AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Maandag. Leidsche Schouwburg: X V. Ver Rotler- 'damsch-Hofstad-Tooneel. „Vaarwel jeugd 1" 8 uur. l'Union: Bokswedslrijden LeidenDen Haag 8 uur. Sladszaal (groole zaal): Haarlemsche Orkeslvereeniging. 8 uur. Dinsdag. Graanbeurs: Uitvoering Chr. Kec.teerclnb „U.V.K.". 8 uur. Leidsche Schouwburg: Leidsche Kunst kring voor Allen. N. V. Het Scbouwloonoel „Als de jonge wjjn bloeit..™". 8 uur. Nat BankvereenigingBuitengew. verg. van aandeelhouders N. V. Van der Reyden's Meel- en Graanhandel. Nam. 3 uur. Stadsevangelisatie (Morschweg 69): Sa menkomst te 8 uur. Volksgebouw (Heerengracht): Lezing over Opbouw in Rusland. 8 uur. K a t w ij k-a a n-Z e e (Gemeentezaal): Spr. de heer den Hertog van Ter Aar. Hallacht. Voorschoten (Ned.-Herv. Kerk) Uitvoering Chr. Gem. Zangver. „De Lof- elem". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Bputheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Maart a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boek- wjjt, Vischraarkt 8, teleloon 552. al zijn krachten te zullen geven mits de leden hun best bleven doen. Hetgeen stil zwijgend wel mag worden aangenomen, dunkt ons! Aan mevr. Van Sevenler werd nog een prachtige bloemenmand aangeboden als ver goeding voor den tijd, dat zij haar echtge noot moet missen ter wille van Nut en Ver maak. In den arlistenfoyer werd om dezelfde redenen ook nog mevr. Wijnbeek gehuldigd met een bloemstuk. Woensdagavond gaat Nut en Vermaak met 10.000 dollars naar Haarlem. Ook daar dur ven we haar wel succes voorspellen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbondsraadzitting is gesloten. Een compromis in alle kwesties bereikt. De Fzansch-Duitsche handelsbe sprekingen. De ontwape- ningsconlerentie van Coolidgo. De zitting van den Volkenbondsraad is Zaterdag geëindigd met een algemeen com promis. Om elf uur werd geopend. De Columbiaansche algevaardigde Urru- tia las het rapport voor inzake de school kwestie in Opper-Silezië. Het rapport is een poging tot het scheppen van een compromis tusschen het Duilsche en Poolsche stand punt. Bij verschil van meening zal de be slissing van Calonder worden ingeroepen. Ka een zeer verzoenende rede van Btresc- mann werd het rapport met algemeene stemmen aangenomen. liet compromis komt daarop neer, dat kinderen, die Duitsch spreken, en die, welke ae beide talen spreken, voor zoover de ouders dit wenschen en de mogelijkheid van vervolgonderwijs bestaat, de minder- heidsscholen zullen bezoeken. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de oplossing slechts een uitzonderingsmaatre gel is tot regeling van een geval, waarin door het accoord van Genève van 15 Mei j.l. niet is voorzien, en dat dit accoord hier door niet wordt aangetast. Daarop volgde de Saarkwestie waarover tusschen Frankrijk en Duitschland geen overeenstemming was bereikt. Over den gang van zaken in deze materie schrijft het „Hbld.": ^oor de Duitschers, die in de Duilsch- Poolsche schoolkwestie tegemoetkoming be toond hadden door van hun sterk juridisch standpunt af te stappen ten gunste van de Toolsche desiderata, bestond met het oog op de nationalistische tendenzen in de Rijksrc- geering, blijkbaar de noodzakelijkheid om in de Saarkwestie in eersten aanleg een forsch geluid te doen hooren. In ,en solied beloog interpreteerde Stresemann dan ook hetSaar- slaluul uit het Versailler verdrag zoodanig, dat in het Saargebied de handhaving van de orde uitsluitend aan de plaatselijke gendar merie is opgedragen, zoodat de aanwezig heid van bezettingstroepen of speciale be- veiligingslroepen voor liet