HOEST,verkoudheid Humor uit het Buitenland. VOOK DE HUISVROUW. RADIO-PROGRAMMA Roekeloos automobilist: „De wagen la aJ beelemaa] versleten en toen u oem verkocht, iel o dal by m n tovco iaog ton meekuoDen". Verkoopei: _Nu Ik begrijp ook werkelijk niet, waarom b|) bet niet gedaan heelt", (Lüej Sinds meneer Vlijm, de slager, is gaan cel-spelen, kan men een zekere verfijning in de wijze, waarop hij z'n klanten bedient, opmerken. -(Punch) Onvanger van de belastingen tot Jongmenseb, dat de hand vaD zijd dochter vraagt: „Jengmcnsch. hoe kaD je met mogelijkheid mijn dochter onderhouden van het salaris, dat je opgeeft". (London Opinien) Oper dere Wee Shai duet lius 12.2i Pi —II 2.10 thy. Dec zan ope (48 lesi val Etl I kei 33 Or lui Or 43 Mary: „Toen ik George acceptoorde, zei hij, dat hij in den zevenden hemol was". Jeanno: „Dat Is heel good mogelijk, lieve; hij is al zos maal geëngageerd geweest", (LoDtlon Opinion) Moeder: „Wit zeg je) Je ontmoette haar voor bet eerst op eeD the dansant en avonds heb haai al ge vraagd) O, Perry, wal ben toch «Itgd impulsief!" Zoon „Toch mei altijd moeder Hei heelt me drie weken gekost om uit te maken, wat vooi merk van aulo ik wilde hebben". IPum-b) Hij: „Waarom In de wereld -iaat je die wekker af loopenf" Zij: „Sstl tk wil de buren laten denken, dat we een telefoon hebben". (Passing Show) zie vormt Het monument zelf is een ont zaglijk vierkant blok. dat zich in telkens kleiner wordende terrassen, door gaande rijen omgeven, ten hemel heft. Aan de vier zijden leiden rechle sleenen trappen van terras tot terras en het is van den afstand, waarop wij het bouwwerk beschouwen, als of deza trappen els steile ladders naar boven voeren. En wij blijven voorloopig op een afstand. Wij voelen meer nog dan wij hel kunnen zeggen, dat dit bouwwerk niet bekeken maar beleefd moei worden Wij kunnen weliswaar in dil daverende zonnelicht zijn structuur bewonderen, maar om dit bouw werk, voor zoover dit ons. Westerlingen, mogelijk is. in zijn wezen te benaderen, daartoe is noodig bezonken aandacht en de avond en de nacht Voorloopig treft ons deze geweldige steen klomp nog het mee6l in en door- zijn groot- scHe omgeving. De bouwmeester, die deze plek uitzocht voor dezen tempel heelt be grepen. dal hij lusschen Merbaboe, Merapi en Soembing met dezen wonderen uitkijk op Java's goudglanzende groene vlakten, juist hier de ziel eener religie in dit won dere gedicht van steen moest vastleggen Niets verstoort hier de harmonie en de wis selwerking van ontzaglijke natuur en ont zaglijke godshulde dan. hel alleraizich- tclijkste houten hotelletje, dal door de zor gen van het Ned -Indische gouvernement werd opgericht op hetzelfde plateau, geen honderd vijftig meter verwijderd van het monument. Dezelfde hand. die hier, het tot ruïne vervallen kunstwerk met groote zorg liet reslaureeren. heeft de wijding, althans bij daglicht, bedorven door dit vreeseiijks Europeesche eethuisje met slaap gelegenheid. dat even goed buiten den gezichtskring in aen terreinplooi had kun nen zijn verborgen. Zoolang het nog licht blijft, gebruiken wij den tijd om onze toeristische nieuwgierig- heid te bevredigen en wij beklimmen met onzen inlandschen gids de hooge steile steenen trappen naar het eerste terras. Hier beginnen wij. links afslaande, zoo wil het de adat. onzen ommegang door de gaan derijen. En met verbazing en