[kerk- en schoolnieuws. uit de rijnstreek. uit de omstreken. Ulo. 20556 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 Maart Derde Blad Anno 1927 Naar een Parijsche Opium kit- PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG, 20 MAART. BODEGRAVEN. N'ed. Herv. Kerk: Voorm. halftien en tam. 6 uur, ds. G. A. Pott. Geref. Kerk: Voorm. halflien en nam. 5 |iiur, ds. K. Winkelman, uit Maastricht. Geref. Gemeente: Voorm halftien preek- lezen, en nam. 6 uur, ds. Van Reenen. BOSKOOP. „Salvatori": Voorm. halftien en nam 8 uur, ds. Brunt, uit Delfshaven. Nei Herv. (Geref.Evangelisatie: Voorm. I halftien en nam. 6 uur de heer A. A. Klfls- I ter, cand. te Zeist. Ned Herv. Kerk: Voorm. 10 uur dr. Glas. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. Fernhout. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk; Voorm. halftien, ds. Van Baaien. HAZERSWODDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (bid- I uur voor het gewas) en nam. halfzeven, ds. I. Luuring. Geref. Kerk: Voorm. halflien en nam. halfzeven, ds. W. Gispen. KATW1JK-AAN-ZEE. Ned. Herv. Gemeente: Nam. S uur, af- I vheidsrede van ds. Naufa, in de Nieuwe Kerk. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam 6 I uur, ds. K. Schilder, uit Oegslgeest. NOORD WUK-B1NNEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. |lalfzes, ds. Van Haaften. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 fuur, ds. A. M. Donner, em.-pred. te 's-Gra- renhage. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. F. I G. Hospers: nam. 5 uur de heer J. de Wit, cand. te Noordwijkerhout. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Hermanides. VOORBOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. F. G. H. NicolaT. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm., halflien, en tam. 6 uur, ds. II. A. de Geus. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzes, ds. W. Veder. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. J. H. Mulder. ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Kloots. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam halfzeven, ds. Wissink. Rem. (Geref.) Gemeente: Voorm. 10 uur, ds. Cramer. NED. HERV KERK. Beroepen: Te Morra Lioesens: T. J. de Boer, le St. Jacobieparochie. GEREF KERKEN. Tweetal: Te Sleeuwijk (Br.)II. van Reenen, te Putten en C. A. Vreugdenhil, te Gramsbergen. Beroepen: Te Koog-Zaandijk- P. D. Kuiper, cand. te Kampen. Aangenomen: Naar Ned.-Indië (voor legerpredikant)G. van Duinen, te Schie dam. GEREF GEMEENTE. Beroepen: Te Moerkapelle: A. de Blois, te Dirksland. ALPHEN. Provinciale Stierenkeuring. Gisteren werd alhier op bet terrein van d<3 Tuinbouwveiling de jaarlijksehe provin ciale stierenkeuring voor het Groninger veeslag gehouden. De uitslag is als volgt: Drie-jarige stieren„Rudolf", eig. W. Verweij, Lange Ruige Weide, 85-1 pt. „Floris", eig. M. v. Zwieten en L. de Wit, alhier, 83.5 pt. Graaf eig. J. J. J. Könst, ^venhoven, S0.9 pt. ,,Adrianus", eig. A. v Rossum, Barwoutswaarder, 79.7 pt. „Dirk", eig A. en L. de Jong, Aarlander. veen, 78.8 pt. /.Titan", eig. H. H. v. d. Kloot Meyburg, alhier, 78.4 pt. Adolf rig. W. Lommerse, Hazerswoude, 78.4 pt. „Arnold", eig. H. v. d. Hulst, alhier, 77.6 pt. „Frederik", eig. D. C. Vergunst, 76.7 Pt Frits", eig. L. van Gaaien, Hazers woude, 76.7 pt. „Dirkszoon", eig. L. van Leeuwen, alhier, 75.5 pt. Twee-jarige stieren Oscar", eig. H. Kos, Zwamnterdam, 83.1 pt. „Gerhard eig. G. v. Dorp, Hazerswoude 78.5 pt. ..Gerrit", eig. H. de Jong, Nieuwkoop, '7.4 