No. 20566 WOENSDAG 30 MAART Anno 1927 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cla pef regel. Bij regeiabounenient belangrijk lageren prijs. 5 eme Advert^nlien uitsluit*-nd hii tfimruiihi-iahng Woenadags en Zaterdags AO Cts bij u maximum aantal woorden ran 30 '°cass° volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Ci® Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35 per week J 0 18. Buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn, per week0.18. Franco per post 2 35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Gisternamiddag hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in. de vergaderzaal der Kamer, Stationsweg 45, een openbare vergadering onder voorzitter schap van den heer D. ten Gate Brouwer. Aanwezig waren 21 leden. Afwezig vijf. Nadat de voorzitter met een kort woord had geopend, werden de notulen onveran derd vastgesteld. De voorzitter deed vervolgens mededee- ling van de na de vorige vergadering inge komen stukken: Een missive van het Ministerie van Ar beid, H. en N., betreffende het inschrijven van cessies, het register van de Kamer door aannemers, dat gerenvoyeerd werd naar 't Bureau der Kamer; idem betreffende het nieuwe Fransche tarief-ontwerp, met ver zoek om daaromtrent op- en aanmerkingen ter kennis van den Minister te brengen. De voorzitter merkte op, dat sommige artikelen aanmerkelijk zijn verhoogd, wat aanleiding tot eenige besprekingen gaf. De heer Zonneveld wilde hier geen na dere mededeelingen doen, al bestaat er aan leiding tegen sommige artikelen te protes- tec-ren. Hij verzocht daarom deze zaak in een huishoudelijke vergadering te bespre ken en daar enkele technische bijzonder heden aan critiek te onderwerpen. Daartoe werd besloten. Van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie was een missive ingekomen, houdende mededeeling. dat het maximum gewicht van postpakketten voor het buiten land is gebracht van 5 op 10 K.G. Desge vraagd door de Kamer of deze bepaling ook voor postpakketen naar Indië geldt, werd bericht, dat dit nader zal worden onder zocht. Van het consulaat van de republiek Let land te Rotterdam was een schrijven inge komen, waarin op bevordering van het handelsverkeer tusschen beide landen worat aangedrongen. De voorzitter, die dit schrijven sympa; thiek noemt, deelt mede, dat er een boekje bijgevoegd is, waarin men de export en im port uit beide landen wederkeerig kan lezen. Vooral de immer van textielgoedc-ren uit Nederland is vrij aanzienlijk. Wie met de republiek handelsrelaties wil aanknoo- pen, kan zich tot den consul te Rotterdam wenden. Van het Dag. Bestuur dezer gemeente was naar aanleiding van het schrijven der Kamer, om gekend te worden in het uit breidingsplan der gemeente, bericht ontvan gen, dat ook bij B. en W. van een zoodanig plan nog niets definitief bekend is. Deze achten het echter wel wenschelijk. dat de Kamer aan hun college haar wenschen ter dier zake mededeelt Het bureau der Kamer stelt voor om deze zaak in een volgende vergadering weder opnieuw aan de orde te stellen. Eveneens was van B en W. dezer ge meente een schrijven ingekomen, met ver zoek om advies ter zake het sloppen van electrische treinen te Voorhout. In Voor hout schijnt men te meenen, dat na de eleclrificatie der lijn Rotterdam en Amster dam het station Voorhout in gedrang zal komen en men had daarom een adres te dier zake verzonden en daarop adhaesie ge vraagd. De voorzitter meent, dat er geen termen bestaan om aan dit adres adhaesie te be tuigen. Bij onderzoek is aan het bureau ge bleken. dat na de eleclrificatie alle treinen te Voorhout zullen stoppen, met uitzonde ring van enkele internationale treinen Er bestaan volgens het bureau dus geen ter men om dit verzoek te steunen. In dien geest zal men het gemeentebestuur advi- seeren. Van de Vereen, van Secretarissen van Kamers van Koophandel was ingekomen de mededeeling. dat ook