Na. 20552 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 14 Maart Derde Blad Anno 1927 Rels ndrukken uit Sovjet-Rusland KORFBAL. Uitslagen van gisteren. NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. West I Zuid: DeetosFluks 11; H.K.V. „flet Zuiden 12. Oost I A: RapiditasNovioraagum 13. Jioord I: VoorwaartsFriso 20; W. K jinea 20; S. S. S.Rood/Zwart 11. West II F: Fluks 2Eibernest 2 35. Bonds-seriewedstrijden. Om den zilveren torf- Afdeeling N.-Holland: Koog/Zaandijk .-Eendracht 50; O. S. C. A.Swift 34; I). T. V.Ready/Tecka 13; Haarlem Wes'.erkw. 2 1—0: D. V. D.D. D. V. 0—1: Pe Gooier9K. V. O. I0; K. V. D—Oos- erpark 5—2; K. V. K. V—Westerkw. 2—1 Afdeeling Z.-Holland O. S. C. RH. B. S. 1—1; VeloxVitesse 32. Zilveren N. v. d. Dag-Bal: Afdeeling E: Vitesse II—Het Zuiden 3 2—5; H. S. V. 2 -Velox 2 2—2. Overzicht. Fluks heeft gisteren een goede prestatie jeleverd door in Dordrecht tegen Deetos ge lijk te spelen. Evenals overal elders beeft ook deze wedstrijd van de weersomstandig- teden te lijden gehad. Een onzer medewer- ters vertelt hieronder over deze ontmoe te Het Zuiden heeft in Den. Haag weten te rmnen. Juist toen verwacht werd, dat ook iier een gelijk spel het eindresultaat zou rorden, moest een der Haagsche spelers uit tillen. De invaller, die hem kwam vervan- zag het winnende doelpunt tegen zich r.ien. Mede door het gelijke spel van Dee- is deze overwinning voor het Zuiden ia bijzondere beteekenis. Verder heeft de competitie geen verras sen gebracht. In de wedstrijden om den Zilveren Korf ad een onvolledig Vitesse ditmaal ont maken o.m. van Dissel en v. d. Noordaa w Veloz geslagen. In de eerste helft ging wedstrijd vrijwel gelijk op, na de rust ad de thuisclub bij tijden een overwicht, at echter geen doelpunten tengevolge had. In de 2de ronde (afd. Z.-Holland) komen ians Velox. O. S. C. R. en Eibernest. Ver- er zal een der verliezers (H. B. S. of Vi- sse) bijlolen voor de 2de ronde. Voor den Zilveren Nieuws v. d. Dag-Bal meuvelde een zeer onvolledig Vitesse II ^en het 3de twaalftal van het Zuiden, na «Dvankelijk een voorsprong van twee doel- mnten te hebben gehad. S. D. O., dat voor te 1ste ronde vrijlootte, is thans de eenig ungebleven Leidsche deelneemster. VELOX—VITESSE 3—2. Velox bracht haar volledige twaalftal in :et veld, maar speelde in een nieuwe op telling. Vitesse had verscheidene invallers, a. voor mej. PinoPost, van Dissel en v. L Noordaa. Met den wind in den rug spelend, Is Velox :el eerst in den aanval. De Vitesse-verde- liging bewaakt den R'damschen aAnval uuwlettend, zoodat er slechts enkele onge vaarlijke schoten gelost worden. Vitesse iifelt onwennig op het kleine terrein. Des- idanks schept de Leidsche aanval zich •mige goede kansen, maar telkenmale doet harde wind den lichten bal van richting ^anderen, zoodat ook hier succes uitblijft. een kwartier spelens lost Happel een t schot, dat ditmaal niet van richting -ordt veranderd, maar zijn weg door den torf vindt Zoodoende leidt Velox (101. [elox wordt hierdoor aangemoedigd en vrij- toedig na het eerste doelpunt, schiet mej. hapers het tweede doelpunt der thuisclub (20). Na de wisseling is het spel weer rieeld. La Rivière lost eenige goede scho- i, die echter naast gaan. De Vilesse-aan- d blijft gevaarlijk en als UittenbToek zijn