pt. „Johan", eig. J H. Verburg, Bo degraven, 76.6 pt. „Garpentier", J. Rosen- boom, Rijnzaterwoude, 76 pt. Rudolf rig. Abr. Hoogendoorn, Zwammerdam 75.4 Pt. „Charlie", eig. J. H. de Bruin, Bode graven, 75.3 pt. Eén-jarige stieren: „Edison", eig. J. Fi de Wit, alhier, 79.2 pt „Hospodar", eig. K Donker, Rijnzaterwoude, 78.6 pt. „Mau- eig H. H v. d. Kloot Meijburg, rihier, 78.5 pt, „Hilda's Frits", eig. J. de Vink, Bodegraven, 77.9 pt. „Jonker", eig. dezelfde 77.8 pt. „Dirk" eig. Gebr. Affourtit, Aarianderveen, 77.8 pt. „Men tor", eig. W. J. de Vink, Bodegraven, 77.8 pt. „Willies", eig. H. v. d Hulst, alhier, 77 pt, „Martin Jan", eig. G. Eikelenboom, Rijnzaterwoude 76.9 pt, „Leendert", eig. J. Schenkeveld, ^oeterwoude, 76.6 pt. „Fie- sida's Ivan", eig. C. van Sohie, Hazers woude, 76.4 pt. Rudolf", eig. A. v. Eg- moDd, Leimuidcn, 76.2 pt. „Kees", eig. D. M. Binnendijk, alhier, 76.1 pt. „Doms" eig. A. v. Egmond, Leimuiden, 76 p. „Gonda's Frits", eig. W. J. de Vink, Bo degraven, 72.1 pt, BODEGRAVEN. Spoorwegverbinding Slachthuis. Aanvankelijk werd gemeend dat bij net vervoer van het geslachte vee maar heel weinig gebruik zou behoeven gemaakt te worden van den spoorweg. Men dacht dat de vrachtauto wel het overgroote deel van het vleesch zou afvoeren. Dat blijkt ech ter niet het geval te zijn, zoodat, nu er nog geen spoorwegaansluiting bestaat de geslachte dieren op den mg van een sla ger moesten worden gedragen van het slachthuis over het slachthuisterrein, een honderd meter over den Oud-Bodegraven- sc-hen weg cn vervolgens op het st-afcions- emplacemenl, waar de wagens geplaatst zijn. Dat vervoer is behalve nogal zwaar, ook vrij tijdroovend. Om nu aan die be zwaren tegemoet te komen is door het ge meentebestuur een houten brug gelegd van den zuidelijken ingang van het slachthuis oveir het terreib, over een sloot en zoo naar de hoofdspoorlijn. Op de uren, dat geen treinen passeeren worden dan de goederenwagens voor die brug geschoven en worden zoo de geslachte dieren in de wagens gedragen. Deze methode is heel wat goedkooper dan de aanleg van een epoor^egaansluiting, waarmee vele duizen den gemoeid zijn. Woensdagavond had de Chr. Gymna- stiekvereeniging een openbare Radio-avond belegd tot aanhooring van radio-uitzending van het Chr. Gymnastiekverbond. Behalve de leden der vereeniging, waren slechts enkele belangstellenden aanwezig. Dc op gestelde luidsprekers werkten uitstekend, zoodat deze avond goed geslaagd is. BOSKOOP. Feestavond Volksonderwijs. Woensdag gaf Volksonderwijs haar jaar- lijkschen feestavond. De heer Brakman, waara. voorzitter gaf in korte trekken weer wat er in 1926 was gepasseerd. Ge lukkig neemt het aantal leerlingen toe, zocdat het onderwijzend personeel kan gehandhaafd blijven. Hierna gaf ..Zang zij onze leus" enkele liederen ten beste.'Vooral het lied „Voor Volksonderwijs" oogstte veel applaus. Daarna volgde de operette van Assche- poetster, opgevoerd door „De kleine stem" welke bijzonder in den smaak viel. Een groote verrassing was „Johny met zijn hengsten", wat zeer de lachlust opwekte. Ten slotte het tableau „Steunt Volkson derwijs". Door een en ander mag de avond prach tig geslaagd worden genoemd. De zaal was goed bezet. Als gevonden voorwerpen zijn aange geven 1 sigarettenkoker, 1 glas van een carbidlantaarn, 1 schortje, 1 haarstrik, 1 portemonnaie met eenige centen, 1 stem- peldoos, 1 alpaca beursje, 1 dameshand- 6choen, 1 kinderportemonnaie, 1 heeren handschoen. Inlichting bij de politie Za terdags