No. 20512 WOENSDAG 26 JANUARI Anno 1927 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws 1 van heden. IDSCH DAGBLAD b PRIJS DER ADVERTENTIE!»: l[ SO Cta per regel. Bij regelabonuement belangrijk lageren prija 1 Kleine Advertentiën, uitsluitend bi] vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags BO Cts.. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven f 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer B Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden t 2.35. per week Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. *018, „0.18. it nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. IRANDERING VAN INRICHTING VAN HET SCHOOLGEBOUW AAN HET NOORDEINDE 40. fc Burgemeester en Wethouders van Leiden 'brengen ter openbare kennis: a. dat de Raad dier gemeente in zijn lenbare vergadering van den 24en dezer sloten heeft medewerking te verleenen _i het Bestuur der Vereeniging voor Chris- iijk Onderwijs tot verandering van de ■ichting van het schoolgebouw aan het brdeinde 40, overeenkomstig de door dat Jsluur ingediende aanvrage, en in ver bind daarmede heeft vastgesteld een sup- pïctoiren begroolingsstaat, groot f 3000. ten einde hun College in staat te stellen de benoodigde gelden (e zijner tijd ter beschik- Jöng van het schoolbestuur Ie stellen; Sb. dat binnen dertig vrije dagen, te reke- raen van heden af, ieder ingezetene en het Rhoolbestuur van dit besluit bij Gedepu teerde Staten in de provincie Zuid-Holland in beroep kan komen. AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. f Leiden, 26 Januari 1927. 720G iNSCHAFFING LEERMIDDELEN VOOR INRICHTING VAN EEN ZEVENDE LEERJAAR. jïï Burgemeester en Wethouders van Leiden ^brengen ter openbare kennis: i a. dat de Raad dier gemeente in zijne apenbare vergadering van den 24en dezer fesloten heeft medewerking te verleenen Jan het Bestuur der Vereeniging voor Chris plijk Onderwijs tot aanschaffing van leer middelen voor de inrichting van een ze- fende leerjaar aan de school voor gewoon ger onderwijs aan het Noordeinde 40 en §m verband daarmede heeft vastgesteld een uppletoiren begroolingsstaat. groot f530. ten einde hun College in staat te. stellen |de benoodigde gelden te zijner tijd ter be- johikking van het schoolbestuur te stellen; b. dat binnen dertig vrije dagen, te reke nen van heden af, ieder ingezetene en het jchoolbestuur van dit besluit bij Gedepu teerde Staten in de provincie Zuid-Holland i beroep kan komen. AUG. L. REJMERINGER. Weth. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. 7205 Leiden, 26 Januari 1927. DIENSTPLICHT. Jaarlijksch Onderzoek. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat. behou dens onvoorziene omstandigheden, in Juni het Jaarlijksch onderzoek zal plaats [lebben voor de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1915 en 1918. [Plaats en tijd van het onderzoek zullen fier worden bekend gemaakt. AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo.-Burgemeester. [Leiden, 2G Januari 1927. 7204 de physisch-chemische gesteldheid der kolloide eiwitten en haar teekenis voor het organisme. Hedenmiddag aanvaardde prol. dr. Fl. G. JBungerberg de Jong, benoemd tot hoog- ■leeraar in de medische chemie aan de Rijks- -SUniversileil alhier zijn ambt met het uit- preken van een oratie over „de psysische- Ëhemische gesteldheid der kolloïde eiwitten bare beteekenis over het organisme". Het groot-auditorium van hel Academie- ebouw, waarin de rede werd uitgesproken geheel gevuld. Behalve het College van uratoren en de Senaat, het bestuuT der ge- eeskundige faculteit, hoogleeraren en slu- nteQ. woonden lal van belangstellenden ^■eze vergadering bij. kpr. ving aan met op te merken, dat hij ■£ch n*et wilde onttrekken aan het gebruik I a'^medebrengt datgene, die een nieuw inge- leerstoel gaat bezitten, in het kort goed recht daarvan bepleit. Zoo rustte op em alleseerst de taak het belang van een afzonderlijken leerstoel in de Medische Che- fe in het licht te stellen. e weienschap der Physiologische Che mie kan geacht worden nog in het begin £er onlwikkeling te verkeeren. rot voor 1 win tig jaar droeg zij in hoofd zaak een organisch-chemfsch 'larakter. Wij ■kunnen, volgens spr., niet erkentelijk ge- Boeg zijn voor het omvangrijke en waarde volle werk. d-i' d.