SALVATOR „BELLEVUE" AGENDA. Hotel Café Restaurant BUITENLAND. Vrijdag. Leidsche Schouwburg- N.V. Nieuwe Ne- derlandsch Tooneel. ..De Opstandigen". 8 u. Nutsgehouw: Gezellige bijeenkomst Ver. tot Bev. der belangen van Slechthoorenden 8 uur. Stadszaa! (kleine zaal): Piano- en liede- renavond Marge, ilöfel en Dolly Reyers. 8 uur. Katwijk-aan-Zee (Casa Cara)Spr. ds. Leenmans van Delft. Halfacht. K a t w ij k-a a n-Z e e (zaal voor Chr. Prot Belangen). Uitvoering Chr. Zangver. „Halle lujah". Halfacht Rijnsburg (Central): Spr. dr. Van 'der Valk, Halfacht. Zaterdag. Harmonie (bovenzaal): Ver. tot Bev. der Bijenteelt. Spr. de heer Joustra, uit Amers foort. 8 uur. Nutsgebouw: Openbare voordracht mevr. Van IngenJelgersma over het Soefisme. 8 uur. Stadszaal: Carnavalsfeest „Nut en Ver maak". 9'/> uur. Den Haag (Laan van Meerdervoort 106a)- Alg. verg van aandeelhouders N.V. Bijnlandsche Betonbouwmaatschappij. Na middag i uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Febr. a s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, K.Ra penburg 12, Telefoon 694. RECLAME. alleen verkrijgbaar 8222 betreden van een huis van een Heiden, bij de uitzending van Barnabas en Saulus in de Heiden wereld, bij de beslissing of men van de geloovigen uit de Heidenen de besnijdenis zou eischen, greep de Geest in. Wat is die Geest? MeUde Roomsche Kerk belijden wij, dat Hij niet is een bloote kracht, maar een Goddelijk persoon. Ook belijden wij tezamen, dat de Heilige mannen Gods, door dien Geest gedreven, ons een getuigenis hebben nage laten in de Schrift. Tot zoover gaan we samen. Maar nu zegt Rome: De Geest is gegeven aan de Kerk. De Kerk beslist, welke Schriften wc als Godde lijk hebben aan te nemen, en hoe wij die Schriften hebben te verstaan. Dat lijkt voor 't oog wel aannemelijk. Welke verwarring, als ieder de Schrift uitlegt naar eigen goed dunken! Op grond van de Schrift worden tegenovergestelde dingen geleerd over werk en genade, over 't geoorloofde van eedzwe ren en krijgsdienst, over het sociale vraag stuk. Moet men niet gevrijwaard zijn voor dwaze uitleggingen? Maar menigeen heeft ervaren, dal zoolang hij gebonden was aan de Kerkelijke uilleg ging, de heerlijkheid van 't Evangelie hem .verborgen bleef, die openbaar werd, zoodra hij zelf bad om 't Licht van den Geest en het Woord zóó lot zich liet spreken. Ook is de zekerheid, die de Roomsche Kerk biedt, niet zoo groot als zij schijnt. Ook onder de Roomsche Kerk wordt over werk en genade, over de sociale vraagstukken, zelfs over 't misoffer verschillende dingen geleerd, en velen vatten hare lezingen en gebruiken zóó op, dat ontwikkelde geestelijken het niet voor hunne rekening kunnen nemen. De kans op misverstand is dus niet uitgesloten en ook de Roomsche zal erkennen, voor 't verstaan der Kerk den Geest noodig te heb ben. We behoeven dus het onfeilbare leerambt dor Kerk niet. We gelooven in den Geest, Die t in alle waarheid zal leiden. We komen met het getuigenis Gods en vertrouwen, dat Hij 't aan 't hart zal waar makenwe durven, ver trouwende op den Geest, de Schrift het volk in handen te geven en bij onze prediking te zeggen Onderzoekt, of de dingen alzoo zijn! Aan het ambt is de Geest niet gebonden. Niet door hun ambt kregen de zeven diake nen in Hand. 6 den Geest, maar men zag om naar mannen vol des Heiligen Geestes en koos ze tot het ambt. We weten, dat men daar misbruik van gemaakt heeft, welke gruwelen Jan van. Leiden te Munster bedreef op „ingeven des Geestes", en dat er vóór een dertig jaren te Appeltern op „ingeven des Geestes" een moord geschiedde. Maar wij hebben de cor rectie in het Woord, dat de Geest eenmaal uitsprak.' en daaraan