Wo. 20559 DINSDAG 22 MAART Anno 1927 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTlENi 80 Cta. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prij». Kleine Advertentiên. uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij en maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 CU. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35. per week0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18, Franco per post 2 35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HET 50-JARIG JUBILEUM VAN NICOLAAS PLANJE. Heden is het juist een halve eeuw geleden dat onze stadgenoot, Nicolaas Planje aange nomen werd als krullenjongen in de kuiperij van de Zeepfabrieken der firma Dros en Gebrs. Tieleman alhier. Nicolaas Planje. De knaap was 10 December van.het jaar (evens 14 jaar geworden en kwam dus al spoedig in vasten dienst. Krullenjongen kon en wilde hij niet altijd blijven en zoo werd hij na eenige jaren schipper op een der schuiten waarmede de fa. haar grondstoffen aanvoerde en haar producten weder afvoer de. Maar ook daar lag de bestemming van den jongen Klaas niet. Hij moest een be trekking hebben, waarbij het aankwam op buitengewone zorg en activiteit. En toen dan ook in 1902 als afzonderlijke afdeeling de spalterij werd opgericht werd Planje daar geplaatsten is daarbij nog altijd tot zijn eigen voldoening en ten genoege van de directie werkzaam, in de laatste jaren zelfs als meesterknecht, welke functie hij volko men beheerschi Zijn zorgzaam oog gaat over alles en als des avonds de deuren dezer afdeeling geslo ten zijn, dan kan men verzekerd zijn dat er binnen niets hapert; want aan ijver en plichtsbetrachting paart deze nu reeds op hoogen leeftijd gekomen man, een zeldzame accuratesse. Hij is nog een werkman van den ouden degelijken stempel, die het zich tot een hoogen plicht achten steeds het be lang van de patroon of de zaak welke zij dienen, te behartigen. Dat zulke menschen ook in onzen tijd nog wel worden gewaardeerd bleek heden op den dag van het jubileum op overtuigende wijze. Van zijn woning in de Leuvenslraat woei de vlag en ook van den toren der fa briek aan den Zoeterwoudschen weg was de driekleur uitgestoken. Hedenvoormiddag werd de jubilaris met zijn echtgenoote en een zestal volwassen dochters per auto van zijn woning gehaald en in de fabriekszaal die een feestelijk aan zien had gekregen en waar ter eere van den jubilaris bloemstukken waren geplaatst door de directie' en het personeel ontvangen. Ook de voorzitter en secretaris van het departe ment Leiden der Maatschappij van Nijver heid en Handel de heeren N. C. van Ginkei en mr. M. B. Vos waren aanwezig. De directeur de heer A. Tieleman H. Wzn. nam het eer9t het woord en ving aan met op te merken dat het hem een behoefte was den jubilaris van harte geluk te wenschen met dit 50-jarig jubileum. Al dien tijd is hij voor het personeel een voorbeeld van nauw gezette plichtsbetrachting geweest en toen in 1902 de nieuwe spalterij werd geopend, waarbij het vooral op zorgen accuratesse aankomt, heeft spr. dadelijk tegen zijn broer gezegd, daar moet Klaas in geplaatst worden. Om te demonstreeren hoe serieus Klaas zijn taak opvat vertelde de heer Tieleman. dat deze eens op een avond van zijn wotiing flaar de fabriek terug ging omdat hij meendö dat een kraan niet geheel dicht was. Eiken dag voor het sluiten van de fabriek wordt door hem nog eens zorgvuldig kraan voor kraan geïnspecteerd zoodat onder zijn beheer in de spalterij nooit iets is te duchten. Dat de firma dit waardeert is te begrij pen en de directeur hoopte dan ook dat hij nog eenige jaren voor de zaak mocht blij ven werken. Hij bood hem tenslotte een enveloppe met inhoud aan en deelde hem mede dat hij om 1'- uur op het Stadhuis bij den burgemeester Werd verwacht. De heer D. Boon, bedrijfsleider der zaak, nam vervolgens het woord om namens het geheele personeel den trouwen jubilaris te huldigen. Hjj kon zich daarbij aansluiten bij den directeur en deelde ook nog enkele frappante staaltjes van plichtsgetrouwheid vaa Klaas, die door allen in de fabriek wordt geabht en geëerd, mede. Dat bleek ook uit de