BroAchitia GEMENGD NIEUWS. DlftWAIITl DSE NOCH VERVEEUl INGEZONDEN. anderen, traden de Vorstelijke Personen omstreeks halltien, onder de tonen ran de muziek der Koninklijke Militaire Kapel, die onder leiding van le luit. Boer, ook het verdere deel van den avond door een mu ziekuitvoering opluisterde, de groote zaal binnen, voorafgegaan en gevolgd door een schitterenden stoet van dames en heeren leden der Hofhouding. Vele der genoodigden waren vergezeld van hunne dames. In eenige nevenzalen waren zeer ver- Zorgde buffetten aangericht, die versierd waren met rangschikkingen van roode tulpen. Tot de genoodigden op- dezen eersten avond behoorden de Nederlandsche autori teiten welke geplaatst waren in den cercle, waarvan hiervoren sprake is; voorts het ge- beele corps diplomatique en het Permanente Hof van Internationale Justitie, terwijl de verdere uitnnodigingen, zoowel voor deze eerste soirée als voor den tweeden ont vangstavond op 3 Maart betreffen: de Hofhoudingen van Koningin, Koningin-Moe der en Prins, het Kabinet der Koningin, den Raad van State, de Kamers der Staien- Generaal, het Hof van Arbitrage, Gedepu teerde Staten van verschillende provincies, de Algemeene Rekenkamer, rechtscolleges te 's-Gravenhage, het Gemeentebestuur van 'a-Gravenhage, leden van den Haagschen Gemeenteraad, Senaten van Rijksuniversi teiten en van de Technische-, Landbouw- en Handelshoogescholen, burgemeesters en wethouders -van verschillende gemeenten, curatoren der Rijks-Universiteiten, hoold- ambtenaren der verschillende Ministeries en onder die Departementen ressorteerende takken van dienst, vele actief dienende en gepensionneerde officieren van land- eb zee macht; eenige particuliere vereenigingen en een aantal particuliere personen o.a. uit de kunstwereld, de financieele-, de genees kundige- en de Indische kringen, enz. enz. HET SOCIALISATIE-RAPPORT. Zeer binnenkort zal verschijnen het rap port der Staatscommissie onder voorzitter schap van dr. Nolens, die bijna zeven jaren geleden, het vraagstuk der socialisatie in onderzoek kreeg. De toenmalige minister president, jhr. Ituys de Beerenbrouck, had in zjjn installatierede van 27 Maart 1919 het vraagstuk als volgt pmschreven: of en op welke wijze in het gansche proces der voorsiening van levensbehoeften de belan gen der gemeenschap meer rechtstreeks zonden kunnen worden in het oog gehouden en daardoor het nuttig effect voor al hare leden zou kunnen worden verhoogd. DE ECONOMISCHE POLITIEK. Naar wjj vernemen, zegt de „N. R. Ct.", ligt het in de bedoeling der Regeering 'de Subcommissie nit de Commissie voor de Economische Politiek aan te vullen door de benoeming van zes nieuwe leden. Drie hun ner mogen worden beschonwd als vertegen woordigers van de arbeidersvakvereenigin- gen. terwijl de andere landbouw, industrie en middenstand zonden representeeren. De commissie Is den 4den Mei 1926 geïnstalleerd door Minister Slotemsker de Bruine, maar benoemd nog onder het ka- binet-Colqn, dat besloten had een grondig onderzoek to laten instellen naar de om standigheden, welke op verschillende takken van ons volksbestaan een ongunstigen invloed oefenen. Bij de installatie van de commissie heeft Minister Slotemaker de hoop uitge sproken, dat de commissie niqt zoo langen tjid voor haar arbeid zon behoeven. Thans zoo het ledental der commissie van 7 op 33 gebracht worden, wat er niet op wjjst, Bat reeds een belangrijk gedeelte van de te vervullen taak isverricht. DE STRIJD TEGEN INTERNATIONALE 1 MISDADIGERS. Bij beschikking van den minister van Justitie is