mogen we toetsen wat hetzij Paus, bisschop, pastoor, Apostel der Aposlolischen, predikant of wie dan ook, die zegt door den Geest geleerd te zijn, ons zeg gen In het vuur des Heiligen Geestes wordt dat wel beproefd. Ook ons zelf hebben wij te beproeven, 't Gaat niet slechts om uiterlijk voor waar houden, maar of we innerlijk vastigheid hebben in alle stormen en aanvechtingen van het leven. Rome biedt dat aan in de Sacramenten, vooral Doop en Absolutie, maar ontkent, dat de geloovige volkomen verzekerd kan zijn van de zaligheid. Wij belijden die verzekering door den Heiligen Geest. Die Zich wel van de Sacramenten als middelen, maar niet als werktuigelijk wer kende genademiddelen bedient. Hij gcbruikl ze om ons te verzekeren van onze zaligheid in de offerande van Christus en van onze éénheid met Hem. Pte vereeniging zegt Rome vooral te be reiken, door ons den Godmenseh in de ve elalle van de Hostie nabij te brengen, ia in ons te doen opnemen Wij belijden, dal die vereeniging geschiedt op geestelijke wijze, door den Heiligen Geest, niet slechts op 't ocgenblik van 't Avondmaal, maar heel 't leven door. Door die vereeniging, het ingeplant zijn in Christus, wordt ook bereikt, dat de geloo vige ware vruchten voortbrengt Rome werkt hier vooral met dwang, loon en straf in 't vagevuur eD bereikt daar vee! mee. Wij moeten van dat succes afzien, opdat geeste lijke waarden behouden blijven. Waar de Geest des Heeren is daar is vrijheid. Waar de Geest werkt, worden Gods geboden ver vuld als vanzelf, in vrijheid, uit liefde. Hij maakt vrij van menschen en plaatst ons onmiddellijk voor God. Niet de pastoor of de predikant mag ons geweten zijn. Als we door den Geest geleid worden, zijn we niet gebonden aan hetgeen men vroeger zeide, of aan hetgeen „men" tegenwoordig zegt. Hij maakt ons los van geld of lichame lijk leven, van hetgeen zichtbaar is, opdat we vasthouden aan hetgeen onzienlijk is. Hij maakt los van bedenkingen van 't aard- sche verstand, om vast Ie houden hetgeen boven ons begrip gaat. Hij maakt los van wat de zinnen bekoort, door ons te bekoren met de eeuwige schoonheid des Heeren. Hoewel we in onzen eeredienst hetgeen leelijk is als Gode onbetamelijk afkeuren, behoeven we daar den praal, die de zinnen bekoort, niet. Nimmer mag stemming of be koring een surrogaat zijn van den Heiligen Geest. Het Koninkrijk Gods komt niet met uiter lijk gelaat, met macht en organisatie. Christus heerscht door Zijn Woord en Geest. Ziende op dien Geest, durven de ware vrij heid aan. We zijn Protestant, kinderen der Hervorming, omdat we gelooven in den Hei ligen Geest. Ten slotte werd gezongen Gezang 52 vs. 8. Het talrijk opgekomen publiek luisterde met aandacht. WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN OVER HET KATHOLICISME. Gisteravond hield Prof. J. P. Verhaar In een der Universiteitsgebouwen (Kloksteeg 23 zijn zesde voordracht over Mis-OHer en Kruis-Offer. Christus heeft bevolen zijn H. Avondmaal in de toekomst voort te zetten. Dit voortge zette Avondmaal wordt bij de Katholieken H. Mis genoemd. De vraag die beantwoord moet worden, is deze. wat is het H. Avond maal volgens ChrislU8' bedoelen? In de vorige voordracht werd aangetoond, dal het H. Avondmaal, en dus ook de H Mis, op de eerste plaats is een gedachtenis m a a 11 ij d waarin brood en* wijn veranderd worden in Christus' Jichaam en bloed (terwijl de uit wendige gedaanten van brood en wijn blij ven voortbestaan) tot voedsel der geloovi gen. In deze voordracht werd aangetoond, dat het H Avondmaal, en dus ook de H Mis, is een gedachtenis-o f f e r, waarin Christus zich zelf op onbloedige wijze offert aan den Vader. In het eerste