ditmaal de grondslag voor de jaarlijksche bijdrage voor 1927 is vastgesteld op een bedrag van f 10 per 1000 dossiers. Naar aanleiding van klachten heeft de <?bmmissie van vervoer zich beziggehouden met het vaarwater te Noordwijk Het ge meentebestuur van Noordwijk heeft op een desbetreffend verzoek geantwoord, dat het vaarwater (hans gemiddeld een diepte heeft van 1,40 M. De heer Alkemade zegt, dat het niet en kel om de diepte gaat. veeleer om de on bevaarbaarheid vanwege de vele bochten, enz. Spr stelt als voorbeeld daartegenover de Leidsche Vaart en de Katwijksche Wa tering Wat geeft de simpele mededeeling van de diepte! Er komen in Noordwijk nog bruggen voor, waar nauwelijks een zolder schuit doo^ kan en men weef nu ook niet hoe breed de bodem op deze diepte is De voorzitter beaamt een en ander Maar de Raad van Noordwijk is van een besluit tot een beduidende verbetering teruggeko men en heeft een kleinere verbetering aan gebracht De burgemeester schijnt er niet veel voor te voelen Een baggermolen heeft er eenigen tijd gewerkt, dat is alles, zegt de heer Alkemade, die meent, dat d^ Kamer zelfstandig een onderzoek moet instellen De zaak wordt nu weder verwezen naar de commissie van vervoer. Het bureau zal in dezen diligent blijven en na een nader onderzoek ook de Kamer er mede op de hoogte houden. Ook het bureau is van het belang van deze zaak doordrongen. Inzake het schrijven van hel gemeente bestuur van Sassenheim op een missive van de Kamer om meer Rijnsteen te gebruiken, welke steen immers in dit district wordt gemaakt, doet de voorzitter eenige mede deelingen. Het gemeentebestuur deelde mede, dat bij hen geen bezwaar bestaat dat de Rijnsfee- nen gebruikt borden, indien dit mogelijk is. De voorzitter verheugt zich daarin en vraagt of de Kamer het ook wenschelijk acht dat het bureau te dezer zake zich tot andere gemeenten richt De heer Wemink zegt, dat dit een oude kwestie i§. Reeds jaren geleden werd Waal steen geprefereerd, doordat de maat dier steenen meer bij den bouw paste. De heer Alkemade meent dat de bouw verordening in Noordwijk in dat opzicht voor 't Rijnsteengebruik ook niet gunstig is. De heer Zonneveld is van oordeel, dat de Rijnsteen-fabrikanten zelf het initiatief moeten nemen. De heer Wernink sluit zich daarbij aan. De voorzitter merkt op dat vele Rijn- steenfabrikanten hun fabrieken reeds heb ben omgevormd. De heer Van der Laan bekijkt de zaak nog; eens uit het oogpunt van zuinig bouwen Nadat de heer R. Ouwehand nog opmerkt dat het verschil in prijs tusschen Rijnsteen en Waalsteen niet veel beteekent, wordt tenslotte besloten dat men deze kwestie verder zal laten rusten. Is er een firma die nog de hulp van de Kamer in dezen wenscht dan zal het bureau daaraan gaarne willen voldoen. De voorzitter stelde nu a^n de orde een schrijven van de Kamer van Koophandel te Brussel, in verband met klachten van Leid sche fabrikanten, over vertraging van wa gonladingen naar België. Het Bureau verheugt het, dat zij in dezen op de zusterkamer van Brussel en andere Belgische Kamers kan rekenen, wat uit het schrijven der Kamer blijkt. De Sociëteit voor Chemische Industrie te Katwijk klaagde bij de Kamer over het ta rief ad f 1.inzake certificatie en legali satie van namen. De voorzitter zegt. dat het Bureau ook van oordeel is dat de kosten te hoog zijn. Het stelt nu voor 25 cent voor bedragen tot f25; 50 cent van zendingen van f25 tot f 100 en voor bedragen van meer dan f 100 f J le heffen. De heer Van der Laan meent dat hier geen progressie moet worden toegepast. Er wordt aan een zending van f 12 soms meer verdiend dan aan een zending van f 100. De heer Leman wil het legaliseeren vrij maken. De heer Van der Laan wil voor alle gevallen f 0.25 heffen, welk voorstel het Bureau overneemt. Het voorstel Leman wordt met 18 tegen 3 stemmen verworpen, waarna het voorstel Van der Laan wordt geacht aangenomen te