PUROL bij Brand- en Snijwonden GELENGD NIEUWS. middellijk naast en gedeeltelijk op den voornaamsten toegangsweg van Leiden markt te houden, ia Vrijdags de toestand 6teeds meer onhoudbaaj geworden, zoowel uit verkeer8ongpunt, als wat begaanbaar» heid der wegen betreft. De verplaatsing zou echter voor de vele neringdoenden een groote ramp beteekeneo. indien op de een of andere wgze geen compensatie verschaft zou worden. Deze sociaal-economische factor werd door de Kamer van zeer groot belang ge acht Eenerzjjds drong de Kamer er daarom op aan om zoo spoedig mogelftk over te gaar, tot het inrichten van een nieuw markt plein, liefst niet te ver van het oude, maar ook anderzijds om de kaasmarkt over te brengen naar het ruime welgelegen markt terrein van de Nieuwe Veemarkt, bjj den molen „De Valk". Men handele echter spoedig. Laat men de kaasmarkt te lang op het terrein van het voormalig invaliden huis, dan past do omgeving aldaar zich te veel daarbij aan, en wordt een nieuw probleem geschapen. Voor de kaasmarkt za! dit een uitermate geichikt terrein zijn, gelegen als het is vlak b\j hot station, aan de stopplaatsen van beide trams en van nagenoeg allo auto bussen. Ook de veemarkt zal alsdan dicht in de nabijheid zjjn, waardoor een voor beide markten gunstige wisselwerking zal ontstaan. De goede accomodate 2*1 de kaasmarkt aantrekkelijk maken voor producent en han delaar beide. De Kamer heeft de verplaatsing van de kaasmarkt naar h«t terrein van het voor malig invalidenhuis steeds beschouwd al« een Qvergangsmaatregel. Men make den overgangstijd echter zoo kort mogelijk. Het getob met de kaasmarkt moet zoo spoedig moeeljjk een einde nemen. Aan deze verplaatsing van de markt zjjn echter nog vele andere problemen verbonden. Allereerst wel dat van de stads-uitbreiding, maar vooral het probleem van de aansluiting aan het vaarwater. De Kamer zal hert zeer op prijR stellen, indien zij in staat gesteld zal worden, ad vies over de aanhangige uitbreidingsplan nen uit te brengen. In dit verband wilde apr. de aandacht vestigen op de Haarlemmertrckvaart en de Zpl met ae Spanjaardsbrug. Daaromtrent bestaan nog in den meest letterf^ken zio Middeleeuwsche toestanden. De overheer- schende positie van de steden bracht in de Middeleeuwen met zich, dat deze zorgden voor goede toegangswegen te land en te water. De bouw eener sluis te Gouda in 1436 werd o.a. bekostigd door de steden Haarlem, Leiden, Amsterdam, Gouda, Alk maar, Hoorn, Medemblik, Edam. Zoo bezat Leiden zeer vérgaande eigendomsrechten op het Haarlemmermeer. Op den zelfden ge schiedkundigen basis rust op Leiden thans nog de onderhoudsplicht van de Haarlem mer trekvaart, voorzoover in Zuid-Holland gelegen en van den Zgl, ofschoon deze vaar ten practisch geheel buiten Leiden gelegen zyn. Deze Miadeleeuwsche tooBtaad geeft tot allerlei wanverhoudingen aanleiding. Leiden gevoelt er weinig voor om met den onderhoudsplicht verder te gaan dan in vroegere eeuwen. Waren deze vaarten vroe ger „trekvaarten", waarom zouden deze op haar kosten in een groot vaarwater veranderd moeten worden. Het gevolg is, dat vele noodzakelijke verbeteringen ach terwege blgven. Zelfs thans is het bijv. nog met geoorloofd in de nachturen met een motorboot in de Haarlemmer trekvaart) te varen. Ik acht het te benooren tot de taak der Kamer van Koophandel, mede te werken om aan dezen toestand een einde te maken. Niert zoozeer Ledden, als wel de geheeld betrokken streek heeft in de eerste plaats belang bij practisch bruikbaar vaar water. Kan aan de gemeente Leiden redelijker wijs in dit opzicht geen al te groote ver waten gemaakt worden, in ander opzicht is er zeker wel reden tot klachten. De uitdieping van het vaarwater had nagenoeg geen voortgang. Volgens een officieel© op gave is er in 1926 alleen gebaggerd in de Ouc Heerengracht en