lenstander Mazure weet te ontloopen, i Vitesse haar eerste doelpunt te pak- (21). wlesse is nu een tikje sterker dan haar ïenparlij. Desondanks is het volgende elpiint voor Velox door een schouderschot ft-n Molenaar Sr. (311. Van den uitworp maakt de Leidsche aanval zich vrij en 'iser scoort een fraai en gelukkig doel- ■wit (321. Met ongewijzigden stand komt fe rust. In de tweede helft heeft Vitesse den wind J*. Bij vlagen valt zij gevaarlijk aan. anneer doelpunten uitblijven ook Velox ;'?&k verder niet bij machte van haar sen te profileeren verslapt de wed- frijd. Zonder noemenswaardige gebeurte- :*sen verstrijkt de lijd. en bij het einde •t de stand nog steed9 in Velox' voordeel DEETOS—FLUKS 1—1. Te kwart vóór twee werd begonnen onder ling van scheidsrechter v. Driel. Schuin 'ar het veld stond een straffe, koude wind begin is voor Deetos. De bal is een rtier lang vrijwel steeds in den aanval 'e Deetos. De Fluk9-verdediging plaatst ftht en lè langzaam uit. Dan komt er wat betering, en het Fluks-midden plaatst nu snel uit, hoewel het veel last van den :ltö heeft. In den aanval wil het niet vlot- |D De heeren krijgen den bal tè laat „voor" helemaal niet. Bemmel lost eenige verre ■oten, die geen succes hebben Het spel 1 gelijk op en neer. De verdedigingen zijn aanvallen de baas, mede met hulp van wind Na ruim een halfuur ontstaat het fe doelpunt. Na eenige geharrewar onder Paal weet mej Smits den bal in den te deponeeren (101. Fluks is geens- ontmoedigd, en gaat integendeel ste\i- *Pelen. Dit heeft tot gevolg, dat de laatste minuten der eerste helft de bal meestal Men Rluks-aanval is Het samenspel wil Dog niet vlotten, zoodat de rust met foor Deetos ingaat k tweede helft zijn beide partijen vrij den elkaar opgewassen. Af en toe is 3 iets in de meerderheid. i 10 minuten weet Bemmel vrij te ko- en van tamelijken afstand gelijk te 7 maken (11). Het volgende Fluks-midden is goed in afnemen, vrij slecht in doorbren gen. Toch heeft Fluks den bal meer in haar aanval. In dien aanval gaat het echter bar slecht De dame9 worden zeer zwaar ver dedigd en de heeren krijgen vrijwel geen kans. Alleen Louwrier schiet af en toe. maar dan nog bijna van het lijntje. In den Deetcs- aanval zit geen systeem. Het is slechts hard loopen en forceeren. Ressenaar probeert bij een schouderschot van Wijnhoven te komen waardoor hij een strafworp veroorzaakt Een speelster neemt den strafworp, doch mist hopeloos Door het goede verdedigen worden er slechts verre schoten gelost. Kort voor het einde onderneemt eerst Deetos, daarna Fluks eenige gevaarlijke aanvallen. Louw rier lost een ver schot, dat juist over gaat en dan is het afgeloopen. Het gelijke spel. dat de verhouding weer geeft, beteekent voor Deeto9 een tegenvaller met het oog op het kampioenschap. Het Dordtsche publiek was nogal rumoe rig en moest door den scheidsrechter lol kalmte worden gemaand. GYMNASTIEK. UITVOERING VAN „DONAR". Een prachtige propaganda-avond. Het was al jaren geleden dat de Leidsche gymnastiek- en athletiekvereeuig ng Do- nar" een openbare uitvoering had gegeven, doch ditmaal had zij de stoute sch Mjiicn dan toch eens weer aangetrokken en wij constateeren het met genoegen met on getwijfeld zeer gunstig resultaat. Ook Je publieke belangstelling viel mee, zooiat Donar deze