WETENSCHAPPEN. INDISCHE KRONIEK. VISSCHERIJBERICHTEN. SPORT. KUNST EN LETTEREN. RIJNSBURG. Typhns-gev allen. De gevallen van lyphus. die zich in een .«tal gezinnen alhier voordeden, hebben f nu toe 'n gunstig verloop gehad In één lin zijn de patiënten nagenoeg genezen waarschijnlijk kan reeds deze week tot jsmetting worden overgegaan. In het dere gezin is de ziekte ook bijna geweken Helaa9 echter is thans weder in een an- ■r gezin een geval van deze ziekte gecon- Hiieerd. ■Nogmaals wordt aangedrongen op het ko lken van melk en drinkwater. SASSENHEIM. De bloemententoonstelling. [Hedenmiddag te 2 uur is de gewone jaar- jksche 3-daagsche tentoonstelling van in gelrokken bol- en knolgewassen ge- end. Behalve narcissen, tulpen en hva- nthen vindt men er o.a. Zandbergen's Êomflulpen en een bed nieuwe crocussen. Wij komen hierop nader terug. VOORSCHOTEN. Itmeenteraad. Nieuwjaarsrede van den voorzitter. 1926 een gunstig jaar. Het electriciteitsbedrijt over treft de raming. Geregelde aan voer van water verzekerd. Voorzitter: burgemeester Vernède. Aanwezig alle leden. Alvorens de openbare zitting te openen :ht de voorzitter zich tot den raad tot het tspreken van een rede in verband met de rste openbare zitting in het jaar 1927. Hij ^elt daarbij o.m. mede dat het atgeloopen voor deze gemeente zeer belangrijk u, omdat in één jaar tijds in gebruik wer- genomen een nieuw raadhuis, een kwe openbare lagere school en een elec- jdleitsbedrijf. Drie nieuwe instellingen die i groei en den bloei van de gemeente ten de zullen kbmen. Met enkele cijfers geeft een overzicht van den stand van het sctriciteitsbedrijf. Er was geraamd na 2 r een aantal aansluitingen van 360 per- elen; gebleken is dat op 1 Januari reeds perceelen waren aangesloten (na 4 aden). Er behoeft dus niet aan te worden eld of deze 85 perceelen zullen nog den vastgestelden tijd worden aan- n. Geraamd was een afname van I K.W.U. per jaar. Op 1 Jaunari waren 30154 K.W.U. afgenomen, zoodat urschijnlijk het eerste jaar 75000 K.W.U. |1 worden gebruikt ontvangsten waren geraamd op f 17000 i. Op 1 Jaunari was reeds ontvangen 0. De vermoedelijke ontvangsten zullen t eerste jaar bedragen f 23000 of f 6000 r dan geraamd. In plaats van na 2 jaar, thet bedrijf waarschijnlijk dit jaar reeds st maken, zoodat het bedrijf er gezond it staat j Nieuwe woningen kwamen in het afge- jaar gereed. Spr. hoopt dat ook in I het bevolkingscijfer mag toenemen. De and van land- en tuinbouw is bevredi- |ai Van de Zilverfabriek kan dit niet wor- gezegd. Spr. wenscht dat hierin spoedig |Aelering zal komen. "i voorzitter besluit zijn rede met de le lt en hun gezinnen in het nieuwe jaar een ede gezondheid toe te wenschen en dat zij gier Gods zegen veel mogen tot stand logen tot bloei van de gemeente die allen j nauw aan het hart ligt notulen van de vorige vergadering liden door den waarn. secretaris voorge len en onveranderd vastgesteld. kennisgeving worden aangenomen i brief van de commissie van toezicht op I Midd. Onderwijs, benevens een rapport i het M. O. in Voorschoten in 1926, een tces-verbaal van kasopname van den ge- i-ontvanger, een beredeneerd verslag rellende de volkshuisvesting en enkele uives van Ged. Staten ten geleide van idgekeurde raadsbesluiten en een mede van voormeld college waarbij de [lissing over de begrooting is verdaagd, 't handen van B. en W. wordt gesteld een Wek van het R.K. Kerkbestuur van de (hurenlius om medewerking voor