No. 2O505 DINSDAG 18 JANUARI Anno 1927 STADSNIEUWS. MUZIEK. KERK- EN SCHOOLNIEIJWS, UIT DE RIJNSTREEK. Het voprnaametp nieuws van heden. LE1DSCH DAGBLAD PRUS DER ADVERTENTIE If: 80 Cti. per regeL Bi) regel abonnement belangrijk lageren prija Kleine Advertentiën. uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij -*en maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer» voor Olrectle en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PBUS DEZES COUBANTi Vonr Lfiden per 8 maanden I 2.35 per week 0 18. Buiten Leiden waar agenten gevestigd rijn. per week .0.18 Franco per post 2 85 portokosten. Dit nummer beslaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. TUINIERS- EN BLOEMISTENVEREEN. „DOOR EENDRACHT VERBONDEN". Gisteravond hield bovengenoemde veree niging in de met groene plantengroepen aan- gekleede concertzaal van „L'Union" hare 37ste jaarvergadering die, zooals gewoonlijk weder tot een waren feestavond was ge maakt De opkomst was dan ook buitengewoon groot Behalve de leden met hunne echlge- nooten en verdere familieleden waren de meeste donateurs en donatrices aanwezig, alsmede de eere-voorzitter de heer J Kriest Jz., het bestuur van de Kon. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Leiden, met hun voorzitter den heer E. Ih. Witte. Het bestuur der Vereeniging van Oud-leerlingen van den Tuinbouwwintercursus en van de Leidsche Ziekenkas, wa-rbij de vereeniging aangesloten is en vele anderen. Nadat het orkest op verdienstelijke wijze eenïge nummers had gespeeld, hield de voor zitter der vereeniging, de heer M. Galjaard een korte openingsrede, waarin hij de aan wezigen een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder den eere-voorzitter den heer Jan Kriest Jzn, den heer E. Th Witte en de bovengenoemde besturen, waarbij hij gele genheid vond de Ziekenkas aan te bevelen. Nadat hij alle aanwezigen een aangena- men avond had toegewenscht, las de voor zitter het jaarverslag van den secretaris voor waarin een overzicht werd gegeven van de werkzaamheden der vereeniging over het jaar 1926. Het afgeloopen jaar deed zich kennen door een aangenaam en opgewekt vereni gingsleven. Het ledental klom tot 86, hoe wel er 5 leden bedankten, traden er 11 nieuwe leden toe. Als donateur bedankten er 3, terwijl er 2 nieuwe donateurs toetraden, zoodat de vereeniging thans nog 35 dona teurs en 3 donatrices telt. Met de afd. Leiden van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en de afd. Leiden van den Ned. Bond van Tuinbouwwintercursusssn werkte de ver eeniging steeds op de meest vriendschappe lijke wijze samen, evenals met de Zieken kas, waarvan het bestuur eiken Vrijdag avond zitting houdt van 8 tot 10 uur in het gebouw „Prediker". Er werden 5 gewone ledenvergaderingen gehouden, waarin naast de huishoudelijke zaken, vele onderwerpen, het va^ betref fende. werden behandeld en een 10-tal in de vragenbus gevonden vragen door ver schillende inleiders werden besproken, waarop dikwijls een vruchtbare gedachten- wisseling volgde. Benenvens de verschillende vergaderin gen en het jaarfeest releveerde het verslag de op 4 Sept. gehouden tentoonstelling van voor den wedstrijd gekweekte planlen. De plantjes waren einde Mei aan 49 deel- nemers(sters) uitgereikt, waarvan 35 col lecties werden ingezonden. Het bestuur be treurt het, dat zoovelen in gebreke blijven hun planten in te zenden. Winnaars van den wedstrijd in het aan leggen en onderhouden van tuinen, waar voor zich 16 deelnemers hadden opgegeven, waren. 