20528 MAANDAG 14 FEBRUARI Anno 1927 STADSNIEUWS. RECHTZAKEN. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD prijs ocr advertent^ns Cts per regeL 4Bi) regHabonneroenl belangrijk lageren prijs, pin* Advert^Dtiên uitsluitend bil vooruitbetaling Woensdags en trdag» 50 Cts bij -n maximum aantal woorden vaD 30 Incasso volgen? postrecht Voor eventueel? opzending van brieven nnrfo te bptalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 prus oez.cn couranti Voor Lelden per 9 maanden 2 35 per week Jota. Buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn. per week ,0.18, Franco per post 1 2 SS portokosten. p nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. EEN MOOI BLIJK VAN BURGERZIN. Door mevr. de wed. L. Driessenvon rckenbeck is ter gelegenheid van haar Bt*D verjaardag een gift van f 1000 ge- lonken ten behoeve van het Fonds tot lieg en onderhoud van den Leidschen ut DE NAGEDACHTENIS VAN PROF KAMERLINGH ONNES TE LONDEN GEHULDIGD. Kaar de Londensche correspondent van „Vad." dd. 10 dezer meldt, heeft in het eaw van het Institution of Mechanical pneers in Storey's Gate de Chemical fty, waarvan Professor H. Karaerlingh :es eerelid was, diens nagedachtenis ge dijd door een Memorial Lecture, waar- r Prof Ernst Cohen uil Utrecht was uit- oodigd. Er was een zeer talrijke opkomst d leden der Sociëteit en ook van studen- i om onzen landgenoot te hooren. De president der Society prof. H. B. Ba- r, lid van den Senaat der Londensche iversiteit en professor of chemistry aan Imperial College of Science and Tech- ogy opende de vergadering en gaf daarna woord aan prof. Cohen, die in een uit- nende rede de loopbaan van den betreur- i geleerde beschreef, met aanhalingen, irnamelijk uit diens brieven aan zijn end Professor Van der Waals, zijn idea- zijn inzichten over wetenschap en le- i weergaf en een duidelijk beeld gaf van beleekenis van Onnes' levensarbeid, in aantal lichtbeelden van groote Ne landers, Onnes' leermeesters, vrienden helpers verluchtten de lezing, waarbij ens als er weder een portret van den rieden geleerde als student en in ver- illende tijdperken van zijn leven op doek verscheen, evenzeer als dat van i echtgenoote, dit met applaus werd onl- !{PQ Pi rede werd met grooten bijval onlvan- len eenige Éngelsche geleerden, die zoo- I Onnes als Cohen in Nederland ontmoet Jden, spraken waardeerende woorden ir ons land en dankwoorden aan den reker, terwijl voor onze Legatie de heer luller tot Peursum zijn dank bij de hunne BOND VAN KAPPERSPERSONEEL. h de laatst gehouden ledenvergadering de afd. Leiden van bovengenoemden cd, die zeer goed bezocht was. werd na ning door den voorzitter, den heer Hen- en na eenige huishoudelijke werkzaam- en, waaronder ballotage van een aantal uwe leden, besloten tot uitbreiding van bestuur met twee leden: een dame en heer, zoodat het bestuur thans uit en personen bestaat, erder kwam in bespreking een voorstel it het houden van een nationaal cou rs. welk voorstel tot nadere uitwerking handen van het bestuur werd gesteld, ierna werd besloten tot het oprichten een vakschool, waarvoor reeds ver- iende ledeD zich opgaven. De voor den. waarop men daartoe toegelaten b forden enz zullen nader per adver- bekend worden gemaakt. DE TREKVOGELS. heel nieuws voor deze vereeniging de zangavond van Zaterdagavond. Hij, vooraf beweerd had, dat H.B.S 'ers van klassen eens hun best zouden doen ,om allereenvoudigste liedjes te zingen zou- ongeloovig aangezien hebben; tenminste r dat de heer Joh. Oostveen met zijn we helper, den pianist Stephen Janspn, ..orkest" had samengewerkt, om hen jen te leeren. Want na Zaterdagavond tet Nut geweest te zijn, en