Van mya Dy7i wdost! No. 20565 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 29 Maart Derde Blad Anno 1927 UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. LAND- EN TUINBOUW. Aspirin Engelsche UI Giukkiogen betrekking hebbende op Holland, UIT RUSLAND. I HAARLEMMERMEER. Orkestrezeeniging. Te Hoofddorp is opgericht een orkc.-.er- eeniging, waaraan de naam is gegeven „Neu traal". Een twintigtal personen hebben zich reeds als lid opgegeven. Het bestuur van deze H.O.V. is samengesteld uit de heeren A. Gorthuis, voorzitter; G. J. Selie, secre taris, en H. Helsma Sr., penningmeester. Er worden thans krachtige pogingen aan gewend om voor de aanschaffing vau instrumenten de noodige gelden bijeen te krijgen. H1LLEG0M. Steekpartij. 'e Avonds tegem 8 uur was er in de Hoofd straat een oploop van jongens en anderen, dia een amateur harmonica-speler uit Heemstede en twee Schotenaren volgden. Deze varen hier zoogenaamd uit en had den wellicht te veel gedronken. Nabij de R.-K. kerk kwam het tot een treffen. Wat er aan vooraf ging, staat niet vast, maar de harmonicaspeler kreeg een steek met een mes in den schouder, waarna de ge- stokene en zijn menden aau den haal gin gen. De politie vond den eerste nabij het Station, waarheen hij door een fietsrijder op dé bagagedrager was gebracht. De wond was ernstig. Dr. ten Hoopen verleende hulp en vreesde dat de long was getroffen, waarom vervoer per auto naar Heemstede werd voorgeschreven. De twee vrienden bleven onzichtbaar. De politie heeft den dader, een 16-jarigen jongen aangehouden Hij heeft bekend. Hij beweert uit verweer gestoken to hebben. KATWIJK AAN ZEE. Tot kerkvoogd bij de Herv. Kerk al hier is in plaats van wijlen den heer B. Yerdoes verkozen de heer C. Bloot Pzn. Melden wij onlangs dat de vloot der N.V. Visscherijmaatschappij ..Na lijden ver blijden" zal worden uitgebreid, thans ver nemen wij, dat de onderhandolingen die daarover gevoerd zijn tot resultaat hebben gehad dat de voorgenomen fusie niet door gaat en de schepen van den heer De Gruylrr van Heemstede onder eigen beheer blijven en met Katwijksche bemanning aan de ha- ringvisschenj zullen deelnemen. NOORDWIJK. Loop der bevolking. Gevestigd: W. J. de Mooij en tam, zonder van Nijmegen naar 0. Zeeweg 76 F. L- G van der Weyden, matroos, van den Haag naar H. Geestweg 12 W. Kroon, dienst bode van Leiden, naar Gooweg 5 C. S. Franck, id., van Schoten naar Tramsteeg 83 jr. jjijk en fam., arbeider van Nieuwkoop naar J. Kroonsweg 29. Vertrokken: J. Mcijers. broordbakkersbed. naar Valkenburg, Straatweg L. van Keu len en fam., los arbeider naar Alkemade, de Kaag F. 39 K. E. Eriks. Mr. i. d. Rechten, naar Leeuwarden, Emmakade 15 J. Prins, arbeider naar Hoogeveen, Schurtstreek. J. A. van Hoek, religieuse, naar Leiden, St. Elisabethgeslicht. NOORDWUK-BINNEN. Uit louter baldadigheid is door de jeugd een der jonge boompjes slaande aan den Gooweg vernield. Het is meer dan er- gelijk. De politie stelt alles in het werk de daders op het spoor te komen waarna er ook zeer terecht proces-verbaal zal volgen. VALKENBURG. Bij de a s. gemeenteraadsverkiezing zal de Chr. Hist. Partij met de volgende lijst uitkomen: 1. J. v. Egmond Wz. (aflr.)2. A. Noteboom (aftr.); 3 A. Zandbergen (aftr', i L Verhaar: 5. P. A. Verhaar; 6. N. v. d. Nagel Hz.; 7. B. Imthorn; 8. J. Ouwersloot Jz.; 9. P. Oudshoom. VOORHOUT. R..K. Kiesvereeniging. Op de candidatenlrjst voor de a.s. Ge meenteraadsverkiezing van de R.