bewondering aanschouwen wij de op de steenen muren ter weerszijden aangebrachte eindelooze reliefs, die 't leven uitbeelden van Boeddha' Gautama, den Cakya Mouni, van Soedhana en Majterya en de wellen der zielsverhui zingen. En ook zonder veel te letton op da uitleggingen van onzen gids, komen wij onder den indruk van dil in sleen ge houwen heldendicht, dat de geschiedenis uitbeeldt eener religie van vijf en twintig eeuwen Zoo stijgen wij van lerras tot terras, hoofdstuk na hoofdstuk aanschou wend van Boeddhistische godheidslegende, tot eindelijk de laatste donkere sleenen poort ons toegang geeft tot het eerste cirkel vormige terras, waar geen steenen afsluit- muren onzen blik rondom belemmeren. Hier op dit cirkelvormig terras staan op bepaalde afstanden van elkaar de reus- achlige klokvormige dagobs met hun spits toeloopende steenen (Junten, wellicht het best te karakteriseeren als een soort van ontzaglijke punthelmen. Deze dagobs zijn voorzien van kruisvormige openingen en in hel duister van deze kleine tempels in elk het steenen Boeddha-beeld als zwijgende wachter. Een trap en nog een terras met zulke klokken en dan nog één als opperste bekroning van het monument de enorme dagob, die beval de Boeddha Wajrasattwa, die predikt de Leer. Iirtusschen is de schemering gekomen Zij duurt in Indië maar heel kort. Van het bovenste lerras laten wij nog eens den blik weiden over hel geweldige steen com plex, dat in de nachtschaduwen vervaagt tot een donkergrijze massa, die schijnt saam te groeien met de nevelen van het land en met de zwarte schaduwen van den vulkaan. Dan dalen wij zwijgend langs de eindelooze trappen en met nog iets meer dan bewon dering in het hart zoeken wij tijdelijk onze toevlucht in het prozaïsche hotelletje, dal er nu eenmaal is. maar gelukkig thans on zichtbaar. Als de maan aan den hemel is geklom men, naderei) wij opnieuw het monument. En het silhouet van dit vierkante steenblok «taat tegen den zilveren hemel als het seg ment van een cirkel. Nog eenmaal beklimmen wij de eindelooze trappenreek- «en en op het hoogste sloep-terras, waar de Boeddha's in hun klokvormige cellen wa ken. zijn wij in een lichtende grauwsteejen wereld vol geheimen gekomen Boven ons is de oneindigheid van den zilveren hemol en het Is alsof wij losser van de aarde zfjn geraakt en dichter bij den hemel zijn ge komen. Hierboven is geen uur meer, geen lijd, geen naam geen land. alleen die zil veren oneindigheid en rondom die zwijgende Boeddha's die slapen of.... waken in hun mysterieuze cellen. Niemand weel het uur !n dezen wonder nacht. waarop de auto on9 door Java's slapende vlakten terugbrengt naar de oude kul tan stad. D. B. RECLAME. 7041 We zijn tegenwoordig zoo verwend, nu we in bijna alle winkels onze poets- en roinlgingsmlddeltjes kant en klaar kunnen koopen: Lux, Rinso en andere zeepen voor de wasch. Diamond, Brillant en dergelijke voor hetpoetsen van koper en zilver; maar de oude dajie, waar ik u de vorige" maal van vertelde, heeft er allerhande speciale middeltjes voor en ik ben beelemaal niet overtuigd, dat die minder zouden zijn dau de moderne in massa klaargemaakte oplos singen. Zilveren ornamenten bijv. maakt zij schoon door ze af te vegen met een sneedje limoen (dat is een kleine citroensoort) en dan at te spoelen in koud water; wasch ze daarna in een warm zeepzopje, spoel na in warm water, droog