u UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. KERK- EN SCHOOLNIEUW. KUNST EN LETTEREN. VAN RECHT EN ONRECHT. ALPHEN. Bnrgeilijfee Stand. Bevallen: Al H. v. d, Zwan geb. An- icfafc Z. N. Koopman geb. Verlooij Z. T. flag^n geb. Leeuwen D. C. AL dens geb. Groot Z Gehuwd: A. v. d. Heide jm. 24 j. en T. Jimmink jd. 19 j. J. Harting jm. 29 en A. v. Doidei jd. 22 j. J. Vink jm. j. en A. van Gog jd. 24 j. Overleden: S. J. Knaapen, echtg. M. Schronen 70 j. C. Verwoerd jm. 10 C. F. Stapper echtg. v. J. Weeber j- Gevestigde J. Gideon*©, wed. A. de juw, Hooftstr. 13^ uit Middelburg. v. d. Ent Braat, St-ationsstr. 20, lut euwkoop. M. Jansen echtg. van J. jcst, Bloemweg 7, uit Leiden. H. ampschutte, Julianastr. 26, uit Hoxter, [tuitschl.) G Spruitenburg, Steckter- tg 31, uit Zevenhuizen. P. Ambagts- eer, Dorpstr. 39, uit Ter-Aar. K. ►entje, Martha Stichting, uit Den Haag. L. J. Bax, Raadhuisstr 249, uit Gouda. G. S. Kersbergen, Hoofstr. 144, uit Ab- ^de-Proostdij. M. C. v. Engelen, Hnjestr. 40, uit Vleuten. VertrokkenJ. P. van Vliet, naar Ber- el en Rodenrijs. K. Th. v. Zanten, n. eiden, Vrouwensteeg 16. D. Verkade gezin naar Amsterdam, Cometussingcl R. C. v. d. Zee, naar Rotterdam, festvarkenoordscheweg 274. P. Vonk en «iin, naar Amsterdam, Neptunusstr. 3. W. Bek en gezin, naar Ter-Aar C. Mulder, Da Leiden, Heerengracht 54. P. Kouwenhovennaar Haarlem, Ver- ■nmkweg 40, G. Burgers naar Zaan- cis, Herderin straat 2. -De heer N. de Wolf (S.D.AP.) heeft voor de aanstaande verkiezing van Gemeenteraad alhier, n»et meer her- sbaar gesteld. HAZERSW0UDE. Burgerlijke Stand. Bevallen: C. van den Bur^h geb. Roden- d. C. P. Vet geb. Houthoff, z. C. van den Bosch, geb. v. Pol, d. W. A. n Hertog, geb. Blom, z. C. Hassefras ïb. Kraan, z. Overleden: A M. Jongeneel, wed. J. Dek- er, oud 74 jaar Arie Quartel, wedr. van Zuidervliet. oud S3 jaar. Gehuwd: Steven van Gorkum, 23 jaar en ïnlje de Boer, 21 jaar. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Overleden: Hendrik Noorlander wedr. aa L. van Leeuwen 84 j. Op Woensdag 23 Maart a.s. 's namid- igs van 12 uur zal er in het gebouw rene, gelegenheid zijn lot kostelooze vac- inatie. Gevonden voorwerp: een gouden speld- waaromtrent ter Secretarie inlichting is i bekomen. LEIMUIDSN. Ter gelegenheid van het feit dat de 'irgemeest-er 12*6 jaar was getrouwd, heeft Ie gemeente hem gehuldigd. Het regende "jna bloemstukken. De heer J. A. Bernard eeft het bruidspaar toegesproken. RIJNZATER W OUDE. Opening Nntsgebouw. In het laatst der vorige week is het ieuwe gebouw geopend van het Depar tment RijDzaterwoude van de Mij. tot ut van 't Aigemeen. Ofschoon nog niet geheel klaar, het kon di reeds in gebruik genomen worden. Van buiten is het. gebouw niet mooi te Kiemen, iqaar wat het buiten aan schoon- kid mist, wordt geheel gecompenseerd for het interieur er van. Bij het binnentreden komt men van uit ^vestibule in een ruime hal, ter weers- iden waarvan zich twee kamertjes bevin- ■Q, die als vestiaire dienen. Van uit de hal geven twee tochtdeuren tagang tot de ruime vergaderzaal die *er dan 150 menschen bevatten kan ij het binnentreden wordt men getrof- -o door de aangename kleurschakeering :?