uitvoering als welgeslaagd kan beschouwen. Voorzitter Herweyer sprak in z'n openingswoord z'n tevredenheid uit over die vrij groote opkomst, want zeide hij onbekend maakt onbemind, en waar de ver- eeniging in zoo langen tijd geen uitvoering heeft gegeven is dat laatste stellig in zeke ren. zin van toepassing. Spreker heette in het bijzonder welkom: den beschermheer van Donar, den heer Suringar; verder de afgevaardigden der Leidsche Burgerwacht, den heer Vriend, referendaris van onder wijs, den heer AnL Metz, ambtenaar, belast met het toezicht op de scholen; vele leden der Kustwacht, eercleden, en afgevaardig den van talrijke vereenigingen. Van den burgemeester was tot z'n spijt bericht van verhindering ingekomen. Spreker wilde ten slotte niet, zooals te doen gebruikelijk is, een overzicht geven van de gebeurtenissen der afgeloopen jaren, omdat zulks te veel tijd en geduld zou vergen, doch vestigde er alleen nog even de aandacht op dat het le dental in de laatste paar jaren is verdub beld en eindigde met dank te brengen aan allen, die dezen avond hun medewerking zouden rerleenen. Het werk-programma omvatte verder een achttal nummers, die in een buitengewoon vlot tempo zijn afgewerkt, zoodat de uitvoe ring reeds even vóór halfelf kon worden beëindigd en de danslustigen al vroeg in de gelegenheid werden gesteld hun offer aan Terpsichoré te brengen. Snél ging alles; snél, zooals het gymnasten en alhleten be taamt, en daarbij over het algemeen zoo correct en beheerscht dat elk nummer op zichzelf weer een krachtig pleidooi te meer werd voor de goede zaak der lichamelijke opvoeding. Laat ons. eerlijk erkenpen dat dit de beste en aardigste uitvoering is ge weest van heel het lange winterseizoen en dat ons hier, onder leiding van den heer Koopmans, het mannenturnen is gedemon streerd op een wijze zooals wij dat slechts zelden te zien krijgen en die leeraar en leden tot eer strekt. En wanneer wij hierbij gaan zoeken naar de oorzaken, dan meenen wij die te kunnen vinden, niet alleen in de juiste leiding en den goeden clubgeest, doch vooral ook in het feit, dat Donar naast de gymnastiek ook de athletiek beoefent en de harmonische ontwikkeling van het lichaam veel meer nog dan anders wordt bevorderd. Beide sporten gaan samen, zijn in wezen één; en waartoe zij gecombineerd kunnen leiden heeft deze uilvoering van „Donar op overtuigende wijze laten zien. Begonnen met aardig samengestelde en goed vertolkte algemeene vrije oefeningen, werden vervolgens brugoefeningen gegeven door de eerste afdeeling, die zich van een zeer goede zijde heeft laten kennen. Even als later aan de rek werden de somtijds moeilijke oefeningen op keurige wijze ver tolkt Het was vlot en toch rustig, het was krachtig en beheerscht en gaf de overtui ging van een ernstig voorbereide training. Als een welkome afwisseling kwam thans een athlelick-demonstratie. zijnde voorbe reidende oefeningen tot: hordenloop, kogel- stooten. discuswerpen en speerwerpen en besluitende met den Schotsen sprong. In een verkorte les aan de jongensafdeeling werd het publiek een inzicht gegeven van wat er op een lesavond alzoo geschiedt en men heeft daargij zoüder twijfel geconstateerd dat deze jeugdige Donar-leden een schitte rende leerschool doorloopen, die hen in slaat zal stellen binnen