1ste prijs J. Oudshoorn, 2de prijs J. J Hoogweg, A. Lepelaar, J. Th. van den Bosch en Van den Berg; 3de prijs G S. Poppe, J. G. Brandt, terwijl aan P. Ver hagen een 4de prijs werd uitgereikt, en aan de overigen een diploma toegekend. Van de vaklieden kreeg de heer Hendrik- sen een 2den prijs met 18 punten. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester memoreerde de voor zitter. dat het saldo van het vorig jaar had bedragen f260,26. Aan contributies werd ontvangen f 364,40, zoodat het totaal aan inkomsten heef! bedragen f 624,66. De uitgaven bedroegen in totaal f 413.79, zoodat het batig saldo bedroeg f210.87 of met de rente over 1925 ad f 4.12 in totaal 1214.99 Jaarverslag en rekening en verantwoor ding werden bij acclamatie goedgekeurd. Hierna werd met de uitvoering van het feestprogramma aangevangen waaraan hel Leidsche Klucht- en Revuegezelschap zijn medewerking verleende. De heeren Ravens- bergen en H van Egmond, de bekende cou pletzangers kwamen met een geheel nieuw repertoire op de proppen waarin ernst en luim elkaar op passende wijze afwisselden. Hierop volgde de opvoering van het blij spel in één bedrijf van J. Rentmeester ge titeld „Een knap spel". De titel van het stuk kon ook op de opvoering loepassen Er werd inderdaad knap spel geleverd De gulle lach weerklonk van het begin tot het einde door de zaal en aan het eind kwam er aan de toejuichingen haast gepn einde. Nadat daar op de heeren Groenendijk en Colpa een paar duetten hadden gezongen werd gepau zeerd. In de pauze werd een collecte ge houden ten voordepip van Schoolkindervoe ding die f20 05 opbracht Na de pauze maakte 't Leidsche Klucht- en Revuegezelschap zich weder verdienstelijk door de opvoering van een allerdolste klucht: ^Een vergissing", waarna nog be-. halve de reed9 genoemde artisten mej. J. Korenhof en de heer J. G van Heuzen zich als goede voordragers deden bennen. De zeer geslaagde avond werd met een bijzonder opgewekt bal besloten. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen geneeskunde mej. B. Menko (Den Haag) en de heer J. E. Boumeester (Den Haag); voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heeren J. L V. A Huyts (Rotterdam). B. W. F. Paauwe (Den Haag). J. C. C. M. Kunke- ler (Den Haag), F. C. van Es (Den Haag) en O. B. de Kat (Leiden). Bevorderd tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde op proefschrift getiteld: „Eenige experimenten omtrent de theorie van Pot ter", de heer F. W. Bonnet, geboren te Amsterdam. Voor het Mercurius-diploma Engelsche handelscorrespondentie is geslaagd mej Toos Owel. alhier; idem Duitsche handels correspondentie mej. H. M. Mastenbroek, eveneens alhier. De politie heeft hedenmorgen het lijk opgevischt van den 74-jarigen L. K., wo nende in de Genestelstraat. Zooals gemeld was K. ongeveer een maand geleden spoorloos verdwenen; vermot werd, dat de oude man in de 9poorhav^n nabij den Haagweg verdronken zou zijn. Al het dreggen bleef evenwel zonder resultaat; thans echter is het droeve vermoeden be waarheid geworden. Door knikkerende jongens is gister avond bij de firma Pieck aan de Haarlem merstraat een groote winkelruit ingegooid. J. v. d. V., schipper alhier, heeft bij de politie aangifle gedaan, dat van zijn motor boot, liggende in de Oude-Vest, een loop plank ter lengte van 4 meter is ontvreemd. HAARLEMSCHE ORKEST-VEREENIGING. Een viertal nummertjes uit Tschai- kowsky's ballet „Casse noisette" gebruikte het orkest om zich in te