het be iaar stellen van een bibliolheekkastje 'e R.K. Meisjesschool, slotte wordt nog voor kennisgeving kanomen een dankbetuiging van de «commissie van de Openb. Lagere ®1 aan den Rijndijk voor de beschik- rstelling van een lokaal voor de ont- [uelingscursus. aanleiding van een schrijven van i burgemeester is voor de leden van den N ter visie gelegd een schrijven van den roldingenieur van de Provinciale Waler- waarin wordt medegedeeld dat 700 M. atweg is gereconstrueerd en dat het ge ile Leidscheweg, waarover is geschreven, begin 1927 zal worden onder handen ge- froen. [Door de Prov. Waterstaat is voor deze ver ding uitgegeven f 41485 24. De bijdrage de gemeente in het onderhoud is be laid op I 2913 en de bijdrage in de verbe rg op f 3565.92. adres van dr. J. F. Sirks om restitu- 1 Jan schoolgeld wordt in handen van B. 1 W. gesteld om hierop nader advies uit te tngen. verzoeken om voorschot voor de bij- Ci ia8 scholen worden onveranderd vast- eld. Waar er echter nog posten zijn te 'rekenen zullen voor de R.K. Jongens- noot en de Chr. scholen geen bedragen Kuj u"8eheerd. daar de nog te verreke- bedragen hooger zijn. J«b.de '''ma Gebr. Eggink wordt kwijt- '9 en ver'eend van een bedrag van aan rente. Van 15 November tot 1 inn ,r „behben zij niet de beschikking mr ,r.'lsen over bet oude schoolgebouw, betalen kehoeft zij dus geen interest be' Groene Kruis wordt voor de lu- n f a-nbestrijding een subsidie verleend «tin- l u 'lr'cr J- Braggaar heeft de be- bekeken. maar kon hierop geen )e vwf o ""'dekken amit w i ?r/ee" een nadere toelichting 'Jkl dat deze begruoting evenals de gevraagde subsidie alleen de tuberrótose- beslnjding betreft Naar aanleiding van een schrijven van den directeur van de Sted. Lichtfabrieken te Leiden stellen B. en W. den raad voor een verordening vast te stellen waarbij het ver boden is. behoudens goedkeuring van B en W„ kabels te leggen voor electriciteit enz ue raad hecht hieraan zijn goedkeuring. naar door Ged Staten enkele opmerkin gen zijn gemaakt over de gemeenterekening dienstjaar 1925 moet deze opnieuw worden vastgesteld Hel zijn echter zeer kleine wij- zigingen. Aldu9 goedgevonden. Het salaris van den gemeentebode werd eertijds vastgesteld op f1200 benevens ge deeltelijke bovenkleeding en schoeisel Toen hij werd aangesteld tot concierge ontving hij hierbij vrije woning en gedeelte licht, waar door dit was vast te stellen op f 1650 Er was toen rekening gehouden met enkele functies welke hij vervulde o.a. sub-onlvanger van de accijnzen, waarvoor hij f 200 ontving. Nu dit is geëindigd en hij niet in de termen valt voor wachtgeld, stellen B. en W. voor zijn salaris met ingang van 1 Januari 1927 te be palen op f 1400 hetgeen dan gerekend met de emolumenten zal bedragen f 1850. De heer J. Braggaar is een voorstander van een goed salaris, maar hij wenscht hi^r toch op een eigenaardigheid Ie wijzen. In dien iemand-een bijtrekking verliest moet Si J00n ,.wo(den verhoogd, consequent zou het dus zijn, indien iemand er een bijbetrek king bij kreeg het loon te verlagen. Hij vindt de voorgestelde verhooging niet te hoog maar meende hierop toch te moeten wijzen.' De heer J. A. Mens is tegenstander van bijbetrekkingen voor ambtenaren. Vele men- schen snakken naar betrekkingen, boven dien is de gemeentebode ook nog agent van den Raad van Arbeid. Gemeenteambtenaren moesten zich hiermede niet bemoeien De heer D. Limburg vraagt of de gemeentebode nu op