$Mê& j 3l 20543 DONDËRDAG 3 MAART Anno 1927 Ifficieele kennisgeving STADSNIEUWS. y JAwbs i*v - Het voornaamste nieuws j van heden. 4 EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTlENï ■w Ctfl. per regel. Bij regel a bon nemen 1 belangrijk lageren prijs. ■Kleine Advert^ntien. uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en llerdag» f>0 CU bij -n maximum aantal woorden van 80. [incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven tCts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqus- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DELER COURANT» Voor Leiden per 3 maanden 2 36 per week'1018, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18, Franco per post 2 35 portokosten. i |if nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. irgemee9ter en Wethouders van Leiden, Ingen ter algemeene kennis, dat door 1 Hiddïnk. wonende te Hilversum, een fzoek is ingediend, om vergunning voor i verkoop van sterken drank in het klein, lor gebruik elders dan ter plaatse van Ikoop, in hel perceel Stationsweg Nr. 3. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 3 Maart 1927.8S51 VEERTIG JAAR MEDICUS. Isijen, 4 Maart, hoopt onze stadgenoot Iff. J. M. Boonacker den dag te her ken, waarop hij 40 jaar geleden tot arts bevorderd. Dr. H. J. M. Boonacker. Boonacker werd in I860 te Wage- igen geboren, bezocht het gymnasium en deerde aan de Universiteit alhier.' die in 1888 den doctorstitel verleende. Zijn Epische loopbaan' ving hij aan als officier gezondheid, maar na enkele jaren ver- hij den militairen dienst en vestigde in November 1895 te Maassluis, waa»* zich spoedig in een zeer drukke praktijk dBcht verheugen. 1909 verwisselde hij deze plaats met jH als opvolger van zijn vriend dr. iria, die om gezondheidsredenen de 'ijk moe^ neerleggen. ■7 zal gelegenheid bestaan den jubilaris 'He wenschen ten zijnen huize morgen- van 3 tot half 5, en voor de fonds- Men Zaterdagmiddag van 3 tot half 5 Wijkgebouw, ingang Langestraa». KOLLOID-CHEMIE. oor de Philosofische Faculteit der Leid- Studenlen sprak gisteravond prof. H. •ndlich uit Berlijn over „Neuere Fort- hp der Kolloïd-Chemie und ihre biolo ge Bedeuting". 's in de laatste jaren is volgens spreker Colloid-chemie begonnen aandacht te ™*nkpn aan geconcentreerde oplossingen !r deeltjes geen kogelvorm hebben, en 1 aan die, welke van biologisch belang Om uitsluitsel te geven over den bouw kolloïde deeltjes gebruikt men Röntgen en. Hierbij Week, dat zoowel kristal als amorfe, ten minste zeer fijn kristal- deeltjes in colloïde oplossingen voor in. Biologisch vinden we in katoen eQ lere vezels kristaMijne deeltjes, ze geven Punt diagram. De eiwitten maken een 'ödering, hiervoor zijn echter verschil- oorzaken. bijv bevatten van vloeistof 'e"pnl. Ook moet men denken aan z.g.n. Amorfe'" toestanden. Voor den vorm I men zijn toevlucht tot ultra- en po- satie mikroskoop. Niet kogelvormige "les blijven onder de ultra-mikroskoop, '•ral bij gebruik van geschikte diafragma's, Pelijkmatig helder, maar ze fonkelen, stroomende sols kan men met de Tyn- kp(ml. staaf- en plaatvormige deeltjes elkaar onderscheiden Bladvormig b.v. FejO» GD slaafvormige bij O?0? sol3. dp Polarisalie-verschijnsplen moeten in Wende snlg onderzocht worden hierin de deeltjes gericht, evenals bijv in een "^etisch veld. Bij gels kar ook op andere door vormverandering, bij' amorfe toe- der deelljes. dubbele breking optreden 15 bijv. hel geval bij aluminium-oxvd er treedt nog spannings dubbele bre- °P- Bij zeer geconcentreerde solen soms vrijwillige oriënteering op (géén «Natie). Men moet dit vergelijken met mesomorfe vloeistoffen Bij hladvormiee heden eigenaardige inferferentie- "nnselen op, die op dergelijke oorza- ,Pe7usten. j bestanddeelen van dierlijkeof organismen treden polarise. He llen