I n speelbal der fortuin 20535 LEiDSCH DAGBLAD, Dinsdag 22 Februari Tweede Blad Anno 1927 Gemeenteraad van Leiden. Aspirin-tabletten <Boy* FEUILLETON. Benoeming van een tijdelijk leeraar in icheikunde aan de Hoogere Burgerschool I 5 jarigen cursus. (27) tenoema wordt de neer A. M. van De ler, met 31 stemmen tegen 1 blanco. Benoeming van een onderwijzeres aan BTchool Vrouwenkerkkoorsteeg A: Jenoemd wordt mej. E. J. van Griet- •sen, te Katwijk aan Zee met 23 stem- tegen 9 op mej. J. C. Korswagen, 0. Voorstel tot verhuring van het gras- las op bermen en open gronden langs den iarlemmertrekvaarlweg en van het riet- fas in de Haarlemmertrekvaart. (37) inform besloten. fco. Voorstel tot verhuring van de psrcee- I weiland, Kad. bekend gemeente Leiden, lelie K Nis 34 en 35, beide ged., aan J. feloffs. (38) Jonform besloten. Voorstel: |a. tot ontbinding van de huurovereen- jnst met de Vereeniging van Leidsche No- |jssen, betreffende het z.g. Notarishuis aan den Burcht; tot verhuring van het sub a bedoeld ge- fcw aan A. Backer. (33) Jonform besloten. Po. Praeadvies op het schrijven van D. ggeveen, om eenige schilderijen in bruik- af te slaan aan het Stedelijk Museum Lakenhal". (39) lonform besloten. Voorstel tot onderhandsche opdracht i het uitvoeren der beton- en gewapend fcnwerken met bijbehoorende grondwer- 1, ten behoeve van de uitbreiding van de |iljoens E en E1 voor onrustige mannen •ouwen op het terrein van „Ende- it aan de N.V. Breda'sche Belon-Maat- lappij v/h H Vriens te Breda. (40) 3 hees v. STRALEN merkt op, dat bet ihil in inschrijving tusschen deze en Leidsche firma f 1200 bedraagt. Was I minder, dan zou hij de Leidsche firma Iroorkeur hebben gegeven, doch nu zal I geen voorstel doen. Gaarna zag hij een bepaling opgenomen, dat Leid- t krachten gebruikt zullen worden. Voor heiwerk is dit zoo, dooh niet voor be werk. Kan de bepaling niet gelden in gevallen, waarin Leidsche krachten gebruiken zijn 1 wethouder REIMERINGER zegt, Irooveel als kon voor Leidsche krachten Igezorgd. Maar de firma, die verant- lelijk i«, moet toch eenige vrijheid iefcen. Jethouder MULDER licht dit laatste nog l?r toe. Elke firma heeft vast personeel zij geheel vertrouwt en vertrouwen kan. kan men toch niet uitschakelen Wil i anders, dan zou men zich beperken eten tot Leidsche firma's. )e VOORZITTER wijst er nog op. dat het tweesnijdend zwaard zou zijn door het aanstellen van Leidsche krachten el- lonform wordt dan besloten. Bovenstaande is reeds in een gedeelte van onze oplaag van gisteren ge plaatst. (Vervolg van gisteren). o. Voorstel tot vaststelling van een 2-tal trnen tot gedeeltelijke herziening van het ireidingsplan der gemeente. <29) e beer SCHüLLER zou de doortrekking de Duivenbodestraat niet gaarne uit plan zion gelicht, gezien de drukte de Heerenstraat. Ddt vooral voor kin- ?Q. ethouder MULDER acht die drukte fikeven. In de Heerenstraat is boven- D een breed trottoir. When Heerenstraat en Schelpenkadc de afstand te gering om terrein te ver dien en hetzelfde geldt voor de tweede at. voorstel wordt aangeno- met 2-18 stemmen, de S. D. A. P Voorstel tot ruiling met de Leidsche ^-Maatschappij, van een gedeelte berm "3 de Poel wetering Sectie L no. 534 ged. tegen een strook grond aan den Rijnsburger- weg, Sectie L nis. 905, 1116 en 1117, alle ged. (4i) Conform besloten. llo. Voorstel tot aankoop van een gedeelte tuin hoek Stille Rijn en Stille Mare, Sectie H no. 2940 ged. en tol beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gelden (32) De heer GROENEVELD meent, na