>ze organisch-chemisch ge oriënteerde richt ng in de biochimie reeds ot stand h. efj jehracht en van hoeveel waarde vele barer resultaten reeds geworden zijn voor de klinipk. In de laatste decennia i6(ihler gemeen tol het besef geko n. dat- de psysiologische chemie zich meer dan vroeger behoort te gaan toeleggen op de psysisch-chemische zijde der biochemische problemen. Men komt daardoor tot een beter begrijpen van de in het organisme zich af spelende processen en van de functies ten deele zoo gecompliceerd gebouwde stoffen welke men er aantreft. Naar spr. meent zijn hel dergelijke over wegingen geweest, die de Medische faculteit dezer Universiteit er toebrachten om als omschrijving der leertaak liever de uitdruk king: „Medische Chemie te bezigen, daar mede den wensch tot uitdrukking brengen de, dat de physiologische chemie niet meer uilsluitend in klassieken trant onderwezen worde, doch dat daarbij ook naar voren be hoort te komen datgene der physische che mie wat voor de beoefening der geneeskun dige wetenschappen in het bijzonder van be lang te achten is. De physiologische chemie, dochterweten schap van de physiologie, heeft sinds haar ontstaan reeds een grooten omvang bereikt en het slaat te voorzien, dat zij zich in de naaste toekomst gestadig zal blijven uitbrei den. Daarbij komt. dat deze groeiende we tenschap een steeds meer zelfstandig karak ter aanneemt, waarbij specifiek chemische werkmethoden vereischl worden. Hoe uitgebreid het veld harcr werkzaam heden is werd vervolgens door den nieuwen hoogleeraar nader toegelicht. In de eerste plaats rust op haar de taak de tallooze in het organisme voorkomende chemische verbindingen op te sporen, te iso- leeren en de constitutie er van te bepalen. En zoo zien we dan, volgens spr., aan veie Universiteiten leerstoelen verrijzen voor de physiologische chemie, als afzonderlijke we tenschap en tevens, dat deze leerstoelen in een aantal gevallen door chemici bezet worden. Een dergelijke splitsing kan, naar spr. opmerkt, wel niet anders dan zoowol het onderwijs als ook de verdere ontwikke ling van beide wetenschappen ten goede komen. Na dit nader te hebben gedemonstreerd merkte prof. B. de J. op dat men, dank zij de ontplooiing der kolloïd-chemie, nu in slaat is althans één verschil onder woorden te kunnen brengen en daarmede den weg aan te geven die de beide werktuigen mo gelijk zou kunnen helpen overbruggen. In verband daarmede heelt spr. juist als hoofd onderwerp van zijn rede de physisch-chemi- sche gesteldheid der eiwitoplossingen en eiwitgeleien gekozen. Alvorens zich daartoe geheel te bepalen achtte hij het wensehelijk aan het concrete geval der eiwitten naar voren te brengen, dat de physisch-chemisch georiënteerde richting in de biochemie niet naasl de organisch-chemische staat, doch dat zij ook voor hdér van direct belang is. Allereerst worden beide werkrichtingen geplaatst voor hel probleem der isolatie van zuivere eiwit-individu en en het is begrijpe lijk dat de volle belangstelling der bioche mie daardoor geconcentreerd werd op enkele eiwitten, die onder bijzondere gevallen uit hunne#oplossing uitkristalliseeren. Van hoe veel belang de physische chemie, met name de phasenleer voor de insolalie van kristai- lyne eiwitten kan worden, toonen ons re cente onderzoekingen van Sörensen. zooais spr. nader aantoonde. Ook bij de beantwoording der vraag naar de zuiverheid van een bepaald preparaat kan de physische chemie hier van nut zijn. Omgekeerd is de verdere ontwikkeling van de