hartelijkheid, waarmede een bij drage werd geofferd voor een cadeau aan den ouden vriend, datj de heer Boon hem aanbood en dat bestond uit twee fauteuils, een karpet en een electrische lamp. De voorzitter van het departement Leiden van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de heer Van Ginkei, trad dan naar voren en deelde den jubilaris mede, dat het bestuur, gehoord op welke uitnemende wijze de jubilaris zijn plicht tegenover de firma heeft vervuld, voor hem de gouden draag- penning van de Maatschappij heeft aange vraagd, indertijd bij het 100-jarig bestaan der fabriek ook aan den directeur aan geboden, en dat het hoofdbestuur hem deze onderscheiding had toegekend, welke hij hem thans met een hartelijken gelukwensch zijnerzijds aanbood, waaraan 3e secretaris een fraai uitgevoerd diploma toevoegde. De jubilaris, beter werker dan prater, dankte alle sprekers met een kort welge meend woord. Hierna drukten alle aanwezigen hem en z\jn familie de hand, waarmede de plechtig heid eindigde. Hedenmiddag bood de burgemeester hem ten Stadhuize een Koninklijke onderscheiding aan, bestaande in de zilveren medaille van de orde van Oranje-Nassau. AANBESTEDING ACAD. ZIEKENHUIS. Gistermiddag heeft het Hoofd van den Rijksgebouwendienst, op het bureel van die-n dienst aanbesteed den afbouw van het gebouw voor interne ziekten enz. van het Nieuw Academisch Ziekenhuis, alhier. Er waren 7 inschrijvingen, te weten: C. M. v. d. Velde en P. J. de Jóng (Oegst- geest) voor f388.883: firma gebr. v. d. Loo (Rotterdam) voor f403.668; Gesman (Al phen aan den Rijn) f419.230; S. v. d. Zaag en F. de Bruyn f429.960; Ned. Aann. Mij. Boersma f 477.800 en Aann. Mij. Noord-Hol land (te Heemskerk) f496.000. HULDIGING VAN A. J. C. BOURGONJE. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld, viert vandaag een zeer bekend stadgenoot, n.l. de agent van politie 1ste klasse A. J. C. Bourgonje, zijn 25-jarig ambtsjubileum. A. J. C. Bourgonje. De jubilaris had den wensch te kennen gegeven dit feit slechts in den kring van zijn organisatie te herdenken en zoo werd de heer Bourgonje "met zijn echtgenoote en kinderen vanmorgen per auto van zijn wo ning in de Kloksteeg gehaald ep door zijn kameraden ontvangen in het groote wacht lokaal van het politiebureau. Te voren was de jubilaris reeds gelukgewenscht door den burgemeester en door den commissaris van politie. Nadat het Politie-muziekgezelschap zich had laten hooren, wenschte de heer Bruins, als voorzitter van de afdeeling Leiden van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Ne derland, den heer Bourgonje geluk met zijn zilveren ambtsjubileum. Spr. herinnerde er aan, dat de jubilaris in tegenstelling met anderen de organisatie steeds trouw was gebleven. Er van overtuigd dat eendracht macht maakt, heeft de heer Bourgonje als lid en als bestuurslid steeds hard gewerkt voor de organisatie. Spr. bood den jubilaris een ganglooper aan en sprak den wensch uit, dat de heer Bourgonje nog jaren zou gespaard moge blijven voor de organisatie. De heer I\uiper3 sprak speciaal namens de medebestuursleden v. d. heer Bourgonje. Nadat hij diens echtgenoote bloemen had aangeboden, herinnerde spr. aan het vele werk, dat de jubilaris voor zijn organisatie heeft gedaan. Spr. kon daarover beter oor- deelen dan iemand anders, omdat hij het voorrecht heeft gehad zes jaren al9 voor zitter met den heer Bourgonje als secretaris op de meest aangename wijze te mogen samenwerken. In dienst van uw organisatie hebben uw oogen geleden aldus de heer Kuypers uw medebestuursleden, die u een goed hart toedragen, willen dit euvel verhelpen, door u een lorgnet aan te bieden. Het hoofdbestuur van den Alg. Bond had gemeend een uitzondering te moeten maken voor het jubileum van den heer Bourgonje, die vanaf de oprichting lid van den bond was geweest en dit ook was gebleven bij de breuk in 1912. Het hoofdbestuur had daarom zijn voorzitter, den heer Van Putten, naar Leiden gezonden, die het een voorrecht achtte den jubilaris te mogen geluk wen schen, omdat hij samen met den heer Bour gonje tien jaren in Leiden heeft gediend. Spr. herinnerde aan de