KWATTA.^ De Loonstrijd in het Stoo^trei'erbedrijf te IJmuiden. VOLLE MEIH REEPEN DatsKWAïïA KUNST EN LETTEREN. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Ire loonstrijd in het stoomtralerbeüryf te LJmuiden opent het aspect voor de zoo zeer od zoo lang gezochte perpetuum mooile en is eera ernstiger epidemie voor LJmuiden dan de griep, 't Is precieö twee jaar ge leden, dat do loon-epidemie van December 1924Januari 1925 afl.ep, waarby de op varenden der stoomtreilers er byna onge deerd afkwamen behoudens de hoog© doktersrekening van een maand loonderving en de re^derijin een geduchten knauw kregen, doordien de epidemie hen niet alleen moreel, doch ook financieel hevig aantastte ai deden ze of ze door wijze voor behoed middelen het kwaad bestreden hadden en hec met de loon-epidemie nu op een accoordje hadden gegooid om nooit meer terug le komen. Toen in het stakingsseizoen 1925-'26 voor een met kans van slagen geproclar meerde staking in het stoom vis. chery-be- dryf is een bepaald seizoen noodig, niet het mooiste aer jaarge.ylen, maar het luone-ndcte voor de stoomvisschery dan ook de epidemie zich wel even vluchtig vertoonde, doch spoedig afdroop, meenden de reode- ryen. dat zy do besmetting bezworen had den. Doch nauweliiks is het stakingsseizoen 1926-27 aangebroken of de epidemie ver toont zich in zeer erns.igen graad en het zullen knappe doctoren moeten zijn om een debacle, als 1924-'25 over IJrauiuen bracht, te voorkomen. De laatstgenoemde debacle heeft opnieuw bewezen, dat zachte doctoren pyniende wonder achter laten en, als de voorteekens niet bedriegen, zxl ook het ge neesmiddel voor de komende epidemie van het seizoen 1926-'27 niet anders blijken te zyn, dan een slecht gehechte pleister op een bloedende verwonding. Hoe staat het epidemische loonproces er thans voor? Zooals men zich herinneren zal, eischtcn de arbeidersorganisaties in 1924 een loons- verhocging voor alle opvarenlen onder den rang van schipper van f 10 per man en per maand. Het accoordje met de epidemie vas het halfje. Terecht werd toen reeds geschreven, dat het in bet vischbedryf juist gaat als in den détail-vischhandel loven en bieden overvragen en afdingen. In dit loonconflict waren het de arbei- dersoigunisaties, die overvroegen anders zouden zij geen genoegen hebben genomen mei den geboden prys en th leeders- vereenigmgen, dio afpingelende, tot het accoord van het halfje, meende bet geschil daarmede uit don weg geruimd te hebben- Wat gebleken is onjuist te zijn. Want oogen- schymijk niet zoo fel doch in wezen verraderlijker woedt de loonslr^d-cpklemie thans onder de duizenden belanghebbenden in dit machtig bedryf. Niet zoo fel oogenschynlyk, omdat de vos in het arbeiderskamp z'yn pas ie pre:kt: „Zoo mogelyk moet tot iederen prijs een staking voorkomen worden", doch verrader lijker, omdat de doctoren in het arbeiders ki mp volkomen tegenstrijdig zyn in de middelen tot bestrijding van de ziekte. De dupe van deze anti homogene bestryding der epiuemie zyu de reed er yen, die trachien toepassing zoowel van de eene als van de andere methode om de elkaar bestrijdende meoic van betwijfelde bekwaamheid te vriend te houden. Want ging de stryd eerlijk tusschen werk gevers en werknemers, dan ware ongetwij feld een goede remedie te vinden. Doch dit is .zelden en thans zeer zeker niet het geval. De voortdurende loonstrijd in het stoom- treilerbedrijf le IJ muiden is niet in de eerste plaats een weloverwogen en weldoordachte strijd om loonsverhooging, doch is in hoofd zaak een strijd tusschen de werknemers organisaties, wie door de grootste macht in ledental het grootste overwicht op de reede- rijen kan uitoefenen. Momenleel is dit de „Federatie" en de zwakkere bonden als de moderne en de con fessioneele