spelen en zich al- j dus voor te bereiden voor het groote stuk: de Symphonie Pathétique van denzelfden meester, het werk, waaraan hij, meer dan aan welk ander uit zijn omvangrijk opu9, zijn grooten naam dankt Verklaarbaar is dat alleszins. De muzikale verdiensten der Pathétique zijn vele. Vooreerst toch is ze geschreven met schier volmaakt technisch meesterschap: de bouwstoffen zijn van uit nemend gehalte, d. w. z. de muzikale grond gedachten verschijnen in scherp omlijnde thema's, die door hun expressiviteit en zin rijkheid den hoorder wel moeten treffen de verwerking dier materialen d. i. de wijze van opbouw, de architectuur is forsch, breed, beslist, waardoor de vorm der compositie niet minder overtuigend op den toehoorder werkt. Ten andere, wat van meer belang is, is het voelbaar dat een dichterlijke geest 's componisten pen heeft geleid: de Russische ziel, de Russische droefgeestigheid, in al haar schakeeringen van zieligheid tot exiatischen waanzin, vindt in de Pathétique haar uitdrukking. En toch.... lijdt, naar onze meening, het stuk aan de gebreken zijner verdiensten: het is te duidelijk, te beslist en te overtui gend, waardoor de gedachte aan opdringe righeid, aan tooneel zoo men wil, niet kan worden onderdrukt. Er zijn Russen ver gelijken is nu eenmaal onze plicht die hetzelfde mooier hebben gezegd, vooral in niger en daardoor treffender. Na de pauze het symphonisch gedicht „Saul en David" van Johan Wagenaar, dat voor Leiden waarschijnlijk wel een noviteit zal zijn geweest. Wagenaar is een compo- nislnist, die wat neen, die veel te zeg gen heeft en die daaraan de passende mu zikale uitdrukking weet te geven. Origineel? Zoo iemand is altijd oorspronkelijk; niet tegenstaande, of liever juist omdat, hij het moderne oplegsel eenvoudig ongebruikt laat. Wagennar schrijft muziek' de rest doet er niet toe. Muziek, die de, zich voor muzi kale bewerking zoo goed leenende S^nl-en- David-idee in al haar grootrnenschelijkheid oproept Het is een rijk stuk. in dien zin, dat het het kenmerk draagt van geboren te zijn in overvloed: het klinkt alles zoo na tuurlijk. alsof het zoo uit zich zelf is ont staan (wat, gemeenlijk, het bewijs is van veel schiften en vijlen). Tol slot drie dansen uit „El sombrero de tres Picos" van de Falla, met al9 onder titels- les voisins, danse du meunier, en danse finale. Niet overdreven duidelijk! Had het niet met een enkel woord kunnen worden gezegd op het programma, dat het dansen zijn uit een ballet, waarvan de ver taling van den titel luidt ..de hoed met drie kanten" (steek) en dat dit ballet een ge- schiedenisje is van een mo1en°fr en een molenarinnetie en van een (nood7??VeliiVen) derde? Dan had men althans dit houvast gehad, dat men wist te doen hebben met illustreerende muziek, die, nnode natuur lijk, de mimische handeling ontbeert. Toch zeer intressant eens eens iets te hooren uil een werk dat een eerste plaats inneemt in de hedendaagsche Spaansche muzieklite ratuur. Sinds het befaamde Russische bal let zijn danskunst in overig Furopa is ko men demonstreeren hebben vele componis ten zich aangegord voor dat ensemble „musique de scène" te schrijven. Wat voor Rusland Petrouchka" is (Strawinsky) en „Daphnis et Cloé" (Ravel) voor Frankrijk is „Sombrero de tres Picos" van de Falla voor Spanje. Het zijn pittige, melodieuse en sterk rhylhmische stukjes, die de locale Andalousisehe kleur ademen en in ieder geval een sterken indruk geven van het groote talent van hun maker. We zijn