No. 2O506 WOENSDAG 19 JANUARI Anno 1927 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. MUZIEK. KERK- EN SPHQOlNIFIfWS. UIT DE OMSTREKEN. Het voornjwmstn nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cis. per regel. Bi] regelabunnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdverP-otiên, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. "incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DE2.ER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1 2 35 per week 0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week <,0.18 Franco per post 2 35 portokosten. HET NIEUWE NOTARISHUIS AAN DE HOOGEWOERD. Langer dan 40 jaar is het Leidsche Nttariahpis gevestigd geweest in een ge lo kaliteiten van „Den Burcht" en op het Burchtplein. Daar zijn in deze lange reeks van jaren voor duiZ3nden en nogmaals dui zenden aan roerende en vooral onroerende goederen van de eene hand in de andere omgegaan. Het was daar in het centrum der stad en niet aan den grooten weg wel e.n goede gelegenheid. Maar toch zal net ook menig een een ergernis zijn geweest als hij deze historische plek een of meer dagen m de week als bezaaid zag liggen met allerlei dikwijls prullerige goederen en hoe moet het den vreemdeling te moede zijn geweest» als hij, in Lelde overgekomen» mede in de eerste plaats zjjn schreien richtte naar den histcrischen Burcht, met moeite een weg kon banen over het op chaotische wijze met allerlei weinig aesthelische voorwerpen be zaaid plein? Was het wonder, dat het cind?lijk ook tot het stadsbestuur doordrong, dat ates toestand niet houdbaar was? En toen nu met het afloopen van de huurovereeuKomst met de Leidsche notarissen, de tegenwoordige pachter van „Den Burcht" zich Dareid vei- kluarue ook deze locaiitiiten ta huren, nrits ingericht voor een hotel, waaraan, uaax veler oordeel, in Leiden wel oehoefte be staat, besloot de Raad, op voorstel van B en W. de huurovereenkomst met de notaiissen niet te bestendigen. Deze moesten nu naar anlere lokaliteiten ronuzien en waren zoo gelukkig een zeer giEistige gelegenheid te vinden in het grooce pand Hoogewoerd 144, e:u patricische wo ning, eertijds bewoond door de familie Van Wensen, laatstelijk in gebruik geweest bij do K.-K. Studentenvereniging „fcSt.-Augjs- tinus;' als studentenhuis en sociëteit. Dit perceel, waarvan de turn doorloopt tot aan net Utrechtsche Veer, waar nu ook een breede toegang tot het Venduhuis is gemaakt, leert zich uitnemend voor Venduhuis. r Het pand, waarvan de deLige gevel geheel in den ouden stijl is bewaard gebleven, werd onder de leiding van de he ar en Huur man Splinter van uinnen aan ean geheele restauratie onderworpen, al is ook gestreeld den ouden toestand zaoveol mogebjK intact te laten. Men denke slechts aan da ntieke eikenhouten wenteltrap, hat plafond in e.n dcc kamers van den vendumeester, met een afbeelding der vier jaargetijden, enz., enz. I». Door de zware eikenhouten voordeur, geheel in overeenstemming met het front, komt men in de breede met marmer be vloerde vestibule, ter rechterzijde waarvan met uitzicht op de Hoogewoerd, een kan toor, in de gang verder eenige ge makken en een ruime kamer voor de no tarissen, ter linkerzijde en doorloopende tot den tuin, het eigenlijke Venduhuis, met verhoogd podium aan den rechterkant, van waaruit de veilingen en verkoopmgen worden geleid en waar plaats is voor den verkoop- aoudenden notaris en het personeel: om roeper enz. Deze localiteit heeft een oppervlakte van ongeveer 105 M2. Daarachter ligt ecu groo\ plein van nog grootere oppervlakte, aan weerszoden overdekt en met een zeer breeuen toegang aan het Utrechtsche Veer, terwijl het voormalig koetshuis thans is ingericht tot pakhuis. Alle roerende goederen worden aan het Utrech.sche Veer in ontvangst ge nomen en verlaten na verkoop langs dien weg het Venüuhuis ook weder. De Hoogewoerd ondervindt dus daardoor geen last en verleent siechts toegang voor de gegadigden, met name van onroerende goeaeren, en voor notarissen en andere bij de veilingen en verkoopingen betrokken peisonen. IPe tweede verdieping, waarvan aan de zrjde