voorheen vaak de schrils;e tegenstanders zetten zich thans schrap tegen de eischen der Federatie niet wat loonsverhooging betreft in den engen zin doch zoogenaamd over de aanwen ding van hel van de reederijen afgedwongen meerdere aan exploitatiekosten. Uit de diverse en met groote begeerigheid van arbeiderszijde ter publiceering aan over ijverige dagbladcorrespondenten verstrekte mededeelingen weel men thans dal naar den vorm door alle arbeidsleiders der vijf werk nemersorganisaties de in 1924/25 niet bin nen de wacht gesleepte vijf gulden per hoold en per maand alsnog worden opgeëischl. De Federatie, thans de lakens uitdeelenie organisatie te IJmuiden, wenscht de reside rende vijf gulden van de niet vervulde eisch van 24/25 opnieuw, dan niet in den vurm van loon. doch door storting in een fonds, waarover de Federatie alleen zeggingschap zal hebben en dat heet le bedoelen steun bij ziekte, ontslag, overlijden enz. Een prachtidee, indien inderdaad geen ander oog merk wordt beoogd, De tegenstrijdige vier or ganisaties eischen ook de nog niet verkregen vijf gulden gageverhooging doch in den vorm van directe loonverhooging Een mooie speculatie op de directe begeerte of behoefte der nog weinige bij haar aangesloten opva renden der stoomtreilers Niet waar. Een vogel in de hand, is nog altijd begeerlijker dan tien in de lucht en de verwezenlijking van den eenen vogel in de hand, zou wel eens een verloop van de begeerigen naar tien in de lucht tengevolge kunnen hebben. Ergo zieltjes-verhuizing van de Federatie naar de overige bonden, die dan later onderling de strijd wel verder zullen uitvechten Aannemende, dat de in 1924/25 niet be haalde vijf gulden per maand en per man thans weder een urgente eisch is geworden waar zou het bestaansrecht van vele or ganisaties blijven als niet steeds op loons verhooging werd aangedrongen zijn de moderne en Confessioneele bonden conse quenter in hun eisch dan de Federatie, edoch zij zijn gevieren veel minder sterk dan de Federatie, wier eischen dan ook het sterkst domineeren bij de onderhandelingen met de reedersvereenigingen. Minder conse quent van de Federatie, omdat zij de nood zakelijkheid van de tweede vijf gulden gageverhooging als eerste eisch van levens onderhoud heeft prijs gegeven door -e eischen. dat deze tweede gageverhooging niet direct aan de opvarenden ten goede komt. dn^h gestort moet worden in een fonds waarove de s t o r t e r s niets en de ontva ngers alles te zeggen zullen hebben want de Federatie heeft er de eisch aan toegevoegd, dat zij alleen, zondpr eenig zeggenschap van de reders, het fonds zullen beheeren. Het zou van groote kortzichtigheid gelui-, gen de belangrijkheid van deze eisch te on derschatten. aannemende, dat bij de Federa tie werkelijk de gedachte voorzit, dat nooit of te nimmer gelden uil dit fonds zullen worden aangewend, dan tot sleun bij ziekte, ontslag, overlijden enz en bijv. nooit zal dienen als strijdfonds dus als strijdwapen tegen hen. uit wier beurzen het fonds onmid dellijk is tol\stand gekomen. Uit de mededeelingen in diverse bladen van arbeiderszijde door de Federalie gre'ig verstrekt, zou gebleken zijn. dat de reede rijen pricipieel gene'gd zouden zijn alle medezeggingschap over het te stichten fonds prijs te geven en zouden thans de onderhan delingen alleen nog sleëpende zijn over de hoe grootheid van storting per hoofd en per maand door de reeders in het fonds waar over zij niets te zeggen zullen hebben. Dit lijkt van zeer geringe geteekpnis een kwestie opnieuw van loven of bieden, tot over een zeker bedrag overeenstemming is verkregen doch van onoverzienbaar be lang lijkt ons het principe en hel mach'e- ioos standpunt der reedersvereeniging tegpn- over de Federatie om haar alleen het be heer te