deel werd het stride offer in het algemeen gedefinieerd en verklaard als een zichtbare gave, die door een priester aan God wordt opgedragen (en wel door de offergave te vernietigen of te veranderen), om door die symbolische handeling God als. onzen Opperheer te erkennen en te aanbid den. Zoo is dus ieder offer een acte van open bare Godsvereering. In het tweede deel werden de bewijzen gegeven voor de stelling der Katholieke leer, dat het H. Avondmaal en de H Mis inderdaad offers zijn. Vooreerst werd er op gewezen, dat de aard van den Chrislelijken godsdienst, vooral als vervolmaking van het O. V„ een offer doet verwachten. Vervol gens gaf spreker de Schriftuurbewijzen: a. de woorden van Christus, gesproken bij het H. Avondmaal: b. de woorden van Paulus in I Cor 121 en Hebr 13 10; c. uit het O. T.: want vooreerst wordt Christus in Ps. 110:4 genoemd „priester in eeuwigheid naar de wijze van Melchizédek", die een offer van brood en wijn opdroeg (Gen. 11), ook Mal. 1 1011 voorspelde, dat 'n reine onbloedige spijsofferande (mincha) op alle plaatsen der wereld zal worden opgedra gen. Op de derde plaat9 liet spreker zien door een reeks van getuigenissen uit de oude Kerk. dat van af de oudste tijden de II. Mis als een werkelijke offerande is be schouwd geworden. In een derde deel loonde spreker aan, dat de H. Mis vooreerst is een offer ter gedach tenis aan Christus' kruisoffer, en ten tweede een offer, waardoor de oneindige voldoenin gen van Christus' algenoegzaam kruisoffer op de menschheid worden toegepast. In de peroratie schetste spr de beteekenls van de II. Mis voor 't praktisch geloofsleven der Katholieken. De volgende voordracht over het Litur gisch Gebed der H. Mis wordt gehouden op 3 Maart. JEUGDBOND VOOR ONTHOUDING. In de aardig versierde Graanbeurs hield gisteravond de afdeeling Leiden van den Jeugdbond voor Onthouding „J. V. O." een bijeenkomst als propaganda-feestavond aan gekondigd De opkomst was zeer bevredi gend. De groote zaal was behoorlijk bezet, verreweg voor het grootste deel waren hei jongelui doch ook verscheidene ouderen had den gevolg gegeven aan de uitnoodiging van hel bestuur om door hun aanwezigheid blijk van waardeering te geven aan het streven van deze jongeren. De bijeenkomst werd met een kort maar hartelijk welkomstwoord door den afdee- lingsvoorgitter geopend, waarna twee J. V. O.'ers eèn paar. aardige nummers voor viool en piano gaven, die zeer bevielen en warm werden toegejuicht. Daarna zong de heer Kick Vosshard, uit Haarlem .een aantal levensliedjes van René Je Clercq, J. Cohen. Dirk Witte en Jean Louis Pisuisse, waaronder er waren die in sloegen. De heer Engelberg mede uit Haar lem begeleidde den liedjeszanger op verdien stelijke wijze. Ook dit nummer vond vee! bijval. Vooral hetgeen hij aan zijn iiedjes liet voorafgaan vielen blijkbaar in den smaak. Daarop kwam de propaganda aan de beurt De heer Cor Jacobsen. een oud-J V. O.'er uit Amsterdam hield een korte rede waarin hij in de eerste plaats de vraag stelde of ijveren voor geheelonthouding in onzen tijd nog wel noodig is. Inderdaad wordt er niet zooveel meer gedronken als tien A twin tig jaar geleden toen de openbare dronken schap aan de orde van den dag was Maar als men bedenkt dat er thans nog in ons land een bedrag van 360 millioen aan alco holhoudende dranken wordt uitgegeven dan komt men tot de conclusie dat de drankslrijd nog wel noodig is Wat zou er veel op het gebied van onderwijs, volksverlichting en leniging van sociale nooden voor deze mil- lioenen gedaan kunnen worden. En welk een zedelijke ellende komt uit de drinkge woonten voort. Spr. die in den loop van zijn betoog de be- teekenis van