tusschen 2 en 3 uur. HAZERSWOUDE. Anti-Rev. Kiesvereeniging. De A.R. kiesvereeniging „Nederland en Oranje", heeft in het lokaal achter de Geref. Kerk een vergadering gehouden welke door 35 leden werd bijgewoond. Nadat door den voorz., den heer D. de Bruijn de vergadering op gebruikelijke wijze was geopend en de secretaris, de heer B. Offringa de notulen had gelezen, deed de penningmeester verslag van den staat der kas. Ontvangen was f 205, uitgegeven f 178.105 zoodat een batig saldo aanwezig bleek van f 26.S95. De rekening was nagezien door een com missie beslaande uit de heeren W. Tom en D. Qualm en in orde bevonden, waarna èn penningmeester èn commissie dank werd gebracht voor hun arbeid. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Jac. Bol cn G. Maaskant, welke hun benoeming wederom aanvaarden. Daarna werd de lijst vastgesteld voor c.andidalen voor den Gemeenteraad. De uit slag is als volgt: No. 1 D. de Bruyn, aftr No. 2 Jac. van Beek Szn., aftr. No. 3. L. Noordam, aftr. No. 4 J. van Leeuwen. No 5. IJ. Bol.. No 6 H. Langeveldw No. 7 G. van Dorp. No. 8 IJ. Zintel. No. 9 C. W. Oppelaar. No 10 C. Harkes. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering en eindigde de heer B. Offringa met dankgebed. Onder leiding van den heer E. van der Ban, landbouwleeraar te Reeuwijk is alhier een vereeniging opgericht van oud-cursisten van den landbouw-wintercursus met aan vankelijk 17 leden. Als bestuursleden werden gekozen de hee ren S. Voets, voorzitter, A. Oppelaar, 2e voorzitter, P. Noordam. secretaris, D. Sol, penningmeester en W. Oppelaar. bibliothe caris; weJke allen hun benoeming aan vaarden. KOUDEKERK. Gemeenteraad. Toelating van een nieaw raadslid Een wethondersbenoe- ming Electriciteitsvoorziening. Voorzitter de burgemeester. De voorzitler opent de vergadering met gebed, en spreekt alvorens de agenda te be handelen een woord ter nagedarhlenis aan den overleden wethouder, den heer D. Rey neveld, Onderzoek vindt plaats van den geloofs brief van het in de plaats van den heer D. Reyneveld benoemd verklaarde raadslid, den heer N. P. Slegtenhorst. De stukken worden in orde bevonden en tot toelating wordt besloten. De nieuwbenoemde wordt binnengeleid n legt in handen van den voorzitter de ver- eischte eeden af. De voorzitttr heet hel nieuw gekozen lid welkom, herinnert er aan hoe de te behan delen zaken hem niet vreemd zullen zijn, daar hij reeds 2G jaren als persman de ver gaderingen bijwoont, verwacht veel goeds •van hem voor de gemeente, en spreekt de vaste overtuiging uit. dat ook hij zal mede werken aan den goeden toon en de prettige samenwerking onderling in het belang der gemeente. De heer Slegtenhorst dankt den voorzitter voor de vriendelijke en welwillende woorden en geeft hem en den raad de verzekering, dat hij. met van Gods hulp en bijstand, gaarne zal meewerken, in goede harmonie de belangen der gemeente, welke hun en hem lief is, te dienen. Tot wethouder werd met algemeene stem men gekozen de heer J. v. d. Berg. De voorzitter complimenteert den nieuw benoemde en hoopt aangenaam, ook in het coll. van B. en W. saam (e werken. De heer van den Berg dankt den raad voor het in hem gestelde vertrouwen. De voorzitter ziet ook den heer Corls na langdurige ongesteldheid, weer in den raad en spreekt den wensch uit dat hij in gezond heid mag toenemen. De secretaris doet voorlezing van de no tulen, welke onveranderd worden goedge keurd. Ingekomen is een dankbetuiging van d?n eervol ontslagen gemeentewerkman Molema, voor de