den heer Gerharz niet weinig erkentelijk voor de beide mooie programma-nummers na de pauze. Het orkest heeft een bijzonder gelukki gen avond gehad. Met veel entrain, met heilig vuur, is het rijke programma afge speeld. De symphonie pathétique, dat veel- eischende stuk. heeft gisteravond een uit voering beleefd, zooals men niet mooier kan wenschen. Verwonderlijk is het, hoe het betrekkelijk kleine strijkerskoor, dank zij zijn voortreffelijke klankproductie, het tegen het, mooi ingehouden, koper heeft gehou den. Bijzondere vermelding verdient me vrouw ZeehuisenHoutgraaf voor de vir tuoze en muzikale vertolking van de harp- solo in Wagenaars stuk Zij is het, die de partij in haar Utrechtsehen orkesttijd, het eerst heeft gespeeld. Men kan zeggen dat die partij zooal haiet speciaal voor. dan toch met 't oog op, toen nog, mej. Houtgraaf is geschreven. De goed bezette zaal. de griep liet hier en daar een plekje openblijven, was uiterst dankbaar en bracht aan soliste, dirigent en orkest de hulde, die hun allen toekwam. PREDIKBEURTEN. WADDINXVEEN. Ned.-Herv. Kerk: Woensdagnam., 7 uur, ds. G. J. Koolhaas, uit Oud-Beyerland. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Breda (vac. J. J. v. d. Wall): Joh. H. H. van Beem te Nieuw-Vennep; D. M. Blankhart te Nijverdal en O. W. C. v. d. Veen te Nieuw-Stadskanaal. GEREP. KERKEN. Beroepen: Te Tzum en te Berlikum. J. B. v. d. Sijs. cand. te Leiderdorp; te Wom- mels, D. Ringnalda te Leimuiden. OUD-GEREF GEMEENTE. Aangenomen: Naar Ederveen, P. Beek man te 's-Gravenhage. Ds. J. L. F. DE MEIJERE JOH. CZN. Ds. J. L. F. de Meijere Joh. Czn., Ev. Luth. pred. te Haarlem, zal 23 Januari veertig jaar predikant zijn. Hij stond ach tereenvolgens te Bodegraven tot 1903, te Amersfoort en sinds 3 April 1910 te Haarlem. DE NEDERLANDSCHE GEREFORMEERDE KERKEN. De Nederlandsche Gereformeerde kerk te Rotterdam is Zondag voor het eerst in gods dienstoefening bijeengekomen, des morgens in het gebouw De Samaritaan, des avonds in het gebouw Irene. In beide diensten trad ds H. C. van den Brink van Zandvoort op. De samenkomsten waren zeer goed bezocht De predikant deelde mede, dat de mede- deelingen van deze nieuwe gemeente zul len geplaatst worden in de Overtoomsche Kerkbode, orgaan van de Ned. Gerpf. kerk van Amsterdam-Zuid. Zondag zullen wederom op denzelfden tijd en dezelfde plaats des ochtends en des avonds godsdienstoefeningen worden gehou den. Wie daarin zal optreden, wordt nog bekend gemaakt. De voorloopige kerkeraad wordt gevormd door ds. Van den Brink, ouderling v. d. Toorn van Zandvoort en ouderling Van Duin van Rotterdam. De definitieve kerke raad wordt over eenige weken, wanneer precies is nog niet bekend, gekozen in een vergadering van de gemeente. Het voortbe staan van deze is reeds verzekerd, daar er zich een voldoende aantal leden bij haar hebben aangesloten De predikanten van de groep zullen des Zondags voor haar optre den. Voorloopig zijn de leden uitwonend-lid van de gemeente van Zandvoort. HAZERSWOUDE. Loop der bevolking. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1926: 2217 m. en 2251 vr. of 4188 zielen. Zij vermeerderde door vestiging met 76 en 107 vr. of 182 zielen, door geboorte: a. in de gemeente met 54 m. en 54 vr. of 108 zielen; b buiten de gemeente met 3 m. of 3 zielen; totale vermeerdering dus 132 ra. en 161 vr. of 293 zielen. (1 persoon alhier ge boren niet tot de werkelijke bevolking dezer gemeente behoorende.) Zij verminderde door vertrek met 148 m. en 172 vr. of 320 zielen-, door overlijden met 14 m. en 24 vr. of 38 zielen; totale vermin dering dus 162 m. en 196 vr. of 358 zielen. (Levenloos aangegevenen 2 en 1 persoon overleden niet in deze gemeente woonachtig^ Totaal vermindering 30 m. en 35 vr of 65 zielen totaal bevolking op 31 December 1926: 2187 m. en 2218 vr., is 4403 zielen Burgerlijke Stand. Bevallen: E. M. van Vliet, geb. Lierse, z. A. G. van Zwieten, geh Compiër, d. A. J Westgeest, geb. van der Poel. z. A. van der Haven, geb. Sikma, z. Overleden: A. de Bruin, 4 dagen A. van Arkel,, 3 mnd. NIEUWKOOP. Huldiging van den heer Jan Weerdenbnrg. Zaterdagmorgen heerschte er in de fa brieksgebouwen van Gebr. Bodegraven reeds vroeg een feestelijke stemming, terwijl van de fabriek en uit vele woningen de Vader- landsche driekleur vroolijk wapperde; dit alles in verband met het feit dat de heer J. Weedenburg thans 50 jaar in dienst der firma was. Tegen halftwaalf kwamen de tegenwoor dige firmanten, de heeren N. en A. Bodegra ven met hun familieleden de fabriek binnen waar zich het kantoor- en fabriekspersoneel om den jubilaris en zijn beide dochters had opgesteld om hem bij de herdenking van den dag, waarop hij voor vijftig jaar als 12 jarige jongen bij de firma in dienst trad en onaf- bebrokeu werkzaam was, te huldigen. Nadat de beide dochterljes der firmanten bloemen hadden aangeboden trad de heer J Bodegraven, oud-firmant, naar voren en sprak als volgt den jubilaris toe. Waarde vriend Weerdenburg: Het is mij een genoegen u en uwe beide dochters een hartelijk welkom toe te roepen op de fa briek, waar u nu reeds vijftig jaren werk zaam zijt. In de dertig jaren dat deze fabriek onder mijn leiding stond, heb ik u leeren keniwn als een trouw en ijverig werkman, die met de zaak en ons gezin medeleefde. Ook mede namens mijn vrouw wensch ik u hartelijk geluk met de herdenking van dezen dag en breng u dank voor alles, wat u als mede werker voor de zaak gedaan heeft. Vervolgens nam de heer N. Bodegraven het woord en sprak a.v.: Mijn vader, van wien wij de fabriek in 1917 overnamen, heeft u en uwe dochters reeds met enke'e woorden het welkom toegeroepen en ook ik voel mij gedrongen, mede namens mijn broeders, u met een hartelijk woord te com- plimenleeren met hel heugelijk feit, dat u en wij en ons personeel heden mogen her denken en wel de herdenking van den dag waarop u voor vijftig jaren aan onze fabriek werd verbonden. Met voordacht zeg ik het woord verbon den, uit uw wijze van werken toch blijkt, dat u met onze zaak medeleefde en dat u er trotsch op was, deze tot bloei te brengen. En hoe kon dit ook anders, waar uw va der zestig achtereenvolgende jaren, ook in deze fabriek zijn beste krachten gegeven heeft om de belangen van zijne patroons voor te staan. Een voorbeeld van ijver en trouwe plichtsbetrachting, wat bij u en andp ren navolging vond en waaraan wij voor zeker mogen toeschrijven dat onze fabriek steeds in bloei toenam. Van harte hopen wij, dat u gegeven moge worden, evenals uw vader uw zes tigjarig jubileum te vieren. Ala aandenken aan dezen dag bieden wij u dit gouden horloge aan; en spreken daarbij den wensoh uit, dat u het nog lang in goede gezondheid moge dragen. Het bloemstuk, dat ik u hierbij overhan dig wilt u wel tot versiering van uw woon kamer aanvaarden U en uw beide dochters hartelijk geluk- gewenscht met dezen voor u zoo blijden feestdag. Namens kantoor, en fabriekspersoneel werd nu den jubilaris een leuningstoel overhandigd waarbij