den Jeugdbond uiteenzette wekte tenslotte vooral de jongeren lot aan sluiting bij den Bond op en beval de lezing van de uitgestalde onlhoudersgeschriften aan. Het krachtig en overtuigend woord van den jongen drankbestrijder maakte op de aanwezigen blijkbaar indruk. Vóór de pauze gaven de bovengenoemde jongelui nog eenige nummers voor riool en piano ten beste Na de pauze werd opgevoerd een spel in drie bedrijven van J. Ligthart, getiteld „Toch timmerhoutDe rollen van dit mooie spel zaten bij de meeste J. V. O.'ers er goed in en werden op.verdienstelijke wijze ver tolkt. De welgeslaagde avond, ook in dien zin, dat er enkele nieuwe leden werden gewon nen werd besloten mei hel declameeren van enkele gedichten van Adema van Scliel- tema door den heer Vosshard. Hedenmorgen heeft de burgemeester, vergezeld van den directeur van den Markt en Havendienst den beer Minnes een bezoek gebracht aan-de markt en kennis gemaakt met de dienstdoende ambtenaren. In de vacature, ontstaan door de ont slagaanvrage van mej. Pielerse, als hoofd van de Gevers-Deulz Bewaarschool. Leid sche Buurt te Oegstgeest. is benoemd mej. J. C. Kenbeek alhier. De tentoonstellingscommissie van de afdeeling Oegstgeest en Omstreken van de Atgem. Ver. voor Bloembollencultuur, ver gaderde gistermiddag, waarvan wij o.m. vernemen: dat de inschrijving tot deelname is gesloten en de afwerking van de indee ling der tentoonstelling met spoed ter hand is genomen en ook in dit opzicht tot een ge- wenscht resultaat te komen In totaal zijn beschikbaar gesteld- 1 zilveren beker en 19 verschillende medailles. Deze tentoonstelling belooft een zeer bij zondere te worden en de vorige tentoon stellingen verre Ie overtreffen, gezien de toegezegde uitgebreide collecties, waaron der vele nieuwe variéteilen, tulpen, narcis sen, bloeiende planten, palmen enz. Door hel nationaal comité voor het op richten van een gedenkteeken voor Juliana van Stolberg is ter gelegenheid van den 18den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana een herinneringskaart uitgegeven, ontworpen door Nelly ten Have en waarvan de linkerhelft zoodanig is ingericht, dat daarop giften kunnen worden gestort. Aan de gisteren door ons vermelde groslijst der A. R Kiesvereeniging van can- didalen voor de raadsverkiezingen moet nog de naam worden toegevoegd van den heer J. B. H. Grotenhuis. Bij uitvoeringen van allerlei aard in onze goede stad verwachten wij gaarne ook bezoekers van buiten En die komen dan ook dikwijls en helpen onze zalen mede vullen. Maar dat gezelschappen uit onze omgeving naar Leiden toe komen, om hier aan ons te toonen wat zij op hel gebied van de zang en muziek presleeren, is vrijwel een unicum. Gebeurt het een enkele maal, dan is de belangstelling gewoonlijk groot. Men wil hier ook wel eens hooren wat de dorps- menschen kunnen. Welnu, daartoe krijgen wij Dinsdag 22 Fe bruari a.s. de gelegenheid. De Chr. Zangver- eeniging „Looft den Heer" te Lisse en hel muziekgezelschap „De Harpe Davids" uit Noordwijkerhout zullen dan een gecombi neerde uitvoering geven. Men zond ons het programma en daarnaar te oordeelen, kan men veel goeds verwachten. O a. zal worden gezongen „De stille waterlelie" waarmede „De Harpe Davids" op een concours den eersten prijs behaalde. Medewerken zullen o.a. mej. Nora de Wal, Amsterdam (sopraan), mej. Diete Blooker, Haarlem (mezzo-sopraan), en mej. Cath. Frankema, Amsterdam (pianiste). En wat deze uitvoering een bijzondere aantrekkelijkheid voor ons Leidenaars geeft, is het feit dat de opbrengst ten goede komt aan een mooie instelling in deze gemeente, n.l. het „Tehuis voor Vrouwen" in de Nieuw- steeg, een zuiver philantropische