£anin Een speelbal der fortuin No. 20552 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 14 Maart Tweede Blad Anno 1927 GEMENGD NIEUWS. VOOR DE HUISKAMER. BINNENLAND. FEUILLETON. Zaterdag heeft minister Slotemaker de I Bruine een bezoek aan Utrecht gebracht om de uitkomsten in oogenschouw te nemen van de maatregelen om werkloozen op te leiden tot metselaars. De heeren A. Folmer, directeur van het bureau voor werkloos heids- en ongevallenverzekering, en Meijer de Vries, hoofdcommies aan het departe ment van handel en nijverheid, vergezelden de minister. Aan het station is de minister ontvangen door wethouder Smulders en den heer Van Geelen. directeur van de Utrechl- sche arbeidsbeurs, die uitleggingen gaven etc. RECLAME. Het beproefde, uitmuntende en betrouwbare middel tot regeling van den stoelgang. Per doos 75 cent. 9353 EEN ARMENPRIKKER. Zaterdag stond ia de Van Beyerenstraat te Den Haag een medsje A- T., matjes te kloppen, toen haar een wielrijder passeer de, die plotseling een zakmesje trok en het meisje in den arm stak, waarna hij zich weer snel verwijderde. Dit is reeds het tweede geval in de af- geloopen week. Onlangs is in de Gort- straat een dame door een wielrijder op dezelfde wijze verwond. Vermoed wordt dan ook, dat de dader in beide gevallen dezelfde persoon is. In verband hiermede herinneren wij, zegt het „Vad aan de zonderlinge sport van den kuitenprikker, juist een jaar ge leden, die zich speciaal toelegde op de vleeschkleurige kousen der dames. De da der bleek toen een 16-jarige jongen te zijn. Dat ook hij „armenprikkeT" zou rijn, is uitgesloten, omdat de knaap in een ge sticht verpleegd wordt». NOG BIJTIJDS GERED. Zaterdag was de 20-jarige M. v. A. te Rotterdam in een der badinrichtingen in het diepe gedoken, hoewel hij niet goed zwem men kon. Toen de jongen niet meer boven kwam, vestigde men de aandacht van den inspecteur der Rofterdamsche Reddingsbri gade, den heer J. F. van Lunteren, die toe vallig aanwezig was op het gebeurde. Deze begaf zich onmiddellijk te water, zocht den geheelen bodem af en vond den drenkeling ten slotte in een hoek van het zwembad bij de hoogspringplank. De jongen was reeds be wusteloos. Geruimen tijd werd kunstmatige ademhaling toegepast, volgens verschillende methoden en men slaagde er ten slotte in de levensgeesten weer op*te wekken. Dit is reeds de vierde kranige redding van den heer Van Lunteren. DIEFSTALLEN BIJ TUINDERS. Wegens een groot aantal diefstallen van tuindersgereedschappen, kippen, veilings- kisten, rietmatten, enz., in den loop van dezen winter gepleegd ten nadeele van tuirders te Delft, Schipluiden, de Lier, Pqr.acker, Rijswijk en het Westland is te Delfi ingehouden een zestal werklieden van 18—20 jaar. In verband hiermede werden een koop man en een tuinder aangehouden als ver dacht van heling. Van de gestolen goederen is nog een gedeelte in beslag genomen kunnen worden. Twee der daders zijn voor den Officier van Justitie te 's-Gravenhage geleid. Enkele zitten nog te Delft in 't bureau van politie in arrest of zijn na opgenomen proces-ver baal heengezonden. Het onderzoek wordt nog voortgezet NA DRIE JAAR GEPAKT. Het „HdbL" meldt: In de Langebrugsteeg (Amsterdam) zijn enkele perceelen, welke bij de politie niet al te gunstig bekend staan. Vóór de deur van een van die perceelen zag een agent Vrijdagmorgen een 28^arige Duitscher staan, die drie jaren geleden, tijdens een dronkemansrelletje een rivaal had mishan deld. De mishandeling bleek