-n de decoraties, aangebracht op zoldo- jpg en muren. De lambrizeeriDg is met i triplexhout afgezet, terwijl de schif tende verlichting met het geheel barmo- mrt. Het tooneel is evenzeer uitstekend gericht en voorzien van draaibare cou- welker beschildering aangenaam indoen. Van uit de hal leidt ter rechtezijde een -og naar de ruime bestiursfearocr. die aangename indruk maakt. In deze ka- "er bevindt zich de groote kluis. Ter lin- ï^zijde van de hal leidt een gang naar conciërgewoning. Het bestuur kan trotsch zijn op een der- ^•ük gebouw. De opening vond plaats door den roor- rifer, <Jen heer P. Vroom, uit Ter-Aar. Het woord werd verder gevoerd door -o beer Bergsma, uit Ter-Aar, terwijl de frond verdeT met zang, muziek, enz werd ^uild. Tegen de pauze sprak ook de heer "°?ens Greve nog zijn gelukwcnschen uit 5» °l3en'r,S van het Nutsgebouw. het verslag ons intusschen veel te bereikte, zullen wij met de simpele •helding er van moeten volstaan WOUBRUGGE. Zondagmorgen deelde ds. J. Brouwer namens den kerkeraad der Gereform. Kerk, vóór de godsdienstoefening aan de gemeente mede, dat de eerwaarde heer D. Nauta, theol. docts., het beroep had aangenomen. De collecte tijdens het biduur voor het gewas voor de diakonie Gereförm. Kerk heeft ruim f75 opgebracht WADD1NXVEEN. .Geboren: Lena Jannetje, D. v. L. van ^yen en W Both. Dirt. Z. v. D. P. leeuwen en F. van der Wind. Ele- .'-ba Adrians Jozepha, D. v. F. van en M. Koot. '"'deden: J. vaD Rhijn. 69 j. A. jt, geboren Menschaar 82 j. rbtnvdJ. L de Vos en A S. de Rooij. v»a Leeuwen en S. Verweij. HAARLEMMERMEER. Ant.-Rev. Partij. De anti-revolutionaire kiesvereenigir.g alhier heeft in een gehouden vergadering de volgende candidatenliist voor de gemeente raadsverkiezing opgemaakt: 1. P. Ouwerkerk (aflr.); 2. G. A. A. Knaap Pzn. (aftr.); 3. Joh. Biemond (aftr.); 4. 3. van Wijk Lzn. (aftr.); 5. F. H. Bos (aftr); 6 J. H. de Hoog; 7. II. Dammers; 8. P Brouwer 9. G. Deddens. Jubileum. De heer J. Konijnenberg le Hoofddorp hoopt op Zaterdag 19 Maart a.s. het feit te herdenken waarop hij voor 25 jaren bij de Ned. Spoorwegen werd aangesteld. De heer Konijnenberg is thans ruim 13 jaren als con ducteur te Hoofddorp gestationneerd. KATWIJK AAN ZEE. Zaterdag slaagde te Amsterdam voor het Machinist-diploma A, de heer A. P. Dijksman, thans werkzaam aan dp gemeen tebedrijven alhier. Ds. I. Yoorstecgh heeft 'n beroep ont vangen naar Gouda. In de Oude Kerk werd f 10.25 voor de Zending gecollecteerd. De offerbussen in de Nieuwe Kerk brachten over Februari op: f 16.10; in de Oude Kerk f 12.70. De Diaconie der Herv. Kerk had over Januari in kas f 966 26; onlv. in Febr. f 303,91; uilgaven f1117.91; batig saldo 630.26. KATWIJK AAN DEN RIJN. Oranjevereniging- Vrijdagavond hield de Oranjevereeni- ging haar jaarvergadering in de zaal „Vree- burg". De voorzitter de heer J. Raadsveld opende de vergadering met een woord van welkom waarna de secretaris, de heer J. Haasnoot de notulen las. Deze werden goed gekeurd. Vervolgens las hij het jaarverslag waarin hij op geestige wijze memoreerde hetgeen in het afgeloopen jaar in en door de Oranjevereeniging had plaats gehad. Dan volgde het financieel verslag van den pen ningmeester den heer Jac. Rietveld. Niet tegenstaande de vereeniging in het afge loopen jaar op groolsche wijze feest had ge vierd 9loot de rekening mei een batig saldo van ruim f 30. De hreren A. Wassenaar en W. Caspers hadden de rekening en beschei den nagezien en in orde bevonden, waarom de penningmeester werd gedechargeerd. Volgde bestuursverkiezing wegens periodie ke aftreding van de heeren Nic. Bos. D. Parlevliet'en Jac. P Rietveld welke niet her kiesbaar waren. Bij eerste stemming wer den gekozen de heeren W. Caspers en A. Wassenaar en na