Mareaingel om den weg naar de Gemeentelijke Gasfabriek uit te diepen. Ondanks alle besluiten en mooie beloften is er derhalve bet gewone verkeer te wa ter ten behoeve van industrie en handel niets gedaan. Wel wordt er ten kosbe van groote sommen een nieuwe Janvossenbrug gebouwd, welke althans voorloopig tame lijk doelloos haar rente en aflossing vragen zal. Wil Leiden haar bevolking blijven voe den, dan zallen zeer zeker alle krachten ingespannen moeten worden om de be- bestaansmogeiykheid zoover als kan, op te voeren. De statistieken wjjzen uit, dat er telkenjare meer personen Leiden verlaten dan er zich vestigen. Het geboorte-overschot alléén moet zorgen voor de bevolkings toename, welke ecüter minder is dan het gemiddelde in Nederland, zelfs ondanks den bekenden trek naar de steden. Leiden zal zich zuiver rekenschap hebben te geven van de oorzaken van dezen min gunstigen toestand, en op krachtige wijze wel overwogen middelen hebben toe te pas sen om weldra een gezonde stad9ontwikKe- ling mogelijk te maken. Bij de doorgaande industrialisatie van Nederland mag Leiden niet op gelijke hoogte blijven. Dat er te Lei den nagenoeg geen geschikte industrieter reinen zijn, is een veeg teeken. Doelbewuste actie zal nog veel moeten rechtzetten. Voorts dien ik met een enkel woord ge wag te maken van den zeer slechten toe stand, waarin het vaarwater naar Noord- wijk verkeert. Noordwijk met zijn vlugge verbinding per electrische tram en goede wegen, bezit te water een verbinding, die, zelfs al stelt men de meest bescheiden eischen, in elk opzicht onvoldoende is. Op den belangrijken aanvoer van bouwmate rialen zou, wanneer het gemeentebestuur van Noordwijk zich deze zaak meer ter harte liet gaan. veel onnoodige vrachtkosten be spaard kunnen worden. Bovendien zou Noordwijk als badplaats er zeker wel bij varen, wanneer een vlolte verbinding le wa ter met Noordwijk mogelijk was. Moge het College van Burgemeester en Wethouders van Noordwijk deze zaak ein delijk eens ernstig ter hand nemen. Vergun mij voorts, terwille van de conti nuïteit U m de herinnering terug te roepen de Nieuwjaarsrede van hel vorige jaar, zeide spr., waarin gepleit werd om een meer ac tieve handelspolitiek. Ernstig werd er over geklaagd, dat de Nederlandsche onderhande laren bij het afsluiten van handelsverdra gen moeten volstaan met het houden van schoone beschouwingen over vrijhandel en de weinig succes belovenden opdracht had den, om de landen, die onze producten met hooge invoerrechten belastten, er van te overtuigen, dat zij daarmede hun eigen land en volk ten zeerste schaadden. Ik acht mij gelukkig U thans te kunnen mededeelen, dat deze gedachte bij enkele anderen in die mate weerklank heeft gevon den, dat mede daardoor onderling overleg is gepleegd, len gevolge waarvan na velerlei bespreking is besloten een vereeniging voor actieve Handelspolitiek op te richten, welke onder leiding van Prof. Diepenhorst 21 Oc tober j.l. hare oprichtingsvergadering gehou den heeft. Ik kan het niet anders zien, dan dat een dergelijk streven ook de economische positie van ons district Rijnland zeer ten goede zal komen. Allereerst deelt het district Rijnland tn den algemeenen economischen toestand van ons land. Vooral industrie en tuinbouw ondervinden maar al te veel hinder van de vele slagboomen. welke andere landen door hun hooge tarieven van invoerrechten en anderszins hen in den weg hebben gelegd. Geographisch is Nederland zoo klein, dat het voor vele bedrijven mogelijk is alle af nemers van hun artikelen te kennen en door hun reizigers te laten bezoeken De grens ligt slechts een tweetal uren sporens vanaf hel centrum van hel land. Op die grens stuit nagenoeg iedere exporteur, aller eerst op verschil in taal, wat ook reeds een handicap is, men denke b.v. daarbij aan een taalgebied als het Engelsch