No. 2O503 ZATEROAG 15 JANUARI Anno i927 Officieele Kennisnevinnen. STADSNIEUWS. KERK- EN SCH00LNIEUWS. Het voornaamst* nieilWS 1 van hofien. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJ8 DEB AD VERTENTIEN: 80 CU per regel. Bij regelabonneuient belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên. uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij een maximum aantal woorden van SO Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspteln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2$00 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden J 2.35 per week Buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn per week Franco per post 1 2 35 portukosten. o ia „o.ia Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat A. Ouwer- kerk, te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het perceel Donkersteeg No. 5. 6741 AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Januari 1927. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat A. H. Rijs- bergen, te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het per ceel Rijn- en Schiekade no. 86. AUG L. REIMERINGER, Weth lo Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Jan. 1926. 6739 HINDERWET. Burgemeester cd Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van W. F. Moene om vergunning tot het oprichten van een steenhouwerij in bet perceel Oude-Vest No. 81, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie H. No 1199. Gelet op de artt. 6 en 7 Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Zaterdag, den 29 Januari e.k .des voormiddags te halfelf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bez\varen tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet vocxr het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde him bezwaren mondeling toe te lichten. AUG. L. REIMERINGER, Welh. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Januan 1927. 6740 DE LEIDSCHE HOUT. De penningmeester van de Leidsche Hout deelt ons mede, dat dezer dagen zijn ont vangen: een gift van 60, een van 100 en een van 1000 gulden. DE OUD-MINISTER VAN JUSTITIE Mr. Dr. J. SCHOKKING OVER DEN VOLKENBOND Op uitnoodiging van de afd. Leiden van den Chr. Vrouwenbond hield gisteravond in de groote zaal van het Nutsgebouw mr. dr. J. Schokking een voordracht over het statuut van den Volkenbond. De matig bezochte vergadering werd bij afwezigheid van de presidente geleid door <ie presidente mej. koekoek die de aanwezigeu verzocht aan te vangen met het ziAgen van Psalm 33: 6 en daarna voorging in gebed waarna zij uit de Heilige Schrift voorlas van Philippensen 2 de verzen 118. Vervolgens richtte zij zich tot de aanwe zigen mei een kort inleidend woord er aan herinnerend dat de presidente mevrouw SchokkingMelelerkamp door ziekte in het gezin verhinderd was deze vergadering te leiden. Het deed spr. echter genoegen dat dr Schokking bij zijn drukke bezigheden tijd heeft kunnen vinden zich voor deze lezing voor te bereiden en te kunnen houden. Het onderwerp is voor de vrouwen van belang en het spijt haar dat door verschillende om standigheden de opkomst niet grooter kon zijn. Hierena gaf zij het woord aan den spr. die in een inleiding van de groote beteekenis van het staluul van den Volkenbond ge tuigde en constateerde dat het slatuul inder daad nog te weinig belangslelling weKt. Spr. verplaatste daarop zijn belangstellend gehoor naar de schoone en ook uit kerk historisch oogpunt belangwekkende stad Geneve en daarvan in de niet minder be langwekkende zaal waarin de algemeene vergadering van het statuut zetelt. Vervolgens trachtte hij de grondslagen van den Volkenbond te schetsen, al erkende hij dat dit een te omvangrijke laak zou zijn, waarmede hij al te veel van de belangstel ling van zijn gehoor zou moeten vergen. Het statuut steunt kort gezegd op het z.g. pact, een onderdeel van het vredesverdrag fran Versailles. Leden van den Volkenbond zijn de verschillende staten die daarbij zijn aangesloten. Elke staat