speelbal der fortuin No. 20532 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 Februari Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. wetboek van koophandel. igediend is een nota van wijziging op het ,ntwerp tot wijziging en aanvulling van „„palingen in het Wetboek van Koophan- omtrent de naamlooze vennootschap van nhandel en van daarmede samenhan- jde artikelen in dat wetboek en in het dboek van Strafrecht. Deze nota is het dltaat van overwegingen door den mi- ter van de veelal opbouwende critiek, die js de indiening van het wetsontwerp is trerd in adressen, brochures enz. De wij- fngen zijn niet ingrijpend in dezen zin, eigenlijk een nieuw ontwerp zou ont- )e minister laat vallen de registratie van akte van oprichting. Verder wordt de gelijkheid geopend, indien mocht blijken, het stelsel der wet niet voldoet voor taalde soorten van naamlooze vennoot- appen. dan een voorziening kan worden ■offen zonder dat daartoe wetswijziging dig is. Daartoe dient een algeroeene afregel van bestuur. |en verschil met het vorige ontwerp is, aan een verzoek van aandeelhouders tot bijeenroepen eener algemeene vergade- niet steeds gevoig behoeft te worden ge en, doch alleen indien die aandeelhou- daarbij een redelijk belang hebben. Al- worden plagerijen tegengegaan. In deze is ten slotte nog een nieuwe regeling het stemrecht opgenomen. dere voorzieningen ten aanzien de hefting van de vermogens- lasting, de verdedigingsbelas. g i en de inkomstenbelasting. toelichting van een nota van wijziging ins bovengenoemd wetsontwerp, zegt de later van financiën o.m. dat het hem ge- is, dat het wenschelijk kan zijn in eeTsten tijd van de werking der nieuwe •ling hier en daar de uitvoering van de op de vermogensbelasting nog te laten |handen van inspecteurs der registratie, iet bijzonder in handen van inspecteurs, bestemd zijn tot overgaan naar het ilvak der directe belastingen Deze be lheid wenscht de minister in de wet op j vaste commissie voor de belastingen 1 op bovengenoemd wetsontwerp een e-tal amendementen ingediend. Hel eer- vil. het derde lid van art 22 onder &ub J* I art. I vervangen door de volgende bepa- t reclamant kan zich door een geraach- i doen vertegenwoordigen. Om geldige ben kan de inspecteur de vertegenwoor dig door een bepaalden gemachtigde wei- De inspecteur heeft het recht te vor- In. dat de reclamant zijn gemachtigde gezel t. lel tweede amendement wenscht aan art. (onder I een vierde lid toe te voegen van klfde bewoordingen als eerstgenoemde aling. RHALINGSOEFENINGEN IN 1927. Maatregelen voor een goed verloop. lolgens „De Avondpost" heeft de minister Oorlog zich tot den commandant van veldleger gewend, om aan te geven, fee maatregelen moeten worden genomen finde een goed verloop van de herha- soefeningen in 1927 te waarborgen, leze maatregelen beslaan uit het zooveel lelijk aan de herhalingslichtingen toe pen van beroepskader. het beroepskader, werkzaam in spe- |e diensten, moet gedurende de herha- ^efeningen worden vervangen door Hstplichtig kader, zoodat dit beroepskader [de te vormen oorlogscompagnieën uit de wlingslichtingen kan worden ingedeeld, wrls zal per te vormen oorlogscom- feie een beroeps-sergeant-majoor-admini- lleur worden ingedeeld Hiervoor zal moe- Ivorden beschikt over de, op de mobili- [bureaux werkzame administrateurs, Iverkzaamheden öp die bureaux gedu- Jde herhalingsoefeningen moeten blij- (fïsten. Me uit de herhalingscompagnieën te oorlogscompagnieën zullen ten minste zes beroeps-onderofficieren moeten zijn ingedeeld. Aan den inspecteur van den vrijwilligen landstorm is