegen, dat vijandige politieke groepen trachten te bewijzen, dat om de nationale vrijheidsbeweging in China en andere landen te onderdrukken in de eerste plaats de Moskousche revolutie on derdrukt moet worden. Op dit oogenblik zijn wel waar directe oorlogsavonturen legen de Sovjel-Unie niet waarschijnlijk. Aangaande de Engelsch-Russische betrek kingen zeide Rykof: Ofschoon de Engel sche regeeringsvertegenwoordigers officieel hardnekking verhouden, geen onderhande lingen gevoerd te hebben tol organisatie van een anti-Sovjet-blok, worden de pogin gen om een dergelijk blok te vormen door niemand bijna in twijfel gelrokken. Allen die er op uit zijn om een einde te maken aan de macht der Sovjets, voelen zich met Chamberlain solidair in het streven om een dergel ijken toestand 'lot stand te brengen. ITALIË. De sterkte dei luchtmacht. Volgens een mededeeling van den onder staatssecretaris voor de luchtvaart be sleed Italië aan zijn luchtvaartbegroo- ling jaarlijks 700 millioen lire. Na verloop van twee jaren zal het beschikken over 2797 militaire vliegtuigen. VEREENIGDE STATEN. Dreigende staking. 75.000 mijnwerkers van 150 mijnen zui len heden te middernacht in staking gaan. Er worden ernstige pogingen aangewend om de stopzetting van het werk te voorkomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. GEWELDIGE MIJNONTPLOFFING IN AMERIKA. 5 k 600 mijnwerkers zijn bedolven door een ontploffing in een mijn te Eberfeld in Pennsylvanie in Amerika. Het geweld van de ontploffing was zoo groot dat een ge bouw in baksteen met twee étages, gele gen in het centrum van de mijn, 50 M. ver werd geslingerd. Alle hulpexpedities uit de omgeving snel den op het terrein van den ramp toe en als gevolg van de wanhopige inspanning der reddingsbrigade zijn de meeste der bedolven mijnarbeiders veilig aan de oppervlakte ge bracht Men hoopt dat het aantal slacht offers de 10 niet zal overtreffen, wier lijken reeds geborgen zijn, HENRY FORD GEWOND BIJ EEN AUTO-ONGELUK. Henry Ford ligt in het ziekenhuis. Hij is Zondagavond gewond toen zijn auto slipte en over een muurtje langs den weg dui kelde. MUUR INGESTORT. Bij het afbreken van een oude muur op een fabrieksterrein te Beuthen, is deze on verhoeds ingestort tengevolge waarvan twee werklieden, door groote steenen getroffen, gedood zijn. MOORD MET ROOF. Inspecteur Schilf van de Schlesag-Sile- zische mijnbouwmaatschappij te Rudzinik bij Gleiwitz, die gistermiddag de weekloo- nen van het personeel van de bank had gehaald, was 's avonds nog niet terugg- keerd. Na onderzoek is zijn lijk vanmorgen dicht bij het gehucht Piela, in een boschje gevonden. Hel geld was verdwenen. TER DOOD VEROORDEELD. De 18-jarige tuinmansjongen Wolff, die de houdster van een bijkantoor van de post te Leuba in Opper-Silezië met haar dochter vermoord en de postgelden gestolen had! is vanmorgen door de rechtbank te Neusladt ter dood veroordeeld. MOORDEN. Te Gross Nachnob bij Berlijn heeft een 33-jarige vrouw haar 11-jarig dochtertje vermoord. Men vond het lijk met talrijke steken in het onderlijf op een bank in de nabijheid van de woning van haar, van zijn vrouw gescheiden levenden, vader. De moordenares is in hechtenis geno men. Zij heeft klaarblijkelijk gehandeld in een aanval van zinsverbijstering. Haar man had herhaaldelijk geweigerd zich met haar te verzoenen. Blijkens een bericht uit Buenos Ayres zijn het Argentijnsche Kamerlid Martelli en zijn vrouw op hun buiten, in Mercedes, vermoord. Zij waren met hamerslagen om gebracht. DIEUDONNé VERDWENEN. Dieodonné de naam roept herinnerin gen op aan de bende van Bonnot, de Fran sche autobandieten, die een jaar of vijftien geleden van zich deden spreken en tot zelfs in ons land haar slag trachtten te slaan Dieudonné is, naar thans gebleken is, se dert 6 December ontvlucht uit het bagno van Fransch Guyana Drie leden der bende, Bonnot, Gamier en Valet, werden door dy namiet gedood na een beleg van twee dagen te hebben doorstaan van duizend politie mannen. Drie medeplichtigen werden tot de doodstraf veroordeeld, Dieudonné tot het