heeft slechts eene stem, onafhankelijk van den omvang en zijn beteekenis. Beslissingen kunnen slechts m-i algemeene stemmen worden genomen Daaruit volgt dat die beslissingen meestal hel karakter van een compromis zullen dra gen, wat volstrekt niet als een gebrek er van moet worden beschouwd. Op velerlei gebied heeft het compromis haar waarde men denke maar aan het gezin waar men ook de dikwijls door een compromis tot een parigheid moet komen, wat aan den vrede bevorderlijk is. Spr. behandelde daarop den arbeid van den Uilvoerenden Raad, gevormd door dp geallieerde en geassocieerde staten. Amerika had daarin ook zitting kunnen hebben, had het zich daaraan vreemd genoeg niet ont trokken. Ook andere staten hebben er zitting in doch alleen lijdelijk, wat zooals spr. deed uitkomen wel eens tot moeilijkheden leidd°. Hel toetreden van Duilschland in den Permanenten Uitvoerenden Raad heeft dit getoond, dewijl daarna ook andere staten daarin aanleiding vonden om aanspraak op een permanenten zetel te maken. Hier;n ligt wel de zwakke plek van het statuut en men ziet er duidelijk uit dat de Volkenbond ook menschenwerk is. Maar wel constateer de spr. vooral ook na de toetreding van Duilschland dat de stichting van den Volkenbond een. volgens zijn meening b? langrijke slap is in de richting van den al- gemeenen vrede? Dr. Schokking merkte op dat de vorming van dezen Volkenbond niet de eerste po ging is tot het vormen van een organisatie der staten voor een gemeenschappelijke vrede. Deze pogingen dagteekenen reeds van af de 13de eeuw, toen echter de vorsten veel meer er bij op den voorgrond traden Verschillende dezer pogingen werden door spr. genoemd, waarbij hij ook m de gelegpn heid was op het werk van onzen grooten landgenoot, Hugo de Groot, of naar den alge- meenen naam Hugo Grolius; de schepper van het volkenrecht, te wijzen. Als voorlooper van den huidigen Volken bond noemde spr. een vroegere poging tot het vormen van een Europeeschen Staten bond van den Franschman Saint Pierré door den bekwamen secretaris van de Vereen, voor Volkenbond en Vrede, den heer Van de Mandere uitvoerig beschreven. Al deze pogingen vonden hun oorsprong in een of anderen oorlog zelf, zooals zeker ook deze Volkenbond een oorlogskind mag worden genoemd. Vreemd is dit niet; het is alleen'maar de vraag of het dit zal blijven, dat het uil den nood geboren oorlogskind zal opgroeien tot een waarachtigen vredes apostel, zooals spr. van harte hoopt. Hij vond hier een overgang tot een tweede vraag en wel deze: hoe zal de Kerk zich tegenover deze beweging stellen? Met afwijzing van de R.-Kath. opvatting van kerk waaruit immers volgt dat ook het politieke leven ondergeschikt zou moe ten worden gemaakt, aan de kerk, meende spr. toch dat inderdaad de kerk van groo ten invloed op het natuurlijk gezag mag en moet zijn. Het Evangelie van Christus dat ook de kerk tot richtsnoer dient, behoort inviuccf te hebben zoowel op het gemeenschaps leven als op het leven van den enkelen Ifiensch. Het Evangelie Iaat geen deeling toe, ook in dit opzioht niet. En zoo zal ook het Evangelie, zooals het belichaamd moet zijn in de kerk volgens spr. haar in vloed doen gelden op de politiek, met name op de internationale politiek en dus ook op het terrein van den Volkenbond. Minstens moet de Kerk instemming betui gen met de gedachte van den Volkenbond en deze gedachte versterken. Het Evange lie ligt immers geheel in de lijn van dat gene, waarvoor de Volkenbond een, zij het nog zwak. streven toont. Spr. protesteerde daarom ook tegen de uitingen mede in Leiden uitgesproken, als zou de Volkenbond een schepping zijn van den Antichrist Dat wil niet zeggen dat Kerk en Vol kenbond moeten samenwerken in één ver band, maar wel mag en moet tfe Kerk de Volkenbondsgedrchte op haar eigen wijze propageeren, wat spr nader in bijzonder heden deed uitkomen Kan het den Chris ten ooit onverschillig zijn dat er pogingen worden gedaan om oorlog te voorkomen Wel moet persoonlijke beheering