opdracht gegeven, de voor oefeningen, in de mate als mogelijk zal blij ken. te vereenvoudigen, c.q. te schorsen, op dat het bij den vrijwiligen landstorm aan wezige beroepskader eveneens ter beschik king van dan commandant van het veldle ger kan worden gesteld tijdens de herha lingsoefeningen. MR. S. VAN HOUTEN. De huldiging op zijn negentigsten verjaardag. Onder de talrijke bloemstukken, welke in den loop van den dag den jarige gisteren worden toegezondèn, waren van de com missarissen der maatschappij van Hypothe cair Crediet, van mr. A. R. Zimmerman, ge wezen commissaris-generaal van den Vol kenbond ,van den Bond van Oud-leerlingen der Rijkskweekschool voor onderwijzeres sen te Apeldoorn, van enkele buurtgenooten van mr. van Houten, van den Staatsraad en oud-minister Harte van Teckelenburg, van de Vereeniging voor Staatsburgeressen en van den Nalionalen Vrouwenraad voor Ne derland, van de Maastrichtsehe Hypotheek bank, en van commissarissen der Nieuwe of Litteraire Sociëteit. Bij de huldiging van den negentigjarige, welke gistermiddag in intiemen kring plaats had, waren vele autoriteiten aanwezig. Onder hen waren de Prins, de oud-minis ter dr. de Visser, de burgemeesters, mr. Pa- tijn, mr. A. R. Zimmerman, de heer S. K. de Waard, voorzitter van Pro Excalendo jure patria te Groningen, de kunstschilder Dirk Schafer, de heer Hans, voorzitter van den Nederl. Journalistenkring. heer J. Al- barda, namens den senaat van I. L. L., de heer S. van Houten Jr., namens de Gro- ningsche studenten, de commissarissen der maatschapnii voor Hypothecair Crediet. mr. B. ten Bruggencate, secretaris van het cu ratorium der Groningsche Universiteit, de leden van het Huldigingscomité en vele leden van het comité van Aanbeveling. De receptie werd, behalve door de reeds genoemde personen, nog bezocht door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. E. C. baron Sweerts de Landas Wy- borgh, den oud-commissaris der Koningin in Zeeland, mr. H. J. Dijckmeester, de uud- ministers mr. B. Ort en prof. dr. J. Krfcus, mr. dr. W. F. van. Leeuwen, vice-president van den Raad van State. prof. jhr. dr. van Eysinga, prof. dr. H. Blink, prof. dr. E. Moresco, jhr. mr. C. Feith, secretaris-gene raal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, generaal De Bas, de Eerste-Kamerleden S. v. d. Bergh en Henri Polak, de oud-Kamerleden C. F. Stork en Doyes, den griffier der Eerste Kamer mr. Zillessen, 't Tweede-Kamerlid mej. Joh. Westerman, dr. Aletta Jacobs, mevr. Cohen Tervaert-Israëls, mevr. van Braam Houck- geestSchroot, mevr. Wijnandts Francken Dyserinck, jhr. Sandberg, Cyriel Buysse, de oud-kolonel A. W. Segboer, mr. Rueb, namens het Schaakgenootschap „Discendo Discimus", mr. J. J. Henny, mr W. A. Tel- ders, dr. J. Heihuizen, intendant van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, dr. Leyds, mr. C. L. Dutilh, G. H. Hintzen in vele anderen, die allen hun handteeke- ningen plaatsten op door mej. Barbara van Houten, oudste dochter van den jubilaris, met fraaie bloementeekeningen versierde bezoekerslijstcn. Het woord werd gevoerd door mr. H. Smeenge, mr. S. K. de Waard, door mevr. DoormanKielstra, door den heer G. van Mesdag, president-commissaris der Maat schappij voor Hypothecair Crediet, mevr. Aletta Jacobs en door den heer S. van Hou ten Jr., namens de Groningsche studenten. Daarna had de aanbieding van het por tret door jhr. mr. v. Haeften plaats. Tijdens ede rede van mr. Smeenge kwa men ter receptie de minister-president, jhr. mr. de Geer en de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine. Minister