op, die dikwijls duidelijker zijn als bij kristallen. Een in zilversol ge drenkte cellulose-vezel is bijv. een schitte rend voorbeeld van dichroïsme. Al de bo ven voor anorganische solen beschreven verschijnselen, kunnen in organische weef sels en dergelijke terug gevonden worden. Geconcentreerde solen zijn elastisch. Een mikroskopisch nikkeldeeltje, door een magneet aangetrokken, springt, na ophouden van de magnetische werking, in de oor spronkelijke positie terug. Er treden afwij kingen op van dit normale gedrag bij vloei stoffen. Voor de polarisatie-verschijnselen schijnen deze elastische krachten van groot belang te zijn. De tixotropie, de eigenschap om omkeerbaar te koguleeren wordt door allerlei stoffen in gunstige of ongunstige zin beïnvloed. Er bestaat een parallelisme tus- schen deze eigenschappen en de dubbele breking Reeds in 1891 waren dergelijke verschijnselen in het protoplasma van Myxomyceten bekend. Hieruit volgt wel dat de phase van het protoplasma, collordaal is en wel dikwijls thexotroop. Ook licht kan colloïden dubbelbrekend maken (Weigert). Met circulair gepolariseerd licht lukte het de overeenkomstige polari satie te voorschijn te roepen. Voor de eerste maal werd zoo een optische akliviteit, zij 't van colloïde deeltjes, langs physischen weg, veroorzaakt. Hier ligt wellicht de oplossing van het vraagstuk der assymetrie in de na tuur, in tegenstelling met de altijd symme trische resultaten der synthese. De lezing werd door talrijke lichtbeelden geïllustreerd. EUROPEESCHE KOSTUUMGESCHIEDENIS IN HET TIJDPERK VAN BAROCK en ROKOKO. Gisteravond heeft prof. dr. Johannes Hoops, hooglecraar aan de universiteit te Heidelberg in het Botanisch Laboratorium alhier een voordracht gehouden over: buro- paische Koslümgeschichte in Zeilalter des Barock und Rokoko. Namens de Leidsche Vereeniging voor Wetenschappelijke Voordrachten heette prof. Bijvanck prof Hoops welkom. Spr. herin nerde eraan, dat hier geen leerstoel in de Engelsche philologie is en dat voor zoover het spr. bekend is ook nooit aan de Leidsche Universiteit onderwezen werd. met uitzonde ring dat gedurende korten tijd een privaat docent colleges erin gegeven heeft. Het deed spr genoegen dat prof. noops die ondanks zijn vele reizen nog geen bezoek aan de Leidsche Universiteit gebracht heeft, thans hier aanwezig was. Prof. Hoops hierna het woord verkrijgend «prak er zijn groote vreugde over uit de ge legenheid te hebben in Leiden het woord te kunnen voeren. Al wa9 hij tot heden daar nog niet, reeds lang had hij de wensch er toe gehad. Spr. wee9 vervolgens op de ban den tusschen de Universiteiten van Leiden en Heidelberg en hij wees er o. m. op dat de eerste rector-magnificus van laatstgenoemde universiteit een Nederlander was, terwijl vele Nederlanders er een leerstoel hebben be kleed. Ook komen deze universiteiten nierin overeen, dat beiden zijn geplaatst in middel matig gruote steden, hetgeen ten zeerste be vorderlijk is voor een goede ontplooiing der wetenschap. Vervolgens stelde spr. in het licht, dat de mode in het algemeen kan worden aange merkt als een spiegel van het menschelijk leven van de psychologische en sociologi sche stroomingen. Het zijn meestentijds de jongeren, die zich het eerst bij een veranderde mode aanpas sen, terwijl door alle eeuwen heen de oude ren meer conservatief in dit opzicht zijn. Ook is er verschil tusschen de groote steden en hel platteland, waarbij de bewoners zich langer aan oude kleederdrachlen vasthou den. Ook zijn het steeds de welgestelden ge weest, die 'het eerst zich aan een nieuwe mede aanpassen en wel omdat zij daartoe de middelen bezaten en omdat zij zich wilden onderscheiden van het gewone volk, dat steeds de mode van de welgestelden gevolgd hebben en waardoor dit ten slotte gemeen goed geworden