Humor uit het Buitenland. DE NIEUWE BOULEVARD, Juwelier, een bediende aannemend: Maar kan ik je no werkelijk bij al die kostbaarheden vertrouwen? De bediende: U hoeft niet bang te zjjn. Ik ben een jaar lang knecht in een badinrichting geweest, maar ik heb er nooit ook maar n bad genomen. (Passing Show.) De eerst aangekomene (erg onder den indruk)* (Wc help. Kees, je hebt wat gemist. Je had moete zien h(« ju f.icn uit mekaar vouwde. ^Panch Dat engagement blijft nooit aan, H op m'n w'oorden 7e bebben nu al afzonderlijke parapluiea. (Humorist). Praatzuchtig barbier (na een dik half uur): En wat wilt XJ op uw haaf hebben, meneer? Verveelde klant: M'n hoed, en zoo gauw als je kunt (London Opinion). Mevrouw: En Kaatje, nu Je ons gaat verlaten, zul Je wel een getuigschrift willen hebben zeker? Keukenmeid: Nee mevrouw. Al wat ik zou willen vragen «ijn een paar foto's van de familie, die ik zou kunnen laten zien. (Passing Show.) De dichter: Zie Je, als ik 's nachts niet in slaap kan komen, komt bijna alle Inspiratie voor m'n gedichten tot me. Cynicus: O, hoe verschrikkelijk voor je. Waarom probeer je niet een slaapraiddeltje? (Passing Show). rukking af. Heerlijk smaakte het, want van vergif was hier toch-geen spoor. In het Vaticaan is men veilig tegen sluipmoord en nu zij zich hier zoo goed beschermd voelde, wilde zij er ook blijven. Maar vrouwen overnachten niet in het Vaticaan.Ieder een was ontzet. De krankzinnige liet zich niet bepraten. Men was verplicht haar zin te doen en zoo overnachtte Charlotte bin nen de muren van het Pauselijk paleis. Niet zonder moeite werd zij den volgenden dag weggelokt. Zij liet zich door de bestuur ster van een groot gesticht voor weezen tot een bezoek overhalen. Daar werd zij met veel onderscheiding onthaald, bezichtigde alles, ook de keuken, waar in groote ketels het eten van 900 weezen gekookt werd. Vóór men het kon beletten, had de keizerin den arm in een der ketels met kokende soep gestoken en er een groot been uitgehaald, dat zij begon af te knagen zonder zich om de zware brandwonden te hekommeren, die zij had opgeloopen. Denzelfden dag kreeg zij een zoo zwaren aanval van waanzin, dat men haar het dwangbuis moest aan trekken. Van den troon in hel dwangbuis dat was het begin en het einde van haar lijdensweg. De laatste slag. die haar trof en voor altijd haar geestelijke vermogens knakte was het bericht van den dood van Maximillaan, haar gebracht in het kasteel te Laeken (Brussel He district), door den heer Fr. Hoorickx. secretaris van de Bel gische legatie te Mexico-stad, die Maxirai- liaan tot het laatste oogenblik had bijge staan. Hij was het. die als een der oor zaken van den ondergang ook opgaf de po gingen van den keizer de Oostenrijksche zeden en gewoonten op het Mexicaansche volk over te planten. (Volgens andere lezing heeft zij den dood van haar man niet geweten. Vandaar dat zij dien altijd nog verwachtte terug te zien. Red. L. D.). De tante van koning Albert werd door Leopold II een verblijf bezorgd, eerst te Tervueren bij Brussel, en, toen op 3 Maart 1879 hel kasteel door een brand werd ver woest, kreeg de krankzinnige het histori sche kasteel van Bouthout tot woning, dat ruim 200 hectaren beslaat. Zij leefde er af getrokken en kalm, onbewust van wat- er buiten haar om gebeurde. Zij sprak nooit en volgens de verklaring van personen uit haar omgeving vervingen gebaren dikwjils het gesproken woord.