-K. Kies vereeniging alhier, zijn in volgorde van het aantal uitgebrachte stemmen de volgende leden geplaatst: 1. IV. v. d. Laan; 2. P. L, v. d.'Hulst; 3. J. H. v. d. Voet; 4. G. Witteman; 5. J. L. Njjssen, allen aftr. leden en 6. de heer P. A. van Keisen. ZOETERWOUDE. Gisteren is door den heer Tonnaer, architect te Sassenheim, in het Patro- naatsgebouw aan den Rijndijk, namens het R.-K. Kerkbestuur alhier, onder de R.-K. georganiseerde aannemers publiek bij inschrijving aanbesteed het bouwen van een pastone. 13 inschrijvingsbiljetten waren ingeko men. G. Hill en aar, te Oegstgeest, voor f39.600; L. Klaus te Dordrecht f35 900; firma Bik en Breedeveld, te Leiden f 35.800 A. J. v. Engelen, te Alphen a. d. Rijn f35.400; Gebr. Vriesekoop, te Alphen a. d. Rijn f35 380; D. J. van Buren, te Bloemen- daal f35 350; Heijnebreoht en Leenderts te Schiedam f34.995; Firma van Dijk, te Delft f 34.900; C. J. Viebert, te Sassen heim f33.990; S. Strijk, te Rijpwetering f33.600; De Vreede, te Noordwijk f32.634; N. Kieft, Amsterdam f32.435. Gunning is aangehouden. De gemeenteraad vergadert aanstaan den Donderdag 's morgens om elf uur. De agenda vermeldt 6lechts 2 purrfcen, n.L Ingekomen stukken en 2. Voorstel van B. en W. inzake de zinkerkwestie Starren- burg contra de gemeente prCLAME. LIJSTENMAKERIJ. Voor hel omlijsten van platen, foto's enz., zijn onze prijzen enorm verlaagd. Vanouds bekende adres DE CONCURRENT, Haarlemmerstraat 62, t.o. het Volkshuis. 70ila ALPHEN. Het Mobilisatiekrnis. üiateravond sprak voor de afd. Alphen van den Nat. Bond „Het Mobilisatiekruis" in het Nutsgebouw alhier de heer Jac. do Vries Sr. van Hilversum. Na de opening en eenige mededeelingen betreffende de plaatselijke afdeeling, kwam de spreker aan het woord, die duidelijk het ontstaan van dezen bond uiteenzette. In 1924 werd door verschillende vooraanstaan de personen een comité gevormd hetwelk ten doel had: le de saamhoorigheid der Oud-Gemobiliseerden te bevorderen. 2e om dezen moreel en daadwerkelijk te steunen en 3e om en herinnering uit te reiken in den vorm van een kruis voor hetgeen zij tijdens de Mobilisatie hebben verricht. In den lande werden overal afdeelingen opgericht, die thans in een Nalionalen Bond zijn vereenigd. De bond heeft ook de volle sympathie van Koningin en regeering, welke de dragers van het Mob.-kruis in voorkomende geval len financieel bijstaat. Verschillende vragen werden gesteld, door den spreker tot volle tevredenheid door den spreker werden beantwoord. Van de gelegenheid tot opgave als lid (waarvan de contributie slechts 25 ct. per jaar bedraagt) werd door een twintigtal per sonen gebruik gemaakt, zoodat de afdeeling thans 60 leden telt. Verder spoorde spr. aan tot meerdere pro paganda. De bestuursverkiezing werd wegens het late uur uitgesteld tot een volgende vergade ring, die spoedig gehouden zal worden. Aan het einde sloot de heer L. Verleun, de waarn. voorzitter, deze vergadering met 'n woord van dank tqt den spreker, den heer de Vries, voor de voortreffelijke wijze waar op hij zijn voordracht hield. De eervv. heer K P. de Groot, alhier, heeft zijn beroep als voorganger bij de Oud-Geref. Gemeente te Delft aangeno- B0SK00P. Bij de gehouden aanbesteding voor een woonhuis, voor rekening van den heer J. v. Gemeren, werd ingesohreven als volgt Gebr. Koren Zwammcrdam f3776; A. de Vos, Waddingsveen f 3794; J. Reijm, Waddingsveen f3825; Meijer en Jan-sen, Boskoop f 3850; J. de