gLldkonIngenT ABdusÏroOP No. 20506 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 19 Januari Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. FEUILLETON. RADIO-PROGRAMMA FAILLISSEMENTEN. RECHTZAKEN. Weet gij dat OFFICIEELE BERICHTEN. Bij Kon besluit is benoemd tot legercom- missaris van het Ned. Roode Kruis de gep. gen -majoor van het wapen der inf., J. P. A. v. Weeren, met gelijktijdig eervol ontslag als commissaris van hel Ned. Roode Kruis bij de etappen-directie: en tot commissaris van het Ned. Roode Kruis bij de etappen- directie de gep. luit. kol. der Kon. Mare chaussee G. J. P. A. Thomson; lot idem bij de eerste divisie-groep de gep. maj. van het wapen der cav. H. G. J- Maas Geesteranus, Alphabelische aanbevelingslijsten: I le Voor Raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam mrs. P. van Regteren Altena, J. G. Meilink, beiden rechter in de rechtbank te Amsterdam, G. Sluis rechter in de recht sbank te Haarlem; 2e. voor rechter in de rechtbank te llaar- Jj lcm rnrs. J. H. Smits, rechter-plaatsvervan- ri ger in de rechtbank te Haarlem, jhr. E. J. Slrick van Linschoten rechter in de recht- I bank te Groningen. W. A. Vos rechter in de •fi rechtbank te Winschoten. DE VOLLEDIGE TANDPROTHESE. De onlangs door de Eerste Kamer aange- nomen wet tot herziening van de uitvoering van de wet van 29 Juni '2ö (volledige tand prothese) is den lOden Januari 1927 in hrt Staatsblad geplaatst. Deze wet treedt in wer king mei ingang van 3D Januari 192/. Krachtens de bepalingen van deze wet moeten zij. wier bewijzen van vestiging zijn geviseerd ingevolge de wet van 29 Juni 1925 binnen 30 dagen na den dag, met ingang waarvan deze wet in werking treedt, dus vóór 2 Maart a.s. aan den minister van Ar beid. Handel en Nijverheid de in de wet ge- Doemde stukken overieggen. Deze stukken zijn- het ingevolge de wet ran 29 Juni 1925 geviseerde bewijs van hun vestiging; het bewijs van hun vestiging hier F te lande vóór 10 Juni 1913; de bescheiden, f waaruit blijkt, dat zij vóór 10 Juni 1913 de F volledige tandprothese als beroep toepasten, I alsmede de bewijzen hunner opleiding. De aandacht wordt erop gevestigd, dat zij, 4 wier stukken op 1 Maart 1927 nog niet in het bezit van den minister van Arbc d. Ilan- del en Nijverheid zijn, onherroepelijk hnt ft uit kracht van de wet van 29 Juni. 1925 ver lui; kregen visum zullen verliezen en in geen ge val het nieuwe visum zullen kunnen ver krijgen. BESTRIJDING van MOND- en KLAUWZEER In opdracht van den minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw hebben de directeur van den. Veeartsenijkundigen Dienst, dr. Berger, en de directeur der Rijksseruminrichting dr. Lourens, zich naar I Duitschland en Denemarken begeven, ten- K einde studie te maken van hel veemarkt- 9 wezen en de toegepaste inspuitingen bij h?t marklvee met serum tegen mond- en klauw- zeer. Tevens zal in het onderzoek "worden betrokken het Deensche systeem ter be strijding der ziekte door inspuiting met l z.g. reconvalescent serum, terwijl een paar belangrijke serum-insliluten zullen bezocht h worden. Een en ander was door den minister reeds I in uitzicht gesteld bij de schriftelijke ge. g dachtenwisseling omtrent de Landbouw- begrooling, alsook bij de openbare behan- deling dezer begrooling in de Tweede Ka- I iner. naar aanleiding van het gesprokene door den heer Van Rappard. HET VISSCHERSCONFLICT TE IJMUIDEN Vanwege den Cen'.ralen Bond van Trans portarbeiders, den Christelijken Zeelieden- bond en den Nederlandschen Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders, wordt het volgende gemeld: i De Ilmuider Federatie