zijn maximum staat of dal hij nog hooger kan. De voorzitter, de sprekers beantwoorden de, zegt nogmaals dat bij de vaststelling, voorheen, met de bijbetrekkingen rekening is' gehouden en dat zijn dienst alleen betrof de ochtenduren. Als concierge heeft hij geen verhooging ge kregen, alleen vrije woning. Hij heeft meer werk gekregen, thans is de secretarie ook des middags geopend, zoodat hij aijn werk als agent alleen des avonds, voor zoover hij conciergedienslen heeft te vervullen, kon uitvoeren. B. en W. vonden deze verhooging dan ook billijk. De heer J. A. Mens verlangt stemming over het voorstel. De heer J. Brag gaar vraagt nog naar de wenschelijkheid om een regeling te tTeffen, opdat de persoon weet waar hij aan toe is evenals de raad. Het voorstel in stemming gebracht, wordt aangenomen met tien tegen een stem. (Tegen de heer J. A. Mens). Bij het voorstel waterleiding maken en kele heeren (voor zoover zij tegenstanders waren Corr.) aanmerking op het honorarium voor toezicht en uilvoering. Besloten wordt een proefboring te doen geschieden en een automatisch pompinstallatie te plaatsen. De pompinstallatie geeft besparing aan ar- beidsloonen en wordt hierdoor tevens een geregelder toevoer van water aan de afne mers verzekerd, koslen f3900. Voor de proefboring en onkosten wordt een bedrag van ongeveer f 2600 beschikbaar gesteld. Zeer waarschijnlijk zal helderder water worden verkregen. Het water, thans gele verd, voldoet wel aan de eischen, dit wijst telkens het waterrapport van dr. van Eek uit, maar de bronnen kunnen hierdoor met rust worden gelaten en mogelijk water wor den verkregen, waarvan de kleur beter is. Door de Cont. Petr. Mij. is verzocht een benzine-pompinstallatie vóór hótel Deurloo te mogen plaatsen. De heer J. Braggaar vraagt of er wel rekening is gehouden met de belangen van anderen, daar in deze ge meente al reeds 2 pompen aanwezig zijn en deze hierdoor benadeeld worden. De voorzitter begrijpt dat dit voor de twee handelaren niet aangenaam is, maar dat is concurrentie. Besloten wordt tegen een vergoeding van f 2.50 per kalenderjaar toestemming te ver- leenen op gemeentegrond bedoelde instal latie te maken, waarbij nog enkele andere bepalingen, omtrent afhakken van wortels enz. worden vastgesteld. Door Ged Staten zijn enkele wijzigingen voorgesteld in de verordening beheer Elec- triciteitsbedrijf. Deze worden aldus aange bracht. Enkele besluiten comptabiliteit wor den genomen en ten slotte enkele ontheffin gen schoolgeld verleend tot bedragen van f 3.33 en f32.78. Aan den heer J. Hilmer, Oranjekade wordt tegen een vergoeding van f 1 per maand een strookje grasland verhuurd, waardoor hij dit kan rasleren en geen hin der van de jeugd meer zal ondervinden Bij de rondvraag vestigt de heer J. Brag gaar er de aandacht op, dat door het ver wijderen van de tramrails naast de St. Nic.- brug, een gevaarlijk punt in den weg is ontstaan Vooral bij avond en niet voldoen de verlichting is hij bang dal hier ongeluk ken zullen gebeuren. Getracht zal worden dit af te zetten. De heer J. J. Dijkman zag gaarne een verordening vastgesteld waarin het verbo den zal zijn honden te laten losloopen van zonsondergang tot zonsopgang. Dit in ver band met de vermoording van schapen. Dit punt zal worden overdacht. Men verzoekt ons te vermelden dal de huizen aan den Leidscheweg niet verkocht zijn voor f 105.200, zooals er abusievelijk stond vermeld, maar voor f 10.500. Aan den