geven over pen fonds, dat binnen korten tijd een tweesnijdend zwaard tegen over de werkgevers kan zijn Dat de overige organisaties langer verzet zonden plegen of hardnekkig op verhooging der directe gage met 5 gulden zullen blijven staan als de reedersvereeniging gezwicht is voor den eisc'h van de Federatie is vrijwel uitgesloten. Ware zulks wel het geval en zouden de reeders voor den eisch der overige vakbonden buigen, dan zouden zeker vel-m van de Federatie den vogel in de hand ver kiezen bovpn de in de nevelen zwevende tien lokvogels van de Federalie. doch de overige vakbonden zijn tezamen, noch af zonderlijk sterk genoeg om bij de reeders het verdeel en heersch te kunnen toepas sen en daarom is epn inwilliging van den eisch der Federatie hop ongerijmd ook te verwachten zij hpt dan misschien met af pingeling van een of meer guldens We ko men hier later wellicht nog eens op terug. tieve, anderzijds een individueele verzeke ring. Elk perspectief wordt door dit wets ontwerp aan de sociale verzekering ontno men. Spr. hoopt, dat de Hooge Raad van Ar beid in zijn plenovergadering met een zoo danige critiek zal komen, dat de minister zal begrijpen, dat hij met een dergelijk legis latief wanproduct niet moet komen bij de Tweede Kamer; dal hij mei iets beters zal moeten komen, wil hij iets goed maken van wat hij tijdeus zijn bewind van 9 maanden reeds voor de arbeiders heeft bedorven Wordt dit wetsontwerp niet grondig her zien. dit is ook de meening van de leiding van het N. V. V. en de S. D. A. P.. dan is het wel zeker, dat de sociaal-democratische Kamerfractie het niet met haar verantwoor delijkheid zal dekken. Hierop volgde een gedachtenwisseling, waaraan door velen werd deelgenomen De heer Kupers, inleider, maakte naar aanleiding van het gesprokene nog verschil lende opmerkingen. De besturen van N. V. V. en S. D. A. P. zullen thans een program van gewenschte verbeteringen samenstellen, hetwelk hun vertegenwoordigers in den Hoogen Raad van Arbeid zullen hebben te verdedigen En wanneer deze in den Hoogen Raad geen suc ces» mochten hebben, zal de Kamerfractie in het parlement dezelfde eischen verdedigen. De vergadering is daarna gesloten. DE LOONACTIE IN HET VISSCHERIJ. BEDRIJF TE IJMUIDEN. Gisteravond heeft opnieuw een bespre king plaats gehad tusschen het bestuur der IJmuider federatie en het bestuur der ree dersvereeniging. Als gevolg van de Maan dagmiddag gehouden bespreking deelde het bestuur der reedersvereeniging mede, dat het bereid was aan zijn leden voor te stel len om in plaats van f 2.50 per man tn per maand, zooals -eerst was toegezegd, het eerste jaar f 3 en het tweede jaar f 5 in het door de IJmuider federatie voorgestelde fonds voor sociale voorzieningen te storten. De IJmuider federatie zal nu zoo spoedig mogelijk de definitieve ledenvergadering beleggen, waar de beslissing zal vallen. HET ORANJE KRUIS. In een der zalen van het gebouw ..Indus- tria" te Amsterdam werd gistermiddag on der leiding van dr. C. B. Tilanus de zeven tiende bondsvergadering gehouden van den Koninklijken Nationalen Bond voor Red dingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken: „Het Oranje Kruis". De secretaris: dr. C. J. Mijnlieff, bracht het jaarverslag uit. 1 "in herinnerde de secretaris er aan, dat 1925 in verschillende opzichten voor den Bond van groote beteekenis was; 1925 zal in zijn annalen bekend blijven als het jaar, waarin twee groote natuurrampen het vaderland geteisterd hebben, n.l de groote :'ormramp op 10 Augustus en de groote watersnoodramp, die den 29en December intrad. In 1925 kwam in zake hulpverleening bij rampen een overeenkomst tot stand met het bestuur der stichting ,.Het Smeroe- fonds" te Batavia welke stichting van den aanvang af als ..gewoon lid" bij