was. Hierna gaf spr. een uitvoerige uiteenzet ting van den zeer grooten invloed, die de Spaansche mode in de geschiedenis der mode in de Europeesche landen heeft gehad (tijdperk 1550—1630). De stijve grandezza, in overeenstemming met de stijve etiketU van het Hof van Madrid met de machtige hoogopstaande kragen bij mannen en vrou wen en de crinoline der vrouw werden ver volgens door spr. besproken en aan de hand van een serie lantaarnplaatjes aan een be schouwing onderworpen. Daarna behandelde spr. de gedurende den 30-jarigen oorlog ontstane soldatendracht, welke echter slechts korten tijd van 1630 tot 1660 den boventoon voerde. Hierbij waren hooge kaplaarzen, vaak smaakvol afgezet in de mode. terwijl groote fraai versierde «lappe hoeden met veeren versierd in de salons ge zien werden, een mooie, kleurrijke dracht geheel in overeenstemming mei den avon tuurlijken tijd van den grooten oorlog. Ten tijde van Lodewijk den Veertiende verplaatste zich het centrum waarvan de mode de gêheele wereld beheerschte naar Frankrijk (16601715). Spr. zelte uiteen hoe de pruik, die tot dusverre slechts gebruikt werd door h°n, die een te weinig aan natuurlijk haar hadden, aan hel Fransche Hof inheemsch werd en zich spoedig door geheel Frankrijk en daar na in bijna alle andere landen mode w^rd. Vervolgens wees spr. er op tot weUw excessen dit leidde, en deze pruiken weldra groteske afmetingen aannamen. De Fontagne der vrouwen, de vrouwelijke kleedij der mannen werden hierna door spr. besproken. Na deze excessen ging men er toe over de haardrachten en de kleeren te verkorten, waarbij 9pr. de nadruk legde op het verband dat er beslond in de mode van het haar, de baard en het haar. Zonder eenigen twijfel stamt het vest in de kleedij van den huidigen man nog af van de dubbele kleedij (boven- en onderrok) uil den tijd van Lodewijk den Veertiende. De grootste gebeurtenis in den Rococo tijd is de wederopleving van de mode der crinolines bij de vrouwen Ook begon de haardracht der vrouwen, die sedert de af schaffing der Fontagr.e (omstreeks 1775) laag geweest was, sedert 1750 weer hoog te worden, hetgeen in de zeventiger jaren weer tot dergelijke excessen leidde, dat de deu ren in de salons verhoogd moesten worden om de dam§s in de gelegenheid te stellen de salons te betreden. Vervolgens wees spr. er op dat zelfs thans nog gebruiken stammende uit den be sproken tijd overgebleven zijn (pruiken bij rechters, de bef de plaatsvervanger voor de vroegere kragen enz.). De Fransche Revolutie maakte aan deze mode van onnatuur een einde. Al les werd veel gewoner en minder kostbaar, het pom peuze verdween. Spr. besloot zijn voordracht met te consta- teeren, dat de vrouwen veel meer zich aan een nieuwe mode weten aan te passen dan de mannen, die in dit opzicht uiterst conser vatief zijn (Applaus). Prof. Bijvanck dankte spr. voor zijn rede, waarbij hij als zijn meening mededeelde, dat de mannen van tegenwoordig waarschijnlijk door de groote aandacht die het leven rischt, conservalief ten opzichte hunner kleeding zijn geworden. SCHOOLKINDERVOEDING EN -KLEEDING Gisteravond werd in het gebouw Pieters kerkgracht 11 de jaarlijkse he algemeene ledenvergadering gehouden van de „Ver eeniging voor Schoolkindervoeding en -klee ding" alhier, welke ook werd bijgewoond door het gedelegeerd lid der gemeente, het raadslid den heer Heemskerk. De vergadering werd te ruim halfnegen met een woord van welkom tot de aanwezi gen door den voorzitter den heer J. B. Kampschuur. geopend waarna de uitvoerige notulen der vorige vergadering door de se cretaresse mej. M. M Woud gelezen en on der dankzegging goedgekeurd werden. Hierna bracht de secretaresse het ook nu weder even zakelijk als uitvoerig jaarver slag uit, waaruit bleek hoe omvangrijk het werk der vereeniging is. Aan dit verslag