Rijndijk heeft een aanrijding plaats gehad, tusschen een motorrijtuig en een wielrijder, waarvan bij de politie aan gifte werd gedaan. Zij stelt een onderzoek in LORENZ-MEDATLLE. De Kon. Academie voor Wetenschappen heeft de Lorenz-mcdaille toegekend aan prof. Max Planck, Naar den Oosthoek. Soerabaja... Nu moeten we helaas alweer verder, de Vorstenlanden achter ons latend den Oost hoek tegemoet De vluchtige kroniekschrij ver, wiens taak het is van deze Oostersche wereld slechts zoovee] indrukken te geven, dat een beeld ontstaat van groote lijnen, hij mag zich niet ophouden, overal waar schoonheid, karakter en belangwekkends van volk en land te genieten vallen en den aan tijd noch geld gebonden reiziger wen ken. Daarom zitten wij nu tegen het mid daguur alweer in den gloeiend warmen express-trein, die ons van Djocja zal voeren naar Soerabaja. Soerabajal Het Indische Shanghai, het Indische Rotterdam, zooals Batavia met Amsterdam en Bandoeng met het Haagje zou zijn te vergelijken. En nu zal ik u dit Soerabaja niet beschrijven met cijfers en gegevens, die zijn prominente plaats als handels-stad uitwijzen, men kan dat elders en deskundiger opgeteekend vinden. Ik zal mij bepalen Soerabaja te teekenen, zooals ik het heb gezien als journalist. Een breede, lange straat, die geleidelijk nauwer, voller en viezer wordt, naarmate zij de handelswijken, Mercurius' zetel, na dert. Eén slagader van gestaag, slechts zel den luwend verkeer, waarin de onafgebro ken stroom van automobielen zijn tegen stroom onder helsch getoeter en geraas voorbijschiet, terwijl de hleeke passagiers elkaar onder het voorbijflitsen stilzwijgend schijnen geluk te wenschen, omdat zij nog net niet op elkaar zijn gebotst en door el kanders voorruiten zijn gevlogen. Want ook hier schijnen de chauffeurs er een sadis tisch genoegen in te scheppen om op elkan ders assen te mikken en het eenige licht punt tijdens mijn rit in zulk een voertuig des duivels is de gedachte aan mijn levens verzekeringspolis, dien ik veilig thuis weet opgeborgen in mijn kast. Voetgangers be wegen zich in deze verkeersader slechts met bijzondere hulp hunner respectievelijke goden, want stoepen zijn er niet of slechts enkele, die onderbroken worden door een trapje, een kuil of een opengelaten riool. Er is nog een derde categorie van mensche- lijke wezens, die zich hier wagen. Doch hun levens zijn betooverd. Het zijn de tram- passagiers, die aan halleplaatsen niet uit stappen, maar uit-springen, op hoop van zegen, in het stille vertrouwen, dat hun dag nog niet gekomen is. In Europa zouden in soortgelijke straat tallooze verkeersagenten noodig zijn, mitsgaders seinlorens, vlucht heuvels, stoplijnen en wat niet al. Hier in deze stad doet men het met één enkelen verkeersagent, waarop niemand let en die dat ook geenszins verlangt, en met het na tuurlijke instinct tot zelfbehoud, dat in elk schepsel huist. En er gebeuren nooit onge lukken of bijna nooit. Dat is Soerabaja.. Ha. we zijn hier, waar Mercurius zetelt! Daarginds de Roode Brug, die niet rood is, zelfs niet rose, maar vies, grijs en smal. Wie zal het geheim van dien naam ontraad selen? Dankt zij hem wellicht aan die oud- Hollandsche gewoonte om hardbekeide, van bonkige steenmassa's overschaduwde burg wallen fluweelig te noemen en grijsgrauwe en roetzwarb dito's groen of blauw? Of is deze brug misschien eens rood geweest en heeft zij als sommige democraten in den loop der jaren haar