van de Hoogewoerd heel weinig is /eranderd, is voor ean deel bestemd voor voning van den vendumeester, dai heer i £2™** me* wien ^barissen voor behartiging uer belangen van het Vendu- nuis het bijzonder hebben getroffen. Verder vindt men er een viertal uniforme lotanskamers, waar na de veilingen kboper an verkooper met de betrokken nu arisssn an hun schrijvers samen komen, waar de u ?orden en getcektnd. Het komt ons voor, dat do L,e.d ene no tarissen mei de inbezitneming van dit pand een goeden ruil hebben gedaan en -lal ook aet publiek in hetere conditie komt. EHet nieuwe Venduhuis moge "iets buiten t centrum liggen, het heeft vóór, dat t aan de tram ligt, waardoor het ge- kkelrjk van twee kanten is te bereiken. Dezer dagen wordt de inventaris over bracht en Donderdag 27 Januari zal m uD!euW0 ^u's eersle verkoopmg van ubilaire goederen plaats vinden. flLM/.TOND CHR. REISVEREENIGING. Gisteravond had de afdeeling Leiden van lc Ned. Chr. Reisvereeniging in den Foy=r Tan de Stadsgehoorzaal een filmavond ge organiseerd, welke in tweeërlei opzicht pro paganda beoogde. Jn de eerste plaats had deze avond ten doel de aandacht te vestigen op het bestaan der Chr. Reisvereeniging, waardoor ook voor personen van Chnstelijken huize met be scheiden beurzen de mogelijkheid geschapen wordt het vele schoone, dat de natuur zoo wel in binnen- a's buitenland biedt, met eigen oogen te aanschouwen; in de tweede plaals werd meer in het bijzonder propa ganda gemaakt voor een bepaalde schoone landstreek, het Schwarzwald. In beide opzichten is de avond uitstekend geslaagd de belangstelling was van dit-n aard, dat er niet alleen geen sloel onbezet bleef, doch dat zelfs tientallen bezoekers zich met een staanplaatsje moesten verge noegen, terwijl allen daarvan zijn wij overtuigd genoten hebben van de pracht volle opnamen van het Schwarzwald en hel booUochlje langs den Rijn. De -bijeenkomst werd door den voorzitter, den heer J. Plooij uit Rijnsburg met geb-.ri geopend, die vervolgens de talrijke aanwezi gen hartelijk welkom heette, inzonderheid den heer Max Gerisch, vertegenwoordiger der Dui'sche Spoorwegen, die zich bereid had verklaard de films nader toe te lichten, den heer J W. F. A. van der Berg de Bruyn, consul-generaal van de Ooslenrijksche Toe- rislenclub en het strijkje, dat welwillend aanbood den avond met muziek op te luis teren. Hierna was het woord aan den heer Gerisch, die begon met erop te wijzen, dat de groole vlucht, welke het reiswezen in le laatste jaren genomen heeft, oorzaak is ge weest, dat de directie der Duitsche Spoorwe gen besloot tot het voeren van een krachlige verkeorspropaganda om zoodoende den toe loop van toeristen, dit dit land bezoeken, te bevorderen. t Of zulk een toeloop inderdaad gerecht vaardigd is? Wanneer wij enkel en alle n afgaan op de lantaarnplaatjes van gister avond, meenen wij deze vraag gerust be vestigend te mogen beantwoorden. Achter eenvolgens voerde de heer Gerisch ons in gedachten door het schitterend mooie Schworzwald, vertelde allerlei bijzonderha- den over de bewoners met betrekking tot hun karaktereigenschappen, kleeding, zed-m en gewoonten, huis- (uurwerk) industrie, enz., enz. Bezoeken werden gebracht aan Karlsruhe, Heidelberg en Freiburg, welker architectonische schoonheden ieders bewon dering afdwongen. Na een korte pauze kregen de aanwezigen gelegenheid kennis le nemen van de ver schillende takken van ruitersport in h:t Schwarzwald. verleide allerlei bijzonderlie- ijs-hockey, bobsleigh, enz., enz. om tenslotte nog een magnifieke bootreis stroomafwaarts te maken van Mainz naar Keulen. Ongelwijfeld hebben deze projecties bij hen die nog nooit Duitschland bezochten, het verlangen gewekt, al dit schoons van dichter bij le genieten. De heer Plooij wees er in zijn slotwoord nogmaals op, dat zulks binnen ieders bereik ligt door zich als lid bij de Chr. Reisver eeniging aan te sluiten. Hij dankte verder den heer Gerisch voor zijn interessante en uitermate onderhoudende toelichting, daar bij de hoop uilsprekend, dat de voorstelling zou hebben bijgedragen tot een bezoek van vele Leidenaars