Bruin, Gouda f 4249; A. Mooten-, Moordrecht f 4257F. Luxen, Gouda f 4263; H. F. van Leert, en G. Ver voerd, Gouda f 4596.50. Gegund aan, Gebr. Koren te Zwammerdam. WADDINXVEEN. Gistermorgen is de prjjs der zoete melk met 1 cent verlaagd en gebracht op 11 cent per liter, karnemelk op 6 cent per liter. De Chr. Afgescheiden Gemeente al hier heeft plannen in voorbereiding tot ver bouw van de pastorie aan het Dorp. De noo dige vergunningen moeten nog worden ver kregen. Vrijdagavond werd in hotel „De Unie" een algemeene vergadering gehouden van de Coop. Boerenleenbank alhier, waarin werd vastgesteld de rekening over 1926. Deze slun volgens het ontwerp in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f2.243.017.52. Aan voorschotten is over 1926 verleend f 64.620, en terugbetaald f 29.625. De balans vertoont een totaal zoowel aan vorderingen als schulden van f897.106.12. WOUBRUGGE. In de vergadering van de Anti-Rev. kiesvereeniiging „Nederland en Oranje", werd na gehouden stemming de definitieve candidabe-rtlijst voor de gemeenteraadsver kiezing vastgesteld als volgt-: 1. W. C. van Dam, aftr. 2. W. van 't Riet, aftr., 3. P. Vromans, aftr., 4. O. C. van Hemessen, 5. G. Anker, 6. Chr. van der Nagel, 7. W. P. Verkade en 8. A. Peters. Naar wij vernemen heeft de heer J. P. van Leeuwen, te Hoogmade het be stuur der R.-K. kiesvereeniging kennis ge geven dat hij niet weder een candidatuur als raadslid aanvaardt. De twee R.-K. raadsleden de heeren C. W. Lie verse en D. de Vette zijn weder bovenaan de lijst geplaatst en als No. 3 de heer L. Lieverse. ZWAMMERDAM. Ziekenhuisverpleging. De vereeniging „Onderling Fonds voor Ziekenhuisverpleging voor Zwammerdam en Omstreken" hield in de Nutszaal al hier haar 4e algemeene jaarvergadering. De voorz. de heer J. A. Hoogendijk, opende met een woord van welkom tot de vrij talrijke opgekomen leden. De secre taris, de heer D. Versloot, las de notulen der vorige jaarvergadering, die werden goedgekeurd en bracht vervolgens zijn jaarverslag uit. Aan dit verslag ontleenden wij dat op 1 Januari 1926 bij het fonds waren aangesloten 344 gezinnen met 1541 leden. Door vertrek, bedanken, overlijden en wanbetaling verminderde dit get-al met 29 gezinnen en 146 leden. In den loop van het jaar traden 77 gezinnen roet 332 leden tot de vereeniging toe. terwijl door ge boorten het ledental vermeerderde diet 47. Aan het einde van het jaar 1926 teldo do vereeniging dus 392 gezinnen met 1774 le den. De toename bedroeg alzoo f 48 gezin nen met 233 leden Aan alle aanvragen om verpleging of behandeling in verschillende ziekenhuizen, kon worden voldaan en voor meerdere gevallen werd verlenging van het maximum aantal verpleegdageu toegestaan. Behalve de z.g. loopeDde pa tiënten werden 17 personen voor rekening van het fond? verpleegd tot een totaal aantal van 500 verpleegdagen. Nadat de voorz. de»r secretaris dank heeft gebracht voor zijn werk, was het woord j aan den penningmeester, den heer J. M. Regtvoort voor het doen van rekening en verantwoording. Daaruit bleek dat de ont vangsten aan contributiën, rente van be legde gelden enz. f 2001.58 hadden bedra gen en de uitgaven f 1798 92, waaronder f61.35 aan reisgeld voor patiënten, f 85.10 voor vervoerkosten per auto, en f 1244.45 aan verpleeggeiden. Het batig saldo over het boekjaar 1926 bedroeg dus f 202.66. Met inbegrip van de reeds gevormde re serve ad f 1561.73, bedroeg het vermogen der vereeniging op 31 Dec. 