ze af met een zachten doek en ten slotte met een lap van zeem: leer. Zilveren en koperen voorwerpen worden prachtig als u ze wascht met het water, waarin droge witte boonen zonder zout werden gekookt. Ook deze wrijft u na mat een zachte wollen lap. Wist u, dat dit wa ter ook zoo geschikt is om vlekken mee uit uw kleeren te halen? Nog een mengseltje voor zilver poetsen: Kook 250 gram in stukjes gesneden Spaansche zeep gedurende eenige minuten 'in een halven liler water en voeg hier 250 gram geslibd krijt bij. Neem daarna de goed omgeroerde massa van het vuur om wat af te koelen en giet ze in een kom. coodra ze geheel koud en vast is geworden, is zij voor het gebruik gereed. Bestrijk er de zilveren voorwerpen mee. wasch ze af in zéér heet water en wrijf ze af met een zeem. Een door kaarsvet vuil geworden kande laar maakt men schooi) met heet water en daarna poetst men hem op met een wollen doek met krljtpap. Zwart geworden zilver wordt weer blank door poetsen met krljt pap en geest van salminak. Ik weet niét, of het. als u dit blad onder de oogen krijgt, vriezen zal of dooien, maar voor alle zekerheid geef ik u een middeltje op om uitglijden bij gladde straten en ljzel te voorkomen: bestrijk uw schoenzolen met een oplossing van 50 gram dikke terpentijn, 200 grhm colphonium. 50' gram benzine en 250 gram spiritus. Deze oplossing is gereed, zoodra terpentijn en colophonium zijn op gelost: laat ze daartoe eenigen lijd in een fleschje op een warme plaats staan maar pas op. dat het fleschje zéér goed is afge sloten, want het is gevaarlijk bij vuur en licht. Als de hiermee bestreken schoen zolen droog zijn geworden, zijn ze stroif en zult u er niet mee vallen. De kachels slaan in alte geval nog. Weet u. dat u die zoo goed zelf kun lakken met eigengemaakte lak, die er niet dadelijk in schilfers afvalt? Neem één kilogram hout- teer. laat dat bijna koken en doe er dan één zestiende kilo ijzervitriool bij. Smeer nu het lak, als het heet Is, er met een kwast op. na eerst bet gedeelte der kachel, dat u lakken wilt. verwarmd te hebben. Door de hitte van de kachel droogt het lak direct. Heeft u vastzittende knriien? Laat er dan even een paar druppels olie langs loopen en ze vliegen los! Indian u kurken in vase line doopt, zijn ze uitermate geschikt om glazen sloppen te vervangen. Zij worden dan niet door zuren aangetast en plakken niet vast aan de fleschhalzen, al gebruikt u ze in langen tijd niet. Oude kurkeu kunt u weer bruikbaar maken door ze te leggen In een mengsel van twee deelen was en $én deel rufldvet; droog ze af en laat ze eenigen tijd op een warme plaats liggen. Ze zijn dan weer ab- soluut geschikt om flesschen af te sluiten. Geheel nieuwe kurken moeien vóór het ge bruik eenigen tijd weeken in warm water. Zijn ze te hard, dan krijgt u ze gemakke lijker zacht door droge verwarming dan door warm" water. Als u voorkomen wilt, dat een ladder uit glijdt, spijker dan tegen den onderkant kleine stukjes gummi. U heelt allemaal wel yens kreukels in uw kleeren, denk ik, en zult ook allemaal wel getracht hebben die weg te stljken tot uw groot verdriet bemerkte u dan, dat weliswaar de kreukels verdwenen waren, doch dat het bewuste kleedingstuk glom! Daardoor is het beter om niet te strijken maar met een vochtige doek over de plooien fe wrijven en de kleeren dan minstens ge durende een dag op een koele plaats, liefst