instelling, die vele eenzame menschen tot een groolen zegen is. Wij hopen dat ook daardoor gedre ven velen de uitvoering zullen bijwonen. Zij zullen zich over den avond stellig niet be klagen. Hedenmorgen zijn wij in de gelegen heid geweest kennis te maken met een be drijf. dat alhoewel geenszins pretendeerende te behooren tot die industriën in de Sleutel stad, waaraan Leiden haar wereldnaam te danken heeft, zich toch in een voorlduren- den groei en bloei mag verheugen. Wij be doelen hier de pluimveevoederfabriek van de firma J.'de la Bije in de Leeuwenhoek- straat, een bedrijf, dat weliswaar reeds ge- ruimen tijd in werking was, doch waarin juist dezer dagen ingrijpende veranderingen plaats vonden in den vorm van een tweetaj nieuwe machines ten behoeve van, de be.werking van het dooT deze firma in den handel gebrachte gemengd voer en ochtend- voer. Het ligt niet op onzen weg op deze plaats een technische beschrijving van het bedrijf als zoodanig te geven, waartoe het zich trouwens ook weinig leent daar de geheele opzet voor den outsider weinig interessants biedL Door de verschillende toevoerkokers wor den de graansoorten via een „mengkaar" van de vele graanzolders door het geheele gebouw naar deze beide machines geleid, waarvan die voor het ochtendvoer een capa citeit van 25 ton daags en die voor het ge mengd voer 17 a 18 ton daags bezit. Na in de bekende zakjes te zijn verpakt vindt het artikel via den handel zijn weg naar het publiek, dat de resultaten, naar onze leidsman ons lachend verzekerde, aan schouwt in den vorm van een geweldige eierenproductiel - Ten nadeele van zekeren T. is heden morgen, terwijl hij zijn fiets eenige oogen- blikken onbeheerd voor een perceel aan het Rapenburg achterliet, een rijwielplaatje ont-, vreemd. De politie alhier heeft een vijftal jonge lui van 1720 jaar aangehouden als ver dacht van diefstal en heling van rijwiel- belastingplaatjes. Hedenmorgen is In het leschhuis van de schelpkalkfabriek der firma te C. en D. aan de Zijl een begin van brand ontstaan, doordat vuur, dat uit de ovens werd ge haald in aanraking kwam met een houten schutting. Het vuur werd door de brandweer bedwongen. De schade beperkte zich tot de houten schutting en een partij kalk. H. K. deed bij de politie aangifte, dat hij gisteren door een paard, toebehoorende aan den brandstoffenhandelaar de R., in zijn arm is gebeten. Gistermiddag te ongeveer kwart voor twee is op de Steenslraat een auto legen de kraam van B. aangereden, waardoor deze eenigszins beschadigd werd. Het aantal werkzoekenden ingeschreven bij de Arbeidsbeurs bedroeg gisteren in totaal 1067 legen 737 op 18 Febr. 1926. DE ALGEMF^NE TOFSTAND. Art. 11 van het Tolken- bondssiatunt Volledig© overeenstemming is bereikt in de kleine Commissde, bestaande uit De Brouckère (België), burggraaf Cecil (Engo land) en Titulescu (Roemenië), die te Lon den vergaderd heeft om de bestudeering voort te zetten van art. 11 van het Volken bondsstatuut, waarmee reeds een begin ge maakt werd door de comm:ssie van den Volkenbondsraad vaD Dec. j.l. Art. 11 be paalt, dut ,,elke oorlog of bedreiging met oorlog, waarbij al dan Diet één der leden van den bond betrokken is, hierbij ver klaard wordt te zijn een aangelegenheid die den geheelen bond aangaat en dat de bond zal overgaan tot elke actie, die wijs en doelmatig geacht kan wordeD om den vrede der volkeren te bewaren." Een ad vies betreffende deze actie zal door deze kleine commissie uitgebracht worden aan de raadscommissie. DUITSCHLAND. Wat de Rijksweerbaarheid wil sijn Het conflict met Polen Ontwerp tot rege ling van den werktijd. In aanwezigheid van Loebe heeft de be- grootingscommissie