twee stemmingen nog de heer Halsteijn Dan was aan de orde bespre king feestviering. De voorzitter lichtte toe dat hel voornamelijk aan de ingekomen con- tributie's en giften zal leggen van welken aard hel feest zijn kan. Na een korte bespre king werd besloten een en ander aan het bestuur over le laten, hetwelk hiervan tijdig mededeeling zal doen. Een verzoek dat was ingekomen van een der leden van het Pro vinciaal Comité tot stichting van een hulde blijk voor Juliana van Stolberg om een bij drage voor dit doel werd voor kennisgeving aangenomen. Bij de rondvraag kwam geen belangrijks naar voren. De voorzitter sloot dan de vergadering met dank voor de op komst en belangstelling. NOORDWIJK. Ncderlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. In hotel Royal vergaderde de afd. Noord- wijk onder voorzitterschap van den heer H. de Boer. De vergadering was extra goed bezocht. Temidden van de aangebrachte bloemen en planten bracht den voorzitter dank aan brengers en gevers van deze bloemenschat. Onder deze bloemen bevon den zich Primula's waarvan de voorzitter iest vertelde in verband met de bestuiving, die plaats heeft Er zijn n.l. planten met lange stampers en korte meeldraden, en omgekeerd, waaruit blijkt dat kruisbesui- ving moet plaats vinden. Ook de bestuivings- wijze van de Vanillebloemen in Indié kwam in bespreking. Dit wordt door de kweekers zelf verricht, daar anders hoogst zelden vruchtvorming plaats vindt. Hierna wordt de Stephannoius onder de loupe genomen die ook noodzakelijk door de kweekers zelf wordt bevrucht. De vrucht hiervan is een pruimachtige. Na deze keurige inleiding werden de notulen der vorige vergadering gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Bij een schrijven van de aid. Aalsmeer om de candidatuur voor de heeren rar. T. J. T. Noyon te Ellekom en H de Lange te Rotter dam wordt besloten de candidatuur da Lange te steunen Het woord wordt hierna gegeven aan den heer J. v. d. Wilden, die dezen avond een causerie zou houden over hybridiseeren uit eigen ervaring Hij be spreekt de onmogelijkheid van kruisingen lusschen verschillende geslachten Een krui singsproduct was aanwezig van King Alfred en Cyclamineus. Deze laatste kan in onze streken niet worden geteeld maar komt voor in Azië. Het kruisingsproduct kan hier ech ter wel geteeld worden De heer Endema merkt op dat bpstuiving tusschen geslachten mogelijk is wat spreker illustreert met tarw? en rogge Ook de voorzitter vult aan. dat er verschillende soorten spelt ontstaan zijn door kruising met larwe, rogge en gerst. De heer v. d. Wilde had voor de aardigheid medegebracht een Kaufmanniaan {zinkerb waarbij op de eigenaardigheid wordt gewe zen dat deze bollen die b v. op 10 c.M diepte worden geplant, zichzelf tot een voet diep den grond inwerken Hij kan echter de oor zaak niet aangeven. De heeT Endema heef' over dit onderwerp al eens iets gelezen en meent dat het een poging is tot zelfbehoud, een eigenschap die meegebracht kan zijn uit het moederland. Na deze aangename discussie Zegt de vonrzittpr dat op hem rust een aangename taak te volbrengen Het is altijd aardis ah menschep die wij kernen successen te hoeker hebben Hedenavond :9 in ons midder der. heer C Soeteman aar. wien spreker eer tweetal getuigschriften ran verdienste kan uitreiken namens de Kon. Mij voor tuinbouw en plantkunde voer Dahlia Etoi! d'Or en Dahlia Pijnappel. Hij wenscht den heer Soeteman geluk na:irvns de vergadering. De heer