achteraf min der ernstig dan zij aanvankelijk scheen. De aangerande had wel negen weken in het ziekenhuis gelegen, daar hij een lee- lijke hoofdwonde had, maar deze wond© was een gevolg van een val na den twist. Intusschen, de Duitscher, die in de mee ning scheen, dat de ernstige wonden een gevolg waren van zijn optreden, en dat hij niet alleen wegens mishandeling, maar ook wegens moordaanslag zou t?rpcht staan, vluchtte het land uit. Waarschijnlijk in de hoop, dat de mis handeling nu wel zou zijn vergeten, is hij onlangs naar Amsterdam teruggekeerd, waar hij bij zijn zusters in de Langebrug- steeg ging inwonen. Op het oogenblik, dat de politie hem wilde inrekenen, stoof de" Duitscher de trap op. Op de bovenverdieping sprong hij een raam uit op een platje en wipte van daar in een raam van het belendende per ceel, waar ook een zusteT van hem woont. Agenten liepen den man na, zij namen" de hindernissen nog vlugger dan hij. Intusschen hielden agenten alle deuren m dé straat bezet de huizen loopen daar nu eenmaal op zonderlinge wijze in elkaar zoodat de man, toen zijn achter volgers hem naar buiten hadden gedreven, m de handen van de politie liep. ALS EEN BROEDER IN DE KUNST Men schrijft.aan de „Tijd": Id een onzer Noord-Hollandsche stadjes, waar twee monumentale gebouwen dienen voor de godsdienstoefeningen der Ned.-Herv. Kerk, geschiedde het dezer dagen, dat de organist der ééne zich bevond onder de kerkgangers der andere kerk. Ilier zat hij niet alleen onder het gehoor van den dominé, die hem stichtte, maar ook onder dat van zqn collega-organist, die hem blijkbaar niet stichtte. Op een gegeven oogenblik althans vliegt kq overeind en, begeeft zich met groote stappen naar het trapje, dat naar het orgel leidt. Daar hq voordien al eens meer zoo'n reprimande toe diende, liep de zoon des beklaagden hem na, kreeg hem bij zijn jasje, doch kon niet verhinderen, dat hq het klavier be reikte, waar hij den speler poogde weg te krijgen. Deze, een kalm man, weerde met de eene hand zijn aanvaller af en wist met de andere den zang der gemeente te begeleiden. Aan het aanbod van den terecht veront waardigden zoon om hem van het trapje te werpen, werd gelukkig geen gevolg geeven. Zoodoende liep het geval enkel met wat stoornis af. Organist No. 1, die later zjjn excuses aanbood, bekende, dat zijn drift was ont staan, doordat hij zich niet met het tempo had kunnen vereenigen. NIEUWE WIJZE VAN OPLICHTING. De politie te Zeist heeft dezer dagen ter beschikking van de justitie gesteld den recidivist A. E. E., zonder vaste woon plaats, die iets nieuws op het gebied van oplichting heeft ingevoerd. Hij laat een goed bankbiljet zien, zegt, dat het valsch is, en dat hij zulke biljetten voor 25 pC't. kan leveren. Inmiddels schermt hij met een pak biljetten: goed voor 100 of 40 kussen, deze echter zoodanig ingepakt, dat alleen de uiteinden van het op bank- biljetten gelijkend papier even zichtbaar zijn. Met behulp van een handlanger heeft hij een caféhouder bewogen tot afgifte van f 500. Men vermoedt, dat hij meer slacht offers heeft gemaakt. Door toevallige om standigheden is de politie achter deze han delingen gekomen. TWEE HUIZEN INGESTORT. Vrijdagavond ia te Deventer plotseling een complex van twee onbewoonbaar ver klaarde arbeiderswoningen ingestort ten gevolge van de uitvoering van een bouw werk in de nabijheid. In een der woningen bevond zich nog een gezin, van man, vrouw en 5 kinderen, die nog juisrt konden ont komen. De politie