buiten, anders h.v. in den kelder te hangen, Het kraken van schoenen kunt u voor komen door een stuk dril of leervet tus- schen onder- en bovenzool te leggen: dan houdt u bovendien de voeten warm en droog. Om schoenen te bewaren tegen schim mel moet u het leer bestrijken met een mengsel van één deel kamfer op negen deelen terpentijn-, dat houdt de ratten en muizen uit de buurt en voorkomt bet schimmelen. U kunt ze ook bestrijken met ricinusolie. Zijn uw schoenen nat of vochtig, hang ze dan in een donker verwarmd vertrek (maar niet bij een kachel of een radiator) aan d» veters of leesten op, dan kunnen ook de zolen drogen. Zijn ze erg nat en moeten ze gauw droog zijn. vul ze dan los jes op met courantenpapier, steek dit in brand en laat de asch eenigen tijd !n de schoenen liggen. U kunt de schoenen ook opvullen met zeer drogen haver, erwten of asch en ze dan op een warme of toch tige plaats zeiten. De erwten moc-l u daarna liever niet meer voor de soen ce'-rui'ten. Hei is moeilijk om schoenen, die vochtig zijn goed te poeisen. Leng schor n*meer echter eerst met een paar druppels melk aan en dadelijk kriigt u de schoenen glan zend. Schoenen, die u niet veel gebruikt, moet u bewaren op een luchtige koele plaats. - Naar aanleiding van het gebreide kleedje, waarvoor ik een paar weken geleden een patroon gaf. ontving ik een paar brieven van inzendsters, die niet verder konden Dc één haperde al bij den veertienden toer: een ander bracht he| tot den 53st'en: een derde kon bij den 61sten toer niet voort en één kwam bij den honderddertigslen tot stilstandll Ik kan de dames onmogelijk ieder afzonderlijk helpen: ik waarschuwde u van (e voren, dal dit een moeilijk, inge wikkeld kleedje was. alleen voor zéér han dige breisters en ik ontving dan ook ge lukkig verscheidene brieven van dames die hel tot een „gelukkig" einde brachten. Het if niet zoo precies te omschrijven: u moet op het patroon letlen: er komen Hrie spin- nekoppen boven elkaar; let déir op en niet op uw aantal steken, dan komen uw loeren vanzelf goed uit: het doet er niets toe of u méér omslaat of mindert dan ik schreef (er staat géén fout in mijn artikel): de hoofd zaak is, dat uw figuur goed uitkomt VOOR ZONDAG 23 JANUARI. Hilversum, 1050 M. 8.309.30: R K. Morgenwijding. Mej. C. E. M. Boonslra, sopraan; mej. C. Logger, piano. Spr mevr S LoggerKuntz, over „Inlronisalie en iee- kenapostolaal". 1. Allegretto, Sonale op. 10 No. 2, Beethoven (piano); 2. Aria 21 ,,Höre Israël",,. Elias, Mendelssohn (sopraan); 3. Kerstlied „Kindeke Jesu", Boonstra (so praan); 4. rede door mevr. S. Logger-Kunlz; 5. Aria „Nun beut die Flur", Schopfung, Haydn (sopraan); 6. Lieder ohne Worte op 62 Nó. 4, Mendelssohn (piano) 960: Dienst in de Xed.-Herv. Kerk (Groote kerk) te Rotterdam, ds. J. J. Stam, voorganger 1. Zingen Ps. 25 2 en 7; 2. Votum; 3. Zonde belijdenis-, 4 Zingen Gez. 83 3; 5. Schrift lezing Ps. 25; 6. Gebed; 7. Tekst Ps. 25 4; 8. Zingen Gez. 194 1, 3, 4, 5,; 9. Preek. 10. Orgelspel; 11. Gebed; 12. Zingen Gez. 197 11 en 36; 13. Zegenbede; 14. Slilge- bed; 15. Orgelspel. 1.30; Concert door het Cither-kwartet fam. Lorang, Den Haag 2.30- Namiddagconcert door de Amster- damsche Orkestver. o, 1. v. Frans van Die penbeek in „Artis" Ie Amsterdam 6.30: Dienst in het Gebouw v. d. N. P. B. te Hil versum. Spreker: ds. M. W. J. van Lin- scholen; Ferd. Kloek, orgel;~het V P. R 0- koor 8.10: Concert van de V. P. R O. en H. D O. Spreker: dr. C. E. Hooykaas: mej. J. Walen, piano. Het H. D. O.