afzienbaren tijd de prestaties der werkende leden te benaderen en zelfs te overtreffen. Kijk, we zijn niet gewoon ons in onze verslagen aan zeer bij zondere lofuitingen te „bezondigen maar wanneer men nu eens iets ziet dat al het andere in ruime mate overtreft, dan is er dunkt ons toch reden om uit den band te springen en uiting te geven aan voldoening en enthousiasme. Wij waren zoo langzamerhand tot de idee gekomen dat het vrouwenturnen interessanter was gaan worden dan dat der mannen, maar de uit voering van Zaterdagavond heeft ons weer bekeerd Hoe goed immers was verder niet alleen dat klassikaal bruglurnen en dat nummertje tremplin-paard. maar speciaal ook tenslotte die Niels Bukh-oefeningen, waarmede het programma werd besloten Individueel waren er ook daarbij zwakke lingen te vinden, maar het geheel was bui ten kijf van. voor Leiden, superieure kwa liteiten, en het is daarvoor dat wij Donar gaarne onze hulde brengen. Tot besluit nog één opmerking, en wel deze dat wij het betreuren dat de heer Herweyer in zijn openingswoord zich niet slechts bepaalde tot het aanstippen van hel conflict in den Leidschen Turnkring en de daarop gevolgde uitzetting uit het Gymnas- tiekverbond, maar er ook beschouwingen en conclusies aan vastknoopte, die: le. op een avond als deze volkomen misplaatst waren, 2e. eenzijdig voorgesteld, en 3e. op z'n minst gesproken blijk gaven van weinig tactisch inzicht. Dat hij daaraan nog een minder prettige benoemingsgeschieder.is vastknoopte maakte het voor hem slechts erger en wij zijn dan ook overtuigd dat me nigeen zich even aan die „beschouwingen" zal hebben gestooten. De heer Herweyer had verstandiger moeten zijn en deze eenige wanklank van de uitvoering moeten voor komen. DE JAARVERGADERING VAN HET K. N. G. V. Het bestuur herkozen. Zaterdag en Zondag is te Amsterdam de jaarvergadering gehouden van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond. Notulen en jaarversla gen werden goedgekeurd, zij het na eenige opmerkingen van Amsterdamsche zijde. Een bestuursvoorstel om het verplichte abonne ment van het Turnblad op te heffen werd aangenomen. In den vervolge, d. w. z. voorloopig voor twee jaren, zal slechts 10 pCt. der leden het Turnblad gratis ontvangen. De contributie kan hierdoor, voor dit jaar van f2.50 tot f 2 verlaagd worden, terwijl het volgend jaar de contributieverlaging nog grooter kan zijn. De uitkeering aan de kringen werd op 50 cent per lid bepaald. Een voorstel van den Amst. Turnbond om van de reglementaire orde af te wijken en in behandeling te nemen „de kwesties in het K. N. G. V. en de grieven tegen het huidige bestuur" werd verworpen, naar de „Crt." meldt, met 16 stemmen voor, 25 te gen en 12 blanco. Het bestuur werd als volgt samengesteld: voorz. mr. N. Groenewegen, seer. J. M. Scheffer, penn. L. J. A. van Eke- ren, vice-voorz. dr. J. H. O. Reijs, toege voegde leden J. Hop, W. de Graaf, A. Vis (Sneek), J. J. Schiphorst, technische leden W. Boer, J. H. F. Sommen en H. Heukels. Tot leden van de Medische commissie worden benoemd dr. .1. II. O. Iteijs, dr. A. A. Weinberg en dr. A. E. Marcus (Zwolle). Als redacteur van het gewijzigde Turnblad zal de heer J. J. Th. Bakker fungeeren. De bestuursbepaling waarin het K.N.G.V. verdeeld wordt in 27 turnkringen, wordt in dien geest