kleur verloren? Maar wij hebben geen gelegenheid om ons op deze plek in die vragen te verdiepen. Wij springen als kakkerlakken (die immers nooit springen) heen en weer om den dood te ontwijken of een modderplas. Hel verkeer dondert voorbij en sleept ons mee. Een Europeaan, een makelaar, is onze gang maker. Hij rent vooruit, snijdt als een scheermes door de menschenkluwens, springt over ossenkarren en karbouwen, wipt voor het spatbord van een auto heen en tusschen twee vrachtwagens door én verdwijnt met de tong uit den mond in een kantoor. Daar brult hij in een stoffig, snik heet vertrek tegen een individu in hemds mouwen een paar cijfers, krabbelt iets in een notitieboek en vervolgt zijn doodmren naar een ander kantoor. Soms moet hij een nauwe vermolmde trap op naar bovpn om zijn cijfers kwijt te raken en om tijd te winnen struikelt en valt hij met vier treden tegelijk weer naar beneden. Dit is een wis selmakelaar of productenmakelaar. Na tien jaar is hij zenuwziek, rijk, vermorzelq ol failliet. Verwezen en verward staan wij in een warnet van stegen en sloppen met hier en daar een breedere geul: een straat. Wij drukken ons tegen een gladden muur. Elke straat, elk slop is vol, gevuld met een oogenschijnlijk onuitwarbaar kluwen van ossenkarren, auto's, picolan's, inlanders, blanken. Chineezen, Arabieren en Japan ners. Alles gaat hier met schokken vooruit staat stil, toetert, tiert, raast, zweet en heefi een rekensom in het hoofd. Ook stinkt het alom erbarmelijk. Boven krotachtige loka len staan namen van wereldfirma's, in vuile donkere toko's, waar in halve duis ternis gele gezichten grijnzen, klikken lei- ramen. er wordt gescharreld in alles, wat handelswaarde heeft op deze wereld. Ineens staat er tusschen twee krotten in een steeg van spelonken een kolos van modern maaksel met granieten zuilen en een marmeren trappenhuis. Maar deze kolos werd opgebouwd gedurende lange, lange jaren in een vuil, vies, stinkend, morsig hok, waar tusschen wankele muren en vermolmde planken generaties hebben gezweet en geteld en kapitalen hebben ge wonnen. Daar zijn de granieten zuilen en de marmeren trappen verdiend Maar in andere vieze, morsige hokken wordt geen ons goud aan overtolligheid besteed. Daar blijft ook de tegenwoordige generatie zwee- ten en tellen, terwijl boven haar lessenaars zwaluwen nestelen op de balken, die geen kleur meer hebben onder het stof van honderd jaar Dat is Soerabaja Daar waar de slagader in de bovenstad uitmondt in twee avenue's waarlangs de auto's glijden naa; de villa wijken: Toend- ioegan, de groote winkels. Een warenhuis met liften, een Italiaansche ijstent pal daarnaast, een auto-paleis, een Bombay- toko met snuisterijen, een reusachtige mo derne boekhandel, aan den overkant een krot. waar Chineezen krioelen, een foto paleis. een kappers-salon van drie bij vier meter, een galerij, waar afzichtelijke bede laars hurken, daarachter de vitrines met juweelen van een onzer grootste juweliers, een apotheek, een Chinee9che tandarts, een geweldig hotel met een voorhof als een publiek plein, hier en daar een krot, een filiaal van een Parijsch modehuis, dat jur ken etaleert van drie- en vierhonderd pop, een Chineesche kruidenier, die tegelijk benzine levert aan een pomp en de helft van zijn negotie afdoet op straat, een kleer maker, een bank. een warong, een kunst handel! Ach ja. die kunsthandel. Als ge uit het klaterende licht en de schroeiende hitte van