de Trekvogel- a. waarvan niet het mannelijke maar vrouwelijke deel relatief het best ver- nwoordigd was. te hebben hooren zin liedjes als ..Het schooiertje" en vele ere. ja zelfs een liedje uit hun liefst gvergeten" kinderjaren „Onder moe paraplu". weten we beter. Door zijn olijke onfeilbare wijze, door zelf te zin- en door grappige uitvallen, heeft weer leer Joh Ooslveen gemaakt dat de aan een. onder wie een viertal leeraren der S. moesten zingen, met begeleiding den. alles, en in alle mogelijke toon- ten spelenden pianist. '0 heer Oostveên ging niet heen zonder oelofte van een spoedig weerzien, waar de onvermoeibare pianist natuurlijk niet ontbreken. paar bijzonder gelukkige leden von- enslotte. in hun tekstboekje iels. dat gaf op een aardig prijsje. Verwev, 7 H. J. Baart, 8 J. H. Schüller, 9 J. Vallentgoed. 10 J. Burgerjon, 11 C. Koole, 12 G. de Meij. 13 J. de Waal. Tot 1 Maart worden de leden der afdee- ling in de gelegenheid gesteld om namen van candidatep aan de lijst van het bestuur toe te voegen, waarna bespreking en vast stelling van de definitieve lijst door de leden geschiedt. Tegen Dinsdag 22 Februari a s. heeft het bestuur een ledenvergadering uitgeschreven, waar de heer Cramer, lid van de Tweede Kamer, zal spreken over de oproerige be weging in Indiê Nog herinneren wij aan de openbare ver gadering. welke door S D A P en L. B B morgenavond wordt gehouden in ..Het Volkshuis" aaü den Apothekersdijk. De heeren K. ter Laan en F Noordhoff zullen daar „Ontwapening" bepleiten. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Het Instituut voor Arb.ontwikkeling hield gisteren zijn laatste Zondagmorgen-bijeen komst in dit seizoen. De opkomst was niet zoo groot als wij dit van deze bijeenkom sten gewend zijn. Misschien moet. gelijk de voorzitter opmerkte, de oorzaak gezocht worden in de mindere bekendheid van den spreker, den heer Th. Thijssen. te Amster dam, bij de Leidsche arbeidersbevolking. In onderwijs- en onderwijzerskringen is de heer Th. een bekende figuur. Zijn prae- advies, uitgebracht op het jongste „Paeda- gogisch Congres", over „De zelfstandigheid van den onderwijzer" en zijn redevoering op het congres van het „Ned. Verbond van Vakvereenigingen" over „De moderne ar beidersbeweging en het volksonderwijs" hebben sterk de aandacht getrokken. Dezen morgen droeg de heer Th. uit eigen werk voor. Tintelend van humor was een schets indertijd door hem geschreven en ontleend aan den mobilisatie-tijd. toen hij als landstormman op een der forten rondom Amsterdam dienst deed. Verder werden fragmenten gegeven uit zijn bekende wer ken: Kees de jongen. Schoolland en De gelukkige klas. Spreker had de onverdeelde aandacht van het publiek, dat hem met een hartelijk applaus dankte De voorzitter on derstreepte dit nog in zijn slotwoord en sloot daarna de geslaagde vergadering. WEEK-END CURSUS. Het ligt in de bedoeling van het Centraal bestuur van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling hier te Leiden voor het kader van partij- en vakbeweging een week-end cursus te houden. Te Assen. Groningen en Rotterdam zijn zulke cursussen reeds gehouden en volko men geslaagd. Voor de geestelijke ontwik-' keling van de cursisten en de onderlinge kennismaking voorzien ze in een dringende behoefte Als dagen zijn Zaterdag 19 en Zondag 20 Maart gekozen. Op den middag van den eersten da? zal de heer H Vorrink spreken over: De Moraal van den Arbeid". De politielTe leider der S.D.A.P de heer I. J. Albarda. zal op den Zondagmorgen spre ken over: „De politieke en economische toestand in Europa", terwijl de heer J. Brautigam 's Zondagsmiddags zal optreden met het onderwerp: „De