-sympho- nieconcert o. 1 t. Willem van Warmelo. 1. Symphonie No. 1 in C-dur. Beethoven; 2. Pianoconcert No. 3 C-moIl, Beethoven; 3, rede door dr. Hooykaas. over: De Religieus Boodschap van Rembrandi's kunst; 4. Mu ques e| Bergamasques, Fauré; 5. In moi popular), Cui. Daventry, 1600 M. 3.50: Populaire b mermuziek. Het Virtuoso kwartet (2 violt viola, cello): J. Ching. piano. Hel Lood: manren-octet. E. Tbesiger. Roemeens! volksliedjes „The bard of the Pimbovila' 5.355.50; Voorlezing uit het Oude To loment. Genesis XII en XIII 8 20 ft- klokken van de St. Botolphs kerk 8!!: Orgelconcert dorr L H Warner IS: Studio-kerkdiens! 9.05' OrgelconcerUvt- volg) 0.15: Causerie: St ChristopWi college 9.20- Weerber. nienwe 935— 10.50; Concert door het Sandler orkest ra Grand Hotel Eastbourne. L. Gowings, tenor; A Sandler, viool. Paris „Radio-Paris". 1758 M. 12.35- 105: Preek door Père Gillet 1.05-210:' Concert. Orkest en Rivièra. zang 5 05— 5.55: Concert door de Jazz Symphonie - 8.5011.20: Concert. Dansmuziek door Ma rio Cazes en zijn orkest Königswüslerhausen. 1300 M en Berlin 484 en 506 M. 8.20—10.50: Morgenwij ding 10.50—12-10 Militaire muziek - 3 50—5 20: Orkeslconcerl 7 50—950: Bonte-avond. Orkesl en solisten (bariton bandonion. cither, irio, kunslpijper) 950 1150: Dansmuziek. Hamburg. 394 7 M 8.35—10.15: Finrif concert 10.5011.50: Opera-concerl - 12251.05' Orkestconcert 1.05—IX1' Kamermuziek 4.205.50: Orkevt®- eert 7.209.50: Vrool ijk concert tot en muziek uil opera's en operetle's. Langenberg. 469 M. 8 209.20: Mo'- genconcert 10.3511.35' Feest van R Rilke 11.35—1235: Concert W«tl strijkkwartet 3.50520: Kamermurid 5.507.05: Bokswedstrijd Breilenstrallel Rösemann 7.20950 ..Fidelio". open van Beethoven 9.5010.50: Orkestcon- eert. Brussel, 509 M. en Antwerpen. 266 M - 8.20: De Radio Courant 8.501050:1 Concert, orkest en de heer Jans, zang. VOOR MAANDAG 24 JANUARI. Hilversum (1050 M.). 12 u.Politieker. 3.804 uur- Vrouwerhalfuurtje. 56 tri Kinderuurlje door Mevr. Ant. v. Dijk. - 6.056.45: Concert door het H D- 0' orkest. 6.457.15' Tuin^nnw-halfuurli^ 7.157.45: Engeische les voor be:1: ners 7.45: Politieber. 10.15: Pershd 8.10: Een avond in Breda. 1. Kon. Zant». Breda's Mannenkoor", dir. W. Robert 2. K E. Muziekver. „De Unie", dir. A- Tilburg. 3. Symphonie-orkest v. d. SlaMJ- ziek v. h. 6e R. I., dir. L. de Morée i Bre- dasche Mandolineclub ..Apollo", dir. C. de Jong. 5. Mr. dr. W. G. A. v. Sonsbeech. hu'' gemeesler van Breda, houdt' een rede. Mevr. L. v. Nieuwenhoven en H. v. N'e0' wenhoven, zang en piano. 7. Kees Hec' e"? en Mich. Busch. piano en cello. 8. Hen" 't Sas, letterkundige en voordrachtskun stenaar. Daventry (1600 M.). 11 20: Concert Daventry-kwartet en solisten (contra-'"- piano, sopraan, bariton). 1 202.20' Or gelconcert v. d. St. Mirhaëls-kerk. Lezing: Norlh-West Snain 4.20: Oen- eert door de R. A. S -dansband. 43'1, Lez'nc- The movements of living crecl"*''- 4.50. Dansmuziek (vervolg). Huishoudpraatje. 5.36: Kinderuurlé- 6.20. Otkeslconcert. 650: Tijdee'ft weerber., nieuws. 7.05' Ori-'eMconcert 7.20: Dram. critiek. 7.35- Pianomu ziek. Bach's 48 prelude?" en fuenes. 7 Spaansche causerie. 8.05: „The Bcgf'" 8-3 r«

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 10