1926, dus f 1764.39. De commissie die de rekening en be scheiden had nagezien, bracht bij monde van den heer C. Bosman rapport uit, wa-aruit bleek dat alles in orde was be vonden. Naar aanleiding van de verslagen, merkt de heer C. van Muiswinkel Mzn. op, dat het wellicht wensehclijk zou zijn als ieder lid een gedrukt verslag met een bekoopt overzicht der cijfers thuis ontving, daar dit voor velen duidelijker zou zijn. De heer Van Oorde betwijfelt dit laatste. De leden die ter vergadering komen en in lichtingen vragen hebben er meer aan dan wanneer zij thuis een drukwerkje ontvan gen, dat hun geen opheldering kan geven over de daarin verwerkte getallen. De voorz. gelooft ook dat de kosten daaraan verbonden niet opwegen tegen het nut. De heer B. Spreij zou vreezen dat de vergaderingen er minder door bezocht zou den worden. De heer C. Goebel geeft in overweging op de convocatiebriefjes een overzicht van het verslag op te nemen. Goedgevonden wordt dat het bestuur een cn ander in overweging zal nemen. Aan de orde komt nu: bestuursverkie zing wegens periodieke aftreding van de heeren J. A. Hoogendijk en P. v. d. Oest, terwijl bericht is ingekomen van den heer A. Voordouw, dat hij als bestuurslid be dankt. Eer tot stemming wordt overgegaan zegt de heer C van Muiswinkel Mzn., dat waar in het bestuur met opzet alle godsdienstige gezindten vertegenwoordigd zijn, het wen «chelijk zou zijn om in de vacature Voor- douw weder een R.-K. lid te benoemen. De voorz noemt hiervoor enkele namen. De uitslag der stemming is. dat de beide aftredenden met groote meerderheid wor den herkozen, terwijl in de vacature Voor- douw na 2 vrije stemmingen een herstem- iririg plaats heeft tusschen de heeren A. v. Leeuwen en C. Verboij, waarbij laatst genoemde wordt gekozen. Aangezien do gekozene niet aanwezig is, gaat de vergadering er mede accoord dat bij nict-aanneming der benoeming dan do heer v. Leeuwen gekozen wordt ver klaard, zulks om een buitengewone verga dering te kunnen vermijden. Na bespreking van nog enkele kleinere aangelegenheden, brengt de heer B. Spreij een woord van dank aan het bestuur voor de wijze waarop het de belangen der ver eeniging steeds heeft behartigd, waarna de voorz. sluit. VEREEN. VOOR ZUIVELINDUSTRIE EN MELKHYGIËNE. In de dezer dagen te Amsterdam gehou den jaarlijksche algemeene vergadering der Vereeniging voor Zuivel-industrie en Melk hygiëne zijn de periodiek aftredende be stuursleden, de heeren E. van Goor en E. Duduk van Heel herkozen. In de plaats van den heer H. N. Valckenier de Greeve, die met ingang van 1 Januari j.l. zijn bestuurs functie had neergelegd, werd gekozen de heer K. Feenstra, te Rotterdam De balans en de verlies- en winstrekening werdeD goedgekeurd en de begrooting werd vastgesteld naar een omslag van f 3 per 100.000 K.G. melk, in 1926 ontvangen. In de financieele commissie werden ge kozen als leden de heeren 0. Visser, te IVolvega; TL E. Joustra, te Haarlem, en K. Eoterkooper, te Schoonrewoerdah plaatsvervangende leden de heeren: J. Anema, te Leeuwarden; 0. Groenhout, te Hilversum, en J. Galama, te Tilburg. PLUIMVEE IN ZUID-HOLLAND. De Vereeniging tot bevordering van de Pluimveehouderij in Zuid Holland bield Za terdag j.l. haar jaarvergadering te Rotter dam. Vertegenwoordigd waren 20 aange sloten vereen igingen. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter, de heer D. L. Pattist het eerste lustrum der V.P.Z.H., hij wees daarbij op den grooten groei van de organisatie in die eerste vijf jaren. Het jaarverslag van den secretaris, dat tevoren aan de aangesloten vereenigingen was toegezonden, werd goedgekeurd. Het jaarverslag van den penningmeester werd mede behandeld, doch wegens afwezigheid van de afdeeling, welke de boeken had gecontroleerd, kon geen décharge worden verleend. Deze aangelegenheid werd daar- I om aangehouden tot de volgende verga- dering Uit het verslag over de tweede bonds- j tentoonstelling te Gouda bleek, dat, hoe wel het karakter van bondstentoonstellmg nog wat beter tot uitdrukking had kun nen komen, de uitkomsten in ieder geval bevredigend waren, terwijl het financieele resultaat over het geheel geen reden tot klagen heeft gegeven. Het batig saldo be droeg f 387.85, waarvan f 50 is afgestaan aan de plaatselijke Vereeniging voor V reemdelingenverkeer. Sommige afdeelingeD klaagden over de strenge bepalingen, welk bij het aanvrageu yan een vergunning tot het houden van een loterij opgelegd worden en drongen er op aan dat het hoofdbestuur aan de be trokken autoriteiten zal verzoeken de be doelde bepalingen zoo mild mogelijk too te passen. Als plaats waar de derde bondstentoqn- stelling zal worden gehouden, werd Bos koop aangewezen. Uit het verslag over de najaarsvergade ring der N.P.F. bleek, dat namens de V.P. Z.H. sterk geijverd was voor de neutrali teit ten opzichte van de pluimvce-bladon, hoewel zonder succes. Met 9 tegen 2 stem men besloot bedoelde vergadering slechts een blad als vereenigingsorgaan te erken- Den. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat een studiecommissie was benoemd om den afzet der producten te regelen. Het betreft hier een uitgebreide materie, waar aan veel aandacht besteed dient te wor den. Hoewel thans nog niet vaststaat in welken vorm deze commissie 6traks zal adviseeren, meent- spr. wel t-c kunnen toe zeggen, dat het resultaat der onderzoekin gen in een brochure zal worden vastge legd en ter bcstudeering aan de afdeelin gen zal worden toegezonden. Namens de commissie voor de statuten- herziening deelde de heer Van Erk mede, dat de voorgenomen wijzigingen thans zoo ver zijn vastgesteld, dat zij binnenkort in concept aan de afdeelingen kunnen worden toegezonden. Voor de statutenher- ziening zal, naar de voorz. meedeelde, een speciale vergadering worden belegd. Het voorstel-Schoonhoven om in de sta tuten een bepaling op te nemen, waardoor het onmogelijk wordt de bondstentoon- «rtellingen op Zondagen geopend te hou den, werd aangehouden tot de najaarsver gadering, omdat plannen bestaan een zoo danige regeling te ontwerpen, dat aan het bezwaar vaji deze afdeeling kan worden tegemoet gekomen. De afd. Den Haag nam haar voorstel om van hoofdbestuurswege een regeling te doen ontwerpen \oor de verkreijgbaarstel- hng van granen in de afdeelingen waar zulks gewenscht wordt, terug, nadat ge bleken was, dat deze aangelegenheid beter locaal geregeld kan worden. Aan het eind der vergadering werd liet hoofdbestuur door afgevaardigden van Den Haag en Maassluis gecomplimenteerd met het 5-jarig bestaan der V.P.Z.H. De heer Wimmers voegde daaraan toe een persoon lijken gelukwensch tot den voorzitter, in wien hij een man zag, die de V.P.Z.H. nog gedurende vele lustra tot grooten bloei zal kunnen brengen. RECLAME. dank tij de uitmuntende werking der tabletten Nog steeds onovertroffen bij hoofd pijn, kiespijn, jicht, rheumatiek, ze nuwpijn enz. Slechts de orlginecle verpakking met den oranjen bond en het Boyerkrul» waarborgt echtheid en kwaliteit. Prijs 75 cis. 158 Niet lang geleden onh-ing ik een invitatie kaart voor een diner, en las daarop tot mijn verbazing de woorden: „Dutch Concert". Niet in de verste verte vermoedend, wat men hier een Hollandsch concert noem', belde ik mijn gastheer op, die me lachend uitlegde, dat op zoo'n diner iedereen iets presteeren moet. 