taak der Vakbewe ging". Verder ligt het in de bedoeling op den avond van den eersten dag den cursisten een kunstavond aan te bieden. Op de vraag, of deze ook toegankelijk ge steld zal worden voor niet-deelnemers aan den cursus, is nog geen beslissing geno men. Wij vestigen er nog eens de aandacht op dat onze nieuwbenoemde burgemeester, mr. Van de Sande Bakhuyzen, morgenmid dag vanaf 3 uur audiëntie zal houden. Men kan zich daartoe eventueel vooraf ter se cretarie laten inschrijven. Naar wij vernemen, zal prof. mr. C van Vollenhoven zich binnen enkeledafen opnieuw voor geruimen tijd naar Amerika begeven in verband met de regeling van Amerikaansch-Mexicaansche geschillen. Bij Kon. Besluit zijn benoemd bij het reserve-personeel der landmacht tot reser ve eerste-luitenant bij het wapen der infan terie bij hun tegenwoordig korps de reser ve-tweede-luitenants L. Brummel en G. de Vries van het 4de reg. inf. alhier. De Stscrt. No. 27 bevat de statuten van den Centralen Bond voor Ongevallen- en Ziekteverzekering in het Land- en Tuin bouwbedrijf in Nederland, alhier gevestigd en thans genaamd Ziektevereeniging in het Land- en Tuinbouwbedrijf in Nederland, gevestigd te Gouda. De Chr. Zangver. „Ex Animo" zal op 10 Maart a.s. in de Stadsgehoorzaal een in vitatie-A capella-uitvoering geven, waarbij een mannenkwartet zijn medewerking zal verleenen De leiding van den avond berust bi] ds. J. Riemens, eere-Iid der vereeniging. Op 26 Mei (Hemelvaartsdag) hoopt de vereeniging deel te nemen aan den zang wedstrijd te Voorschoten, uitgeschreven door den Ring ..LeideD en Omstreken" vaD Chr zangvereenigingen De vereeniging zal uitkomen in de afd. „Uitmuntendheid". i Door de firma Dros en Gebr. Tieleman alhier is aan hel gemeentebestuur van Gro ningen een doos gezonden inhoudende 50 pakjes Droso-vlokkenzeep met verzoek dit te willen schenken aan de gelukkige moe der van Groningen's 100 OOOsten inwoner, die dezer dagen verwacht wordt Tengevolge van de griep Is er vorige maand niet gekomen van een bijeenkomst der Leidsche Groningers. Hoewel wat laat, is nu echter Zaterdagavond in de Harmonie de Neijoarsviside de gebruikelijke Ja- nuari-feestelijkheid met kouke. olie wiven en molleboonen gehouden. Er heerschfe daar een gezellige toon. die geen oogenblik is verstoord. Men heeft zich best geamu seerd bij hel luisteren naar een één-acter en enkele voordrachten, terwijl tenslotte een dansje werd gemaakt. De politie alhier heeft aangehouden den 43-jarigen E. J. de W., gedomicilieerd te Heerde (Geld.), die nog 12 dagen hechte- nisstraf te ondergaan had. Zaterdagmiddag is de 13-jarige A. G. E. op het Kort-Rapenburg bekneld ge raakt tusschen een auto, bestuurd door C. van H, en den trottoirband. De oorzaak was dat de bestuurder bij het passeeren niet vol doende uithaalde. De fiets werd ernstig be schadigd; het meisje kwam met den schrik vrij. Toen de heer P. 't H. Zaterdagmiddag op den Oude-Rijn wandelde, kreeg hij plot seling een steen, op het hoofd, welke van een steiger voor het perceel Oude Rijn 57 viel, waardoor hij een bloedende wonde bekwam. De 12-jarige Anna D., wonende aan de Rijnkade, deed bij de politie aangifte, dat haar Zaterdagmiddag op de Hoogstraat een portemonnaie, inhoudende f 7, is ont rold. Jozef van A. beklaagde zich bij de politie, dat hij gistermiddag op den Haag- weg door een hem onbekend persoon is mis handeld, die ook zijn rijwiel vernielde. In verband hiermede is door de politie aange houden de 25-jarige los werkman J. II:, alhier. Gistermiddag ls de 21/*-jarige N. v. d. O. op een sloot achter den Warmonderweg door het ijs gezakt. Joh. Jac. H. smaakte het genoegen den onvoorzichtigen kleine weer op het droge te helpen. Zaterdagavond had op den Ïïooge-Rijn- dijk om ongeveer 9 uur een ongeval plaats. De wielrijder P de Gr. van Koudekerk reed per rijwiel van uit Leiden in de richting Zoeterwoude, toen van af Zoelerwoude een auto met verblindende lichten kwam aanrij den. De Gr. kon niets meer zien en reed eerst tegen een boom en smakte vervolgens tegen den grond. Hij bekwam een ernstige wond op het hoofd. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad. waarin mededeeling wordt gedaan dat de afdeeling Leiden van den Jeugdbond voor Onthouding op Donderdag a.s. des avonds te 8 uur een propaganda-feestavond houdt in de Graanbeurs. In, de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenompn 280 vol wassenen en 12 kinderen, in totaal 292 per- KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er stonden vandaag 44 zaken op de rol waarvan 40 bestemd voor openbare behan deling. Het eerst kwam aan de orde een: burentwist om de kinderen. Mevr. J. D-, wed. Ten B., Oegstgeester- faan alhier, moest terecht staan terzake, ^at zij, volgens de dagvaarding, baldadig een lampetkan met water over het hoofd had gestort van een overbuur, de timmer mansgezel H G van Tol, aldaar. De me vrouw, die zich verongelijkt achtte door deze verbaliseering, had haar huishoudster, de 64-jarige mej. Hazel horst en een buur vrouw mevr. SnijderBooms als getuige A décharge meegenomen om haar handelwijze te doen rechtvaardigen. Mevrouw, die erg nerveus deed. erkende de overtreding, maar de man had er haar toegebracht Hij had gedreigd haar kinderen te vermoorden en haar gescholden voor viezerik, vuilpoets etc. en ten slotte had hi), na de verzekering, dat hij, wanneer hi] de „ploerten" (dat waren de kinderen van mevrouw) weer zag, deze zou vermoorden, een ruit stukgeslagen. Alsnu kwam de timmerman aan 't woord, die in zenuwachtigheid niet bleek onder te doen bij de mevrouw Hij woont aan de overzij van haar en heeft heel volgzame kinderen, waarover hij nauwkeurig controle houdt Maar deze kinderen zijn het mik punt van de buurkinderen, onder aanvoe ring van de „lieve" kinderen van ver dachte. Een dochter van getuige, die tus schen 8 en 9 uur vaD de Zita-school kwam, was door den oudsten jongen van verdachte nagezeten eD kwam overstuur thuis Toen was hij opgestoven en naar den overkant 1 gegaan, waar hij inplaats van te worden j opengedaan een kan vol water had gekregen opz'n hoofd. Zijn kinderen zijn allerliefst. Zij gaan op de Katholieke school a. d. Haarl.straat en doen niemand kwaad. Mevr. D., gevraagd of zij iets op de ge tuigenverklaring had aan te merken, ant woordde kort-af: „Die mijnheer liegt". Laat de getuigen maar spreken. Mej H., de huishoudster, deed een om standig verhaal van het gebeurde En zette uiteen hoe deze buur de straat op stelten zette en zijn kinderen de andere kinderen plaagden. Mevrouws kinderen, 7, 8 en 9,/» jaar oud. zijn lief. gaan naar de Chr. school aan het Noordeinde. Mevrouw S.B. sloot zich bij dit betoog aan, onder interrupties van getuige Van T., waarna de Ambtenaar verzachtende om standigheden aannam en slechts f 1 boete vroeg. Mevr. P. v. d. M., firmanfe In de bakkers- zaak Van der M. aan de Mare alhier was ge dagvaard. terzake het niet verhinderen, dat een broodbezorger Du Pon genaamd vóór het wettelijk daarvoor aangewezen uur versch brood had afgeleverd. Verdachte was niet verschenen, doch na dat genoemde Du Pon was gehoord, eischte de Ambtenaar f 5 subs. 5 dagen. F. v. d. W.t landbouwer te Zoeterwoude, was verbaliseeTd, wegens het zonder ver gunning van B en W. dier gemeente een houten schuur in zijn weiland le hebben ge bouwd, op