voor een land als Engeland met zijn Dominions en de Ver. Staten van Amerika Duitschlnnd en andere landen hebben voorts in de bin- nenlandsche markt alleen reeds een ont wikkelingsmogelijkheid. welke in Nederland niet valt te benaderen. Juist voor een klein land als het onze is het onmiddellijk beschikbaar debiet zeer beperkt, en daarom is het dubbel noodig om alle krachten in te spannen om fe be werken, dat het buitenland aan de Hol- landsche artikelen zoo min mogelijk belem meringen in den weg legt. een noodzaak, welke te meer klemt, nu in Nederlandsch- Tndië niet als in de Britsche Dominions voor Engeland, voor ons land voorkeurtarieven gelden De lijdelijkheid, welke bij onze handels politiek onvermijdbaar was vanwege het hier te lande gevolgde stelsel van eenzijdi- gen vrijen invoer, dient daarom plaats le maken voor een actieve handelspolitiek. Kleinere, minder welvarende landen, hebben bewezen, dat deze zeer wel moge lijk was zonder in groote conflicten te ge raken. Een kapitaalkrachtig land van 7'/» millioen inwoners is een factor van betee- kenis in den wereldhandel, en geen land zal dit feit negeeren. Daarom is actieve handelspolitiek zoowel noodzakelijk als mogelijk. Hoezeer reeds ook voorheen gevoeld werd, dat de wijze, waarop ons land zijn handels- tractaten afsloot, hoog noodig verbetering behoefde, blijkt wel uit de door oud-minis ter van IJsselsteyn in herinnerine gebrachte passage uit het verslag op het tariefont- werp Kolkman, in welk verslag de toenma lige minister van Buitenlnndsche Zaken jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, het volgende opmerkte: „de herinnering aan het feit. dat ten onzent de invoer vrij of bijna vrij is, in staat zou zijn de Regeering van het vreemde land te bewegen nf te zien van door ons ongewenschte maatregelen strookte niet met de ervaring, door den Minister op gedaan. Overtuigd, dat het stelsel van vrijen invoer door ons wordt voorgestaan, op gronden, louter aan ons belang ontleend, plegen de buitenlandsche regeeringen hij de tariefonderhandeling met ons land zich door waardeering van die vrijheid van in voer niet te laten leiden." Typeerend voor zijn waardeering van de economische aangelegenheden is wel, dat Min van Karnebeek in het Voorloopig Verslag op de Begrooting voor 1926 neer schreef: „Tot nog toe heeft intusschen de Re geering bij haar onderhandelingen over handelsverdragen de ontstentenis van een differentieel tarief niet als een element van zwakheid gevoeld." Wel was ei reeds herhaaldelijk critiek op het economisch beleid van Min. van Karnebeek uitgeoefend/ maar veel indru* bleek het niet op hem te hebben gemaakt. Toen echter hij het Nederlandsch-Duitseh Handelsverdrag eenigszins andere belan gen in de knel kwamen dan de gewoon lijk voorkomende, en ook de groote bladen duchtig van leer trokken, begon er toen in veler gemoedsgesteldheid iets te ver anderen. Zelfs op Min. van Karnebeek bleef dit niet geheel zonder invloed, in het Voorloopig Verslag op de begrooting van Buitenlandsche Zaken werd door do Tweede Kamer nl ernstige critiek geoe fend op het hier te lande gevolgde stelsel bij het totstandkomen vaji verdragen. M.i. is er edhtor van Min. van Karne beek niet* te verwachten, wat zou kunnen leiden tot versteviging van de positie van Nederland bi.i het sluiten van Handelsver. dragen. Dit za' wel voor een groot deel daaraan zijn te wijten, dat zijn interesse meer ligt op het politieke dan op het eco nomische terrein. Zijn wcnsch om Neder land een eervolle plaats te verzekeren in den Volkenbond en om in het bijzonder de Volkenbondsgedachten daadwerkelijk voor. uit te brengen, is m.i oorzaak van de mindere belangstelling, welke het econo mische probleem voor hem heeft Het is niet de zucht om protectie voor onze Industrie, we'ke hW tot uiting komt. Zij echter, die nar