heeft meegedeeld, dat een conferentie over de door de reeders- I vereenigingen gedane voorstellen ten op- 1 zichte van het te slichten fonds voor sociale voorzieningen heeft plaats gehad op Maan- B iJ- besturen van de drie genoemde organisaties wijzen er op, dat in dit bericht opnieuw uitdrukkelijk wordt vermeden, in eenig opzicht te spreken over de overige a,ani rec(^ers ^stelde eischen en over de aerlangde verhnogin? der gages. Hel ver schil (usschen het Federatiebestuur en 3e Geautoriseerde vertaling naar het Ëngelsch van E. PHILIPS OPPENHEIM door w. M. D. SPIES—VAN DER LINDEN. I«) "t?6.' u zeF?en. da' ik niels met haar geaaan heb, verklaarde Vine. „Ik weel niet, dit vraagt ''S '>egr'ip n'e' waarom u ""I daimvll8" - Pllineas Duge rustig, „maar I nie' Gat hoort bij uw vak. Ik ]p ler' om u 'o de gelegenheid te stel- 7i„,,i x" ^antwoorden, ik verwachtte 'i s 2e". dat zoo'n eenvoudige wijze van doen vrucht zou dragen." van doen tenminste," zei Vine, •van i u ga.an(^e: -is er een, die ik niet ie dubden "n m^D e*gen aPPariemenlon Phineas Duge strekte de hand uit. „ten oogenblik, mijnheer Vine," zei hij. Vine slond stil. "?iu? vroeg hij. „Ik kom weer op de vraag over mijn 'chtje, zei Phineas Duge. „Wat die andere quaesties befrefl. die kunnen voorloopig rus- en. als u niel van plan bent ze met me le ?„eS.?le,ken, U 2uH wel merken, dat ,k zelfs Iand met zonder macht ben. Maar wat mijn nichtje betreft, sta ik er op, dat u mi) een verklaring geelt," besturen der overige organisaties, dat de laalsten de keuze van eventueele aanwen ding van de verlangde gageverhooging ten bate van het te slichten fonds willen over laten aan de opvarenden. Het Federatie bestuur, hetwelk de meening der opvaren den niet heeft gevraagd, poogt haar hou ding te verdoezelen door het voor te stel len. alsof zij in vergadering opdracht heeft gekregen tot het stellen van de eischen, zooals zij tegenover de reedersvereenigin- gen heeft gedaan. Dat nu is volkomen on juist. Ook Maandag heeft geen vergadering plaats gehad, doch slechts een bespreking met eeD klein deel der opvarenden van vier schepen, die zijn opgehouden. De andere schepen zijn naar zee vertrokken. De besturen van den Centralen Bond en de beide confessioneele organisaties zijn van oordeel, dat over het antwoord der reeders- vereeniging ten opzichte van de door de organisaties gestelde eischen en over het voorstel der reekers wat betreft het fonÖ9 met de leden behoorlijk overleg dient te worden gepleegd, wat door den aard van het bedrijf vanzelf eenige dagen zal vor deren. COMMISSIE INZAKE FABRIEKSARTSEN. Het bestuur der vereeniging van Raden van Arbeid heeft zich. in verband met de omstandigheid, dat in de door den Minister van Arbeid ingestelde Commissie inzake on gevalsaangifte bij ondernemingen, waaraan een fabrieksarls verbonden is. geen vertegen woordiger uit de Raden van Arbeid zitting heeFt, gewend tot den Minister voornoemd. In dit schrijven wordt er o.m. op gewe zen, dat door het aanwijzen van een verte genwoordiger uit de Raden van Arbeid in de bedoelde Commissie het groote belang, dal zoowel de belanghebbende werkgevers en arbeiders als de organen, belast met de uit voering, bij dit vraagstuk hebben, zou zijn gebaat geweest. Aan de Raden van Arbeid is ingevolge de wettelijke bepalingen het onderzoek van ongevallen en de naleving der ongevallen wet 1921 opgedragen. Met de praktijk van het vraagstuk kunnen derhalve deze organen meer dan andere lichamen bekend zijn, terwijl het te ver wachten is, dat met de uitvoering en even tueele wijziging der bestaande voorschriften de Raden van Arbeid meer