moeilijke en de blijde dagen, die zij gekend hebben en prees den jubilaris als een stille kracht op wien nooit tevergeefs een beroep werd gedaan. Ook als vriend richt spr. een kort woord tot den heer Bourgonje en diens echtge noote, die haar man steeds trouw ter zijde heeft gestaan. Ook al was het vaak niet prettig de vrouw te zijn van een politie agent en bestuurslid van zijn organisatie, zij hield toch nimmer haar man terug van wat hij als zijn plicht beschouwde. Ofschoon de heer Bourgonje zijn feest slechts in den kring van zijn organisatie wilde vieren, kon de inspecteur, chef van de straatpolitie, de heer Duval dit jubileum niet voorbij laten gaan zonder een kort woord te spreken en den jubilaris geluk te wenschen. Daarvoor hebben wij te veel jaren samen gediend, meende de heer Duval en hij* bood een aschbak aan. Ten slotte dankle de heer Bourgonje voor dp hem gebrachte hulde. Hij had slechts zijn plicht gedaan, meende hij, en wat hij deed voor de organisatie heeft hij kunnen doen. dank zij de medewerking van zijn mede-bestuursleden. De muziek liet zich nogmaals hooren en daarmede was het officieele gedeelte van dezen feestdag geëindigd. Vanmiddag heeft het Politie-muziekgezel schap den jubilaris en zijn gezin een aubade gebracht -aan zijn woning, terwijl vele col lega's en ook oud-collega's den heer Bour gonje in den loop van den dag kwamen gelukwenschen. DE BAZAAR VAN DE VEREENIGING „JEUGDHULP". De vereeniging ,,Jeugdh.ulp" waarvan wii nog niet lang geleden het jaarverslag publiceerden, waaruit bleek, welk een nut. tig werk deze vereeniging doet, heeft geld, 6teed8 meer geld noodig. Er wordt voor de ongelukkige jeugd veel gedaan, maar er blijft ndg altijd weer meer te doen over. Nu is één de«r middelen om voor een phiLantropisch doel geld bijeen te zamelen, het houden van een baza.au. Echter onder twee voorwaarden. In de eerste plaats moet het doel waarvoor zoo'n bazaar wordt georganiseerd, de sympathie hebben van velen en men moet er door ge ïnspireerd worden om de hand in de por- temonnaie te steken of om er voor te wer ken, teneinde den bazaar met geld en/of in natura te steunen En het verheugt ons te mogen constateeren dat in dit geval het daaraan niet beeft ontbroken. In de tweede plaats moet de leiding er van zijn in goede handen. Er moeten vrou wen aan het hoofcf staan die niet alleen van organiseeren weten maar ook van pro- pageeren. En dat is hier zeker het geval Noemen wij sleohts de namen van mevrouw de weduwe Spaargaren eü mevrouw Sohok- kingMetelerkamp, die op dit gebied reeds de sporen hebben verdiend en ook nu weer een staf van meisjes en vrouwen om zich heen hebben weten te verzamelen, die met het genoemde tweetal den grooten foyer der Stadsgehoorzaal hebben weten te vul len met een rijke schat van artikelen en voorwerpen van verbruikswaarde, zoowel als van kunst, door milde geefsters en gevers geschonken. Zafcenmenschen zoowel als particulieren hebben daartoe bijgedra gen. Kunstvaardige handen hebben het zoo weten te rangschikken dat het een genot is er doorheen te wandelen en er een blik op te slaan. De geheele zaal is met keu rig aangekleede stands bezet. Onder de vele uitstallingen van fraaie en nuttige handwerken verdient een afzonderlijke ver melding die van de leerlingen van me vrouw de weduwe SpaargarenVan Pijpen. Zeldzaam groot is ook de voorraad voe- ddngs- en genotmiddelen, waarmede de neringdoenden van alle gezindten het be stuur hebben verblijd waarbij ook weder een mooie stand van de firma wed. Van Nelle. Als één voorbeeld van bijzondere inzendingen noemen wij hier nog een pa pegaai met kooi, die ook aan den meest biedende wordt afgestaan. Noemen wij tenslotte nog Epskamps wafelkraam op het podium, waarvan de winst van den verkoop ook aan den bazaar te goede komt. Hedenmiddag te twee uur werd 'de ba zaar na een inleidende toespraak van den director van het Zendingshuis ds. Raauws uit Oegstgeest, officieel door den burge meester mr. A. v. d. Sande Bakhuizen, geopend. En daarop begon de verkoop. De goe deren worden in verband met den grooten voofraad goedkoop van de hand gedaan. Wij twijfelen er niet aan of