de Geer wenschte den jarige namens de Regeering van harte geluk. Voorts waren nog aanwezig. Staatsraad, mr. J. Limburg en baron van ïttersum. pre sident-commissaris der Nieuwe of Litte raire Sociëteit. Bij zijn bezoek was de Prins vergezeld van zijn adjudant, majoor jhr. Laman Trip. Mr. van Houten dankte baron van Har- denbroek voor den gelukwensch van H. M. de Koningin en verzocht hem. diens dank aan H. M. te willen overbrengen. Verder dankte de jubilaris via jhr. mr. van Haeften de onbekende schenkers van het hem aangeboden, door Dirk Schafer geschilderd portret. En tot de overigen zeide de 90-jarige: „Wat ik u te zeggen heb, zal ik in een vol genden staatkundigen brief schrijven!" DE SPOORWEG GOUDA—ALPHEN. In een vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda is be sloten bij de regeering aan te dringen op voltooiing van den spoorweg Gouda—Wad. dinxveen^—BoskoopAlphen a. d. Rijn. DE NOBELPRIJS VOOR DEN VREDE. Het I. V. V. voorgedragen. Naar „Het Volk" verneemt heeft de heer Albarda, de voorzitter der soc.-dem. Kamer fractie aan het Nobel-comité van het Noor- sche parlement in overweging gegeven het Internationaal Verbond van Vakverenigin gen in aanmerking te doen komen voor den Nobelprijs, die in 1927 zal worden toege kend. DE BENARDE FINANCIEELE TOESTAND VAN EMMEN. De gemeenteraad van Emmen heeft giste ren een aanvang gemaakt met de behande ling van de begrooting voor 1927. Alle spre kers verklaarden deze onaannemelijk, om dat de gewone dienst sluit met een tekort van 316.000 gulden en de verplichte uitgaven lang niet te dekken zijn, terwijl rond één millioen gulden voor werkverschaffing bui ten de gemeente op den kapitaaldienst voor komt. De wethouder van financiën verklaarde, dat het gemeentebestuur niet langer de ver antwoordelijkheid kan dragen. Het staat vast dat de begrooting niet zal worden aangeno men, voordat het Rijk dit tekort overneemt. De Raad wenscht geen nieuwe leeningèn te sluiten. DE ARBEIDSTOESTANDEN IN DE MIJNEN. Thans is naar ,,Het Volk" meWt, ant woord ingekomen van de regeering op het verzoek van het N. V. V. tot het instellen van een enquête-commissie in het mijnbe drijf. In een brief wordt medegedeeld, dat de regeering geen teTmen kan vinden om tot het instellen van een enquête-commissie over te gaan. UIT DE A.-R. PARTIJ. Naar „Haarlem's Dagblad" verneemt, heeft de heer Van der Molen, 'burgemeester van Renkum, bedankt als lid van de A. R. partij. De reden is, dat de heer v. d. Molen op de A. R. lijst voor de Prov. Staten van Gelderland zoo'n lage plaats had gekregen, dat hij voor de verkiezing als lid der Staten niet in aanmerking zou komen. Hij is een tijdlang tweede voorzitter van hel Neder- landsch Werkliedenverbond Patrimonium geweest en heeft van 1908 af voor de A. R. partij in de Tweede Kamer zitting gehad; bij de laatste verkiezingen heeft hij geen" nieuwe candidatuur aanvaard. autobus in brand. De passagiers van een autobus der Z. H. A. M., die gisteren te vier uur uit Den Haag vertrok, hebben angstige oogenblik- ken doorleefd. Even voor de tunnel der H. IJ. S. M. aan het Rijswijksche plein raakte de autobus in brand. De inzittenden wisten zich door de nooddeur nog juist in veiligheid te brengen. Den chauffeur gelukte het niet het vuur, dat tengevolge van een lekken carburateur ont staan was, met een brandbluschapparaat te dooven. Personeel van de brandweerkazerne van het Rijswijksche plein bluschte in kor ten tijd het felle vuur. Met een reservebus werden de passagiers met ongeveer 15 minu ten vertraging in de richting Delft verder vervoerd. