Humor uit het Buitenland. Bij Scheren PUROL Leldsche Begrafenis-Onderneming LAND- EN TUINBOUW. DE FONDSENMARKT. RADIONIEUWS. FAILLISSEMENTEN. T)ocMcr: No, Paps, fk ben geëngageerd. Vader: Je méént het niet! Dochter: Nee, natuurlijk niet, maar *t zal toch een /massa pret geven. (Life) Dorpsseïoone: Maar toe tan tt er nn eeïer ren rfln, dat hel je ernst 1st Haar galant (de poetbodeh Ernst, kind) Waarroor denk dan dat lk al die eitra-wandeUogen maak? (Hnmorutl Een geluk, dat onze Trouwen niet weten, waar we gisteravond uitgehangen hebben. En ot maar zeg, waar zijn we eigenlijk geweest? e- Ik mag een aap zijn als lk bet me herinner, (Matin) An uitvinding waar de wereld naar anakt: de verstelbare parapluis» (Judge) Hebt u het schrijven van romans opgegeven 7' Ja,... de uitgevers lelden dat mijn vei' beelding te levendig was... dat de clous te on waarschijnlijk waren... maar lk verdien nonl aardig met het opmaken van advertenties van1 de groote firma's. (Passing Show.) J Vader, dis Juist klaar Is met het kleed uit te kloppen: Aap van een Jongen als Je niet dadelijk olt dat bloemenbed komt, zal lk Je een pak ransel van Je welete geven morgen. vJPasslng Show) Zwart 29x49, 49-43, a. b. c. 43x34, 24x35 16x38, 8-1—31. Sluit wit met 4338 behaalt zwart re mise door: Zwart 19—28, 18—22, 22x41 „Wit 28x30, 33x4. Wit 48—13, 82x43, 87—32. A Zwart 21—26, 49x38, 2—7. b. 2—8, of 2—7, 13—18, 19—23, 24—30, 2429 of 1015 balen niets. Wit 3x26, 39—34, 85x41 o. Zwart 49—38, 38—29, 29x41. In liet bekende dammerscentra, calé „Du Corbeau", Blijenburg 1, 's-Gravenhage, zal op Woensdagavond 30 Maart, 8 uur, door den heer L. Koegler, lid van „W. Z. D. V." een blindseance gegeven worden; toegang vrij voor alle dammers. Deze hoofdklasse- speler is er in geslaagd na drie maanden oetening, Springer na te volgen in 't Wind spel. Regelmatige en onregelmatige partijen speelt hij zonder fouten, zelfs met eindspel, veelal met winst. Dat combinaties hem ook niet ontgaan, bewijst het volgende, waarin hij met wit speelde. Zwart schijven op 8, 6, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16/20 en 21. Wil schijven op 25, 26, 27, 81/38, 41, 43, 48 en 50. Er volgde: zwart 1823, 2024, f wit 83—28, Nu maakte de blindspeler den volgenden damslag: Wit26—20, 84—30, 28—22, 26x17, O7v0n Zwart:" 14x25, 26x34, 17x28, 11x22, 15x24 Zwart gaf de partij op. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KËEREWEER TELEFOON 8fil - LEIDEN 4030 NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN KAASHANDELAREN. Donderdag is te Gouda, onder voorzitter schap van den heer J. Th. L. Withof Keus de 83ste algemeene vergadering van de Nedeilandsche vereeniging van kaashande laren gehouden. Do voorzitter bracht verslag Uit over de werkzaamheden der vereeniging en den toe» star.c, van den kaashandel gedurende het algeloopen jaar. Het ledental is, naar epr. tenslotte mee deelde, vrijwel stationnair gebleven. Hot aantal leden bedraagt thans 55 en 2 bui; tengewone leden. Vervolgens werd de rekening over het jaar 192G vastgesteld. De financieele toestand der vereeniging is gunstiger dan het vorige jaar; inplaats van een nadeelig saldo is er thans een batig slot van 1437. De minimum contributie voor gewone leden word voor 1927 bepaald op f 15 en die voor de buitengewone teden op f 12.50. Als bestuurslid werden herkozen de beeren F. I- Heijl, A. H. van der Most en B. M. van Zwet. In de vacature in het bestuur, ontstaan door bet bedanken van den heer Ws. Heusdens, werd gekozen de heer B. Batelaan te Bodegraven. Tot secretaris-pen ningmeester der vereeniging werd benoemd mr. M. de Mol, te Gouda. Vervolgens deed de heer A. J. Schilt mededeelingen over het onderzoek naar de gebreken in vette boerderij-kaas. De afgeloopen week stond in het leeken van het Belgische verdrag zonder dat zulks nochtans een bijzonderen invloed op de fondsenmarkt heeft uitgeoefend. Weliswaar werden de voor- of nadeelen van een even- tueele verwerping of aanneming druk ge commentarieerd, maar