ontvangen gratificatie, en enkele goedgekeurde raadsbesluiten van Ged. St. Kasopname heeft plaats gehad bij den ge meente-ontvanger. In kas bleek f 5956.59s, alle bescheiden waren in orde. Enkele comptabele besluiten worden goed gekeurd. Vaststelling vindt plants van voorstelling volgens art. 101 der lager onderwijswet ten behoeve van de bijz. 9chool te Koudekerk, Je rekening volgt later. Het suppletoir hondenbelasting wordt vastgesteld tot een bedrag van f 32. Op verzoek van Leiden wordt een veror dening vastgesteld op het aanleggen en on derhouden van geleidingen op kabels voor gas en eleclricileit. De heer Oppelaar vindt dit geheel over bodig, wat toegestemd wordt, maar het is ook slechts een formeele kwestie, aangezien Leiden toch reeds daarover beschikt. Een overeenkomst wordt gesloten met Lei den tot eleclricileits levering in den Hooge- waard, met een afname garantie van 5000 M3. in het eerste jaar, 7500 M3. in het tweede en 10.000 M3. in hel 3e jaar. De destijds benoemde commissie zal de verdere werkzaamheden weer ter hand ne men en zoo mogelijk door massa aanleg een goedkoooeren prijs zoeken te bedingen. Aan B. en W. wordt machtiging verleend tot het aangaan van overeenkomsten voor burgerrechtelijke handelingen. Tot lid van het stembureau wordt in den plaats van den heer Reyneveld met 4 stem men benoemd den heer v. d. Berg, 3 stem men worden uitgebracht op den heer van Egmond. Bij de rondvraag acht de heer de Jong het wenschelijk dat de voorzitter van af deze plaats de praatjes bestrijdt, welke de ronde doen, alsof de levering van steen voor de be strating ten onrechte niet wordt opgedragen aan de firma van LeeuwenBoer. Beweerd wordt dat alhoewel de prijzen lager zijn, toch de levering zal geschieden van buitenaf; allerlei praatjes doen de ronde, alsof de heeren Oppelaar en de Jong, ge noemde firma tegenwerken. De voorzilter spreekt zijn spijt uit dat on bevoegden zich hierin mengen. Persoonlijke belangen moeten met algemeenen niet wor den verward. Genoemde firma zou de hoe veelheid niet kunnen leveren dan alleen door het bijkoopen bij andere firma's. Ten tweede winnen de waalsteen (vlam ovens) het verreweg van de Rijnsteen, wat de duurzaamheid en het waterhoudenheid aangaat, en maakt ten slotte nog een prijs verschil van f 0.19 per M3. De definitieve beslissing is nog niet geval len en de mogelijkheid nog niet uitgesloten dat genoemde firma ook nog een gedeelte levert. De heer v. d. Berg merkt op dat een boom bij v. d. Herve zeer hinderlijk voor het auto verkeer, waarop de voorzitter zal letten. Hierop wordt de vergadering gesloten. De Geref. Jpngedochlersvereeniging „Maria-Martha" hield haar jaarvergadering in het lokaal achter de Geref. Kerk. Vele ouders en belangstellenden waren aanwezig, waaronder ook afgevaardigden van de Geref. Jongel.- en Knapenvereeniging. De verslagen getuigden van groei, alhoewel het aantal leden grooter moest zgn- Tal van voor drachten en samenspraken werden gehouden. Het samenzijn werd gesloten door den heer J. Batelaan. Na oproep van den burgemeester wa ren eenige bewoners van den Hoogewaard in één der lokalen van de openbare School vergaderd, waar de hoofd-ingenienr van de Lichtfabrieken te Leiden breedvoerige in lichtingen verschafte over de vooideelen 'Van electriciteit. Vervolgens werden een drie tal films afgedraaid, welke de groote ge makken voor huiskamer enz. van de elec triciteit toonde. De burgemeester dankte de heeren uit Leiden voor hun bereidwilligheid en wekte op tot