* Dagelijks maakte zij in gezelschap van een eeredame en een knecht een wandeling door het park. ge volgd bovendien door een gewapenden jachtopziener*zij had een dertigtal^ men- schen in haar dienst. Nooit koos zii den- zelfden weg en alles wat zii deed ging ge paard met een zekere plechtigheid, die er op wees. dat zij nog eenigszine besef had van haar vroegere waardigheid. Zij zou aan la fel niet verschijnen als de bevelhebber van het kasteel niet eerst was komen aan kondigen. dat de tafel gedekt w«ts. Zii kende nochtans de uren uitstekend en steeds was zij gereed. Als dame had de kranke keizerin nog slechts een gril: maandelijks wilde zij een andere japon. Onnoodig was het de af gelegde iapon in de garderobe te laten hangen. Nooit zou zii haar meer hebben gedragen. Als zieke had zij af en toe een bevlieffine van woede, die zich echter op geen geweldige wiize uitte. Nooit lachte zij. Don koude ernst ging van haar uit. die slechts voor een gevoel van stille hMidschap plaats maakte op 7 Juni van elk jaar haar verjaardag als koning T.eonnld TI en koningin Mane-ITenrtPtte. later de ko ning alleen, en sedert het overliiden van den vorst koning Albert en !rnn'"ns?n Elisa beth. haar bloemen kwamen brengen. Ms jetoand wegbleef, door den dnnd wpcrtreruVf. dacht ze niet na en vroeg niet. Haar ver stand verzwakte gaandeweg geheel en de voorzorgen, die men nam bij het aankondi gen van het afsterven van Leopold II, haar broeder, bleken vrijwel onnoodig. De on gelukkige had geen besef meer van wat haar werd verleid. In het nemen van voorzorgen is men steeds nauwgezet en voorzichtig geweest te haren opzichte. Zoo werden o.m. in 1868. het jaar na de terechtstelling van haar ge maal, bij het drukken van den „Almanach de Gotha" eenige exemplaren gemaakt voor haar bestemd, waarin zij voorkwam als „echtgenoote van Maximiliaan", terwijl de juiste uitgave droeg „de weduwe van. Deze exemplaren zijn weinig talrijk. Eenige ervan worden bewaard in hooge kringen en zouden fantastische prijzen bereiken 'bij eventueelen verkoop. Talrijke anecdoten worden door de boe renbevolking in verband met de overleden keizerin verteld. Gedurende de bezetting werd hel domein als Oostenrijksch aangeduid en door de Duitschers als dusdanig behandeld. Na den oorlog werd het, meenen we, voor den vorm, onder dwangbeheer gesteld. Het is slechts door lusschenkomst van keizer Franz Jozef zelf, dat het aan verwoesting is ontsnapt, want een 'dorpeling had in het begin van den oorlog een Duilschen prins vermoord en de Duitschers 'zonnen op wraak Than9 is het domein verlaten. De keize rin is met plechtigheid jn den koninklijken grafkelder van de kerk te Laeken bijgezet. Vermoedelijk zal het kasteel, waar de on gelukkige de laatste jaren van haar leven doorbracht, als openbaar park worden in gericht. Een wetenswaardige bijzonderheid is aan de akte van overlijden van prinses Char lotte verbonden. Deze akte is namelijk op gesteld in het Nederlandsch krachtens de bestuurlijke taalwet, die Meisse in de Vlaarnsche gemeenten rangschikt. Deze akte is ook het eerste document, dat in het Nederlandsch is irigeschreven in het regis ter van den Burgerlijken Stand van het Belgisc^i vorstenhuis. Een officieele Fran- qche vertaling bestaat er niet van. Alleen het proces-verbaal van de opmaking van de akte van overlijden is in het Fransch opgesteld. Mare. De C. RECLAME. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60et Laxeer-Tabletten 60 et Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten £0 et Maag-Tabletten 75 et ÜU Apothekers en Drogisten 7S40 Waar zou ik u deze week anders over kunnen schrijven dan ovur den nieuwen boulevard, die we er in Parijs bljgekregen hebben! Iedereen is er vol van. iedereen spreekt erover, iedereen wandelt erover, en iedereen haalt bijzonderheden er over, en over de inwijding op. De katten tentoonstelling wordt erom ver geten. en foch is ook die curieus genoeg met zijn wedstrijd van versierde kooieD en mandenéén poes in een kooi met louter orchideeën versierd; een andere poes in een een koQi versierd met rood geel en bruine bladeren, en geheimzinnig bestraald door een gedempt licht uit een massa heel kleine oranje-gekleurde electrische lampjes; nog een andere poes in een satijnen wiegje, waarin poes' speelgoed; verschil lende poppen en rammelaars zijn opge hangen 1 En zelfs do belangstelling voor de tentoon stelling der Onafhankelijken lijdt er onder. En toch is ook die ruim de moeite van een bezoek waard, al was het alleen maar om het kunstwerk te bewonderen, dat heelemaal met yoghurt geschilderd is; of de naakt studie, getiteld „Moederschap", opgebouwd uit kachelpijpen, spiraalveeren en ijzervijl sel; of het stilleven, waarop een sardientje in de olie voorgesteld is in zwart graniet, de caviaar daarbij artoïgeduid wordt door middel van hagelkorrels, en een citroen door een stuk poreeïein Neen, alle belangstelling is nu voor den boulevard, den nieuwen boulevard, die daar ineens het aspect van Parijs' centrum is komen veranderen, die vanaf de rue Drouot in één rechte lijn den boulevard Nfhnt- martre verlengt tot achter de Opera, en den boulevard des Italiens links laat liggen. Eerlijk» gezegd is er aan dien boulevard zelf nog niet veel mooi9 te zien: een heel. héél breede. spik-splintemieuwe straat, met aan weerszijden overal nog houten schut tingen en stellages, waarachter nieuwe hui zen en winkels gebouwd worden; op den hoek van de me Drouot zelfs een huis van 11 étages, waarvan er drie zich ónder den grond zullen bevinden. Maar voor het over-drukke boulevard- verkeer is het reeds een uitkomst. Aan ver schillende autobussen is al voorgeschreven den nieuwpn boulevard Haussmann te nemen. En de auto's beginnen al fe volgen, hoewel vele chauffeurs er nog eenvoudig niet aan denken, dien weg in te slaan en oudergewoonte den boulevard des Italiens afrijden, zelfs wanneer ze daarmee een omweg maken, zóózeer zijn ze nog aan die oude route gewend. Wandelaars echter bij honderdtallen, die vooral \iit nieuwsgierigheid dien nieuwen boulevard eens afloopen; maar de oude boulevard de9 Italienk is natuurlijk veel gezelliger met al zijn cafés' en winkels en bonte reclames! De nieuwe boulevard Haussmann zal niet minder gezellig zijn! zoo wordt voorspeld. Wacht nog maar even, tot d&Ar de nieuwe winkels opengaan, en de restaurants en de café's. Waar het daar alvast niet aan ontbreekt, dat zijn de reclames. Al die stellages en schuttingen wèt een reclameterrein! Op den carrefour Drouot. waar de inwij ding plaats had. daar zijn de grootste recla mes neprgeplakt en geschilderd natuurlijk Op «de foto's daarvan ziet men President Doumergue naast, of liever onder het beeld van een kolossalen kerel in militair kos tuum en met een kepi op. die in iedere hand een heele bundel flesschen weg draagt. Eén kerel? twee. drie van zulke kerels, die allemaal flesschen wegdr&- gen.de reclame van een heel groot Pa- rijsch wijn-dépot: terwijl vóór den Presi dent in de hoogte met reusachtige letters van twee étages hoogte te lezen staat: i,0, had ik toch een Peugeot!"den naam van een der bekendste Fransche auto merken. Die inwijding, wat is daarnaar uitgezien' En w&t een belangstelling! Prop- en