een bepaalden in vloed op den omvang der engagementen viel toch niet le bespeuren. Nu de verwerping van het verdrag een voldongen feit is kan men nog duidelijker den geringen invloed dezer kwestie op de fondsenmarkt bespeuren. Ter beurze scheen men algemeen vóór verwerping geporteerd le zijn en dus is het begrijpelijk dat de uitslag gunslig werd opgenomen. Onder den indruk van mogelijke politieke verwikkelingen werd in de laatste dagen aan de verwerping voor afgaande nogal wat materiaal afgegeven, maar toen echter bleek dat er weinig kans beslond dat het publiek in belangrijke mate als verkooper in de markt zou komen, toen ging de beroepshandel dadelijk tot dekking 1 over met het gevolg dat de aanvankelijke reactie voor een belangrijk deel, en voor sommige specialiteiten zelfs geheel, werd geneutraliseerd. Het publiek zelve heeft dus op de fondsenmarkt althans, niet op de ver werping van het verdrag gereageerd. Eigenaardig was wel het feit, dat de spe culatie zich in dit geval speciaal bezig hield met fondsen die feitelijk niets met de Belgi- sohe verdragskwesile uitstaande hadden. Zoo b.v. mei rubberwaarden en daarvan in het bijzonder met Amsterdam Rubber. Dit verschijnsel moet echter worden verklaard door de omstandigheid dat de speculatie en het publiek zich het meest voor de courante soorten interesseert en uiteraard hierin ook de meeste fluctuaties en de symptomen van opvatting tot uitdrukking komen. Als fonds heeft Amsterdam Rubber natuurlijk in geen enkel opzicht met het Belgische verdrag iets te maken. Beziet men de koersverschillen tusschen deze en de vorige berichtsperiode dan zou men wel geneigd zijn, dat de algemeene posi tie van de fondsenmarkt een weinig is gede- precieerd. Toch is dit niet zoo. Deze verschil- jen spruilen voort uit de reeds hierboven aangehaalde speculatieve beweging welxe echter op .niels is uitgeloopen. Daarnaast speelt ook, zij het ook een geringe rol. de ont wikkeling der buitenland9che polilieke ge beurtenissen, mei name in China. Nu is onze beurs uiteraard niet bijzonderlijk bij de Chi- neesche gebeurtenissen geïnteresseerd. Hoog stens zou er eenige weerslag van in Indiê ge voeld kunnen worden. Maar zooals de toe stand momenleel is en zich schijnt te ont wikkelen, bestaat daar geen directe kans voor. Wel echter zijn de buitenlandsche beurzen, met name Parijs aan den invloed die van de Chineesche gebeurtenissen uit gaat, onderhevig en als weerslag hiervan heeft ook onze beurs er iels mede te maken. Intusschen werden deze politieke gebeurte nissen evenals het Belgische verdrag door de speculatie gebruikt als opzet van een baisse beweging, zonder nochtans geen ander resul taat op te leveren dan dat de speculatie zelve spoedig tol dekking moesi overgaan. Eenige reaclie vertoonden o m. ook sui kerwaarden en voorts kunstzijde-aandeelen. welke evenwel slechts van tijdelijken aard is geweest. Waar de Amerikaansche termijn- prijzen weinig of geen aanleiding tot een affaire geven liggen de eerstgenoemde aan- deelen eenigszins zwakjes in de markt. Nu kwam deze week er nog bij hel feit dat de divident-declaratie der Culiuur Mij. de Vor stenlanden ad 7 pCt. voor de gewone en 12 pCt. voor de preferente en f 4 voor de aclioos een teleurstelling beteekende. Algemeen had rnen een hooger dividend verwacht. Op grond hiervan waren ook de overige suikeraandee- len wat aan den lagen kant omdal men deze' declaralie als een soort richtsnoer beschouw de voor de overige maatschappijen. In hoe verre dit laatste inderdaad waar zal blijken te zijn, moet uiteraard vooralsnog worden af gewacht. Iniusschen is het voorbarig te mee- nen, dat nu ook door de overige suiker ondernemingen een matig dividend zal wor den uitgekeerd. De diverse maatschappijen verschillen onderling le zeer in financieele structuur en rendabiliteit, dan dat men een soort eenheids-politiek wat dividend-decla ratie betrelt zou mogen verwachten. Dat men ook ter beurze aldus overweegt blijkt wel uit het verdére koersverloop. Ook