vervoerde het gezin, dat in tragische omstandigheden verkeert, naar het politiebureau, waar het van het allernoodigste weTd voorzien. Zaterdag kon men het een andere woning geven. afscheid italiaansche gezant. H. M. de Koningin heeft in afscheids gehoor ontvangen Markies Francesco Maestri Molinari de Mettone ter overhandiging van zijn terugroepingsbrief als buitengewoon ge- jant en gevolmachtigd minister van Z. M. den koning van Italië bij Hr. Ms. hof. Na deze audiëntie namen de aftredende gezant en mevrouw de„ markiezin deel aan den maaltijd der Koningin. De Koningin heeft den vertrekkenden diplomaat het Grootkruis van de Oranje- Nassau-Orde verleend. het gezantschap te berlijn. In verband met het voornemen van baron Gevers, om binnenkort den diplomatieken dienst te verlaten, vernemen wij. dat de be noeming tot H. M. gezant te Berlijn te ver dachten is van den oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië. mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, laatstelijk buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Kaïro, thans in disponibilileit. onze bloembollen in engeland. Dezer dagen deelden wij mede, dat er in de Londensche parken, dank zij de edel moedigheid der Nederlandsche bloembol lenkweekers, perken met Nederlandsche bloembollen te zien zullen zijn. Volgens de ..Evening Standard" blijken de Engel- sche tuinbouwers, die zich hoe langer hoe meer toeleggen op het kweeken van bollen voor handelsdoeleinden, echter lang niet ingenomen met de gift der Nederlandsche kweekers (die in totaal 56.000 bollen heb ben geschonken). Zij zien er niet een mooi {ebaar in, doch een handelsreclame, en ■neenen dat de Engelsche autoriteiten best bar tulpen en andere bolgewassen in Enge- ind zelf hadden kunnen koopen. voor de doorvoering van den 8-uren-dag. Demonstratief congres van het n. v. v. Hel demonstratief congres van het N. V. V. voor den achturendag, ook voor die groepen, waarvoor de arbeidstijd nog niet wettelijk ge regeld is, n m. landarbeiders, handels- en kantoorbedienden, transportarbeiders, hotel- en café- en overheidspersoneel, werd Zater dagmiddag te Den Haag in het gebouw de Ruyterstraat gehouden, onder leiding van den heer E. Kupers. Onder de toehoorders bevonden zich de heeren Zaalberg, direc teur-generaal van den Arbeid, en mr. Schol- tens, secretaris-generaal van het departe ment van Arbeid, benevens enkele sociaal democratische Eerste en Tweede Kamer leden. Voor de handels- en kantoorbedienden voerde de heer G. J. A. Smit Jr. het woord op de noodzakelijkheid van de wettelijke be perking van den arbeidsduur voor de kan toorbedienden wees, om vervolgens den toe-^ stand voor het winkelpersoneel te behan delen. Een volgende groep, voor wie doorvoering van de Arbeidswet noodzakelijk is, vormen de handelsreizigers; betoogde spr. In een nabespreking werd door den heer Meyer uit Amsterdam er op gewezen, dat op de banken in de hoofdstad nog schromelijk lange werktijden heerschen. Vervolgens hield de heer J. Brautigam een beschouwing over den toestand in het haven en scheepvaartbedrijf. Hij wees op den over- maligen arbeidstijd op zee. In het automo bielbedrijf zijn de arbeidstijden al even lang. Tal van sprekers gaven hierna krasse staaltjes van .lange werktijden, b.v. in het café- en restaurantbedrijf. Gisteren werd het congres voortgezet. In de ochtendzitting, die in „Pulchri Studio" aan het Lange Voorhout plaats vond, hield allereerst de heer P. Hiemstra, lid der Twee de