den Bond aangesloten is geweest. Hiermede is een groote verbetering in de onderlinge samenwerking tusschen vader en moederland bezegeld, welke reeds voor vele jaren. pl.m. in 1912 ingeleid, geleide lijk al in onderlinge samenwerking was tot stand gebracht. Verder werd in het verslag herinnerd aan de totstandkoming van een algemeene regeling van het onderwijs in eerste hulp bij ongelukken, waarvan de regeling in hoofdtrekken werd aancegeven In het najaar van 1925 werd reeds met een aantal cursussen een aanvang gemaakt; de samenwerking met de plaatselijke afdee- lingen liet in het algemeen niets te wen- sch°i; nver. Slechts met hel Roode Kruis mocht het niet gelukkig tot een gemeenzame, op een zelfde basis staande regeling van het on derwijs. bij het Roode Kruis voor de leden van hare transportcolonnes, te komen. Na de werkzaamheden voor het Congres voor Reddingswezen eD Eerste Hulp bij Ongelukken van het Centraal Bureau van het Oranje Kruis te hebben besproken, wordt in het verslag melding gemaakt van het aantal ..gewone leden" dat in het ver slagjaar hetzelfde bleef, evenals dat van de buitengewone leden. Dt. Mijnlieff deed voorts eenige mededee lingen. Inzake de hulpverleening bij den groolen watersnood kon worden geconsla- I teerd. dat de samenwerking met de Alge- i meene Vereenigde Commissie ter leniging van rampen door watersnood in alle opzich- i ten uitmuntend geweest is. en evenzoo met het R.-K Huisvestings-Comité, dat reeds den 31en December zijn volle samenwer king aanbood Voora! door de goede samen werking met deze beide groote lichamen en door den uilstekenden arbeid van Provin ciale Vertegenwoordigers kon de Bond ook bij deze ramp met succes leidend werkzaam j zijn. Hierbij zij met groote waardeering tevens de goede samenwerking met tal van i plaatselijke vertegenwoordigers van het Roode Kruis gememoreerd. Door de medewerking van het bestuur van het Smeroefonds te Batavia werd uit Oost-Indië in het geheel f 290.000 naar het bestuur van den Bond overgemaakt, welk i bedrag hetwelk in gedeelten binnenkwam, j telkens dadelijk aan de bovenbedoelde j Groote Watersnoodcommissie overgemaakt we'd Inzake de Padangramp kon nog geen vol ledig verslag worden uitgebracht, omdat nog druppelsgewijze gelden ten behoeve van de slachtoffers binnenkomen, maar wel kan 't volgende reeds worden medegedeeld: „Dadelijk na ontvangst van een bevesti gend an two- -d op het telegrafisch verzoek van den Bond. of geldelijke hulp uit Neder land noodig was. werd in overleg met het h-"5'm.7rsjid den heer mr. G. Vissering, die I hij Indische aangelegenheden steeds zijn I zeer gewaardeerde adviezen en steun geeft, en na overleg en met machtiging van den minister van Koloniën een oproep om 9teun in de dagbladen geplaatst, en vervolgens tot de burgemeesters van de vier groote sle- j den het verzoek gericht een plaatselijke commissie lot steun te willen vormen. Tot nu toe kwam f 322.003.70 1/2 bij het bestuur in. waarvan bij de Amsterdamsche Commissie ongev. f 70.000, bij de Rotter- damsche Commissie ongev. f 16.000. bij de Haagsche Commissie oncev. f36.000. bij het Arnhemschp Comité f 30 000. bij het Zeeuw- sche Comité ongev. f 11.000. Na aanneming der begrooting voor het jaar 1927. ingediend door den penningmees ter. den heer W. A. Den Tex Bondt. werden de aftredende bes'uursleden de heeren dr. C. J. Mijnlieff en W. A. Den Tex Bondt. her kozen. en lot nieuw bestuurslid, dat tevens zal optreden als plaatsvervangend- direc teur van het Centraal Bureau en tevens als tweede secretaris: dr A. C. Schmidt me disch adviseur bii de Kon Ned. Stoomboot maatschappij te Amsterdam. Met dank voor de opkomst werd daarna de Bondsvergadering door dr. C. B. Tilanus gesloten. I Naar wij vernemen zal de luitenant ter zee