on derzoek, dat de tuinmuur van zelf wel gauw zal omvallen, en dan zal men den grond gedeeltelijk vanzelf krijgen, daar de muur niet meer zoo zal mogen worden herbouwd. Waarom dan te koopen voor zoo'n hoogen prijs, z.i. tweemaal te hoog? (Geroep: te laag). Hij acht het onnoodig bovendien, er is ruimte voldoende, waar toch élechts aan één zijde mag wordeD gereden. De heer SPENDEL zegt, dat deze grond voor de bezitster van veel waarde is. Toch wil zij het afstaan voor het doel. De prijs is z.i. niet te hoog, dit meegerekend. Het voorstel kan toch ook van veel be lang zijn voor verlegging van het verkeer uit de Haarlemmerstraat. Het omvallen van den muur zal niet zoo gauw gebeuren. Wij zullen tevoren wel zijD gevallen. Het offer lijkt hem geenszins te groot. De heer SCHüLLER zegt, dat de S.D. A.P. zich nooit heeft verzet tegen verbete ring van het verkeer al kostte het ook geld, maar dit gaat de perken te buiten. Voor afleiding van het verkeer van de Haarlemmerstraat heeft dit besluit geen waarde, verzekert hij. Bij verplaatsing van het urinoir is er inderdaad ruimte voldoende, ook voor draaien zelfs. Z.i. betaalt men ook geen f 80 maar f 153 per M2., gelet op het weer moeten opbouwen van den muur elders. De heer HUURMAN acht het niet ver standig hier den prijs in 't geding te bren gen. Wie kan deze precies bepalen Men moet ook rekening houden met de daling van waarde van het pand. Hoofdzaak is echter: is de verbetering noodig, ja dan neen. Op een paar honderd gulden komt het daarbij niet aan. Hij voor zich acht het een verbetering, al blijft er een lee- lijke schuine hoek, dat zij erkend De heer WILBRINK ontkent eveneens, dat het verkeer op de Haarlemmerstraat hiermee wordt gebaat. Hij acht de uitgaaf niet gerechtvaardigd. Zoo zou zooveel zijn te verbeteren. De heer EERDMANS onderschrijft, dat de Haarlemmerstraat er niet mee is gebaat en dat deze uitgave geen nut heeft. De heer KNUTTEL ziet het nut van deze uitgave ook niet, terwijl hij den heer Huur man onderschrijft, dat de toestand ter plaatse leelijk wordt. Wethouder MULDER acht het voorstel een schitterende gelegenheid tot verbete ring. Op omvallen van den muur kan men niet wachten. De prijs is laag, terwijl het werk uitgevoerd kan worden in eigen be heer. Mag men voor deze geldsom een ge vaar laten bestaan? Een goed doel wordt bereikt voor weinig geld. Na repliek van den heer GROENEVELD sluit de heer v. d. REYDEN zich bij den laatste aan. Het voorstel wordt verworpen met 2012 stemmen. Vóór de wethouders, de heeren Splinter, Wilmer, Bergers, Huurman, Scho- neveld, Heemskerk, Spendel, Coster. 12o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verbreeding van de Morschpoortbrug en de verbetering van den toegang tot die brug met bijkomende werken. (31) De heer GROENEVELD is door dit voor stel niet bevredigd, al erkent hij, dat critiek hier makkelijker is dan een andei goed voor stel te doen. 't Liefst zou hij het houten bruggetje bewaren, doch met het oog op het verkeer zal dit wel niet kunnen. Maar wat nu wordt voorgesteld zal onvoldoende zijn, gelijk ook de Kraaierbrug en Pauwbrug, waarnaar B. en W. verwijzen tot zijn ver bazing, daar deze geheel niet deugen. Bij 4^12 M. kunnen 2 voertuigen elkaar nog juist passeeren, tot groot gevaar voor de voet gangers. Beter is dan een trottoir aan weers zijden .zoodat maar één voertuig tegelijk over de brug kan. liet verkeer aan den Morschweg zal zich bovendien nog heel wat uitbreiden. Een moderne brug daar te maken is niet mooi. Spr. hoorde echter, dat het