't Komt er niet op aan of het een speech is. een anekdote, een stukje fluiten, of de een of andere toer. maar elke gast moet op zijn beurt iets doen? Waarom dit een „Dutch Concert" heet, kon mijn gastheer mij niet vertellen, en ik ben er nog niet achter. Wel heb ik sedert dien ontdekt, dat er heel wat uitdrukkingen zijn in de Engelsche taal met „Dutch" er in, en 't eigenaardige is, dat ze alle in een meer of min ongunstigen zin gebruikt wor den. Ik wil u een paar voorbeelden op noemen. „Dutch bargain" een verdrag dat men maakt en afsluit wanneer men dronken is. „Dutch courage" moed, die men ver krijgt uit sterken drank. ..Dutch treat" een zoogenaamd ont haal of feest, waarbij ieder voor zichzelf betaalt. „Dutch auction" een veiling, waarbij iets te koop wordt aangeboden bóven de waarde, en de prijs dan langzamerhand verlaagd wordt tot een kooper gevonden is. „Dulch pump" een straf, dateerende uit oude dagen, waarbij men pompen moet onder zulke omstandigheden, dat men ver drinkt zoodra men ophoudt met werk. „You are a Dutchman" epn uitroep, die den toegesproken? veroordeelt als een onhandig en belachelijk mensch. „Doublé Dulch" onzin praten. ..Talking like a Dutch uncle" door zagen (figuurlijk). „As stiff as a Dutch doll" houterig van beweging en dan ten slotte hel welbekende gezegde: „The fault of the Dutch Is giving too little And asking too much." Een Engelschman van letteren, dien ik onlangs eens over dit onderwerp sprak, gaf mij als zijn opinie, dat het overblijfselen zijn uit de oude IIollandsch/Engelschë zee-, oorlogen, en misschien ook wel dateeren van den Boerenoorlog. Hoe dan ook we komen er slecht af. en ik zou wel eens wil len weten, of er uitdrukkingen zijn in de Nederlandsche taal, die de Engelschen in denzelfden geest behandelen. Er is maar één uitdrukking hier, die e?n goede hoedanigheid geeft van ons landje, namelijk: „As clean as a Dutch kitchen." Iets dat bijzonder mooi schoon is wordt aldus beschreven, maar dat is dan ook de eenige goede kwaliteit, die ons uildrukkings- gewijs wordt toegekend. J. K. (Nadruk verboden). DE REIS VAN SJOELJGIN NAAR SOVJET-RUSLAND. Het lukt de bolsjewiki niet, Rusland geheel van de buitenwereld af te sluiten. Wel wordt de grens goed bewaakt, veel beter dan onder het czarisrae; wel zijn naar de grens ambtenaren gezonden, dio onder het czarisme zelf opruiende blaadjes tegen de regeering gerichte vlugschriften en wapenen hebben gesmokkeld, dus men- schen, die weten, hoe dat geschiedt en hoe er tegen gestreden moet worden, maar toch blijkt het telkens, dat het doel van de sovjet-regeering onbereikbaar is, n.l. om de grens geheel af te sluiten en elk contact anders dan langs den iegalcn weg, tusschen de bevolking van de ynie en de Russen, die naar het buitenland zijn uit geweken of door de bolsjewiki over de grens zijn gezet, onmogelijk te maken. Het begon daarmee dat de emigres een middel hebben gevonden met hun vrienden en geestverwanten in Rusland te corres- poDdeeren zonder de brieven aan de sov jet posterijen toe