zijn. Jhr. van Pelser Berenberg had een schrij ven ingezonden, inzake het maken van stu diereizen naar Duitschland. Hij heeft er drie programma's bijgegeven. De kosten zijn resp. f 110, f 100 en f 85 per deelnemer. De programma's zien er interessant uit, zeide de voorzitter Wie er gebruik van wil maken kan zich tot den excursieleider wenden. De ingekomen stukken B werden zonder bespreking voor kennisgeving aangenomen. Zij betroffen diverse missives resp. van het Ministerie van Arbeid, van de Kamers van Koophandel te Alkmaar, Middelburg. Mep- pel en Leeuwarden, van de Deutsche Reichs bahn en van de vereeniging ..Horecaf", te 's-Gravenhage, betreffende de Drankwet. Zij worden voor de leden ter visie gelegd. Hierna werd gepauzeerd. De voorzitter bracht na de pauze aan de orde het voorstel inzake den spoorwegover gang aan den Rijnsburgerweg. Het bureau heeft gemeend zich met deze zaak onledig te moeten houden. Met de electrificatie van de spoorwegen zal de spoorwegoverweg zeker elk kwartier gesloten worden, afgezien nog van het feit dat er ook nog internationale treinen zullen loopen. Het bureau wilde nu machtiging van de Kamer om zich in verbinding te stellen met de betrokken autoriteiten. Spr. heeft verschillende oplossingen ge hoord, in de eerste plaats om een tunnel te maken. Dit plan lijkt de voorzitter niet een goede oplossing. Op deze wijze zou het on mogelijk worden dat hier de groote toegangs weg tot de stad blijft bestaan. Spr heeft nog van een voorloopig plan gehoord, waarbij een nieuwen loegang vanaf het Schutters veld naar de Turfmarkt zou loopen Voor den oorlog bestond het plan om e*n nieuw station te bouwen, doch daarvan ver wacht de voorzitter in de eerste jaren niets meer Er zijn daarvoor te veel kosten aan het oude station besteed. De voorzitter geeft nu het woord aan de Kame' De heer Van. der. Zanden wijst nog op het bezwaar dat de bouw van het nieuwe Ziekenhuis een oplossing in den weg legt. De heer Leman brengt hulde aan het bu reau dal het de zaak aan de orde stelde en meent dat de beste wijze om tot de oplossing te komen is dat de Kamer de verschillende belanghebbenden bijeen roept: de directie der N. Z H. T. M. de H. T. M. en het ge meentebestuur van Leiden De eene belang hebbende schuift hel nu af op een ander. De heer De Gooyer is na hetgeen door B. en W. reeds is medegedeeld van oordeel Jat er voorloopig niet veel aan valt te doen. De heer Heringa heeft de overtuiging ge kregen dat de Ned Spoorwegen niets zullen doen. Wil de gen nte een tunnel maken dan is dit de Ned Spoorwegen die zelf geen belang bij de zaak heeft, goed De gemeente zal moeten betalen en daartoe zal de ge meente ten slotte moeten besluiten. De heer Simonis wijst nu nog op het be zwaar voor de gemeente om een tunnel le maken. Eenmaal zal er toch een nieuw sta tion moeten komen en dan zijn al de kosten voor het maken van een tunnel weggewor pen geld. De heer Wernink wraak! het idee om een tunnel te maken Dat ging wel voor Haar lem en Den Haag die eilandenstations heb ben. maar niet voor Leiden. De heer Wernink is van oordeel dat men een nieuwen toegangsweg moet hebben van af het Schuttersveld. De voorzitter heeft van een deskundige gehoord dat de beste oplossing zal zijn epn brug over de spoorbaan wal blijkbaar niet alle ledeD als de beste oplossing beamen. De Commissie voor Vervoer die over deze quaestie had geadviseerd acht nog niet den tijd gekomen om nu reeds te adviseeren ov-r bepaalde oplossingen met betrekking tot de verkeersmoeilijkheden aldaar. Wel merkt zij op dat de overgang reeds lang dringend ver betering behoefde, maar dat de moeilijkheid om tot een bevredigende oplossing te komen afdoende maatregelen tegenhield. De electrificatie van het baanvak Amster damRotlerdam, welke met ingang van 2 Oct. a.s. volledig zal zijn. maakt echter dat een oplossing niet langer kan worden uitge steld. De Commissie geeft daarom de