le klasse E A Vreede, thans ge- I plaatst aan het Departement van Marine, worden belast met de functie van adjudant van den Minister van Marine. De gewone audiënties van de Minis ters van Marine a.i. en van Onderwijs, Kunsten en Wefenschappen zullen 24 dezer niet plaats hebben. RECLAME. RECLAME. Slechts een merk kan aan de spits staan 6566 PAUL SCHRAMM. Op veelvuldig verzoek zal Paul Schramm op het 5e Abonnementsconcert van de Ju bileumserie der Internationale Concertdi rectie Ernst Krauss alhier in den Schouw burg, op Vrijdag 21 Januari 8 uur een Beethoven-herdenkingsavond geven en de volgende Sonaten van den Meester ten ge- hoore brengen D-Dur op 110, E-Dut op. 109, Es-Dur No. 1, voorts nog 32 varia- tionen. TIJDSCHRIFTEN. De zestiende halfmaandelyksche aflevering var. Elseviers mooie uitgave „1001 kijkjes in Zwitserland" voert ons uitsluitend door do hoofdstad des lands, Bern, waar wy volop gelegenheid hebben te genieten van de echoone architectuur. DE MOORD TE DEN HAAG. De hoofdcommissaris Van politie te den Haag is verrast met een merkwaardig tee- ken van meeleven uit de burgerij. Hij ont ving van een onbekende een bedrag van f 2000, te voegen bij de f 1000 door den mi nister van Justitie beschikbaar gesteld voor de aanwijzing, die leidt tot aanhouding en veroordeeling van den dader. En ook de „Haagsche Crt" heeft voor het zelfde doel f1000 gegeven. DE VERGETEN SCHOONMOEDER. Men schrijft uit Loosduinen aan de „N. Ct.": Is het bericht omtrent het vergeten van een schoolkind niets vreemd meer, onge woner is de vermelding van een vergeteo schoonmoeder. Het gebeurde Zondagavond Een tuinder, bewoner van een wat acbtei- af gelegen perceel aan den Haagweg, zou met zijn vrouw naar den Schouwburg gaan. De moeder van den tuinder, die bij haar zoon inwoont, zou dien avond naar familie gaan .Toen de tijd van vertrek daar was, en schoonmoeder de kinderen een genoe- gelijken avond had geweDScht, kwam mama, toen zij het huis wilde verlaten, tot de ontdekking dat zij een en ander op haar slaapkamer had laten liggen Zij spoedde zich naar boven om dit te gaan halen, inmiddels was de auto voorgoivo- men en verlieten man en vrouw de woning, terwijl vooraf de trapdeur op de knip en de hoofdafsluiter van het electrische licht at- gesloten werd. Vóór schoonmama rochi be greep wat er gebeurde, stond zij m vol slagen duisternis op het trapportaal en hoorde zij de auto wegtuffen. Goede raad was duur. In het donker trachtte zij de trap te vinden Toen haar dit gelukt was, werd de daling aanvaard, maar helaas, do trapdeur bleek gesloten. Dan maar weer op het gevoel naar boven haar ka mer opgezocht. Het gemoed was intus- scheD zoo volgeschoten, dat zij het denk beeld om de visite uit te stellen en onder de wol te gaan, dadelijk als .onuitvoerbaar overboord zette. Maar wat dan 1 Zij schoof het raam van haar kamer open en staarde naar buiten, waar de maan helder scheen. In de verte zag zij op den Haagweg men- I schen loopen. De hoop herleefde en in ver schillende toonaarden trachtte zij door luid roepen de aandacht op zich te vesti- gen. Dit lukte echter niet dadelijk, van- 1 daar dat haar geroep meer en meer over ging in een angstig hulpgeschrei. Dat nu trok de aandacht van een tweetal politie agenten ,die juist naar de stad togen. Dadelijk besloten zij op onderzoek uit te gaan. Voorzichtig naderden zij de villa, het hulpgeroep werd al luider en luider. Zich verscholen houdende naderden zij het huis. De dame voor het raam bemerkende, traden zij naar voren en hoorden wat on heil haar overkomen was. Even werd krijgsraad gehouden, maar spoedig wist men raad Een ladder werd uit de schuur gehaald, tegen het raam geplaatst, en daar onze politiemannen afgerichte brand weermannen zijn, had men spoedig het