organische chemie, der z.g. hoog mole culaire stoffen ook voor de physische che mie der eiwitten van groot belang. Hierna kwam spr. tot de behandelirig van de beteekenis der kalloïde eiwitten voor hst organisme wrelke eiwitten hij onderscheidde eenerzijds en vloeibare eiwitoplossingen, anderzijds in min of meer minder vaste eiwitgeleien en besprak daarbij o.a. de ont dekkingen van Hüfnèr, en Gansser, Sören sen. Perrin, Einstein en anderen. Het gesprokene in het kort samenvattend kwam - spr. tot het resultaat, dat de eiwit oplossingen tot de kolloïde oplossingen ge rekend moeten worden en dat daarbij de capilair-eleclrische lading en de hydratatie der deeltjes de tw^e in het oog springende variable grootheden zijn, waarmede vele eigenschappen dezer systemen ten nauwste samenhangen. De gesteldheid der eiwit geleien wordt verder eenerzijds bepaald door de q,dhaesiekrachlen tusschen de onderling samenhangende deeltjes, anderzijds wederom door de capilair-electrische lading en hydra talie, welke nageloealiseefd zijn tot de vrij- gebléven oppervlakken der overigens samen hangende deeltjes. Hier opent zich -zooals spr. tenslotte trachtte duidelijk te maken een groot veld van experimenteel onderzoek. Spr. besloot met toespraken tot curatoren, hoogleeraren en studenten om zich daarna te richten tot zijn hooggeachte leermeester, prof. Kruyt, aan.wien hij grooten dank ver schuldigd is. EXAMENS APOTHEKERSASSISTENT. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft bepaald, dat de com missies, die gedurende het jaar 1927 belast zullen zijn met het afnemen van de exa mens van apothekersassistent, zullen zit ting houden te Leiden. Utrecht, Groningen en Amsterdam. In de commissie, welke hier ter stede zitting zal houden zijn benoemd: tot lid.en voorzitter: dr. L. E. Goesler, bui tengewoon hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit alhier; tot leden: dr. L. van Itallie, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, en G. F. A. ten Bosch, oud-apotheker- van het academisch ziekenhuis alhier, wonende te 's-Gravenhage, met bepaling, dat het lid dr. L. van Itallie den voorzitter bij verhin dering tijdelijk zal vervangen; tot plaats vervangende leden: dr. W. van Rijn, apo theker te Rotterdam, A. II. Schirm, dr. D. H. Wester en mej. G. Offerhaus, allen apo theker te 's-Gravenhage. Aan de commissie zijn toegevoegd als deskundige: mej. C. B. Renaud, oud-hoofd eener openbare school en J. B. Meynen, oud-hoofd eener bijzon dere school, beiden alhier. PROF. BöHL OVER DE OPGRAVINGEN TE SICHEM. Voor een groot aantal deelnenjers aan de archaeologische lezingen door de directie van het Rijksmuseum van Oudheden inge richt heeft gisteren prof. dr. F. M. Th. Böhl gesproken over de resultaten van de opgra vingen te Sichem. Dr. Weiter uit Athene, die op 20 Januari 1.1. over het archaeolo- logisch technisch gedeelte van dit wrerk en in het bijzonder over de topographie van hel oude Sichem in de verschillende tijdperken, een voordracht had zullen houden, was hierin wegens ziekte verhinderd. Spr. be treurde dezen tegenslag waardoor zijn be zing ook een grooter gebied dan hij aanvan kelijk had gedacht moest bestrijken. Prof. Böhl begon dan met een kort Over zicht te geven van de onderzoekingen die hier reeds vroeger hadden plaats gehad. De indirecte aanleiding hiertoe was het vinden van een aantal bronzen voorwerpen en wa pens tijdëns den bouw van een" huis in het dorpje Balata. Deze voorwerpen bevinden zich thans zooals bekend is in hel Museum Scheurleer in den Haag. De ziel van de op gravingen, die vlak voor den grooten oorlog plaats hadden, was de Weensche prof. Sel- lin (thans te Berlijn). Onder dezes leiding en met medewerking van Amerikaansche en Nederlandsche geleerden werd in 1926 hel werk hervat. Spr. stond uitvoerig stil bij de thans gevolgde methode .die niet meer zoo als vroeger het vinden van voorwerpen voor