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk Maandag 21 en Dinsdag 22 Febr. tel kens van 12 uur v.m. tot 2.30 nam. wegens het schieten met geschut. Het strand is onveilig tot Wassenaarsche Slag op Donderdag 24 en Vrijdag 25 Febr., telkens van 10 uur v.m. tot 2.30 uur n.m. wegens het schieten met mitrailleurs. EEN GEESTIG VONNIS. Een eenigszins achterlijke landbouwer uit Ammerstol had het vorige jaar trouwplan nen opgevat. De trouwlustige was een jaar of veertig geworden, zijn uitverkorene was de huishoudster-dienstbode zijn9 vaders. 's Man9 familie had vanwege de omstan digheden, waarin de jonge dame verkeerde, op den echt niets tegen. Anders echter de overheid. De Ammerstolsche burgervader was van meening. dat de jonge man niet vol deed aan artikel 85 van het Burgerlijk Wet boek en, goedaardige imbeciel zooals hij later in een rechtsgeding is gekwalificeerd als hij was, meende men, dat hij de in dat artikel vereischte vrije toestemming lot het huwelijk niet zou kunnen geven. De burgemeester heeft zich tot den officier van justitie te Rotterdam gewend, die krach tens de bevoegdheid, hem bij artikel 120 van het Burgerlijk Wetboek gegeven, het huwe lijk heeft gestuit. Tegen dit sluiten van het huwelijk heeft mr. P. Ph. Kooien daarop verzet gedaan, waarna de rechtbank den officier van'justi tie heeft gedagvaard, verschijning van par tijen en getuigenverhoor heeft gelast. De verschijning van partijen heeft op de rechtbank blijkens het door haar gevelde vonnis een gunstigen indruk gewekt van den huwelijkscandidaat. Men leze althans d§ overwegingen uit het geestige vonnis, dat ze heeft geveld. Deze overwegingen volgen hieronder: „Overwegende dat eischer naar het oor deel der rechtbank voldoende heeft aange toond, dat de ontwikkeling zijner geestver mogens zoodanig is, dat hij bewust is van de beteekenis en de waarde van het huwelijk, alsmede van de wederzijdsche verplichtin gen daaruit voortvloeiende; Overwegende, dat dit bewijs valt af te lei den uit de verklaringen der in de enquête gehoorde getuigen en zulks niet ontzenuwd is op eenigerlei wijze; Overwegende, dat er wel redelijk twijfel aanwezig is, of eischer inderdaad het hoofd der echtvereeniging zal zijn of dat er veel zal terecht komen van de gehoorzaamheid, welke de vrouw den man verschuldigd is, doch dat dit vooruitzicht nog geen reden is om de opheffing van dat verzet te weige ren; dat integendeel eischer eenige leiding behoeft en eischer zelf beseft dat die leiding in zijn verder leven noodig en nuttig is; Overwegende, dat' eischer dus met vele andere huwelijkscandidaten alleen hierin verschilt, dat hij verwacht en reeds te vo ren goedkeurt den toestand, waarin die vele anderen eerst na de huwelijksvoltrekking goed- of kwaadschikt geraken." Men ziet het, het O. M. is in het ongelijk gesteld, het moet zelfs de kosten dragen en Ammerstol krijgt er op het oogenblik heeft het dit waarschijnlijk al een echt paar bij, waarin met toestemming van de justitie de vrouw „de broek aan heeft". Is er eigenlijk voor de verwoede voor standsters van wijziging der huwelijkswet geving nog wel reden om zich zoo druk te maken? („N. R. Ct.") AANVARING. Men meldt uit Hoek van Holland: liet uitgaande Deensche motorschip „Afrika" is, nadat het eerst met het uit gaande Spaansche stoomschip ..Zabalbide' In aanvaring is geweest, met den voorste ven in den Harwich-steiger geloopen en heeft daaraan belangrijke schade toege bracht. Het schip is aan den steiger vast gemaakt. ONDER DE TRAM. Gisteravond, omstreeks halfzes is de vijf. jarige J. Nieboer te Amsterdam door een droevig ongeval om het leven gekomen. Met een paar vriendjes was hij op den hoek van de Madoeraslraat aldaar op een bijwagen van lijn 3 gaan hangen. Bij het aanzetten van de tram tuimelden zij er echter af, met het gevolg dat een van hen de wielen vatf de tram over het lichaam kreeg. Het knaapje werd deerlijk gewond eni overleed kort daarna. UIT EEN VRACHTAUTO GEVALLEN. 