propvol was het daar op dien carrefour Drouot Wat een verkeers-opstopping bij dien boulevard, (he juisf gemaakt is om verkeersopstoppin gen te voorkomen! De menschen waren geklommen tot op de schuttingen en de stel lages, en zelfs tot op de daken der restee- rendp nieuwjn*rskranmpjes toe! En alle vensters in de buurt waren verhuurd. Een dame in bontmantel zag kans een plaatsje te veroveren op de estrade der koormeisjes, die Doumergue en den boulevard toezingen zouden, allemaal eenvoudige volksmeisjes de dame in bontmantel stak heel erg daartusschen af, maar wal kon dat haar schelen, ze wou zien, zien.... en hooren. Ja. hooien ook. Redevoeringen en verheer lijking van Haussmann en zijn ideeën. Hauss mann de prefect van de Seine, die leefde nu meer dan 100 jaar geleden, en die toch reeds zulke moderne begrippen over stads- bouw had; baron Haussmann. de ..grand préfect", die begon als doodeenvoudig onder prefect in het onbelangrijke departement van de Haute-Loire, en die zoo spoedig een van Parijs' allergrootste mannen werd; Haussmann. die om zijn moderne begrip pen van stadsarchitectuur door zijn tijdge- nooten uilgelachen en bespot en gesmaad werd, maar die tóch dóórzette, en die door het na hem komende geslacht nu gezegend wordt; Haussmann. die op een haar na heelemaal niets voor Parijs had kunnen zijn en doen, daar hij eens op een reis logies aangevraagd had in een dorpsherberg, waar hij door toevallige omstandigheden echter niet overnachtte tot zijn en der Parijze- naars geluk, want diénzelfden nacht werden alle logeergasten daar geplunderd en vermoord En zienNatuurlijk wilde iedereen al de hooge heeren zien. die daar samen zouden «zitten op de prachtige tribunes. Die tribunes waren op zichzelf al het bekijken waard: vergulde spijlen, goudgeel fluweelen behangsel zilverborduurwerk. en een waaier van zeven vlaggen op iederen hoek. En violette fauteuils met vergulden rug en armleuningen; en banken van rood flu weel. Opzij een verzameling eenvoudiger, zwarte stoelen, voor de orkestleden der Garde, die Doumergue de Marseillaise zou den toeblazen en een militairen marsch En ieder wou heel graag Doumergue uit zijn auto zien stappen, en zien waar hij het eerst heen zou gaan met al de heeren van het ontvang-comité. Wie geen goede kijk plaats had kunnen veroveren troostte zich met de vergoeding den President en het comité na te loopen het nieuwe métro-sta tion in, vanwaar een nieuwe métro-lijn onder de boulevards zou doorloopen, nog lang niet klaar pas over een jaar onge veer aal die ingewijd kunnen worden wat een nieuwe feestelijkheid belooft. Een dikke slang van menschen kronkelde den President achterna, de métro-diepte in, en keek toe hoe de President bewonderend luisterde naar de uitleggingen van een hooge métro-persoonlijkheid, hoe de President, heelemaal niet trotsch. allervriendelijkst zijn hoed afnam voor de dertigtal daar ar beidende grondwerkers, waarvan er één wel even teruggroeten wilde door een tik aan zijn pet „Vreemdelingen natuurlijk, die arbeiders!" zei smalend hier en daar een stem uit het publiek); en hoe de Presi dent zoo maar heel gewoon de rails over stapte van 't eene perron naar 't andere „Als de iijn al in werking was geweest hoe gevaarlijk d&nl.... zei menigeen hui verend. Dan dén President zien terugkomen uit de métro en op zijn mooien zetet zien plaats nemen. En na de redevoeringen hem de ridder-orden te zien uitreiken! Een schouw spel, dat werkelijk jammer zou zijn geweest om te missen! Een van de vier gedecoreerde heeren