goederén- i vervoer der sporen verplaatst zal worden naar den Heerensingel, zoodat er dan wel licht een vaste brug kan komen. Dat lient z.i. onderzocht. Hij stelt daarom voor dit punt af te voeren van de agenda om de zaak nog eens te bezien en in ieder geval met afdoende maatregelen te komen, niet met halve. De heer SPLINTER had verwacht, dat m,. dit voorstel met beide handen zou aan grijpen doch men kan het blijkbaar nooit naar den zin maken. Reden van dit voor stel is mede, dat de brug toch hersteld wor den moet in ieder geval. Nu is de brug 3 V., die men op 4V* M. wil brengen. Een trottoir zou echter gemaakt kunnen worden en die acht hij ook wel gewenscht. Een moderne brug achter die poort gaat niet, dat staat niet. Doet men niet wat nu voorgesteld wordt, dan is er voorloopig ^een verbetering te verwachten. De heer HUURMAN kan zich ook niet vereenigen met deze oplossing van B. en Hij acht het gevaar bij het verkeer er loor groeiende. Dit is maar half werk. Hij kan zich vereenigen met het afvoeringsvoorstel opdat de kwestie nog eens nader bekeken worden kan. Wethouder MULDER begrijpt het verzet ook niet. Een betere oplossing wordt niet-ge geven, terwijl de toestand toch meer en meer onhoudbaar is geworden. Kon de poort worden verwijderd, dan was het heel wat makkelijker, doch dat gaat nu eenmaal niet. Bij het maken van een trottoir wordt de veiligheid voor de voetgangers grooter, dat zij erkend, en daarover is nog te praten. Dit voorstel sluit zich aan bij het aspect van de poort en geeft verbetering, die dezen la gen prijs wel waard is. te meer, als men be denkt, hoe de brug toch vernieuwd wor den moet. De heer WILMER wijst er op, hoe zelfs geen vingerwijzing is gegeven hoe het dan wel moet als het voorstel niet wordt aange nomen. Hoe dan echter terugsturen van het voorstel? De heer SCHüLLER meent, dat de Morschpoort moet worden een losstaand ge heel, gelijk te Rotterdam de Delftsche. De typische brug zal we? moeten, gezien de toeneming van het verkeer. In deze richting zal men de oplossing moeten zoeken, meent hij, zoodat het verkeer door en om de poort kan plaats hebben. Deze halve verbetering is onvoldoende. De heer GROENEVELD meent toch wel eenige aanwijzingen te hebben gegeven, al heeft hij geen concreet voorstel gedaan, het geen z.i. ook niet van hem op dit technisch terrein is te verwachten. Hij blijft op aan houden aandringen. De heer WILBRINK acht uitstel, waar herstel moet plaats hebben, toch moeilijk. Als er iets gebeurde met de brug, viel de verantwoordelijkheid terug op den raad. Op onderhandelingen met het spoor zal niet zijn te wachten, dat duurt te lang. Het beste lijkt hem dit voorstel aan te nemen, gezien waar toch om de poort verhoogd worden moet etc., zoodat dit geld met rente en al er wel uitkomt. De heeT HUURMAN blijft op uitstel aan dringen. B. en W. kunnen toch zoo spoedig mogelijk terugkomen? Kan uit den raad in 3 dagen tijds een ander voorstel \yorden verwacht Wethouder MULDER zegt. dat de kwestie al zoo vaak onder de oogen is gezien, dat uitstel weinig geeft. Dit lijkt B. en W. en Fabricage de eenige oplossing, thans. Dit voorstel kost vrijwel niets, gezien waar de brug toch verbeterd worden moet en de andere dingen toch ook eens moeten geschieden. Het uitstelvoorstel-Groeneveld wordt ver worpen met. 1913 stemmen. Vóór de S. D A. P., de heeren Huurman, Schoneveld, Eerdmans, Eikerbout en mevr. Dietrich. De heer EERDMANS vraagt of de brug niet breeder kan. Wethouder MULDER antwoordt, dat men dan vervalt in andere constructie, hetgeen veel meer kost. liet voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 293 stemmen. Tegen de heeren Eerdmans, Dubbeldeman en Schüller. 