spoorwegverkeer niet met het Versailler verdrag kan worden gebillijkt. Na deze forsche ontkenning van het recht der geallieerden om hun troepen in het Saargebied te handhaven, of er nieuwe te brengen, verklaarde Stresemann, dat hij als bewijs van den Duitschen goe den wil een concessie wilde doen en genoe gen zouden nemen met een kleine interna tionale troepenmacht voor de bescherming van het spoorwegverkeer, mits de tegen woordige bezetting binnen körlen en thans vast te stellen termijn zou worden beëin digd. Briand toonde in zijn antwoord eveneens het streven om hardnekkig te schijnen, on getwijfeld om de Fransche nationalisten te vreden te stellen. Hij ontkende zonder dat verder te motiveeren, Slresemann's interpre tatie van het Saarslatuut en betoogde de noodzakelijkheid om naast de lokale gen darmerie, wier waarde hij betwijfelde, troe pen te handhaven voor de verkeersbeveili- ging. Want gelijk bekend hebben de Fran- schen, al zei Briand dit niet, groot belang bij de verbinding tusschen Frankrijk en het bezette Rijnland via het Saargebied, be halve bij hun invloed in het Saarmijngebied. Onder voorwendsel, het rapport der Saar- besluurscommissie te verdedigen, die 800 man troepen vraagt, wilde Briand van geen vermindering van dit aantal weten. Zijn vrij zwakke argumentatie werd door Stresemann benut om twee pnkkpnde re plieken te geven. In verband met Briands kleineering van de practische waarde van de Saargendarmerie als ordebewaarders, releveerde bij hoe het Versailler verdrag de ordebewaring voor het gansche Duilsche rijk aan een soortgelijke gendarmerie heeft toevertrouwd. En raemoreerend dal Briand gewezen had op de perscommentaren uit het Saargebied over de goede verhouding tus schen de Saarbevolking en de Fransche be zettingstroepen, concludeerde hij daaruit dat de Saarbevolking ordelijk genoeg is om geen speciale troepen voor de verkeersbevolking noodig te hebben. Na deze schermutseling, die de paraat heid der twee tegenstanders moest deraon- streeren, naderde men elkander in den geest van Locarno, welke nadrukkelijk door den eeuwig-bemiddelenden Chamberlain werd opgeroepen, die beide partijen op enkele punten bijviel, of zocht te temperen, en blijkbaar door het aanroepen van Locarno nog eens wilde herinneren aan de veilig heidswaarborgen, die daar voor Frankrijk en Duitschland werden verkregen. Nadat de voorzitter der Saarbestuurscom- missie de Canadees Stephens waardeerend over de Saarbevolking had gesproken, en er aan herinnerd dat de commissie zelf de verkeerslroepen van 800 kon verminderen wanneer zij daartoe aanleiding aanwezig achtte, zonder daarin den Raad te hoeven te kennen, kwamen Briand en Stresemann tot een accoord op den grondslag eener Raadsresolutie, die Stresemann een succes geeft, daar,zij de tegenwoordige Fransche bezetting van het Saargebied noopt om bin nen drie maanden te verdwijnen en de ver- keerstroepen op een maximum van 800 stelt en vastlegt, dat de Saarcommissie, die op eigen gelegenheid kan verminderen. Terwijl de F/anschen kunnen bogen op het feit, dat het cijfer 800 in eerste instantie wordt ge handhaafd en dat het karakter dezer troe pen, niet zooals de Duitschers wenschten, wordt geïnternationaliseerd al is dit in theorie niet buitengesloten. Voor de Duitschers, die er ditmaal niet in geslaagd zijn om de ontslagneming van het Belgisch lid der Saarcommissie Lambert te bewerkstelligen, die naar de vrij alge meene opvatting te sterk onder invloed staat van het Fransche Comité des Forges, opende Vandervelde, die persoonlijk ook niet voor Lambert geporteerd schijnt, het verschiet van