Kamer in overweging met de verschillende belang hebbenden zoo spoedig mogelijk in eidende besprekingen te openen over de beste wijze waarop dit vraagstuk tot oplossing kan wor den gebracht. In dien zin wordt tenslotte besproken. Hierna kwam aan de orde de quaestie be treffende den onderhoudsplicht der Leidsche Trekvaart die mede bij de Kamer aanhan gig werd gemaakt. In de toelichting zeide Commissie van vervoer dat er moeilijk een eenigszins be vredigende oplossing zal kunnen gevonden worden indien niet het Rijk en de Provincie met de betrokken gemeentebesturen mede werken. En er is wel reden om deze mede werking in te roepen Mede door toedoen van de provincie en het Rijk zijn de groote Veranderingen aangebracht, welke de om standigheden van Leiden en Haarlem^ ge wijzigd hebben. Daarom schijnt het de Kamer toe dat er alle reden is Rijk en Provincie te verzoeken daadwerkelijk mede te werken om een voor een bepaalde gemeente zoo onbillijken toe stand uit den weg te ruimen, die ook be Irekking hebben op het pad daar er naast loopt. Na eenige toelichting door den voorzitter en enkele opmerkingen uit de Kamer zelf droeg deze het Bureau op zoowel met .de betrokken gemeenten als met de provincie in het Rijk zich in bterekking te stellen, ten einde een betere verdeeling der kosten te verkrijgen. Jlierna kwam ter tafel het voorstel inzake de kosten van telefoongesprekken na de eerste drie minuten. In een vorige vergade ring was de wenschelijkheid bepleit om dg kosten van een telefoongesprek na de eer ste drie minuten te berekenen niet. meer per drie minuten maar per minuut. Het bureau had zich tot het Hoofdbestuur der Posterijen. Telegrafie en Telefonie ge wend en- gewezen op de geldlijke voorwaar den welke voor den handel en nijverheid uit een dergel ijken maatregelen zullen voort spruiten, terwijl de exploitatie van den telefoondienst gebaat zal zijn. Nad ai de voorzitter de bezwaren door het Hoofdbe stuur geopperd had gememoreerd, en de heeren Dijkdrent, Van der Steen en Roëll eenige opmerkingen hadden gemaakt werd de verdere afdoening naar het bureau ver wezen. Hierna kwam het laatste punt der agenda aan de orde: inklaring van goederen, te Al phen aan deD Rijn en daarvoor een adres te verzenden aan den Minister van Finan- j ciën om dit le bevorderen. De heer Wemink vraagt ook bij dit punt of de organisatie der werkgevers en Alphen hipr weder niet het initiatief moeten nemen. Het is nu weder slechts één firma, de firma Oosthoek, die bij de Kamer heeft aangeklopt De heer Raaphorst zegt dat de midden standsorganisatie te Alphen gaarne ad-hae- sie van dit adres verleenen wil. De voorzitter antwoordt den heer Wer nink dat de werkgevers in Alphen zich gaarne bij dit adres aansluiten. De vergadering machtigt het bureau het adres te verzenden. Hierna werd na een korte rondvraag de openbare zitting veranderd in een huis houdelijke vergadering. EEN 40-JARIG JUBILEUM. Zooals wij reeds eerder mededeelden her dacht de heer A. J. Leget Sr, adj. technisch ambtenaar bij gemeentewerken heden den dag waarop hij 40 jaar geleden in dienst der gemeente kwam destijds als werkman timmerman, om later te worden bevorderd. Hedenvoormiddag werd de jubilaris in de Leeskamer ten Stadhuize door zijn mede ambtenaren gehuldigd In deze zaal ston den eenige bloemstukken en daarachter zaten de heer Leget en zijn echtgenoote, terwijl een groot aantal ambtenaren aan wezig waren. De directeur van gemeentewerken dr. G. L. Driessen. die na een langdurige on gesteldheid tengevolge waarvan hij een operatie moest ondergaan nu weer in zoo ver is hersteld dal hij wandelen mag was ook bij de huldging tegenwoordig. Hij werd bij zijn binnenkomen met applaus begroet. Namens het ambtenaajspersoneel voerde allereerst het woord de adj. directeur ir A. M. de Blauw' die er aan herinnerde hoe de heer Leget 40 jaar geleden als timmerman in dienst der gemeente kwam en hoe