naast de te Amsterdam geves tigde. onder leiding van den procureur-gene raal bij het gerechtshof, f.g. directeur van politie le Amsterdam, staande Nederland sche centrale jn zake falsificaten, opge richt en daaraan verbonden een nieuwe centrale tol verzameling van gegevens be treffende internationale misdadigers. Deze centrale heeft een zelfstandige benaming, luidende: „Nederlandsche Centrale inzake Internationale Misdadigers". Door de centrale worden aap functiona rissen van justitie en politie, op hun aan vrage ten behoeve van justitioneele en po- litionaire doeleinden, zoo volledig mogelijke Inlichtingen omtrent internationale misda digers verstrekt De hoorden van plaatselijke politie, de lei dende functionarissen en daarvoor in aan merking komende ambtenaren van Rijks politie zijn voorts anderzijds uitgenoodigd, de gegevens betreffende internationale mis dadigers. welke te hunner kennis zijn of ko men. onverwijld bij den procureur-generaal, f.g. directeur van politie te Amsterdam, lei der der centrale, in te zenden, vergezeld van folo's en signalement van den betrokkene. Het is de bedoeling, dal de centrale zich ïn verbinding stelt en betrekkingen onder houdt met ook op dit gehied werkzame in stellingen in het buitenland. Bijzondere voorschriften zijn met betrekking lot een en ander uitgevaardigd. DIENSTPLICHTIG KADEH. Verbetering der geoefendheid. De Minister van Oorlog, van oordeel, dat het gewensobt is verbetering te brengen in gehalte, geoefendheid en opleidings-capa- citeiten van het dienstplichtig kader, heeft zicb tot den commandant van het veldleger gewend met een nieuw systeem, waarvan bjj meer heil verwacht dan van bet be staande en waarover hij verzoekt adviezen te ontvangen van de verschillende autori teiten. Het door den minister ontworpen gvslecm wordt, naar de „Avondpost" meldt, alt volgt aangeduid: De opkomst van de lichtingsploegen ge schiedt op dezelfde 'wijze als thans; aan wijzing van ben, die in aanmerking komen voor opleiding tot onderofficier, heeft niet meer vóór de inlijving plaats. L De kader-adspiranten worden gekozen uit de ploegen, nadat deze anderhalve maand onder de wapenen zijn geweest. Daarna zaï hun theoretisch-practische opleiding tot seigeant aanvangen, die voor wat de zumerploeg der onderofficieren betreft beëindigd wordt in het begin van de maand October (opkomst winterpioeg), waarna zij nog gedurende twee*en-een-haive maand bij do aanvankelijke opleiding der winterpioeg dienst kunnen doen als hulp-instructeur. Op analoge wijze heeft de opkQin-t, keuze, opleiding en tewerkstelling van de kader- adspiranten van de winterpioeg plaats. De adspiranten zullen bij deze wijze van opkomst, ten behoeve van hun eigen vor ming, uitsluitend gebezigd kunnen worden voor hulp bij het onderricht aan de recraten gedurende de eerste helft van het verblijf onder de wapenen dier recrutea Hierdoor wordt voorkomen, dat zi) ge plaatst worden voor de voor hen klaar blijkelijk te moeilijke taak van het onderricht geven in den dienst in het terrein ep ia den velddienst. De voorgeoefende adspiranten zullen, ge let op hun korteren werkeljjken dienst, ver moedelijk niet voor het geven van instructie gebezigd kunnen worden. lljj de indeeling zal zorg moeten worden gedragen, dat zich in elke ploeg voldoende stof bevindt om voor kaderopleiding in aan merking te worden gebracht, waarbij in het oog moet worden gehouden, dat de na- jaarsploeg 2/3 van de adspiranten zal moeten leveren, omdat deze bestemd worden voor indeeling bij de oorlogsonderdeelen, nit de voorjaarsploeg (2/3 lichting) te bestemmen. Van het tot de lichting behoorende in tellect zal dus ongeveer het 2/3 gedeelte aan de najaarsploeg worden toegewezen. Het ligt in de bedoeling van den Minister tenzij ernstige bezwaren rijzen van de zijde der corpscommandanten deze wiize van opleiding van het dienstplichtige kader ia 1928 te doen aanvangen. VEREENIGINO „DE NARCIS". Te Haarlem vergaderde, volgens het Weekblad voor Bloembollencultuur", de Ver- eeniging „De Narcis", groep van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur, onder leiding van haar voorzitter, den heer C. M. Grullemans. De opkomst was niet groot ln zjjn openingswoord stond de voorzitter stilbij de werkzaamheden van het bestuur ter zake van do actie om Amerika alsnog geopend te krijgen voor vrijen invoer van Narcissen. Het bestuur heeft gemeend een laatste poging daartoe- te moeten doen en heeft aan da Nederlandsche regeering verzocht om aan de Amerikaansche regeering het voor stel te doen, dat de Nederlandsche Narcissen, die voor export naar de V. S. bestemd zijn, onder toezicht en leiding van de Vereeni ging vóór verscheping aan de warmwater- behandeling zullen worden onderworpen en daarna, zonder dat zij weder in de pak plaatsen der exporteurs terugkomen, worden verscheept. Met andere woorden: Nederland biedt aan om de regeling, die als voor waarde geldt voor de verzending van Nar cissen van den eenen Amerikaanschen Staat naar den anderen, verplicht te maken voor de bollen, die nit den Staat Nederland worden gezonden. Dit voorstel, waartoe het bestuur het initiatief nam na de terugkeer van Prof. Van Slogteren, zal binnenkort aan Amerika worden voorgelegd. Moge men daar de redelijkheid er van inzien, dat Holland recht heelt op gelijke behandeling als de Staten van Amerika. De jaarverslagen van den secr.-penningm. en den administrateur werden daarop uit gebracht. Ze zijn te uitvoerig om er bier in het kort mededeelingen uit te doen. Zij werden onder dankzegging goedgekeurd en zuilen ongetwijfeld op do een of andere wü'.e ter kennis van de belanghebbenden worden gebracht. De rekening over 1926 vermeldde een totaal aan inkomsten van f 42713.67 en eeu totaal aan uitgaven van f 40.483.41. „De Narcis" inde de twee cent voor het „Fonds" en twee cent voor Amerika. De kouringdienst eischte een uitgave van f 16.671.67, die uit de heffing van drie cent per R.R. met Narcissen beplante op pen takte werd bestreden. Nadat deze verslagen goedgekeurd waren, werd het voorstel van het bestuur om in 1927 in totaal 6 cent per R.R. Narcissen te heffen, (vorig jaar f0.07), met alge meent stemmen aangenomen. Daarvan zal 2 cent aan het 2 cent-per Roe-fonds wprden afgedragen en 1 cent ten bate van de 'actie in Amerika besteed wor den, het overige is voor den keuringsdienst, die weder spoedig zal aanvangen (1 con troleur is reeds bezig). De keuringsdienst en 'de arbeid der con troleurs werden in verband met deze pun ten uitvoerig besproken en het bestuur ge machtigd om op den beproefden weg voort te gaan. In het reglement op den dienst werd nog een bepaling opgenomen, waar door houders van door ziek of vlieg aan getaste partijen verplicht kunnen worden om deze onder toezicht van den controleur te laten behandelen (koken). In dit ver- verhand worde hier aangestipt, dat, zooals nit het verslag van den administrateur bleek, do gezondheidstoestand der Narcissenculture3 buitengewoon gunstig te noemen is; hel aan tal puitjjen, die ongeschikt voor export be vonden werd, liep in 1926 nog aanzienlijk naar beneden. Gezegd kan worden, dat