aanschaffing. WOUBRUGGE. Donderdagmiddag geraakte het doch tertje van den heer de B. in de Woudwate ring Dank zij de tegenwoordigheid van geest van den knecht vaD bakker Walraven, die zich te water begaf werd de kleine gered. Ter nagedachtenis aan huD voorzitter, besloten de kerkvoogden der Ned. Herv. ge beente alhier een gedenksteen te plaatsen op het graf van wijlen den heer van der Waa. Op de begraafplaats droeg ds. Kijne na mens kerkvoogden, na een toepasselijk woord, deze steen aan de familie, welke le genwoordig was, over. De heer Joh. van Reenen dankte namens de familie, genoemd college, voor dit ge schenk. Op den steen staat: „Jes. 40: 6—8. Ter gedachtenis aan onzen voorzitter Wig- gert van der Waa, overleden 21 September 1925, Kerkvoorgden Ncd. Herv. Kerk V ou- brugge". ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Hendrika, D. v. Wil helmus Boere en van Cornelia van Rijn. Johanna Theresia, D. v. Heaidrik Reijn en van Theodora Bezuijcn. Gozewina W\l- helmina, D. v. Gerrit Hol en van Gcrdina Hendrina Kruissen. Ondertrouwd: Franriscus Cornelia Sluij. ter, jm. 30 j. en Neeltje Maria Meijers, jd. 20 j., te Mooj-drecht. De prijs der melk is alhier met 1 oent per liter verlaagd en bedraagt nu 12 cent per liter. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Lamberlus, zoon van L. Hol en A. Valk. Willemina Catharina, dochter van A. van der Meer en B. Grauwelman. Adrians, dochter van H. Café en J. Baas. Kornelis Johannes, zoon van J. Ploeg en H. Docter. Maria, dochter van P. Clemens en M. van den Berg. Govert, zoon van T. Jliedema en L. Bakker. Ondertrouwd: L. Geluk, 27 j. en T. Tam boer, 21 j. C. J. Ket, 22 j. en K. Koolhaas, 20 j. P. Franzen, 21 j„ en K. Verhulst, 23 jaar. Gehuwd: A. Doets, 27 j. en G. A. Spran- gers, 23 j. Overleden: Dirk Kuiken, 61 j., gehuwd met J. van Driel. Maria van der Beek, 70 j., weduwe van C. de Groot. Cornelia van Gellekom, 2 j., dochter van J. van Gellekom en R. Bouwers. Jacoba van Exter, 62 j., weduwe van J. den Rooijen. Cornells Kracht, 78 j. Adrianus Hendricus van Beek, ongeh., 19-jarige zoon van II. T. van Beek en F. R. A. M. Bonhofier. In een daartoe te Hoofddorp gehouden vergadering is definitief besloten Over te gaan tot oprichting van een afdeeling van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en vacantiekolonies. Een voorloo- pig bestuur werd samengesteld, bestaande uit de heeren G. A. A. Knaap, voorzitler, D. Helder en J. P. van Bruggen en de dames mevr. Slob en Zuster Feikema. Eerstdaags zal worden overgegaan tot vaststelling van de statuten en het huishou delijk reglement. KATWIJK AAN ZEE. Dierenbescherming. liet was een goede gedachte van liet be stuur der afdeeling Katwijk van de Neder- landsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren om gisteren de Katwijksche school jeugd een Icerzamen en prettigen avond to bezorgen door de vertooning van de mooie film: „Wat de dieren ons te zeggen hebben". In verschillende acten werd zoowel het mooie van hel ongerepte natuurleven der dieren als liet dikwerf treurige lot van die ren in gevangenschap of. erger nog. ten prooi van onnoodige kwelling de jeugd op sprekende wijze voor oogen gesteld. Itet lilmheeld van den volijverigen inspecteur der Vereeniging, den bekenden heer Ennik, krachtig optredende in gevallen van ruw heid cn wreedheid, wekte aller sympathie en het optreden van jeugdige leden eener bri gade lot het verschaffen van eerste hulp bij ongelukken.... van dieren werkte als een krachtig opwekkend voorbeeld. Hel jonge volk. dat bij den laalslen opsiel- len-wedstrijd misschien niet altijd recht wist, waarover het nu eigenlijk eens te heb ben, heeft voor een volgenden wedstrijd nu stof le over. En zelfs zonder de door den Voorzitter der afdeeling. ds. Eikelenboom reeds weer in uitzicht gestelde prijsjes komen er vast heele verhalen los. De Ned. Vereen, tot Bescherming van Dieren is zeker een groot aantal warme vrienden onder de Katwijksche jeugd rijker geworden. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Kerk alhier is in de vacature B Verdoes verko zen de heer Abram Ouwehand Dz. VOORHOUT. Het bilumenwerk aan de wegén onder Sassenheim-Voorhout-Noordwijkerhout is thans definitief gegund aan de Hollandsche Betonmaalschappij fe 's Gravenhage voor f 166.690.91, zijnde f 159.800 aannemingsom plus f 6890.91 voor overwerk wegens bree der wegdek. Het maken van een brugdek in gewapend beton, met bijkomende werken voor „De Bultbrug" is opgedragen aan den laagsten inschrijver, de Hollandsche Betonmaal schappij te 's Gravenhage, voor f 3900. De deelname voor den „stillen om gang" is dit jaar weer zeer groot. Niet min der dan 108 personen uit deze gemeente zullen daaraan deelnemen. Nabij het café „De Bonte Koe" alhier had de verkooping plaats van kerksehapen. Aangevoerd werden 38 stuks. De prijzen varieerden tusschen 42 en 46 gulden per st. VOORSCHOTEN. Staatk. Gerei. Partij. Gisteravond had in de achterzaal van hotel Peurloo een vergadering plaats van de Staatk. Geref. Kiesvereeniging, waarin als spreker optraa de heer A. J. Kersten, lid van de Provinciale Staten, nit Rotterdam, i met het onderwerp: „Wat ons te doen staat". Do vergadering werd geleid door den heer Le Main en geopend met gebed en voorlezing van 2 Kron. 12. De heer A. J. Kersten gaf een inleiding tot zjjn titel van zjjn onderwerp, wat ons te doen staat in verband met de opge richte kiesvereeniging voor Voorschoten en omstreken en de verkiezingen, die op han den zjjn. Spr. ging na wat do Chr. regee ring heeft gebracht en dan maakt een diepe teleurstelling zich van hem meester. Het volk wordt voorhouden, dat Roomsch- Katholiek hetzelfde is als Anti-Revolutionair of Chr. Historisch, maar dit is niet waar, zjj zjjn niet Calvinistisch. Op grond ook van de geschiedenis kunnen wij nooit met de Katholieken samenwerken. Vervolgens werden besproken: de Olympische Spelen, het Nea.-Belgisch verdrag, van extra-treinen op Zondag, enz., wat door de overige Chr. partijen wordt goedgekeurd. Daarom is het niet om het even, wie er achter den Mi- nisterstaiel zit. Onze voorvaderen hadden een vaste Ijjn in hun beleid en deze vaste ijjn, die Gereformeerdo politiek, wil deze partjj doorvoeren, ook in de provinciale po litiek. Geen samenwerking met de roomscb- Katholieken. Nadat spr. nog heeft gesproken tegen vaccine-dwang, premievrij Staats pensioen, en de vrouwen heeft aangeraden geen stem uit te brengen op de candidaten, ornaat hij haar toejuicht, die zich daarom in de gevangenis laten brengen, besluit hij zjjn rede met er op te wijzen, dat alleen verbetering kan komen, wanneer mannen in het bestuur worden gebracht van de Staatk. Geref. Staatspartij. Door een tweetal personen werden vragen gesteld, waarna de heer Lemain de vergade ring, die slechts matig bezocht was, sloot met dankgebed. Ds. Forlgens alhier staat nummer één op een zestal van de Ned.