dan andere orga nen in de praktijk zullen te maken krijgen. Om deze redenen wordt het betreurd, dat in vorenbedoelde Commissie geen persoon uit de Raden van Arbeid als lid aangewe zen is. DE BORINGEN BIJ GROENLO. Naar de ..Tel." verneemt, werd officieel een tweede kolenlaag geconstateerd bij de boring Hupsel, welke door de Nederland sche Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken (e Heerlen, ten Noorden van Groenlo wordt uitgevoerd. Tevens weet het blad mede te deelen, dat de boring Meinsink, die door bovenge noemde maatschappij ten Westen van Groenlo werd uitgevoerd, zich nog steeds in het zout bevindt, nu reeds ter dikte van bijna 400 meter. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram is Hr. Ms. pantserschip Tromp", onder bevel van den kapiteiü ter zee N. J. van Laar, gas teren van Bordeaux vertrokken, met eerste bestemming naar Funchal, ter voortzetting van de oefeningsreis. Het bestuur van het Nederl. Verbond van Yakvereeriigingen heeft besloten, een fonds van f 50.000 bijeen te brengen voor steun voor de oprichting van volksgebou wen. De audiëntie van den Minister v<»n Waterstaat zal a.s Maandag niet plaats hebben. RECLAME. nET COSTULTMHLTIS „ERATO" bericht het gereed zijn ran nieuwe ere ties die in de toonkaraer ter bezichti ging zyn. Oud© Sinfjcl 14 -Telef. 889 Enorm© sorteerinjj maskers 6862 „Een verklaring, waarvan?" vroeg Vine. „Toen zij een paar maanden geleden New York verliet," vervolgde Phineas Duge, „waren zij en u vreemden voor elkaar. Toe gegeven, dat zij hier kwam voor een onzin nige onderneming, dan nog was het niet ge heel haar fout en zij was slechts een een voudig kind, dat nooit toestemming had mogen krijgen, om Amerika te verlaten." „Wat dat punt betreft, mijnheer Duge," zei Vine, „ben ik het geheel met u eens." „Zij maakte op de een of andere manier kennis met u vervolgde Phineas Duge, „en u werd met haar in verschillende restau rants gezien; eens, geloof ik, bij een open bare vermakelijkheid. Zij verliet haar boar ding house en nam kamers hier in dit ge bouw. Haar kamer, merk ik, was aan den overkant van de gang, maar een paar meters van de uwe. Wat is er tusschen u en mijn nichtje, Norri'9 Vine?" Vine leunde tegen de tafel en er gleed een flauwe glimlach over zijn gezicht. „Werkelijk, mijnheer Duge," zei hij, „u moet mij vergeven, dal ik lach. De ge dachte. dat iets zoo onbelangrijks als het welzijn van een nichtje, u in het minst zou interesseeren. lijkt me bijna een paradox." Phineas Duge zweeg eenige oogenblikken, zijn doordringende oogen strak op Vine's gelaat gevestigd. „Lach zooveel u wilt om uw eigen grap pen. mijnheer Vine." antwoordde hij. „maar beantwoord al9 't u blieft mijn vragen." „Uw nichtje," zei Norris Vine, „kwam hierheen, om me te bestelen, op wiens aan stichting kan ik slechts vermoeden. Mijn eerste kennismaking met haar was in deze kamer, waar zij kwam als een dief. Wan neer hebt u ooit consideratie gehad, zelfs VOOR DONDERDAG 20 JANUARI. Hilversum, 1050 M. 12 u.Politieber. 3.304.30: Uurtje voor Wees- en zie kenhuizen. 56 15: Concert deo* het H.D.O.-orkest. Bons Lensky, viool. 6.45 —7.45: De beginselen van het Burgerlijk Recht en het Handelsrecht. 7.45Poli tieber. 10 u.: Persber 8.10: F-en avond in Oss. Harmonie „Kunstliefde ver mag alles", Dir. J. J. Hermans. Mannen koor „Excelsior", Dir. Th. Th. Wanden. „Cantemus Domini", koor der Paterskerk, Dir. J. Pulles. Hr. Ceulemans en Koeken, viool en piano. Kwartet uit de Harmonie. Solisten: Do heoren Nic. v. Ederen, te nor. G. v. Erp, pistonnist. R. Jansen, te nor. C. Peters, bariton, Spreker: Do heer A. Kolkman, voorz. van de Harmonie K V. A. Daventry, 1600 M. 11.20: Concert. Barnardo's Homes musical boys band, en solisten (bas, viool, piano.) 