voor ue Kerk de hoofdzaak zijn, maar er kan daar naast meer wordeD gedaan. Het recht a ook van Goddelijken oorsprong en met dit te erkennen, mag de Kerk rich niet afzij dig toon en waar het geldt te kunDen wer ken in den geest van het istatuut van den Volkenbond. Spr.'s interessant en zwaar gedocumen teerd betoog werd tot aan het eind toe met groote aandacht gevolgd en warm toe gejuicht. Een der aanwezigen sprak onder dezen indruk den wensch uil dat de spreker dit betoog nog eens in wijderen knrtg zou uit- spreken, op dat meerderen van de werke lijke beteekenis van den Volkenbond zou den worden doordrongen, waartoe spr. zich niet ongenegen toonde. Hierna werd de vergadering, na een dankbetuiging van de leidster met het ge meenschappelijk ringen van het Gebed des Heeren 1 en 3 gesloten, waarna dr. Schokking in dankgebed voorging. DE HEER EILERS KAMERCANDIDAAT? Naar aanleiding van geruchten al9 zoude heer H. J. Eilers zich bereid hebben ver klaard om bij de eerstvolgende verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal een evenlueele candidatuur te aanvaarden, hebben wij ons om nadere inlichtingen tot den persoon in kwestie gewend. De heer Eilers deelde ons mede. dat hem reeds driemaal een candidatuur was aan geboden. ~doch dat hij evenzoovele malen haar pertinent had geweigerd te aanvaarden Thans zoo schrijft ons de heer E. neem ik de candidatuur aan, wanneer die althans naar m ij n genoegen wordt aange boden. Ter motiveering van zijn veranderd stand punt ten deze schrijft hij ons verder nog, dat hij vooral in den laatsten tijd tot de over tuiging is gekomen, dat er een ernstige wan verhouding bestaal tusschen de regeering, die een soort van dictatuur uitoefent eener- zijds en het Nederlandsche volg anderzijds. ■m»»» openlijk te wijzen, acht de as. Kamercandidaat zich tot een moreelen plicht. DE BIOSCOPEN. Het Luxor-t heater was gister avond zoo goed als uitverkocht en dit drukke bezoek had ook inderdaad zijn reden. Vertoond werd immers de overal gunstig beoordeelde tilm „Michael Stro- goff", anders genoemdde koerier van den Tsaar, welke een der beste producten deT tegenwoordige filmindustrie heette te zijn. En achteraf beschouwd zij hier ge zegd dat die bijzondere belangstelling in geen-en deele misplaatst is geweest. Elf lange acten (men begint al even na acht ujt) ondergaat men de sensatie van de dikwijls tragische en steeds aangrijpende en spannende lotgevallen van den moedi gen koerier, die door zijn keizer van Mos kou naar Irkoetsk wordt gezonden om eeD gewichtige boodschap over te bren gen, en dwars door het door de opstan dige Tartaren bezette gebied, in ge zelschap var. een meisje, dat haar naar Siberië verbannen vader zoekt, zijn schijn baar hopelooze taak poogt te volbren gen, en tenslotte ook werkelijk tot een goed einde brengt. Deze film, met t o prachtige opnamen «n imposante massa regie heeft stellig zeer bijzondere kwali teiten en verdient de groote belangstelling ten volle. Ter afwisseling geeft de Dammhöfer- Troupe vroolijke zang- en dansnummer- tjes, die het best deden gisteravond en warm werden toegejuicht. Wanneer in het Casino-theater de bekende Deeusche komieken Watt en 1/5 Watt hun intrek hebben genomen, ont breekt het in dien tijd doorgaans ook niet aan andere bezoekers. Zoo was ook gister avond de zaal nagenoeg geheel gevuld met bewonderaars van dit edele tweespan, dat tot dusverre zijn weerga in Filmland niet vond. Als wereldreizigers zijn zij al even ver makelijk als in huu overige creaties; trou wens: „what is in a name I" en het is hun onverbeterlijke mimiek onverschillig in welke rol, die aan hun spel zoo'n groot succes verleent. Kortom deze rolprent, welke gedeelte lijk te Kopenhagen, Amsterdam, Parijs, Pisa en in de Rivièra is opgenomen, zal oorzaak zijn, dat in de komende dagen de zaalmuren davereD van den lach. Als eerste hoofdfilm wordt vertoond „De roode hoeve", een zeer goede Wild-West- film met mooie natuuropnamen, terwijl tenslotte het Journaal