Soeteman dankt den voorzitter voor zijn hartelijke woorden Hierna werd overgegaan tof de keuring van de aanwezige bloemen en planten. Er waren o.a Wim Copland in vaas. Primula wit-lila, Stenotafrem, Aspedistra. Varens. Cactus, Azale. Vuurbaak. De kwaliteit was over h?t algemeen zeer goed. Alle bloemen en plan ten en tuinbouwgpreedschappen zooals snoeischaar. knijptang, snoeimessen ed. werden onder de aanwezigen verloot. Er wordt op gewezen in den vervolge kenbaar te maken wanneer gereedschappen worden verloot dit kan een aanleiding zijn tot nog grooter ïedenbezoek. Hierna sluiting. Stille Omgang. Vrijdagavond vergaderde in het Juvenaat de atd Noordwijk van den Stillen Omgang, waarbij een honderdtal leden tegenwoordig was. De heer W. de Ruijter opende de bijeenkomst. De notulen werden onder dank gearresteerd. Vervolgens werd medegedeeld, dat de afd. evenals vorig jaar ter kerk zal gaan in het Begijnenhof, waar te 's morgens 5 uur prof. Reynen de II. Mis zal opdragen. De rekening en verantwoording van den penningmeester stoot met een voordeelig saldo van f 77.46'/». Deze bescheiden waren nagezien en in orde bevonden. De bestuurs verkiezing wegens periodiek altreden van den heer A. v. Kapel, had tot uitslag, dat de aftredende met bijna algemeene stem men werd herkozen. Staande de vergadering gat zich nog een tiental nieuwe leden op. Burgerlijke Stand. Geboren. Anna Geertruida Johanna, D. van C. J. de Groot en C. van Zijp. Lau- reniius Lucien Clemens, Z. van L. C. Ollo en Th. Anciiaux. Clasina, D. van J. H. Schaart en C. Dubbelaar. Cornells, Z. van A. Varkcvisser en L. Remmerswaal. Fetronella Gerarda, D. van P. G. d'Haan en A. van der Zwan. Dirk, Z. van M. Broek huizen en K. van Duin. Ondertrouwd: Frans Willem Jacobus van der Horst 33 j. te Nijmegen, onlangs te Noordwiik, en Jaanlie Klinkenberg. 4ö i te Nijmegen, onlangs te Noordwijk. Simon Verloop 24 j. en Cornelia van den Haak 22 jaar. Getrouwd; S. Klinkenberg 21 j. en L. Duindam 20 j. Overleden: Cornelia- Frarcisca van der Weijden 33 j., gehuwd met C. P. v. Zeist. Als gevonden voorwerpen zijn aange geven: 1 armband, 2 portemonnaies met in houd, 2 rijw. bel. merken, 1 ceintuur, 1 kin- derhandschoenlje, 1 damesjapon en 1 da meshoed. Inlichtingen over bovenstaande voorwer pen worden uitsluitend verstrekt aan het politiebureau te Noordwijk-Binnen. iederen Zaterdag van 121 uur. SASSEN HE UIL Door de commissie van advies is de volgende candidatenlijst van R K. raadsleden vastgesteld: H. Bader, J. A. v. d. Geest, Ver- kleij, Bisschops, .1, Schrama, J. A. v. d. Voort, P. v. Dijk, H. C. Hoogervorst, Jac. Prins, M. v. Hage, N. Zwaan, P. IJsselmui- den. VOORHOUT. R.-K. kiesvereeniging „Eensgezindheid". Vrijdagavond vergaderden de leden der R -K. kieJverccnigiog .Eensgezindheid" in het patronaatfigebouw alhier. Er was zeer veel belangstelling. Do voorzitter, de heer H. A. Allard, opende do vergadering, waarna do notulen werden goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van den heer Borst, inhoudende een voorstel ora prof. dr. A. Steger, uit te noodigen voor de kiesvereeniging te komen spreken. Voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde komt thans do candidaat- stelling van leden voor den gemeenteraad. De voorzitter deelt mede dat er 14 can- didaten gesteld zijn, en wel de heeren J. Nyssen, J. v. Gent, S. P. Warmerdam, H. J. Vester, P. Reisen, C. J. Zonneveld, J. A. de Zwart, G Wittcman, P. J. van der Hulst, H. v. Wieringen, W. van