hij als belooning voor zijn dienstijver plichtsbe trachting eerlijkheid en vooral bekwaam heid eersl tot hoofdtimmerman werd bevor derd en daarna in het ambtenaarscorps is opgenomen geworden wat vrijwel een unicum mag worden beschouwd. Terloons deelde hij mede hoe ook zijn zoon Leget Jr. zich in dezen aan zijn vader heeft gespiegeld. Hij schetste verder de verdiensten van Leget en deed uitkomen hoe hij onder vier directeuren heeft gewerkt eveneens onder 4 hoofdopzichters en 4 opzichters die allen zeer tevreden waren over de prestaties van hem. De tegenwoordigheid van den direc teur bij deze gelegenheid nog niet een9 ge heel hersteld, is wel een bewijs dat hij hem waardeert. Met den wensch dat de jubilaris nog eenige jaren de gemeente zal dienen en daarna vele jaren van zijn zeer verdiend pensioen zal mogen genieten bood hij den heer Leget een wandelstok aan met zilve ren handvat en inscriptie vergezeld van een lijst der deelnemers. De hoofdopzichter die veel met Leget werkte, de heer J. A. Verhoog, sprak daar na nog een kort persoonlijk wooïd dat van achting en waardeering getuigde, waarna dc jubilaris mede namens zijn echtgenoote dankte vo<fr de hulde hem op zoo hartelijke wijze gebracht. Hij noodigde alle aanwezi gen uit tot een bijeenkomst 's namiddags 5 uur in een der vertrekken aan het Stad huis. Dat in de verschillende toespraken den directeur gelukgewenscht werd met zijn aanvankelijk herstel behoeven we nauwe lijks te zeggen. DE KUNST VAN TELL-AMARNA. Voordracht van prof. dr. H. SchSfer. Prof. dr. H. Schaler, de bekende Berlyn- sche egypioioog, sprak gisteren in de ge hoorzaal van het ivyKsmuseum van Oudheden alhier, over de kunst "van Teh-Amarna, dia in Egypte onder de regeering van Amenoptus IV, thans beter onder den naam van ich- naton bekend, is ontstaan. iSpr. begon met een overwicht te geven van de onderzoekingen en opgravingen, dit sinds ongeveer 50 jaar te Teii-Amaiua neb ben plaats gehad en die tot de ontdekking hebben geieid van die kunstvoororengscleu, die een zoo aparte plaats in de Egyptische kunst innemen, hy herinnerde aan verdien- siel\jke onderzoekers als Lepsius, Flinders Petri, Davis en vooral Ludw. Borchhardv. Deze laatste was het, die in 1906, mot steun van de „Deutsche Oriënt Geseilschaft", het systematische onderzoek van de stad Tell-Anna organiseerde en door zjjn opgra vingen onverhoopte resultaten bereikte. Om de kunst van Tell-Amarna te begrijpen, aldus sr., moet men in de eerste plaats de geschiedenis van de voorafgaande periode voor oogen houden. Egypte had omstreeks het jaar 1500 v. C. een zware periode achter zich. Het had te lijden gehaq van de invallen der Hyksos. Dan breekt een nieuwe periode aan, waarin, onder het be stuur van energieke vorsten, die te 'i'nebe hun residentie hebben, Egypte zyn macht herstelt en ver buiten zgn grenzen uitbreidt. Deze expansie-beweging heeft voor gevolg, dat bel contact met vreemde volkeren zeer eng wordt: Palestina en Syrië worden een bron van rijkdom voor het land. Hel hoogte punt van dezen bloei wordt onder Ameno- phiu III bereikt. De smaakvolle pracht, die die door dezen koning wordt ten toon ge spreid, kunnen wij het best beoord^eLn door ons den inventaris van~ Toetankamen's graf voor den geest te roepen. Amenophis IV volgt dan als twintig-jarigen jongeling zyn vader op. Het bekende beeld van hem, dat het Louvre bezit, toont ons, dal het geen krijgsheld is. Het zijn geeste lijke zalmen, die hem bezig houden, wij vinden in hem een denker en dweper, die zyt ideeën in daden zal weten om te zetten. Het is vooral op religieus gebied, dat hij hervormingen te weeg brengt Reeds in het vijfde jaar zijner regeering noemt hij zich zelf Ichnaton. Van dat oogenblik af be gint de strijd met den ouden godsdienst: op alle inscripties, waarop de naam van den vroegeren god Amon voorkwam, wordt deze weg gehakt. Thebe wordt verlaten en Ichnaton sticht Tell-Amarna, waar hij naast BINNENLAND. De heer J. A. van Hamel te Leiden 80 jaar (Laatste Ber. le blad). De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Leiden en Rijnland over den spoor- overgang aan den Rijnsburgerweg (Stadsn. le blad). Een interpellatie-De Visser in dev Tweede Kamer (2e blad). 