slechtoffer door het raam gewerkt en langs de ladder naar beneden gehaald. De visite werd gemaakt, maar of schoonmama bij zonder vroolijk gestemd was, staat te bezien. GEVAARLIJK VOCHT. Gisteravond vielen door aaoryding op den Rotterdamschen Dyk bij Schiedam lan een wagen drie flesschen zoutzuur op de straat. Het vocht vernielde de banden van een autobus, en een paard, dat in de scherven trapte, werd kreupel. Het verkeer onder vond door dit ongeval vertraging. TWEE VISSCHERSSCHEEPJES GESTRAND Gisteravond ongeveer 6 uur werd van den vuurtoren te Helder gemeld, dat in de richting van de Razende Bol lichtseinen werden waargenomen. Te ongeveer 7 uur vertrokken de reddingsboot en de sleepboot „Assistent" naar builen. Het bleek, dat twee visschersscheepjes, „Texel 15", schip per Vlas, en de „Texel 95". schipper Scha- gen, bij de Razende Bol gestrand waren. Vermoedelijk zijn de scheepjes tengevolge van slecht zicht en windstilte door den stroom op de Razende Bol gezet, en bezui den het wrak van de Perdreaux aan den grond geraakt. In verband met den diep gang kon de reddingsboot „Dorus Rijkers" de scheepjes niet bereiken. Door een Hel- dersche vlet en de reddingvlet van de firma Wijsmuller werden de opvarenden, in. totaal 4 man, die door de vergeefsche pogingen om de scheepjes nog vlot te brengen, totaal waren uitgeput, gered en te Helder binnen gebracht. Vandaar werden zij met de „Do- rus Rijkers" naar Oude Schild gebracht. De scheepjes zijn als verloren te be schouwen, daar zij veel water maakten. STRANDJUTTERS. Ten nadeele van de strandvonderij is te Wijk aan Zee een uit zee aangespoelde partij vet van 500 K.G verduisterd. De rijksveldwachter heeft de partij, welke reeds bij een opkooper te IJmuiden geborgen was, opgespoord en in beslag genomen. Als ver dacht van deze verduistering en van heling zijn aangehouden de gebroeders P., uit Wijk aan Zee. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De wielrijder, die op den straatweg van Utrecht naar Zeist bij Kouwenhoven door de Zeister tram is aangereden, is in de rijksklinieken te Utrecht overleden. AAN EEN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Gistermorgen reed de vrachtrijder S. te Bath men op den overweg van den spoor weg DeventerAlmelo, hoewel het stop bord „Stop vóór den overweg" was voorge- draaid. Als gevolg daarvan kwam hij met zijn wagen en drie paarden tusschen af- sluitboomen. die vanaf het station Bathmen worden bediend en juist werden neergela- GRIEP. Het groote besmettingsgevaar, dat de pa. tiënt voor zijn omgeving oplevert gevuegd bij het vaak zeer ernstige vprloop (longont steking, pleuritus. enz.) hebben de griep tot een der meest gevreesde ziekten gestem peld. Om besmettingsgevaar te voorkomen moet men mond en keel de toegang^. r ue ziektebacillen voortdurend ontsmetten, Dr. Hopkirk, een Engelsch geneesheer, heeft in ziin boek influenza" aangetoond' dat Formamint het beste middel is om de gevaarlijke bacteriën in mond en keel te dooden. Uii schrijft daar o.a.: „In Formamint-tabletten bezitten we het bes.e miücel om infectie in mond en keel te voorkomen en te genezen". Neem niet alleen zelf Formamint. maar geef het vooral ook aan Uw kinderen en de andere leden van Uw gezin. Dan zult ge het ■»~'tingsgevaar geheel buiten Uw deur sluiten. Zorg. dat ge Formamint tijdiz bij de hand 2 hebt. Koop nog vandaag een flesch. Daar mede zult ge Uzelf en Uwe huisgenoolen tegen een werkelijk dreigend gevaar b'. schermen. Formamint i9 verkrijgbaar bij alle Apoth en Drog. a f 1 per flesch. 