Kamer en voorzitter van den Landarbei- dersbond, een inleiding over de bestaande toestanden in het landbouwbedrijf, waarin hij de lange werktijden der landarbeiders scherp critiseerde en de invoering van den 8-urendag bepleitte, waarna de heeren F. S. Noordhoff, namens den Centr. Ned. Ambte- ïarenbond en N. van Hinte voor den Bond 'an Personeel in Overheidsdienst de positie ran het overheidspersoneel ten opzichte van de werktijden beschouwden, in het bijzonder Naar het Engelsch van RAFAEL SABATINI. Geautoriseerde vertaling van A\ T. 31) Buckingham keek een oogenblik, Hoog zich toen wat voorover, om beter te kunnen zien, en hij hield zijn adem in van plotselinge ver bazing. ..Hoe zijt ge aan dat juweel gekomen," ^oeg hij, den krijgsman, onder het spreken, onderzoekend aankijkenk. En in het gevoel van het onrecht, dat hem ^erd aangedaan, antwoordde de kolonel hem: »Het werd me na Worcester als een aan denken gegeven door een leeghoofdig beuze- taar, wiens leven ik waard gevonden had, °*o te redden." Vreemd genoeg bleek er geen toorn te be gaan van de zijde van Zijn Genade. Mis schien was zijn verbazing overheerschend en bedwong zij voor het oogenblik iedere andere aandoening. Zoo! Waart gij dat!" Zijn oogen bleven dat smalle gelaat on derzoekend aanzien. -0." voegde hij er na een oogenblik bij, en het klonk als een zucht. -De man had juist zulk een neu9 en was uw lengte. Maar in geen ander opzicht Wijkt ge op den aanhanger van Cromwell. niïj dien avond geholpen heeft. Ge hadt &en krullen. Maar ge zijt de man. Hoe voor het verplegend personeel, waarvan zij de overmatig lange arbeidsuren in het licht stelden en krachtig aandrongen op een wet telijke regeling van den arbeidsduur. In de raiddagzitting, die weder werd ge houden in het Gebouw van de Theosofische Vereeniging aan de De Ruijterslraat, werd gediscussieerd over de gehouden inleidingen en kwamen tal van afgevaardigden met voorbeelden om de lange werktijden in de besproken branches te illustreeren. De algemeene kwestie van het vraagstuk werd daarop door den heer R. Stenhuis, voorzitter van het N. V. V., behandeld. Ten slotte werd de resolutie aangenomen, die wij vorige welke reeds vermeldden. Na een slotwoord van den voorzitter, den heer E. Kupers, ging het congres onder het zingen van den 8-uren-marsch tegen halfvier uiteen. CONGRES VAN DEN B. A. N. S. De Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen heeft in. Musis Sacrum te Arnhem een druk bezocht congres gehouden ter behandeling van de bezwaren welke door de spoorwegambtenaren tegen hunne standplaats-classificatie in steeds sterker mate worden gevoeld. Bij de openingswees de voorzitter, de heer Bloothoofd, er op, dat dit congres werd ge- hodden om uiting te geven aan de meening dat classificatie uit den booze is. Hierna hield de heer Willemsen een inlei ding over de classificatie zelve. Tot slot werd het woord gevoerd door eenige afgevaardigden van afdeelingen. HUISTELEFOON-INSTALLATIES. Verruiming in de nieuwe regeling. Ter tegemoetkoming aan bezwaren van particuliere zijde heeft het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie eenige verruiming aangebracht in de regeling voor de huis- tetefonie, welke zooals bekend in de toekomst geheel rijkszorg zal worden. In de eerste plaats is, wat de niet door het Rijk in gebruik te geven inrichtingen be treft, de datum waarna geen toestemming meer zal worden gegeven tot inschakeling op de Rijkslijnen thans 1 Juli 1927 ge steld op 31 