der Laan, J. M, v. d. Voet. L H. v. d Poel en 51. van Dam. Het bestuur stelt voot twee verkiezingen te houden, volgens bet stelsel-Bader. De verkiezing van 6 rittende leden zal plaats hebben op 27 Maart, terwijl op 3 April de verkiezing van 6 ptaatsvervangde le den zal worden gehouden. In stemming gebracht wordt dit voorstel na eenige discussie aangenomen, met 67 stemmen voor, 44 tegen en 12 blanco. Daarna worden de leden der stembu reous aangewezen. Bij de rondvraag weid nog even over de gemeentepolitiek gesproken, waarna de vergadering werd gesloten. ZOETERWOUDE. Raadsagenda. De gemeenteraad vergadert a.s. Woensdag om halt tien voormiddag. De agenda luidt als volgt: lo. Ingekomen slukken. 2o. -Voorstel van B. en W. tot het leggen van een bouwverbod op gronden langs den Vrouwenweg. 3o. Aanvrage van hel R.-K. Schoolbestuur aan den Hooge-Ilijndijk om gelden beschik baar le stellen voor overname van een les lokaal. 4o. Verzoek van A. F. Wasterva! om een straal te mogen maken op een bouwterrein aan den Vrouwenweg. 5o. Voorstel van B. en W. tol opnieuw vaststelling eener verordening op het aan leggen, hebben of onderhouden van gelei dingen of kabels voor gas. electrieiteil of eenigen anderen energievorm en op 't leve ren van gas. eleetr. of andere energie. So. Als voren tot vaststelling van het be stek voor de leverantie, vervoer en uitkar- ren van grint. 7. Rondvraag. Naar we vernemen bestaat bij de Di rectie van dc Ned. Spoor*, 't voornemen om de afsluiting van.den overweg bil de spoor weghalte aan den Ommendn» in deze ge meente op te heffen Met de verbreedinj eo r« betering van den Vrouwenweg zal binnenkort een aan vang worden gemaakt Binnenkort zal er eene openbars aanbesteding vehooder. wer den. DE SPOORWEG GOUDA—ALPHEN AAN DEN RIJN. De brief ven B. eu W. van Gouda. Eenigen tjjd geie^en he«L de hoer Kolijn, lid van den gemeenteraad van Gouda, aan B. en W. verzucht een briei te publiceeren, dien zij hebben gezondeu aan de Ministers van Waterstaat en Finauciën inzake de vol tooiing van don spoorweg Gouda—Alpben aan den Rijn. B. en W. hebben aan dit verzeek voldaan. De brief luidt „In verband met de actie, die in bet bijzonder van de zijde van het gemeente bestuur van Waddinxveon gevoerd wordt legeu den aanleg, c. q. den afbouw van de spoorlijn GoudaWaddinxveea—Alphen aan den Rqn en do geruchten, die de rondo doen, dat het reeds aangevangen werk voorloopig althans zou worden stil ge- lega, veroorloven wij ons de vrijheid Uwer Excellence's aandacht te vestigen op de groote belangen, die voor onze gemeente als centrum van oen rijke bloeiende land en tuinbouw-, handels- en industriestreek op het spel staan, indien deze spoorliin, waarvoor ook Gouda zich gaarne een be langrijk financieel offer heelt getroost, niet tot stand zou worden gebracht. Door de Raden van de gemeenten Alphen aan den Rijn en Boskoop is reeds onder uwo wel willende aandacht gebracht, hoe niet "Heen de belangen der gemeente zelve, maar ook de streetbelangen door deze spoorwegver binding zullen worden gebaat. Wij onderschrijven eon en ander ten volle en ondersteunen ook hunne, te uwer kennis gebrachte verzoeken gaarne. De verbindingen met genoemde belangrijke gemeenten, Wad- diuxveen inbegrepen, zijn zeer slecht te noemen. Het goederenvervoer ia in 't alge- meer. aangewezen op de verbinding te water, met alle de daaraan verbonden ino;i- Ifl heden en extra kosten van ovcrladea te Gouda voor verdere verzending per