hier viel gedurende.het verloop der week een ver- belering op te merken. Een andere kenmerkende trek van de beurs was in de afgeloopen week de meer dan gewone belangslelling voor mijnbouw- aandeelen Boeton. Trouwens voor sommige mijnbouw-aandeelen bestaat reeds geruimen tijd een geanimeerd inleresse hetgeen in de jongste dagen zich om Boeton°9 groepeerde Nu valt er reeds sedert eenigen lijd een vrij stabiele stijging in deze londsensoort waar le nemen hetgeen moet worden toegeschre ven aan de verbeterde vooruitzichten.. Weliswaar wordt er ook over het afgeloo pen boekjaar nog geën dividend uitgekeerd, schijnt men toch buitengewoon optimistiscu gestemd te zijn ten aanzien van de naaste toekomst. Hetgeen wel zoo opmerkelijk mag worden genoemd, waar uit een bericht in de dagbladen blijkt, dat de exploitatie eigen lijk nog In voorbereiding is, hoewel niette min hard aan de voorbereidingen wordt ge werkt. Bepaalde feiten zjjn intusschen voor dit fonds niet te noemen, zoodat wel be schouwd, de geheele beweging gebaseerd is op toekomst-muziek. Ook Algemeene Exploratie trokken in de afgeloopen berichtsperiode zeer de aandacht evenals Mlilleris Mijnbouw in verband mei de bekende berichten omtrent dit bedrijf. Knnstzijde-aandeelen waren in den beginne aan fluctuaties onderhevig; naderhand her stelden zij zich evenwel en namen een meer vast karakter aan. Philips-waarden lagen eenigszins gedrukt in de markt in verband met de berichten omtrent het nieuwe Fran- sche tarief-ontwerp, hetwelk, indien dit wordt aangenomen, als een zware belemmering voor den import van Philips producten wordt be schouwd. De Philips-fabrieken zullen derhalve genoodzaakt zijn, willen zij hun afzetgebied in Frankrijk behouden, tot stichting van liliaal-fabrieken over te gaan, hetgeen uiter aard de vastlegging van een belangrijk be drag aan thans liquide bedrijfskapitaal ten gevolge zal hebben. Intusschen laat Philips het er niet bij en heeft bij monde van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Oostelijk Noord-Brabant een adres aan den ministerraad gericht, waarin zij aan dringt op maatregelen van de zijde onzer regeering, zulks in verband met het werk loosheid-vraagstuk, hetwelk aan deze tarief kwestie als het ware automatisch is vast gekoppeld. In hoeverre een en ander zal baten moet natuurlijk worden afgewacht, Intusschen is de algemeene economische toestand iets beter geworden, hetgeen wel blijkt uit de cijfers, die de statistiek voor de werkloosheid geeft. Het jaar 1926 toont een gunstiger beeld dan zijn voorganger en in dit opzicht belooft ook 1927 weer beter dan 1926 te worden. Ook ml de resultaten van het bankbedrijf komen gunstige berichten en in dit verband wijzen wij op de jongste beschouwing van den heer Van Hengel, den directeur der Amsterdamsche Bank en reorganisator der Rotterdamsche Bankvereeniging, waarin de toestand van ons land duidelijk in het licht wordt gesteld. Intusschen valt van de overige benrs- afdeelingen niet veel bijzonders te berich ten. De afdeeling der oliewaarden lag eenigs zins verwaarloosd, boewei de koersen eerder prijshoudend mogen worden genoemd. Ook in de afdeeling van scheepvaart-waarden ging, niet veel om. In den beginne waren diverse soorten eenigszins aangeboden, doch hierin kwam gedurende het verloop der week eenige verbetering. 18 Maart 25 Maart Londen 12.13'/2 12.13*/i Berlijn 59.30ya 59.31 Parijs 9.79 9.79 Brussel 34.75 34.73l/2 New-York cable 2.50 2.4915/16 Do wisselmarkt gaf weinig belangrijks te zien. De geldmarkt blijft nog steeds ruim ook in internationaal opzicht, behoudens dan een kleine verstijving nu de ultimo van deze maand en v3n het eerste kwartaal, met zijn gebruikelijke eischen, nadert. In Fransche francs gaat weinig om, waardoor dit devies een schijnbaar gestabiliseerd ka- raktor heeft verkregen. Ponden blijven hun hoog niveau behouden en d3nk zij de gun stige technische positie, die Londen mo menteel inneemt, blijft ook een groote vraag naar Ponden-wissels bestaan. Van de zijde onzer circulatie-bank was de vraag naar Ponden-materiaal gering, hoewel toch door haar buitenlandsche saldi in wissels werden omgezet. Geld op prolongatie deze week iets vaster n.l. 33/i pet. Op de beleggingsmarkt heerschte er een aangename rust, tengevolge waarvan het koersverloop weinig of geen verandering onderging. De omzetten hier bleven binnen de gebruikelijke grenzen en bereikten ook deze week geen hooge cijfers. 