veranderd, dat het Verbond voortaan uit 28 kringen zal bestaan. Besloten wordt de Bondsuitvoering ter gelegenheid van de viering van het zestig jarig bestaan van het K. N. G. V., Pinkste ren 1928 te Utrecht te doen plaats vinden. Met de K.N.A.U. zal op de meest vriend schappelijke wijze een overeenkomst wor den gesloten. Na een korte rondvraag sluit de voorzit ter de vergadering. WIELRENNEN. LEIDSCHE REN- EN TOERISTVEREEN. „SWIFT". Een welgeslaagde propaganda. In de groote zaal van café „l'Union" gaf Zaterdagavond bovengenoemde vereeniging een welgeslaagde uitvoering, welke èn als feestavond èn als propaganda-middel in alle opzichten aan zijn doel heeft beantwoord. De voorzitter, de heer H. Kanbier heette de aanwezigen welkom op dezen achtsten feestavond en deed een beroep op de niet zeer talrijke bezoekers om mede te werken de uitvoering zoo goed mogelijk te doen sla gen. Inzonderheid begroette spr. de heeren F. Hirschman, P. T. de Jong en G. Holtrop, die zich bereid verklaarden de jury te vor men en den heer Juda, die speciaal voor deze gelegenheid uit Groningen was overge komen. Ten slotte bedankte spr. nog degenen, die zoowel voor de zomerwedstrijden als voor dezen avond prijzen beschikbaar stelden om te eindigen met den wensch, dat allen zich terdege zouden amuseeren. Toen de gordijnen ten tweeden male van een gingen stond daar op het podium in ste vig wollen trui niemand minder dan Piet Moeskops, bij zijn verschijnen met luid applaus begroet. De heer Kanbier opnieuw het woord ne mende dankte hem voor de groote eer Swift aangedaan door hier tegenwoordig te willen zijn. Over zijn prestaties in de wielersport achtte spr. het niet noodig uit te weiden; zijn vijfvoudig wereldkampioenschap zegt meer dan woorden vermogen te doen. Slechts wil spr. hier den wensch uiten, dat voor Moes kops de toekomst even succesvol als het verleden zij. Onder luide bijvalsbetuigingen bood spr. hem daarna een krans, een Leid sche kaas en een ets in lijst, voorstellende de Marekerk, aan als een herinnering aan het Leidsche „Swifl". Hierna hield de heer G. Holtrop, propa gandist van den N.W.B., een vlotte feest rede over de beteekenis van de wielersport uit het oogpunt van maatschappelijk belang, waarbij spr. er in het bijzonder op wees, hoe vooraanstaande alhleten zooals de Fin Nur- mi, het Urugueesche voetbalelftal enz., niet alleen belangstelling trekken van de geheele sportlievende wereld, maar tevens de aan dacht vestigen op het land, dat zij vertegen woordigen en op het volk, waarvan zij zo nen zijn. Het is daarom, aldus concludeerde spr., terwille van het landsbelang onze dure plicht, alle krachten van beteekenis, welke wij in ons midden hebben, behoorlijk tot uiting te doen komen en daarnevens zorg te dragen, dat jongemannen met sportieven aanleg in staat gesteld worden, hun krach ten geheel en al te ontwikkelen. Nadat het Trio Timm de aanwezigen een half uurtje kostelijk vermaakt had met hun aardige liedjes, had de voorstelling der ren ners aan het publiek plaats, gevolgd door een exhibition van de sprint door „Big Pete". Hierna werd een aanvang gemaakt met de wedstrijden op hometrainers, die dank zij de waarlijk keurige voorbereiding een zeer vlot verloop hadden. Aan de organisatoren daarvoor onzen lof! Ten slotte werd nog door het trio Timm opgevoerd de klucht in één bedrijf „Henkie, o Henkie", welke de lachspieren danig in beweging bracht. Een opgewekt bal besloot de uitvoering. De uitslagen waren: 1 K.M.