spoor. Als middelpunt van deze, ook voor de algemeene welvaart zoo belangrijke streek, is voor onze gemeente onverwijlde totstind- koming van deze spoorlijn, die reeds zoo vele jaren op zich liet wachten, dan ook een groot vitaal belang. Wij vertrouwen, dat Uwe Excellentie dan ook, zoo noodig maatregelen zal willen ne men, die een spoedigen afbouw verzekeren. Afschrift van dit schrijven zonden wij op gelijken datum aan Zijne Excellentie den Mirister van Financiën met het dringend verzoek den afbouw van dezen spoorweg wel te willen bevorderen." R. en W. merken nog op. dat zij ststls van de urgentie van het tot stand komen van den spoorweg overtuigd zijn geweest. NED. HERV KERS. Beroepenle Gouda: I. Voorsteegh, te Kat wijk aan Zee. Aangenomen', naar Doorwerth: G. Groot gans, te Stedum. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Goënga-Sybrandaburen: G. FI. de Jonge, te Lutjega9t. Bedankt: voor Zuilen: J. Lugtigheid, te Uithuizermeeden. GEREP. GEMEENTEN. Tweetal: te Moerkapellc: A. Verhagen, te Middelburg en A. de Blois, te Dirksland. JOSé ITURBI. De beroemde Spaansclie pianist José Iturbi zal onder de auspiciën van de Hol- landsche Concertdirectie dr. G. de Koo9 een enkele recital geven te Leiden in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal op Vrijdag 25 Maart a.s. „DE RIETVINK". In do Kunstzaal ,,De Rietrink", to Was seoaar wordt van IS Maart tot 15 April een tentoonstelling gehouden van schilde rijen, teekeningen en aquarellen, door Wit- j lem van der Nat. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING. Naar wij vernemen, zal de heer Gerharz j hedenavond het concert in de Stadezaal weet dirigeerea. (Nadruk verboden). Moet de meerderheid ot de minderheid der obligatiehouders beschermd worden? Toen de financieelc positie van een onzer grootste scheepvaartmaatschappijen, der Kon Hollandsche Lloyd, zoo wankel was geworden, dat een débacie dreigde, riep zij. nadat de steun van bankiers en scheeps bouwers niet had mogen baten, de hulp in van den Staat. Deze zag in, dat het een nationaal belang was. dat de groote scheep vaartlijn op Zuid Amerika zou blijven voort bestaan en verleende kasvoorschollen uit de schatkist. Als voorwaarde werd echter onder meer gesteld, opdat de levensvat baarheid van den Lloyd zou worden ver groot, dat de enorme schuldenlast belang rijk werd verminderd. Daartoe trachtte dit lichaam een overeenkomst met zijn schuld- eischers aan te gaan tot verlaging van den rentevoet, o.a. met dc houders eener obli- gatie'eening. waarvan in 1921 twaalf mit- lioen legen een rente van 7 pCt. was ge plaatst Het stuiten van afzonderlijke over eenkomsten met elk der houders van de 12000 uitgegeven obligaties was natuurlijk niet doenlijk en daarom nam men zijn toe vlucht lol een trustee, de Centrale Trust compagnie, die de belangen der obligatie houders zou behartigen. Deze riep door ad vertenties in de bladen de betrokkenen bijeen en het resultaat was. dat de houders van 11202 obligaties hun toeslemming tot de voorgestelde vermindering van 7 Int 4 pCt gaven, zoodat de in October 1924 ver vallende coupon met f20 innlaals van met 135 betaalbaar zou zijn. Zii lieten zich daarbij leiden door de ovcrwi 'ini. dat er. door aldus het voortbestaan van den Llovd mogelijk te maken, waarschiinlük meer van hun geld terecht zou komen, dan door op hun recht te blijven staan. Een aantal obligatiehouders weigerde echter hardnekkig met dit prijsgeven der rechten mede te doen en