18 6 pCt Nederland 1922 5. pCt Nederland 1918 4'/t pCt Nederland 1916 4'/» pCt. Oost-lndiS 1926A Amsterdamsche Bank Koloniale Bank Ceri. Ned. Handel-Mij. Roll Kunstzijde Ned Kunstzijde Maekubee Jurgens gew aand. Philips Gloeilampen Redjang Lebong Singkep Tin Geconsolideerde Petroleum Kon Petroleum \msterdam Rubber Hessa Rubber Holland-Amerika-LIJn Nederl Seheppvaari Unie Sloomv -Mij. „Nederland Cultuur-Mij Vorstenlanden Handelsver Amsterdam Arendsburg Tabak Mij. Deli Mij. Senemhah Tabaks-Mij. Ceri. Union Pacific Maart 25 Maart 106H« 106% 101H 101H 991-18 99% 95% 95% 175 174V* 253*4 253)4 160)4 161)4 115% 114)4 301)1 307 111)4 ID 175)4 175)4 385 219 469 379)4 218 460 262)4 253)4 383*4 382)4 35774 352 554)4 546 91 86)4 191)4 189)4 18S)4 185)4 184)4 176*4 725*4 728)4 645 635 442)4 438)4 431)4 429)4 170)4 169 RECLAME. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór hei inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 cent. 49 GEDRANG OP DE LANGE GOLFLENGTE. Het nieuwe krachtige Zweedsche omroep- station te Motala is thans zoover gereed dat eind Maart de eerste proel-nitzendingen plaats kunnen vinden. De zender is van het zelfde type als Davenlry, de golflengte bedraagt 1305 M. Het station in Carlsborg zal thans niet meer voor den omroep gebruikt worden, doch haar oude bestemming terug krijgen, n.l. radio- telegrafie-station. Het geheele lange golf-gebied tot 2000 M. is thans bezet, en ieder nieuw station boven de 1000 M. brengt slechts storing. Königswusterhausen komt met baar 1250 M.-golf nu al in 't gedrang. ZIJN CONUS-LUIDSPREKERS GEPATENTEERD? Reeds veel is er geschreven over de patent-kwestie van den z.g. Conus-luidspre ker. 't Schijnl niet erg duidelijk te zijn of da bestaande patenten betrekking hebben op de mudellen en details van den Conus-luid spreker, of dat de fundameuteele methode van 't gebruik van een conu3-weergever zelf door een geldig patent is gedekt Het is in ieder geval interessaat te weten dat na een langen strijd de Lektophone Corp. of America haar actie tegen de American Brandes Corp. beeft verloren, waarin de eerstgenoemde maatschappij de Brandes aansprak wegens ontduiking van de paten ten op bet conus-principe. Ten slotte besliste de rechtbank, dat er geen inbreuk op 't patentrecht was gepleegd, omdat er geen geldig patent bestond. Ver schillende firma's, welke dit type luidspre ker fabriceerden, hadden reeds belangrijke bedragen aan patentr&aht aan de Lektophone Corp. afgedragen. De Radio Corp. of America zells voor een bedrag vafo 500.000 gulden. EINDELIJK EEN OMROEPREGELING IN AMERIKA. In Amerika is een commissie benoemd van 5 leden, die de Regeering moet ad- viseeren in de regeling van den Ameri* kaanscben Omroep. De vragen, welke zjj dient te beantwoor den, zjjn uiterst moeilijk, n.l.: 1 Moet het aantal omroepstations verminderd worden? 2. Moeten bepaalde golflengten voor krach- tigo Nationale omroepstations gereserveerd woraen, of alleen gebruik genmkt worden van plaatselijke zenders? 3. Van welke stations moet de concessie ingetrokken wor den. en welke mogen blijven? 4. Wat is do max. sterkte van een locaal station en de min. energie van een Nationaal station? Eenige orde te brengen onder de 733 Amerikaansche omroepstations schijnt zeer lastig te zijn. Bovendien zijn er nog 182 in aanbouw, die echter voorloopig niet verder mogen gaan met de constructie» Uilgesproken: A. H. van den Akker, te Veur, Smilslaan, rechler-comm mr. A S. Rueb, curator mr. b, Hollander, Den Haag. 2—< 1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 14