December 1927. Als uitvloeisel daarvan zullen de desbe treffende verzoeken tot inschakeling tot 1 Januari 1928 kunnen worden ingediend, ter wijl de daarbij toegelaten contractsduur van ten hoogste 5 jaar op 10 jaar is gest#ld. Ook de datum van inwerkingtreden van de bepalingen op de uitbreiding van parti culiere installaties is uitgesteld van 1 Ja nuari 1927 tot 1 Januari 1928. DE JAARBEURS TE UTRECHT. Naar een Havas-bericht meldt, zal le Fransche commissie van advies voor den buitenlandschen handel, onder toezicht van de ministers van handel en van buiten- landsche zaken, een studiereis organisee- ren naar Nederland, ter gelegenheid van te Utrechtsche Jaarbeurs en de aldaar gelijk tijdig te houden tentoonstelling van voort brengselen der luxe-artikelen-industrie. Het gezelschap, uit een groot aantal leden van de commissie van advies voor den bui tenlandschen handel beslaande, zal onder leiding van den heer Maggie, directeur van bovengenoemde commissie, heden uit Parijs vertrekken. De Parijsche dagbladen zijn zeer ingeno men met deze nuttige manifestatie van Fransch-Nederlandsche vriendschap. FUSIEPLANNEN. Op voorstel en onder leiding van het be- Siuur van het Algemeen Nederlandsch Vak verbond zijn besprekingen gevoerd tusschen de besturen van den Algemeenen Bond van Overheidspersoneel en den Algemeenen Bond van Overheids. en Semi-Overheids- personeel, ten einde te geraken tot samen smelting. Beide besturen verklaarden zich in prin cipe bereid tot medewerking aan het be vorderen van het fusiedenkbeeld. Een commissie, bestaande uit de heeren J. v. d. Knaap, C. Troost en J. B. Dammen en S. de Lang zal onder leiding van den voorzitter van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond de fusieplannen verder voorbe reiden. vreemd, u zoo weer te ontmoeten. Hoe bui tengewoon" vreemdl Zijn Genade scheen plotseling af te dwalen. „Zij kunnen niet bedriegen," mompelde hij terwijl hij den kolonel van onder zijn saamgelrokken wenkbrauwen bleef aanzien, en zijn oogen waren bijna die van een droo- mer. „Ik heb u verwacht," zei hij, en weer vclgde die duistere zin: „Zij kunnen niet be driegen." Het was nu de beurt aan Holtes, om ver baasd le zijn, en in zijn verbazing sprak hij: „Uw Genade heeft mij verwacht?" „Al deze jaren. Het was mij voorspeld, dat wij elkander weer zouden ontmoeten ja, en dat een tijdlang de levensloop van ons beiden ineengevlochten zou zijn." „Voorspeld." riep Holles uit. Hij dacht da- deiijk aan de voorgevoelen, die, hem door alle nooden heen dat juweel hadden doen vasthouden. Hoe voorspeld? Door wien," vroeg hij. Die vraag scheen den Hertog op te wekken uit de mijmering, waarin hij vervallen was. „Heer," zeide hij, „we kunnen hier niet blijven staan praten. En wij hebben elkan der, nu al die jaren, niet ontmoet, om weer op eens uiteen te gaan." Zijn toon werd weer, als altijd, aanmatigend. „Als ge wat te doen hebt, Heer. moet dat wachten naar mijn goedvinden. Kom!" Hij nam den kolonel bij den arm, terwijl hij over zijn schouder zijn dienaren in het Fransch toesprak, twee van hen bevelend, hem te volgen Zonder weerstand te bieden, liet Holles, nieuwsgierig en verward, als in een droom, zich leiden, waarheen de ander goedvond, zooals een mensch zich laat drijven op den stroom van het noodlot. HOOFDSTUK XIII. Buckingham's dankbaarheid. In een kamer boven, die Zijn Genade be steld had in een herberg op den hoek van Paler Noster Row, zalen zij alleen, de Her tog van Buckingham en de man. aan