het weeke macadam stapt in de schemerende koelte van dezen kunsttempel, dan treedt er van achter een portière een dame u tegemoet, een deftige dame met grijs haar en een zachte stem, die u stilletjes begint te vertellen, waar uw eigen kennis te kort schiet. Ge dwaalt met haar tusschen bronzen en onschatbaar porcelein, tusschen Chineesche altaarstuk ken en Boeddhistische offerlampen tus schen eeuwenoud brocaat en Japansch lak werk, door den laatsten keizerlijken lak- werker met eigen hand gemaakt. Ge loopt schier met ingehouden adem tusschen al die schatten, ge durft u bijna niet bewegen uit vrees hier een kostelijke schaal te be roeren, daar een ragfijne kwan-yin te be schadigen. En de dame vertelt, en als ge haar gelooft, dan is het allemaal echt, wat ge ziet, alles van drie- en vierhonderd jaar her uit de geheimzinnige rijken van het Midden en van de Rijzende Zon. En dan kost hier heel weinig honderden maar bijna alles duizenden en de deftige grijze dame vleit u een kleine kwan-yin van jade in de handen en. fluistert zoo verlokkend „vijf duizend", dat ge het beeldje van schrik bijna laat vallen. En als bij het eind van uw rondgang ge vraagt, wie alzoo hier schatten koopt, dan blijken het de builen- landsche toeristen, Engelschen, maar vooral Amerikanen, die voor liassen van hun dollars fragiele kopjes en borden, maar ook altaarstukken meesleepen naar hun prozaïsche huizen in hun prozaïsche staten, maar ook de rijke suikerheeren uit den omtrek, die zoo eens in het jaar met hun tantièmes afdalen naar de stad en in den kunsthandel en passant een lap, een Boeddha, een pul van een paar duizend koopen voor hun ega. Dat is Soerabaja. Het is vijf uur in den middag. Een niet eindigende stroom van auto's schiet uil den nauwen trechter, die de slokdarm is van de benedenstad en vliegt met veel meer dan maximum-snelheid naar boven langs het glimmend asfalt. Daaronder zijn luxe wagens. pracht-stukken van Europeesche fabrieken, die (huis hooren op de luxe wegen der Riviera, op de avenue's eener groote Europeesche stad. Hier verraden zij niet slechts tantièmes maar ook gebrek aan aanpassingsvermogen bij hun eigenaars. Men trekt ook geen lakmoliêres aan om rond fe wandelen in een steeg. Maar luxe wagens of rammelende Amerikanen, privé- wagens of met ijzerdraad bijeengehouden taxis, m elk dier voortijlende voertuigen igt of liggen een of meer bleeke wezens aamachtig achterover leunend, moe suf' met doffe hersens, verfomfaaid, klam' ka pot De handel gaat naar huisEn elk dier bleeke individuen heeft onder het voort- jachten ondanks zich zelf de gedachten aan suiker, koffie, tabak, catella, cross rate9 en aandeden voor een poos laten varen en denkt botweg aan niets anders dan aan een kop thee, een bad, een pyjama en rust. Niet slechts de visch wordt duur betaald. En over een half uur speelt zich in de bui tenwijken dezer stad in duizend huizen hetzejfde tooneel af: een man in een zalm kleurige of een gebloemde of gestreepte pyjama loopt voorzichtig 0p sloffen over het grind van zijn tuin en vlijt zich bij de theetafel in een gemakkelijken stoel. Alras bengelt een pantoffel aan een blooten teen en gaan twee moede oogen dicht. Ook de beste echtgenoot, de braafste vader praat dan niet met vrouw of kinderen. Een poos is hij geestelijk dood en lichamelijk lamge- s agen De krant ontvalt zijn slappe hand. zijn thee blijft onaangeroerd. Eerst als de eerste muskieten beginnen te steken, her