ont- leenen wij het volgende: Het bestuur heeft gedurende het afgeloo- pen jaar weder op aangename wijze kun nen werken en rekening kunnen houden met de belangen van het arme schoolkind. In de eerste plaats werd het feit genoemd, dat thans alle kinderen op de scholen zelve de maaltijden der Vereeniging gebruiken, zoodat zich in het Vincentiusgebouw geen enkel kind meer bevindt. De groote voor- deelen daarvan werden reeds beschreven in een verslag, waaraan de secretaresse nu nog kon toevoegen, dat alles naar wensch gaat en er door deze regeling eene aangename samenwerking met Bestuur en de hoofden van scholen met het personeel ontstond. Wat de organisatie betreft, werden er ner gens klachten vernomen en de maaltijden verliepen uitstekend. Het winterseizoen sloot den 15den Mei; het aantal kinderen dat in Februari tot 476 steeg was den 15den Mei tot 442 gedaald door de afwijzing der verschillende gezin nen in den loop der maanden. Steeds houdt nl. het Bestuur voeling met den Armenraad en worden elke maand gezinnen tot nader onderzoek ingezonden, waarna de Armen raad aanvullingsrapporten doet toekomen, 't Spreekt natuurlijk vanzelf, dat de betrok ken gezinnen, die in betere omstandigheden verkeeren van de lijst der deelnemenden worden afgevoerd en ook gebeurt het, dat er ouders zelve het Bestuur verwittigen van hun betere levensomstandigheden. In Februari hield het Bestuur de eerste uitdeelin» van kleeren, welke bestond uit een hemd. een broek en een paar kousen. Geregeld bestaat er gelegenheid om indien 't noodig is om de twee maanden een paar klompen te verzoeken; het hoofd der school en het Bestuur houden daarvan nauwkeurig aanteekening. Het bestuur hield begin April inschrij ving voor de zomervoeding. welke 17 Mei een aanvang nam met 232 kinderen. Er gaven zich 121 gezinnen op waarvan 87 werden toegelaten, welke getallen respec tievelijk aangroeiden tot 159 en 107. Het menu van den zomer beslond uit de volgende spijzen: tweemaal rijstesoep met vleesch, éénmaal rijstepap, éénmaal gort met rozijnen, éénmaal grutten met karnemelk en stroop en éénmaal stamppot legen den ge middelden prijs van f 0.18 per Liter. De maaltijden der zomervoeding eindigden op 6 November, terwijl de wintervoeding den 8sten November een aanvang nam Hiervoor hadden zich 130 gezinnen opgegeven, waar van 65 toegelaten. 49 voorwaardelijk aange nomen en 13 afgewezen werden. Het aantal deelnemende leerlingen be droeg 8 Nov 301. waarvan 9 kinderen alleen kleeding ontvingen. Het menu van den winter was op de vol gende wijze samengesteld: Éénmaal erwten soep,, éénmaal rijstepap, tweemaal stamp pot, éénmaal bruine boonen met spek en éénmaal gort met rozijnen tegen den gemid delden prijs van f 0.18 per Liter. In hel ge heel werden 63 397 Liter eten verstrekt aan 81.895 kinderen. In November had de twee de uitdeeling der kleeren plaals, de meisjes ontvingen daarbij: een paar kousen, een jurk en een schort, terwijl de jongens een paar kousen en een flanellen blouse kregen. In het geheel werden uitgereikt 479 hem den. 479 broeken, 833 paar kouspn. 157 jur ken, 157 schorten, 193 blouses, 19 boven broeken, 5 kielen en 1464 paar klompen. In den aanvang van Maart gewerd het be stuur de mededeeling van de gemeente dat het de benedenlokalen van het perceel Pie terskerkgracht 11 in gebruik kon n^men, wat een groote verbetering was te noe men met name voor de veel doelmati ger uitdeeling der kleedingstukken. Als nieuwe bestuursleden traden toe de dames G. A. P. L. H. Carp, M. A. Kok van Bladeren en G. v. SlootenWiggers. Ten slotte kon ten derden male het geluk kige feit vermeld worden dat een der be stuursleden, met name de heer D. C. Schuit dit jaar 25 jaar in het bestuur zitting had. Het warm toegejuichte verslag eindigde met de opwekking tot de stadgenooten om