de vervulling van eventueele latere vacatures in de Saarcommissie door neu trale personen. Wordt dit later bewaarheid, dan zou het non-geallieerde element in de Saarcommissie een overwegenden invloed krijgen, die dan voor de vermindering van het aantal verkeerslroepen zou kunnen wor den aangewend. i Onder die omstandigheden hebben de Duitschers geen klagen en is een breuk onder dit eerste Duitsche presidium in den Volkenbondsraad vermeden kunnen worden. De partijen, die elk sterk belemmerd wer den in haar bewqgingen door de bezorgd heid voor de politieke waardeering in hun respectievelijke landen, zijn desondanks na- der tot elkander gekomen, zoowel Duit schers en Polen, als Duitschers en Fran- schen. Toch bleek uit de debatten, hoe zeer aan weerskanten nog het wantrouwen heerscht, of zijn invloed doet gelden. In dit verband is de bemiddelende politiek van Engeland, dat daarmede tevens zijn belang dient, daar het een onderling bevriend Europa verlangt tegenover een mogelijke Russische bedreiging, ook nu weer van groole waarde gebleken. Briand vroeg tenslotte nog uitstel voor de indiening door Frankrijk van het organische statuut van Syrië, waarbij hij wees op de moeilijke rol, die de mandaalsmogendheid hier heeft, wegens de verscheidenheid der volksgemeenschappen, welke dit gebied be wonen. Italië zal binnenkort de opium-conventie van 1925 ratificeeren. Het rapport van de opium-commissie is afgehandeld. Zaleski, de rapporteur, deelde mede dat de ongeoorloofde handel niet noemenswaard is achteruitgegaan. Hij was er zeker van dat de Raad het voorstel van den Engelschen vertegenwoordiger om een onderzoek in te stellen naar de bronnen, waaruit de sluik handel put, zou goedkeuren. Klaarblijkelijk worden reusachtige hoe veelheden schadelijke verdoovende midde len naar China per post verzonden en van daar komen zij langs twee wegen verder. Zij worden óf uitgevoerd naar landen waar geen voldoende controle is, óf zij worden naar andere landen uitgevoerd voor bona fide doeleinden en geraken daar in handen van sluikhandelaars. In beide gevallen is het noodig, dat de landen die een scherpe controle op zich hebben genomen, die ook uitvoeren. De Raad heeft den voorzitter van de raadgevende commissie gemachtigd een buitengewone zitting der commissie bijeen te roepen teneinde deze zaak grondig te be handelen. De Fransch-Duitsche handelsbesprekingen zijn te Parijs hervat. De gedelegeerden wer den het eens over de beginselen, waarop het definitieve verdrag gegrondvest zal worden. Zij zijn begonnen met de overweging van de wijzigingen, die in de thans geldende voor- loopige overeenkomsten aangebracht zou den moeten worden, speciaal voor den in voer van Fransche wijnen. Officieels uünoodigen voor een vloot- conferentie. te Genëve te houden, zoo spoe dig mogelijk na 1 Juni. zijn thans door Coo lidgo verzonden aan Engeland en Japan. De regecring der Vereenigde Staten ver klaart uitdrukkelijk aan Engeland en Japan, dat de verschijning van Frankrijk en llalift ter conferentie hoogst welkom zou zijn en voegt er aan toe. dat de Amerikaansche re giering eerlijk hoopt dat Frankrijk en Italië (en minste op niet-officieele wijze vertegen woordigd zullen zijn. DUITSCHLAND. Kutisker weer gearresteerd De Maagdenbuigsche moordzaak. Do bladen melden, dat Kutisker weer in arrest is gesteld en naar de Charité over gebracht, op vermoeden dat hij van pion zou zijn naar het buitenland toe vluchten. Het disciplinaire onderzoek tegen dr. Kölling, den rechtei van in6truetie in de mysterieuze Maagdenburgsche moordzaak Schroder en tegen dr. Hoffmann, den pre sident