7 De verdachte inzake den moord te Den Haag op vrije voeten (Laatste Ber. le blad), BUITENLAND. Blijvende dreiging in China. Japati wil alle moeilijkheden oplossen langs diplomatieken weg (Buitenl. en Tel. le blad). De vroegere Italiaansche premier Lnzzatti is overleden (Buitenl. le blad). Opheffing der militaire controle op Hon garije (Buitenl. 1ste blad). den tempel, aan Aton gewfid, die als den eecigen god van den Egyptischen staat ge proclameerd was, paleizen en huizen verrijzen liet. Met deze omwenteling op religieus gebied gaat een niet minder radicale omkeer in de Egyptische kunst gepaard. De uitbeelding van raenschelyke figuren, alsook de ge bruikte versieringsmotieven, wijken zoozeer af van alles, wat door eeuwenlange traditM was vastgelegd, dat de geleerden aanvanke lijk geneigd waren aan vervalschingen te denken. Het gevoel voor sierlijke lijnen, harmonieuze beweging tot in het overdrevens doorgevoerd, is zoo on-Egyptisch, dat héé haast niet te begrijpen is, dat deze ver andering in slechts enkele jaren is kunnen tot stand komen. Deze kunst van Tell-Amarna is geen naturalisme; zij gaat veel verder; tot het expressionisme. Spreker toonde dit aan met een aantai prachtige lichtbeelden. Het is vooral het Berlijnsche museum, dat een schat van Amarna-kunst bezit; de bekende buste vaa de koningin Nefritete (gemalin van Ichnaton), waarvan onlangs ten onrechte is beweerd, dat zij op ongeoorloofde wijze in Duitsch bezit zou zijn gekomen, is daarvan een der belangrijkste stukken. Van een aantal zyn thans in een aparte tentoonstelling in bet museum te Leiden gips-afgietsels opgesteld. Eer groot aantal toehoorders woonde de zeer belangwekkende lezing van prof. Scb.v fer bij Op Donderdag 31 dezer zal hft een tweede lezing houden en de verhouding van de Egyf^ische kunst tot de moderne behandelen. VEREENIGING TOT OPLEIDING VAN BEWAARSCHOOLHOUDERESSEN. Maandag 28 Maart hield de Vereeniging lot opleiding van Bewaarschoolhouderessen te Leiden haar algemeene vergadering. Uit het jaarverslag over 1926 van den secretaris blijkt, dat de Kweekschool zich nog ste-ds in toenemenden bloei mag verheugen. De gewone klachten over den vervallen toe stand der gebouwen zullen spoedig tot het verleden behooren, nu in hel afgeloopen jaar is begonnen met den verbouw; hel bestuur is tot deze operatie kunnen overgaan voor eer belangrijk deel door den financieelen steun van enkele oude vrienden der Kweek school die belangrijke voorschotten ter be schikking stelden. Een nieuwe salarisregeling kwam tol stand in hoofdzaak overeenkomend met de wedden bij hei gewoon lager onderwijs. Voor het eindexamen diploma Leidsche Kweekschool slaagden 15 candidaten, voor de akle Nuttige Mandwerken 11 Het onderwijs werd uitgebreid met kennis van schoolhvgiêne en praetische verbandleer Het aantal leerlingen der Kweekschool be droeg gem. 110, dat der Bewaarschool gem. 90. Op de jaarvergadering in Maart 1926 werd tot bestuursleden gekozen: mevr. S. Verhey van WijkRoem en herkozen de heer M. v. Wamden. HEROPENING DER OPNIEUW UITGEBREIDE ZAAX VAN Gebr. BRUNING Het is thans alweer bijna een vijftiental jaren geleden, dat de zaak van Gebrs. Brüning werd overgenomen door de N V. De Faam's Kledingmagazijnen Klein begonnen, hadden de toenmalige eigenaren de zaak weten op te werken tot een respectabele hoogte en hadden zich een renommé weten te verwerven, waarop zij met trots mochten neerzien. Om gezondheidsredenen zag de toenma lige eigenaar, de heer Conrad Brüning zich genoodzaakt uit de zaken terug te trekken,

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1