de heerf P. Verlooi, meesterknecht der fabriek de volgende toe spraak hield. Geachte Jubilaris. Zoo zijn wij dan heden den tijd genaderd waarop wij u als medearbeiders onze hulde brengen. Immers 50 jaren hebt gij hier in dit bedrijf ge werkt, waar wij allen een goed stuk brood verdienen en het doet ons goed u, trouwe makker in ons midden te hebben. De trouw, welke je stellig geërfd hebt van je vader. Immers als wij terugdenken aan ouden Bertus Weerdenburg, die niet minder dan BINNENLAND. H. K. H. Prinses Juliana komt te Leiden stndeeien. Verschenen is het rapport der commissie- Krans over het spoorwegongeluk bij de Vink. De opbrengst der Rijksmiddelen over 1920. Aanvulling van het Strafwetboek ten aan zien van flesschentrekkerij. Bij Groningen reed een anto in hel Hoen- diep. Drie personen zijn verdronken. Naedre berichten over den moord te Den Haag. BUITENLAND. Marz is de besprekingen met de partij leiders in Dnitschland begonnen. Door een rede van Westarp schijnen in Dnitschland de Dnitsch-nationalen hun kansen te hebben verspeeld. De Belgisch-Cliineesche onderhandelin gen zijn hervat. Churchill te Rome. 60 jaren hier gewerkt heeft, gevoelen wij achting vooj den vader, zoowel als voor den zoon, en daar wij dagelijks met elkan der omgaan, kan het niet anders of wij verblijden ons van harte met u en de uwen en als klein bewijs van onze hartelijke sym pathie heb ik het genoegen u namens het personeel deze stoel aan te bieden. Als je zoo vijftig jaar gewerkt hebt, dachten wij dat een gemakkelijke zetel niet onwelkom zou zijn. Wij hopen natuurlijk dat je nu deze stoel niet zpo gemakkelijk zult vin den, dat je er den geheelen dag in blijft zitten, waDt dan zouden wij onzen Jan Weerdenburg hier moeten missen en zoo waar Jan, we hopen van harte dat je nog langen tijd de kracht en de lust mag heb ben, om je werk hier voort te zettenhet werk dat je hier in de fabriek begonnen bent bij den heer Lok, dan, al was het he laas voor korten tijd bij den heer N. Bodo- graven, daarna een dertigtal jaren bij den ouden baas en nu reeds 10 jaren bij de tegenwoordige bazen Ook hun komt een woord van lof toe en wij hopeD van harte dat 't u eD onze patroons goed moge gaan tot in lengte van dagen en nu stel ik voor, een driewerf „hoera" uit te roepen ter eere van onzen jubilaris. Onnoodig te zeggen dat aan dit verzoek voldaan werd en dat de feestwijn, welke nu rond ging en het fijne sigaartje dat ge presenteerd werd, zich goed liet smaken. Na nog een tijdlang in feestelijke stem ming bijeen te zijn geweest dankte de dochter van den jubilaris de patroons en het personeel voor hun cadeaux en de prettige wijze waarop eerstgenoeraden steeds haar grootvader, vader en moeder behandeld hadden. WAODTNTVEEN. De gemeenteraad vergadert od Vrijdag 21 Januari a.s., des namiddags te zes uur. De agenda omvat 11 punten. WOUBRUGGE. Van een in aanbouw zijnde motorboot viel een ijzeren plaat en kwam o\ 't hoofd en den arm van een der werklieden, B. genaamd, die bloedend, bewusteloos neerviel Op de werf werd het eerste verband gelegd, waarna dr. L. E. Loth de verdere genees kundige hulp verleende. De Gereformeerde Meisjesvereeniging verdeelde 31 kleedingstuhken door haar ver vaardigd onder verschillende gezinnen en zond 61 dezer kleedinestukken naar het Zendingshospitaal te Solo, N.-I. Een vooraanzicht van het nieuwe Openbaar Slachthuis in Bode- eraven. dat Zaterdae i.L officieel eeopend werd.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1