als lid toe te treden of giften aan het be stuur toe te zenden. Nadat de voorzitter mej. Woud dank had gezegd voor het keurig verslag, verkreeg de penningmeester, de heer S. de Boer Azn. het woord voor het uitbrengen van het ge detailleerd financieel verslag, waaruit bleek dat de totale ontvangsten en uitgaven heb ben bedragen f 18238.28, met een batig saldo van f 2 96. Van de gemeente werd een subsidie ont vangen van f 17.078. de contributies bedroe gen f510 25; aan giften en bijdragen wer den ontvangen f 165.58; collecten en busjes brachten f 185.45, en de buitengewone ont vangsten besomden f281.50. De voornaamste post voor de uitgaven was de post „voeding", bedragende f 1141146, daarop volgt „kleeding" met f 3684.56 en loonen en expeditie met een bedrag van f 2355 80. De rekening was nagezien door een com missie van kasnazieners, bestaande uit de heeren Hof, Heemskerk en Pel, welke laat ste verslag over de boekhouding uitbracht. De rekening was accoord bevonden en de commissie was vol lof over de juiste en overzichtelijke boekhouding. De heer De Boer had hartelijken dank in ontvangst te nemen voor zijn veeloravatten- den zorg voor de financiën. Dezelfde heeren werden weder als leden der kascommissie aangewezen. Tot bestuursleden werden herbenoemd de dames J. F SchnaarYpey. C. E. S. Syp- kensvan Oosten Slingeland en den heer D. C. Schuit. In de vacature, ontstaan door het bedan ken van een der bestuursleden werd uit een drietal door het bestuur voorgedragen per sonen benoemd, de heer W. J. Nijholt, onder wijzer aan een openbare school. Bij de rondvraag bracht de heer Schilt- huizen hulde aan de dames die zich met de verschillende werkzaamheden betreffende de uitreiking van voeding en kleeding belasten en roemde vooral de vindingrijkheid, de zorg en de accuratesse van de de geheele organi satie beheerschende secretaresse, waarop hartelijke blijken vaninstemming volgden. Hierop werd de zeer geanimeerde verga dering gesloten. SPAARFONDS VOOR BODEMCULTUUR. Wjj kunnen met zekerheid mededeelen, dat in het faillissement van-het Spaarfonds voor Bodemcultuur alhier binnenkort een tweede uitkeering zal worden gedaan, welke acht percent zal bedragen. ZESDE VOLKSBIJEENKOMST. Nauwelijks behoort de reeks festiviteiten zilveren feest van de harmoniekapel „Werk- mans Wilskracht" door haar gegeven, tot het verleden, of opnieuw vestigt zij in breeden kring de aandacht op haar -nuzi kaal kunnen door voor de bezoekers d-r Volksbijeenkomsten op te treden. Door de vele jaren, dat „Werkmans Wilskacht" reeds haar medewerking verleend voor de Volksbijeenkomsten, is er een band gel«*gd tusschen haar ej de getrouwe bezoeker» en wij twijfelen er niet aan of die band is door de uitvoering van gisteravond wed >rom versterkt geworden. Fr is in de laafri- weken reeds zóóveel in ons Blad over dit kranige corps geschreven, dat niemand het ons ten kwade zal duiden, wanneer wij voor dit maal kortheid betrachten en volstaan met te zeggen, dat er ook gisteravond met ve animo is gemusiceerd. „W. W." bezit in den heer G. Dik een prima directeur, dien zij in eere dient te houden en die er zeker in slagen zal de prestaties van zijn orkest op nc^ honger peil te voeren. Waarmede wij geenszins zeggen willen dat die prestaties momenteel onvoldoende zouden zijn; integendeel; zonder ons aan i overdrijving schuldig te maken, mogen wij j gerust zeggen, dat „W. W." lot een hoogte is opgeklommen, welke niet gemakkelül door andere diletlantenvereenigineen z* worden bereikt, laat staan overtroffen. Als de best uitgevoerde nummers zoudt wij willen noemen de „Ouverture Sympho- BINNENLAND. 1 Het soc.