was zóó zenuwachtig, dat hij van blijdschap den President een arm om zijn hals sloeg en hem een hartelijken zoen op dp wang drukte: een ander kon van zenuw achtigheid de trap niet meer terugvinden, toen hij van de tribune af naar zijn "Dlaa.ts weerkeeren wilde. Toen de laatst-geridderde verdwenen waj, stond de President op en wilde op zijn beurt de tribune verlaten. Nog niet, monsieur le Présideqt, xi krijgen eerst nog een stukje muziek! O. eerst nog een stukje muziek? ai goedig glimlachend de President. Is hrt knip-momenl nog niet aangebroken?. Maar na de muziek wis het knip momei daar. Er was een prachtig zijden lint gi spannen in de kleuren van de stad Parij*, aaf de laatsfe afsluiting tot den nieuirefl boulevard moest symboliseeren. En dat lint, die afsluiting zou President Doumerpie doorknippen, en daarna zou de boulevari open zijn, toegankelijk voor iederpen. De President daalde van de tribune a!. Een meiske. heelennal in het wit gekleed- een oorlogs-weesje, een ..staats pupilletje" kwam aandragen met een wit satijnen kussen, waar een fijn geciseleerde gouden schaar op lag De President nam de gouden schaar, slak degelijk duim en middel vinger door de odgen heen. en zette de schaar in het lint. Ademloos volgde het publiek zijn bewegingen. Het was doodstil- het was c! ieder zijn ooren spitste in de hoop het ge- k'ikklak van de gouden schaar te zullen hooren. Het lint was vrij breed en vrij stevig ook. en de President had wel 10 heele seconden noo^ig om het door te knip pen 1 Toen viel hel lint in twee stukken aan weerszijden van de schaar neeT boulevard was geopend: de plechtigM ?fgeloopen. President TVumergue die blo* hoofds de knip-plechtighpid volbracht H zette zijn hoogen hoed wepr op en prohenh met behulp van een paar autoriteiten dttf de menigte heen ziïn auto te bereiken ffst nogal vrij gemakkelijk gelukte. Terwijl het publiek toesnelde op het doorgeknipte lint en met van te voren reeds klaar gehouden messen en scharen daar stukken af sn«d en knipte.. een s'uk van zoo'n inwij- dingslint heet geluk aan te brengen! En de boulevard? Die lag nu open. Wie of wat zou er nu het eerst overheen wandelen of rijden, en zoo practisch den boulevard inwiiden? Niemand deed epn stap vooruit Toen plotseling een eenvoudig mannetje achter een handkar die daar. wie zal zeggen hoê verzeild was geraakt zün kar naar voren duwde, en doorrijden wilde, den boulevard over. Maar dat vonden de agenten toch een Al te zielige inwijding voor zoo'n grooten nieuwen boulevard in zulk een enorme wereldstad als Parijs! En dus beduidden ze het mannetje, dat hij nog er'en wachten moest, en gaven toen hel sein tot doorrilden aan een auto. die on middellijk gehoorzaamde en den boulevard opreed Een taxi volgde; toen andere auto's. En zoo was gelukkig nog wat de eer ge red! Een handkar. stel je voor! ds| agenten beven nog als ze denken aan die 9chande. die haast hun nieuwen verkeers weg getroffen had O. jammer, dat u er niet bij was he! was werkelijk een morgen vol emoties Maar als u in Parijs komt. gaat u dan in elk val even naar het museum Carnavalet daar is nog de fijn geciseleerde gouden schaar te zien en een stuk van het mooie lint Geen kans echter, daar ook maar het geringd vodje af te snijden als geluks-teeken Schaar en lint liggen achter glas. in een vitrine, en zullen daar tot in de lengte der dagen bewaard blijven als een herinnering aifl dien plechtigen inwijdings dag. M. DE ROVANN0. Parijs, 18 Januari 1927. i IS 3-3 i

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 10