den lijve ondervinden, hoe de meeste der ons omringende laoden maatregelen nemen ter wering van onze en bescherming van eigen producten, kun nen niet bevriend blijven met de onge twijfeld schoone gedachte, dat internatio nale vrijhandel een eerste vereischte om te komen tot wereldwelvaart. Tengevolge van de groote verslagenheid, welke heer8ehte in een zeer groot deel van de Nederlandsche industrie en in den land en tuinbouw, verliest het schoone ideaal vrijhandel zijn bekoring en wordt de roep om maatregelen tegen die landen, welke hun producten vrij invoeren, maar onze producten met soms draconische tarieven belasten, steeds krachtiger. Opleiding in de textielnijverheid. Bij opgaven, welke de Kamer mocht ontvan gen omtrent het aantal arbeiders in de textielnijverheid, was het opvallend, dat er algemeen geklaagd werd ovur een te kort aan personeel, bereid en geschikt om den textielarbeid te verrichten. Deze klacht is aanleiding geweest om te Tilburg en Enschedé inlichtingen te vragen ov«r de opleiding van het personeel. Behalve een belangrijke dagcursue voor de oplei ding van aanstaande fabrikanten en tex- tielbëambten, bleken er te bestaan avond cursussen voor werklieden Het komt mij voor dat er alleszins aanleiding is om de mogelijkheid van een dergeliiken avonden, «us voor het machinaal breien, het weven van dekens, lakens en katoentjes ernstig onder de oogen te zien. Markt- en havendienst. De markten in het district Rijnland mogen zich over het algemeen in een zekeren bloei verheu gen Leiden schijnt zich als derde markt plaats ook in 1926 gehandhaafd te hebben. Ondanks de Engelsche invoerbepalingen voor varkensvleesch, waardoor 10 000 var kens minder ter markt werden gebracht, bedraagt de totale aanvoer van vee nog 240 000 stuks, zijnde 10.000 meer dan het vorige jaar. De kaasmarkt te Leiden heeft dit jaar den invloed ondergaan van de nieuw ge stichte kaasmarkt te Alphen. Ik acht het nog zeer de vraag, of deze nieuwe kaas markt den handel tot voordeel strekt. In verband met enkele opmerkingen, welke te mijner kennis gebracht werden, acht ic het gevaar niet denkbeeldig, dat de han del te veel personen zal behoeven om alle markten te kunnen bezoeken. Een teveel aan markten is evenzeer schadelijk als een tekort In 1925 werden te Alphen aange voerd 283.1 partijen kaas, in 1920 slechts 2428. Het is voor den kaashandel te hopen, dat hij voor meerdere nieuwe markten ge spaard blijve Het scheepvaartverkeer is te Leiden toe genomen, wat. blijkt uit 8 pCfc. hoogere ontvangst aan bruggelden. Anderzijds mag niet vergeten worden, dat door verlaging van de doorvaarthoogte van diverse brug gen, voor meerdere schepen bruggeld be taald moest worden Het havengeld ver toont, omgerekend op basis van voor de verlaging der tarieven, een vooruitgang van V6 pCt. Handelsregister. Ten aanzien van het Handelsregister kan medegedeeld worden, dat het laatste dcssier thans is 4297. Nieuw werden ingeschreven 14] Handelszaken. Het aaDtal wijzigingen bedroeg 1091, der halve meer dan '4 van het aantal dossiers, wat zeer hoog gpaebt moet worden. Het aantal verstrekte inlichtingen beliep 3525. Het is verblijdend, dat dit cijfer in sleeds stijgende lijn blijfl gaan. Het is toch immers een belangrijke graadmeter van het nut van hel Handelsregister. Het aantal uitgaande brieven voor het Handelsregister bedroeg 6§7. en de ingeko men 958. Meer speciaal op het algemeene werk der Kamer hadden betrekking 1881 ontvangen en 1034 verzonden brieven. Natuurlijk sleeds zonder de vele drukwerken en stencils, welke hel Bureau verlieten. Met aantal faillissementen van ingeschre ven handelszaken bedroeg 18, het vorige jaar 22. De Kamer vergaderde zeven maal, de Commissie voor Vervoer, Post en Telegrafie viermaal, de Commissie voor Handelsbelan gen vijfmaal, de Commissie voor Aanbeste