aan deze streken. Hierna werd te ruim halfelf de bijeen komst met dankgebed gesloten. Voor het examen Engelsche Handels correspondentie, afgenomen door de Fede ratie van Handels- en Kantoorbedienden- Vereeniging, ter verkrijging van het Mer- curius-diploma, is geslaagd te Den Haag de heer A J. van der Pompe en de agent van politie J. J. E. Poortman alhier. Morgen zal het juist vijf en twiniig jaar geleden zijn, dat in het perceel Nieuwe-Rijn 36 de manufacturenzaak van de firma Stüve en Westermann werd gevestigd. In den loop der jaren breidde de zaak zich ge stadig uit. zoodat op 12 September 1912 tul opening van een filiaal van baby- en kin derartikelen in het perceel Maarsmanssteeg 25 moest worden overgegaan. Wij bieden de mbileerende firma onze beste wenschen voor den voorldurenden groei en bloei harer zaak aan. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad waarin een openbare psycho metrische avond van mevr. van. den Bos— Teunissen uit Den Haag wordt aangekon digd op Dinsdag a.s. nam. te 8 uur in het Nutsgebouw. - Volgens de advertentie in dit blad is de inschrijving voor nieuwe leerlingen aan de Ambachtsschool wederom opengesteld. Deze school mag zien in een steeds toene- raenden bloei verheugen; vooral voor de timmer en metaalvakken is de toeloop zeer groot Steeds moeten wegens plaatsgebrek nog vele leerlingen worden afgewezen, wat een groote teleurstelling ia. De opleiding aan de Ambachtsschool geeft den leerlingen een inzicht in het vak. waarop zij later kunnen voortbouwen, ook al zijn zij bij 't verlaten der school nog geen volslagen vakmenschen. Een ieder, die belang stelt in het onder wijs aan deze school, wende y's\ eens tof dc:: (LrCóieur die gaarne bereid is aiie ge- wnsch'c inlichtingen te verstrekken. Donderdag 17 Februari a.s. zal de wel bekende Leidsche muziek-vereeniging „Werkmans Wilskracht" haar 25-jarig be staan herdenken. Naar men ons mededeelde zal dit feit niet onopgemerkt voorbijgaan. Op verzoek van den Commissaris van Politie alhier is te Den Haag aangehouden en naar hier overgebracht de 26-jarige L. H L., gedomicileerd te 's-Gravenhage. als verdacht van diefstal van goederen uit een pakhuis aan het Utrechtsche Jaagpad Hij zal ter beschikking van den Officier van Justitie worden gesteld. Mej I. V. deed bij de politie aangifte, dat haar rijwiel, dat zij gisteravond in den tuin achter haar woning aan den Rijnsbur- gerweg had neergezet, is ontvrpemd. Ook Joh. W., die zijn karretje voor een perceel aan den Rijnshurgerweg had ge plaatst ervoer, dat zijn eigendom was weg genomen. RéLIE RIMATHé. De Nederlandsche zangeres, die door haar huwelijk dezen naam thans draagt, heeft voor een vrij goed bezette kleine stadszaal een liederenavond gegeven met een programma dat van de oude Fransche, Engelsche en ltaliaansche meesters uit de 17e en 18e eeuw over Moessorgski naar Debussy en Pijper liep. Jacht naar goed koop succes vei raadt dit nu juist niet. En als een zangeres ten einde toe contact weet te behouden niet haar auditorium in zoo moeilijke opgaaf, dan ligt daarin reeds besloten dat haar zang-technische maar vooral haai artistieke kwaliteiten op zijn minst genomen zeer opmerkelijk zijn. Aan het timbre van haar gemid moet men even wennen, doch dan mist dit zijn bekoring ook niet. lmponeeren door verbluffende zangtechniek doet ze niet, maar ze we»t haar nuanceeringen fijn af te wegen en zij beheerscht haar stem in die mate, dat ze de grootste dynamische tegenstellingen onmiddellijk tegen elkaar kan plaatsen. Waar mevrouw Rimathé echter wel door geïmponeerd heeft, is door haar groote muzikaliteit, welke te dienen de onderge schikte taak is, die ze haar technisch ver mogen heeft opgelegd Dat haar zang niet op uiterlijke schittering is ingesteld, strekt haar niet weinig tot eer Muzikaliteit ver ried al dadelijk de samenstelling van het programma, dat uitsluitend zangstukken bevatte van onbetwistbaar artistiek belang en in zoodanige volgorde geplaatst, dat een zuivere stijging werd verkregen. Doch bovenal ligt haar kracht in haar uitbeel dend vermogen. Zonder te stranden op de voor een