1 Gisteravond is een knecht van de meel* fabriek „Holland" te Amsterdam uit een vrachtauto gevallen, waardoor hij vrij ern* stig gewond werd Per autobrancard werd hij naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. De vrachtauto, geladen met balen meel reed in de Meeuwenlaan vlak bij Buiksloot, De knecht zat op een der zijschotten, welke op zij geweken is, tengevolge waar door de man op straat viel. Zijn toestand ii zeer ernstig. IN HET WATER GEREDEN. Door den dichten mist is Woensdagavond te Oudewater de bakker v. K. in zijn ge sloten bestelauto op de Donkere Gaard te water gereden. Het gelukte den man een ruit stuk te slaan en door de opening zich op den gekantelden wagen te werken, van waar hij op den wal werd geholpen. EEN ZWERVER OMGEKOMEN. Te Tilligte is in een boerenschuur hef lijk van een zwerver gevonden, die daar in het hooi overnachtte. ONTPLOFFING. I In de woning van den electricien Th. Lae* mers aan de Ginkelstraat te Venlo is een carbidgashouder gesprongen. -Er zijn daar door 28 ruiten verbrijzeld; ook van de rui ten der aangrenzende huizen zijn er niet veel heel gebleven. VERDRONKEN. Uit de Vest te Geertruidenberg is het lijk! opgehaald van K. van B., die sedert drie weken werd vermist Gistermorgen is te Rijswijk (Z.-H.) bij de Hoornbrug uit den Vliet het lijk opgehaald van den Haagschen marktventer S.B., dié sinds eenige weken werd vermist. ONTAARDE ZOON. Door de politie te Middelburg fs aange houden en aan de justitie voorgeleid de 33-jarige Z., een ongehuwd j man, die met zijn moeder samenwoont en die reed9 meer malen haar heeft bedreigd en éénmaal we gens mishandeling van zijn moeder werd veroordeeld. Thans wordt hij er van ver dacht zijn moeder van de trap in de woning te hebben gegooid, waardoor zij een vrij ernstige hoofdwonde bekwam. Na verhoor, is de aangehoudene naar het Huis van Be waring overgebracht. HET DRAMA TE ESBEEK. Men meldt uit Den Bosch, dat het bericht, als zou de vermoedelijke dader van den moord te Esbeek De G., zich van het leven hebben beroofd, en het lijk in de bosschen gevonden zijn, onjuist is. HET SPOORWEGONGELUK BIJ SCHENKENSCHANS. Bij het onderzoek door deskundigen van de door de marechaussee in beslag genomen as van den bij Schenkenschans ontspoorden wagon, is uitgemaakt, dat deze as een oude breuk vertoonde. BRANDEN. Te Oudega (Sraalhngerland) is afge brand de boerderij van Joh. de Jong, waar bij een paard, een kalf, zeven varkens en een aantal kippen en konijnen in de vlam men omkwamen. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. 1 Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux yoor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 17 Fe bruari in Nederland uitgesproken 93 fail lissementen tegenover 74 failbssementen id dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 17 Februari 1927 522 faillissementen tegenover 507 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. A: Zoo, dus Anny heeft den jongen dokter een blauwtje laten loopen. B: Ja, en hij vroeg niet alleen zijn cadeau* terug, maar zond 'r ook nog een rekening voor 28 visites. Naar het Engelsch van RAFAEL SABATINI. ïeautoriseerde vertaling van A. T. »Dat is een slechte tijding voor