-Herv. Gemeente te Leeuwarden. WARMOND. Warmond'! Fanfare. Toen Warm. Fanfare gisteren te kwart Over acht met nummer één van het pro. gramma „MarChe des Snobs" haar 12e win- ler-uitvoering opende, was in de groote zaal van hotel „De stad Rome" geen plaatsje on bezet. Na deze marsch, welke vlot en zuiver werd geblazen, nam de voorzitter het woord en heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder eenige nieuwe ingezetenen, die voor de eerste maal een uitvoering van Warm. Fanfare bijwoonden en sprak de hoop uit, dat zij zich dezen avond zoo zou den amuseeren, dat zij in het vervolg, even als de andere aanwezigen, trouwe bezoe kers van de uitvoering zouden worden. Met een kort woord herinnerde spreker er aan dat deze uitvoering de viering was van het zesjarig bestaan. Wat dc vereeniging in die zes jaar gepresteerd had, bewijzen de vele medailles, welke aan het vaandel hangen, aldus spreker. De verdere nummers van het programma, welke alle zeer goed ten gehoore werden gebracht, verdienden zeer zeker het lang durig applaus en bewijzen dat het Fanfare onder zijn eminenlen directeur den heer Boldcrdijk ijverig heeft gestudeerd. Wat de diverse nummers betreft, willen wij nog noemen de wals „Flols du Danube", welke moeilijke muziek uitmuntend werd gespeeld. Na de pauze werden een drietal stukjes ten tooneele gebracht, die dikwerf een scha terend gelach deden opgaan. Er werd uit stekend gespeeld, alle speelsters en spelers waren best in hun rol. Zoowel de muziek ais de tooneelstukjes doen ons naar een volgende uitvoering ver. langen. Wanneer Je Amerikaansch. millionnair bent én in Parijs je intrek genomen hebt in een der allergrootste en rijkste hótels, in een der z.g. „palaces", dan is hét niet zoo moeilijk om eens een kijkje te gaan nemen in een van de geheime opium-kitten, die hier en daar in Parijs, en vooral op Montmartre, meer voorkomen dan men zoo oppervlakkig wel denken zou. In die groote „palaces" zijn er gidsen, kellners en chas seurs. die zich tot de beschikking stellen van de gasten om die natuurlijk tegen een hoog drinkgeld te begeleiden tot in de geheimste hoekjes van Parijs. Maar voor een „gewoon" mensch, voor iemand, die niet bekend staat als bezitter van duizenden en duizenden runderen of varkens ergens in Arizona of in een andere streek van het groote Amerika, voor die is het een heele toer om daar toegang te ver-, krijgen, daar angstvallig die plaatsen ver borgen worden gehouden voor alles wat politie of poiitie-verklikker zou kun nen zijn misschien. En inderdaad voert de Parijsche politie een onafgebroken strijd togen al wat in verband slaat met den handel in verdoo-i vingsmiddelen als opium, morphine, cocaine. Bijna iederen dag worden er han delaars gesnapt, onophoudelijk worden er invallen gedaan in verdachte huizen. En toch gelukt het nog maar niet om die centra, waar dood en verderf gekweekt worden, geheel uit te roeien. In ieder onbekend gezicht vreezen dus de eigenaars en stamgasten van die plaatsen een politie-inspecteur of politie-spion te zien. En zelf9 handelaars, die hun onr bekend zijn vertrouwen ze niet; want me-i nigmaal gebeurt het, dat politie-inspecteurs zich als handelaars of koopers voordoen om zoo langzamerhand het vertrouwen der anderen te winnen. En zelfs onder de ge bruikers, onder de opium-schuivers z^lf, schuilen er hier en daar door de politie duur betaalde verklikkers. Niemand is le vertrouwen! zoo luidt hun principe, en zoo laten ze ook niemand toe in hun milieu, dan met een degelijke introductie. Het toeval wilde echter, dat ik kennis maakte met een Amerikaansche journaliste.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9