13o. Voorstel in zake de vaststelling van het voorschol op de vergoeding voor het jaar 1927, bedoeld bij art. 101 der Lager Onder wijswet 1920, aan de besturen van verschill- lende bijzondere scholen uit te keeren. (42) Conform besloten. llo. Voorstel inzake de aanschaffing van gymnastiektoestellen ten behoeve van de bij zondere scholen aan de Stadhoudersiaan, aan het Rapenburg No 48, aan den Heeren singel No 27. aan de Haarlemmerstraat No. 32 en aan de Van der Werffstraat Nis y8 100 en tot beschikbaarstelling van de daar voor benoodiide celden. (26) De heer SPENDEL vraagt hoe het komt, dat het verzoek der R.-K. scholen nu eerst aan de orde komt. 30 Oct. is het al gevraagd. Weihouder MEYNEN antwoordt, dat dit komt omdat er een abuis is gemaakt, waar voor hij excuses aanbiedt. Het verzoek is gelegd bij een verzoek van de Geref. School- vereeniging van 30 Nov. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. 15o. Voorstel inzake het verleenen van medewerking en de beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het inrichten van de speelplaats der 9chool aan de Stadhou derslaan van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van scholen voor lager- en meer uitgebreid lager onderwijs op Gere formeerden grondslag, tot terrein voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefe ning. (43) Conform besloten. 16o. Praeadvies op het verzoek van een 3-tal Radio-vereenigingen. om wijziging van de verordening van 8 Augustus 1921 (Gem.- blad No. 14), regelende de heffing van eene plaatselijke belasting voor het gebruik van openbare gemeentewerken. (30) Conform besloten. 17o. Voorstel tot verlenging van den ter mijn van ontruiming van verschillende on bewoonbaar verklaarde woningen. (44) De heer DUBBELDEMAN verzoekt het college of het precies wil meedeelen hoeveel van de 213 z.g. ontruimde woningen er nu zpn ontruimd. Dit mede, waar door wo ningtelling etc. de indruk is gevestigd, dat de woningnood hier is verdwenen. De heer VAN STRALEN acht het ook gewenscht, dat juiste gegevens worden ver strekt, niet half-juiste. Van de 187 ont ruimde woningen in Aug. J.I. bleken er 86 nog onwettig bewoond. Hij ondersteunt daar om de vraag van zgn partijgenoot. Bij onderzoek is hem gebleken, dat van do 26 meer ontruimde woningen er maar enkele onbewoond zijn. En het zijn heusch Hij betreurt zeer sterk, dat de gemeente niet de beste, gelijk destijds werd beweerd, blijkbaar niet kan waken, dat ontruimde woningen ontruimd blijven. Men heeft daartegen ook niet gewaar schuwd of is opgetreden; de gemeente maakt het zelfs gemakkelijk. Want de lichtfabrieken brengen zelfs weer gasmeters aan op ver zoek! Op die manier bereikt men in langen tjjd nog niets. De heer WILMERS is het met den heer v. Stralen eens, dat een voornaam ding van de gemeente-politiek is ieder een goede woning te geven. Toch is hij het niet met zija conclusie eens, want dan zouden er voldoende woningen voor laag tarief moe ten zijn. Stel bijv., dat de lichtfabrieken eens ge weigerd hadden licht te verschaffen, zou do heer v. Stralen daarover dan niet ge klaagd hebben? Hij blijft er bij, dat, waar er nog niet voldoende woningen zijn, niet overgegaan worden moet tot de scherpste maatregelen. Wethouder MULDER vraagt of het den heeren nu toch heusch ernst is. In Januari 1926 waren er officieel 152 onbewoonde woningen, waarvan 60 clandestien bewoond, in