betonnen voet Verdachte had wel de vergunning aangevraagd, en later ook ge kregen. Hij was echter moeten beginnen omdat het hout dat er lag anders gestolen was. Na getuigenverhoor van den timmerman, den heer T. Uljee vroeg de Ambtenaar schul digverklaring zonder toepassing van straf. E. B. te Noordwijk had volgens de dag vaarding kippen laïen losloopen op bollen land van de hoeren D. v. d. Tang en B. Schaap. Verdachte was niet verschenen. Het bleek dat de eerste getuige f 16 schadevergoeding bovendien had gevraagd, vjat den Kanton rechter wel wat veel voorkwam. Getuigen zeiden dat er ook maar even 300 kippen op het land liepen. Eisch twee geldboeten van f 4 subs, f 4 da gen voor elke boete. J. B., J. van D., C. A. J. I. en J. Z. jonge lui te Valkenburg hadden volgens de dag vaarding zich aldaar na het sluitingsuur op gehouden in hel café van A. H. Kneyber al daar. Verdachten erkenden dat zij daar een glaasje bier hadden gedronken en een kaartje gelegd, doch toen de caféhouder hen had gewaarschuwd hadden zij zich voor het vertrek gereed gemaakt, hun gelag betaald en de overjassen aangedaan en vertrokken. De dorpsveldwachter Mulder zeide dat zij 10 minuten na het sluitingsuur zich nog in het café bevonden. De kantonrechter meende dat er altijd eenige spatie tusschen sluitingsuur en het vertrek moest zijn en, nadat de caféhouder o8k had verklaard dat de jongens zich heel fatsoenlijk hadden gedragen en dadelijk te halfelf waren op gestaan, vroeg de Ambtenaar vrijspraak. Met een vriendelijke buiging voor de balie verlieten de jongelui' de zaal. W. van T., broodbakker te Leiderdorp, had twee gezellen na het sluitingsuur van bet bedrijf laten werken, wat een der ge zellen, PL Boer gjnaamd erkende, al meende deze dat er noodzaak in het 6pel was. Eisch twee geldboeten van f 5 subs. 2 dagen voor elke boete. Tj. D. v. d. B., wijnhandelaar te Leiden, moest voor dezelfde overtreding terecht staan Eisoh f 4 subs. 4 dagen. J. E.. metselaar te Leiden, had zonder verg uni jg van B. en W aan de openbare straat. Botermarkt, kalk aangemengd, wat de patroon hem gelast had, zoo hij zeide. Eisch f 1 subs. 1 dag. De 18-jarige P. A. te Leiden had gere den op een rijwiel dat niet voorzien was van een bel. Eisch f 3 of 3 dagen. Joh. T. te Katwijk had rijdende met een motorvoertuig desgevraagd het nummerbe- wijs niet kunnen vertoonen, hoewel hij er wel een had, zooals hij zeide. Tegen hem werd f3 subs. 4 dagen geëischt. W. S., Z. S., H. V .d. P. en N. V., alle te Katwijk, hadden zonder vergunning ge voetbald op domeingrond bij den Vuur baak. Eisch f 1 subs. 1 d. tegen elk hunner. J. G. Visscher te Katwijk was in Leiden dronken geweest. De studenten hadden hem op bier getracteerd, maar daar moest jenever in geweest zijD meende hij. Daar hij nog nimmer wegens openbare dron kenschap had terechtgestaan, liet de Kan tonrechter hem zonder straf heengaan. Uitspraak over twee weken. DE ALGEMFT^NE TOESTAND. Hoe Coolidge's voorstellen trt ontwapening ter zee worden ontvangen Manifest dei Tweede Internationale. Coolidge zelf moet nog al optimistisch 4enken over zijn jongstp ontwapenings voorstel De president wist wel is waar niet, welk antwoord door de verschillende mo gendheden zou worden gegeven, doch hij was van oordeel, dat de Amerikaansche BINNENLAND. Een gastmaal ten Hove voor de opper- ea vlag-officieren van land- en zeemacht De ofticieele cijfers over de Staatireke* ning van 1924. BUITENLAND. De ontvangst van Coolidge's ontwape ningsplannen ter zee. Dnitschland acht een voortzetting der be sprekingen met Polen voorloopig nutteloos. Ernstige spoorwegramp in Engeland. 