-wedstrijd, uitsluitend voor „Swift"- leden: lste serie: 1. F. Pluym2. II. J. Jaspers; 8. D. Wurzer. 2e serie: 1. Jaspers; 2. Pluym; 3. Wurzer. 3de serie: 1. Pluvm; 2. Wurzer, 3 Jasper* Totaal-klassement: 1. Pluym, 4 punten (snelste tijd 32 sec.); 2. Jaspers 6 p.; 3. Wur zer, 8 p. 3 K.M.-wedstrijd tusschen de kampioenen der vereenigingen Sparta, Hollandia, Kam pioen (alle te Den Haag), Germaan, Gazelle en Olympia (Amsterdam) en Swift (Leiden). le serie: 1. Hendriks (Sparta), 2. Kop (Swift), 3. Wulters (Gazelle). 2e serie: 1. Matla (Kampioen), 2. Groene wegen (Swift), 3. Breincr (Olympia). 3de serie: 1. van Wansum (Hollandia), 2. \'an der Wilk (Swift); 3. Nouthuys (Ger maan). 4de serie: 1. Hendriks (Sparta); 2. Groene wegen (Swift)3. Nouthuys (Germaan\ 5de serie: 1. van Wansum (Hollandia), 2. Bremer (Olympia); 3. Kop (Swift). 6de serie: 1. Matla (Kampioen); 2. Wul ters (Gazelle); 3. van der Wilk (Swift). 7de serie: 1. van der Wilk (Swift); 2. Hen driks (Sparta); 3. Bremer (Olympia). 8ste serie- 1. Groenewegen (Swift); 2. Wulters (Gazelle); 3. van Wansum (Hol landia). 9de serie- 1. Matla (Kampioen); 2. Nout huys (Germaan)3. Kop (Swift). Totaal klassement Stedenwedstrijd: 1. Den Haag (12 p.); 2. Leiden (19 p.); 3. Amster dam (23 p.). Idem persoonlijke prijzen: 1. Matla 3 pun ten (snelste tijd 1 m. 31 4/5 sec.); 2. Hen driks 4 p.; 3. van Wansum 6 p.; 4. Groene wegen 5 p. Na afloop reikte de heer Kanbier de prij zen uit. SCHERMEN. HET TOURNOOI TE PRAAG. De uitslag van de finale op degen in het tournooi te Praag is: 1. Ricardi (Italië), 2. Ragnot (Italië), 3. Kap. De Jong (Ned.); 4. Amselli (Italië). Onze landjenoot Kunlze is in de finale op floret geplaatst met 7 Italianen. De „Crt" meldt nog nader dat gisteren de wedstrijden op sabel zijn gehouden waaraan 48 schermers deelnamen. De Hollanders behaalden eenige fraaie successen. Kapt de Jong, Driebergen en W. Brouwer wislen zich in de finale te plaat sen met Tijf Italianen en twee Cechcn. BILJARTEN. NEDERLAAG WED STRIJD EN T VIERKANTJE. De uilslag van den wedstrijd 't Vierkantje de Bijenkorf luidt: B. de Roo CV.) fl. v. Well (B.) H. v. d. Nat B. Bekkering C. v. d. Burg F. Burgerjon J. Bergman P. Roman J. J. Doove II. Ververs Bijenkorf 461, 1 gcw. partij. SCHAKEN. COMPETITIE ZUID-HOLLAND. GROEP D 3de KL. De wedstrijd Haagsche Arb. Schaakclub IIILeidsch Schaakgen. III, op 15 Februari jl in Den Haag gespeeld en afgebroken in den stand 27»37», 1 partij te beslissen (het lste bord) en drie nog le spelen par tijen is thans befiindigd. De partij aan het lste bord werd verloren verklaard voor Lei den. Voor de 3 resteerende partijen wonnen de heeren F. de Bruyn en A. Bijl respectie velijk aan het 2de en het 10de bord De partij aan het 9de bord ging verloren wegens plotselinge verhindering van den Leidschen speler. De eindstand is nu 5'/j47» in hel voor dcel van het Leidsch Schaakgenootschap. HET TOURNOOI TE NEW-TORK. De veertiende ronde van het New-York- sche tournooi heeft de positie van den lei der onveranderd gelalen, zegt de „Crt.". Capablanca maakte remise met Aljechin na 28 zetten. Nimzowitsch werd