wien hij zijn leven te danken had. Er bestond geen twijfel aan den omvang van de schuld, zooals beiden wel wisten. Want dien avond, lange jaren geleden, toen Zijn Genade zwak en gewond op het bloedige slagveld lag, was hij ten prooi aan een paar van die mensche- lijke hyena's, die het slagveld rondzwerven, om levenden en dooden te berooven. De jonge Hertog had zich, zijn toestand in aan merking genomen, dapper genoeg trachten te verdedigen tegen hun berooving, waarop een van hen hem onder hield, terwijl de ander een mes voor den dag haalde, om een eind aan zijn tegenstand te maken. En toen was plotseling uit de duisternis de jonge Holles te voorschijn gekomen, bloot door toeval naar die plek gebracht. Zijn zware degen had den schedel getroffen van den schurk, die het mes zwaaide, waarop zijn vriend onmiddel lijk gevlucht was. Nadat de jonge officier van Cromwell den aardigen, gewonden jongen half ondersteund, half gedragen had, had hij hem in veiligheid gebracht in de woning van een koningsgezind heerenboer. Dit herinner den zij zich beiden en hierover spraken zij nu even. Een tafel stond tusschen hen, en op die tafel een kwart liter Bourgogne, dien de Her tog besteld had. om zijn gast te onthalen „In mijn hart." zei Holles, „heb ik altijd geloofd, dat wij elkander nog eens zouden ontmoetendaarom heb ik dit juweel zoo vastgehouden. Had ik uw naam geweten, dan zou ik u opgezocht hebben. Zooals de zaken nu stonden, koesterde ik de overtui ging, dat het toeval mij nog weer uw weg zou doen kruisen." „Niet het toeval. Het noodlot," zei Zijn Genade met kalme overtuiging. „Nu, het noodlot dan, als ge het liever zoo noemt. Dit juweel nu het is zeer zonder ling! Ik heb er al die jaren aan gehecht, zoo als ik zeide; ik heb het gehouden in tijden van nood, die door den verkoop er van ver licht zouden zijnhet vastgehouden voor den dag, dat wij elkander weer zouden ontmoe ten, opdat het als mijn geloofsbrief zou kun nen dienen." Hij voegde er niet bij. dat voor hem het zonderlingste van alles was, dat juist op het oogenblik van hun ontmoeting, hij op weg was, om het juweel te verkoopen, er einde lijk door ten billersten nood toe gedwongen. De Hertog knikte met peinzend gelaat. „Het noodlot, ziet ge. Het was vooruit be paald. De ontmoeting was voorspeld. Heb ik dat niet gezegd?" En weer vroeg Holles hem, zooals hij al eens gedaan had: „Voorspeld door wie?" Ditmaal antwoordde de Hertog hem. „Door wie? Door de feterren. Zij zijn de eenige ware profeten, en hun boodschappen zijn duidelijk en begrijpelijk voor hem. die ze lezen kan. Ik vermoed, dat ge nooit die leer gezocht hebt?" Holles keek hem een oogenblik aan. Toen schudde hij het hoofd, en glimlachte op een manier, die zijn verachting voor kwakzal verij uitdrukte. „Ik ben een krijgsman, heer!" zei hij. „Nu. dat ben ik ook als de gelegenheid zich voordoet. Maar dat belet me niet om de hemelen te bestudeeren, verzen te schrijven, in het noorden wetten te maken, hier een hoveling te zijn en nog veel ande?e dingen De oplossing van de Zaterdag door ons gepubliceerde puzzle blijkt uil onderstaande teekening. Een belangstellend lezer zendt ons nog de volgende oplossing, waarin de stukken wel is waar niet gelijkvormig maar dan toch wel volkomen even groot zijn: Elk stuk is 3/4 X het hoek-vierkantje dus het geheel 4 X 3/4 3 X het vierkantje. EEN FRAUDEEREND GEMEENTE SECRETARIS. Zaterdag is door de politie gearresteerd en gevankelijk naar Doetinchem overgebracht