doel heelt maar er naar streeft zooveel mo gelijk een beeld te herwinnen van de ver dwenen beschavingen. Waar zooals te Sichem verschillende cultuurlagen boven -.elkaar worden aange troffen is dit dikwijls zeer moeilijk. Daarbij wordt dan het z.g. „oprollingssysteem" (aldus in navolging van de Duitschers ge noemd) toegepast. Dit bestaat hierin dat, wanneer eenmaal enkele vaste gegevens zijn verkregen, het betreffende terrein horizon taal wordt weggegraven, zoodnt men eerst de jongste lagen blootlegt en dan zoo deze eenmaal zijn opgeteekend, geleidelijk dieper in den bodem doordringt. Zoo werden te Sichem (dat zich ten deele onder het tegen woordige dorpje Balata uitstrekt) reslen ge vonden uit den Grieksch-Romeinschen tijd, uit den prae-Israëtietischen en jong-Israë- lielisehen tijd, uit den Kanaanietischen tijd en daarvoor. Aan de hand vaireèn reeks zeer fraaie lichtbeelden toonde spr. wat thans reeds is bereikt. Gedeeltelijk is de njuur van de oude stad teruggevonden (een poort uit omstreeks 2000 v. C. en een tweede uit omstr. 1400 v. C.V, terwijl 09k enkele gebouwen of res ten daarvan zijn blootgelegd. In zijn tweede lezing die morgen zal worden gehouden hoopt prof. Böhl uitvoe riger over de beteekenis en de dateering an die gebouwen te spreken. TIENJARIG BESTAAN v. d. AFDEELING LEIDEN VAN DE NED. VEREENIGING VOOR HUISVROUWEN. De receptie. Over de middagfeestviering in den Foyer der Stadsgehoorzaal hebben wij gisteren reeds een en ander meegedeeld. Men had het bestuur rijkelijk in de bloemen ge plaatst, die door het Hoofdbestuur en ver schillende afdeelingsbesturen en andere be vriende vereenigingen of bijzondere perso nen waren aangeboden. Het hoofdbestuur en de afd. Den Haag, Haarlem, Rotterdam, Gouda en Amsterdam waren persoonlijk vertegenwoordigd, de afgevaardigden spra ken haar gelukwenschen uit en roemden allen om strijd de wakkerheid van de Leid- sche afdeeling en haar uitnemend bestuur. Het tegenwoordig bestuur wees een groot deel van dien lof terug naar de vroegere bestuursleden. Vandaar ook, dat de eerste presidente, mevrouw Eerdmans, bij accla matie tot eerelid werd benoemd en haar een mooi uitgevoerd diploma werd aangeboden. De Leidsche Uitgei'ersmaalschappij, die voor de uitgave van het drukwerk der af deeling zorgt en in de beste harmonie met het bestuur samenwerkt, had voor een blij vende attentie gezorgd door de aanbieding van een keurig uitgevoerd en fraai gebonden album, waarin de namen der medewerk sters aan het door ons gisteren reeds ver meld cadeau zullen worden ingeschreven. Een aaidig moment was ook de aanbieding van de gelukwenschen der middenstands organisaties in Leiden, bij monde van, den voorzitter der Contact-commissie dier ver eeniging, mr. Romijn. die er op wees, dat al mocht dan het afdeelingsbestuur niet als gemakkelijk bekend staan, de commissie steeds op de meest prettige wijze met de af deeling samenwerkt, ongetwijfeld in beider belang. De presidente der afdeeling, die op deze en zoovele andere gelukwenschen moest reageeren, deed dit op zulk een voortreffe lijke en voor ieder bevredigende wijze, dat wij niet mogen nalaten daarop hier even te wijzen. De uitnemende voorbereiding van het be stuur en de commissies, die het bijstonden en haar sympathieke leiding heeft veel bij gedragen lot het schitterend welslagea van het middagfeest. De Feestavond had plaats in de groole Stadszaal. die nog altijd, dank zij het bloemenfeest van ver leden Zaterdag, in een [usthof was her schapen. Zij was geheel gevuld met leden en gasten. Na een kort openingswoord van de presi dente, die nog eens hartelijk dankte voor de vele blijken van waardeering, hield de oud presidente, mevrouw EerdmansDe Holl, die de eerste schreden van de jeugdige af deeling heeft geleid en haar mede lot bloei bracht, de feestrede. Na een korte inleiding deed zij uitkomen, dat in onzen tijd de menschen hel jubileum