dingen driemaal, de Commissie voor het Handelsregister elf maal. die voor het Han delsonderwijs éénmaal en het Bureau 49 maal. Hiermede meen ik, mijne Heeren, mijn overzicht te mogen sluiten Een woord van groote waardeering mag ik onzen secretaris voor zijn onvermoeiden ijver in 1926 betoond, niet onthouden en ook hef Bureau-personeel der Kamer dank ik voor hun plichtsbetrachting. Dankbaar ben ik de heeren Boot en Molkenboer voor den van hen ontvangen steun. Aan u, mijne Heeren, betuig ik mijn groote erkentelijkheid voor de van u onder vonden tegemoetkoming en medewerking, waardoor ik naar mijn beste krachten in staat was de functie van voorzitter te ver vullen. Ik wensch u in uw gezin en in uw zaken een in elk opzicht gelukkig 1927. De rede werd hartelijk toegejuicht Hierop had na de vaststelling der notulen de benoeming plaats van algemeen voor zitter, ondervoorzitter tevens voorzitter van het Grootbedrijf, en van den voorzitter van het KleinbeJrjjf. Herbenoemd met bijna al gemeene stemmen werden onderscheidenlijk ae heeTen: D. ten Oate Brouwer, Alphen a. d. Rijn, P. Boot Sr., Leiderdorp, en G. J. M. J. Molkenboer, te Leiden, die hun herbenoeming aanvaardden. Een groot aantal na de vorige verga dering ingekomen stukken werd door het bestuur overgelegd, waaronder twee mis sives van het Ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid, betreffende de mededeeling, dat Certificaten van Oorsprong voor België niet meer worden vereischt, en inzake in schrijving van cessies van aannemers; idem van het Consulaat-Generaal der Nederlanden te San Francisco, inzake invoerverbod van Narcissen In Amerika; klem van de Mi). Nederl. Spoorwegen over den spoorweg Hoofddorp—Leiden; idem van de Kamers van Koophandel te Hoorn, Meppel, Katwijk en Vlaardingen, houdende reap, m/dedeelin- gen en wenschen over gemeentelijke auto bussen, wederinvoering van kilometarboekjea en over haring keur. Van de Commissie van den Zuïd<-Airi- kaanschen Handel was een subsidie-verzoek ingekomen; d« Ned. Kamer van K. voor Duitschland verzocht te worden ingelicnt over de werkzaamheden en inkomsten; de afd. Saeeenheim zond een brief van dank- zegging voor de bemoeiingen van de Ka mer in zake openstelling van het telefoon kantoor; de Ned. Vereen, voor tentoon- stellingebelangem zond een schrijven in ver band met de Olympische Speleo, en de gefers. Taat zonden een schreven waarin zij de medewerking der Kamer vragen voor de uitbreiding van het rayon van 15 K.M. van telefoongesprekken van f0.50 van zee- en g rensplaa tsen. Sommige dezer stukken werden voor ken nisgeving aangenomen, anderen ter visie gelegd, weer anderen gaven aanleiding tot gedachtenwisseling en bespreking. Eindelijk werden overgelegd een aantal stukken, gerangschikt onder de rubriek B^ die onmiddellijk werden verwezen ter in zage voor de leden. RECLAME. GRIEP. Het groote besmettingsgevaar, dat de patiënt voor zijn pmgeving oplevert, gevoegd bij het vaak zeer ernstige verloop (longont steking, pleurilus, enz.) hebben de griep tot een der meest gevreesde ziekten gestempeld Om besmettingsgevaar te voorkomen moet men mond en keel de toegangswegen voor de ziektebacillen voortdurend ont smetten. Dr. Hopkirk, een Engelsch geneesheer, heeft in zijn boek ..Influenza" aangetoond, dat Formanint het beste middel is om de gevaarlijke bacteriën in mond en keel te dooden. Hij schrijft daar o.a.- „In Form® ninl-tabletfen bezitten we het beste middel om infectie in mond en keel te voorkomen en te genezen." Neem niet alleen zelf Formamlnt. maar geef het vooral ook aan uw kinderen en de andere leden van uw gezin Dan zult ge het besmettingsgevaar geheel builen uw deur sluiten. Zorg. dat ge Formamint tijdig bij de hand hebt. Koop nog vandaag een flesch Daar mede zul* ge uzelf en uw huisgenooten tegen een werkelijk dreigend gevaar be schermen. Formamint ia verkrijgbaar bij alle Apoth. en Drog. k f 1.per flesch. 