G. M. V., gemeente-secretaris van Hummelo en Keppel, terzake van verduistering van gemeentegelden. Het vermiste bedrag wordt in totaal ge raamd op circa 1200 gulden. De zaak kwam aan het licht, doordat de ontvanger der Registratie te Doetinchem het gemeentebestuur van Hummelo en Keppel aanmaande de ontvangen jachtrechten over 1926 ten bedrage van ruim 500 gulden te storten. Een tweede aanmaning hiertoe werd door den secretaris onderschept, waarna de burgemeester in een, dato 10 Maart aan zijn privé gericht schrijven opnieuw werd uitge- noodigd de gelden over te maken. Aangezien ter secretarie bekend was, dat de secretaris in het jaar 1926 ook alle leges^ gelden, ruim 600 gulden, uit de kas had ge nomen, ging de burgemeester Zaterdag naar Arnhem om den Officier van Justitie in te lichten en advies te vragen. Intusschen was de Officier van Justitie door een anoniem schrijven uit Doetinchem reed9 volledig van de feiten op de hoogte. Den brigade-com mandant der marechaussee te Doelincehm was reeds opgedragen een onderzoek in te stellen, hetwelk den geheelen Zaterdag duurde. De secretaris werd te negen uur 's avonds in zijn woning, een woonschuit, gearresteerd Hij heeft volledig bekend de gelden ten eigen bate te hebben aangewend. De aangehou dene is ook penningmeester van de Veree niging voor Vreemdelingenverkeer en had als zoodanig èen kas van 125 gulden onder zich; dat geld is eveneens opgemaakt. Naar verluidt is van particuliere zijde aan- geboden het tekort te dekken, zoodat de ge meente waarschijnlijk geen schade zal lij« den. De aangehoudene is veertig jaar oud en sedert enkele maanden gehuwd. („De Ct")' DE MOORD OP DEN NACHTWAKER TE GOOR. Zooals bekend is, zijn onlangs twee Duit* schers, die in een hooiberg bq Deventer werdeD aangetroffen, niet kunnen worden aangehouden. De eene werd aanvankelijk vastgegrepen, waarna de andere op de politie schoot, terwql tenslotte beiden konden ont vluchten. Dank zq verkregen inlichtingen meer. De mensch speelt veel rollen, terwijl hij leeft. Wie er maar één speelt, kan er even goed geen spelen. Om te leven, mijn 'vriend, moet men uit veel levensbronnen proeven." Hij ontwikkelde die stelling, gemakkelijk en geestig pratend, en met de niet aan te duiden charme, die hij kon ten toon spreiden, een bekoring, die zich nu van onzen avontu rier meester maakte, zooals zij zich jaren ge leden van hem had meester gemaakt in dat uur van hun korte, maar veelbeteekenenda ontmoeting. „Toen ge me zoo juist ontmoette," ging hit voort, „speelde ik held en minnaar, scbrij' ver en tooneelspeler, alles in een, en ito speelde ze alle zóó ongelukkig, dat ik nooit een slechter rol gespeeld heb. Op mijn woord, als er al geen schuld lusschen ons was, zoudt ge mij nu uw schuldenaar gemaakt hebben, omdat ge een poos mijn geest kunt afleiden van de pijnigende gedachte aan dat lieve persoontje, dat me op de pijnbank houdt. Ge hebt misschien gezien, hoe de kleine heks me behandelde." Hij lachte, maaT door zijn lachen heen klonk een loon van bitterheid. „Maar ik voerde de komedie onhandig op zooals zij me verweet En zon der twijfel verdiende ik van het tooneel weg gelachen te worden, zooals gebeurd is. Maar ze zal me een dezer dagen betalen, en met interest, voor al de moeite, die ze me gege« ven heeft. Zij zal... Och, maar de drom-- mel^hale het schepsel! Ik wilde over u zelf hooren, heer. Wat zijt ge nu. die eenmaal een man van de republiek waart?" (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5