meer dan 99 pot. der cultures voor export ge schikt is. Nog werd langdurig van gedachten ge wisseld over de vraag op welke wfize ook deze vereeniging het Centr. Bloembollen Co mité zal kunnen helpen om degenen, die onwillig zijn om bij te dragen aan het Fonds voor Wetenschappelijk Onderzoek en Onper soonlijke Reclame, door een royement als lid te plaatsen buiten de vereeniging en zoo mede te werken aan een algemeene boycot van de personen, die niet aan hun verplichtingen t.a.v. dit fonds voldoen. De besprekingen leidden tot het resultaat, dat het bestuur werd gemachtigd, een regle mentaire bepaling #in overleg met de zusterverenigingen op te stellen, waar- j door dit doel wordt bereikt, waarvan alle I aanwezigen de noodzakelijkheid gevoelden. DE STREEKTELEFOON. Naar het „Weekblad voor Bloembollen cultuur" meldt, zal de streektelefoon (voor de netten Haarlem met Overveen, Heem stede, Noordwjjk en Leiden met Oegstgeestl op 1 April tot stand komen. Aangeslotenen op deze netten kunnen dan dus directe lokale verbinding krijgen. DE SPOORWEGONTVANGSTEN IN JANUARI. 1 Millioen minder dan het vorig jaar. Het „U. D." publiceert eenige cijfers be treffende de (geschatte) ontvangsten der Nederlandsche Spoorwegen over de maand Januari 1927, in vergelijking tol die van 1926 ln totaal bedragen de geschatte ont vangsten over Januari 1927 1 11.820.150, terwijl zij in dezelfde maand van het vorige jaar bedroegen f 13.273.772 37. Alzoo is er in de afgelnopen maand minder ontvangen dan het vorige jaar f 1U53.622.37. Bijna alle ontvangst-bronnen der Spoor wegen hebben .vergeleken met het vorige jaar, minder opgeleverd. Wat het reizigers- vervoer betreft, is er alléén vooruitgang te bespeuren in de opbrengst van de traject- abonnementskaarten, die f 16.497.51 méér opbrachten dan in 't jaar 1926. Doch overi gens werd er in Januari deze meevaller niet meegerekend uit het reizigersver- voer f 465 674.86 minder ontvangen. Het bagagevervoer leverde op f 98.600, tegen f 110.170.99 in 1926; een nadcelig verschil alzoo van f 11.570.99. Het goederenvervoer geeft een reusachtig verschil le zien- dit jaar f5.104.000, vorig jaar (6 054.692.07. Minder ontvangen dus f39.249.43. Verder leverde de brief- en pakketpost f50.000 minder op, de buitengewone ont vangsten (29.968.63, en de telegraaf f 950 692.07. Het vervoer van levende dieren leverde méér op: Januari 1927 f 183 590. en Januari 1926 f 144 340.57. Een voordeelig verschil alzoo van f 39.249.43. HET VRIJE HENGELEN BEDREIGD. Op het ministerie van Binnenlandsche Zaken en Landbouw had een onderhoud piaats tusschen den vertegenwoordiger van den Minister van Binnenlandsohe Zaken, den heer A. B. Brouwer, inspecteur der Vis- sclierjjen, en den heer S. Weinberg, te Am sterdam, inzake de voorgestelde wijziging der Visscherqwet art. 17 lid 3B, welke het VTjje hengelen bedreigt. De heer S. Weinberg verdedigde' de belangen van alle handelaren in bengel- sport- en aanverwante artikelen in Neder, land, die bjj eventueels aanneming van het ontwerp groote nadeelen zullen ondervinden. Tenslotte deponeerde hij ter Griffie 389 verzoekschriften van handelaren, waarin aan de leden der Tweede Kamer verzocht werd, de voorgestelde wijziging niet aan te V nemen. Op 77-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden de heer J. C. v. d. Veur, een der stichters van het villapark „Mooi Neder land" te Nijmegen en tevens een der ont werpers van de eleclrische bergbaan van Nijmegen naar Berg en Dal. RECLAMK. ..Wat doe Je voor Je hoest 7" Niets? Dat ls al erg onverstandig. Als