van de Maagdenburgsche rechtbank, die dr. Kölling bij zijn zeer zonderlinge be slissingen in deze rechtzaak had geadvi seerd, is thans geèiiicbgd. Dr. Kölling wordt naar een andere recht bank overgeplaatst en dr. Hoffmann krijgt van hooger hand een berisping. ITALIË. Nieuw koloniaal statnat Binnenkort zal een radicale reorganisa tie plaats hebben in het koloniaal bestuur van de Italiaansche koloniën in Noord- Afrika. De afzonderlijke parlementen voor Tripolis en Cyrenaica zullen worden opge heven. De bedde koloniën zullen vereenigd worden tot één administratief district met Tripoli als centrum van het koloniaal be stuur. Het ontwerp, aldus de officieus© toelich ting, strekt tot een nauwere samenwerking van de inlandsche bevolking met het be stuur. Het stelt een Raad in, die in hoofd zaak uit verantwoordelijke ambtenaren be. staat en die den gouverneur in zaken van binnenlandsch bestuui moet bijstaan. Daar naast komt een raadgevend lichaam, dat, op verzoek van den gouverneur, zijn wen schen over zaken van algemeenen aard kenbaar kun maken. Voorts bevat het wetsontwerp een nieuwe administratieve indeeling van bet gcbi°d, de organisatie van de stammen en een her ziening van de rechtspraak, die geheel in handen komt van Italiaansche rechters, behoudens zaken van geringen omvang, die in bepaalde gevallen door de mohamme- daansche of Joodsche rechtbanken zullen kunnen worden afgedaan. Naar de Milaneescbe correspondent van de ..Kölnische Ztg hierovcT aan zijn blad meldde, komt het wetsontwerp neer op ai- schaffing van de beide parlementen van de inlandsche bevolking. RUSLAND. Trotzki en Stalin. De geruchten, dat Trotzki zijn geschil met Stalin bijgelegd zou hebbeD, worden bevestigd door zijn herbenoeming tot voor zitter van de commissie voor de concessies, welken post hij vóór zijn moeilijkheden met Stalin ook bekleedde. Uit Moskou wordt voorts vernomeD, dat Trotzki om ge zondheidsreden en voor twee maanden naar den Kaukasus zal vertrekken. POLEN. Regeeringsbemiddeling. De regeering besloot een bemiddelende rol te spelen om tot een spoedige regeling der textielstaking te Lodz te komen. CHINA. Klein incident te Sjanghai De rooden in de Knomintang in de meerderheid De vloot naar de Zuidelijken. Te Sjanghai blijven op zichzelf staande stakingen voortduren Vooral cle arbeiders in de katoenspinnerijen zijn ton dezen hardnekkig. De jongste wandaad die bedreven is door betaalde moordenaars, was een aanval op een Chineesche kassier bij de Electrische tram van Sjanghai. De man op wien ge schoten werd, is zwaar gekwetst. De on afgebroken zware regens hebben de krijgs bedrijven om Sjanghai volkomen stopg»j- zet. Echter gaat Tsjang-tsjoeDg.tsjang voort met het bijeenbrengen van versterkingen bij verschillende punten van de spoorlijn SjanghaiNanking en wel tusschen Jang- tsekiang en Soetsjou. 500 gewapende soldaten van Sjantoeng poogden de buiten landscho nederzetting binnen te dringen, doch zij werden opge houden door een Engelsche infanterie-af- deeling. Er was eerst toestemming gege ven voor den doortocht van 100 man, doch zonder wapens. De wachten bij de toegan gen der nederzetting zijn verdubbeld. Bij gelegenheid van den 2den verjaardag van Soen jat sen's overlijden ondernamen talrijke nationalisten een pelgrimstocht naar zijü vroeger verbliji in de Fransche concessie. De geschillen tusschen den rech ter- en den linkervleugel der nationalisten kwamen daarbij zoo sterk tot uiting, dat heb uitliep op een schietpartij. Eén man werd zwaar gewond. De berichten uit alle bronnen bevesti gen, dat de nationalistische geschillen bin nenkort tot een