12 dooden. voorstellen aannemelijk zouden zijn, zoowel op grond van hun redelijkheid als in ver band met het feit, dat de voorgestelde for mule reeds door de mogendheden is aan vaard. De president gaf toe. dat de mogendheden bij de voorbereidende conferentie gestuit zijn op het vraagstuk, welke tak van be wapening het eerst moest worden aangevat, doch hij acht dit geen bezwaar tegen zijn voorstellen, tvelke, door het denkbeeld te opperen, dat met de beperking der mari tieme bewapening moet worden voorgegaan, wellicht een oplossing van dit vraagstuk aan de hand doen. In Engeland worden de beginselen van Coolidge over 't algemeen warm toegejuicht. De bladen laten echter het licht vallen op sommige moeilijkheden in verband met deze kwestie. Een goedingelicht medewerker van de „Daily News" laat uitkomen, dat de voor stellen in de eerste plaats zouden meebren gen, dat de maritieme wapeningen van dio te land en in de lucht gescheiden worden gehouden. Ten tweede zouden de vijf mo gendheden van Washington op dit gebied gescheiden blijven van de rest van de wereld. Ten derde loopen zij vooruit op de algemeene ontwapeningsconferentie en ma ken een einde aan de hoop. dat die confe rentie zich met het vraagstuk in zijn ge heel zal kunnen bezighouden. Men kan bovendien ernstige moeilijk heden verwachten aangaande de verhou ding 5:5:3 voor kruisers, torpedoboot- jagers en duikbooten. Deze cijfers gaven toevallig de werkelijka verhouding in sterkte weer op 12 Nov 1921 nief tusschen de vloten in hun geheel, maar tusschen de ka pitale schepen van Engeland Amerika en Japan Zij gaven echter geen beeld van de verhouding in sterkte tusschen kruisers, torpedobootjager? en duikbooten. Ook de „Daily Telegraph" betoogt, dat men ten aanzien van deze typen van vaar tuigen rekening zal dienen te houden met de eigenaardige positie van elke mogend heid. De Éngelsche vloot dient tot verde diging van het land tegen builenlandsche vijanden en zonder haar zou Engeland hul peloos zijn. Een officieuse Japan9che kabinetsraad d,i Zaterdag werd gehouden, heeft besloten de voorstellen van president Coolidge in zake de beperking der bewapening ter zee in principe te aanvaarden. Morgen zal de kabinetsraad zich formeel over het voorstel uitspreken en het ant woord van Japan zal zoo 9poedig mogelijk aan Washington bekend worden gemaakt. Hoewel de Amerikaansche regeering uiet van te voren de regeering te Tokio gepolst heeft, verwachtte men toch dezen Ameri- kaanschen stap, en zelfs voordat de kabi netsraad bijeengekomen was. hadden de voornaamste ministers, waaronder ook de minister van marine. Takarabe. te kennen gegeven, dat zij het initiatief van Coolidge met instemming begroetten. In manne-kringen evenwel wordt gezegd, dat het 5-5-3 principe onmogelijk kan wor den aanvaard, in andere officieele kringen daarentegen is men vaD meening, dat de details geen onoverkomelijke moeilijkheden zullen opleveren. Voorts meent men. dat deze kwestie niet door experts moet wor den behandeld, maar door staatslieden en bezien van een humanitair standpunt. Frankrijk maakt bezwaren, zooals ver wacht werd. In het Fransche antwoord op het memo randum vaD Coolidge in zake de ontwape ning ter zee wordt het volgende verklaard: Frankrijk is bereid, zich aan te sluiten bij elk initiatief, dat ontwapening en handha ving van den vrede beoogthet meent ech ter, dat het onlogisch is, de voorbereidende commissie te Genève van haar taak te ont heffen, juist nu zij tot practische conclusies komt Coolidge's initiatief, 7nr> wordt verder in het antwoord gezegd, levert twee bezwa ren op: Ten eerste bevestigt het *t willekeurig be-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1