6901 ten. Wegens den mist was de gevaarlijke toestand, waarin S. door het naderen van den D-trein verkeerde, vanaf het station niet waarneembaar. Gelukkig echter snel den een tweetal ter plaatse aanwezig spoorwegarbeiders ter hulp en door dtj wagen met bespanning terzijde te plaatsen kon de trein nu ongehinderd passeen; zonder ongelukken te veroorzaken. Anfa zou een overrijding door den D-trein vermijdelijk zijn geweest. HOLLENDE PAARDEN TEGEN AUTO. Te Montfoort raakten twee paarden, ge f spannen voor een hoeren wag _ti op hol en renden den dijk af. De voerman rproog van den wagen en kwam er goed ai. De paarden liepen verder regelrecht op een auto aan, die van de rienting Oudewater naderde. De autobestuurder, het ge«aar ziende, zette zijn wagen onmiddellijk langs den weg en sprong uit de auto. Nauwelijks was hij er uit of de rennende paarden vlogen dwars door de voorruit van de auto I op de plaats, waar zooeven de chauffeur zat Auto en boerenwagen werden zwaar beschadigd en de paarden werden gewond. De auto werd naar een garage gesleept. KINDERZEGEN. De arbeider G. S., te Doetinchem, kwam ter gemeente-secretarie aangifte doen van de geboorte van zijn 19de kind VRIENDEN IN DEN NOOD. Dezer dagen moest een handelaar in gra- mophoonplalen en muziekinstrumenten ft Arnhem wegens ernstige ongesteldheid ia hel ziekenhuis worden opgenomen. Den vol genden morgen ontdekte de bediende dat was ingebroken tijdens de afwezigheid van zijn patroon Bij onderzoek bleek, dal behalve een partij gramaphoonplaten en een drietal horloges, ook een -bedrag aan geld, ongeveer f 150, was gestolen. Waar den vorigen avond een tweetal vrien den behulpzaam was geweest bij het over brengen van den winkelier, en dit tweetal den volgenden morgen verdwenen was, wer den zij van den diefstal verdacht. Zij wer den, volgens de „N. A. C.", nog den avond van dienzelfden dag aangehouden en be kenden de gramophoonplalen te hebben ver kocht. Ook het vermiste geld is grootendee's terecht, doch omtrent de plaats waar de hor loges zich bevinden, tast men nog in hel duister. j FRAUDE IN DE BOEKEN. De politic te Enschedé hoeft Maand# j avond te zijnen huize gearresteerd da 44-jbrigen J. G., bedryfsledder in een de textielfabrieken. Ai sinds eenige jaren had hy fraude gepleegd in d© loonboeken, het geen thans door een toeval aan het lied was gekomen. Hierdoor waren de betrokka firma zoowel als de arbeiders financier I sterk benadeeld. Het bedrag, dat op deze wijze frauduleus door hem was ontvangH bedraagt vele duizenden. Het onderzoek ia nor in vollen gang. Intusschën heeft G. reeds bekend. Hij is ter beschikking ^an de justitie gesteld. ONDER EEN BOOM. Te Gees (Drente) is Dinsdagmiddag de ongehuwde arbeider H. B. onder een val lenden boom geraakt en spoedig daarna aan de gevolgen overleden. GEEN POKKEN TE BRUNSUM. Bij nader onderzoek, dat dr. Piekema del inspecteur der Volksgezondheid voor Lira-; burg gisteren in het St. Jozef hospitaal tel Heerlen heeft ingesteld, is gebleken dat de twee personen, de echtgenoote en een kind uit het gezin P. uit Brunsum niet waren aangetast door de pokken. Vast is komen te staan, dat hier slechts een lichte infectie heeft plaats gehad, tengevolge van de vac cinatie van den vader. Het gezin P., uit 7 personen bestaande, dat in zijn geheel was geïsoleerd, zal zoo spoedig mogelijk weer naar de eigen woning kunnen terugkeeren. ONDER EEN STEENMASSA BEDOLVEN. Op de staatsmijn „Maurits" heeft Dins dagavond, meldt de „Tel.", een doodelijk ongeval plaats gehad. Te halfzes was op de 391 meter hooge verdieping de 81-jarige DuiLsche houwer W. F. werkzaam met het zetten van een drietal bouwen. Toen hij hiermede klaar was. heeft hii een der steun pilaren weggenomen, waarna de drie bou wen in elkaar stortten F. werd onder de steenmassa bedolven. Na twee uur wist men den ongelukkige te bevrijden, niaar deze was reeds terstond door de vallende steenmassa gedood. Hij was gehuwd. 2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6