liederenzangeres zoo gevaarlijke klip der theatraliteit, geeft ze met de zui verste middelen prachtige beelding aan het lied, naar den klank zoowel vaD den toon als van het woord Zij offert het een niet aan het ander op. En ze draagt haar lied op zoo eenvoudige, natuurlijke en waarachtige wijze voor dat die band van sympathie tusschen podium en zaal ont stond, die men dc atmospheer noemt in de concertzaal In dit opzicht zou van ieder lied iets moois te zeggen zijn; volstaan we echter met de vermelding dat elke voor dracht haar eigen bekoring had. De zan geres zong do Moussorgski-liederen in het Russisch. Al behoort het zoa: er wordt te veel tegen gezondigd, dan dat we haar dit niet als een positieve deugd zouden moe ten aanrekenen Ten slotte zij opgemerkt dat het wreede lied van de Dojepr en hut inelegante ,,Femmes de Paris" (Debussy) meer bepaaldelijk tot het domein van den zanger behoort; zoo iets ligt toch een zui ver vrouwelijk temperament niet. Medewerker aan den vleugel was do heer Guus Seyler, die zich deed kennen als een voortreffelijk pianist, die met name in de liederen van Moussorgslci en van Debussy zeer te waardeeren pianistische en muzikale kwaliteiten toonde. Hij heeft wezenlijk bijgedragen tot de tot-stand-ko ming van het mooie geheel Solistisch heelt hij zich doen hooren in twee sonatines van Willem Pijper en in een van P. Ketting, een jong Utrechtsch componist, die, naar den stijl van zijn werk te oordeelen, leer ling is of is geweest van Pijper. We zijn er den heer Seyler dankbaar voor dat hij, na die stukken uitmuntend te hebben voor bereid, ze ons heeft voorgespeeld. Van zijn voordracht hebben we een sterken indruk gekregen dat hij die composities alles heeft gegeven waar ze aanspraak op maken. Het schijnt ons toe, dat het niet weinig is, waarop die aanspraak zich richt. Met alle waardeering evenwel van de on getwijfeld goede bedoelingen, #die het uit- gansgpunt zullen hebben gevormd van deze composities, met alle waardeering verder van het vele knappe dat we, in het een meer dan in het andere, meenden te mo gen opmerken, achten we ze als kunstwerk niet geslaagd. Het bestek van dit verslag laat niet toe ra nadere beschouwing van het werk te treden of een eenigszine be hoorlijke motiveenng van ons oordeel te geven. We hopen er te gelegener tijd in uöü afzonderlijk opstel op terug te komen. D« pianist behaalde met sijn tolo-voor- diacht een succes, dat meer zijn spel dan het gespeelde gold. Althans bij een deel van het publiek. Dat we in Pijper, het zij den twijfelaars nadrukkelijk gezegd, een componist van beteekeni8 bezitten, kon gisteravond uit zijn oud Hollandsche Lederen alleen al wor den afgeleid, waarin hij, door een zinrijk gebruik van oude kerktoonsoorten, aan de teksten den muzikalen klank g«f die ons naar vervlogen tijd terugvoert. Zangeres en hrgeleider hadden van het aandachtige publiek enthousiast applaus in ontvangst te nemen. De zangeres ontving bloemen. PREDIKBEURTEN. VALKENBURG. Ned. Ilerv. Kerk- Woensdagnam. 7 uur, ds. Jansen, uit Leiden. SASSENHEIM. Chr. Geref. Gemeente; Donderdagnam. 7 uur, ds. J. W. van Ree, uit Schiedam. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Hees: G. A. Bargcr, le Aerdenhout. Bedankt; Voor Oosterwolde: A. F. P. Pop, te Vaassen. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Haarlem: C. Bouma, le Zwolle. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Ulrum: T. L. Floor, le Emmercompascum. GODSDIENSTONDERWIJS IN DE NED.-HERV. KERK. «In zake de examens Godsdienstonderwij zer verzoeken enkele medelevende leden der Ned. Ilerv. Kerk te willen publiceeren on derstaand schrijven, gericht aan de Class. Besturen der Ned. Ilerv. Kerk: Enkele uwer Colleges zullen ook dit jaar waarschijnlijk wederom examineeren voor de akte van Godsdienstonderwijzer. Te betreuren is het, dat de Synode niet veel eerder het zoo noodige besluit heeft ge nomen, de eischen voor toelating te verzwa ren. Gevolg toch van het examineeren vol gens het oude Program is geweest, dal velen (enkele zeer goede uil zonderingen daargela ten) in de Kerk optnden, welke deze be