12.05: Con cert. Westminster-strijkkwartet. 12.25: Vervolg kwartetmuziek. 1.20—2.20: Gra- mofoonmuziek. 2.50: Lezing: Before and after the great war a hundred years ago. 3.20: Evensong van de Westminster Abbey. 4.15: Concert door muziekver. van Worcester. 5.20: Lezing: Up hill and down dalea 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Concert door het Daventrykwartet. 6.35: Landbouwprijzen. 6.40: Daven- try-kwartet (vervolg). 6.50: Weerber., nieuws. 7.05: Girl guides-preludes en fugues van Bach. 7.45: Lezing: Arica's clearing House. 8.05: Stem en persoon lijkheid. 2. Speciale proef van Prof. Pear. 8.20: Berlioz-avond. Het National Con cert. Hallé-koor eD 4 koper-orkesten. T. Davies, tenor, o.m. Requiem (Messe de Morts). 9.35: Weerber., nieuws. 9.55: Vervolg National-Concert. 10.30: Le- zing: Wandering in the Balkans. 10.50— 12.20: Dansmuziek, Parijs ..Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 11.10: Nieuwsber. en muziek. 12.50 2.10: Concert. Orkest Locatclb en Mme. Mireault, zang. 5.055.55: Kinderuur tje. 9.0510.50: Orkestconcert.. Königswtisterhausen 1300 M. en Berlijn 4S4 en 566 M. 1.507.20: Lezingen en lessen. 7.50: Concert. Solokwartet Pa tria. 8.20: Virtuosen-avond (piano, viool, cello). 9.50—11.50: Dansmuziek. Langenberg, 468.8 M. 11.20—12 20: Or- kestconcert. 3.50—5.15: Populair orkest concert. 7.358.50: Vocaal concert. 8.50—9.50: Lezing: Deutscher Humor in Poësie und Prosa. Hamburg, 394.7 M. 11 501.20: Or kestconcert. 1.252.10: Kamermuziek. 3.35: Cello-concert. 4.205.15: Con cert. 5.206.10: Orkestconcert. 8.35 11.15: Balalaika-concert. Brussel, 509 M en Antwerpen, 266 M. 5.206.20 Kindermatinéee. 8.50: Orkest-concert 9.50: Engelsche liedjes en declamaties. 10.20—10.50: Dansmu ziek. Ui tgesproken: C. F. Koeraans, kapper te Leiden, Nieuw st tvaat 7. R.-c. mr. P. W. J. Rijnen; cur. mr. J. M. J. Baak, te Leiden. L. Pool, timmerman, te Wassenaar, Louise- straat 2. R.-c. mr. A. S. Rueb; cur. mr. M J. v. d. Flier. L. Verg-unst Cz., te Alphen a. d. Rgn, Kortsteekterweg 75. R.-c. mr. F. J. A. Rijink; cur. mr. A. Korver, te Alphen. N. H. Vis, schoenmaker te Zegwaard, Lage Eir.de 117B. R.-c. mr. A. N. Kuhn; cur. mr. F. J. M. Bartels. H. J. Ph. van Blanken, hotel-employé te Leiden, Heerengracht 39. R.-c. mr. A. B. Rommezjjn; cur. mr. A. J. Sormani, te Leiden. H. J. Snel, winkelier, t9 Leiden, Haar lemmerstraat 54. R.-c. mr. W. Lunsingh Tonckens; Cur. mr. E. Boisius, te Leiden. De N. V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende zaken „het Landhuis", te Wassenaar. R.-c. mr. J. A. F. van Asperen; cur. mr. G. van Geest. Opgeheven: H. J. Akerboom, te Alphen a. d. Rijn. voor de meest onschuldigen, die uw pad kruisten? Waarom zoudt u veronderstellen, dat ik hel had voor dit eenvoudige kind, dat de zee overstak om me te bestelen?" Er kwam nog geen verandering op Duge's gelaal, maar zijn adem ging snel door zijn tanden en, als onbewust, ging hij wat dich ter naar den man, die voor hem slond. „Waar is zij nu. Norris Vine?" vroeg hij „Als zij niet in haar kamers is, dan weet ik het niet, verklaarde Vine. „Zij heeft haar kamers opgezegd en is met haar bagage vertrokken," zei Duge. „Mis schien bent u de oorzaak van haar vertr?k van hier?" „Ik ben het mij niet bewust," antwoordde Vine. „Om u de waarheid te zeggen, wist ik niet beter, dan dat zij vandaag met me zou lunchen." Phineas Duge keek neer op de tafel, waar hij voor stond. Hij scheen iels in zijn ge dachten te overwegen en over