de beraadslagingen over de begrooling der Rijksweerbaarheid voort gezet. De chef der Rijksweerbaarheid, ge neraal Heye, gaf een gedetailleerd overzicht over de toestanden in het leger en zeide, dat zijn eenig streven was van het leger een waar volksleger te maken, dat slechts zou bestaan door en voor volk en vaderland, want ook in vredestijd kan een leger niet op zichzelf en afzijdig staan van het volk; een legeT kan alleen dan zijn taak ver vullen als ieder soldaat weet, dat het ge heele volk achter hem staat en hem zijn vertrouwen schenkt, in den oorlog der toe komst is de soldaat, volgens spr., echter niet meer de hoofdzaak, maar 't heele volk moet, ieder op zijn wijze, aan den strijd deelnemen. Het behoeft geen nader betoog, dat- de buitenlandsche politiek zeer dikwijls met het doel eener Rijksweerbaarheid in een soort natuurlijke tegenstelling kan komen, wanC de leider der buitenlandsche politiek moet voor een duurzamen vrede zorgen, terwijl een leger zich met alle inspanning moet werpen op de voorbereidende taak van een mogelijken oorlog. Spr. kan zich voorstellen, dat er een tijd zal aanbreken, waarin geen leger meer noo dig zal zijn. maar zoolang het leger er nog is, moet het in den meest volstrekten zin fot het voeren van oorlog voorbereid wor den. Dit was spr.'s standpunt als eind van de Rijksweerbaarheid. Ten slotte zeide de generaal dat de be staande Rijksweerbaarheid in zelftucht, ge hoorzaamheid en kameraadschap voorbeel dig is. zooals herhaaldelijk door buitenlan ders was vastgesteld Dit dankt het Duit- sche volk aan Gessier en generaal von SeeckL Op het oogenblik stond de Rijks- weerbaarheid op vaste zuilen gegrondvest en ofschoon nog hier en daar verbeteringen konden en zouden ingevoerd worden was de Rijksweerbaarheid een instrument ge worden, dat aan zijn doel beantwoordde. Spr. nam het voorstel van den Centrums- afgevaardigde Ersing, om de manschappen nog beter bij hun oefeningen en in hun leven in de kazernes te leeren kennen, gaarne in overweging. De Rijksdagcommissie voor buitenland sche aangelegenheden heeft in plaats van den tot minister van justitie benoemden af gevaardigde Ilergt het Duitsch-nationale Rijksdaglid Wallraf tot voorzitter gekozen, en na een kort debat het wetsontwerp no pens een Duitsch Nederlandsch scheidsge recht en arbitrage-verdrag aangenomen. Vervolgens werd het tusschen Duitschland en Polen gerezen conflict ampel besproken. Van regeeringszijde werd meegedeeld, dat Polen het Duitsche voorstel om onafhanke lijk van de verbreking der onderhandelingen over het handelsverdrag rechtstreekse^ plomalieke besprekingen ten aanzien de verbanningskwestie te openen, van j hand heeft gewezen Niettegenstaande gelooft met in de Wilhelmstrasse eenoiji mogelijkheid voor onderhandelingen B deze kwestie te hebben gevonden Naari luidt zou na deze zitting de Duitsche zant reeds nieuwe instructies hebben i vangen. Het door de Rijksregeering bij den Rj dag ingediende wetsontwerp nopens ging van de noodwet betreffende den t tijd is na afloop der Rijksdagzitting io interfractioneele commissie der regeeri partijen ampel besproken, zonder dat intusschen over het ontwerp tot over stemming kon komen. De regeering is namelijk in haar onli zeer ver tegemoetgekomen aan de eis der vakvereenigingen en heeft o.rn 8-urendag al9 Dorm gesteld Slechts ij paalde gevallen heeft zij de mogelijkheid overwerk opengelaten. De Duitsche volkspartij drong aan o; aanmerkelijke uitbreiding van deze ui deringsgevallen. waartegen het centru vooral de vertegenwoordigers van de ch lijke vakvereenigingen zich met man macht verzetten. FRANKRIJK. De kwestie der kie wijziging Betali aan