Uw bron chitis chronisch ls geworden begint de ellende pas goed. Vanzelf zal die hoest niet overgaan. Waarom nu niet bijtijds een krachtig werkend kruldenmiddel als Aider's Abdijsiroop te baat genomen dat U er in eenige dagen 'van af kan helpen. Abdijsiroop is een beproefd mid del bij bronchitis, Influenza, kinkhoest, rware verkoudheid, keelpijn, asthma. Ptf flttch vu 230 gram t l.50t 550 gram I 2.75, 861Ï KIND ONDER EEN AUTOBUS. Op het Cromvüetplera, hoek Elboog&traat in Den Haag, waren gistermiddag drie kin deren met een wagentje op het trottoir aan het spelen. Juist toen uit de richting Rijs wijk een auto naderde vloog sen der wie len van het wagentje af, tengevolge waar van de 9-jarige W. K uit de Middenstraat het stuur verloor en onder de auto ge raakte. Het kind kreeg een wiel over het hoofd, dat geheel verbrijzeld werd. De dood is onmiddellijk ingetreden. VolgeDS ooggetuigen treft den chauffeur geen schuld. EEN 10-JARIG KNAAPJE DOODGEREDEN. Op de Laan van Eik en Duinen te Den Haag is een ongeveeT 10-jarig knaapje op een wagen geklommen, doch viel, waar door het onder den wagen terecht kwam en de wielen hem over het lichaam gin gen. De dood trad onmiddellijk in. DE 10.000ste TE NAALDWIJK. Gisteren is te Naaldwijk de 10.000ste in woner geboren. Het is de zoon van A Klapwijk en O. Noordermeer, Jan genaamd Bij de aangifte op het "aadhuis hield de gemeentesecretaris een toespraak. Aan de moeder werden hloemen gezonden, de vader ontving sigaren, terwijl de kleine zelf een zilveren voorwerp met inscriptie kreeg. Ter gelegenheid van dat feit was de vlag uitgestoken van de kerk, het raadhuis en de woning der ouders. NOODLANDING. Donderdagmorgen moest met hét mili taire vliegtuig F. 489 wegens eeD defect aan den motor in Haarlemmermeer een noodlanding^ worden gemaakt op het wei land van den heer Vlasveld aan deü IJ weg nabij Halfweg Het vliegtuig werd bestuurd door den sergeant Wiersma, terwijl de le luitenant Mante den tocht als waarnemer medemaakte. Ze waren beiden afkomstig uit Soesterberg en kwamen er ongedeerd af. Met een uit Soesterberg gorequireui- den montagewagen werd voor het vervoer van de beschadigde machine zorg gedragen. GEZONKEN. In het Spui nabij Middeiharnis is giste ren de motorboot „Nooit Volmaakt", schip per Leeman, vyelke boot op leis was van Stellendam naar Rotterdam, tijdens ecu plotseling opgekomen storm volgeloopen en gezonken. De schipper en zijn knecht kon den met moeite worden gered. Het schip zal door De Wit's bergings- en transport bedrijf worden gelioht. Gisteravond om halfnegen, toen de wind plotseling fel was opgestoken, is het uit gaande Italiaansche stoomschip „San Marco tegen een aan paal 26 in de Waal haven te Rotterdam bggende gemoente- tiinmerbak aangevaren. In dezen bak werd een groot gat gestooten, waardoor bij dreigde te zinken. Een wachtsman, die zich op den bak bevond, wist tijdig op de sleepboot „Spui" van de naamiooze vennootschap Piet Smit's riviersleepdienst, welke achter de „San Marco" voer, over te springen. De „Spui'' hot de „San Marco" in den steek. Men haaide een ka bel onder den bak door cn sleepte hem naar het benzineterrein, waar hij is ge zonken. Bij laag water zal de boot droog- komen, zoodat men dan het gat zal kunnen diohten. De „San Marco" beeft zee ge kozen. Gistermiddag had op de Oude Maas voor Dordrecht een aanvaring plaats tusschen de motorboot van de slooperij „Holland" te Hendrik-ldo-Ambacht en de goederen- boot „Maria II." De motorboot zonk on middellijk en de fcwoe opvarenden konden slechts met moeite gered