me, mijn- r Hij was een oude vriend van me. En ..dochter.,., juffrouw Nancy? Waar tat kan ik u niet zeggen, mijnheer. Zij Uit Potteridge vertrokken, voordat ik kwam." waarbeen is zij gegaan? Waar )n plotselinge drift schudde hij den ®r Lij den arm. De predikant verdroeg W|2end, daar hij de onrust van den zag ai weet ik niet. mijnheer. Dat heb ik gehoord Ziet u, mijnheer, ik kerfde w Sylvester niet. Misschien de land- P ia! de landheer!" lu?i?Crna?r ^en I°e en overviel- hem Twa<* ?r Paynes. oud en dik als keni-A zacL met moeite op, bij h«t ^Jnidel-ng11 dezen schitterenden "eP hij verbaasd uit, „het Holiest Levend!" HBopen \*a PoHeridge hel gerucht ge keuveld was rfJ» andal bii Worcester ge- - Dat was omtrent den tijd, dat de heer Sylvester gestorven was, en zijn dochter had korten tijd daarna het dorp ver laten. In een anderen lijd en in andere om standigheden had Holles misschien geglim lacht over de ijdelheid. die hem had doen ge- looven, dat zijn naam door het geheele land beroemd was. Hier, naar zijn geboorteplaats, Potteridge. was geen echo van diens roem doorgedrongen. Men had gezegd, dat hij dood was, en geen van zijn daden daarna was dit gerucht komen logenstraffen in dit dorp. dat de eenige plek in Engeland was, waar men belang zou stellen in zijn doen en laten. Later heeft hij er misschien over gedacht en er een heilzame les uit getrokken, om zijn eigenwaan te temperen. Maar op dit oogen blik dacht hij alleen aan Nancy. Was het bekend, waarheen zij gegaan was? De landheer had er wel eens iets van ge hoord, maar was het weer vergeten; een do- miné's dochter was niet zoo gewichtig. Ver geefs poogde hij er zich iets van te herinne ren Ier wille van Randal en op diens aan drang. Toen bedacht hij, dat zijn huishoudster het misschien zéggen kon. Vrouwen onthielden die kleinigheden. Nadat de vrouw geroepen was, bleek het. dat zij het zich uitstekend herinnerde. Nancy was naaT Charmouth ge gaan. naar een getrouwde tante, een zuster van haar vader, haar eenig overgebleven bloedverwant. De naam van de tante was Tenfil. een vreemde naam. Tot zijn sterfdag zou Randal dien snellen rit naar Charmouth onthouden, zijn ziels angsl verdoofde alle gevoel van vermoeid heid zijn knecht sliep bij tusschenpoozen in het za<-el en werd dan weer wakker om te brommen en te klagen. Eindelijk kwamen ze. half dood van ver moeidheid, maar aangevuurd door onrust, te ChaTmouth aan, en zij vonden het huis van Tenfil en de tante; maar zij vonden geen Nancy. Mevrouw Tenfil. een oude, hardvochtige vrouw met een hard gezicht, zonder liefde, verloor iets van haar natuurlijke zuurheid voor den knappen, eleganlen jongen vreem deling. Zij was een vrouw, die gebukt ging onder haar jaren en haar dweepzucht. Maar hij het hooren van den naam van haar nicht keerde de zuurheid en hardheid, sterker dan ooit. op haar gezicht terug. Mijn broeder was altijd een zwak man en hij bedierf haar door zijn goedigheid. „Mevrouw, ik vraag u niet naar haar ka rakter. maar waar zij is," zei Randal toornig. Zij zag hem nu onder een ander licht. Zulk een man kon haar nicht niet met een goede bedoeling zoeken: maar het was juist iemand, die tot haar verderf welkom zou zijn aan haar nicht. Haar lippen sloten zich met een plechtige, onmenschlievende vast heid. Zij zou een schild zijn tusschen dezen booze en haar nicht. Door een gelukkig toe val was haar nicht juist afwezig En dus ter- wille der braafheid loog zij hem voor of schoon de arme kerel hiervan geen vermoe den had. „In dat geval, jongmensch, zoekt gij iets, wat ik u niet geven kan." Zij had het