Juli 1926 resp. 187 en 68, in Januari 1927 213 en 70. Men vergelijke de ver houdingen. Vreemd is, dat de heer v. Stralen zelf in Jan. aandrang uitgeoefend heeft een vrouw weer te doen wonen in een dichtgespijkerde woning. (Geroep: die zit). Hrj kan dit echter prijzen, er zijn soms omstandigheden, dat het niet anders kan. Er zijn altijd eenigen, die niet anders willen, die moeten uitgeschakeld worden. Er zijn nog niet voldoende woningen om het clandestien bewonen tegen te gaan, dat is de zaak. Beter in een onmogelijk huis, dan heelemaal niet in een huis, is zijn standpunt. 40 woningen zijn al aanbesteed, straks komt een voorstel van 174. Zijn RECLAME. Hebt Cüj rheumatiek! Lijdt Gij aan jicht? Aarzel! dan niet maar gebruik! In orlgineele verpakking met den oranjen band. Masseer dan nog met SpirosaI~oplossing„®oyet." het eenige wrljfmlddel, dal diep In de huid dringt, en GtJ verkrijgt oogenbllkkelijk verzach ting van al uwe pijnen. Want Aspirin en Spirosal Genezen U geheel en alt 8401 die woningen er, dan mag men eens klagen. De heer VAN STRALEN legt het be wuste geval, waarop de wethouder doelde, nader uit De vrouw moest naar het Zie kenhuis en toen zjj er uit kwam, was de woning dichtgespijkerd. Zjj had nog recht op de woning. Moest hjj kiezen tusschen dakloosheid of zoo'n afgekeurde woning, dan werd het lastig, maar de wethouder weet niet, wie er in die woningen trekken, daar zij het immers clandestien doen. Met hen, die on noodig terugkeeren, zou hjj geen medelijden hebben. Het voorstel wordt z. h. st. aan genomen. 18o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 14 November 1918 (Gem, blad no. 43). regelende de samenstelling van de bureaux van Gemeentewerken, van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmel- tingsdienst en van het Bouw- en Woningtoe zicht. (3-9 Conform besloten. 19o. Voorstel in zake den veTkoop aan de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen van een terrein ge legen ten noorden van den Morschweg, nabij de Paul Krugerstraat en de verstrekking van een uit s Rijks kas te ontvangen woning- voorschot aan die vereeniging ten behoeve van den bouw van 30 eengezinswoningen en 71 beneden- en 73 bovenwoningen op dat terrein, tevens praeadvies op een adres van de woningbouwvereniging „Eensgezind heid", om een terrein aan de Munoiken- straat te bestemmen voor door haar uit te voeren woningbouwplannen. (35) Hierbij is het voorstel KOOISTRA, om de woningen door de gemeente te doen bouwen en over te dragen aan de Gemeentelijke woningstichting. Deze releveert een onderhoud met den vroegeren burgemeester toen om redenen van duurte het systeem van eensgezinswo ningen werd veriaten. Hoewel zijn fractie zich voor eensgezinswoningen uitsprak, is toch het type van beneden- en bovenwonin gen gekozen en zijn partij is daar tenslotte mee accoord gegaan om te helpen de krot woningen op te ruimen, al was zij van oor deel. dat voor groote gezinnen weinig werd bereikt. Ook deze woningen hebben feitelijk te- weinig oppervlakte, doch zijn fractie zal toch weer meegaan, erkennend dat hier eenige verbetering is ook door het doen bouwen van eenige eensgezinswoningen, al zijn er bezwaren, als b.v. de twee poorten, Naar het Engelsch van RAFAEL SABATINI. Geautoriseerde vertaling van A. T. •Er zijn overwegingen, die een eerlijk n boven gevaar moet stellen." •0. zeker." •Er bestaat geen eerlijkheid, dan in utand- stigheid, Randal, en ik hoop, dat ik een "Jk man ben. •JJ aarmee je bedoelt, dat ik het niet ben," Holles langzaam. acker sprak hem slechts tegen door een uderophalen en een glimlachje, dat al- uit beleefdheid voortkwam .De kolonel |.