ernstige crisis zullen lenden. Dat do rooden echter nog steeds in do meerderheid zijn iü den CentraJen Uitvoe- venden Raad van het Kuomintang, is ge bleken door de aanneming vaD moties, waarin wordt aangedrongen op het hand haven van de politiek van verbonden met Rusland en met de communisten in het at- geraeen, en waarin wordt gewezen op de noodzakelijkheid om ,,de feodale denkbeel den vaD sommige personen" te corn„^e- ren. Met dit laatste wordt blijkbaar ge doeld op generaal Tsjang Kai-si?k •Inmiddels is admiraal Yang met de vloot naar de Zuidelijken overgeloopen. De vloot bevindt zich thans te Woesoeng en bestaat uit vieV kruisers, vijf torpedo jagers en drie kaDonneerbooten. Men kan niet zeggen, dat de gevechtswaarde dezer schepen zeer groot is. Bij gebrek ann do noodige fondsen is hun onderhoud zeer ver. waarloosd. De schepen zijn al "zeer oud en sedert verscheiden jaren niet gedokt om nagekeken te worden. In Chineesche financieele kringeD is groote beroering gewekt door een verzoek van generaal Tsjang tsoen xsjang ?an de bankiers en de Kamers van Koophandel om een bedrag van 10 milhoen taels om in de kosten van den oorlog te voorzien. NA DE ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. BERLIJN, 13 Maart. (V. D.) Naar gemeld wordt, is de volgende bijeenkomst t an den Volkenbondsraad op 13 Juni a.s. bepaald. PARIJS, 13 Maart. (Ned. Tel. Ag.) Op rijn terugkeer van Genève naar Londen is Chamberlain alhier geïnterviewd. ii:j ver klaarde verblijd te zyn over het uitstekende werk, dat de Volkenbondsraad verrioht had, in het bijzonder bjj de oplossing der Saar kwestie. Op de laatste ritting van den raad. toen Briand en Stresemann bun verschillend standpunt uiteenzetten, zijn Chamberlain en Vandervelde bemiddelend opgetreden, zoo dat een compromis werd bereikt, dat zoowel Stresemann als Briand bevredigde, hetgeen in Britsche kringen groote voldoening wekte. LONDEN, 13 Maart. (Reuter). Cham berlain, n.t Genève teruggekeerd, zeido in een interview met Reuter, dat de Volken bond voortdurend in kracht toenam. De jongste ritting, waarop bet Saarprobieem lot opiossing kwam, zou een jaar geleden, heel anders zjjn geëindigd. Hjj gelooide, dat do oplossing voordeelig is voor beide partpen. Vat de kwestie der Duitsche scholen be treft, zeide by, dat door de oplossing van dit geschil een gelukkige ontspanning was gekomen in de Duitsch-Poolsche verhoudin gen en hij hoopte en vertrouwde, dat- hier door ook een bevredigende oplossing voor andere nog hangende kwesties zou worden bevorderd. De vergroote Raad werkte uit- stekena. Dat er geen conclaves werden ge houden tusschen verschillende groepen ge durende de laatste ritting, was wel een bewys hoezeer de betrekkingen van Dnitschland en van Engeland verschilden sinds Locarno. Stresemann mocht ongetwijfeld spreken van eea succesvolle bijeenkomst. BERLIJN, 14 Mrt. (V.D.) De „Deut sche Zeitung" zegt in een bespreking van de resultateD van de zitting van deD Raad van den Volkenbond, dat. deze een misluk king beteekenen van de buitenlandsche politiek van Stresemann. Het blad eisebt het opgeven van de politiek van Strese mann en het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond. De „Taglische Runschau" verdedigt de politiek van Stresemann en wenscht hem geluk met 't in de Poolsche kwestie bereik te compromis en met de nieuwe regeling, die voor het Saargebied is verkregen. DE GRATIE AAN GRAFTs MOORDENAAR. GENEVE, 13 Maart (Gel. Tel. Ag.) Stre semann heeft aan Van der Velde het ant woord medegedeeld, dat hij van Berlijn heeft ontvangen, inzake de begenadiging van den moordenaar van