hem slond Norris Vine en wachtte. Toen Duge opkeek, scheen Vine voor het eerst op le merken, dat zijn bezoeker ouder geworden was. „Norris Vine," zei Duge. „jij en ik zijn vijanden geweest van den dag af, dat we ons van elkanders beslaan bewust werden. We vertegenwoordigen tegenovergestelde principes. Óp elk punt botsen onze belan gen zoowel als onze theorieën. Maar er zijn dingen buiten den gewonen strijd om het be staan. die mannen met een aangeboren ge voel van eer met elkander kunnen bespre ken, al zijn zij vijanden. Ik wil je nu nog epns vragen, of je me inlichtingen kurl geven omtrent mijn nichtje." „Ik kan er u geen gevenantwoordde Norris Vine. „Alles wat u zeggen kan is, dat ik haar een lieftallig, eenvoudig meisje vond; en dat zij zich uw verbolgenheid EX-DEURWAARDER VEROORDEELD. rechtbank te Maastricht heeft J. H., neerd, ex-deur waard er te Sittard, ter van verduistering met wederrechtelyka tocvugening van f 3800, overeenkomstig den eisch, veroordeeld tot 8 maanden gevange nisstraf. DE MILITAIRE RELLETJES TE EDE EN TE ASSEN. (Vervolg. Na dc gisteren reeds vernielde stonden voor het Hoog Militair Gerechtshof tereem, H. K., G F., J. O., A. J. D., alle vier 23 jaar en W .J. A. K., 27 jaar, allen laat stelijk gewoon dienstplichtig soldaat van het 11e reg. inf .te Ede. Verdachten zou den zich in den avond van den 20en Sept. j.l. schuldig gemaakt hebben aan militair oproer. Dien avond hebben een groot aan tal militairen op oproerige wijze de invrij heidstelling geëischt van twee kameraden, die in arrest zouden zijn gesteld. Verdach ten zouden daaraan hebben medegedaan. Verder zouden zij niet voldaan hebben aan bevelen om zich naar bed te begeven. Verdachten ontkenden in hoofdzaak wat hun ten laste was gelegd Wel zijn zij dien avond onder de menigte militairen geweest en hebben eenigen hunner vragen nan ka piteins gesteld omtrent de arrestanten, maar verdachten zijn niet. op den voor grond getreden en hebben geen dreigende houding aangenomen .Enkele onderdeelen van de ten laste leggingen gaven verdach ten toe. Zij erkenden, dat er bevelen zijn gegeven om naar bed te gaan, maar ver klaarden niet te kunnen zeggen, dat er speciaal aan ieder van hen persoonlijk ccn dergelijk bevel is gegeven. Als getuige werd gehoord kapitein Koe nen. Deze verklaarde, dat speciaal de eerste beide verdachten op den voorgrond zijn getreden en het woord voerden voor de anderen. Deze verdachten zeiden tegen den kapitein, dat zij niet naar bed zouden gaan, zoolang zij niet wisten, hoe het met dc beide arrestanten zou afloopen. Kapi tein Jansen heeft aan deze verdachten per soonlijk bevel gegeven om zich naar bed te begeven. Zij bleven echter op dezelfde manier doorgaan Later heeft kapitein Jansen dezen verdachten voor de tweede maal nogmaals een dergelijk bevel gege ven. Ook de laatste verdachte voldeed niet aan een bevel van kapitein Jansen om naar bed to gaan. Verdachte O. heeft van getuige geëischt, het arrestantenlokaal te mogen inspectec- ren. Dit werd geweigerd en getuige gaf O. bevel, zich -naar bed te begeven. Hieraan werd geen gevolg gegeven Vervolgens werd nog gehoord kapitein Jansen, die in hoofdzaak de verklaringen van den vorigen getuige bevestigde. Het aandeel van verdachte D. konden beide kapiteinö zich niet precies meer her inneren. Wel wist kapitein Jansen, dat D. hem eenige keeren in de rede is gevallen. De laatste verdachte heeft zich, toen hij gearresteerd werd, daartegen verzet, daarbij de hulp inroepende van zijn kame raden. Nadat de verdedigers der verdachten, mr. S. de Jong, uit Amsterdam en mr. Van Zinnicq Bergman, uit