°P' geprikkeld tot heftigheid door de enjkheid uitgesproken meening. die zijn van hem had. ben een bedelaar. Ned; en bedelaars n niet kieskeurig zijn. Daarenboven nu tien jaar een huurling geweest, ;,e?r min<ler. Mijn degen is te huur. n ra manier waarop ik leef. Ik maak Wjf,eer.ingen« ik kwe! mij niet met vra- Zl) waard zijn; ik dien ze voor hoofdUC^er scllud(3e droevig glimlachend. elanda!"Wa?r was' zou 5e nu niel oorlo ,JD kwam. zooals je zeide om ebt ff£k ma2 duur zijn, maar hel po ï0! een herland, en je biedt rsi daaraan. Indien bet weigert, zal het volgende aanbod niet aan een vijand van Engeland zijn. Waarom je zelf zoo te verkleinen? Je hebt nog pen vaderland, en je hebt het lief. Er zijn hier velen, die je liefhebben, al behooren zij niet tot hen, die Engeland regeeren. Je bent teruggekomen, om het land te dienen. Dien het dus. Maar vraag je zelf eerst af, hoe het het bestge- diend kan worden." „Hoe is dat dan?" „Ga zitten, man. Ga zitten en luister." En nu. nadat hij den kolonel eerst geheim houding had laten zweren in naam van hun oude vriendschap hierop en op den wan- hopigen toestand van den kolonel, waagde de ander het zijn hart open te leggen sprak Tucker over wat niets anders dan ver raad was. Hij begon met den kolonel te vragen, den toestand te overdenken, waarin het land ge komen was door de slechte regeering van een verkwistend, weliustig wraakgierig, on eerlijk koning. Te beginnen met de wet van kwijtschelding en haar schandelijke ontdui king. ging hij stuk voor stuk de toenemende tyrannie na van de laatste vijf jaren sedert het herstel van koning Karei, hij stelde ze alle in het licht van zijn eigen inzichten, die ofschoon hevig vijandig, toch zuiver genoeg waren. Hij kwam eindelijk aan den oorlog toe. waartoe hel land gedwongen was, hij toonde aan. hoe hij door roekeloosheid uitge daagd was en hoe hij mogelijk was gemaakt door de groote, schandelijke verwaarloozing van de zaken der zeemarht. die Cromwell zoo machtig had nagelaten. En hij wijdde uil over de ergerlijke lichtzinnigheid van hel hof met al den toorn van den puritein, die hij inv zijn hart was. „Wij naderen het einde,voltooide hij met heftige overtuiging. „Whitehall zal gezuiverd worden van dien Karei Stuart en al zijn schandelijken aan hang. zij zullen op den mesthoop geworpen worden, waar zij thuis behooren, en een re publiek zal hersteld worden, om ons Enge land te regeeren op gezonde, reine wijze, zoodat eerlijke menschen trotsch mogen zijn, het weer te kunnen dienen." „Maar, Ned, je bent krankzinnig!" Holles was verstomd, zoowel over de ver trouwelijke mededeeling zelf, als over den inhoud er van. „Om mij te wagen, bedoel je? Tucker glimlachte, grimmig. „Deze vampyrs hebben de ingewanden verscheurd van betere mannen dan ik voor dezelfde zaak, en als het ons mislukte, mo gen zij de mijne ook wel hebben. Maar het zal ons niet mislukken. Onze plannen zijn slim gemaakt en reeds goed gevorderd. Er is iemand in Holland, die ze bestuurt een naam, die ik u nog niet durf noemen, maar een naam. die dierbaar is aan alle eerlijke lieden. Het uur heeft bijna geslagen. Onze agenten zijn overal verspreid, bezig den volksgeest te kneden en in het goede kanaal te leiden. De hemel zelf is ons te hulp geko men met deze pestziekte te zenden, die schrik brengt in de harten der mensch-D en hen zich zelf doet afvragen in hoe ver de on deugden. waardoor de regeerders dit land verlagen, deze