opnieuw door Vidmar geslagen. Dit was de kortste partij van het tournooi. welke slechts 22 zetten duurde. Spielman won van Marshall na 29 zetlen. De afgebroken partij tusschen Marshall en Nimzowitsch eindigde in re mise na 47 zetten. De stand is thans: Capablanca 10, Alje chin en Nimzowitsch 77», Vidmar 67», Spielmann 57», Marshall 5 p. pnt brt. h.a. rem. 125 25 17 5— 77 25 14 3.08 125 24 15 5.20 40 23 5 1.73 63 37 19 1.70 125 37 8 3.37 125 65 20 1.92 103 65 7 1.58 125 72 15 1.70 116 72 9 1.61 4 gew. partijen. Door Mevr. E. WIRTZ-BLOK. DE SOVJETSIDEEEN IN THEORIE EN PRAKTIJK. II. Oorspronkelijk werd de Sovjet-Russische- Staat in Rusland door 16 mannen gesticht, die zich de leiders der arbeiders noemden Wanneer men echter het beroep dier 16 mannen nagaat, dan valt het onmiddellijk in het oog, dat zelfs niet één hunner ooil een gereedschap in handen gehad heeft Het is eene parodie, wanneer men de groote platen ziet, die in arbeiderswijken verspreid zijn, en waarop Lenin wordt afgebeeld als smid op het aanbeeld een stuk ijzer ver werkend. Deze 1G mannen hebben het klaar welen te spelen onderling de verschillende rollen te verdeelen en de macht over een land van 150 millioen menschen in handen te nemen. Drie hunner zijn reeds gestorven. Van de resteerende 13 zijn er nu reeds 4 in oppositie en de overgeblevenen 9 zijn de onbeperkte leiders van de 400.000 leden der Communistische partij in Rusland. Dit ge- lal was oorspronkelijk een half millioen, maar men heeft een paar maal een groote zuivering moeten houden, omdat men vrees de, door verschillende ontevreden elemen ten niet meer heer in huis le kunnen blij ven. Uit deze cijfers ziet men, dal vier der leiders afgevallen zijn en 1/5 der leden Laat ik nu aannemen, dat de helft, oftewel 200.000 leden arbeiders zijn; daar de Sovjet statistiek een getal van 15 millioen arbeiders aangeeft, ziet men, dat slechts 1,33 pCt. der arbeiders georganiseerd is. Ik neem nu aan. dat de andere 200 000 leden door ambtenaren zijn samengesteld. Dezelfde statistiek geeft aan, dat er in Rus land 2 millioen beambten bestaan. Dit getal is volgens mijn opvatting echter veel meer, maar zelfs het cijfer van 2 mil lioen aannemende, zien wij er dus maar 10 pCt. georganiseerd. Men ziet uit deze gegevens, dat Rusland het land van hel Sovietisme en het Bolsje wisme du9 absoluut niet rijp is voor het bolsjewisme, en dat deze negen leiders zich slechts door een systeem van terrorisme kunnen handhaven. Heeft trouwens Lenin op een groot con gres niet zelf het faillissement van het bolsjewisme uitgesproken, toen hij heeft moeten verklaren, dat Rusland slechts revo- lutionnair te maken was door een groote internationale revolutie? Om hierop terug te komen, moet ik even een terugblik werpen op het eerste jaar der stichting. De hulp der boeren. Lenin voelde, dat Rusland nooit commu nistisch worden kon, zonder de hulp der boe ren. Honderden propagandisten werden over het land verspreid, en den Russischen boer werd beloofd dat hij een stuk grond in eigen dom zou krijgen, wanneer hij revolutionnair werd. De sluwe Lenin en zijne trawanten vermoedden niet, dat het juist de Russische boer zou zijn, die hen later schaakmat zou zetten. De boer werd revolutionnair om zijn stuk land te krijgen, maar toen hij eenmaal zijn stuk