VHertogen- bosch, aan de getuigen nog eenige vragen haddeD gesteld, werd de zitting te uur geschorst tot 3 uur. Na de schorsing werd het getuigenver hoor voor het Hoog Militair Gerechtshof voor! gezet. Een sergeant van de militaire politie ver klaarde, dat verdachte W. J, A. K. tegen hem gezegd heeft, dat, wanneer hij ge tuige op de kamers van verdachte en de zijnen zou komen, verdachte hem aan de bajonet zou steken. Hierna werden verschillende getuigen k décharge gehoord, w.o. eenige dienstplich tige soldaten van het 10de R. I., die ge- luige zijn geweest van de ongeregeldheden. Deze getuigen legden voor één of meerdere der verdachten verklaringen af in gunsti- gen zin. Het woord was vervolgens aan den advo- hevig aantrok, daar zij vreesde, dal u haar familie in armoede zoudt dompelen. Door die angst gedreven, probeerde zij dingen (e doen. waar zij in normale omstandigheden geen oogenblik aan gedacht zou hebben. Waar z\) nu is, wat er van haar geworden is, weet ik niet; maar ik zou niet graag degeen zijn, op wien de verantwoordelijkheid rust van haar hier-zijn en van alles wat haar kon overkomen. Phineas Duge nam zijn hoed en hand schoenen op. „Ik dank u, mijnheer Vine," zei hij. „De meening, dat u daar ten beste geeft, vind ik zeer interessant. Intusschen, om tot onze zaken terug te komen, heb ik gelijk met te veronderstellen, dat u niets meer lot me Ie zeggen hebt. dat u een zekere quaeslie niet eens wilt bespreken?" „Uw veronderstelling is juist, mijnheer," antwoordde Norris Vine, „ik zie er het nut niet van in. Niels van wat u zoudt kunnen zeggen, kan eenigen invloed hebben op mijn doen of laten. Phineas Duge begaf zich naar de deur. Norris Vine volgde hem. Geen van beiden maakte echter een beweging die deed den ken aan een afscheidsgroet. Maar Phineas Duge deed de deur halverwege open en met de hand op den knop stond hij een oogen blik stil en keek weer de kamer in. „Ik vrees, mijnheer Vine," zei hij, „dat u hier een inheemsch zwak hebt aange kweekt; u vergeet om eerlijk te zijn en u hebt een klein beetje te veel zelfvertrou wen." Hij deed de deur plotseling wijd open. maar hij maakte geen beweging om te ver trekken. Integendeel, twee mannen, die daar blijkbaar vlak bij stonden, slapten vlug naar binnen. Phineas Duge sloot de deur. RECLAME. gij Uw bor«t veraterkt. Uw td«mhaliii|ior- (toen zuivert door het geregelde gebruik van 6844 caat-fiscaal mr. Brants lot het nemen van zijn requisitoir. De Krijgsraad te 's-Herlogenbosch heeft de verdachten veroordpeld tot respect. 10, 10, 8, 8 en 10 maanden gevangenisstraf, voor allen met aftrek van het voorarrest en met ontslag uit den militairen dienst. Mr. Brants zeide, dat het van veel be long is, dat over een zaak als deze zooveel mogelijk licht schijnt Dak dc verdediging ook getuigen harerzijds heeft gedagvaard, kan spr niet anders dan toejuichen en hij arhttc deze getuigen volkomen betrouw baar. Een dezer getuigen heeft de opmer- kii g gemaakt, dal het gebeurde niets anders wns dan iets wat in Amsterdam herhaal delijk voorkomt. Spr is het daarmee een?. In de groote steden komt het ieder oogen blik voor, ai! er. wanneer er iemand aange houden wordt buitenstaanders, die veelal absoluut Diet weten wat er feitelijk aan de hand is. een oploop veroorzaken en eeo rel ict ;e uitlokken Inderdaad heeft hier iel.? dergelijks plaats gehad. Maar het groote verschil is, dat het onderhavige geval in het liger plaats vond. En dat is funest Spr. achtte de verdachten mede schuld:g aan hot voorgevallene, hoewel hij hun nu niet als groote oproerkraaiers of ernstige misdadigers wilde beschouwen. Dien in druk