vieren als in het bloed zit. In hoeveel al bums staan onze namen, en hoeveel „cou verten met inhoud" zijn met onze medewer king. sinds het „couvert" den traditioneelen leuningstoel, die vroeger gegeven werd, heeft vervangen niet aangeboden? Maar al die jubilea hebben een ander karakter dan het onze. zeide spr., want zij beginnen pas met herdenken van een pe- jiode van 25 jaar. En nu zitten wij hier van avond met 'onze tien jaren. Men zou haast kunnen denken, dat dit jubileum gevierd werd uit vrees, dat de vereeniging een veel hooger getal wel eens niet zou kunnen ha len. Laat ik u zeggen aldus spr.dat dit zoo niet js. Toen de afd. werd opgericht telde zij 49 leden. Thans telt zij 750 leden. Ieder lid van toen is nu uitgegroeid tot 15 leden. En nu vermoedt spr., dat het bestuur logisch heeft geredeneerd en gezegd: als in 10 jaar 50 leden worden tot 750, dan wordt dit in een tweede tiental 750-maal 15, dat is 11250 leden. Als het zoover i9 zal er geen zaal zijn die ons kan bevatten. Als Leiden tegen dien tijd geen Stadion heeft, zullen de leden naar Amsterdam of naar Iloutrust in Den Haag moeten gaan (GelachL Dit feest is dus een veiligheidsmaatregel en geen wanhoopsdaad. Maar bovendien, vieren wij reeds na 10 jaren feest, om eens goed te laten uitkomen, dat huisvrouwen een vereeniging kunnen stichten, die reden van bestaan heeft. Daarovér werd toen anders gedacht. Daar waren mannen, die dachten vrouwen praten, zij zijn niet zakelijk, houden geen voet bij stuk Spr. weet niet of zulke twijfel zieke vrouwenkenners van avond hier zijn; zoo ja, dan is dit voor hen een leerzame avond. Het waren echter niet alleen mannen die twijfelden, maar ook vrouwen, zelfs ontwik kelde en leerende vrouwen. En nu betoogde spr. verder wat de reden van- de snelle ontwikkeling was. Het is het practisch werk, dooi de vereeniging en door de afdeeling verricht. De tijdsomstan digheden hebben dit noodig gemaakt. De .tegenwoordige huisvrouw is heel an ders in het vervullen van haar taak, dan de ouderwetsche huisvrouw. Wij leven in een tijd, waarin de voortbrenging in het groot, de productie in het klein verdringt. Is het dan wonder, dat de huisvrouw ge voelt, dat zij moet beproeven zich goede wegen te zoeken, door het warnet van aan bod, dat zij zich aaneensluit, dat zij samen rot anderen een macht wil vormen, die er voor waakt, dat de diensten, die zij koopt, haar kerkelijk dienen en niet haar exploi- teeren? Na nog verder te hebben aangetoond, waardoor de tegenwoordige huisvrouw aan leiding heeft gevonden door samenwerking met andere huisvrouwen haar'belangen te dienen, besloot spr. haar rede met den wensch dat ook deze avond zal medewer ken tot verhooging van den bloei der Leid sche afdeeling. Na deze warm toegejuichte rede, die met aandacht was gevolgd, kwam de beurt aan het cabaretgezelschap „Pisuisse", dat met een geestig woord van den programmaleider den heer Adolf Bouwmeester aan de aan wezigen werd vobrgesteld. Het programma was met het oog op dezen avond met bij zondere zorg samengesteld. Het was al „vroolijke kunst" maar dan toch kunst in den goeden zin van het woord. Alleen maar dit lag blijkbaar aan de accoustiek van de zaal waren sommige artisten op de achterste rijen niet altijd goed te volgen. Waar echter zooveel in zoo groote verschei denheid werd gegeven, hinderde het niet wanneer men er eens een ietsje van miste. In de pauze dankte een oud-bestuurslid, mevrouw Reyst onder luid applaus der ver gadering het tegenwoordig bestuur nog eens voor het organiseeren en leiden vaft dezen mooien middag en avond. En nu gaat de afdeeling het tweede tien jarig tijdperk met goed vertrouwen in. Het moge haar welgaan! KON. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Gisteravond hield de afd Leiden cn (-.in streken haar eerste vergadering in 1927, die door den voorzitter den heer E Th Witte met de gebruikelijke Niemvjaarsspeech w^rd geopend- In dankbaar herinnering, BINNENLAND. De Nederl. Spoorwegen over het ongeval bij de Vink. Opening der nationale schietwedstrijden te Bodegraven. De Hnnrwetten inderdaad 18 Jnli a.s. ingetrokken. Tot hoogleeraar te Groningen is benoemd dr. P. van Heynsbergen, te Amsterdam. Verlaging der kenringstarieven van voor uitvoer bestemd vleesch. BUITENLAND. Jaspar over de economische positie van België; Poincaró over de financiën van Frankrijk. De Dnitsche crisis schijnt weldra te zullen worden opgelost. Geen wijzigingen in China. aan datgene wat het oude jaar voor do afdeeÜDg tot stand had gebracht, sprat spr. den wensch uit, dat het jaar 1927 in geen onkel opzicht minder zal zijn. Het jaar 1927, zal zijn voor de afdeeling een jubileumjaar, dit jaar zal de afdeeling terug mogen blikken op een eervol verleden van vijftig jarerf, een feit wat recht geeft om feest te vieren. Daarom vraagt-, en ver trouwt spreker op den- daadwerkelijken steun van de leden. Ook de Maatschappij vervolgt spreker, neemt ziendeweg in bloei toe. het ledental is steeds vooruitgaande, 2 nieuwo afdcelingen hebben zich ge vormd De voorzitter sjoot zijn gloedvolle rede met den wensch, dat aan het einde van dit jaar zal blijken dat de afd. die baar plaats 'in de Maatschappij steeds heeft kunnen handhaven, een der allereerste in den lande zal zijn. Als een onweer bij helderen hemel, werd de mededeeling gedaan dat de ijverige secretaris, de heer A. N. Ballego. gemeend had wegens drukke, particuliere aangele genheden het seeretaraat te moeten neer leggen, hetgeeD zeer zeker te betreuren, is, daar de afd in hem een jonge, stoere werkkracht verliest. Na voorlezing der notulen welke zonder wijziging werden gearresteerd, bleek bij de ingekomen stukken een jpededeeLing tc zijn van de afd. Oegstgeest, van do Ver. v. Bloembollencultuur, over een in dit voor jaar (e houden tentoonstelling. Besloten werd hiervoor een zilveren medaille be schikbaar te stellen. Eveneens was een 6chrijveD ingekomen van den Rijkstuinbouw-consulent te Lisse, dat het in de bedoeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ligt een Tuinbouwteiling te houden, om juist te weten we'ke cultures, zoowel koude als wanne, de daarmede bebouwde oppervlakte enz enz. in bedrijf zijn. Schrij ver roept daarvoor de medewerking van. de afd. in. Na 't balloteeren van een viertal nieuwe leden brengt de secretaris verslag uit over de werkzaamheden van het voorgaande jaar, waarvoor hij deD dank van den voor zitter mocht oogsten. Bij de rekening en verantwoording bleek een niet verontrustend klein nadeelig saldo, het reservefond? is ^daartegen steeds stij gende. Uit een en ander is gebleken dat hot financieele beheer bij deD heer A. N. Ballego in goede handeD is. De kas-com- missie bracht hem bij monde vaü deD heer L N. den Older Sr., hiervoor dank en stelde voor hem te dechargeeren. De heer Ballego verklaarde zich tot vreugde der vergadering bereid, zijn func tie van penningmeester te handhaven. De begrooting voor het jaar 1927 wordt na eenig over en weer praten goedgekeurd. Door den heer C. van Zijst, tuinbaas bij de Gemeente-Plantsoenen te Katwijk wordt de vraag: ,,ZijD losloopende kippen in een bosch. schadelijk", uitvoerig be antwoord. Loopen zij in een werkelijk bosch, dap zijn zij integendeel zeer nuttig, zij houden deD grond los en zuiveren het het vaD allerlei ongedierteanders wordt het als dit bosch omzoomd is door moes- of bloementuin, daD moet men zorgen dat zij daar niet in kunneD komen Spreker haalt voorbeelden aan dat men te Aalsmeer cn Boskoop de kippen tusschen de heesters en coniferen laat losloopen ter bestrijding van verschillende insectenplagen. Hetzelf de doet men op rozentrekkerijen, daar jaagt men de kippen in de warenhuizen. De inleider der vraag .,Hoc behandelt men de Helleborus niger (Kerstroosom

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1