een hunner, die 25 obligaties bezat, sprak de maatschappij in rechtfe aan lol betaling van het volle bedrag per coupon. Ofschoon de opvattingen in financieelc kringen en die der auteurs over het geval hem in het ongelijk schenen te stellen, won hij het geding in drie instan ties Hel is interessant om in hel thans ge publiceerde arrest van den Hoogen Raad na te gaan, welke argumenten voor en tegen deze oplossing van het geschil zijn aangevoerd. De scheepvaartmaatschappij beweerde, dat de omstandigheid, dat een geldeening als deze met vele personen op gelijke voor waarden wordt aangegaan, een band tegt lusschen de verschillende obligatiehouders, wat ook de opvatting van den wetgever zou zijn, blijkens een artikel in het wetboek van burgerlijke rechtsvordering. Daar wordt de wijze aangegeven waarop deurwanrders- exploiten moeten worden uitgebracht aan houdere van aandeelen in geldleeningen, welke niet op naam staan en waarvan de eigenaars uit dien hoofde onbekend zijn. Voorts werd een beroep gedaan op de bil lijkheid, die zou vorderen, dat de regeling, die door de overgroote meerderheid der obli gatiehouders is aanvaard, ook bindend is voor den enkelen niet toegetreden obligatie- houder. Eindelijk werd aangevoord, dat door hel optreden van den eischer de be langen der overige obligatiehouders en dat van den Lloyd werden geschaad, en dal het gebruik medebrengt, dat de obligatiehouder van een naamlooze vennootschap, die een bedrijf uitoefent, niet gelijk staat met een zelfstandigen schuldeischer, doch met de anderen gezamenlijk eenzelfde belang heelt, zoodat bevoorrechting van de van de wei gerachtige boven de meegaande obligatie houders onbillijk zou zijn. De Hooge Raad verwierp a! deze fraaie redeneeringen. In de eerste plaats kent onze wet zulk een bijzonderen band tusschen de obligatiehouders niet. Zij zijn gewone zelf standige schuldeischcrs en slechts in enkele gevallen, n.l. bij de stemming over een accoord bij faillissement en over surséance van betaling kan de meerderheid der schuldeischers de minderheid binden. Van een dwangaccoord buiten faillissement, waarop wat de Llóyd wil, eigenlijk neer komt, heeft de Tweede Kamer tweemaal geloond niet te willen weten. Wat de billijkheid betreft, was de Hooge Raad van meening. dat deze juist eischt, dat de schuldenaar zijn aangegane ver plichtingen nakomt; alleen met goedvinden van beide partijen kan daarvan worden af geweken en de regel, dat overeenkomsten te goeder trouw moeien worden ten uit voer gelegd, veronderstelt, dat dit overeen komst zelf ongerept in stand is gebleven; slechts de manier van ten uitvoer legging mag nader worden bepaald. Al kan men den bekenden rechtsgeleerde, die bij de publicalie van het arrest op merkt, dat het van juridisch standpunt geen oogenblik twijfelachtig was, dat deze beslis sing vallen moest, moeilijk tegenspreken, in het algemeen belang der schuldeischers is het ingenomen standpunt niet: een ar gument te meer voor het reeds lang be pleitte accoord buiten faillissement. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN, Breesraat 154. Firma A. HILLEN, Stationsweg. J. J. RIJSBERGEN, Sigarenhandel Heerenstraat 2, Fa.A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 Firma A. T H. WITTENBURG, Haarlemmerstraat 2. A. M. VAN ZWICHT, Kiosk Prinsessekade. en bij JOH. HOGERVORST. Haarl.sr. 128 en des Zaterdags bij A. GERRITSEN, Alphen a. d. Rijn. 3—2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 7