Engeland. De verklaring, Woensdag door Poii voor de legercommissie uit de Kamer legd, dreigde gisteren de afmetingen een incident aan te nemen, dat voor d geering gevaarlijk had kunnen wordei radicale „Soir" zegt onverbloe 1. dat wetwijziging, d. w. z. de terugkeer to arrondissemenlsfelsel, voor de linkergn een levenskwestie is. Ze zeggen, dai meer loyaliteit en meer klaarte bij de kiezingen te verwachten. Zelfs de min Tardieu en Bokanowski zijn voor die rugkeer In die omstandigheden versi minister Marin alleen als spelbreker keert zich de woede van radicalen en listen tegen hem Marin alleen zou dit vorming beletten. Onder zijn invloed Poincaré ze op de lange baan v schuiven. In den loop van den dag van gisterei de elementen van het vraagstuk versch zegt het „Vad.". Poincaré staat niet erop dat behalve de militaire wetten o< begrooting vóór het kiesrechtontwern i aangenomen. Gisterochtend scheen h discussie hiervan nog onbepaald te uitstellen, ten einde de nationale eend en daarmee het leven van zijn eigen n terie niet in de waagschaal te stelle: dé Kamerzitting heeft hij. zij het niel zooveel woorden, toegegeven. Renaudel en diens medestanders we ten de toezegging, dat het kieswetson! tusschen het militaire ontwerp en di grooting zal worden behandeld Zw wil hij niet gaan. Poincaré kan zich in de agenda niet zoo strak de handen bi Wel heeft hij de mogelijkhéid daartoi drukkelijk .opengelaten. Voor Rerfaudel deze concessie voldoende om hem te 1 gen, het betrokken voorstel aehterwe laten. Den radicalen ministers heeft b dus een pijnlijke keus tusschen hun als zoodanig en dien als partijlid hesr Voorloopig is de in de nationale eend dreigende scheur overpleislerd. Intus heeft minister Sarraut den tijd om eei mogelijk allen bevredigend ontwerp stellen. In een mededeeling van het mink van financiën wordt gezegd, dat daa overeenkomst van 12 Juli 1926 tot con deering der Fransche oorlogsschuld Engeland nog niet door het parlemenli' sproken, overeengekomen werd dat dff" sche schatkist, zonder ook maar is opzicht vooruit te loopen op de kweslk ratificatie, in den loop van het Fngfk dienstjaar 1927-'28 aan de Britsche kist 6 millioen pond sterling zal belal" helft op 15 Sept. 1927 en de andere be!i 15 Maart 1928. ENGELAND. Twee kleine incide in het Lagerhui* Bij de bespreking van het suppl" t-aire crediet van 7000 pd.st voor dt van deD hertog en de hertogin vaa I naar Australië, verwekten enkele k der arbeiderspartij eeöige sensatie de: protesteereD tegen „het vlootvertooo de buitensporigheden daarmee verbod met het oog op de armoede in het l Kirkwood werd door den Speaker tol orde geroepen wegens de opmerking, het er niets toe deed, indieD de be en de hertogin nooit terugkeerden aaDtal conservatieven en één lid de' beiderspartij verdedigden met warmt' zending vaD den hertog en bertogit .afgezanten van het Rijk." Het werd ten slotte zonder hoofdelijke ming aangenomen. Later is er nog eeD scène geweest f Lagerhuis, thans naar aanleiding ral stelde vrageü over het zoogenaamd neDvloeien van sovjetagenten in Deze zouden id de Russische «chepeï op Engeland handeldrijven, hierheer men Mem meende dat ze als zeelied?*' momd van deze schepen afliepen, Sir William Joynson Hicks, de minis'eJ Binnenlandsche Zaken, met klem k sprak. Leden deT Arbeiderspartij onder een koor van protesten en een aantal aanvullende, vragen. plotseling het lid Richardson met ongeüjkt gezicht aam den speaker of het in orde was, dat bet eene andere uitschold voot skunk. 000 wooTd, dat letterlijk vertaald bunr'fj teekent „Neen" zei de speaker, niet in orde, en ook niet gentlei

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2