voegdheid nooit hadden moeten verkrijgen. Gespeend aan elke normale ontwikkeling, niet in staat hun eigen taal zelfs behoorlijk te lez$R, schrijven of spreken missen ze absoluut de bekwaamheid iets dragelijks le brengen en verliest hun ..prediking??" zich in ontelbare herhalingen van subjectieve meeningen .die vaak kant noch wal raken. „Redenen: waarom ondorgeleekenden zich beleefd en dringend tot u venden met het verzoek, dat, mocht u ook dit jaar nog aan het oude program gebonden zijn, in elk geval de eischen binnen dil kader zoo streng mo gelijk te stellen, en onvoorwaardelijk af te wijzen degenen, wien elke grondslag ont breekt voor verdere, nauwgezette studie en wier optreden in de Kerk een ramp moet worden genoemd voor een gezonde, schrif tuurlijke prediking", (Chr. „Rolt."). NOORDWIJKERHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Simon Johannes, Z, van Th G. van Haasier en G. C Ruigrok Pelrus Maria, Z. van N. Disseldorp en C. Winters Johanna, D. van L. van Slijn en C. van den Berg Hendnkus Wilhelmus,, Z van P. C. Damen en P. J. Bakker Pelronella Catharine, D. van C. W. van Schooien en P. J. van den Burg Pelrus Cornelis. Z. van W. P. Warmerdam en J. G. Disseldorp BINNENLAND. De militaire relletjes Ie Assen en Ede voor het Hoog-Militair Gerechtshof. Onderzoek naar de bestrijding van mond en klauwzeer. BUITENLAND. Overleden is de vroegere keizerin van Mexico, prinses Charlotte van BelgiB. Engeland zendt vloot- en hoepenverster kingen naar China. Wijzigingen in het Belgische kabinet. De Amerik. Senaat veiwerpt het verdrag van Lansanne. Algemeene staking in Chili Petrus Huberlus, Z. van P. Prins en P M. Noordijk. Overleden: Adrianus van Leeuwen 68 J. te Haarlemmermeer (St. Bavo) Josephus F. Brone 46 j.„ alhier (St Bavo) Jo hanna Petronella de Graaf 35 j. alhier. Ondertrouwd- Rugerus Pelrus Wilhelmus de Groot 26 j., te Hillegom, en Anna Maria Ruigrok 26 j., alhier. VOnnorwf. R.-K. Volksbond. In het Patronaat vergaderden de leden van den R.-K Volksbond, afdeeling Coöpe ratie. De voorzitter, de hper C. Hilgersom opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, sprak zijn tevredenheid uit over de goede opkomst en spoorde de leden aan om de coöperalie zoo groot mogelijk te maken De notulen van de vorige vergadering werden door den secretaris, den heer P. v. Leeuwen, voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarop bracht de penning meester verslag uit. waaraan wij h^t vol- onlleenen: Ingeslagen werden 750 H L anlhraciet. 200 HL. eierkolen, 550 HL. cokes en 16.500 turven, benevens een hoe veelheid briquetlen en talhout. De totale inslag zwarte brand bedroeg 1500 H L. of 120 ton. Aan 80 leden word gedistribueerd voor een bedrag van f 2468. terwijl werd ontvangen een bedrag, groot f2516, zoodat het batig saldo f 48 bedraagt. De voorzitter dankte daarop den penning meester voor diens verslag en stelde voor het bedrag in kas te honden, welk voorste) na eenige discussies met algemeene stem men werd aangenomen Tot controleurs werden benoemd twee hesfuursleden. de heeren P. Borst en L. v d. Lans. Van de rondvraag werd druk ge bruik gemaakt. Daarop wees de voorzitter den leden op het groofe nut der coöperatie en hield zich overtuigd, dat gehouden bespreking op dezen avond zeer zeker tot grooter bloei der Ver- eeniiing zal'leiden. Hierna sluiting. VflTirrvwTTRG. Jaarvergadering „Helpt Elkander". Dinsdagavond hield de vereeniging „Help' Elkander" in de zaal bij den heer Kneyber haar jaarvergadering. De voorzitter de heer B. Imlhorn, opent te z«-ven uur de vergade ring en heel de aanwezigen welkom, in het bijzonder dokter Lodder, die de vergadering ondanks de drukte bijwoonde. De secretaris leest de notulen van de vo rige vergadering, die onveranderd worden vaslgesleld. De penningmeester doet rekening en ver- 1 anlwoording. De ontvangsten bedroegen J3.± _.r - Te Xoordwijkerhout had gistermorgen e ernstige aanrijding plaals tussohen een personen-auto en een melk-vrach:w Ten. Onze folo toont duidelijk wat er van laatstgenoemd voertuig overbleef.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1