den Belgischen luitenant Graff. Berlijn verklaarde, dal tot verandering der straf van den moordenaar werd besloten door het Pruisische ministe rie en verleend werd overeenkomstig het gewone begenadigingsstelsel in Pruisen. Deze slrafwijziging had ook plaats gehad, indien het slachtoffer een Duitscher was geweest Stresemann gaf tegenover Van der Velde uiting aan de spijl der Duilsche regeering, dat Belgis niet op de hoogle was gesteld en eerst door de pers de begenadiging vernam. DE FRANSCHE FINANCIËN. PARIJS, 13 Nov. Havas geeft een over zicht van de resultaten der financieele po litiek van Poincarê. Het Morgan-londs is opnieuw ingesteld. De schuld van den staat aan de Fransche Bank is van 38 1/2 milliard in Juli 1926 verminderd tot 29 milliard in Februari 1927 De inflatie is stopgezeten de bankbiljettencirculatie is van 57 milliard teruggebracht tot 61 milliard. Fransche staatspapieren zijn 520 percent opgeloo- pen. Bovendien heefl de schatkist hel belee- ningsconto verlaagd. DE PRINS VAN WALES NAAR CANADA. LONDEN, 14 Mrt. (V D.) De Prins van WaleB, die met Baldwin een bezoek zal brengen aan Canada om deel te nemen aan de feesten in dit land, ral met den premier in de eerste week van Augustus naar Ca nada vertrekken. ITALIAANSCHE COMMUNISTEN VEROORDEELD. ROME, 13 Maart (Bel. Tel. Ag.) De spe ciale rechtbank tot bescherming van den slaat heeft in den afgeloopen nacht, na verscheidene dagen zilting. uitspraak gedaan in het proces togen de Toscaaneche commu nisten. Alle aangeklaagden werden schuldig of medeplichtig bevonden aan samenzwe ring tegen ot pogingen tot omverwerping van den slaat. De rechtbank veroordeelde de schuldigen tol gevangenisstraffen variee- rende van 1 iot 14 jaar. Twee aangeklaagden moesten bij gebrek aan bewijs worden vrij gelaten. UIT CHINA. KAIFENG, 13 Maart (Reuter). Een lievig gevecht heelt plaats gehad tusschen de troe pen van Chang Tso Lin en de troepen le llonan le Hanchoeang. Chang Tso Lin's aan hangers zijn verder gemarcheerd en hebben hel station Choeng Now Sien bezet JAPAN EN CHINA. TOKIO, 14 Maart (Reuter). De minister van buitenlandsche zaken Shidshara heelt in antwoord op vragen dienaangaande ver klaard, dat Japan op het oogenhlik niet van plati is de concessie aan China lerug te ge ven. omdat zij deze handeling nog niet ge schikt acht. De minister voegde eraan toe dat het naar zijn meening geen zin had zijn bemiddeling tusschen Noordelijk en Zuidelijk China aan le bieden. De minister van Oorlog Ugaki zeide in ant woord op een hem geslelden vraag dat Ja pan nog niet overwoog troepen naar Sjanghai te zenden Wel denkt de regeering erovar het Japansche garnizoen in Noord China met 400 man le vergroolen. SJANGHAI. 14 Maart (Reuter). Naar ver luidt heeft Chang Kai Slick een overwin ning behaald op do extremisten, waarvan velen uit hun ambt zijn onlzeL DE MEXICAANSCHE PETROLEUM. MEXICO. 13 Maart (Reuter). Het hoogste rechtscollege heeft een commissie uit zijn leden benoemd ter bestudeering van de juridische kwesties, voortvloeiende uit pro cessen inzake vorderingen tegen de petro- leumwet, bij lagere rechtbanken aanhangig gemaakt, door verschillende buitenlandsche petroleummaatschappiien Tot dusver komea er ongeveer 30 zaken bij het hoogste rechts college in behandeling. KERENSKI KRIJGT EEN OORVIJG. NEW-YORK. 14 Maart (Reuier). In he Century-theater onlstond een incident loen Kerenski, de vroegere Russische premier, een rede hield Een monarchistische vrouw gaf den spreker n I. een klap in 't gezirht Men dacht, dat zij een ruiker aanbieden wilde Onder gehoon en geroep der Russi sche monarchisten zetle Kerenski zijn red« voort. SNEEUWSTORMEN IN JAPAN. LONDEN. 