-dem. ontwapeningsvoorstel in dd Tweede Kamer. Nederlandsche vertegenwoordiging bij den Volkenbond. Het gezantschap te Brussel. BUITENLAND. Overwinning van Poincaré in de finan* ticele Kamercommissie. Baldwin door mijnwerkers uitgejouwd* Coolidge legt zich neer bij den bouw van drie kruisers. Op Corsica is een geheel dorp verzwolgen* nique" van Sam Vlessing. de „Ouverture Egmont" van L. van Beethoven en de fantasie uit de opera „La fille du régiment de Donnizelti" arrangement van Blüinen-i trit met uitstekende soli voor klarinet en piston. Jammer, dat de fagottist het klank- evenwicht zoo ruw kwam verstoren Bij zondere vermelding verdient ook de solo voor piston „Die Post im Walde" van het lid Stikkelorum, welke terecht luide werd toegejuicht. Het programma werd besloten met een pittig-gespeelden marsch. waarin men den „oud Vierde man" herkende. Als soliste trad op onze stadgenoote mej. Jo Trip, opera zangeres, evenmin een onbe kende in dit milieu en wat meer zegt een bijzonder graaggeziene gast. Zij zong vóór de pauze een tweetal aria's uit de opera's „Tosca" en „Salomé" en daarna een drietal Hollandsche liedjes van Kees Andriessen en René de Clercq. Het enthousiaste publiek dwong haar tof een toegiftje, maar het mooiste van den geheelen avond kwam eerst aan het einde van het programma, toen mej. Trip op ver zoek van „de Commissie" de bekende aria uit ..Mignon" „Connais-tu le pavs oü fleurit l'oranger" met haar zuiver, mooi ge- timbreerd stemgeluid innig mooi en warm- gevoeld voordroeg. Het was tijdens dit lied doodstil in de zaal, maar toen de laatste klanken van de piano-begeleiding deze werd door mej. J. Timmerman keurig ver zorgd waren weggestorven, barstte het publiek in een luid applaus los, dat 9chier tot een ovatie aanzwol, 't Was een héél mooi slot van een mooien avond. In den loop van der avond complimen teerde de voorzitter der Commissie, de heer J H. van Waveren, uit naam van alle be zoekers het bestuur van „W. W." met het onlangs gevierde zilveren feest onder toe zegging van een blijvend aandenken aan de zeer gewaardeerde medewerking, welke de vereeniging steeds aan de Commissie verleende. De beide dames vereerde spr. met een bloemenhulde. PAEDAGOGISCHE KAMERMUZIEKAVOND Voor een groote schare toehoorders, meest leerlingen van onderwijsinrichtingen hier ter stede, heeft de heer Jac. van den Burg (viool) met medewerking van de dames Gonda van Dam (piano) en Corry van Ba tenburg (violoncel) gisteravond in de Nuts- zaal eenige werken van Beethoven, twee vioolsonaten en een pianotrio, ten gehoore gebracht. Een tweede avond volgt binnen kort Aan de uitvoering ging vooraf een le zing door mej Harry van der Harst, waarin zij eenige bijzonderheden uit het leven van Beethoven vertelde. Ze heeft die lezing afge broken na de grappige scene in het koffie huis tusschpn Beethoven en den kellner over de taaie kip. Het vervolg is voor den iwee- den avond bpwaard Met de bedoeling een inzicht in den bouw der uit te voeren wer ken te geven gaf de spreekster voor den aan vang van elk stuk daarvan epn korte ana lyse. De heer van den Burg stond haar iaar- hij, door het op de viool aangeven van de verschillende thema's ter zijde. Zoowel de spreekster als de musici, die zeer verdienslplijk hebben gespeeld, oogstten veel bijval. De dames werden bloemen aan geboden. EEN CURSUS IN SCHOENHERSTELLEN. Het is een verblijdend verschijnsel iat er steeds meer vakcursussen worden gehouden uitgaande van de betrokken organisaties zelf. Het bewijst dat hel 9trpvpn om door eigen initiatief zich op te werken tot be kwame vakmen9chen steeds levendiger wordt En dal is ook uit een maatschappelijk oogpunt zeer toe te juichen. Om die redenen vestigen wij dan ook gaarne de aandacht op een in dit blad voor komende adverlentip van de Scboenmakers- Palroonsvereenizing Nieuw Leven, onder- afdepüng van den Ned Bond van Schoen makers Patroons- en Winkeliers-vereenigin-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1