worden. De ge zonken boot levert geen gevaar op voor de scheepvaart. TRAGISCH. Als een tragische bijzonderheid van het treurig ongeval, dat Zondag j„ bij Holten is voorgekomen, toen daar een 7-jarig knaapje tut den trein viel en dood wtiü opgenomen, vernemen wij, dat een oudere broer door dit ongeval zoodanig in zijn zenuwen werd geschokt, dat de jongen thana aan een zenuwziekte lijdt. Tengevolge daarvan kon het gezin de reis naa-r Amerika niet vervolgen en moet voorloopig in Rotterdam blijven, in af wachting van zijn herstek 3-JARIG KIND VERDRONKEN. Het 3-jarig zoontje van den arbeider B. te Assendeelt ging met een hoepel naar buiten om be spelen. Het kind is spelende in de Groote Braak geraakt en verdron ken, zonder dat het door iemand is opge merkt, Toen het kind vermist werd, is mem gaan zoeken en vond men het lijkje, WOONWAGENKINDEREN VERKOCHT. Twee, kindertjes van een echtpaar uit Mecden (Gr.) dat te Odoorn in een woon wagen verblijft, zijn resp aan een paar denhandelaar en een ventor „overgege ven", naar men wil verkocht. De mare chaussee stelt een onderzoek in. EEN STIER NEEMT EEN AUTO. Te Groningen on/tenapte, naar de „Tel." meldt, te ongeveer zes uur een stier uit d© modelboerderij, van do hoeren Gebr. Hem mes, te Haren aan zijn geleider. Het beest is op den Rijksstraatweg in de auto van den heer Kuipers uit Groningen gespron gen, ten gevolge waarvan de auto zooda nig werd beschadigd, dat deze later met een kraanwagen moest worden weggesleept. De stier heeft van dit zeer zeker zeldzame avontuur geen zichtbaar nadeel ondervon den; het dier werd opgevangen en naar stal teruggebracht. DOODELIJK MIJNONGELUK. Gistermorgen is in Staatsmijn „Emma" de 29-jarige gehuwde hulphouweT EL Veen- stra uit Brunssum, vader van drie kinde ren, door .vallende steenen getroffen. De man was op slag dood, EEN 0UD-P0LIT1E-AGENT-SM0KKELAAR. In den vorigen nacht zijn eenige kom miezen nabij de spoorlijn RoosendaalEs- sohen aan de grens in een bimnenwegje gestooten op een groep smokkelaars, die frauduleus een partij suiker vervoerden Na eenige vervolging kon men zekerên J. V arresteeren. Op V., die een oud-politie agent van Roosendaal ia, werd een partij suiker bevonden, KRANKZINNIG GEWORDEN. Gisternacht werd assistentie ingeroepen van de politie te Heerlen tegen een woes teling, zekeren J. van H., dde in zijn wo ning aan den Molenberg aJle huisraad kort en klein had geslagen en met moeite door toesnellende burgers ra bedwang werd gehouden. Het bleek dat de man, die vroe ger drankzuchtig was geweest, een flesch met brandspiritus had leeggedronken. Met moeite werd de woesteling, die 46 jaar oud en vader van tien kinderen is, overmeesterd en naar het hospitaal over gebracht, waar bleek dat hij krankzinnig was geworden. Overbrenging naar ecu krankzinnigengesticht bleek noodzakelijk. VERDACHTEN UIT BELGTfi. Te Antwerpen waren gearresteerd een drietal Nederlanders als verdacht van medeplichtig te zijn in de juweelenaffajre te Rotterdam. De hoofdverdachte, ge naamd B.f zal op verzoek dei Nederland sche regeering worden uitgeleverd- De twee overigen werdeD echter op vrije voe ten gesteld, doch zouden als ongewenscme vreemdelingen ove» de grens worden ge zet. GistereD is de Amsterdammer L W. per trein over de grens gekomen. Bij aan komst te Roosendaal werd hij door de ma rechaussees gearresteerd De gearresteer de is naar Amsterdam overgebracht» RECLAME. i/on een merk rooktabak is meer waard dan fraaie verpahkmq Als 6e een kwalirelf will rooken neem dan tfined de besfe van olie FAILLISSEMENTEN IN