makpn zijn niet Maar het feit, zooals het »r ligt. eisclit ernstige bestraffing, en dan vindt spr. de opgelegde straffen niet to zwaar, al valt het te betreuren, dat d?ze jongen? zoo lang de gevangenis in moeten. Srr vroeg ten slotte bevestiging van bft voi.r.is van den Krijgsraad. Mr. S. de Jong, voor de vier verdachten optredend, betoogde, dat na de uitvoerige behandeling op deze zitting, het beeld, dat men van de zaak krijgt, veel gunstiger is geworden voor de verdachten. Het is nu wel gebleken, dat het hier ge beurde geenszins te wijten is aan propa ganda van buiten, waar zooveel mee ge schermd is, maar dat de verantwoordelijk heid veel eer zal gezocht moeten worden in de verhouding van de meerderen tot de minderen. Daarbij moet vooral niet verge ten worden, dat deze menschen wel in mili tairen dienst waren, maar dat zij geenszins militairen in den vollen zin des woords zijn.. Wat bij hun tot uiting kwam was een lou ter solidariteitsgevoel met eenige hunner kameraden, die óm eeri onbekende reden door de militaire politie waren weggehaald en waaromtrent zij opheldering wilden. Uitvoerig besprak pl. het aandeel in het gebeurde, dat uit het getuigenverhoor is komen vast le slaan ten aanzien van ieder der verdachten en achtte de opgelegd© straffen veel te zwaar. Geen der verdachten i* als leider opgetreden en wat zij gedaan hebben, zijn geen feiten van ernstigen aard geweest. Spr wijdde nog enkele beschou wingen aan den persoon van de verschil lende verdachten, onder overlegging van rapporten en getuigschriften. Spr. eindigde met te zeggen, dat hij geen medelijden wilde vragen voor deze verdach ten, maar dat hij verwachtte, dat het Hof deze verdachten niet nieer zal geven dan hun toekomt. En dan zal de op te leggen straf niet boven de reeds ondergane hech tenis mogen uitgaan. Mr. v. Zinnicq Bergman betoogde, dat d© vijfde verdachte geheel buiten het eigen lijke relletje stond en dat hij deswege niet veroordeeld zal kunnen worden. Komt het Hof voor een der handelingen van ver dachte toch tot een veroordeeling. dan is er naar pl.'s meening alle aanleiding voor de uiterste clementie. Het Hof zal later uitspraak doen, waar schijnlijk over 14 dagen. HOOFDSTUK XVII. Een onderzoek, dat niets oplevert. Norris Vine zat zonder twijfel in de val. Hij zag dat in van hel oogenblik af, dat Phineas Duge de deur sloot en den sleutel omdraaide. De twee mannen die binnen ge komen waren, zagen er heel onschadelijk en gewoon uit. Zij waren keurig gekleed in donkere pakken, met een goede snit. Zij droegen beiden een hoogen hoed en zouden in het geheel niet opgevallen zijn onder ge wone welgestelde citymannen. Toen echter bij een vlugge beweging van Vine naar de bel, de vingers van een van hen zich om diens arm sloten, wist hij opeens, dat hij volkomen weerloos was Hij liet zich zon der te weerstreven naar de kleine zitkamer brengen. Wat had hij kunnen doen? Als hij den mond zou openen om te roepen, zag hij al de hand van den man, die hem met den arm in den zijnen, gadesloeg, gereed bem de lippen te sluiten. Zij gingen allen naar de zitkamer en Phineas Duge sloot de deur achter hen. „Het spijt mij." zei hij. „dat ik tot zulke ouderwetsche middelen mijn toevlucht rao-il nemen, maar zooals u weet. ga ik altijd stelselmatig te werk. De eerste plaats om naar gestolen voorwerpen te zoeken is, vanzelfsprekend iD de woning van d^n dief. Eerlijk gezegd, heb ik niet veel hoop. dal ik hier iels vinden zal. Aan den anderen kant durf ik het er niet op te wagen, deze ka mers. zoowel als uzelf, ondoorzocht le laten." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5