het programma com pleteert. Het City-theater brengt na haar uitgebreid Wereldnieuws een aardige klucht in twee acten „De doodsverachter". Direct daarna wordt aangevangen met de eerste hoofdfilm „De leeuw der Mongolen" een spannende sensatiefilm in 5 acten met in de hoofdrol Iwan Mossoukine. Als tweede hoofdfilm na de pauz<? Krij gen we „Vloeiend goud", in 8 acten met in de hoofdrollen MiltoD Sills en Anna Q Nilson Bijzonder goed s het spel van den avonturier die zich te Texas vestigt, zon der een cent te bezitten, doch na hard werken in het bezit komt van een groote oliebron. Deze film wordt vlot en goed gespeeld en weet een ieder van het begin tot hei einde te boeien. Onze stadgenoot ,de heer B. F. Krantz 19 benoemd tot voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. Geslaagd is voor het examen Duitsche handelcorrespondentie afgenomen van..ege de Vereeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen de heer G. M. Montanus al hier. Naar wij vernemen is de Leidsche Buitenschool te Katwijk wegens de griep lot 23 dezer gesloten. Naar wij vernemen herdenkt het R.-K Huisvestings comité hier ter stede binnen kort zijn 127*-jarig bestaan. Op 15 Febr. a s. zal dit jubileum worden gevierd door een feestavond in den foyer van de Stadsge hoorzaal. Men verzoekt ons de aandacht te wil len vestigen op een advertentie in dit Blad van de Ver. van Chr Onderwijs betreffende de inschrijving van nieuwe leerlingen voor het eerste leerjaar van de scholen Plantsoen Middelstegracht, Oosterstraat en Pasteur straat. In het Leidsche Volkshuis zullen des Vrijdagsavonds lessen gegeven worden in rhythmische gymnastiek, waarvan de lei ding in handen is van den heer G. P. van Vladeracken, leeraar Dalcroze. Een uitmun tende gelegenheid om rhythme en muzi kaal gevoel te ontwikkelen. Voor deelne ming zie de advertentie. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 16 JANUARI. LEIDEN. Doopsgez. Gemeente: Voorm. 10 uur, Is Bonga. Evang. Luth. Gemeente: Voorm. halfelf, ds J Ph Makkink. Egiise Wallonne: Dimanehe 4 dix heures et demie du matin, mr. M. Bresson. Rem. Geref. Gemeente: Voorm. halfelf, 3r. Lente. Vrije Kath. Kerk: Zaterdagnam. 8 uur, Vespers en Lof; Zondagvoorm. halfelf Mis Vrijz Jeugdkerk (Nulszaal): Nam. hall- acht. dr W J. Lente. Ver. Vrijz. Herv. (Volkshuis): Voorm halfelf, ds. D. Hoars, P., uil Nieuwe Niedorp ALPHEN. Ned. Herv. Kerk, Julianaslraat: Voorm. halflien en nam. halfzeven, ds. N. G. Veld hoen. Hulpgebouw Gouwsluis: Nam. halfzeven, ds J. de Bruin. Ned. Herv. Kerk, Oudshoomscheweg: voorm. 10 uur. ds. J. v Linschoolen. Evangelisaticgehouw Hooflstraat Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Van Amstel, uit Putten. Geref. Kerk, Hooflstraat- Voorm 10 uur en nam. 6 uur, ds. Wientjes (H A.). Geref. Kerk, Raadhuisstraat- Voorm 10 uur. ds. Versluis, uit Ouderkerk a. d. IJsel en nam. 6 uur, ds. Schouten. Geref. Kerk. de Ruyterstraat: Voorm. 10 uur, ds. Schouten en nam. 6 uur. ds. Ver sluis. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, dr. Glas. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie: Voorm halftien, ds. Van der Wal, uil Wageningan, en nam. 6 uur, ds. De Geus, uit Waddinx veen. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. Fernhout. Salvatoire: Voorm. halftien en nam. zes uur, ds. Pop, uit Maassluis. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halflien (H A.), en nam halfzeven (dankz), ds. J Luurinz Geref Kerk: Voorm. halftien en nam. 2 uur, ds. W. H. Gispen. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, dr Los. uit Amsterdam en nam 5 uur, de heer J. C Baas. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. vijf uur. ds van Herksen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam 5 uur, leesdiensf; Dinsdagavond 7 uur, ds. Bijleveld. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bollee. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Meyering. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk- Voorm 10 uur (H. D.) en nam halfzeven, ds H Mondt. Geref. Kerk: Voorm halflien, en nam halfzeven, ds. F. H. Woudstra. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. G. van Dijk Azn. Geref. Kerk: Voorm. halflien en nam. 4 uur, dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam 4 uur, leesdienst. Geref. Gemeente: Voorm. halftien en nam. 4 uur, ds. H. A. Minderman. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. P. Hofstede. RIJNSBURG. Chr. Geref. Kerk: Maandagnam., halfachl de eerw. héér A. Bikker, a.s. Missionaris, uit Oegstgeest. SASSENHEIM. Ned. Prol. Bond (Julianaiaan): Voor.n halfelf, ds. D. Drijver, uit Haarlem. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. H. P. Forlgens, en nam. 5 uur. dr. W. D. van Wijngaarden. BINNENLAND. De beschrijvingsbrief voor de 155ste Alge meene Vergadering van Bloembollencultuur. Voorstellen der regeering inzake het over stroomde gebied en Emmen. Vervolg van het biljarttonrnooi te Arnhem. BUITENLAND. br. Curtius heeft de opdracht, een Dnitsch kabinet te vormen, neergelegd. Doumer is gekozen tot voorzitter van den Franschen Senaat. Voorbehoud der V. St. tegen het rapport der ontwapeningscommissie. Het Belgische antwoord op het Britsche memorandum inzake China. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Joh. Kijne. Geref. Kerk: Dienst te voorm. halftien en nam. 2 uur. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Durgerdam (toez.): R v. Lelyveld. cand te Dinter (N Br.); Te Nieu- weschans, Joh Bender. te Westerlee. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Delft: A. J. Bouma, te Wanswerd. Aangenomen: Naar Amersfoort* E. Schou ten, te Alphen-, Naar Lopik: C. Steenblok, cand. te Nieuwdorp. LEERAREN BIJ HET NIJVERHEIDS- EN HANDELSAVONDONDERWUS. Onder voorzitterschap van den heer Van Kuipers is te Utrecht de algemeene verga dering gehouden van den Bond van Leeraren bij het Nijverheids en Handelsonderwijs. Tot lid van hel hoofdbestuur werd geko zen de heer J. van Dijk le Utrecht. Deze zal zich belaslen met h»i algemeen secretariaat. Besloten werd in het nieuwe ingetred-n werkjaar de propaganda krachtig Ier hand te nemen, teneinde het ledental zoo hoog mogelijk op te voeren. Het hoofdbestuurslid, de heer J. J. Buir- ma, te Dordrecht, heeft een inleiding gehou den over hel onderwerp: Hoe hel nijver heidsonderwijs den laatsten tijd behartigd wordt. Hij constateerde: Dat de in de laatste ja ren genomen maatregelen der regeering dit onderwijs niet opheffen maar tot kwijnen doemen, op den duur zelfs met ondergang bedreigen. Dat de rijksregeering de gemeenten belet, het nijverheidsavondonderwijs te verbeteren, tenzij het de subsidie laat varen. Als middelen om dezen toestand te ver beteren geeft soreker aan dat de maximum- eischen door de regeering gesteld ten opzich te van salarieering enz minirnum-Hisch»*n moeien worden en dal zij de vrije omwikke ling van hel vakonderwijs zoo krachtig mo gelijk moet steunen. Dal het den gemeentebesturen wordt toe gestaan boven deze eischen aan het Nijver heidsavondonderwijs te stellen, uit te gaan, en onder goedknuring der rijksinspecteurs, al die maalregelen te nemen die zij nood g achten, om dit onderwijs zoo go<jd mogelijk te doen aanpassen aan plaatselijke omstan digheden en aan de eischen. die in iedere ge meente het best worden gevoeld. BEZOLDIGINGSBESLUIT 1925. Door het Tweede Kamerlid den heer Her mans is aan den Minister van Financiën de volgende schriftelijke vraag gesteld* Kan de Minister mededeelen wanneer de op 6 October 1926 in uitzicht gestelde wijzi ging van art 27 van het Bezoldigingsbesluit 1925 zal plaats hebben en of deze wijziging nog voor het het geheele jaar 1927 van kracht zal zijn? Hierop heeft Minister De Geer het vol gende geml woord: De in uitzichl gestelde wijziging die ver schillende advies-instanties heeft moeten doorlnopen is op het oogenhlik bij den Baad van State Zij zal over het geheele jaar 1927 van kracht zijn.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1