te vertrouwen (de sovjet- regeering laat alle brieven censurecren, zoodat er geen sprake kan zijn van ccn brie vengeheim.) Daarna begonnen steeds meer vermetele onderdanen van de bolsje wiki langs illegalen weg naar het buiten land te gaan om later naar Rusland terug te keeren. Den laatsten tijd komt het ook vaak voor, dat emigres, in den regel felle vijan den van de bolsjewiki, zich in den muil van dcD leeuw wagen en naar Rusland gaan. Een van deze vomaetelen, de bejaar de vorst Dolgoroekow, heeft deze reis tweemaal ondernomen, maar de bolsjewiki hebben hem deD tweeden keer gepakt en nu zit de oude vorst in de gevangenis cd wacht op zijn voDnis. Een andere is de bekende reactionnaire politicus Sjoeljginw Dat wil natuurlijk met zeggen ,dat zij de cenigen waren, die het waagstuk aandurf den. Integendeel, het ls ons bekend, dat reeds zeer velen de reis hebben onderno men en heelhuids zijn teruggekeerd (eeni- gen zijn door de G. P. OE gearresteerd en doodgeschoten), maar zij deden dit voor politieke doeleinden en spreken niet graag over hun tocht, wijl zij van plan zijn hun waagstuk te herhalen en zij hebben er dus belang bij, dat de bolsjewiki hun namen niet kennen. De oorzaak van de meeste aanhoudin gen is de loslippigheid van de menschen. Ook vorst Dolgoroekow was als offer van deze kwaal gevallen. Sjoeljgin maakt ech ter geen geheim van zijn reis, integendeel, hij heeft er een boek over geschreven, waarin hij zijn ondervindingen vertelt, de taforeelen beschrijft, waarvan hij getuige is geweest, de gpsprekken weergeeft, die hy daar gevoerd heeft (zonder de namen te noemen, natuurlijk). Dolgoroekow ging naar Rusland om door eigen aanschouwing den toestand in de Sovjet-Unie te leeren kennen. Het doel van Sjoeljgin was persoonlijk: hij hoopte iets te vernemen over het lot van zijn zoon, die officier bij een der witte legers was en spoorloos was verdweneta. Sloeljgin hoop te, dat zijn zoon, van wien hij sinds jaren niets heeft vernomen, en die natuurlijk reeds lang door de Tsjeka is doodgesrho- ten, rich ergens schuil houdt en dat hem (den vader dus) zou lukken de schuil plaats vaD zijn zoon te ontdekken. Dit is hem niet gelukt, maar op zoek naar zijn zoon heeft Sjoeljgin een groot gedeelte van Rusland doorgekruist en veel gezien. Zijn boek „Tristolitsy. Poetsjesjestwiejo w krasnoejoe Rossriejoe." (Drie hoofdste den. Een reis naar het Roode Rusland) bevat veel tafereelen van het leven te Mos kou, Petersburg en Kièjew, het geeft ge sprekken weer met partijgangers van Sjoeljgin (de Russische fascisten) en met menschen op straat; het heeft dus de waarde van een document van iemand die het land door en door kent, die den toestand niet door den bril van een bolsje- wistischen leider heeft gezien, maar alles met eigen oogen heeft aanschouwd. Voor hem, die op de hoogte van den toe stand in de Sovjet-Unie ia, die de lite ratuur over Rusland volgt, die de bols jewistische bladen en andere publicaties volgt, is er weinig nieuws in het boek van Sjoeljginhoogstens vindt hij daarin een bevestiging vaD betgeen hij daarin een bevestiging van hetgeen hij reeds lang wist; voor het groote publiek, vooral voor niet-Russen, bevat het boek echter veel belangwekkende gegevens. Daarbij is het boek door iemand geschreven, die de kunst verstaat om boeiend te pchrijven. Het verblijf in Sovjet Rusland heeft Sjoeljgin van een van de dwalingen ge-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9