6510 EEN DEMONSTRATIE MET HET ANTI-SLIP-APPARAAT. Op het kruispunt van de Rust. en Vreugd- en de Backershagenlaan to Was- ssenaax, had gistermiddag ten aanschouwo van een vrij talrijk publiek, voor het mte- rendeel autobezitters, een demonstratie plaats met het anti-slip- en schokbreker- apparaat „Rectaskid' een Deenscho in ventie, waarvan de heer A. J. Stallinga te Leiden, het alleen vertegen woordigings- reoht voor Leiden en omgeving bezit. „Rectaskid" bestaat uit twee stalen roestvrije platen, waarin aan een einde een aantal verzonken gaten geboord zijn, en die op eenvoudige bladen tusschen ae veerbladen gemonteerd worden. Eenigen tijd geleden werd hier ter plaat se eveneens een dergelijke demonstratie voorbereid, doch de burgemeester wilde de brandspuit niet beschikbaar stellen om de straat nat te maken, zoodat de voorstel ling geen doorgang vond. Aanvankelijk leek het ook thans of de demonstratie op een mislukking zou uit- loopen. De geïmproviseerde zuigpomp maakte een vervaarlijk lawaai, doch gaf alle moeite ten spijt geen druppel water. Intusschen stond het gezelschap in de koude te wachten, totdat besloten wera het wegdek met emmers water uit de sIool te besproeien teneinde aldus het succes def demonstratie nog te vergrooten. Ten overvloede werd op het asphalt nog een zak met pulp uitgestrooid, waardoor dot bedekt was met een dikke breiachfcige masaa. De zaak was nu voldoende voorbe reidhet spel kon beginnen. De Wassenaarsehe politie zette het ter rein af en daar kwam met een vaartje van 60 K.M. een Fia-wagen toegerust met de „Rectaskid" aanrijden ledereen wachtte in spanning de komen de dingen af., nog 10 meter was de auto van de fatale plek verwijderddan een onverwachte zwenking en bonsin volle vaart reed de wagen tegen een boom op. Een spatbord en een treeplank bengelden er zielig bij. Doch dergeiijke kleinigheden zijn voor een ervaren chauffeur van nul en geenerlei beteekems Bestuurder zoowel als motor waren nog intact en dies werd de proef in eenigszins langzamer tempo herhaald. Thans ging het beter en zonder de min ste neiging tot slippen te vertooDen werd de bocht genomen. (Het zij uitdrukkelijk gezegd, dat het bovenomschreven malheur niet was toe te schrijven aan een falen van het apparaat, doch aan een ongeluk kige manoeuvre van den chauffeur). Nog vele malen werd de toer herhaald en steeds met evenveel succes Ook de remproeven in de bocht en op de rechte baan slaagden uitstekend Hoewel zich on der de toeschouwers nog eenige twijfelaais bevonden, durfde toch niemand het aan oaj ^ongerectaskid" de gevaarlijke bocht ts passeeren Héél sterk stonden de twijfe laars dan toch ook met in hun schoenen I Toevalligerwijze kwam tijdens de de monstratie een zwaar beladen verhuiswa- gen voorbijde wielen gleden weg als etond het wegdek onder een hoek van 45 graden 1 DE OPZIENBARENDE ARRESTATIE TE ROTTERDAM. Het bericht betreffende de aanhouding van enkele personen, die bij het Rotter- damsche politiekorps zijn betrokken of be trokken zijn geweest, kan nog worden aan gevuld met de mededeeling, dat de politie tot de ontdekking is gekomen, dat het in beslag genomen goud niet afkomstig was van de inbraak aan den Goudschenweg, maar een verzameling is van sieraden, welke bij andere inbraken zijn gestolen. Een deel ervan is al herkend als afkomstig van een inbraak, eenigen tijd geleden ge pleegd bij mevrouw L., te Hillegersberg, een ander deel is afkomstig van een even eens te Hillegersberg gepleegde inbraak bij K. Een ander deel is, naar de politie vermoedt, afkomstig van een inbraak, welke te Vlaardingen bij de weduwe v. L is gepleegd. In hoeverre de aangehoudenen iets uitstaande hebben met nog andere za ken, Ï9 nog niet met zekerheid uit te maken. EEN POGING TOT DOODSLAG. Gisteravond is een Argentijnsch zeeman, de vrouw met wie hij vroeger heeft samen geleefd de 28-jarige M. YV. T. in haar woning aan de Zwijnenslraat 11 te Rotter dam komen opzoeken. Hij trof een anderen man bij haar aan en in drift heeft hij toen zijn browning genomen en een schot op haar gelost. De vrouw werd in de borst ge raakt. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is zij naar het ziekenhuis overge bracht, waar men haar terstond heeft ge opereerd. Haar toestand was zeer ernstig. De dader heeft dadelijk, nadat hij het schot had gelost, de woning verlaten. De politie weet wel wie hij is, doch men was er gisteravond laat nog niet in geslaagd hem op te sporen. De dader, de 31-jarige E. L., ie een op varende van het alhier liggende stoom schip „Anaconda". Hij had eenige uren tevoren op den Schiedamschen Dijk een groot bedrag aaD geld geleend. Toen de vrouw hem niet m de woning wilde toelaten, heeft hij de deur ingedrukt. Toen zij wilde vluchten greep hij haar beet. Op heel korten afstand heeft hij een schot op haar gelost, waardoor zij in de rechterborst is getroffen. INBRAKEN. Gisternacht is ingebroken in het hulp- postkantoor te Bornerbroek, bij Amelo. Door een raampje aan den achterkant van het kantoor heeft iemand zich toegang ver schaft; er zijn een bedrag van f 107.50 en 20 rijwielplaatjes gestolen. Bij den garagehouder Oude Wesselink was een fiets weggenomen, die bij het hulp postkantoor is achtergelaten. De Rijkspolitie te Bergen aan Zee heeft in den nacht van Zondag op Maandag al daar aangehouden een zekeren G. V., schil dersknecht, die in verschillende villa's, waarin hij voor zijn patroon werkzaam moe9t zijn, voorwerpen van meer of min dere waarde ontvreemd heeft. Verschillende voorwerpen werden in beslag genomen. De dader heeft bekend de diefstallen te hebben gepleegd, en is ter beschikking van den of ficier van justitie te Alkmaar gesteld. Tijdens afwezigheid van de bewoners hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot de woning van den heer D. In de Rem- brandtlaan te Den Haag. Vermist wordt eer btorag van ruim f 300. De politie stelt et onderzoek in. In den nacht van Zondag op Maandag heeft men ingebroken in het Flora-theater aan de Wagenstraat, te Den Haag. De in brekers zijn echter gestoord door een wek vrouw, die omstreeks kwart over zes aan haar werk ging en het kantoortje binnen trad. Zij zag eenige mannen wegvluchten, die de zaal doorliepen, en langs het tooneel door den nooduitgang verdwenen. Deze komt uit in de Keezenpoort naast het ge bouw. De inbrekers waren bezig geweest de brandkasten te forceeren. De meubelen en de vloer in het kantoor waren met stof bedekt, terwijl er veel zand lag bij een der brandkasten. De grootste brandkast was ge heel vernield en opengebroken, maar het was een geluk, dat zich in deze kast geen geldswaarden bevonden Deze waren weg gesloten in de kleinste brandkast, waarin zich een paar duizend gulden aan ontvang sten van den vorigen avond bevond. Toen de inbrekers van plan waren ook deze brandkast te forceeren. werden zij gestoord door de werkvrouw en namen zij de vlucht. De politie heeft direct een onderzoek in gesteld. dat zeer bemoeilijkt wordt door het feit dat er geen vingerafdrukken zijn. De politiehonden konden geen enkel spoor vin den. Eenige gereedschappen zijn in beslag genomen. Er wordt niet9 vermist. BRANDEN. Te Valkenswaard is de manufacturen zaak van H. totaal afgebrand. Wegens ge brekkige bluschmaddelen viel aan blus- schen niet te denken De belendende pofw ceelen zijn gespaard. Vermoedelijk ten gevolge van een lek in den schoorsteen is de behuizing van den landbouwer l B. in Tilligte, bij Ootmar- 8um, afgebrand De vonken sloegen over op een nabijgelegen schuur vaD den laod- RECLAME *543 2-3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6