bezoekingen niet kunnen heb- beD uitgelokt Die prediker, dien gij op de trap van Paul's gehoord hebt. is een van onze agenten, het goede werk doende, het zaad op de vruchtbare plaatsen werpend En zeer spoedig nu za! de oogst komen en welk een oogst." Hij hield op, en zag zijn diep getroffen vriend aan met een oog, waarin iets van het licht der dweepzucht gloeide. „Je degen is werkeloos en je zoekt er werk voor Randal. Hier vindt ge een dienst, dien ge met eere moogt aanvaarden. Het is de dienst van de oude republiek, waaraan ge in den ouden tijd trouw waart, een dienst die tegen de vijanden gericht is, welke aan mannen als gij een plaats zouden willen weigeren. Je handelt niet alleen voor je zelf, maar voor duizenden in dezelfde omstan digheden. En je land zal het niet vergeten. Wij hebben behoefte aan degens als die van jou. Ik bied je tegelijk een zaak en een loophaan aan Albemarle scheept je af met beloften van benoemingen, waarbij dage lijks de voorkeur wordt gegeven aan de slechte vrienden van de schepsels aan het lichtzinnig hof van Karei Stuart. Ik heb mijn hart eerlijk en vrij voor je open ge legd, zelfs met eenige gevaar. Wat heb je mij le antwoorden?" Holles stond op, zijn besluit was geno men. zijn gelaat stond vastberaden. „Wat ik in het begin gezegd heb. Ik ben een huurling. Ik maak geen regeeringen. Ik dien ze. Er is geen zaak in de geheele wereld, die me thans geestdriftig kan stem men." „Toch kwam je thuis, om Engeland in zijn nood te helpen". „Omdat ik niet wist, waar andeTS heen te gaan." „Heel goed. Ik neem je aan volgens je eigen schatting. Randal niet, dat ik je geloof, maar om de argumenleD niet le verwarren. Nu je hier bent, vindt je de deuren, waardoor je gerekend had. binnen te komen, alle gesloten en gegrendeld. Wat zal je nu doen voor de hand die je huurt. Ik stel je een vrijgevig meester voor; iemand, die je rijkelijk zal beloonen. Daar j iedere dienst je gelijk is, laat de huurling me dan nu antwoorden." Hij was ook opgestaan en hield zijn hand als in beroep op. De kolonel keek hem even ernstig aan, toen glimlachte hij. „Wat is er een advocaat in jou verloren gegaan, Ned!" zei hij. „Je houdt je aan hel puntzeker, maar je laat het ook gemak kelijk los. Een huurling dient bestaande re geeringen; de dienst voor mogelijke regee- ringen is voor enthousiasten; en ik heb sedert meer dan tien jaar geen enthousiasme gekend. Vestig je regeeriDg, en je kunt met genoegen mijn degen buren. Maar vraag mij niet, mijn hoofd te wagen bij het spel om haar te vestigenwant dit hoofd is de menige bezitting, die mij overblijft." „Als je geen slag wilt doen uit liefde, wil je er dan geen doen uit haal; tegen den Stuart wiens wraakzucht je belet je brood te verdienen?" „Je stelt de zaak te erg voor. Al m .ge veel van wat je van hem gezegd hebt, waar zijn, toch wil ik nog nietwanhopen aan de hulp van Albemarle.' „Nu, verblinde dwaas, ik zeg je ik zweer je dat binnen zeer kort Albemarle niemand meer zal kunnen helpen, niet eens zich zelf meer." Holles wilde spreken, toen Tucker zijn hand ophief, om hem tegen te houden. „Antwoord mij nu niet. Laat, wat ik ge zegd heb, bij je bezinken. Denk er over Het komt hierbij niet op een paar dagen aan. Overweeg mijn woorden, en wanneer de da gen voorbij gaan en geen verder bericht voor je komt van Whitehall geen vervulling van deze holle belofte misschien dat je de dingen dan ander9 riet, en gaal begrijpen, waar je belang in werkelijkheid ligt. (Wordt vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5