teelt in hem genoeg energie voor een klap en en leelijk woord. Dat is Soerabaja In wijde uitgestrektheid liggen de buiten wijken rondom de nauwe en benauwde binnenstad^ Eindelooze boulevards waar langs de eleclrische trams gieren, schieten u t naar alle windstreken, brengen u in teloos^iriH k V'"awijken' «'Mr de smet teloos witte huizen met hun roode daken °P -,IJn e,gcn erf bijeenliggen als com- i speelgoeddoos. De Europee- he trant, het glas in lood. de keurige gor dijnen voor de riante vensters doen voor een oogenblik vergeten hoeveel koeler hel dische huizen ouderwe,sche Stad van leven en van licht. Niet als Batavia, dat in zijn ontzaglijke uitgestrekt, he d en met zijn bevolking van een half millioen s avonds om acht uur reeds vol ledig uitgestorven in Indische donkerte neerligt om uit te rusten van den langen Jarmen da«' In Soerabaja weet men van geen ophouden Hier baden in de winkel- «traten ook na sluitingstijd de winkelkas- ten in een zee van licht, hier vlammen overal de lichtreclames op en knipperen met hun vurige oogen. Hier is het ook a avond, nog voll*. volle dag. Hier is het uur voor het late avondeten het uur van de promenade, van de van licht stralende bimpang Club, waar dan het Europeesche even tiert, naar de benedenstad en terug, af en aan, om te zien en ook gezien te wor den, de blanke dames en heeren, maar ook do Chineezen met hun dikke vrouwen, behangen met juweelen, allen in hun nu zachtjes voortglijdende gToote wagens, twee chauffeur* op den bok En boven de stille boulevards en de groote wegen han- geD als eindelooze colliers de booglampen tot in het verste verschiet den ganschen nacht te branden als een feestilliuninatie. Dat is Soerabaja Maar er ie ook een andeT Soerabaja. Bui. ten de groote boulevards en de groote we gen. Dat wordt levend als de duisternis valt. Dat is de Kali Mas, de breede nvier, die dwars door de stad stroomt tusschen haar oevers van waterplanten en wuivend riet, waar de krekels zingen en de kikkers kwaken. De rivier, die aan de ver-Euro- peeschte stad haar Oostersche ziel weer teruggeeft, over wier oppervlak in het don ker het lichtje van een sampan glijdt. Dat» zijn de kronkelstraten der benedenstad, waar duizend luchtjes hangen en de flak kerende gaspitten in de Chineesche t.ko's en krotten negotie en zonde in het half duister hullen. Dat zijn de kossongs, af zichtelijke, lepreuze voertuigen, die uit; sloppen en stegen te voorschijn koraeny zich af en toe in het licht wagen met hun inhoud van gearmde jongelingen van wie weet wat voor eeD bloed, van lichtekooien en van strootjes rookende afschuwelijke Chineezen, die glimlachen tegen mannen en vrouwen om weldra weer m de duister nis te verdwijnen. Dat is de atmosfeer vani zwoel verderf, die mei den nacht Qit slop pen en gaten schijnt te kruipen, opstijgt uit de kali en uit de aarde, die, wat niet' Oostersch is, benauwt en neertrekt, die zich belichaamd in de kerels en de vrou wen, die heupwiegend langs de wegen leu teren Dat is Soerabaja D. P. IJMUIDEN 15 Februari 1927, VISCHPRIJzXN. 15 Tarbot per K.G. 12.20—11.40 9 Griet per kisl van 50 K.G. 165128; 1865 Ton gen per K.G. f2 60f 1.40; 26 Groole Schol per kist van 50 K.G. f29—f23.50 25 Xlid- delschol per kist van 60 K.G. f 33 50—' f 28 5077 Zetsehol per kist van 50 K.G. f42f30; 336 Kleine Schol per kist van 50 K.G. f 27 50-f 10. 