NEDERL1 Volgens mededeeling van het H&i informatiebureau van Van der Gryl Co.'s Bureaux voor den Handel ziiol de afgeloopen week, eindigende 2)1 bruari in Nederland uitgesproken &s[ üsseroenten tegenover 83 faillissemenJ dezelfde week van bet vorige jaar j Van 1 Januari tot en met v24 Feb 1927 610 faillissementen tegeiovei 5Wl hetzelfde tijdperk van het vorige jm Patiënte: Dokter, ik we! mij nog! goed. Dokter: Ja, mevrouw, wet wfltil Ik kan u toch niet weer jong makeil Patiënte: Dat verlang ik oolf dokter; ik wou alleen dat u mij oif worden. (Builen verantwoordelijkheid der Reda Copie van al ol niet geplaatste stul' wordt niet teruggegeven. MOET LEIDEN EEN PAEDAG001 BIBLIOTHEEK MET SCHOOLKUSI INRICHTEN? Geachte Redactie, In zqn ingezonden schrijven, opgeM Uw Blad van 16 dezer, vermeldde ia\ do beide ondergeteekenden reeds, dil I.eidsche Vereeniging „De faedagog Bibliotheek" een begin heelt gemaakt] de inrichting van een Paed- bibliotheek Schoolmuseum. Gaarne zouden wy thans deze mededi gen aanvullen. De vereeniging „De Paed. Bibliotl heeft van het Gemeentebestuur een schouilokaten van de vroegere Cbruk schooi aan da Pieterskerkgracht id hu: een vaD deze tokaleD is nu een heel voudige betimmering aangebracht, k verder een boekenkast en leestafel aam zijn. Natuurlijk is de boekenkast, «i eenmaal de Leidsche leerkrachten a uil de omgeving hun vakliteratuur t kunnen leeren, nog leeg! Hel bestuur twijfelt er evenwel niet of dit zal, met de bulp van ieder, de noodzakelijkheid gevoelt eener gel heid tot voortdurende vakstudie der 9 wijskrachten, terecht komen. In breede kringen voelt men deze zaak; ongetwijfeld zal dan ook de nr steun met vreugde worden verleend. 't Is waarlijk ook geen wonder, dat in onze omgeving naar een instelling bovengenoemd met verlangen uitziet, wal is bet geval? Wil iemand zich i oogenblik goed op de hoogte stelles nieuw uitgegeven schoolboeken en n leermiddelen, dan moet hij daarvoor 1 Amsterdam! Daar komt natuurlijk zelden tets 't Ie te bezwaarlijk I Leiden zelf moet de organisatie ter nemen I Onderwijstijdschriften kan ieder net soonlijk aanschaffen. Wie er aan mee weet echter hoe kostbaar dit is. Wil een ruime voorziening, dan is zulks ondoenlijk. Er schiet ook in zoo'n geval weinig over, dan te helpen bewerkstelligen: in onze stad een Leeszaaltje tot stand1 In de laatste jaren is het deels P kelrjk, deels verplicht, dat hoofden der-wijzers bij 't lager onderwijs in 8] menljjk overleg vaststellen welke W enz. op school zullen worden gebruikt veel grooter aantal menschen dan b0" beslist over onderwijszaken. Is 't dus i der, dat ook de behoefte aan geleg» tot voorlichting in meerdere mate danr heen wordt gevoeld? Enkele jaren geleden bestond hier een onderwjjs-bibliotheek, die yan bet gere Arrondissement. Na de reorgMjj van het Rijksschooltoezicht is deze in** verdwenen. Voor Leiden valt dit ai achteruitgang te betreuren. Uit deze W theek bad zich prachtig de door on» eeniging, nagespeelde inrichting kn» voortgreeien. Het- is thans echter niet de tja opheffing te blnven betreuren. Er moet worden gewerkt en.... g*"? Leiden moet zelf de hand aan den f' elaan Uit 't bovenstaande zat 't iede' voor oogen staan, welk belangrijk «ijs-belang door ons streven gediend Dus nu niet verder over 't Het „doen" is aan de beurt VaD ganscher harte vertrouwen de krachtige medewerking van ien"' het onderwijs ter harte g3at. Voor 't bestnur der ver. „De F- J. C. VAN SCBAIK, A. v. d. BAAN, secr. Leiden, Oude Singel 220.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6