daarbij willen laten tusschen waarheid en leugen in. Maar hij vroeg verder. „U bedoelt dat u het niet weet.dat.. dat zij u verlaten heeft?" Zij verzameldemoed voor een vrome leugen. „Dat is. waf ik bedoel." Nog was hij niet tevreden gesteld. Doods bleek droef hij haai in de laatste diepte van onwaarheid. „Wanneer heeft zij u verlaten? Zeg mij dat tenminste." „Met St. Martinus wordt het twee jaar, na dat zij een jaar bij me was geweest." „En waar ging zij heen? Dat moet u toch weten!" „Dat doe ik niet. Al wat ik weet, is dat zij wegging. Waarschijnlijk is zij in Londen. Ik weet ten minste, dat zij daar verlangde te zijn. wereldsch als zij was." Hij staarde haar aan, een wee gevoel overviel hem. Zijn kleine Nan in Londen, alleen en zonder vrienden, zonder middelen. Wat kon er in twee jaren niet met haar ge beurd zijn? Hij ging wankelend heen! Onderzoekingen in het dorp zouden zijn geheelen levensloop veranderd hebben. Maar Randal reed uit Charmouth weg, zonder tot een ander mensch gesproken te hebben. Waarom zou hij dat gedaan hebben, na het geen zij gezegd had? Welke reden had hij, om haar niet te gelooven? Gedurende zes maanden zocht hij Nancy in alle mogelijke en onmogelijke plaatsen En dat alles terwijl Nancy in Charmouth geduldig en vol vertrouwen op zijn komst wachfte, die haar zou bevrijden van de vree- selijke slavernij van tante Tenfil. Zij was er van overtuigd, dal eenmaal gebeuren zou wat zij niet wist. dat reeds gebeurd was; dat hij haar zou zoeken in Potteridge, hooren. waar zij heengegaan was en haar zou vol gen. Want zij deelde niet het geloof van Potteridge. dat hij dood was. al had zij hem een tijdlang bitter betreurd, toen hef gerucht pas tof haar geboorteplaats doordrong Later echter kort na haar vertrek naar Char mouth had een brief van hem haar daar be reikt. geschreven eenige maanden na den slag van Worcester, waarin hij meldde dat hij niet alleen gezond was, maar dat hef hem zeer voorspoedig gtng^dat hij de wereld snel veroverde, en er op rekende spoedig te rug te komen, om haar op te eischen.- En intusschen maakte wanhoop zich van den jongen Randal meester Geleefd en ge werkt te hebben met slechts één bezieling en één doel, om dan in hel uur der overwinning te merken, dat het doel onbereikbaar is. is te weten, dat men een ongeluksvogel is. Voor een trouwe ziel als hij was de slag ver nietigend. Het maakte zijn leven doelloos, ontnam hem zijn eerzucht en veranderde zijn aard. Zijn standvastigheid werd roeke loosheid en rusteloosheid. Hij had Afleiding van zijn peinzen noodig; de krijgsmans- loo'pbaan thuis, in tijd van vrede, kon hem die niet verschaffen. Hij verliet den dienst van het Parlement, en ging naar het buiten* land naar Holland, dal gelukkige toe* vluchtsoord voor alle daklooze gelukzoekers, Hij trad in Hollandschen dienst, en maakte eenigèn tijd vorderingen. Maar er was een treurig en groot onderscheid. Hij had niet meer te zorgen, dat hij zich een rang in den staat verwierf Zoo iets was onmogelijk in een vreemd land waar hij een huurling was, een soldaat van de fortuin, een man, die van de wapenen een vak maakte zonder ziel en onbezielend. Met hef kleed van den huur ling nam hij ook de gewoonten van een huurling aan. Zijn gemakkelijk verdiend geld verkwistte hij roekeloos, zooals de huur* lingen dat altijd deden. Hij werd bekend: een man van onversaag- den moed. die zijn leven niet telde, een be kwaam aanvoerder. maar een losbandig, aanmatigend, twistziek Engelschman, dien men niet te veel vertrouwen kon. jCWordt vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5