351 Bot per kisl van 60 K.G. f 7f 5; 85 Schar per kisl van 50 K G. f 15f 6.50; 16 Tongschar per kist van 50 K G. (52f 11.50; 4 Roggen per 20 stuks 122115; 198 Vleelen per sluk f 4.90 11.50; 99 Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. 112(7.50; 9 Groote Schel- visch per kist van 50 K.G. 135f33, 20 Middel Schelv. per kist van 60 K.G. f 30 f 81: 97 Kleinmidde! Schelv per kisl van 50 K.G. f25f 17.50569 Kleine Schelv. per kist'van 50 K.G. f 16.50—f 5.50; 37 Kabel jauw per kist van 125 K.G. f 42f 22303 Gullen per kist van 50 K.G. f 14f5; 281 Lengen per stuk f2.25f0 85; 73 Heilbot per K.G. f 1 45f 0 85230 Wijting per kist van 50 K G f913; 3590 Koolvisch per st, f 1.60f0 22. Binnengekomen zijn 15 sfoomfreilers en de haringlnggers KW. 140 met 1952; KW. 103 met f 539 en KW. 138 met f 1404 be somming. VOETBAL. VERGADERING VAN DE „W.E.K.". Gisteravond heeft in Den Haag de veree- niging do „Westelijke Eerste Klasse" verga derd onder leiding van den voorzitter, dr, Van Prooye. Aan de orde was de verkiezing van 12 af gevaardigden van de „W.E.K." voor do bondsvergadering van den N. V. B. Nadat de vergadering had vastgelegd dat alle alge vaardigden op de bondsvergadering zullen moeten stemmen overeenkomstig de door de „W.E.K." genomen besluiten, werden tot af gevaardigden gekozen de heeren: Dirkzwa ger (H.V.V.), Drilling (BI. Wit), Hoorn (Z.F.C.), Janssen (A.S.C.), Koolhaas (Ajax), Koch (H.B.S.), Lamey (H B S.), Lotsy (H F.C.) Van Kuyk (U.V.V.), Scheen (R.C.H.), Schreu- der (Sparta) en Weber (Feyenoord). Als re serves werden aangewezen de heeren Van der Lugt ('t Gooi), Van Wijk (Hilversum) en Spoelders (H.F.C.). Een langdurige discussie ontspon zich over enkele door den heer Zandvliet (Feyen oord) naar voren gebrachte le hooge scheids- rechlersdeclaraties. Besloten werd de meest krasse voorbeelden ter kennis van den N.V.B. te brengen. Voorts werd besloten om aan den N.V.B. te verzoeken de aanstelling van scheidsrech ters zooveel mogelijk ter kennis van de ver- eenigingen te brengen. De heer Koolhaas (Ajax) stelde voor met het oog op de Olympiade en de oefening van het Ned. elftal de competitie in het komende seizoen op den eersten Zondag in Septem ber te laten beginnen. De Zilveren Bal wed strijden zouden dan op een ander tijdstip moeten worden gehouden. De heer Van Prooye (bestuur) merkte op, dat het in het voornemen ligt om in het ko mende seizoen één Zondag per maand ter beschikking van de T. C. te stellen voor de oefening van het Ned. elftal. De heer Lotsy (H F C 1 deelde mede dat de T C. voornemens is de Olvmpisehe elftallen fe laten deelnemen aan de Zilveren Bal-wed strijden. Verschillende sprekers voeren over het voorst'-! Koolhaas nog het woord, waarbij blijkt dat de meeningen nogal verdeeld zijn. fn verband met het vergevorderde uur wordt de heslissin" in deze aangebonden. ONDERSCHEIDINGEN. In het Belgigche Staatsblad zal het ko ninklijk besluit verschijnen, waarbij be noemd of bevorderd worden in de Orde van de Belgische Kroon: Lodewijk van Deyssel, Willem Kloos, Johan de Meester, Jac. van Looy, Albert Verwey en C. A. J. van Dis- hoeck. NIEUWE UITGAVEN. Bij de uitgeversmaatschappij H. D. Tjeenk Willink en Zn. te Haarlem i9 in druk ver schenen de rede door prof. E. M Meyers, rector-magnificus der Leidsche Universiteit, uilgesproken op 8 Februari j.l., den slich- lingsdag der Leidsche Alma Maler. De rede is getileld: „De beteekeni? der burgerlijke wet in de. huidige samenleving", - 33

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 11