land had, werd hij het conserva tiefste wezen, dat men zich denken kan, en wilde absoluut niets meer van het commu-» nisme weten. De verschillende moordpartijen en slach tingen hadden in de groote steden alles onti wricht Pest en hongersnood 2 scherpe wapenen, waartegen grootere mannen als Lenin machteloos hadden gestaan droe gen het hunne bij om, wanneer niet spoedig met het geven van levensmiddelen ingegre pen werd, eene groote omwenteling te doen dreigen. Troepen werden naar het platteland gestuurd, om alles, wat men er aan levens middelen zou kunnen vinden, naar de steden te slepen. En toen gebruikte de boer tegen over Lenin en consorten het sterkste wapen, dat hij gebruiken kon: hij sloeg de armen over elkaar en bebouwde slechts het hoog-, noodige voor zichzelf en zijn gezin. Hier tegenover stond Lenin machteloos, en het was toen, dat hij zijne groote rede voor zijne partij hield en het faillissement van het bol-, sjewisme uitsprak. Relletjes in het buitenland. De groote propagandist Radik begon van dit oogenblik af een tweede propaganda-bu reau te stichten. Vandaar uit worden de bolsjewistische ideeën naar het buitenland verspreid en de plannen gesmeed, om de troebelen over Rusland's grenzen te veroor zaken. Deze buitenlandsche tactiek heeft Radek hoofdzakelijk noodig voor zijne bin- nenlandsche propaganda. Het laat hem koud of een Javaan of een Europeaan ergens heerscht; hij heeft slechts troebeling in het buitenland noodig om met veel ophef in de Russische bladen te kunnen verspreiden, dat het bolsjewistische idee zich buiten Rusland begint te verspreiden. Hiervoor is heel veel geld noodig, maar men dient niet te vergeten, dat iedere tank boot die met petroleum of olie van Batoein naar Londen vaart een groot bedrag in pon den sterling opbrengt, dat voor propaganda gebruikt kan worden. De opbrengst hiervan kost den bolsjewisten zoo goed als niets, om dat alle petroleumvelden in Bakoe van da oorspronkelijke eigenaars afgenomen zijn. Men heeft mij zeer dikwijls de vraag gesteld, hoelang dat regime in Rusland kan blijven stand houden. Toen ik voor het eerst in het jaar 1922 Rusland kwam, onderstelde ik. dat men het hoogstens een paar maanden kon handha« ven. Ik sprak slechts ontevreden menscham Wanneer men vernam, dat ik eene Holland- sche was, werd onmiddellijk het hart uitge stort, en ik vroeg mijzelf af: maar waar zijn dan de bolsjewieken in dat land van 150 millioen menschen? En wie zijn er wel in werkelijkheid bolsjewistisch? Ik sprak toen slechts met ontevredenen, die het oogenblik zouden zegenen, wanneer Lenin en zijne tra wanten zouden opgeruimd worden. Ik kwam bijna vier jaar later weder in Rusland terug, en nog had zich het bolsje wistisch regime weten le handhaven, maar het was niet meer hel oude regime van vroe ger! Men had gevoeld, dat de oorspronkelijke denkbeelden niet doorgevoerd konden wor den. en op het oogenblik. dat de rijke Ameri- kaansche bankier Vanderlip werd uitgenoo* De zooeven ontvangen telegrammen declen ons mede. dat de opvolger van Lenin aan een zwaar ziekbed ligt gekluistprd en men vreest te Moscou het ergste. Hierdoor zou wel eens kunnen ontstaan dat bij een nieuwe benoeming de oppositie zich we-i derom zou kunnen vergrooten. u

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9