alles gaat weg. Dit hopen wij van harte ter wille van de goede zaak in de eerste plaats, maar ook voor de dames die zoo haar best voor dezen bazaar hebben gedaan. OPHEFFING LOCOMOTIEF-DEPOT. Naar wij vernemen, zal door de electri- ficatie der Ned. Spoorwegen het locomotief depot alhier worden opgeheven. Deze op heffing beteekent een massa-overplaatsing van tractiepersoneel, zooals machinisten, leerling-machinisten en stokers. Door den chef van dienst is echter toe zegging gedaan, dat bij overplaatsingen geen geldelijk verlies zal geleden woïden. DE LEIDSCHE OVERUSELAREN. Hier ter stede heeft zich een comité ge vormd dat zal trachten om evenals de Frie zen en de Groningers een Vereeniging op te richten van hen die in Overijsel zijn geboren. Daartoe zal een vergadering gehouden wor den Woensdagavond 23 dezer in de „Har monie" waar bij genoegzame belangstelling tot oprichting zal worden overgegaan. In Den Haag bestaat reeds een dergelijke Vereeniging die zich evenals op andere plaatsen in een flinken groei mag verheugen Alleen bij voldoende belangstelling kan het doel van het comité te Leiden bereikt wor den. CHRISTEL. ORATORIUMVEREENIGING „CON AMORE". Op Vrijdag 29 April a.s. hoopt de Chr. Orator. Vereen. „Con Amore" in de Hoog- landsche Kerk haar jaarlijksch Kerkconcert te geven, aan den vooravond dus van den 18den verjaardag van H. K. II. Prinses Juliana. Het programma, waarover we later nog nadere mededeelingen hopen te doen, draagt daarom, voornamelijk wat het vocale gedeelte betreft, een feestelijk karakter. De meeste nummers zullen ditmaal gezongen worden met begeleiding van kerkorgel, waartoe een Sauer-pijporgel in het koor der kerk zal worden geplaatst. Als sopraan-soliste zal medewerken mevr. Greta de KnegtTer Haar, uit Delft, een veelbelovende jonge zangeres. Verder verkreeg de vereeniging de medewerking van het Amsterdamsch Instrumentaal Solisten- kwartet, bestaande uit de heeren D. Speets en D. M. Tonnis (Trompet), R. Sell (Wald hoorn) en E. Haagman (Bazuin), een viertal solisten van het Concertgebouworkest (Dir.: W. Mengelberg), wier artistieke prestaties in der pers schitterend werden beoordeeld. Dit kwartet zal ook zijn medewerking verleenen bij het „Te Deum Laudamus" van Haydn, het slotnummer van den avond dat bewerkt werd voor koor, dubbelkwartet, orgel en koper. BINNENLAND. Eenige jnbilea te Leiden (Stadsnieuws 1ste blad). Een commissie nit de leden Tan Gemeente, bestoren van den Trijheidsbond tot onder zoek van de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente (Binnenl. 2de blad). Dommering wordt nnmmer vier in den strijd om het wereldkampioenschap biljarten te Parijs (Sport 2de blad). Het Rijk en de K. L. M. (Laatste Berichten lste blad). In Straat Madoera 'n aanvaring tneechan twee onderreden. (Uit Ned. Oost-Indiê, la blad). BUITENLAND. De openingszitting van de voorbereiding*, commissie der ontwapeningsconferentie. (Buitenl. lste blad). Een incident in het Znid-SIavische paris, ment tegen den Italiaanschen gezant (Bui. lenl. lste blad). Terreur in de Chineezenwijk van Sjanghai (Buitenl. lste blad). Ook da concessies te Sjanghai bedreigd (Tel. lste blad). ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraat examen geneeskunde de heeren W. H. Bierman (Hit. versum) en J. H. Hulsboff, alhier. 3 f 594, perc. 4 f 524, perc. 5 f 2374, perc. 8 f 324, perc. 7 f 882, perc. 8 f 2054, perc. 9 f 1164, perc. 10 f 994, perc. 11 f 944, pere, 12 f384; P. v. d. Wijngaard perc. 1 f 543, perc. 2 f 822, perc. 3 f 625, pere. 4 f 875, perc. 6 f 474, perc. 7 f 1149, perc. 8 f 1995, perc. 10 f 1319, perc. 11 f 1429, perc. 12 f 399 en T J. L. van Noort perc. 1 f 680, perc, 6 f 548 en pere. 7 f 1230. Waar de woonplaats niet wordt vermeld is dit Leiden. wj* 4/in SCHELDE VHy. By 3S LG/ Hoe de mentaliteit van sommige Belgen is in verband met de bespreking in de Eerste Kamer van het Belgisch Verdrag kan o m. blijken uit het randschrift van bovenstaand biljet van f 10 door het effectenkantoor Gebrs. Kooijman Co. k 'a-Graveniago ons yoor een opname in ons blad welwillend afgestaan..

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1