bagno. Hij werd beschuldigd deelgenomen te hebben aan poging tot moord op een kaslooper, die, als door een wonder gered, ter zitting Dieudonné als een der daders had aangewezen. Dieudonné had zijn on schuld uitgeschreeuwd, alle andere ver dachten hadden verklaard, dat hij niets met de zaak uitstaande had gehad Stervend had Bonnot op een met bloed bevlekt stukje papier geschreven: „Dieudonné is onschul dig". En aan den voet der guillotine had een der veroordeelden, Raymond la Science hetzelfde verklaard. De jury zond hem naar het bagno. Sedert is voortdurend om herziening van zijn pro ces gevraagd. En thans is hij zoo verhaalt het .Jour nal" uit het bagno gevlucht, waar hij sedert 1913 vertoefde. Sedert 6 December hebben zijn vrienden en verdedigers, die met hem in briefwisseling stonden, niets van den ontvluchte vernomen. Men ver moedt, dat hij er niet in geslaagd is de Braziliaansche grens te hereiken en dat hij het slachtoffer is geworden van wilde die ren of den honger. NOG EEN MIJNONGELUK. Tegelijk met hel bericht van de ernstige ramp in de mijn Elberfeld in Pennsylvanie maakt men gewag van een ontploffing in de mijn Fasline te Harrisburg in Illinois, waarbij acht mijnwerkers om het leven zouden zijn gekomen. SATANISCH OF KRANKZINNIG? Julienne Lcsaure, een veertigjarige, is in beschermingsarrest genomen geworden, aan gezien het dorp Concizat gezworen had haar te zullen dood slaan. Al twee maal was ze op den openbaren weg overvallen en gruwelijk afgerost. Nu hadden de boeren verklaard, dat ze als heks verbrand en haar asch over de velden verstrooid zou worden. Nadat echter het schrift van Julienne met dat van de anonvma of .den anonymus was vergeleken, die Concizat sinds drie jaar met een hagel van smaadbrieven overgoten en met dood en verderf bedreigd had, werd ze in werkelijk arrest gesteld. Ze moest Laar de districtsgevangenis worden gebracht, aangezien haar dorpsgenoolen dreigden haar uit de cel te zullen halen en op het marktplein te verbranden. De zaak zit zoo in elkaar. Drie jaar ge leden kreeg de onderwijzer, wiens vrouw in hel kraambed was overleden en die er over dacht te hertrouwen, een anonvmen brief, waarin de vroedvrouw, die de vrouw had behandeld, werd beschuldigd van moord op de kraamvrouw. Destijds maakte men niet veel ophef van dien brief en wees algemeen Julienne Lesaure, een weduwe, die zekere vues op den onderwijzer had, als de schrijfster aan. Met dien dag begon de aera der smaad brieven. De boeren vonden ze in de kasten, in de troggen, op de velden, in de karren, ze konden er zich niet tegen hoeden en al nam men den inhoud ook niet ernstig op, er bleef toch wat van de verdachtmakerij hangen. De laster sloeg plotseling in be dreigingen om. Als u niet bij den eik 1000 francs deponeert, gaat uw huis in brand. De duizend francs werden niet gedeponeerd en het huis brandde af. In verloop van twee jaar brandden vier hoeven en drie schuren af. De gendarmerie onderzocht, doch moest onverrichterzake aftrekken. Honden, katten, vee werden vergiftigd. Op een dag brachten kinderen van een weide, i welke als speelplaats diende, klontjes sui ker mee, die zorgvuldig gestrooid waren. Men liet de suiker onderzoeken ze was vergiftigd. De aanklachten der bevolking legen Ju lienne Lesaure liepen op niets uit, daar haar niets te bewijzen was. Zoo gebeurde het tweemaal dat ze werd overvallen en halfdood geslagen. Na den tweeden overval beval de rechtbank 't beschermingsarrest, maar liet zich meteen een bundel anonyme brieven brengen, welke zorgvuldig verza meld waren. Een juiste gelijkenis viel in 't schrift niet te ontkennen. Men dikteerde Julienne Lesaure een der brieven en bij de onderteekening ze waren steeds onder teekend met „la campagnarde" liep ze in de val en maakte dezelfde fout welke de brief bevatte: ze schreef ,.la campagarde". Julienne is nu naar Parijs opgestuurd voor een onderzoek van haar geestestoe stand. Maar wat er ook gebeure, Canzizat is voor haar gesloten; daar wachten de boeren met dorschvlegels op haar. CVadJ KERKTOREN DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Gisteren sloeg, tijdens een verschrikkelijk onweder, de bliksem in de kerk te Koenigs- hoven. De toren is ingestort. UIT CHINA. WASHINGTON, 31 Maart (N.TA., draad loos). De Amerikaansche gezant te Peking haalt in een telegram aan het ministerie van buitenlandsche zaken een telegram aan blijkbaar afkomstig van consul Davis, welke zich thans aan boord bevindt van een Ame- rikaansch oorlogsschip te Nanking, en waar in gezegd wordt dat de gebeurtenissen to Nangking moeilijk te ernstig kunnen worden opgenomen. In dit telegram wordt aangera den alle Amerikanen ten spoedigste het ge bied te doen verlaten dat onder beheer staat van de nationalisten. SJANGHAI, 31 Maart (Reuter). De Fran sche consul-generaal heeft aan den vertegen woordiger van Reuter tegengesproken dat de menigte gisteren een aanval heeft gedaan op de Fransche concessie. Hij verklaarde dat eenige Chineezen die zich bij elkaar gevoegd hadden een aanval met steenen gedaan had den op de barricaden, maar onmiddellijk er vandoor gingen toen de schildwacht een schot in de lucht loste. De consul-generaal beschouwt dit incident als van geen betee- kenis. Een Amerikaansche torpedojager heeft 47 Engelsche en Amerikaansche vluchtelin gen aan boord genomen, die uit Nanking komend, voor zij zich ingescheept hadden, met steenen waren gegooid. PEKING, 31 Maart (Reuter). De autoritei ten van de Union Medicals aan de universi teit van Peking, welke een instelling is van Rockefeller, hebben hun families uit China laten vertrekken. Hierbij zijn 62 kinderen betrokken. SJANGHAI, 31 Maart (Reuter). Bij het proces tegen een Chinees die beschuldigd wordt een werkwillig arbeider vermoord te hebben, verklaarden de getuigen dat de lei der van den arbeidersbond elkeen 10 dollar betaalde voor een bedreven moord. GESCHIL BIJ DE RIJNSCHEEPVAART. MANNHEIM, 30 Maart. (Wolff). De werk gevers hebben de door de werknemers er- worpen arbitrale uitspraak aanvaard, en voorgesteld, haar bindend te verklaren. De beraadslagingen daarover zullen Vrijdag te Berlijn worden gehouden. Naar van de zijde der arbeiders wordt medegedeeld, heerscht onder het Rijnscheepvaart-perso neel groote opwinding, zoodat men met hel neerleggen van den arbeid rekening moet houden. HET LEGER IN TSJECHO-SLOWAKIJE. PRAAG, 30 Maart. (Belg. Tel. Ag.). De Kamer heeft het wetsvoorstel aangenomen om gedurende de huidige omstandigheden, de manschappen 18 maanden onder de wapenen te houden. Later zal dit tot 14 maanden worden teruggebracht. Ook werd goedgekeurd het wetsontwerp om het leger- effectief gedurende de zomermaanden te bepalen op 100.000 man en op 140.000 ge durende de wintermaanden. VLIEGTUIG GEVALLEN. Olmuetz, 30 Maart. (Wolff). Op het vlieg terrein alhier, is bij het houden van een groepsvlucht, een der vliegtuigen neerge stort De machine .werd geheel vernield, de aviateur zwaar gewond. GROOTE OVERSTROOMING. MEMPHIS (Texas), 31 Maart (N. T. A. Draadloos). Door het breken van een waterkeering in Arkansas is een uitgestrekt heid van 14.000 acres land onder water gezet door de Mississippi welker wateren een ongekende hoogte hebben bereikt. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. BOEKAREST, 31 Maart. (V.D.) De sneltrein BoekarestBoedapest is nabij Grosswardein door verkeerden wisselstand op een goederentrein geloopen. De beide locomotieven werden*totaal vernield- Eeni ge wagons werden bèschadigd. Twee per sonen werden gedood, twee ernstig en een aantal andere personen licht gewond. STADSNIEUWS. Hedenmiddag ongeveer kwart vóór twee had op den Hooge Rijndijk ^een aan rijding plaats tusschen een wielrgdster en een vrachtauto van den Bouwmaterialen- handel „Biaco". De wielrgdster wilde den weg oversteken zonder eenigen aandacht te steden aan hetgeen achter haar wilde pas* seeren. Een aanrijding was onvermijdelijk; zji kwam te vallen en bleef bewusteloos liggen. In een nabij zijnde woning werd zg binnen gedragen. Na tot bewustzijn te zgu gekomen ging zij te voet huiswaarts. 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2