13 Maart (Reuter). Berichla uil Tokio melden, dat sneeuwstormen dele- legraalkabels verbroken hebben, doch er ril nog geen bizonderheden te verkrijgen. Geheel Japan is door sneeuwstormen gr- teislerd, doch de verbindingen te land zijn niel gestoord. Ook Korea en Mandsjoerije rijn dear sneeuwstormen bezocht SPOORWEGRAMP IN BRITSrTT-TNDlE. CALCUTTA, 14 Maart (Reuter). Gisteren is op een spoorwegstation 180 mijl van Calcutta een posttrein in botsing gekomen met een goederentrein. 9 menschen werden gedood. 20 gekwetst. STADSNIEUWS. ROEMEENSCHE STUDIEREIS. In de maand December 1926 ontving prof. dr. M. Meyers, rector magnificus der Leidsche Universiteit van den Minister van Onderwijl in Roemenië de uitnoodiging om Kederlandsche professoren, doctoren, ju risten eD aindere mtellectueelen tot een beperkt aantal in de gelegenheid te stel len Roemenië te bezoeken. Deze studiereis waarvoor zich reeds verschillende deel neemsters en deelnemers hebben aange meld, begint eind April en zal ongeveer vier weken duren Wegens de faciliteiten, wat betreft reis- en logieskosten, door da Roemeensche regeering en de spoorweg maatschappij er toegestaan, zullen de kos ten slechte f 450 a f 500 bedragen (inclo- sief de reis). Daar er nog eenige plaatsen beschikbar zijn, verzoekt de Rector Magnificus b«» die alsnog a-an deze reis willen deelt* men, zich vóór 8 April a.s bij hem of bij den secretaris van hul comité van ont vangst, dr. F J. Soesman, Groot-Herto- ginnelaan 103, Den Haag, te willen op geven. HOFBERICHTEN. De Koninklijke Familie wordt 2 April as- voor haar zomerverblijf op Het Loo ver* wacht. H. M. de Koningin-Moeder zal heden* avond het feeslconcert van „Die Haghe- Sanghers' in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen in Den Haag bijwonen, on op Woensdag, 23 Maart, het concert tor ge legenheid van de internationale fancy fa'r in de zalen van den Haagschen Dierentuin. KOLENDAMFEEDWELMING. In den nacht van Zaterdag op Zondag z')° naar het ziekenhuis te Den Haag overge bracht de heer H. diens echtgenoote en twee personen, die in een perceel aan !>c' Slijkemde aldaar tengevolge van kolendamp vergiftiging bedwelmd waren geraakt. Hun toestand is redelijk wel. INVOER VAN NEDERL. VEE IN SPANJE. Volgens mededeeling van Hr. Ms. te Madrid he=(t bii beslissing van 7 dezer Spaansche Regeerin? vergunningen ver leend voor den invoer v. in totaal 267 ai- koeien en 1735 kalveren, afkomstig uit ae" dcrland. HANKAU, 13 Maarl (Reuter). Dorodin ontkent dat hij de tusschenkomst van de een of andere Brilsche autoriteit zou hebben in geroepen ten gunste van mevrouw Borodin. SJANGHAI. 14 Maart (Reuier). De rumoe rige toestand in de arbeidersbeweging biijft aanhouden en de oproerige daden der Extre misten worden met den dag erger. Weder om is een werkwillig chel van een Japan sche spinnerij door betaalde moordenaars gedood. Nieuwe aanplakbiljetten hilsen de arbeiders op om in opsland te komen en zich van het bestuur meester te maken, terwijl zij den loftrompet steken over de moordaan slagen op werkwillige arbeiders. BRAND TE HAARLEMMERMEER. Hedenmorgen omstreeks 10 uur bra» e' brand uit in de woning van H Oud as den Akerdijk nabij Sloten. De brandwan uit Hoofddorp was spoedig met de m°0 spuit ter plaatse, maar behoefde geen dien-^ te doen, daar de bewoners, geholpen du buren, het vuur tot de woonkamer den welen te beperken met emmer? en men den brand daarna vrii meeslcT was. De schade is nos al aan 1 lijk. Verzekering dekt de schade. 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2